BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat breagt de Uit de Provincie Steenkolenproductie van 27 Sept. t/m 2 Oct. •Btm op Je Itemed onderafdeling z v. b. TERNEUZEN. Een nieuw bedrijf. Met het uitbreiden der stad gaat tevens gepaard, dat nieuwe b- - drijven panden zoeken voor vesti ging, betgeen in deze tijd evenwel niet zo eenvoudig is De Auto-uit deuk-, Lak- en Spuitinrichting van de firma Van der Bilt Zonen te Bergen op Zoom behoort in deze tot de gelukkigen en zo werd Zaterdag haar filiaal in de Lange Kerkstraat 55 geopend met bloe men en veel belangstelling van haar Zeeuws-Vlaamse clientèle en genodigden. Fx heer Van der Bilt had in zijn filiaal een demons tra tie-wagen tentoongesteld, waarvan de ene helft nog alle sporen droeg van een geweldige botsing, waarbij wij niet gaarne aanwezig zouden zijn geweest, en de andere helft liet zien hoe, na behandeling door zijn vakkundig personeel, de wagen" weer als zó van de fabriek aan de cliënt wordt afgeleverd. Dat zo'n verkeersongeval niet tot de uitzonderingen behoort, be wezen wel de talrijke foto's, die in de ruime werkinrichting aan de wand hingen, al stond er dan niet bij: ,.Zó krijgen wij ze, en zó onze eliëntèle." De autobezitters zullen deze service, vlak bij huis, wel op prijs weten te stellen, want bij het steeds toenemend snelverkeer zul len de deuken en deukjes niet uit bleven en die kunnen en moeten er uit! AXEL. Benoeming. Onze stadgenoot de heer P. C. Srakman werd dezer dagen be noemd tot muziek-leraar aan het Chr. Lyceum te Goes. HOEK. Circus Corino, Het zal wel voor de eerste maal zijn geweest, dat te Hoek een cir cus van dergelijke omvang haar tenten opgeslagen heeft en de vele bezoekers, die Zaterdagavond de voorstelling bijwoonden, bewijst dat van deze voorstellingen een grote aantrekkingskracht uitgaat. Trouwens wat de directie hood, was de belangstelling overwaard; het was een zeer afwisselend pro gramma Wat het meest te be wonderen viel, kan moeilijk gezegd worden; de dressuumummers door de heer Van der Zijden voor gebracht, was een succes voor dresseur en de fraaie paarden, 't- geen niet minder het geval was bij het optreden van de heer Corino met zijn wonderpaardje Norma. De rijwielacrobaten-équilibristen oogstten met him nummer een alleszins verdiend applaus, Het zou geen circus zijn als de clowns niet zorgden., dat de span ning door lachsuccessen werden afgewisseld, waarbij een hunner zich als een muziek-virtuoos ont popte. Het fakirnummer en de ver richtingen van de slangendame waren weer nurhmers, die de spanning ten top deed stijgen. Vermelden wij nog de muzikale acte, waarna ten slotte de voor stelling werd besloten met een elegant voltige nummer. Het is wel te verwachten, dat de slot- voórstelling van hedenavond even eens druk bezocht zal worden. MIDDELBURG. Veiling „Walcheren." Dinsdag 19 October zal in het Schuttershof" de algemene leden vergadering van de coöp. veiling vereniging „Walcheren" worden gehouden, waarin o.m. aan de orde komen de hestuursvoorstel- i len tot het bouwen van nieuwe veilingsgebouwen en van een koel huis. Benoeming directeur E. T-1. Tot directeur van 't Economisch- Technologisch Instituut voor Zee land is als opvolger van de heer Wittebol benoemd Drs. M. C. Ver burg, thans werkzaam als sociaal- econoom bij de Provinciale Plano logische Dienst voor Zeeland, al hier. VEERE. Carillon wordt vernieuwd- Het carillon in de stadhuistoren wordt geheel vernieuwd. De 35 klokken, die hier al eeuwen lang hebben gehangen, worden opnieuw op toonzuiverheid gekeurd en op nieuw gestemd, terwijl 5 gebar sten klokken opnieuw worden ge goten. Enkele opnieuw gestemde klokken zijn reeds in de toren ge hesen. De grote luiklok, die sinds 1583 in de stadhuistoren heeft ge hangen en die thans afgedankt wordt, omdat zij detoneert, is naar beneden gebracht. De grote lui klok zal thans een plaatsje vin den naast de bekende Campveerse toren. Gedurende de week van 27 Sep tember t/m 2 October 1948 wer den in de Nederlandse steenko lenmijnen in totaal 213.633 ton kolen geproduceerd tegen 218.103 ton in de voorafgaande week van 20 t/m 25 September 1948. Dit wil zeggen; 35.606 ton per dag, vorige week 36.351 ton. Htet aantal ondergrondse diens ten was gemiddeld 20.896, vorige week 21.135. De prestatie per mandienst van 8 uren bedroeg: 1794 leg, vorige week 1810 kg. Het aantal verzuimen was in de week van 27 September t/m 2 October 1948 15.2 Hiervan waren 7.2 °/c zieken. In de week van 20 t/m 25 September bedroe gen deze cijfers resp. 15 en 7.1 VESTIGING GROTE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE TE ROTTERDAM. Zaterdagavond arriveerde op Schiphol met het K.L.M.-toestel uit Rome, de Amerikaan J. W. Frfizer van de firma Kaiser en Frezer, vooral bekend door de grootscheepse bouw van Victory- schepen tijdens de oorlog. De heer Frezer, die op doorreis is naar Parijs, zal later naar ons land terugkeren teneinde enige zake lijke besprekingen te voeren. Zo als bekend,, zal de heer Frazer m Rotterdam een grote automo biel-industrie vestigen. Op Schip- nol vertelde hij, Nederland te heb ben uitgekozen omdat het een buitengewoon rustig land is. ,3ovendien hebben de Amerika nen een geweldige hekel aan gren zen." aldus de heer Frazer, „en Holland is nu één van de Bene- luxlanden, die begonnen zijn de economische grenzen op te hef fen." De heer Frazer vertelde nog dat Nederland voorlopig het enige Europese land zal zijn, waarineen industrie van zjjn firma gevestigd zal worden, omdat hij in andere lauden de omstandigheden daar voor nog niet aanwezig acht. De heer Frazer zeide ten slotte, dat hij de ligging van Holland vooral zeer gunstig vond met het oog op het distribueren naar andere lan den. ALS DE DRANK IS IN DE MAN Ben Amsterdamse werkman, die in een perceel aan het Mari niersplein woont, had Zaterdag avond behoefte aan gezelligheid. Hij inviteerde zijn stiefzoon om bij hem een borrel te komen drin ken. Het schijnt niet bij één borrel te zijn gebleven, want op een goed moment zagen de buren beide mannen, die in kennelijke staat verkeerden, al worstelend uit het i raam hangen .waarbij men de in druk kreeg, dat de oudste man uit het raam wilde springen. Een buurman, snelde naar boven, trok de mannen naar binnen* bij welke operatie het hoofd van de stief zoon in aanraking kwam met een muur. De stiefvader wierp zich op de buurman en een nieuwe worstelpartij ontstond. Intussen was de stiefzoon opgestaan en strompelde met zijn duizelige hoofd naar de trap. Hij kon zijn evenwicht niet bewaren en viel van de tweede naar de eerste ver dieping, stond weer 0p en viel toen prompt van de eerste verdieping naar de parterre. Met inwendige kneuzingen en een schedelbasis- fractuur werd hij opgenomen in het Binnengasthuis. De vechtpar tij van de beide mannen op de bo venverdieping was spoedig geëin digd door tussenkomst van andere buren. OBFENBOM ONTPLOFT. Egn 22-jarige korporaal der luchtstrijdkrachten te Weesp had Zaterdagmiddag een z.g. oefen- aanvalsbom meegenomen naar 't verenigingsgebouw „Ons Huis" in de Rozenstraat te Amsterdam, waar hij op de binnenplaats zou demonstreren hoe deze oefenbom- men werker. De man stond in een kamer, op de eerste verdieping en wilde de bom door het raam naar buiten gooien. Hij gooide tegen 't raamkozijn, waardoor de bom binnenkamers ontplofte en alle ruiten van het gebouw kapot sprongen. Niemand werd gelukkig gewond. De korporaal overweegt zijn domheid thans in de „petoe^'. SLACHTOFFERS VAN MIJNONTPLOFFING. In het Betuwse dorp Driel bij Arnhem stuitten Zaterdagmiddag arbeiders bjj het graven van een sloot in de nabpheid van him wo ning op een mijn De mijn ont plofte en de oudste van de man nen, zekere Hendriks, vader van zeven kinderen, werd evenals zijn 17-jarige zoon Gradus op slag ge dood. Twee dochtertjes van Hen driks zijn met ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De huizen in de omtrek werden door de ont ploffing zwaar beschadigd. ONVERBETERLIJK. Door de politie te 's-Gravenha- ge werd gearresteerd de 17-jarige W. C. V. T. te Den Haag, die on geveer 8 weken geleden ont vluchtte uit het Rijksopvoedings gesticht te Doetinchem Hij was ter beschikking van de regering j De bestuurder van het atomiel zag iets ongewoons in de lucht. Een onbekend voertuig kruiste de baan van een atomiel. „Dit is niet volgens het schema," dacht de bestuurder. ,,Ik moet remmen." En hij drukte op de knop van de z.g. voorstraalmotor die de bewe ging van het atomiel afremt door dat zij naar de andere kant werkt. „Staan wij wellicht in brand?" wat somber zag na zijn smak ia de ruimte. „Wij remmen," zei de professor verbaasd. ,,Er moet een onregel matigheid zijn gebeurd. Dat i3 vroeg Basli, die de dingen nog j het ergste wat er bestaat!" gesteld omdat hij verschillende malen in scholen had ingebroken. Ooik thans had hij zich aan inbra ken in scholen schuldig gemaakt en uit kasten en lessenaars 66 ontvreemd. Als mededaders wer den gearresteerd de 20-jarige los- werkman J. H. H., die reeds eer der met de jutelitie in aanraking was geweest en nu voorwaarde lijk met verlof uit het opvoedings gesticht te Amersfoort thuis was, de 17-jarige loopjongen C. P. en de 14-jarige F. V., allen te Den Haag. T. en H. zijn ter beschik king van de Officier van Justitie gesteld. BOKSER GEARRESTEERD. De rijkspolitie heeft als vervolg van de in samenwerking met de douane-recherche opgerolde smok- kelaffaire te Enschedé, waarover wij dezer dagen berichtten, thans ook de zwaargewicht bokser Rudi Quentemeijer gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dat Q. bij herhaling zelf waren over de grens bracht, zowel naar als uit Duitsland en in deze nauw samen werkte met de landbouwer Sch te Enschedé, die als hoofdman wordt beschouwd in een grote smokkel- zaak. Q„ die thans in Amster dam is ingesloten, werd Vrijdag- racht in zijn huis in Enschedé ge arresteerd. Hij heeft een beken tenis afgelegd. JONGETJE UIT HET KAAM GEVALLEN. In de nacht van Dönderdag op Vrijdag is de vierjarige J. J. E. van Dordrecht, die alleen thuis was uit pen raam op de tweede verdieping van de ouderijke wo ning aan de Schiedamseweg ge vallen. Omstreeks half twee werd de jongen door een voorbijganger gevonden. Het kind werd in de Dr. Noletstichting te Schiedam opgenomen, waar het enige uren later aan zijn verwondingen is overleden. VOETBAL. EERSTE KLASSE. DISTRICT I. XerxesHaarlem 31ADO— DOS 5—2; SpartaBlauw Wit 13; AjaxDe Volewijckers 2-0; SVV—''t Gooi 0—0. DISTRICT H. DFCNeptunus 20; DWS Hermes DVS 1 -1; EDO-HBS 4—3; KFCDHC 5—1; VSV— Feijenoord 21. DISTRICT III. EnschedeHeracles 02; Zw. BoysHengelo 11; Wageningen Ensch. Boys 01; AGOW Quick 32; NECBe Quick 02. DISTRICT IV. NACBrabantia 32; Limbur- giaTSC 2—1; BW-Helmond 21; De SpechtenJuliana 2—3; VVV—Willem n 1—0. DISTRICT V. FrieslandHeerenveen 22 HSCFrisia 12; Be Quick Sneek 21; Emmen-GVAV 0-4; AchillesVelocitas 01. DISTRICT VI. Sitt. BoysSp.cl. Emma 2—1; KerkradeEindhoven 44; PSV Maurits 21Helmondia Bleperheide 1-0; Longa-NOAD 1—0. DISTRICT IV. TWEEDE KLASSE B. RACVlissingen 01; Alliance DOSKO 20; De Zeeuwen— RjBC 24; Goes—Middelburg 3-2; HferoInternos ^-—2, DERDE KLASSE F. IJzendijkeAardenburg 44; HulstTerneuzen' 05; Oostburg Clinge 31; HoofdplaatSteen 17; Sluiskil—Akel 1-2; Honte- risseCom Boys 1-7. Vierde Klasse G- RiaBiervliet 23; De Patrij zenEMM 13. Reserve Tweede Klasse E. Breskens 2Goes 2 62. Eerste Klasse A. DSWLewed. Boys 12; Sluis -Groede 60; Eede—Schoondijke Reserve Eerste Klasse A. Biervliet 2Zeelandia 2 33. Reserve Eerste Klasse B. IJzendijke 2-Aardenburg 2 2-2; Hulst 2Terneuzen 3 13; Oost burg 2—Clinge 2 4-3; Hoofdplaat 2Steen 2 04; Hontenisse 2— Corn Boys 2 04. Tweede Klasse B. Corn Boys 3Koewacht 2 21 Terneuzen 4Ria 2 0—2. Derde Klasse B. Groede 2DSW 2 5O; Aar denburg 3Middelburg 5 2-3; Breskens 3Eede 2 30. Derde Klasse C. Sluiskil 3Hontenisse 3 52 PSK 3Hulst 3 3—6; Clinge 3— Rapenburg 3 33; Steen 3 Graauw 2 1—5. HulstTerneuzen 05. In een weinig fraaie wedstrijd heeft Terneuzen een alleszins ver diende overwinnig behaald. Of bij Hulst de kermis nog in de benen zat, weten we niet, doch zij bracht er ditmaal niet veel van terecht en werd door Terneuzen over speeld. Reeds bij de eerste aanval van Hulst kwam J. Verhage bij een botsing zo ongelukkig ten val ,dat hij moest worden weggedragen en vervangen werd door C. Verhage. Na ongeveer 15 minuten ziet A. Oppeneer kans om doofste breken en de Hulsterse doelman Kramer» is gepasseerd (10) Terneuzen bleef steeds aanval lend en Oppeneer zorgde voor 't tweede doelpunt. Hulst wist zich niet los te werken en haar verde- dediging bleef voortdurend onder druk. In buitenspelpositie plaat ste Oppeneer voor de derde maal het leder in het doel der thuis club. hetgeen de scheidsrechter echter niet was ontgaan. Met de stand 02 kwam de rust. Na de hervatting kwam voor Hulst de kans als Th. van Waes in het strafschipgebied de bal met de hand bewerkte, doch de Ter- neuzense doelman Florussen wist de toegekende strafschop te ke ren. Na 10 minuten kopte, na een voorzet van rechts een der Hul sterse verdedigers het leder in eigen doel (0. -3)Bij een aanval van Terneuzen kregen J. Gort en de rechtsback het ,met elkaar te kwaad, met het gevolg dat zij bei den naar de kleedkamer wehien verwezen. Bij een aanval van de gasten passeerde E. van Waes de Hul sterse achterhoede en de stand was 04. Hulst wist nu enige aanvallen te ondernemen, maar succes kwam a^n de andere zijde als A. Hame link 10 minuten voor het einde de stand op 05 bracht, waarmede tevens het einde kwam SluiskilAxel 12 Deze sami-plaatselijke wedstrij den mogen zich steeds, over en weer, in meer dan gewone belang stelling verheugen, zodat ook nu weer een dichte drom Axelse aan hangers zich naar het Villapark had begeven om hun favorieten aan te moedigen. Axel verschijnt met 3 invallers, terwijl Sluiskil op één speler na, volledig is. Direct heeft Axel het initiatief, maar Fortuna is aan de zijde der thuisclub, hoewel de jeugdige Sluiskilse doelman Lafort al spoe dig een openbaring blijkt en in hachelijke situaties redding brengt. De eerste helft verstrijkt met de bezoekers in het veld sterker, doch niet bij machte hun overwicht in een doelpunt om te zetten. Rust komt met dubbel blanke score. Na half time is het Axelse over wicht nog duidelijker, maar de blauw-hemden vechten als leeuwen en het is weer de 16-jarige doel wachter, die in enkele seconden thds soms 2 tot 3 maal reddend optreedt en het respect van vriend en afdwingt. Van de Vel de mist dan een opgelegde kans. De thuisclub komt nu in de aan val en drukt dit uit in enkele cor ners, die echter geen succes op leveren. Hoewel Axel voortdurend het spel op Sluiskil's helft weet te houden, blijft het beslissend schot uit Als de rechtervleugel van Axel aanvallend opereert be grijpen de spelers elkaar niet en de bal wordt door de bovenlat ge keerd. Ruim een kwartier is er gespeeld als Lafort door de snelle Axelse rechtsbinnen wordt verrast bij te ver uitlopen en de bal ver dwijnt in het verlaten doel (0—1). Sluiskil geeft zich geenszins ge wonnen en valt heftig aan. Bij een vrije schop tegen Sijs, maakt een der binnenspelers van Sluiskil ge bruik van een fout in de Axelse gelederen en handig laat hij de bal in de uiterste hoek van het doel verdwijnen (11). De spanning stijgt met de minuut en Lafort verricht keurige staaltjes. Axel dringt naar voren en we zien zelfs De Jager in de aanval. Dan krijgt 3 minuten voor het einde Borgh- stiin de bal vrij en hij zal het pleit ten gunste van Axel beslechten, want onhoudbaar geeft hij Lafort het nakijken (12), met welke stand het einde komt. Axel is hiermede door het oog I van de naald gekropen en dit is duidelijk: de Oranjehemden zullen bij het nog komende zware pro gramma uit een geheel ander vaatje moeten g-aan tappen, DINSDAG, 12 OCTOBER. HILVERSUM I; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding- 9.30 Arbeidsvit 10.35 Gr.- 1100 „De wekker"; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 The Avroleans; 12 33 orgel en piano; 13.00 Nws; 13.20 The Skymasters; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Gram.; 16.40 De schoolbel; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Pierre Palla; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.10 Radio muziek journaal; 20 00 Nieuws; 20.15 Bonte trein; 21.35 Gram.; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Zang en samenspel; 23.00 Nws; 23.15 Gr. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken: 9.35 Gram.; 10.35 Schoolradio; 11.00 Gram.; 12.03 Metropole or kest;^ 13.00 Nieuws; 13.25 Sopraan en piano; 13.45 Gram.; 14.30 On der ons; 15.00 Schoolradio- 15 30 Tenor en piano; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.; 18.30 Sportpraatje; 18.30 Dit is leven- 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20 12 Hoorspel; 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend dat bij hen is ingekomen en ter secretarie dier gemeente ter in- z sge ligt een verzoek met bril age n van de Fa. G. P. VAN DE BIL/r ZOON, Antwerpsestraatweg 34, te Bergen op Zoom, om vergun ning tot het oprichten en in wer king brengen van een auto-, uit deuk», lak- en spuitinrichting, op het perceel, kadastraal bekend, gemeente Terneuzen, Sectie L no *27 en gelegen aan de Lange iverKstraat. Op Vrijda-; 22 October as., des namiddags om 4% uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lich ten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedu rende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip, op genoemde secretarie kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. I^e aandacht van belanghebben den wordt erop gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvra ger van de vergunning of de con- cessionnaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbenden. Terneuzen, 8 October 1948. Burg. en Weth. voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter, A. J DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3