„oorlog of vrede" De Duitse herstelbetalingen Marshall terug naar Parijs n r a - I3 Destadonderdegrond w' 1 'lee Geallieerde deserteurs leiders van Belgische smokkelbende RAMADIER over zijn bezoek aan Nederland MENINGEN over: ioego-Slavië eist schepen op Telegram^van de „Groter Nederland Actie" Een half jaar wegens opruiïng Ook Ball-pointpennen voor belastingformulieren PREDIKBEURTEN 't r 'I I i Natuurlijk stonden wij niet alleen. Wij brengen de verschul digde hulde aan de Brits-Ameri kaans-Russische coalitie. Kan Be- vin dat ook zeggen? Belet het verschil in ideologie ons het uitwisselen van graan, hout en electrische uitrusting? Wij hebben 30 jaar lang de trom geroerd ten behoeve van de ontwapening. iHet effect is als een druppel op een steen, die aan vankelijk niet wordt uitgehold. Wij zullen echter deze trom blij ven roeren." Hij zeide, dat de Sowjet-Unie werd beschuldigd van onwil tot het sluiten van een com promis. Met nieuwe stemverhef fing zeide Wysjinsky: ,,Wij heb ben gepoogd Li tegemoet te ko men t.a.v. de atoomkwestie. Wij stemden in met gelijktijdige con venties. Wij hebben alles gedaan om U ter wille te zijn. Waarom komt U ons niet tegemoet?" SOWJET-UNIE WIL WAAR BORGEN STELLEN. Wysjinsky verklaarde, dat de Unie van Socialistische Sowjet- R?publieken bereid is alle maatregelen te aanvaarden om te garanderen, dat de bewape ningsbeperking van een derde zou worden uitgevoerd zonder enig bedrog". De feiten tonen aan, dat onze voorstellen niet prettig zijn voor de regeringen der V. S. en Enge land, omdat zij zich bevinden in de greep van 'n oorlogspsychose. Op grond van persberichten ver klaarde Wysjinsky, dat drie nieu we maatregelen door de regering- der V. S. werden voorbereid: 1. een nieuw soort leen- en pachtwet voor de bewapening van 25 pantserdivisies in Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen; 2. het aanleggen van Ameri kaanse militaire bases in Europa; 3. het aanleggen van luchtba- ses in Canada, Noorwegen en Groenland. ,,Wat kunnen Wij verwachten van afgevaardigden van regerin gen, die dergelijke plannen bera men?" vroeg Wysjinsky. Hij vroeg zich voorts af waarom het 20 jaar geleden wel mogelijk was gifgas en bacteriologische wa pens te verbieden en thans niet mogelijk de atoombom te ver bieden. Wysjinsky gaf dan een over zicht van de Sowjet-Russische demobilisatiemaatregelen sedert de oorlog. In 1945XJHdus zeide hij, waren alle oudere soldaten gede mobiliseerd. In 1948 keerden alle contingenten, die in oorlogstijd waren opgeroepen, in het burger leven terug. „En dan zegt gij, dat ge niet weet wat er in de Sowjet-Unie gebeurt. Men kan moeilijk zeg gen, dat de Sowjet-Unie de ont wikkeling van het vertrouwen tegenwerkt. Gij zegt, dat wij geen pacifisten zijn. Natuurlijk zijn wij geen pacifisten. We zijn ook geen vegetariërs. Wanneer wij vegetariërs geweest waren, zouden we door de vraatzuchtige Hitier zijn opgegeten. Wanneer wij een klap krijgen slaan we terug en gewoonlijk drievoudig. Tenslotte zeide Wysjinsky: „Wij stellen ons voor de oprichting van 'n internationaal controle-orgaan om toezicht te houden op de uit voering van het verbod van atoombommen, op de controle op de atoom-energie en de uitvoe ring van onze ontwapeningsvoor stellen. Wij weten dat het voor elke mogendheid zeer moeilijk zal zijn tegen te stemmen. Wii weten, dat de handen, die er tegen wor den opgestoken, geen steun zul len vinden onder de volkeren ter wereld. Hoewel Wysjinsky soms zeer opgewonden sprak, was hij In werkelijkheid niet verbolgen en scheen hij goed geluimd, aldus tekent Reuter bierbij aan. Terstond na de rede van Wy sjinsky werd de bijeenkomst ver daagd om gelegenheid te geven tot bestudering van de ingediende voorstellen. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 55) (Nadruk verboden). De catastrophe. Toen zij er zeker van waren, dat zij niet bespied werden, gin gen zij naar het einde van de straat en drongen de duistere be graafplaats binnen, Daar hoor den zij het rumoer van de oproe rige massa, eerst nog slechts heel vaag en ten slotte drong geen en kel geluid meer tot hen door. Hoe wel er van tijd tot tijd op hun weg kleine lampen hingen, stak Jac ques toch zijn lantaarn aan en blies één voor één de lampen ach ter hem uit, om een eventuële achtervolging te bemoeilijken. Hun tocht langs al die kisten was een ware nachtmerrie. Een vochtige warmte en een onaange name damp stegen uit deze enor- Men gelooft te Brussel, dat het voor het overgrote deel deserteurs van de Geallieerde bevrijdings strijdkrachten zijn, die zich schul dig maken aan het smokkelen op grote schaal over de Belgische grenzen. Het is bekend, dat er nog verscheidene honderden van deze deserteurs clandestien in West-Europa verblijven. In ambtelijke kringen te Brus sel is men er van overtuigd, dat de gelederen van dit smokkelaars- leger worden verstrekt door naar België gekomen buitenlandse ar beiders, die uit de Belgische steen koolmijnen, waar zij waren te werk gesteld en nadien weggelo pen. Van de ongeveer 17.000 Ita lianen en verplaatste personen die sedert het einde van de oorlog in België zijn komen werken, zijn er tot dusver ongeveer 700 ver dwenen zonder een spoor achter te laten. Zonder identiteitspapie ren en niet in staat zich te vestigen en op eerlijke wijze hun brood te verdienen, zijn deze men sen maar al te gaarne bereid mede te doen met hen, die op grote schaal in de behoeften der zwarte markten in West-Europa voorzien. Men krijgt er enig idee van wat de smokkelhandel de Belgische .staat kost als men weet, dat vol gens een schatting van de douane autoriteiten te Brussel van de 0.000 ton koffie, die België jaar- lil ks importeert, tenminste 2000 ton naar Frankrijk wordt gesmok keld. De sigaretten gaan vooral over de Duitse grens en de douane- bevestigt, dat het hierbij om dui zenden stuks gaat. Tussen België en Nederland, aldus de douane, wordt van alles gesmokkeld, maar in hoofdzaak Nylons en vee. De gendarmes en de douane beambten aan alle drie de gren zen zullen binnenkort met nieuw materiaal worden uitgerust om de smokkelhandel te bestrijden. Tüe Franse Minister van Defen sie. Paul Ramadier, heeft op een persconferentie verteld over zijn bezoek aan Nederland, waar hij de Franse regering vertegenwoor digde bij de inhuldiging van Ko ningin Juliana. Hij prees de moed en de werklust van de Ne derlanders en hun „nationale discipline". Ten bewijze van die discipline zeide hij lachend het volgende: ,,Ik wilde wat tabak kopen voor mijn pijp, maar ik kon het niet krijgen wantIk had geen bonnen". De nieuwste Amerikaanse grote krant, de „Los Angeles Mirror", is de publicatie begonnen van de j mening van vooraanstaande per sonen over de gehele wereld over de kwestie „oorlog of vrede". Lei dende personen over de gehele wereld werd de volgende vraag gesteld: „Hoe groot is het gevaar van een volgende wereldoorlog en hoe kan deze het beste worden ■voorkomen". Volgens het blad hadden Stalin, Molotof en de lei ders van andere Oost-Europese landen de invitatie om deel te nemen afgeslagen. De antwoorden omvatten het volgende Winston Churchill:/„Op het ogenblik berust het enige zekere fundament van de vrede op kracht. Als de voorraad atoom bommen, nu onder berusting Wan de Verenigde Staten, er niet was geweest, dan zou met geen mo gelijkheid de onderwerping van West-Europa door communisti sche machinaties, gesteund door Sowjet-legers en opgelegd door politieke partijen, meer te stop pen zijn." Bernard Shaw: „Daar de on wetendheid, de dwaasheid en vechtlust van onze regeerders geen grenzen kent, is geen mon struositeit, zelfs geen volgende wereldoorlog, die gelijk zal staan met zelfmoord .onmogelijk of te voorkomen. Generaal Clay: „Er is een spanning in de verhoudingen in de wereld, die niet licht opgevat kan worden. Het behoeft echter niet tot een oorlog te leiden. Er kan een lange vrede komen als de vrije landen die vernield wer den door de tweede wereld-oorlog, met onze hulp hun economische en politieke stabiliteit hebben hersteld." De Italiaanse premier, De Gas- perie: „Ik geloof dat we ver van de oorlog staan. Als staatslieden moeten we streven naar een Europese samenwerking op een zo breed mogelijke basis, met solidariteit en een reconstructie tot economische politiek van doel Gouverneur Dewey: „Hoezeer we de vrede ook mogen verlan gen, we kunnen de vrede niet kopen door de zaak te sussen. De beste manier om met de Sowjet- leiders om te gaan is ze te behan delen als een sterke gelijke. We zullen de Sowjets in een geest van vriendschap en eerlijkheid tegemoet treden, maar we moe ten het duidelijk maken dat we van nu af aan niet meer met ons laten sollen". Trygve Lie, Secretaris-Generaal van de V. N.-: „Ik ben er van overtuigd, dat er geen oorlog zal uitbreken in de naaste toekomst." De Indische premier, Pandit Nehroe: ,,De grootste machten van de wereld zijn in een staat van acute spanning en dat is een werkelijke bedreiging van de vre de. Toch geloof ik niet, dat er een oorlog zal komen." Henry Wallace: „Het buiten landse beleid van Truman en onze republikeinse leiders heeft ons in een crisis gebracht, die fantastisch gevaarlijk is voor Amerika en voor de wereld." Harriman, ambassadeur van het plan-Marshall: „Ondanks de span-' ningen, die nu bestaan, vertrouw ik erop, dat een oorlog kan wor den voorkomen. De sleutel van de vredesproblemen is het herstel van de vrije landen van Europa." De Turkse President, Inonoe: „De vrede zou gehandhaafd kun nen blijven, als men dit aan beide zijden zou willen." De Argentijnse Presided!, Pe- ron: „Het kapitalisme moet men selijker worden gemaakt anders zal het worden aangevallen door een interne reactie en een actie van buiten." Joego-Slavië heeft de vlootcom- missie van de Grote Vier verzocht een tijdslimiet te stellen voor het verstrijken waarvan de Italiaan se regering zekere eenheden van de Italiaanse vloot zal moeten hebben uitgeleverd, aangezien een eis tot uitlevering per 1 Septem ber '1948 „onbeantwoord is geble ven", aldus meldt Tanjoeg. Joego-Slavië heeft verder ver zocht een vergadering van de commissie te beleggen, waarop Joegoslavische en Italiaanse ver tegenwoordigers zouden worden uitgenodigd. me grafkelder op en werden bijna onverdraaglijk. Evelyne en Ni- nette liepen angstig dicht bij el kander, hun ogen strak op het kringetje licht gevestigd, dat de dansende lantaarn fantastisch over al die kisten wierp De zachte stappen der vluchtelingen verstoorden de stilte va.n de be graafplaats niet Dikwijls bleven Evelyne en Janine echter bevend staan bij het geritsel van ratten, die voor hun voeten wegstoven. Ook werden zij soms plotseling opgeschrikt door een vleugelslag, afkomstig van een haan, welke stevig aan een kist was vastge maakt om de boze geesten te ver drijven. „Welk een groot contrast is er tussen de wreedheden en de kwellingen voor de levenden en de verering voor de doden!" dacht Bermond. Hoe verder zij door drongen, hoe dichter de duisternis werd, de stilte was angstwekkend en benauwend. Jacques meende 'n ogenblik, dat hij zich vergist had en reeds voorbij de trap was ge gaan, doch op hetzelfde moment, werd deze voor hen z'chtbaar. Terwijl mevrouw Stone ever. uit rustte, gaf Bermond de lantaarn aan Janine en verplaatste ver scheidene kisten, die hun de door gang beletten. Daarna nam Ber mond de lantaarn weer over en fing de twee vrouwen voor, de rap op. De treden waren in de rotsen gehouwen en bleken zeer vochtig en glibberig te zijn, waar door het stijgen zeer vermoeiend was. Een ijzeren ketting was echter langs de muur vastgeklon ken om het lopen enigszins mak kelijker te maken. Na enige tijd kwamen zij aan een portaal, dat door een kijkgat uitzicht gaf over de Chinese stad. Hoewel zij nog niet zeer hoog geklommen waren, kon Jacques toch de laee huizen en de blauwe daken der tempels overzien. Het gezicht op deze dichtbevolkte grot was zó wonderlijk, dat Jacques ondanks het gevaar stilstond en toekeek. Het schreeuwende volk wemelde om het paleis heen en uit alle straten stroomden nog steeds Chinezen naar het Ya-men toe. De zonen van het Hemelse Riiilr moesten wel zeer woedend zijn om zo te keer te gaan. De soldaten stonden nu voor het ge bouw, hun verschrikkelijke wa- De administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, die Maandagavond onverwachts uit Washington naar Parijs is ver trokken, zal pogen overeenstem ming te bereiken ten aanzien van de Duitse herstelbetalingen. Hoffman zal Engeland, Duits land en Frankrijk bezoeken en naar vernomen wordt, zal hij waarschijnlijk de Ministers van Buitenlandse Zaken Bevin en Ro bert Schuman ontmoeten. Naar verluidt hebben Bevin, Marshall en Schuman, die on langs te Parijs over de herstel betalingen hebben gesproken, in grote trekken overeenstemming bereikt om te onderzoeken in hoe verre het aanbeveling zou ver dienen Duitse fabrieken een voor een te ontmantelen. Duits voorstel inzake herstel betalingen. De Duitse Bizonale autoriteiten hebben in het kader van hun cam pagne tegen de ontmanteling van Duitse fabrieken een nieuwe stap ondernomen «in de vorm van een voorstel om herstelbetalingseisers nieuwe machinerieën te leveren in ruil voor het behoud van „de voor Duitsland onmisbare industriële installaties voor vredesdoelein den." Het aanbod was vervat in een brief van Dr. Herman Puen- der, voorzitter van de Bizonale uitvoerende raad, aan Paul Hoff man, administrateur van het plan-Marshall. De inhoud van de brief die nog niet aan het Amerikaanse mili taire bestuur ter doorzending was overhandigd, werd per abuis aan Duitse verslaggevers verstrekt en via de radio gepubliceerd vóórdat de vergissing kon worden gerecti ficeerd. In zijn brief stelt Puender voor, dat de eisers de Duitse autoritei ten nauwkeurig mededeling doen over de soort en het aantal ma chinerieën dat zij wensen, doch de leverantie hiervan aan de Duit sers over te laten. Dezen zouden dergelijke orders grotendeels af doen met nieuw-vervaardigde ma chinerieën, „waarvan veel gereed ligt voor verzending van orders, die tijdens de oorlog waren ge- plaatst," aldus verklaart Puen- i der. De prijs ervan zou niet be taald, doch op de herstelbetalings- rekening geboekt worden. De groter Nederlandactie en de „Nieuw Guinea Nederlandse Vrou- venbond" hebben zich met een telegram tot Minister-President j en de Minister van Overzeese Ge biedsdelen gewend. In dit tele gram wordt onder andere gezegd, dat onder de tienduizenden Indi sche Nederlanders voorstan ders van de Nieuw-Guinea ge dachte - grote ongerustheid en verbittering is gewekt, aangezien bq de besprekingen tussen de Ne derlandse regering en de ver tegenwoordigers van Indonesië, welke te Den Haag werd gehou den, hoogstwaarschijnlijk niet vol doende rekening werd gehouden met de hartewens van de in ver drukking geraakte Nederlandse groep in Indonesië. „Medezeggen schap ,in het bestuur van Nieuw- Guinea door de interim-regering schept de mogelijkheid, dat de transmigratie naar Nieuw-Guinea 1 niet met de nodige voortvarend heid zal geschieden", aldus het telegram. Gilbert Burns, een bestuurslid van de afdeling Queensland' van de communistische partij in Au stralië, is door een rechtbank te Erisbane tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens opruiing. Burns wordt er van beschuldigd dat hij op 15 September tijdens een openbaar debat te Brisbane heeft verklaard, dat de commu- nistische partij in Australië aan i de zijde van de Sovjet-Unie zou vechten als Australië in een derde wereldoorlog zou worden betrok- 1 ken. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, George Mar shall is Maandagavond per vlieg tuig 'uit Washington naar Parijs vertrokken, in gezelschap van de administrateur van het plan-Mar shall, Paul Hoffman. Van Hoff- n.ans besluit om met Marshall mede te gaan werd pas kort voor het vertrektijdstip mededeling ge daan. Hoffman was aanvankelijk van plan geweest 19 October naar Europa te gaan. Hij is van plan spoedig een bijeenkomst te beleg gen met de reizende ambassadeur van het plan-Marshall? Averel Harriman, over voorbereidingen voor een vergadering in Parijs, in de week van 18 October, van alle leiders van E.C.A.-missies in Europa. Uit het feit, dat Hoffman zijn bezoek aan Europa verhaast heeft, leidt men af, dat belang rijke besprekingen over algemene problemen van de Europese sa menwerking op komst zijn. Voor het vertrek met het vlieg tuig van President Truman ver klaarde Marshall, dat hij met de President gespróken had wat de verstandigste politiek zou zijn ten aanzien van de verschillende kwesties, welke te Parijs in be spreking zijn. Hij ontkende op nieuw, dat hij hoofdzakelijk zou zijn teruggeroepen in verband met Trumans plan, Vinson naar Moskou te zenden en eveneens, dat hij overwogen zou hebben naar aanleiding van deze kwestie af te treden. De verklaring, dat Vinson "alleen in verband met de kwestie van de controle op de atoombom naar Moskou zou hebben moeten gaan, vindt te Washington weinig geloof, aldus Reuters correspon dent William Hardcastle. De New York Times noemde deze verklaring „een formule om het gezicht te redden", bedoeld om het fe,it te camoufleren, dat Truman, met hoe goede bedoelin gen misschien ook, van plan was geweest zowel zijn eigen Minister van Buitenlandse Zaken als de V. N. te passeren in de Berlijnse kwestie en hieromtrent een rechtstreekse stap bij Stalin te ondernemen. pens klaar voor de aanval, maar zij schenen hun moed te verliezen op het zien van zoveel dreigende armen, waarbij nog steeds nieuwe kwamen. Het geschreeuw dat steeds in sterkte toenam, geleek nu op het loeien van een storm achtige zee en boven alles uit kon Jacques soms een kreet onder scheiden: „Yang Kouei Tze! Yang Kouei-Tze(Duivelse vreemde lingen!)" Uit de woedende kreten maak te Bermond op, dat de Chinezen bang waren voor de Yankee spionnen, die zicsh in hun stad verborgen. Het geheim van hun aanwezigheid was nu tot het ge hele volk doorgedrongen. De op roerige massa omringde het pa leis, om te verhoeden, dat de blan ken hun konden ontsnappen en op woedende toon riepen allen om de gouverneur en sommeerden hem de blanken uit te leveren. „Tao zal wel niet in staat zijn te verschijnen," dacht Jacques, „en het volk durft de deuren van het Ya-men niet te forceren! Dat zal ons nog wel wat tijd laten, maar toch moeten wij zo gauw mogelijk in een steengroeve zien Een nader ingesteld onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift, verkregen met de z.g. kogelpunt-pennen (Ball-pointpen nen) heeft uitgewezen, dat de destjjds daartegen geopperde be zwaren kunnen worden terugge nomen, zo deelt het Ministerie van Financiën mede. In verband hier mede is het verbod om deze pen nen te gebruiken voor het invul len en ondertekenen van b.v. be lastingformulieren ingetrokken. DONDERDAG 14 OCTOBER. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 2.30 u Ds. A. de Reu ver. Huwelijksbevestiging. te komen!" Jacques keek zo on gerust, dat Evelyne en Ninette hem niet durfden te vragen wat hij gezien had en verder gingen zij maar weer, de trap op. Eve lyne werd zeer snel moe. Zodra zij aan een tweede portaal kwa men, moesten zij opnieuw rusten om haar in staat te stellen, ver der te gaan. Van daaruit was het gezicht op het geheimzinnige on deraardse Kowa nog aangrijpen der en fantastischer. Bermond zag onder een damp van stof en rook een foodachtige afgrond, vol' lantaarnlichten, ibont gekleurde uithangborden en vlammen van fakkels. De menigte krioelde dooreen. Allen snelden nu naar het Ya-men. De soldaten waren waarschijnlijk gevlucht of gedood en een hagel van stenen viel tegen de muren en op het huis. Enige groepen waren reeds op de bin nenplaatsdoorgedrongen en had den de deuren geopend met de wapens, die zij waarschijnlijk uit de handen van de soldaten had den gerukt (Wordt vervolgd). i-l riWll

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2