Memorandum uitgeweken politieke leiders O.-Europese landen Destadonderdegrond De klachten over Koelhuiseieren „HET EFA-SPEEDWHEEL" Europa en de Presidentsverkiezingen in Amerika De Spaanse kwestie De uitwerking van de atoombombardementen Hiroshima en Nagasaki Bandendistributie voor motortractie opgeheven Zwijgend verkeer is veilig verkeer Nieuwe aankoopmachtügingen van de E. C. A. Joegoslavisch spionnageproces DE STRIJO IN CHINA Per^eenmansduikboot de Noordzee over? De voedselsituatie te Berlijn Rapport Generaal Clay Vliegtuigongelukken De sprekende kaart Juliana van Nassau geboren Raymond Daniell, London's cor respondent van de New-York Ti mes, schrijft, dat de campagne voor de Presidentsverkiezingen in Amerika weinig belangstelling in Europa wekt, omdat „men daar geen verandering- verwacht in de Amerikaanse buitenlandse poli tiek". Wat de Nederlandse hou ding betreft zegt Daniell: „De Nederlandse pers gewaagt nauwe lijks van de verkiezingscampagne en die Nederlanders, die een vaag vermoeden heb'ben van wat er gaande is, hebben de zaak ver eenvoudigd tot de kwestie Tru manDewey enerzijds en Wallace anderzijds. In officiële kringen is men erg benieuwd naar de hou ding van Dewey met betrekking tot Indonesië. Aangaande Zwitserland schrijft Daniell: „De Zwitsers zijn over tuigd dat Dewey zal winnen en zij stellen voornamelijk belang in de vraag of di'.t een verandering zal betekenen in de officiële Ame rikaanse goudprijs of in Ameri- ka's politiek inzake de Duitse va luta in Zwitserland". José Arce, de Argentijnse ver tegenwoordiger bij de V.N., heeft op een persconferentie verklaard, dat Argentinië zich met klem zou verzetten tegen het Poolse voor stel om de Spaanse kwestie op nieuw voor de Algemene Vergade ring te brengen. Hij zeide, dat de landen van Zuid-Amerika, Vene zuela en 'Guatemala uitgezonderd, steeds meer de zijde van Spanje kozen Op de vraag of hij meende, dat de Sowjet-Unie uit de V.N. zou treden, antwoordde Arce: ,,Neen, want met verstandige mannen zo als Wysjincky en Gromyko kan Sowjet-Rusland de V.N. zeer nut tig gebruiken". Dr. Ralph Singleton Sr weten schappelijk medewerker aan het nationale laboratorium te Brook- haven, heeft verklaard, dat de dodelijke uitwerking van de atoombombardementen van Hiros- jima en Nagasaki „uiteindelijk misschien haar weg zal vinden naar onze kusten en het niet on mogelijk is, dat onze nakomelin gen er de invloed van ondervin den". Het laboratorium van Brookhaven op Long Island is een belangrijk centrum voor de oplei ding van studenten, die gevorderd zijn in de wetenschap van de kernphysica en andere daarmede verhand houdende wetenschappen. Het ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat met in gang van 19 October 1948 de dis tributie van banden voor motor tractie is opgeheven. De regering acht de grondstoffenpositie, de binnenlandse productie en de aan voer uit het buitenland voldoende zeker om tot deze opheffing over te gaan. In de loop van dit jaar is in een viertal politie-acties in een groot deel van ons land extra toezicht gehouden op het gedrag van de weggebruikers. Het eerst zijn de voetgangers aan de beurt ge weest, daarna de wielrijders en vervolgens werd aandacht besteed aan de vraagstukken van de voor rang en het stilstaan. De ervaring bij deze acties heeft geleerd, zo deelt de K.N.A.C. ons mede, dat het niet-motorische verkeer nog lang niet zonder zonden is, maar tevens dient erkend, dat het al F. oman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaal^ en bewerkt door Mr. d'OBERON 66) (Nadruk verboden.) Charlie kwam weer terug, hielp Evelyne met haar drankje en gaf toen Jacques een teken, hem m de tuin te volgen. Toen zij enige minuten zwijgend gelopen hadden, vroeg Charlie angstig: „Vind je mevrouw Stone veel veranderd, Bermond?" Ja!... Mevrouw Stone is ïnder- «Laad veranderd. Maardat is niet te verwonderen, na zoveel «ngst en smart! Haar geest is echter zeer helder en haar ogen zijn vol leven! Werkelijk, zij is eooit mooier geweest!" Dat is juist, wat mij angst aanjaagt, Bermond! Die uitdruk king in haar gezicht... die sublie me schoonheid!... De dokter vindt haar zeer zwak. Hij verwacht iedere avond een beslissende cri- rninder slecht gaat dan vóór het instellen van het extra toezicht. Ditzelfde geldt ten opzichte van het motorwegverkeer. Van 25 October a.s. af gaan nu het permanent anti-lawaai-comité en de verkeerspolitie-comrnissie de slotactie voeren tegen 't straat- lawaai in bebouwde centra. En, aldus de fS. N.A.C. verder, deze laatste phase zal niet eerder ein digen dan nadat het verkeer prac- ti6ch stil en rustig en dus veilig is geworden en als elk claxonge luid als een dissonant wordt be schouwd. De E.C.A. heeft Zondag nieuwe aankoopmachtigingen bekend ge maakt voor de week per 13 Octo ber j.l. ten bedrage van 131.962.616 dollars. Hiervan waren voor Ne derland bestemd 8 414.638 dollars voor goederen en diensten en 294.000 dollars voor oceaanvracht. Voor Indonesië waren 375.764 dol lar voor goederen en diensten be stemd. kaanse luchtmacht met 34 inzit tenden bij een noodlanding we gens machinestoring enkele kilo meters ten Noord-Oosten van Clinton (Louisiana) verongelukte. Een vijfde inzittende werd ernstig gewond. De anderen kwamen er met lichte verwondingen af. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt het volgende mede: De laatste tijd worden in toe nemende mate klachten gehoord over de slechte kwaliteit van de gedistribueerde koelhuiseieren. Inderdaad blijken deze klachten vaak gegrond, hoewel hierbij de psychologie een belangrijke rol speelt. De consument heeft nu jenmaal liever verse eieren dan koelhuiseieren, ook al zouden de laatston van even goede kwaliteit zijn. Dit jaar waren ongeveer 33 millioen eieren in Nederlandse .oelhuizen opgeslagen. Bij de grote brand in de vemen te Am sterdam gingen ongeveer 4 mil- iioen stuks verloren, zodat 69 mii- iioen stuks voor de distributie overbleven. Het percentage uit val der eieren in de koelhuizen is dit jaar betrekkelijk gering, na melijk circa 2 °/o, wat lager is dan normaal (circa 3% Thans zijn ongeveer 20 millioen koelhuiseieren gedistribueerd. Over de eerste partijen, die be trekkelijk koide tijd in de koel huizen waren opgeslagen, werden hoegenaamd geen klachten ge hoord. De partijen, die nadien uit de koelhuizen kwamen, ont moetten. meer bezwaren In tegenstelling echter tot sommige uitlatingen, die van een bederf van circa 50 spreken, blijkt het uitvalpercentage van deze eieren bij de detaillisten gemid deld 5 a 6 te bedragen. Dit percentage is echter in verschil lende delen van het land aan zeer sterke schommelingen onderhevig. Ook 't betrekkelijk zachte herfst- Franse diplomatieke kringen worden er van beschuldigd, geld en brieven ter beschikking te heb ben gesteld van Andria Lontsja- ric, die door een districtsgsrechts- hof te Belgrado berecht wordt, daar men hem er van verdenkt spionnagediensten te hebben ver richt voor ex-koning Peter van Joego-Slavië. Lontsjaric deelde het Hof Za terdag mee, dat „een beambte van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, Breva genaamd, langs Franse diplomatieke kana len 'n verbinding tot stand bracht tussen hem en de ex-koning." Widkowitsj, die onder verden king van medeplichtigheid staat, vertelde, dat hij van Alfred Fovel, en employé van de Franse am bassade te Belgrado, „die hem verschillende keren bezocht, brie ven en 35.000 dinaren voor Lont sjaric had ontvangen. Volgens Lontsjaric kwam dit geld van „Fovel's chef te Parijs". Lontsjaric zeide aan Wilko- witsj meegedeeld te hebben, dat leneraal De Gaulle in Frankrijk spoedig aan de macht zou komen, en verklaarde dat de koning per soonlijk hem had verzekerd, dat De Gaulle „op 'n beslissend ogen blik zou helpen". Tevoren had Lontsjaric meege deeld, dat hij op illegale wijze de grens van Joego-Slavië was over- geholpen door Dragoeb Boerdelja, „een Anglo-Amerikaanse spion, die ui Triëst werkt en over Ame rikaans geld, voedsel en een door een soldaat in uniform gereden jeep beschikte" sis!... Ondanks alles... heb ik toch nog hoop!" Met veel kracht vervolgde hij: „Van die cata strophe, die zoveel duizenden heeft geruïneerd, heb ik bijna niet geleden. Het Stone's Office staat nog even stevig! Zelfs de dag van de aardbeving waren mijn bureaux open. Mijn zaken nemen nu nog fantastischer afmetingen aan! Mijn enorm crediet heb ik ter beschikking van iedereen ge steld. Ik help nu de hele stad, die plotseling In grote nood ver keert. Denk eens aan, Jacques! Ik ga nu een nieuwe stad bouwen! Wat een arbeidsveld voor mijn energie! De milliarden die ik ver dienen zal, zijn voor mijn vrouwr Bermond liet hem Spreken; hij begreep, dat dit machtige plan een goede afleiding vormde voor de grote smart van Charlie. Hartstochtelijk vervolgde deze: Ondanks al die geleerde redene ringen kan niets mij overtuigen, dat deze catastrophe een natuur lijke oorzaak zou hebben! Ik zie daar 'n wraakgericht in, Jacques! Onze stad is misschien verwoest, maar van de Chinezen is absoluut weer speelt een niet onbelangrijke ro! in deze. Uiteraard gaat de kwaliteit van het koelhuisei achteruit in even redigheid met het aantal dagen, dat het „in circulatie" blijft. Is het ei eenmaal uit het koel huis dan zijn snelheid in de distri butie en tijdige consumptie gebo den. Tsjefoe en Linyi door de com munisten heroverd. De communistische radiozender meldt, dat -de communistische strijdkrachten op 15 October de belangrijke haven Tsjefoe in Oost- Sjantoeng hebben bezet, alsmede de stad Linyi in Zucd-Sjantoeng. De inneming van Tsjefoe en Linyi voltooit practised) de her- nieuwe bezetting van Sjangtoeng door de communisten, een der rijkste provincies van China, waaruit zij tijdens het regerings- offensief in de herfst van 1947 werden verdreven. Offensief van Regeringstroe pen in Mands.joerije. Volgens een communiqué uit kringen van de Chinese regering zijn krachtige regeringsverster kingen door de commun'stische blokkade heengebroken, Tasjan en Kaolioa gepasseerd en Noord waarts naar Tsjintsjou, de voor naamste stad van de Mandsoerijse corridor, opgetrokken. Volgens het communiqué is het regerings garnizoen in deze stad nog met de communistische troepen in een verdedigingsstrijd gewikkeld. Men schat de sterkte der communisti sche strijdkrachten om Tsjintsjou op 300.000 man met 200 stukken artillerie en vele pantserwagens. Men gelooft, dat de .nieuwe ope ratie der regeringstroepen een deel vormt van een actie om Tsjintsjou te heroveren en de con trole over de Mandsjoerijse corri dor te herkrijgen. Naar wij vernemen neemt een Engelse officier, Mackenzie, .in het Wiihelminakanaal proeven met een Duitse éénmansduikboot om de draagkracht en destabili teit van dit vaartuig vest te stel len. Hij zou voornemens zijn, in de duikboot van Nederland naar Engeland te varen; deze tocht zou volgens Mackenzie in 22 a 23 uur volbracht kunnen worden. Volgens Karl Maron, leider der socialistische eenheidsfractie in de Berlijnse gemeenteraad, steunt de vergroting der voedselrantsoenen in de Westelijke sectoren van Ber lijn op de illegale invoer van voedsel uit de Sowjetzöne. Vol gens Maron wordt dagelijks onge veer 1.000 ton voedsel door zwart handelaren uit de Sowjetzöne Berlijn binnengesmokkeld. Tevens kondigde hij „ernstige maatregelen" van de politie in de Sowjetzöne aan tegen „de voed- selhamsteraars in West-Berlijn, die de voedselsituatie 'n de Sow jetzöne bedreigen." Generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, venklaart in zijn half- maandelijks rapport aan Washing ton, dat er in de Britse en Ame rikaanse zönes naar schatting een overschot van 500.000 Duitse vrouwen, behorend tot de groen van werkende personen, is en dat dé Bizone haar bijdrage in het E.R.P. levert in de vorm van uit voer van arbeidskrachten. Meer dan 3000 jonge Duitse vrouwen waren eind September aangenomen voor werk in Enge land, hetzij als hulp in de huis houding, hetzij als hulp in zieken huizen en overeenkomstige in richtingen. EEN ONGELUKJE BIJ EEN GELUKJE. De Amsterdamse politie heeft Zaterdag een inbreker gearres teerd, die in 1943 op 17-jarige leeftijd bij een kleermaker 'in de Bioemstraat een aantal kleding stukken had ontvreemd. Ondanks het feit, dat hij destijds eon vin gerafdruk had achtergelaten heeft men hem nooit kunnen vinden. Zaterdag liep hij echter tegen de lamp. Maar"het bleek, dat zijn diefstal inmiddels was verjaard Toen de politie echter naging hoe het kwam, dat hij destijds spin loos had kunnen verdwijnen. ont dekte zij. dat hij dienst had geno men bij de S.S. Hij wordt niet ver volgd wegens de diefstal, maar werd niettemin opgesloten in het kamp te Laren, als politiek delin quent. Een Amerikaanse skymaster, die kort vóór 7 uur gistermorgen van Berlijn terugkeerde, is enige kilometers ten Oosten van het vliegveld Rhein-Main neergestort. De bemanning, die uit drie koppen bestond, kwam om het leven. Vier personen verloren het leven toen een vliegtuig van de Ameri- Goedkoop Nederlands ontwerp van de rijwiel-hulpmotor. Nog steeds kijken de bewoners van de grote steden in ons land even vreemd op als een „fietser", zonder zich merkbaar in te span nen, door de straten snorde. Het is een kleine hulpmotor, een „Mosquito" of een „Velosolex", die liet hem mogelijk maakt zich zo gemakkelijk met zijn rijwiel te verplaatsen. De aflevering van deze motoren is echter nog niet bijster vlot, want het zijn import-artikelen, die deviezen kosten Sinds twee jaar zijn de heren Geesink, vacier en zoon, uit Bus- sum aan het experimenteren om een Nederlandse hulpmotor op de markt te brengen en in de afgelo pen maanden hebben deze proef nemingen tastbare resultaten op geleverd. In de fabriek van de N.V. „Efa Produka" wordt op 't ogenblik aan de eerste modellen gewerkt, waarvan een viertal ge reed is. Met deze modellen is ver der geëxperimenteerd en men is nu zo ver gekomen, dat het vol gende jaar het „Efa-speedwheel" ir. de handel zal komen. De bouw van dit motortje wijkt geheel af van de importmotoren. De „mos quito" is gemonteerd onder het frame en brengt via een rubberrol de kracht over op het achterwiel. Acht vooraanstaande uitgewe ken politieke leiders uit zes Oost- Europese landen hebben de voor zitter van de algemene vergade ring der V. N. een memorandum doen toekomen, waarin zij de V. N. verzoeken de volgende stap pen te nemen: 1. De schendingen van in ternationale verdragen en over eenkomsten door de Sowjet-»Unie' te veroordelen. 2. De Sowjet-Unie te dwin gen zich terug te trekken uit de landen van Oost-Europa en de „vrijheid en onafhankelijkheid van de landen achter het ijzeren gordijn" te herstellen. 3. „Tijdelijke-democratische re geringen" te vormen ten einde „vrije en onbelemmerde verkie- ciets meer overgebleven!" Plotse ing trok het geluid van haastige stappen hun aandacht! Janine, die doodsbleek was, liep op hen toe. „Mevrouw Stone vraagt naar u..." zei zij. „Eve lyne wenst u te spreken... zij is zeer... zwak!" Charlie snelde reeds naar de tent. Ninette en Bermond volgden hem langzaam. Hij kuste de kleine handen van Evelyne, die reeds koud waren. .Wij zijn nog onmetelijk rijk, Eve lyne! Ik kan nu al je wensen vervullen, lieveling! Alles wat ik bezit, is van jou!" Een vluchtige glimlach gleed over de bleke lippen en verdween weer. „Wat houd je toch onzin nig veel van mij... Charlie... en hoe goed weet je... welke woorden mij het meeste genoegen... doen!" zei Evelyne met nauwelijks hoor bare stem. „Ik begrijp nu, hoe gelukkig ik je had kunnen ma ken... Helaas 't is te laat... Char lie... kus mij 'n laatste keer... als teken dat je mij... vergeeft...! Kus mij op mijn wangen... op mijn lippen..." Charlie kon slechts met moeite een kreet van smart on- zingen" onder supervisie van de V. N. te houden. 4. „"Vervolgde burgers in lan den achter het ijzeren gordijn" te bevrijden en te beschermen en hen te repatriëren, die „door de communisten gedeporteerd of ge- intemeerd zijn." De ondertekenaars van het memorandum zijn: Dr. Geme D>- mitrof (Bulgarije), Dr. Joseph Cerny (Tsjecho-Slowakije)Dr. Wladko Matsjek (Kroatische boe renpartij), Dr. Ferenc Nagy (voormalig minister-president van Hongarije^, Stanislaw Mikolajc- zyk (voormalig minister-pres'dent van Polen), Grigore Buzesti (Roe menië). Dr. Milan Gavrilovic (Servische boerenunie). Dr. Fed or Hodza (Slowaakse democratische partij). derdrukken. Hij stond op en boog zich over Evelyne, die onop houdelijk schreide... zij... die vroe ger nooit geschreid had! Charlie trachtte met een hartstochtelijk gebaar, de naderende dood af te weren en zichzelf en Evelyne nog nieuwe kracht en hoop te geven. „De (jagen van duisternis en üjuen," zei hij, „zijn voorhij, Evelyne! Je zult, je moet leven, lieveling! Wij zuilen een nieuw leven van geluk en liefde begin nen! Om alles wat je mij van daag gezegd heb bemin ik je op deze enkeie dag nog- veel meer dan in heel mijn leven tezamen!" Tn de vervoering van zijn grote liefde voor Evelyne, boog Charlie zich naar haar toe en kuste haar hartstochtelijk. Ondanks haar steeds toenemende zwakheid, richtte Evelyne zich nog op en legde alles wat haar aan leven en kracht overbleef, in haar af scheidskus. Voorzichtig legde Charlie haar weer op de kussens. Evelyne hield op met schreien en scheen nu volkomen gerustge steld. Zij wenkte de twee verloof den, naderbij te komen. „Dank je, De „velosolex" is gebaseerd op dit zelfde principe maar wordt boven het voorwiel gemonteerd. Het „Efa-speedwheel" echter wordt ingebouwd in de as van het voor wiel en heeft een aandrijving di rect op de naaf. (Het Efa-speed wheel zal in de handel worden ge bracht gemonteerd in een voor wiel, dat in iedere fiets gezet kan worden). Wat echter voor Neder land zeer belangrijk is, is dat de verkoopsprijs van deze hulpmotor ongeveer de helft zal bedragen van die der importmotoren en dat hij geheel uit eigen materialen in Nederland gefabriceerd zal wor den, hetgeen een belangrijke de- viezenbesparing zal betekenen. Bovendien bestaat in het buiton- )and, met name Engeland, Frank rijk, Zwitserland en Zweden nu reeds grote belangstelling voor t product, dat mogelijk dus een de- viezenbron voor ons kem worden. Begin dezer maand werd te Parijs een nieuwe uitvinding ge daan, namelijk die van de spre kende kaart. Vier Parijse fotografen bezit ten reeds de benodige toestellen voor de toepassing van deze nieu we uitvinding, die hieruit bestaat, dat de stem tegelijkertijd met de foto wordt vastgelegd. Onder de foto bevindt zich namelijk een uiterst kleine gramofoonplaat. waarop de belanghebbende het geen hij te zeggen heeft, laat op nemen. De ontvanger van de kaart zet een gevoelige naald, die aan de kaart zelf (bevestigd is, op de plaat, laat haar met behulp van een potlood draaien en luis tert. Naar eerst nu bekend werd, is op de 6de September j.i. In het binnenland van West-Borneo bij de familie Van Nassau een doch ter geboren, die door de trotse ouders dan ook dadelpk in ver band met de nationale feestdag Juliana werd genoemd. Het dochtertje draagt nu dus de naam van Juliana van Nassau. lieve, Ninette," zei Evelyne aacht „Jij hebt mij deze liefde vol goed heid doen kennen... Deze liefde, gezuiverd door dankbaarheid en zelfverloochening, heeft mjj... in mijn laatste uren een heerlijke vrede en rust gebracht." Zij adem de iets vrijer in de frisse bries, die van de zee kwam, en vervolg de: „Ik zie de hemel... ik adem de zuivere lucht in... en langs deze hemel... zonder wolke»... zal mijn ziel... vrij naar... God... zwe venIk sterf zo gelukkig... Charlie... ik voel mij zo goed. Ik heb nu slaap... o!... die mooie droom... Charlie... die liefdes droom... onder een hemel... vol schitterende... sterren". Evelyne had haar hoofd op de schouder van Charlie gelegd. Zij scheen inderdaad in te slapen en nestelde zich behaaglijk, als een klein meisje, in zijn armen. Eten secon de opende zij de ogen weer, een glimlach verscheen op haar lip- oen. Bijna overstaanbaar luister de zij nog: „Vaarwel... Char lie... dank... je...!" Evelyne was dood. (Slot volgk)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2