UIT DE PROVINCIE 1 -r van Maarschalk Graziani Destadonderdegrond Nationale organisatie BEROEPSGOEDERENVERVOER 4 li m 1 l pti De Belgische Koningskwestie Hoffman bij Bevin Beroep van Dennis verworpen Ongeregeldheden in Italiaanse Kamer van afgevaardigden DE BERECHTING If Kasjmir en India richt adres aan Tweede Kamer Verkoop van overtollig Amerik. oorlogsmateriaal 1 - p De Belgische Senaat zal 19 Oct. a.s. het wetsvoorstel tot het hou den van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België in over weging nemen. Daar de Katholieke Senaats fractie 83 leden telt en de ver enigde linkse fracties 84, zou het voorstel normaal met een meer derheid van een stem worden ver worpen. Als gevolg van de afwezigheid van de socialistische senator Van Eeile, die op het ögenbiik in Bra zilië vertoeft, en van het commu nistische senaatslid mevrouw De- geer—Adere, zouden de linkse fiaciies slechts 82 stemmen kun nen uitbrengen en zou het voor stel dus worden aangenomen. Van socialistische zijde wordt echter verzekerd, dat alles in het werk wordt gesteld om te beredl.en, ,at genoemde senatoren op 19 Oct. toch hun stem kunnen uitbrengen. Verrassingen bij de stemming worden geenszins uitgesloten ge acht. mannen, die bij het optreden om het leven zijn gekomen),, riep de fractieleider der Italiaanse sociale beweging: „Moordenaars". On middellijk, zo meldt Reuter, wier pen zich een aantal communisten op de afgevaardigden der Ita liaanse sociale* beweging, terwijl andere communistische afgevaar digden rondom Togliatti gingen staan. Men slaagde erin de orde te her- stellen. Niemand is -ernstig ge wond. De voorzitter waarschuwde Al- mirante, de leider der sociale be weging, voor het gebruik van woorden als „moordenaar". Dit zou uitstoting uit de kamer tot gevolg kunnen hebben. De administrateur van het plan- Marshall; Hofftflan, heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen verklaart men, dat het bezoek hoofdzakelijk de Britse bezwaren tegen inkrimping van het ontmantelingsprogram voor de Britse zóne van Duits land betreft. Averell Harriman, de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de organisatie voor economische sa menwerking in Europa, was bij het onderhoud tegenwoordig. Het Amerikaanse hof van be roep heeft de veroordel'ng van Eugene Dennis, de secretaris-ge neraal van de Amerikaanse com munistische partij, tot efen jaar gevangenistsraf en een boete van duizend dollar wegens belediging van het congres bekrachtigd. Dennis was in Juli 1947 tot de genoemde straffen veroordeeld wegens het niet beantwoorden van vragen van de commissie in zake anti-Amerikaanse activiteit van het huis van afgevaardigden. De Italiaanse kamer van afge vaardigden heeft gedurende een half uur haar bijeenkomst moeten onderbreken wegens een handge meen tussen communistische af gevaardigden en afgevaardigden van de Italiaanse sociale bewe ging (Neo-fascistisch). Toen de communistische fractie leider in een rede over de provin cie Emilia, waar de politie is op getreden tegen (bezitloze) boeren, die bouwland poogden te bezetten, zei, dat het „goed was, dat deze verraders van het Italiaanse volk" waren gedood (daarmee doelende op een aantal politie- NAJAARSZITTING PROV. STATEN VAN ZEELAND. De eerste vergadering der twee de gewone zitting 1948 van de Prov. Saten van Zeeland is op 9 November a.s. te Middelburg vastgesteld. De vergadering zal dan in af delingen worden gesplitst, waar na op 14 Dec. a.s. de zitting zal worden voortgezet Indien op die dag de bespre kingen om half zes nog niet zul len zijn afgelopen, zal de Com missaris der Koningin de verga dering schorsen en deze öf des avonds, öf de volgende dag voort zetten. DE NIWIN-ACTIE IN ZEELAND. Door de Niwin-actie in Zeeland, die een jaar geleden werd begon nen, werd in totaal een bedrag verkregen van 10.000, waarvoor 300 muziekinstrumenten voor de militairen op de afgelegen posten in Indonesië zijn gekocht. Gehoopt wordt, dat de eerste zending met Kerstmis in Indone sië arriveert. Op ieder muziekin strument zullen de woorden ge brand worden „Gift van de Zeeuw se bevolking." TERNEUZEN. Nieuwe zaak. Gisterenmiddag werd alhier ge opend de zaak van de firma D. Dooms, Noordstraat 89, waarin vroeger gevestigd de meubelzaak van de heer A. A. van Leeuwen De Witte. De nieuwe eigenaar heeft zich kosten noch moeite ontzien om zijn zaak aan te passen bij de vele zaken welke op dit gebied reeds Dinsdag, aan het einde van het verhoor van maarschalk Rodolfo Graziani voor collaboratie met de Duitsers, riep deze tegen vrien den, die „viva Graziani" hadden geroepen: „Proberen jullie mijn zaak te laten mislukken?" Ook tijdens de pauze voor het middagmaal schreeuwden sym- pathiserenden de maarschalk aanmoedigingen toe. De politie arresteerde een man en de presi dent dreigde de zaal te laten ont ruimen als de demonstraties voort zouden duren. Graziani ontkende wreedheden te hebben begaan tegen de inland se bevolking van de vroegere Ita liaanse koloniën en Ethiopië. Hij zelde, dat de represailles die te Addis Abeba waren gevolgd op een aanslag op zijn leven, door fascistische groepen waren uitge voerd, nadat alle troepen in hun barakkeu waren opgesloten. „Ik lag in het ziekenhuis, met 150 wonden in de rug van een handgnnaat, toen de fascistische leider Gudo Cortese (die zich nu verborgen houdt) binnenkwam en zeide, dat hij maatregelen moest nemen tegen een opstand, die werd verwacht in de stad", zo vertelde Graziani het hof. „Ik zeide: ,,Ik verzoek U dringend niet in excessen te vervallen, anders zal alles wat we gedaan hebben verloren zijn". De moord op Gra ziani zou het signaal zijn geweest vor een algemene opstand, waar voor de Ethiopiërs gereed en vol ledig bewapend wat-en. De verliezen na de Ethiopische campagne zouden tien keer gro ter zijn geweest dan tijdens de campagne zelf. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBËRON 56) (Nadruk verboden). Een woeste bende kwam uit j het paleis en sleepte Tao achter i zich aan. Op dat gezicht verdub belde het gejouw en geschreeuw, de oproerlingen beschuldigden hem van verraad! Met een gewel dige kreet schenen alle Chinezen, die voor het paleis stonden, zich op Tao te werpen, maar Bermond had de tijd niet om te zien wat er met hem gebeurde. Op hetzelfde ogenblik klonk een dof gerommel in de grafkelder. „Zouden die beesten ons reeds op het spoor zijn?" vroeg Jacques zich angstig af. „Zouden zij met wapens in de grafkelder durven dringen?" On- 300 Afgevaardigden, in speciale zitting op de nationale conferen tie van Djammoe en Kasjmir bij een, hebben met algemene stem men een resolutie van een wenk- commissie geratificeerd, waarin „de definitieve aansluiting" van Kasjmir bij India wordt aanbe volen. Reuter herinnert er aan, dat Pakistan de kwestie een jaar ge leden voor de Veiligheidsraad bracht, toen Kasjmir's aanslui ting bij India werd aangekondigd ter gelegenheid van de bedreiging van de hoofdstad Srinagar. Een commissie van vijf werd toen be noemd om een plebisciet over de toekomst van Kasjmir voor te be reiden. Deze commissie stelt thans na een onderzoek ter plaat se een voorlopig rapport te Ge- nève op. der de blikken van Evelyne en Janine deed hij een poging om zijn kalmte te bewaren en zei: „Er is geen ogenblikkelijk gevaar, laten wij verder gaan!" Evelyne en Ninette klemmen nu het eerst naar boven. Bermond trok zijn revolver en verborg die in zijn mouw, voordat hij de vrou wen Volgde. Plotseling voelde hij de grond onder zijn voeten bewe gen. Instinctmatig trachtte hij zich aan de muur vast te grijpen. Hjj had het gevoel, dat ook de muur heen en weer bewoog! Een vreselijk rumoer steeg oo uit de onderaardse stad, onmiddellijk gevolgd door het geweldig la waai van een instorting. „Zouden zij een mijn hebben laten springen om ons de terugtocht te belet ten?" vroeg Jacques zich af. ter wijl hij weer naar het kijkgat sprong om te zien wat er gebeurd was. Door een dikke verstikken de wolk van stof zag hij eerst niets. Toen dit stof weer enigs zins gedaald was, zag Jacques, bestaan, en is daar ook wonder wel in geslaagd. Vele bloemstuk ken getuigden ervan, dat het streven van de heer Dooms, in brede kring instemming geniet. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Op Donderdag j 1. vertoonde de heer But voor de Terneuzense afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen de prachtige collec tie kleurenfoto's, die hij tijdens zijn verblijf in Amerika vervaar digde. De talrijke aanwezigen genoten zeer van de buitengewoon fraaie lichtbeelden, waarvan voor al dle van New York en de Nia- garawatervallen bijzonder de aan dacht trokken. Niet ten onrechte zei de presidente bij haar woord van dank, dat alle aanwezigen de heer But deze prachtige reis wel euigszins zouden benijden maar ook dankbaar zouden zijn, dat ze op deze wijze konden meege nieten. Niet alleen aan de ontspanning maar ook aan de ontwikkkeling barer leden werkt de Ned. Ver. van Huisvrouwen getuige (je hand- werkcursus onder leiding van mevrouw Van Gent en de cursus fijne keuken onder leiding van mej. De Vries, waarvoor de leden zich op deze avon<j in grote getale opgaven. Z. V. V. Naar wij vernemen zal heden avond de heer L. Korstanje, In specteur voor de Scheepvaart, in Hotel „Des Pays Bas", alhier, een lezing houden over 't motor schip „Willem Ruys". YERSÈKE. Echtpaar door kolendamp vergiftigd. De melkboer ontdekte, schrijft het Z. Dgbld., toen hij Maandag morgen aanbelde bij de familie V. aan de Breeweg te Yerseke, dat er niet werd opengedaan. Dit ver wonderde de melkboer en aange zien ook de luiken niet gesloten waren, stelde bij direct een onder roek in. Tot zijn schrik zag hij het echt paar V., twee oude mensen van ruim 80 jaar, beiden in een stoel aan tafel zitten, kennelijk in be wusteloze toestand. Direct werd medische hulp in geroepen en werden ramen en deuren geopend. Het bleek, dat het echtpaar door kolendamp was vergiftigd, doch beiden waren nog in leven. Reeds van de vorige avond half zeven af hadden zij in de kamer gezeten doch tot hun geluk .is de kachel uitgegaan, waardoor deze niet verder kolen damp ontwikkelde. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, zijn de beide slachtof fers naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd, waar hun toe stand nog steeds zorgelijk is. RETRANCHEMENT. Gemeenteraad. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad. Besloten werd op voorstel van B. en W„ een gedeelte van de Dorpsstraat voortaan Molenstraat te noemen, terwijl de naam Weg naar 't Hazegras gewijzigd wordt in Nieuwstraat, De voorzitter deelde een en an der mede inzake de weder-inge- bruikstelling van de molen op 23 October a.s. door de heer Com- dat een deel van de grot was in gestort en mensen en huizen had verpletterd. Het volk, dat koorts achtig opgewonden en rumoerig was geweest, werd plotseling stil en stond onbeweeglijk van de schrik. Ninette en Evelyne rie pen Jacques zachtjes. Hij voegde .zich bij hen en vond hen gezeten op de treden van de trap. Bevend vroegen zij: „Wat gebeurt er? Wat was dat voor een geluid? De trap scheen onder onze voeten te 'bewegen!" „Dat gevoel had ik ook, het schijnt nu afgelopen te zijn. Ik denk, dat zjj een mijn hébben laten springen om hun grot dieper te maken, of om een nieuwe gang te breken. Natuurlijk hebben' zij geen vol doende voorzorgsmaatregelen ge nomen en nu is een enorm stuk rots op hun huizen gestort! Dit is een afleiding, die voor ons gunstig is!" Zij vervolgden hun weg zonder op te houden, maar vorderden miss aria der Koningin en over de gunning van het herstel van de weg KetranchementOude Tol, aan de finma Van Oort, uit Krui- i.ingen, b In verband met de slechte af watering in de Nieuwstraat, heb ben B. en W. zich in verbinding gesteld met de Tramwegmaat schappij, teneinde te komen tot het opruimen van de rails in ge- noemtte straat. De begrotingen 1947 en 1948 werden gewijzigd. Op voorstel van B. en W. besloot de raad als nog aan de Minister van Binnen landse Zaken de bijzondere uit kering aan te vragen als bedoeld in art. 2 d van de wet van 15 Juli 1948, daar zonder deze bij drage de begroting niet sluitend te krijgen is. Aan een paar ingezetenen werd ontheffing verleend van aansla gen in de hondenbelasting en van schoolgeld. De raad besloot aan de Erven Steurrijs een perceel grond te ver kopen voor 0,40 per ca voor her bouw van een verwoest pand. Tot- leden van de Commissie voor advies inzake de Woonruim- tewet 1947 werden herbenoemd de heren: H. Zwier, Ghr. Lauret, J. LucieerDe Bert, Abr. Dierkx en G. de Smidt. Bij de rondvraag werd er op ge wezen, dat het torenuurwerk dik wijls de tijd niet juist aangeeft. VLISSINGEN. Het geboortehuis van Michiel de Ruyter. De plaats, waar 't geboortehuis van Michiel Adriaanszoon de Ruyter te Vlissingen heeft ge staan, was tot nog toe slechts bij benadering bekend. De rij woningen, waarvan dit huis een deel uitmaakte, zijn in het begin der vorige eeuw op last van Napoleon afgebroken. Tengevolge van de graafwerk zaamheden, nodig voor het her stel van de voorhaven, is men er echter in geslaagd, steeds meer die plaats te localiseren. Thans heeft men fundamenten, gevon den, waarvan men heeft kunnen aantonen, dat op die plaats het zfn. „Oosterhuys" heeft gestaan Hiernaast stend, volgens oude gegevens, de woning, waarin onze grote zeeheld werd geboren. Dit huis stond op slechts enkele tien tallen meters van de plaats, waar thans zijn standbeeld staat I DE VOORBEREIDINGEN VOOR BENELUX-UNIE. De „Peuple" geeft de volgende bijzonderheden omtrent het pro gramma van de Benelux op lange termijn, dat door de vertegen woordigers der drie landen tij dens een bijeenkomst te Luxem burg is goedgekeurd: Het pro gramma voorziet in het tot stand brengen van een economische unie per 1 Januari 1950 en in het in evenwicht brengen van de be talingsbalans in het belastingjaar 1952—'53. Het uiteindelijk doel van dit programma is de levensvatbaar heid van de economische unie te waarborgen en voldoende goede ren en diensten te verschaffen om aan de bevolking der drie lan den een bevredigende levens standaard te verzekeren. Voorts beoogt het programma de inves teringen te realiseren, die onmis baar zijn om de rente voor de buitenlandse leningen te betalen en afzetgebieden te zoeken voor productie-overschotten Viscount Hall, de eerste lord van de Britse admiraliteit, heeft voor zijn vertrek uit New York aan journalisten verklaard, dat Groot-Brittannië thans zijn „ge havende vloot geheel herbouwt". In verband met de behandeling van de begroting van het Mi nisterie van Verkeer en Water staat voor het jaar 1949, heeft het hoofdbestuur van de natio nale organisatie beroepsgoederen- vervoer wegtransport een adres gericht aan de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur meent o.m., dat de huidige richtlijnen ten aanzien van het verlenen van rijvergun ningen v°or het vervoer van goe deren voor derden met motor voertuigen, de transportbedrijven in. hun groei beperken, doordat het totale laadvermogen, waar over ieder bedrijf beschikt, het laadvermogen van het wagen park, dat op 1 Augustus 1939 aan wezig was, niet te boven mag gaan. Een dergelijke beperking be staat echter niet voor het eigen vervoer, d.w.z. voor de verladers, die van eigen materieel gebruik maken om nun eigen goederen te vervoeren. Volgens de "NtO.B. wegtransport houden echter niet alle eigen ver voerders zich aan de bepalingen der hun verleende rijvergunning, die uitsluitend strekt tot het ver voeren van met name genoemde eigen goederen, doch doen er be roepsvervoer mee. Het hoofdbestuur verzoekt daarom aan de Kamer te bevor deren dat in de toekomst een scherpere controle op bedoelde overtredingen tot stand komt. De N.O.B. acht het verder on juist, dat in feite geen mogelijk heid bestaat om zonder het maken van de grote kosten samenhan gende met de aankoop van ton nage, tot uitbreiding te komen der laadcapaciteit van het wagenpark van 1939 voor de beroepsvervoer bedrijven. Voorts wordt in ij.et adres op gemerkt, dat het zeer veel voor komt, dat overheidsdiensten, die over vrachtauto's beschikken, van deze wegen gebruik maken om steeds langzamer. Bermond zucht te van ongeduld en keek steeds achter zich, om te zien of de Chi nezen hen niet volgden. Het was dringend nodig, dat zij nu een groeve bereikten; op de vlakke grond zou mevrouw Stone vlug ger vooruit komen, en dan had den zij minder kans om ingehaald te worden. Een uitroep van Ninette kon digde de ingang van een galerij aan. Snel volgde zij deze door gang. Evelyne scheen weer rieuwe krachten te hebben gevon den en Jacques had. weer hoop, nu Sneller vooruit te kunnen komen. Opeens werden zij een wending gewaar en stonden voor een vier sprong, zoals Ninette reeds gedu- lende haar nachtelijke tocht had gezien Bij deze viersprong open den zich verscheidene wegen in de rotsen, alle precies gelijk aan de gang, waaruit zij kwamen! Welke weg moesten zij volgen? Beslui teloos bleven zij staan. Hoe kon- vervoer te verrichten ten behoeve van ambtenaren en beambten dezer diensten. Het is de N.O.B. niet bekend of dit tegen vergoeding geschiedt. In elk geval is het vervoer echter in strijd met de doeleinden, waarvoor de vrachtauto's ter beschikking van de diensten zijn gesteld en geschiedt het vervoer ten nadele van de beroepsgoederenvervoer- ders, aldus het adres. De N.O.B. zou het ten zeerste op prijs stellen, als door de Kamer werd aangedrongen op een verbod tot het verrichten van dit soort vervoer. Verder acht de N.O.B. 't onbil lijk, dat tot vervoer op België slechts een beperkt aantal Neder landse transportondernemingen (met een beperkte tonnage) is toegelaten, terwijl de Belgische vervoerders vervoer op Nederland mogen verrichten zonder van Ne derlandse zijde aan enigerlei be perkingen te zijn gebonden. Tenslotte verzoekt de N.O.B. de kamer bij de Minister van Ver keer en Waterstaat aan te drin gen op gedetailleerde gegevens omtrent de uitgaven ten behoeve van de aanleg en het onderhoud van de rijkswegen. Volgens het departement van Buitenlandse' Zaken is dit jaar voor een bedrag van 2.534.453 dollar aan overtollig oorlogsmate riaal verkocht aan tien landen, w.o. Denemarken, Finland, Italië en Noorwegen. Het materiaal had een waarde van 21.74.411 dollar. Ook Nederland bevindt zich on der de kopers. Het kocht o.m. 66 tankmotoren voor de sloop voor 50.000 dollar. De oorspronkelijke waarde van deze motoren is 192 030 dollar. den zij gissen, welke weg hen naar het licht en de blauwe hemel zou leiden? Welke gang moesten zij vermij den, om niet weer terug te keren naar d% verstikkende duisternis van de Chinese hel? Op dat ogenblik drongen de woeste kreten van tienduizenden stemmen uit de onderaardse stad tot hen door. Het waren afgrijse lijke kreten, die zó dichtbij leken, dat Evelyne en Ninette er van lilden. Haar ogen vol wanhoop, keken zij om beurten naar Jacques en naar de grote gaten, die de galerijen aanwezen. Zij vroegen zich wanhopig af, uit welke duis tere opening zij de woedende me nigte plotseling voor zich zouden zien. Moedeloos lieten zij zich neervallen onder een stuk rots. Jacques bezwoer hen, weer op te staan. (Wordt vervolgd

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2