REVOLUTIE Sanga-Sanga yfn>farine,A' VOOR DE ZONDAG i Kerkdiensten Het beleg van Sluts in 1587 UIT DE PROVINCIE Destadonderdegrond Kopen. in de aether Groot politiek proces te Barcelona DeDeense bezettingstroepen in Duitsland Oase in de üimboe Vier beroemde genees middelen in één tablet. Koopt zonder geld. Jesaja 55 1. IN deze tekst worden we opge wekt tot kopen. Maar wie kan kopen zonder geld? De voor waarde voor het kopen is toch het bezit van geld! Toch staat er: koopt zonder geld. Wat nergens mogelijk is, schijnt hier dus wel mogelijk te zijn. Wat de profeet bedoeld kan ook zonder geld ge kocht worden. W E koopt bedrijft ruilhandel. Zo moeten ook wij willen ruilen. Wij moeten datgene wat van ons ,is, uit handen durven en willen geven opdat wij, datgene wat van God is, ontvangen kun nen. Zo moeten we onze zonde willen ruilen voor Zijn vergiffe nis, onze ellende voor Zijn heil, onze onrust voor Zijn.rust, onze zwakheid voor Zijn kracht. En als we dat niet doen, als we dat gene wat van ons is, willen hou den, dan kunnen wij datgene wat van God is, niet ontvangen. WLJ zijn dikwijls op een dwaze wijze gierig. Zo gierig zijn we, dat we niets kunnen loslaten zelfs niet onze zorgen en moeiten, onze angst en onze hopeloosheid, om van onze zonden maar niet eens te spreken. Daarom roept de profeet: koopt, d.w.z. ruil in. Ruil in, uw vervreemding voor Zijn bescherming, uw verloren heid voor Zijn behoud. We heb ben te kopen, d.w.z. we hebben, door het geloof, ons toe te eige nen wat God ons geven wil. En we hebben werkelijk te kopen! Dus niet al de gaven Gods ons laten tonen en dan, toch niet tot een beslissing komen en weder om met ledige handen en een ledig hart heengaan. Neen kopen! ZONDASG 17 OCTOBER Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings, medew. Kinderkoor; 2.SO u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 u. 2.30 u. Ds. J van der Graaff, van Sas van Gent. Hcntenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u Ds. J. A. Tal- ma, van Zaamslag. Philippine: 2 u. Ds. Schopenhauer, van Sohoondijke. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent, bed. H.A.; 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse, bed. H.A. Zaamslag: 9.30 u. de heer R. v. d. Kooij, van Sellingen (Gron 2.30 u. Ds. J. A. Talrna. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Elom. Biervliet: 10 u. de heer P. de Vis ser, van Vlissingen; 18 u„ Ds. Wiebosch. Breskens: 10.30 u. Ds Wiebosch, bed. H.A.; 18.30 u. Ds. Doorn. Cadzand: 10 u. Ds. Enker Groede: 5 u. Ds. Doorn. Hoofdplaat: 10 u. de heer Ver- duijn, van Breskens. St. Kruis. 8.45 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Wiebosch, voorber. H.A. Oostburg: 10 u. Ds Fournier. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds Schrale. Waterlandikenkje9 u. Ds.. Scho penhauer. Uzendijke10 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- niuai. Geref. Kerk. Axel": 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvee Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver- veen. Terneuzen: 10.45 u. Ds. L. J. Al- laart, van Baarn; 6 u. Dr. A. H. Oüssoren, van M'ddelburg. Zaamslag: 9-30 en 2.30 u. Ds. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 U. Ds. I. v- Til. Terneuzen: 10 en 3 Ds. J. tien Hove, bed, H.A. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 en 2 u. Ds. A. de Reuver; 6 u. Ds. A. de Reuver, voorlber. H.A. Rnoms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 20 u. Samen komsten o.l.v. Majoor E. Wan- sink, van Amsterdam; 12 en 4.30 u. voor de jeugd. In geheel Amerika voltrekt zich op het ogenblik een technische revolutie, die net zo'n belangrijke invloed zal hebben op het geza menlijke Amerikaanse leven ais de massaproductie van de auto, ae ontdekking van Hollywood en het gebruik van de radio voor reclamedoeleinden. .Video" .of „televisie". Men is het nog niet eens geworden over de beste naam heeft het stadium van proefnemingen en amateur-uit zendingen overschreden en wordt een soort hypnose voor de massa. De ontwikkeling gaat veel sneller dan bij de radio of telefoon het geval was. Binnen een tijdsver loop van een jaar ontstond een van de nieuwste reuzenindus- trieën. Een jaar geleden waren er in Amerika ongeveer 17 000 televisie ontvangtoestellen. Ths.ns werd het cijfer van een half millioen ontvangapparaten overschreden. Aangezien de industrie toestellen in een dergelijke omvang vervaar digt, neemt mer. aan, dat over vier jaar dertien en een half mil lioen toestellen in gebruik zullen zijn. Een dergelijke stormachtige ontwikkeling heeft tot gevolg, (jat de zendstations in de dicht be volkte gebieden van Amerika om iedere bruikbare golf vechten en de aether boven New-York is reeds „uitverkocht". Aangezien „Video" maar een korte draag wijdte heeft, ontstaan zenduetten, die door middel van tussensta tions het beeld vereier het land in hrengen en de Amerikaanse Atlantische kust van Boston tot Washington wordt b.v. reeds door zulk een net "bediend. New-York alléén heeft sinds kort zes zend stations, allen met verschillende programma's en ongeveer een kwart millioen ontvangtoestellen kunnen deze programma's ont vangen. Aangezien ieder toestel gemiddeld minstens 5 toeschou wers heeft, betekent dit, dat on geveer één en een kwart millioen New-Yorkers ,in hun eigen huis of hij vrienden het theater, sport, laatste berichten, redevoeringen en niet te vergeten zicht bare reclame te hunner beschik king hebben. Aangezien dit getal tegen de winter nog ongeveer verdubbeld zal worden, voltrekt zich een eco nomische omwenteling en een omwenteling der levensgewoon ten, waarvan de omvang nog niet is te overzien. In de eerste plaats wordt het amusementsbedrijf rechtstreeks getroffen; de nachtclubs zijn leeg, in de tot nu toe overvolle biosco pen is reeds nu gemakkelijk een plaats te krijgen. De radio heeft het zwaarst te lijden en enquêtes hebben aangetoond, dat de tot nu toe meest populaire programma's in de huizen waar Video aanwe zig is, twee derde van hun toe hoorders hebben verloren. Bin- renkort zal het hierop neerkomen, dat de reclame makende firma's die veel geld voor hun radiotijd moeten betalen, deze bedragen niet meer zullen opbrengen en de vroegtijdig oud geworden radio zijn beste programma's zal ver liezen, want in de Verenigde Sta ten leeft de radio alleen van de reclame. De kleine bars en restaurants op de straathoeken vrezen hun klanten te zullen verliezen en werden, derhalve pioniers van de Video. Zij schaften zich allen ont vangtoestellen aan en hun gasten bleven hen trouw. Maar een an der groot nadeel ontstond: dè gasten bleven bij een glas bier veel langer zitten dan vroeger, om een interessante boksmatch te kunnen zien. JEten uitweg werd gezocht: Nu is in vele café's het Viideo-beeld weliswaar voor ieder een zichtbaar, op de tafels staan echter heel zacht ingestelde luid sprekers, die alleen nadat men er een munt heeft ingeworpen voor de gast de bij het beeld be horende klank verschaffen. Ook de filmindustrie behoort tot de zwaarst bedreigden. Zij be gon nu naast de gewone speel films kortere films te vervaardi gen, die alleen aan Video-stations werden geleverd. Bovendien maakt zij speciale films van de dagelijkse gebeurtenissen voor de Video. Maar op dit gebied kan zij slechts met moeite gelijke tred houden met de cameramensen van de televisie, die de gebeurte nissen, dié zich binnen de straal van hun station afspelen, direct kunnen doorgeven. Filmaandelen staan laag op de New-Yorkse beurs en als Hollywood niet tot een overeenstemming met Video komt, is, naar men meent, een ernstige filmcrisis nauwelijks te vermijden. Een dergelijke over eenkomst is zeer goed mogelijk, want Video heeft zulke enorme hoeveelheden materiaal nodig, dat Naar de Times meldt, is Woens dag te Barcelona het grootste openbare politieke proces van de laatste jaren in Spanje geopend. 82 Leden van de verzetsbeweging verschenen voor de rechtbank orn zich te verantwoorden wegen: „moord, terrorisme, sabotage, diefstal met geweldpleging". De organisatie werd gesticht door enige leden van de Franse ver zetsbeweging, de „Maquis". Het mererdeel der beklaagden is com munist of socialist. Er zijn ook enkele gematigde republikeins democraten onder hen Epet proces, dat verschillende keren werd uitgesteld, heeft grote belangstelling in het buitenland gewekt en een groot aantal ver zoeken om clementie en tussen komst werd tot de Spaanse auto riteiten en buitenlandse consula ten gericht. Verwacht wordt ,dat tegen 15 der beklaagden de dood straf zal worden geëist. het in de komende tijid nauwelijks in staat zal zijn, al dat materiaal zelf te produceren. Zelfs de grote sportuitvoeringen beginnen de concurrentie van. de Video te be merken. De vermindering van toeschouwers kan hier echter worden gedekt door de verkoop van de opnamerechten der uitvoe ring aan een televisie-station. De reclame ziet tot nu toe on gekende mogelijkheden. Iedere firma, die het geld ervoor wil uit geven, kan haar product in elk huis brengen en het daar demon streren. Grote modeshows werden reeds vertoond en hadden veel succes. Ook de politiek maakt reeds een druk gebruik van dit nieuwe middel om de massa te bereiken. Republikeinen en Demo craten spreken tot de keizers en vertonen zich in beeld. Tot nu toe hebben op dit gebied de Democra ten een begin-succes geboekt. Video vertoont natuurlijke ge zichten met scherpe schaduwen en toen de candidaat voor het Presidentschap Dewey zich aan zijn kiezers presenteerde, leek het of hij zich gedurende meerdere dagen niet geschoren had. De Democraten trokken uit deze tegenslag een les en lieten zich voor de opname schminken. Dien tengevolge zagen President Tru man en zijn vrienden er voor de televisiecamera veel frisser en opgewekter uit. Beide partijen hebben reeds „Video-tijd" gekocht en de candidaten zullen goed op gemaakt tot hun toehoorders en toeschouwers spreken. Tengevolge van de ontwikke ling van de Video in de Verenig de Staten zal zich binnenkort het gehele Amerikaanse leven wijzi gen; de aankoop van een Video- ontvanger staat op de aanschaf- fingslijst van iedere Amerikaan, dat betekent, dat hij. gedurende ongeveer anderhalf jaar aan een toestel moet afbetalen, met een gemiddelde van vijf dollar per week. Voor dit geld koopt hij een logeplaats bij het wereldgebeu ren en wordt veel huiselijker dan hij ooit geweest as, tenminste zolang, tot hij zijn laatste afbeta ling heeft gedaan. (Unicos Press.) (Nadruk verboden., 6en beeije Zuuius^laamic h»les»ie Het jaar 1584 bracht voor Vlaan- eigenlijk te klein om een zo talrij- deren het einde van de opstand j ke vijand te kunnen weerstaan, tegen Spanje, omdat in dat jaar I De eerste dagen der belegering Gent, Yperen en Brugge hun poor- werden door vriend en vijand be ten weer moesten openen voor de nut om de meest gunstige stellin- ook daar gehate Spanjaarden. gen in te nemen en verliepen dan Door al deze verliezen gingen de ook vrij1 rustig. Plotseling echter vestingen Sluis en Ostende, die zette de werkelijke aanval in en -begonnen de Spanjaarden vanuit zich nog in Staatse handen be vonden, een moeilijke tijd tege moet, want het was te voorzien, dat Parma zou trachten zo spoe dig mogelijk deze beide brugge- hoofden te bemachtigen. Zolang immers deze beide steden, en voor al Sluis, niet onder Spaanse con trole waren gebracht, kon hij Zee land niet aanvallen, terwijl de Nederlanders van daaruit wèl aan vallen op Vlaanderen konden doen. Door allerlei redenen daartoe gedwongen, moest Parma echter tot 1587 wachten, vóór hij Sluis kon gaan belegeren, en toen 'kwam zijn aanval niet meer on verwachts! De commandant der vesting, Jhr. Arend van 'Groene- veld, een dapper en bekwaam sol daat, had gelegenheid gehad zich voor te bereiden en had de stad nog zoveel mogelijk versterkt. Nu het ook eenmaal zover was, werd eenparig besloten om alles te doen wat mogelijk was om de Spanjaarden buiten de poorten te houden. De vijanden, die van alle zijden met een vrij sterke troepenmacht aanrukten, hadden al dadelijk enig succes, want nog op de dag van hun aankomst namen zij de schans Bek-Af, gelegen tussen St. Anna ter Muiden en Sluis. Tegenover dit vrij gevoelig ver lies konden de onzen echter ook een voordeel stellen: Juist op het laatste nippertje zagen een aan tal schepen, geladen met krijgs- en mondbehoeften, en een Engels hulpcorps van circa 700 mar, nog kans vanuit Zeeland binnen de vesting te komen. Vooral deze laatste aanwinst was zeer wel kom, want het garnizoen was Dé verwoestingen waiéii darl ook verschrikkelijk; overal waren grote bressen ,in de walmuren ge schoten en vroegen als het ware om een bestorming! Deze kwam dan ook prompt en hoewel de ver dedigers uitgeput waren en vele verliezen hadden geleden, zagen ze toch nog kans de bestorming te weerstaan. Na enkele .uren drongen de Spanjaarden echter weer op, maar werden weer te ruggedreven. j Parma wilde er echter blijkbaar nu een einde aan maken en liet ten koste van grote verliezen, een Bek-Af door middel van loopgra- batterij vlak voor de Westpoort ven' de stad te naderen. Zodra de in stelling brengen. Dit vuur van Waarnemers te Londen ver wachten, dat Denemarken het voorbeeld van Noorwegen zal vol gen en de overeenkomst volgens welke zijn bezettingstroepen in de Britse zone van Duitsland tot Mei 1949 gehandhaafd zouden blijven, zal verlengen. Men verwacht dat Denemarken aan de verlenging van de overeenkomst dezelfde voorwaarde als Noorwegen zal verbinden, n 1., dat de Deense regering het recht behoudt even tueel de Britse bezettingsautori teiten er van in kennis te stellen, indien deze manschappen in eigen land nodig zouden zijn. Wie ooit. één van Borneo's grote rivieren heeft bevaren, is onver mijdelijk onder de indruk gekomen van de stille, onveranderlijke een zaamheid van de langzaam voor bijschuivende bosoevers, van het eentonig' donkergroene décor van moeraspalmen en de ongereptheid van de natuur. Ook wij zijn daaraan niet ont komen toen we de monding van de Mahakan, de reuzenrivier, die uit het hart van Borneo naar de Oostkust stroomt, binnengleden en we na de wijde openheid op zee, ons geleidelijk aan zagen in gesloten door de dichte, natuur lijke begrenzingen aan weerszijden van de kronkelende rivier. Bij elke bocht de hoop Iets nieuws, iets speciaals te zien, maar steeds de teleurstelling als niet het één van het ander onderscheidt. Eén kilo meter, of tien of zelfs honderd kilometers brengen geen afwisse ling in het aan variatie zo arme beeld van de omgeving. We be wegen ons op de denkbeeldige lijn van de evenaar. Overdag gloeit daarboven de zon en heeft de rei ziger het idee, dat een hete adem hem langs het gezicht strijkt. Des nachts koepelt zich het fon kelend firmament over deze uit hoek der aarde en glanzen stir de ontelbare sterren, weerspiegeld op het onbewogen watervlak, zo dat het is, dat de boeg van het schip een donkere, met diamanten bezaaide weg klieft. Toen we daar ergens op de Ma hakan langzaam voortgleden, had- den we wel een doel, maar 't was moeilijk je voor te stellen, dat er inderdaad een bestemming kon zijn. Wat was er te verwachten midden in deze wildernis. Ons ver stand zei ons: „Straks zien we de Sanga-Sanga," maar voor ons gevoel dreven we steeds verder in een beklemmende eenzaamhefd Toen opeens: „Toch een teken van leven, althans van de sporen er van. Om een bocht maakten ran ke stalen constructies zich los van de altijd groene achtergrond. We wisten: „boortorens." De zicht bare bewijzen van menselijk ver nuft. Zelfs hier dus! Natuurlijk is er voor dat „zelfs hier" wel een goede verklaring; een zeer aan nemelijke bovendien, als we ver tellen. dat jaren geleden op deze plaats bodemonderzoek uitwees, dat hier olie „zat." Voor zoiets blijft men niet doof. Ook destijds wisten oliemannen al gauw wat hen te doen stond en zelfs de een zaamheid, het Isolement, de wild heid van dit oord, was toen geen belemmering meer. Olie! Vloei baar goud! Men verstond de roep-. stem; er werd geboord en later gepompt. Sanga-Sanga werd een naam van betekenis, een naam met inhoud. Nog meer torens worden nu zichtbaar, steken ijl af tegen de blauwe lucht. Zinken loodsen, een rij tanks, rollend materieel, een steigertje. Eigenlijk ,is het niet veel, wat we zien. De olievelden liggen ver der landinwaarts, onzichtbaar on der geboomte en heuvels. Aan de andere kant stroomt een kleine zijrivier uit op de Mahakan. Het is de Sanga, één van de vele „Soengei-anaks." Eten eindje stroomopwaarts aan dit riviertje moet de eigenlijke B P.M.-plaats Sanga-Sanga liggen, aan de uitmonding van de Sanga, We varen naar de landingsplaats die Moeara blijkt te heten. Van Moeara zullen we per auto ver der gaan. Het is dan even later een merk waardige gewaarwording jezelf ineens midden in een stukje be woonde wereld te vinden. Oyer enkele vierkante kilometers blijkt bet oerwoud hier teruggedrongen te zijn en heeft de „oetan" plaats moeten maken voor de kleine Europese samenleving, die Sanga- Sanga, deze oase in de wildernis, bevolkt. De overal verspreide witte bun galows geven een speciaal karak ter aan dit verborgen plaatsje. Ik zou niet weten, waarmee het te vergelijken. Van straten is natizur- lijk geen sprake. Er ligt een net van de door de B.P.M. aangeleg de wegen door „Louise," zoals het dorpje gewoonlijk wordt genoemd, naar de concessie, die bekend staat onder de naam Louise." Langs deze wegen en wegjes zijn rnin of meer als toevallig de huis jes neergezet, evenals soos, kan toren en laboratorium. Alles bijna is van hout, naar de wijze des lands. Over het algemeen zien de huizen er comfortabel uit en ge schikt om voor de hardwerkende B.P.M.-employé's een gezellig toe vluchtsoord te zijn, waar hij, na een lange dag op de boorterrei- nen, weerkeert in de huiselijke kring. Veel biedt het plaatsje ver der niet, maar er zal wel niemand Borneo's wildernissen intrekken met de verwachting er wèl veel te vinden Zó bekeken is Sanga-,San? a nog zo gek niet. Men is er volkomen op elkaar aangewezen, daar alle andere mogelijkheden voor ver maak en ontspanning ontbreken, d.w.z. voor zovèr de keurige soos en het met zorg aangelegde zwem bad niet in die behoefte voorzien. Natuurlijk moet fer een compen satie zijn voor het feit, dat de hier werkende mensen bereid zijn ge weest de bewoonde wereld te ver laten en te leven als pioniers in de wildernis. De B.P M. zorgt daar dan ook op voorbeeldige wijze voor. De sociale- en andere voor zieningen zijn van dien aard, dat zij een vergoeding vormen voor de opofferingen door geëmployeer den. Moeilijker dan ook is het leven van de in Sanga-Sanga gelegerde K. L.-militairen. Het isolement van deze plaats wordt door hen zeker sterker gevoeld. Wij hadden enkele uren slechts om kennis te maken met het de tachement, dat ondergebracht is in de Marijse-kazerne. De betite ling „kazerne" is wat hoogdravend voor het bescheiden kampement, maar overigens is deze „tangai nog niet zo gek. Het geheel maakt een ruime, schone indruk, en wat dat betreft is er ook weinig reden tot klagen Trouwens in bijna alle opzichten valt een vergelijking met andere buitenposten ten gun ste van Sanga-Sanga uit. Het feit alleen, dat hier een Europese samenleving hun voort durend gastvrijheid betoont en hen op tal van manieren het ge mis aan huiselijkheid tracht te vergoeden, is een groot voordeel' als je dit stelt naast de omstan- aigheden op een post, waar zich géén Europeanen bevinden of hoogstens een bestuursambtenaar of arts woont. De meesten weten dit wel en waarderen dan ook Sanga-Sanga, endanks alles. Voor die jongens, die van de voordelen van Sanga- Sanga niet overtuigd zijn, zou er eigenlijk maar één oplossing zijn: een kijkje op een buitenpost in, Zuid-Borneo. waar geen B.P.M.- toko met „Barking Dcg" en lek kernijen de lasten des levens ver lichten en niemand is, die je een avond uitnodigt. Jullie in Sanga-Sanga, geloof me, het kan heel wat beroerder en daarom- kun je gerust zeggen, dat je ,'t nog niet zo gek gescho ten hebt. Sanga-Sanga, die kleine oase in de rimboe, is wat je noemt een „goeie tam pat." belegerden dit bemerkten, begon nen zij de verdekt naderende vij andelijke infanterie met artillerie vuur te bestoken, waardoor deze vrij zware verliezen leed. Dit artillerievuur bracht echter ook de Spaanse kanonnen in stelling en het duurde niet lang of de stad en vooral de plaatsen waar de Staatse artillerie stond opgesteld, lagen eveneens onder vuur, ter wijl onder al die beschietingen door, de aanvallers de stad toch bleven naderen. De geharde troepen, waaraan Sluis was toevertrouwd, grepen nu echter naar een ander middel en in de nacht van de 19e Juni deden ze een geduchte uitval en vernielden daarbij een groot ge deelte van de door de Spanjaar den gegraven loopgraven en borst weringen, zodat deze nog maar weinig winst overhielden. Ook de vrouwen zaten intussen niet stil en hadden opdracht ge kregen een bolwerk op te wer pen. Met behulp van een aantal mannelijke gevangenen gelukte dit ook inderdaad en kon men na enkele dagen van hard werken, vanuit dit bolwerk de vijand gaan bestoken. Wat men echter ook deed, lang zaam maar zeker naderden de vijanden de stad en zo moest men weer tot een uitval besluiten. Ditmaal koos men een donkere en stormachtige nacht hiervoor uit en, om elkaar te kunnen her kennen, moesten de soldaten een hemd over hun andere kleding aantrekken. Ook deze uitval was weer een succes, circa 600 Span jaarden sneuvelden en een van dè aanvoerders werd gewond. Een ogenblikje was er nu pauze, maar na enkele dagen begonnen de Spanjaarden weer te naderëh en het duurde niet lang of dè Grote Schans en Het Fort. ver sterkingen aan de Westzijde der sta»L moesten aan de veel talrij ker vijand worden overgelaten. De bezettingen konden echter nog op de stad terugtrekken. Vanzelfsprekend waren de Span jaarden ten zeerste ingenomen met deze winst en een ogenblikje meenden ze zelfs, dat ze de stad zelf in handen hadden. Een paar welgerichte kanonschoten maak ten hen echter duidelijk, dat ze zich op dit punt vergist hadden! Alvorens de eindstrijd te begin nen, deden de Spanjaarden nog een poging de stad zonder verde re strijd te bemachtigen en zij zonden daartoe een tweetal on derhandelaars af. De onzen waren echter blijkbaar nog niet tot pra ten bereid en maakten dit met enkele schoten duidelijk! Zo de Spanjaarden de stad wilden heb ben, moesten ze haar maar komen halen. Nu, deze deden thans wat ze konden! Allerwegen wercüen bat terijen opgeworpen en na enkele dagen begonnen deze zó verwoed te schieten, dat een ooggetuige ervan vermeldt: „dat men schoot met so grote furie alsmen oyt staende dese oorlogen van ge schiet heeft horen zeggen!" Men neemt aan, dat die dag meer dan 4000 granaten op de stad werden afgevuurd! dichtbij beschadigde de poort en de omliggende muren zó erg\ dat de Spanjaarden, toen ze ever la ter hier weer stormliepen, kans zagen zich in één der poorttoren tjes te nestelen. Echter niet voor lang, want ogenblikkelijk deden onze troepen een tegenaanval en gooiden de vijanden er weer uit! Gedurende enkele dagen hielden de Spanjaarden zich nu rustig, maar men begreep binnen Sluis wel, dat deze pauze gebruikt werd om de troepen opnieuw te groeperen en dat de eindaanval naderde. Toch hielden de beleger den nog moed, want, ondanks dui zend gevaren, was het een koerier gelukt brieven, waarin hulp werd beloofd van Middelburg, binnen de stad te brengen. Op het eerste gezicht was deze hulp zelfs dicht bij, want in de mond van het Zwin zeilden een 80-tal oorlogs- en transportschepen op en neer. Jammer genoeg hebben deze echter niet meer aan de strijd deelgenomen en de bezetting van Sluis haar eigen boontjes laten doppen! Inplaats van hulp, brachten de ze schepen echter het einde van de strijd, want ook de Spanjaar den zagen deze zeilen, en daar zij vreesden, dat de stad hun toch nog zou ontgaan, begonnen zij nog verwoeder aan te vallen Weer werd de Westpoort onder vuur genomen en ditmaal zó grondig, dat ze in een ruïne werd herschapen. Na nog enkele dagen van hevige strijd moesten de on zen deze ruines prijs geven en toen konden zij niet meer voor komen, dat de Spanjaarden zich van daaruit in de wallen begon nen in te graven en langzaam, maar zeker de stad binnendron gen. Voor de belegerden was dè toe stand nu hachelijk geworden. Hulp van buitenaf daagde niet op; de schepen in de mond' van het Zwin hieven daar kruisen en om de nu zeker komende zware bestormingen te kunnen weer staan zou men over veel meer troepen hebben moeten kunnen beschikken. Bovendièn waren sol daten en burgers doodvermoeid van het vechten en wacht houden en kreeg men gebrek aan bus kruit. Een samengeroepen krijgsraad erkende dan ook eenparig, dat verdere tegenstand nutteloos was en dat men zou trachten op eer volle voorwaarden de stad over te geven. Twee naar Parma ge zonden officieren werden goed ontvangen en de Spaanse bevel hebber was bereid op de meest eervolle voorwaarden de capitula tie te aanvaarden. Nog op dezelfde dag 5 Augus tus 1587 bezetten de Spanjaar den een grote bres ,in de wallen en de volgende dag trok het nog ongeveer 700 man sterke garni zoen de stad uit! Schamen voor deze nederlaag hoefden zij zich zeker niet! Ze hadden oè stad ge durfde 55 dagen tegen een over machtige en dappere vijand ge houden en 1000 Spanjaarden de aanval met hun leven laten beta-- leiï. Bii griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame oestana delen stuk voor stok in de §ehfle wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek rsakt. Roman CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt, dooi Mr. W. d'OBSRON zoek geen heeft uitgewezen, dat zij men. Onder dat harde stuk gra- innerliiike kwetsuren heeft, i niet was u trouwens uitstekenu Jt I «.nnv. furön rvnfi- 1 dereeliike emoties zijn meestal en argronaeu. u" kledï"5 I zeer ernstig, vooral voor zenuw- I hielden wii u eerst voor Chinezen. Tegen pijnen en griep - 20 tabletten a f 0.79 ten, waarvan wij bet bestaan niet wisten! Een silhouet verscheen in de pening daglicht. gouden .pening van Je U.nt, ln het volle - - Ben zonnestraal gaf n 58) (Nadruk verboden.) Leeft juffrouw Flory nog vroeg Jacques plotseling. ja, juffrouw Flory is gered, ivtaar.houd u rustig! Ju«ou^ Flory helnt ons. zij verpleegt de gewonden. De juffrouw was hier leer veel bij u toen wij nog voor uw leven vreesden!" „Ben ik erg gewond?' „Uw vraag bewijst, dat u geen niin lijdt," hernam de oppasser. ,.U heeft enige lichte wonden aan de benen en vooral was u dodelijk zwak, maar dat schijnt al wat beter te zijn!" „En mevrouw Stone? .Mevrouw Stone is ook niet ge wónd; doch is zij veel zwakker dan u of juffrouw Flory... Iedeae avond beeft zij koortsaanvallen en haar gezondheid is over net algemeen zeer zwak. Het onder achtige naturen, „Is zij nu in Stone-House? „Stone-House werd hij de eerste aardbeving ontruimd en stortte onmiddellijk na de tweede schok in. Men beweerde, dat de steen groeven niet diep waren! Deze catastrophe heeft bewezen, dat zij verbonden waren met de onder aardse grotten, die precies gelijk zijn aan de (beroemde grotten van de Minneapolis..." ,MaarEvelyne Stone Mevrouw Stone is prachtig ge ïnstalleerd in een grote tent, die mijnheer Stone op een apart ter rein heeft laten zetten. Van daar uit heeft men een schitterend uit zicht op de zee en ziet men niets van de verwoestingen van Kowa! Jacques liet zich gerustgesteld weer in de kussens vallen. De op passer vervolgde: „Bij het oprui men hebben wij u alle drie be wusteloos gevonden onder een stuk rots. U beschermde de twee vrouwen met uw uitgestrekte ar- Hier in de ambulance hebben wij u pas herkend. U bent meer dan vijftig uren bewusteloos geble ven, mijnheer Bermond! Een bui tengewoon geval van catalepsie ,Nu voel ik mij weer uitste kend! Het is ongelooflijk!" Uw redding bij de verschrik kelijke verwoesting van Kowa is zeker ongelooflijk! De orkaan had zo'n geweldige kracht, dat de hoogste gebouwen tot op hun grondvesten heen en weer ge schud werden! Rukwinden loei den over de stad; de regen stortte plotseling bij stralen naar bene den. 'In het donker kraakten de bomen en kwamen de dakpannen en daken naar omlaag. De schok ken van de aardkorst deden aller lei dampen uit de aarde te voor schijn komen, sloegen enorme ga ten en kloven en spoten reusach tige massa's modder en zand de lucht in. Toen de gaten eenmaal in de grond waren geslagen, stroomde al het water in de grot- Vlaanderoa verspreid, klaar ge staan en vaak onder zeer moei lijke omstandigheden. Ook op maatschappelijk terreiip neemt Dr. Stavejrman een. voor aanstaande plaats in. In 1014, nam hjj het initiatief tot de stich ting van het ziekenfonds Wal-- cheren en nog steeds is hij voor- zitteir van het si ekenfonds Jaren lang was hij d£ leider van de ver- bandkamer der Kon Mij „De Sclielde". Gedurende vele jaren was ttrj lid van de Provinciale Staten, *an Zeeland en. van de gemeenteraad zijner woonplaats voor de Vrijzin nig Democratische Bond, Onder voorzitterschap van bur gemeester Mr. Dr. B. C. Kolf, van Vlissingen, heeft zich een comity gevormd om de jubilaris op 1 November a.s. te huldigen. TERNEUZEN. Een Jubileum. Het was. deze week 10 jaar ge leden, dat de Zondagsschool van de heer Van Dijke werd opge richt en zijn medewerksters, en medewerkers benevens ouders neg twee dagen in bed blijven. van kinderen die deze Zondags- Ondanks de verwoestingen die I schQ0[ bezoeken, meenden deze hen omringden voelden de twee kerinneringsdag niet ongemerkt HET VRIJE VERVOER OVER DE WESTER-SCHELDE. In verband m.et eventuele plan nen tot opheffing van het vrije vervoer over de Wester-Schelqte, heeft het gemeentebestuur van Middelburg een brief gezonden aan de Minister van Verkeer- en Waterstaat, waarin geconstateerd wordt, dat. opheffing van het; vrije vervoer een ernstige achteruit gang voor Middelburg zal beteke nen. Er wordt sterk op aange drongen het vervoer vrij t» laten. POLDER- EN WATERSCHAPPEN*. Tot plaatsvervanger; van de Dijkgraaf van de polder Nieuw Beoosten Blij Bezuiden, is be nt emd de heer A. de Waele ts Koewacht. VEERTIG JAAR CHIRURG. Qp 1 November a.s. zal Dy*. A. Sstaverman 40 jaar chirurg zijn. Niet alleen heeft hij voor zjjn pa tiënten te Vlissingen, maar over geheel Walcheren en Zeeuws glans aan het golvende blonde haar. Jacques stiet een kreet van vreugde uit: „Ninette! Terwijl hij haar handen tegen zijn lippen druikte, herhaalde hij steeds weer: „Wat een geluk, Nmette, dat ik je weer zien kan! Nu voel ik mij weer gezond! Alles is zo helder en vol zonneschijn om mjj heen, lieve Ninette!" Janine kalmeerde hem met haar zachten blik en beloofde: „Zodra je beter bent, kom ik je halen. Samen zullen wij dan mijn heer en mevrouw Stone gaan be zoeken." „Is mevrouw Stone wat beter? ,Neen! Helaas niet! Haar zwakte neemt voortdurend toe!" De twee verloofden zwegen; hun hart was vol droefheid, om het lot van de arme Evelyne. Ten slotte ging Janine langzaam heen en zei; „Ik moet weg, Jacques! Jij hebt mijn zorgen gelukkig niet meer nodig... maar zoveel ande ren wachten nog op mij!" Jacques moest van de dokter verloofdeu zich toch zielsgeluK^'B toen zij eindelijn weer samen m de heldere zonneschijn liepen. Wat een heerlijk gevoel was het voor Jacques om zijn eerste stap pen buiten de tent te doen, aan de arm van het meisje, dat hij boven alles liefhad. Ninette vermeed bet, Jacques de verwoestingen te laten zien en bracht hem onmiddellijk naar de tent van mevrouw Stone. De be hoefte aan ruimte, zon en licht, na al die eindeloze uren in de kwellende duisternis van de on deraardse stad, scheen Charlie hijzonder goed begrepen te heb ben, toen hij de enorme tent voor zijn arme Evelyne liet opzetten. Eén van de zijden der tent was geheel open en gaf uitzicht op een prachtige tuin, die Charlie had laten aanleggen. Achter de bloemen en planten strekte zich de oneindige blauwe zee uit, waarboven kleine witte wolkjes langzaam voorbijtrokken, (Wordt vervolgd.) te mogen laten voorbijgaan. (Donderdagavond had hiertoe in „Pro Rege" een feestelijke bij eenkomst plaats voor de kinderen der Zondagsschool, die voor deze avond een aardig programma hadden samengesteld met toepas selijke liederen en samenspraken, terwijl aan de kinderen als her innering een fraaie tekst werd uitgereikt en zij voorts op milde wijze werden onthaald, zodat de avond veel te vlug omvloog. Gisterenavond had de herden king plaats voor de ouders van de bezoekende kinderen, benevens voor de leerlingen uit de hoogste ldasse. Ook voor deze avond was een zeer afwisselend programma sa mengesteld en onder het genot van verversingen en vele tracta- ties werd op vele lyijze de dank baarheid der ouders ten opzichte van de heer Van Dijke, zijn fami lie en trouwe medewerkers en

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2