De kwaliteit van Consumptiemelk BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? 2Bim op «1® kerned »»Akors" De brandstoffenvoorziening In de tuinbouw Nieuwe bonnen voor tabak Herberekening demobilisatie-uitkeringen Het internationale automobielverkeer RECHTSZAKEN Over de zender Hilversum I spreuk Maandagavond Ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent voor consumptiemelk, over „ver betering van de kwaliteit van con sumptiemelk". Een opvallend verschijnsel noemde spreker de steeds toene mende vraag naar flessenmelk. Op den duur, wanneer er ook weer voldoende flessen voor de melkinrichtingen beschikbaar zul len zijn, zal er dus ernstig reke ning mee moeten worden gehou den dat in hoofdzaak gepasteuri seerde melk in flessen verkocht wordt. Voor flessenmelk, welk in het algemeen ongekookt wordt ge dronken, behoren er zodanige waarborgen te zijn, dat het ge bruik er van geen gevaar ople vert voor de gezondheid. Deze waarborgen toestaan er momen teel no? niet, doch naar alle waar schijnlijkheid zullen de maatrege len, die men voornemens is te treffen en die vermoedelijk bin nen afzienbare tijd voor het ge hele land van kracht zullen wor den. daartoe in belangrijke mate bijdragen Het streven zal er op moeten zijn gericht de boer finan cieel te interesseren 'bij een doel matige. zindelijke melkwinning. Het middel daartoe, aldus spr is algemeen bekend, n.l. een ver plichte uitbetaling van melk naar kwaliteit voor het gehele land met een flinke premie voor de af levering van melk van goede kwaliteit en een behoorlijke kor ting voor diegenen, die in dit op zicht tekort schieten. De verschillen van opvatting bij onze zuivelorganisaties hebben tot nog toe echter een belemmering gevormd voor de invoering van dit systeem. Het lijkt spr. wen selijk, dat de overheid dit pro bleem zelf ter hand neemt. De zuivelfabrieken en melkin richtingen, die tot taak hebben de grondstof te verwerken tot een prima eindproduct, hebben het niet gemakkelijk. In het Westen van Nederland is de melkproduc tie volkomen ontoereikend om de behoefte aldaar te dekken. Zo moest b.v. in 1947 overig Neder land in het tekort voorzien door leveringen die de 350 millioen liter overschreden. Wanneer wij daar bij bedenken, aldus spr., dat deze aanvullingsmel'k lang niet steeds uit gebieden kwam. waar als re gel veel zorg aan de melk wordt besteed en dat ze dikwijls over zeer grote afstanden moest wor den vervoerd, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat deze aan- vullingsmelk heel vaak juist niet de geschiktste grondstof is voor de bereiding van prima consump tiemelk. Vele melkinrichtingen dienen nodig te worden verbouwd en voorzien van nieuwe werktuigen. Een zeer dringende behoefte b.v. is er aan flessenspoelmachines, die blijkbaar uit deviezen-overwe gingen niet mogen worden inge voerd. Wat tot gevolg heeft, dat men zich met de dikwijls onvol doende en versleten machines moet behelpen. Het valt spr. steeds weer op hoe schromelijk de melkslijter in het algemeen in zijn taak tekort schiet. Hoe weinig zijn de geval len, waarin de bussen met rnel'k gedurende de zomermaanden door middel van een hoes worden be schermd tegen de zonnehitte. Met de flessenmelk is het zo mogelijk rtog erger gesteld. Uren wordt ze blootgesteld aan de directe in werking van de zon. Het kan niet uitblijven of hier tegen zullen te enigertijd maat regelen moeten worden genomen. Tot slot deed spr. een beroep op Aan kwekers van bloemisterij gewassen en van groenten en fruit onder glas zijn voor het ko mende seizoen hoeveelheden brandstoffen toegewezen, welke overeenstemmen met het geschat verbruik van het toetrokken be drijf. Deze regeling betekent een verbetering ten opzichte van die van het vorige jaar, toen slechts voor de eerste 200 m^ opper vlakte onder glas een hoeveelheid brandstoffen werd verstrekt, ge lijk aan 100 »/o van de toerekende behoefte. Voor de rest van het be drijf werd toen 80 van de be hoefte toegewezen. De moeilijkheden, welke zich in de productie en het transport van brandstoffen nog steeds voor doen hebben het onmogelijk ge maakt aan de tuinbouwers die soorten brandstof toe te wijzen, welke zij hebben aangevraagd In eerste instantie wordt de brand stof verstrekt in de vorm van gascolkes, terwijl voor de toege wezen extra hoeveelheid (boven die van het vorig jaar) Ameri kaanse kolen, die een afwijkende kwaliteit bezitten, zullen worden geleverd. De kwekers, die het vorige jaar met olie stookten en thans met vaste brandstoffen, krijgen het equivalent van het voor het afge lopen seizoen vastgestelde kwan tum olie toegewezen in 50 °/o mijncokes en 50 Amerikaanse kolen. de Nederlandse huisvrouw. Haar reputatie krijgt dikwijls een ge- j voellge knauw, wanneer we ons oog laten vallen op de toestand, waarin vele huismoeders, vooral j in de grote steden, de melkflessen aan de slijter teruggeven. Het overgrote deel komt bij deze melkinrichtingen terug met aangedroogde resten melk, pap, yoghurt, enz. Dergelijke flessen zijn, hoewel de flessenspoelmachi- ne heel veel kan, buitengewoon moeilijk weer volkomen schoon te krijgen, Laten de melkflessen die U teruggeeft een weerspiege ling zijn van Uw vermaarde net heid, zo besloot spr. zijn causerie. Wijziging in de bonaanwijzing Van 24 October af zullen de bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voedingsmiddelen worden bekend gemaakt. In de bonnenlijst van 21 Octo ber zullen derhalve bonnen wor den aangewezen voor 6 rantsoe nen tabak (tabakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October t/m 6 November. In verband hiermede worden voor de week .van 17 t/m 23 Oct. van de tabakskaart de bon tabak 116 voor twee rantsoenen siga retten of kerftabak en van de ge combineerde kaart de bon tabak 119 voor één rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. ,,Er worden grote kanonnen op ons gericht", zei Bim bedrukt toen hij zag hoe een geweldige loop langzaam in de ,richting van het atomiel draaide. „Dat zijn landingsmonden" zei de professor. „Door een vernuftig stelsel, een toepassing van mag netische krachten, trekken zij de atomielen dusdanig aan, dat zij precies in het midden van de Ipop terechtkomen." Hoewel het voertuig gedurende de laatste minuten sterk vaart had verminderd, was de snelheid nog altijd duizelingwekkend. Het atomiel schoot recht op de loop toe. Een ogenblik later hoorden onze vrienden een licht „klik" en daarna een sterk afremmen van het projectiel ,in de buis. DODELIJK ONGEVAL. 'Gistermiddag omstreeks 5 uur is te Ooltgensplaat een ongeluk gebeurd. Toen de chauffeur van de landbouwvereniging met een tractor met aanhangwagen over de Molendijk reed, geraakte ver moedelijk de verbinding tussen tractor en aanhangwagen defect, v. aardoor de aanhangwagen tegen een muur terecht kwam, juist op de plaats waar drie kinderen stonden. Een 10-jarig knaapje werd op slag gedood, terwijl zijn 6-jarig broertje en een 6-jarig meisje ernstige verwondingen op liepen. IMPORTEUR VAN GEDISTILLEERD WAS OPLICHTER. De 45-jarige koopman J. V wonende aan de SoestAijksekade te 's-Gravenhage, wist in de jaren 1945 t/im 1948 van een vijftiental relaties op kerkelijk en zakelijk gebied bedragen tot een totaal bedrag van 365.000 in handen te krijgen. Hij beweerde dat hij im porteur van gedistilleerd was. In dien hij, over voldoende middelen kon beschikken, zou hij met het invoeren van gedistilleerd kunnen verdienen en grote winst kunnen uitbetalen. Om zijn verhaal aan nemelijker te maken stuurde hij soms gedistilleerd, voorgevende dat het mnsters waren van het geen hij invoerde. Ook betaalde hij enkele malen het verkregen bedrag, met een grote som als winst, terug, om later weer ge makkelijker geld te krijgen. Hij is thans gearresteerd en in bewaring gesteld. Daar hij voor geeft zich alle gevallen niet te kunnen herinneren, wordt hun, die op een dergelijke manier geld aan hem „geleend" hebben, ver zocht, zich in verbinding te stel len met de Centrale Recherche, bureau 1, Laan Copes van Cat- teniburch 57, te 's-Gravenhage. DEVEEZENSMOKKELARIJ VIA EEN REDERIJ. Na een accountantsonderzoek, dat maanden heeft geduurd, is eindelijk een ingewikkelde devie- zensmakkelarij geheel aan 't licht gekomen. Omstreeks Maart van dit jaar kwam de zaak aan 't rollen, toen de rivierpolitie op een kustvaar tuig de gezagvoerder verbaliseer de wegens deviezen- en goederen- smokkel. De kapitein deed dit echter „voor de zaak", Hammer- stein's Rederijbedrijf N.V. te Rot terdam. Daar werd ten kantore een onderzoek ingesteld. De eer ste aanwijzingen waren van dien aard, dat de justitie in het geval werd gemengd. De Nederlandse Bank ging daarop tot een uitvoe rig onderzoek over. Het genoemde rederijbedrijf oefende met coasters de vracht vaart uit od Scandinavië, België, Spanje en Portugal en kweekte daar met haar vrachten deviezen. Teneinde relaties te gerieven, die er om vroegen, werd gelegenheid gegeven met deze kustvaartuigen reisjes te maken. Buiten de offi ciële deviezenpot om werd dan door de rederij desgevraagd een. soort credietbrief meegegeveh, waarop in België en Portugal om deze twee landen gaat het voornamelijk buitenlandse va luta konden worden geïncasseerd. Het bedrag kon aan de rederij tegen de normale, officiële koers in Nederlandse munt worden ver effend. Ook is het een enkele maal voorgekomen, dat een rela tie werd geholpen aan Zwitserse francs. Aangezien H.'s rederijtoe- drijf zelf geen tegoed had in Zwitserland, hielp het de cliënt via een andere relatie. Het onderzoek heeft thans uit gewezen, dat op deze wijze 300.000 Portugese escudo's, even- veel Belgische francs en ongeveer 4000 Zwitserse francs werden op genomen. De toetrokken passa giers van de coasters bekostigden niet alleen hun reis en verblijf, maar brachten ook tapijten, wijn e.d. mee. Op verzoek werd de kapitein dan ingeschakeld om deze goederen veilig aan wal te 'brengen. In Rotterdam liet men het dan voorkomen, alsof het hier een cadeautje voor thuis betrof. Eenmaal aan de kade, werden de goederen aan de bevriende rela tie teruggegeven, die er wel raad mee wist. GEVAAR VOOR PARATYPHUS BIJ GEBRUIK VAN LEMMER- BOKKING GEWEKEN. Naar wij vernemen is door de Inspecteur van Volksgezondheid te Leeuwarden geconstateerd, dat het gevaar voor paratyphus bij het consumeren van stoombok- king uit Lemmer, geheel geweken is. De visrolters hebben dan ook toestemming gekregen hun be drijven weer te openen, zodat deze gisteren weer op volle toeren draaiden. BRAND BIJ DE BATA TE BEST. Gistermorgenomstreeks 5 uur brak brand uit ,in (je regeneratie afdeling van de Bata-fabrieken te Best. Toen men een regeneratie ketel wilde openen, schoot daaruit eensklaps een steekvlam, die van zodanige felheid was, dat de ketel niet meer te sluiten was en het vuur zich aan de omliggende ma terialen meedeelde. De comman dant van de bedrijfsbrandweer liet ook de brandweren van Eind hoven en Best alarmeren, doch deze behoefden niet tot actie over te gaan. Omstreeks half acht had de bedrijfsbrandweer de brand bedwongen. De gehele regenera tie-afdeling is echter uitgebrand. De schade wordt geschat op f 100.000, De productie ondervindt door de brand geen stagnatie. De directeur voor de demobili satie der Kon. Landmacht in Ne derland deelt mede, dat na 1 Nov. 1948 geen verzoekschriften voor herbereken,ing van de reeds ge noten demobilisatie-uitkeringen meer in behandeling genomen zullen worden. Dit geldt voor hen, die tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 zijn gedemobiliseerd. Alle belanghebbenden dienen zich voor deze datum met een verzoekschrift te wenden tot de afdeling A 2 van het Ministerie van Oorlog,' Mauritskade 19, 's Gravenhagè. Te Parijs is in de afgelopen da gen het najaarscongres van de „Fédération Internationale de l'Automobile" gehouden, waarbij de K.N.A.C. vertegenwoordigd was door Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen en Mr. P. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten Het congres sprak de wenselijk heid uit, om het herstel der car nets de passage en douane uit te strekken tot alle soorten van mo torvoertuigen. Hierbij zij aange tekend, dat sommige landen, waaronder Nederland, dit reeds vele jaren doen. Besloten werd tot het uitwer ken van een cautiestelsel voor de doorvoer van goederen, welke langs de weg worden vervoerd. Dit stelsel zou in grote trekken daarop neerkomen, dat goederen, die voor doorvoer in een land zijn bestemd, door middel van plom- bering vrij van het land van ver zending naar het land van be stemming kunnen worden ver voerd Een Frans voorstel tot afschaf fing van hef triptiek en vervan ging daarvan door het carnet werd na bestrijding daarvan o.m. door de afgevaardigden der K. N. A. C. verworpen. Tenslotte is op verzoek van de K.N.A.C. opnieuw het vraagstuk van de doorgang door Duitsland van automobielen zonder zake lijke doeleinden behandeld. Tot dusverre is het namelijk onmoge lijk. om als toerist per auto van Nederland naar Scandinavië of teri g te rijden, aangezien de En gelse bezettingsautoriteiten daar toe geen toestemming verlenen. De K N.A.C. verwacht, dat hier voor binnen afzienbare tijd een gunstige regeling zal komen. SCHAKEN. Voorwedstrijd om het kam pioenschap van Nederland. Van 15 tot en met 27 Novem ber a.s. wordt te Nijmegen een wedstrijd gehouden, welke kan worden beschoüwd als voorwee- strijd om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland. Het aantal deelnemers is vastgesteld op 10. Van Scheltinga, Cortlever, Kramer, Henneberke, Van Min- deno, Dr. Stumpers, Baay, MTa ring, Prins en Vlasma zullen elkaar in dit tournooi bekampen. De winnaar krijgt het recht Dr. Euwe uit te dagen voor een wed strijd om de titel van Nederlands kampioen. RESERVE-OFFICIER DER KON. MARINE BLEEF IN GEBREKE. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag, Kamer voor Zee land te Middelburg, stond giste ren te Zierikzee terecht S. Bak ker te. Den Haag, luitenant ter zee der 2e klasse der Koninklijke Marine-reserve. Hem was ten laste gelegd, dat hij omstreeks 17 Mei 1940 te Zierikzee opzettelijk bet onder zijn bevel staande vaar tuig der Nederlandse vloot Hr. Ms ,,0 S 1" aan de vijand had overgegeven, zonder alles gedaan te hebben wat zijn plicht onder de bestaande omstandigheden van hem eiste, n.l. te trachten met dat vaartuig voor de vijand on bruikbaar of onklaar te maken. Beschuldigde had van zijn veer tiende jaar af op de koopvaardij vloot gevaren en was op de be wuste tijd eerst zeer kort in ma- rinedienst. Hr. Ms. „O S 1" was een licht bewapende sleepboot met een bemanning van zes kop pen. Tijdens zijn militaire dienst- periode had beschuldigde een op leiding bij de infanterie genoten. Zijn ervaring als marine-officier was dus uiteraard niet groot. Op de bewuste Vrijdagmorgen had besch. reeds geruimen tijd op orders gewaebt van het Marine commando Zeeland. Deze orders bleven uit, hoewel hij tevoren zijn positie had doorgeseind. Dezelfde morgen was hij nog in contact geweest met enkele Franse tor- pedobootjagers, die in de richting Fngeland weggingen. B. had zijn schip te minderwaardig geacht om van nut te kunnen zijn, zowel voor Engelsen of voor Duitsers. In ieder geval was hij naar Zie rikzee opgestoomd met als ge- \olg, dat de Duitsers onderweg het schip in beslag namen Beschuldigde had al spoedig zijn fout ingezien, maar toen was het te laat. Hij nam voor het Hof de volle verantwoordelijkheid op zich en gaf toe zelfstandig tot daden te hebben moeten overgaan. Hij aarzelde echter en beging een fout, die hem altijd is blijven hin deren. De Proc.-Fiscaal, Mr. Verspijck, prees de eerlijkheid van verdach te, die inziet als commandant van Hr. Ms. ,,0 S 1" gefaald te heb ben. maar die ook bereid Is de verantwoordelijkheid hiervoor te dragen. Hij requireerde daarop 'n gevangenisstraf van acht dagen en het verbod om bij de gewapen de macht te dienen. Uitspraak doende veroordeelde het Hof be schuldigde tot een gevangenis straf van één dag met ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewa pende macht te dienen. Hem werd het recht van cassatie verleend. BIJZ. RAAD VAN CASSATIE BEKRACHTIGD TWEE*%X)OD- VON NISSEN. De beruchte Jodenvervolger C. J. Kaptein uit 's Gravenhage, die gedurende de bezetting dienst had gedaan bij het „Judenreferat" en daar zijn eens gebezigde woorden: .,Ik ben de grootste Jodenhater ter wereld" in praktijk bracht door tientallen Joden en Joden begunstigers aan de S. D. te ver raden, hun eigendommen in be slag te nemen en door mishande lingen mensen te dwingen adres sen van Joden te verraden, hoor de gisteren het door hem inge stelde beroep tegen het doodvon nis van het Bijz. Raad van Cas satie te 's Gravenhage verwerpen. Hetzelfde gold voor W. M. Wil- lemsen die gedurende de bezet ting agent van politie was ge weest te Haarlem, in deze func tie vele Joden had gearresteerd en een moordaanslag had ge pleegd op de president van het Bij. Hof te Amsterdam, werd door dit Hof tot de doodstraf ver oordeeld. Het psychiatrische rap port, dat over deze requirant werd uitgebracht tijdeifs de be handeling voor de Bijz. Raad van Cassatie maakte geen melding van verminderde toerekeningsvat baarheid. DOODSTRAF VOOR NEDERLANDS LID VAN GRUEiNÏE POLIZEï. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft gisterenochtend de 51-jarige Amsterdamse kap per E. J. B. Broemland, in de oor log l:d van de Gruene Polizei, conform de eis ter dood veroor deeld. B. heeft deelgenomen aan raz zia's op onderduikers, heeft huis zoekingen verricht en Joden ge arresteerd, waarvan enigen de dood hebben gevonden. Het hof overwoog in zijn sententie, dat „voor deze man, die opgetreden is met een niets ontziende machts wellust, slechts de zwaarste straf kan worden opgelegd". B. heeft acht dagen tijd om in cassatie te gaan. VRIJDAG 15 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8 50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw 10.45 Zang; 11.05 Voordracht; 11.25 Orkest; 12.00 Ens. Jo Bos: 12.33 Sport; 12.45 Piano- 1.00 Nieuws; 1.20 Les Gars de Paris; 150 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2.20 Gram.; 3.00 Voordracht; 3.20 Gr.; 4.00 Viool en piano; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Orgelspel; 5.20 Wij en de muziek; 6.00 Nws; 6.15 Felicitaties; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Jan Corduwener; 7.30 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.05 Piano; 8.30 Cursus; 9.00 Men vraagt...; 9 30 Hoorspel; 10.00 Buitenl'. weekoverz.; 10.15 Gram.; 10.45 Avondwijding; 11.00 Nws; 11.15 Gram. HILVERSUIM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.35 School radio; 10.05 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Zang en piano; 12.33 Orkest z. Naam; 1,00 Nws; 1.25 Verv. Ork. z. Naam; 1.50 Op de korrel; 2.00 Gram.; 3.25 Vro lijke middagklanken; 4.00 De Zon nebloem; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Pianoduo; 5.45 Wat het buiten land leest; 6.00 Promenade ork.; 6.30 Amst. Kamermuziek Gezel schap; 7.00 Nieuws; 7.15 Rege- ringsuitz.; 7.30 Gram.; 8 00 Nws; 8.05 De gewone man; 8.12 Missa Brevls; 8.50 Luisterspel; 9.40 Cyclus; 10.15 Gram.; 10.37 Actua liteiten; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 'Gram. 1

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3