AKKERTJES Voor de Zondag Kerkdiensten Overal Pijn fliofarint' „4 BINNENLANDS NIEUWS Destadonderdegrond Wai brengt de Rad»? Verantwoordelijk Nieuw volledig grensstation in West-Brabant? Voor de kinderkamer der Prinsesjes De Textieldistributie Kampen voor dwangarbeid in Tsjecho-Slowakije US! Jc SrcvSncïc Aanval van Egyptische vliegtuigen D* Belgische Koningskwestie Nieuwe straalvliegtuigen voor Nederland Voorzorgsmaatregelen In Canada Schip vergaan Politieke kringen te Ojogja over deelneming aan interim-regering Voor handhaving van de wereldvrede Sowjet-luchtmanoeuvres in Duitsland Gij die geen geld hebt, komt, koopt en eet. Jesaja 55 1. WE ondemtrepen één woord uit deze tekst en wel het woord „kom". Hier wordt dus gezegd: de gaven Gods kunt ge alleen ont vangen; ge kunt ze niet verdie nen. Tegelijk wordt gezegd: ge moet komen. Wé zijn geneigd te zeggen het is of het een of het ander. Alles is genade en dan kunnen we zelf niets doen, zelfs niet eens komen, of we moeten alles door eigen kracht verwer ven. Hier wordt gezegd: alles is genade en grj moet komen. ALS één ding duidelijk is, is het toch wel dit dat wij nooit van cnzse verantwoordelijkheid lont heven worden. Door vrome rede nering kunnen wij wel zeggen: we kunnen zelf niets doen, het moet alles van de Heer komen, in ons hinnenste blijft een stem spreken: strijdt om in te gaan. Uit slapheid kunnen we zeggen: wat baat al ons streven en zwoe gen, we bereiken er toch niets mee; toch weten we dat de prijs alleen is voor degene die in de loopbaan loopt. Het Evangelie van Christus is het Evangelie der genade. Het spreekt van Gods nederdalende liefde. Het spreekt niet van de liefde van de mens die opklimt tot God. Het spreekt ,an de verlossing die in Christus Jezus is, niet van de overwinning die de mens zelf heeft behaald. Maar 't is geen Evangelie der lijdelijkheid. Als de zoon, uit de gelijkenis moeten we opstaan en tot de Vader gaan. ZO hebben we te komen. God wil ons Zijn gaven geven. Hij dringt ze ons echter niet op. VI at wij willen hebben moeten we af halen. En wij moeten het zelf- doen. Een ander kan dit voor ons niet doen. Het milieu niet, waar in we leven noch de kerk waar toe we behoren. Zélf hebben we te komen. En Jezus zei de: Komt allen tot Mij die vermoeid en be last zijt en Ik zal U rust geven. ZONDAG 10 OCTOBER. Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel, bed. H.A 2.30 u. Ds. Wieibosch, van Biervliet, bed. H.A. en dankz. Hcijtenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 2.30 u- Ds. W. L. Hermam- des. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Mjoorsel. Terneuzen: 10 en 2.30 u. Dr. L. J. Cazamier, van Schiedam. Kaamslag: 9.30 u. Ds. J. A Tal- ma, bed. H.A.; 2.30 u. Ds. J. A. Taima, bed. H.A. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens10.30 u Ds. Schopen hauer, 18.30 u. Ds. Wiebosch. Gadzand: 10 en 18 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Schopenhauer, bed. H. Doop. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Winckel St. Kruis. 8.45 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 11 u. Ds. Winckel Oost burg: 10 u. Ds. Föumier. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke19 u. Ds. Schopen hauer. Slufs: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 9 u. Ds. Doorn. Uzendijke: 11 u. Ds Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Er bestaat kans, dat de »rens post aan de z.g. „Kabeljauw' te Ossendrecht binnenkort ..grens station eerste klasse" zal worden. Daarmee zal dan de grenspost op de weg naar SantvlietAntwer pen alle bevoegdheden krijgen voor personen- en vrachtverkeer. Enige tijd geleden werd Ossen drecht reeds aangewezen als de- viezenkantoor. De directie van de belastingen te Breda heeft de vermelde „pro motie" toegezegd aan het ge meentebestuur van Ossendrecht uat hierop recht meent te hebben cmdat de weg Bergen op Zoom-- Antwerpen via Ossendrecht onge veer 5 kilometer korter is dan die via Putte. De toezegging van de belastingen gaat echter eerst in. radat verkeerscijfers hebben uit gewezen, dat het vrachtvervoer de weg via Ossendrecht prefe reert Voorlopig kunnen vracht vervoerders (en speciaal zrj, die aan bederf onderhevige goederen vervoeren) ontheffing van de ver plichting om langs Putte te rij den verkrijgen bij de Inspectie van de belastingen te Roosendaal. Inmiddels stelt Ossendrecht alles in het werk om de wegen naar de grenspost in de beste conditie te brengen, want druk grensverkeer zal meer welvaart brengen, denkt het gemeentebe stuur. Naar alle waarschijnlijk heid zal de B.B.A. een busdienst beginnen Ossendrecht—^Santvliet (B.) vice-versa. Met de Belgische autoriteiten wordt nog geconfe reerd over de nodige licenties. met ongeveer 60 zullen stijgen, nadrukkelijk wordt tegengespro ken Voorts is enige beslissing omtrent het tijdstip, waarop' de textieldistributie geheel of gedeel telijk wordt opgeheven, nog niet genomen, aldus genoemd Minis terie. Een kussen voor de kinderka mer der Prinsesjes. Dit bleek de inlhoud te ziin van een grote doos, welke gisteren naar het Paleis Soestdijlk is gezonden voor Prin ses Beatrix. De maakster van het kussen, mevrouw C. VosFlorijn, uit Scheveningen toonde het ons even voor de verzending. Een klein sierkussen van kapok, met appli- queer en borduurwerk. Geheel ge maakt van oude lapjes uit de naaimand. Het hoofdmotief vormt de sta tie-foto va,n Koningin Juliana en Prins Bernhard. Zij is geheel met gekleurde lapjes nagebootst. Aan de aohterziide van bet kussen, eien grote W. Voorts is er de naam van Prinses Beatrix aangebracht. Een hartelijke attentie aan het oudste Prinsesje. Het is slechts een voorbeeld uit vele. Maar men kan deze uiting van warme be langstelling voor ons Konings huis nog beter begrijpen en waar deren als men hoort, dat de maakster in de moeilijke oorlogs jaren in kampen in Ned.-Indië verbleef, waar de liefde voor land en Vorstenhuis nog sterker groei de, tegen.alle verdrukking in. D. J Ds. H. Naar aanleiding van een be richt in enkele bladen verzoekt liet Ministerie van Economische Zaken ons mede te delen, dat yan overheidswege de aankondiging, dat de prijzen van wollen stoffen Te Praag zijn plannen bekend gemaakt voor nog twee kampen voor dwangarbeid. Het districts comité van de mijnwerkersbond te Most verklaarde dat het een kamp zou inrichten met een capa citeit van 450 man, „voor hen die wehk uit de weg gaan". Het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft een voorstel goedgekeurd volgens hetwelk een Duits door- reis-kamp zal worden omge bouwd tot arbeidskamp De Praagse kranten brengen berichten over maatregelen tegen voortdurende gevallen van absen teïsme in de industrie. Het vak- verenigingsblad „Prace" heeft gemeld, dat een verhoogde afleve ring van melik en andere zuivel producten nu was verzekerd in de districten waar comité's van ar beiders het toezicht hadden over genomen. Te Louny hadden spoorwegarbeiders toezicht ge houden op melkerijen en was de levering van melk met 25 ver meerderd. Het blad „Prace" veroordeelde echter de gewoonte van de comi té's om zich te doen vergezellen van gewapende leden van de ar- ibeidersmilitie. Verdachte erkende alle ten iaste gelegde feiten volmondig. Hij zeide, dat hij noch als ambte naar van de Staat, noch als P.T.T.-rechercheur wenste op te treden. De verdediger wees op de aanvechtbaarheid der betref fende bepaling en vroeg vrij spraak, omdat naar zijn zeggen er geen werkelijke plicht voor een handelaar is om de verkochte radiotoestellen aan te geven en deze te registreren. De kantonrechter, Mr. Van de Poel Heddingh, zal op 20 October vonnis wijzen. GRANATEN DOOR KINDEREN GEVONDEN.» Op een terrein, aan dg Lijmbeek- straat te Eindhoven waren enkele kinderen aan het spelen. In de grond gravende stieten zij op iets hards. De 10-jarige P. Smulders waarschuwde een man in de buurt, die constateerde dat men met intacte granaten te doen had. De politie, die met de opsporings dienst spoedig ter plaatse was, haalde niet minder dan vijf gra naten van 28 cm lengte te voor schijn. WEDEROM GROTE DIAMANT DIEFSTAL OP DE LIJN AMSTERDAMBATAVIA. Opnieuw heeft een dievenbende, die langs de luchtlijnen tussen Europa en Azië opereert, haar slag geslagen. De diamanten die te Bangkok gestolen zijn kwamen uit Amster dam en werden op de normale wijze door de Amsterdamse Bank naar een cliënt te Bangkok ver zonden. Bij aankomst op het vliegveld Bangkok werd de post- ,ak waarin het pakje diamanten zich met nog andere pakketten bevond overgedragen aan het Ge neral Post Office te Bangkok waar men voor goede ontvangst tekende. een uur later werd het KjLjM.-bureau op het vlieg- veld opgebeld. Ambtenaren vam "t postkantoor hadden ontdekt, dat de postzak was opengesneden en dat ook het pakje met de diaman ten beschadigd was. Bij nader onderzoek bleek, dat 1099 dia manten verdwenen waren. Een twaalftal diamanten bevon den zich nog in het pakje. De waarde van de gestolen stenen loopt in de honderd duizenden. De Nederlandse politie heeft het onderzoek reeds ter hand ge nomen. DE „ORESTES". Betreffende het s.s. „Orestes" van de K.NjS.M„ dat zoals reeds werd medegedeeld aan het einde der vorige week ter hoogte van de Westelijke toegang tot Straat Magelhaen aan de grond liep, kan worden bericht, dat het met Bijna niet in staat om iets te doen Klaag niet, maar neem n paar „AKKERTJES dan bent U dat nare, pijnlijke en matte gevoel gauw ver geten. Alleen echt met 't bekende AKKER-merk. (Ingez. Med.) Ter toont deze voorwaarde duidelijk »T. aan, dat de republiek niet bereaö gelegenheid van Nieuvve- ig de eig te ,geven, volgens Baankoers op gewone fietsen. Molenkermis had alhier een wie lerwedstrijd plaats op gewone fietsen. De afstand bedroeg oO km en werd afgelegd in 1 uur en 7 minuten. Het aantal vertrek kers bedroeg 26. De uitslag was: 1 A Enghels2. Alf. van Damme kan worden bericht, dat het met 3i A Martens op 1 de steven op de rotsen zit. Alleen j Elegeert; 5. M. de ruim 1 en de voorpiek maken wa- Ongeveer ter, het achterschip is geheel vrij. Men is bezig de lading uit het j beschadigde ruim over te bren- gen naar de meer achteruit ge legen ruimen. Het vaartuig fs zowel voor als echter door ankers beveiligd en voor de bemanning bestaat geen gevaar. HUIZENMAKELAAR Gisterenmorgen is de 43-jarige makelaar in huizen L. S. in zijn woning aan de Amstelkade te Amsterdam aangehouden ter zake van oplichting. Deze makelaar zou circa 300 mensen hebben voorgespiegeld dat hij voor wo- nirugruil kon zorgen en daarvoor bedragen van 525 gulden als voorschot op zijn beloning hebben gevraagd en aangenomen, Slechts een klein gedeelte van deze men sen heeft hij inderdaad met wo- ningruil geholpen. Toen de ande ren met hpn klachten bij de po litie kwamen heeft deze ingegre pen. Keijzer. Fles aangespoeld. Op de heenreis had de heer R. de Schepper die als militair naar Ned. Indië vertrok in de Golf van Biscaye een fles in het water ge worpen welke het adres van zijn ouders bevatte Tot grote ver wondering is deze fles aange spoeld in het plaatsje Renesse in Zeeland. De vinder gaf hiervan natuurlijk direct kennis aan de ouders. welke de vorming van de consti tuerende vergadering aan de vor ming van de interim-regering moet voorafgaan. Dit stemt overeen met het be sluit van de republikeinse delega tie om vast te houden aan de voorstellen van Critchley en Du bois, waarin ook wordt gezegd, dat de vorming van de consti tuante moet voorafgaan aan Je vorming van de interim-regering. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. Couvee. Hoék10 en 2.30 u. Ds. FM. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. ftitscma. Geref. Kerk; (Ortderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til. Terneuzen: 9 u. Ds. Lok, van Zaamslag; 5 u. Ds. J. ten Hove, voorber. H.A. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u- X>s. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u„ lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk. Olinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Hells. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienot, 6.45 u. Openluehtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de jeugd. Evangelisatie. Othene: 7 u. Ds. Ritsema, van Zaamslag. MAANDAG 11 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Oostburg: 20 u. Ds. Fournien Herdenking beschieting 1944. OUDE ROOFMOORD AAN HET LICHT GEKOMEN. De -Söhiedamse politie is een afschuwelijike roofmoord op het spoor gekomen, die reeds in Maart 1945 werd gepleegd op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer Het drietal dat het complot smeedde en ten uitvoer bracht is gearresteerd. Het heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad geëvacueerd was, reisde regelmatig van Am sterdam naar Schiedam voor het inkopen van jenever; waarvoor op de zwarte markt 200 per liter werd betaald. De Boer kocht er soms partgen van honderden li ters, welke hij contant betaalde, waardoor hij grote kapitalen op zak had. Ook op 5 Maart 1945 vertrok de heer Boer weer naar Schie dam, in gezelschap van 'n vriend, beide op de fiets. Te Schiedam ging ieder zijns weegs. Boer nam er contact op met de scheepsbou wer A. M„ diens compagnon J. M. H en de 33-jarige weger H. J K., allen te Schiedam. M. zette een plannetje in elkaar om Boer uit de weg te ruimen en zich van zijn geld meester te ma ken. H. en K. lokten de Zand- voortenaar mee naar een winkel pand aan de Broersvest, zoge naamd met het doel hem jenever te verkopen. Terwijl K. hem aan flessen met klare liet ruiken, waarbij Boer schuin tegen een ta feltje leunde, heeft H. hem een nekschot gegeven. Het geld. dat Boer bij zich had, ƒ27.000, werd verdeeld. H. en K. ontvinger, ieder tien mille. M-, die achter de schermen gebleven was, zeven mille Het lijk van het slachtof fer hebben zij toen op een plaatsje achter het huis begraven, nadat zij eerst ziin papieren verbrand hadden. Alles is zo geheimzinn:~ in zijn werk gegaan, dat niemand van de buren er iets van opge- nerkt heeft. De vrouw van het slachtoffer, die al verscheidene malen had la ten informeren waar haar man bleef, kreeg enige Jagen later een briefje onder haar deur geschoven waarin werd medegedeeld, dat haar man ibij een razzia moest zijn opgaDikt. Deze zaak zou vermoedelijk nooit aan het licht zijn gekomen, ware het niet, dat er in de lasserij en. soheepshouwerij van M. praat jes gingen over een lang geleden gepleegde moord. De politie is toen aan het speuren gegaan en het resultaat is geweest, dat het lrik van Boer achter het bewuste pand aan de Broersvest kon wor den opgegraven en de daders kon den worden gearresteerd. M. is een bekende cricketspeler Hij had juist een contract gete kend voor „Ramsbottom" te Man Chester en zou dezer dagen als cricketter naar Engeland vertrek ken. DE NIEUWE SLUIS TE TERNEUZEN Plannen door België goedgekeurd. Naar uit het jaarverslag van de haven van Gent blijkt, heeft de Belgische regering de conclusie van de commissie Bebogne over genomen, wat betekent, dat de plannen voor de .nieuwe sluis te Terneuzen zjn aangenomen, - J worden uitgevoerd in het kader van een Belgisch tienjarenplan, dat van 194'8 tot 1957 verwezen lijkt moet worden. Een halve eeuw van eensgezinde en volhar dende krachtsinspanningen, aldus het verslag, is hiermede eindelijk met verdiend succes bekroond. Het verslag vestigt voorts de aandacht op de belemmeringen, welke aan het herstel van bedrij vigheid in de Gentse haven in de weg staan en waarvan het feit, dat de toegang te Terneuzen nog altijd te nauw is voor de grote zeeschepen, welke de laatste tija steeds meer worden gebruikt, wel een van belangrijkste is. Welis waar liepen in 1947 1106 zee schepen binnen met een totale tonnage van 1.618.196 hetgeen be langrijk meer is dan in 1946 maar tegenover 1938 is dit nog slechts 33 pet. der schepenbewe ging. De nieuwe sluis krijgt een lengte van 300 meter bij een breedte van 35 meter en een diep te van 12 meter. Men wil boven dien op Belgisch grondgebied het kanaal van Gent naar Terneuzen op 200 meter brengen en op Ne derlands grondgebied op 145. Voorts zijn allerlei verbetenngs- v.erken in 'het havengebied te Gent zelf geprojecteerd, waarbij de aanleg van een vlieghaven. AXEL. Oratorium „Samson". De Axelse Chr. Zangver. „Asaf" geniet in onze provincie en zelfs daarbuiten een gunstige reputatie. Op de Bonds-concoursen bezat zij telkenjare, sinds lang vóór de oorlog het predicaat de „primus inter pares" te zijn en nog slechts enkele maanden is het geleden, i dat dit uitstekende koor onder haar begaafde dirigent de heer P. J. Brakman, optrad voor de N.C.R.V.-microfoon. Jaarlijks werd volgens de tra ditie als topprestatie en kroon op het werk met Kerstmis een ora torium-uitvoering gegeven. Ook met de a.s. Kerstdagen zal „Asaf tn dit voetspoor voortgaan en ditmaal zal een voor dilettanten wei zeer bijzondere prestatie ge leverd worden door de uitvoering van het wereldbekende oratorium Samson" van George Friedrich Handel. Dit grootse werk voor bet voetlicht brengen is voor een liefhebberij-gezelschap een zeer gedurfde prestatie. Het is dan ook geen wonder dat „Asaf" dit jaar niet heeft deelgenomen- aan het Bonds-concours, ia zelfs bij de jongste feestelijkheden zich 0p de achtergrond moest houden. Daar de kosten voor deze uit voering zeer hoog zijn, omdat be halve de speciale orkestrage ook nog een 4-tal solisten moeten wor den geëngageerd, wordt nu een beroep gedaan op de „Asaf'-goed- gezinde ingezetenen tot een bij drage voor het garantiefonds Moge deze oproep weerklank vinden ZUIDZANDE. Voorzitter „Veronica" Wegens zijn gevorderde leeftijd heeft de heer Iz. Luteijn-Bouwens alhier zijn functie van voorzitter van de Koninklijke Muziekvereni ging „Veronica", neergelegd. In zijn'plaats werd gekozen de heer A. LuteijnBruijnooge, zoon van de scheidende voorzitter. In verband met de lange perioae o-edurende welke de heer Iz. Di- teijn het voorzitterschap van „Ve ronica" op waardige wijze heeft vervuld, werd hij tot ere-voor- zitter benoemd. Bietenaanvoer. De eerste bieten zijn ook hier weer op de tramwissel aange voerd. De aanvoer was reeds van dien aard, dat te weinig tram wagens aanwezig waren voor direct vervoer, zodat tot het vor men van de bekende bieteWhopen moest worden overgegaan. HANDELAAR WEIGERDE VER KOCHTE RADIOTOESTELLEN TE REGISTREREN. Het kantongerecht te Enschedé behandelde een niet alledaagse zaak. De radiohandelaar A. P. F. was namelijk gedagvaard, omdat hjj verzuimd had aan de P.T/I binnen 24 uur opgave te doen van de verkochte radiotoestellen. Ook had hij deze toestellen niet in zijn boeken geregistreerd. De ambtenaar van het O. M., Mr. Van Veen merkte op, Jat er ernstige verliezen werden geleden door ontduiking van de radiobelas ting. Hij eiste voor ieder niet aangegeven toestel een boete van 100 subsidiair 50 dagen hechte nis en voor het niet bijhouden van het register een boete van 50 subs. 50 dagen hechtenis. Volgens een ooggetuige, die zich in gezelschap bevond van 4 waar nemers der V. N„ werd het gezel schap bij de Joodse nederzett ng Gath (ongeveer 13 km ten Oosten van Majdal door vier Egyptische vliegtuigen bestookt met bommen machinegeweren. Niemand BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN SN GRIEP 2I ABLE TI EN I QJ* (Ingez. Med.) krankzinnigen verzorging ZEELAND. Te Bergen op Zoom heeft de Vereniging tot Christelijke Ver zorging van Krankzinnigen in Zeeland, haar 41ste jaarvergade ring gehouden. Ds. J. de Vries te Goes werd herkozen als bestuurs lid de heren A. J. Koppe te Yer- seke, D. Kasse te Veere, A Ste- merding te Oost- en West-Sou- turg Drs. J. J. Knibhe en A. dc- Lange te Goes werden gekozen tot bestuursleden. Bij monde van vice-voorzitter Ds. De Vries nam de vereniging afscheid van Dr. J. van Dij'k, voorzitter, en Mr. Schwartz^ secretaris, die gedurende resp. 40 en 20 jaar hun krachten aan de vereniging hadden gewijd. Aan het einde van het verslag- laar telde de Vereniging 67 af- delingen en 48 corporaties, met 3317 leden. Op „Vrederust" te Bergen op Zoom werden op o1 December verpleegd 724 patiën ten, terwijl de buitendienst de be- moeifing had met 123 mannelijke en 204 vrouwelijke patiënten. De exploitatie van de stichting Vrederust leverde een nadelig saldo op van ƒ14.210. Aan het pensioenfonds, dat een tekort vertoonde, werd een bijdrage ver leend van 70.000 De Liberale linkervleugel van Kamer en Senaat heeft Donder dag de tekst opgesteld van een wetsvoorstel tot oprichting van een speciale commissie, die zioh zal moeten belasten met het on derzoek van de Koningskwestie. Oo grond van het Liberals voor stel zullen in deze commissie 65 deskundigen zitting hebben, on der wie Ministers van Staat, ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, hoog leraren, leden van de balie, verte genwoordigers van de nationale raad van verzet, oudstrijders, vertegenwoordigers van 't Vlaams economisch verbond enz. De commissie zou binnen arie maanden verslag moeten uitbren gen aan het parlement, dat aan de hand hiervan zou moeten Vaststellen of de Vorst al of niet naar België kan terugkeren. Naar het A.N.P. verneemt i tussen het Ministerie van Oorlog en de Gloster-vlieg'tuig'enfabrieken in Engeland een contract geslo ten voor de levering van 24 Glos ter Meteor" Mark IV-straalja- „ers.'beze éénpersoons-straalvlieg tuigen zullen op korte termijn ge leverd worden. Verder zal binnen afzienbare tijd een aantal Glos ter „Meteor" Mark VU toestel len aangekocht worden. Met deze tweepersoons trainer je z.g. „Du- al Meteor" zal men de vliegers op grotere schaal dan thans ge schiedt, kunnen opleiden voor het vliegen met straalvliegtuigen. De Canadese Minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft verklaard, dat Canada overweegt een voorraad strategisch oorlogs materiaal aan te leggen omdat de onverzoenlijke houding" van ae Sovjets de mogelijkheid van nieuwe oorlog had vergroot. een Toneelnieuws. De gewoonlijk lange rij van winterse toneel-uitvoeringen werd alhier Donderdagavond ingezet door de buurt-toneelvereniging „K. T. C.", die na jarenlange acti viteit haar ledental bijzonder en tot ver bulten de buurt, de Koe straat, zag groeien. Als gewoonlijk werd een to neelspel opgevoerd en debuteerde dit volhardende ensemble ditmaal met het stuk, in 3 bedriiven, ge titeld „Het Verleden Spreekt' een boeiend, realistisch spel. De executanten kweten zich wederom op lofwaardige wijze van hun taak en „Het Centrum was tot de laatste plaats bezet. Deze vereniging zal ook dit sei zoen weer een drietal opvoeringen verzorgen. Een zeer geanimeerd bal be sloot de avond. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'öBÊRON KOEWACHT. Aanrijding. Alhier kwam ter hoogte van de Oude-Molen een luxe wagen in botsing met een vrachtwagen. De luxe wagen welke uit een zijweg kwam had de aankomende wagen niet tijdig gezien met het gevolg dat deze achter op de wagen bot ste. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor Enige materiële schade werd aangericht. 52) (Nadruk verboden.) en werd gewond, wel waren er slachtoffers onder de Joodse ver dedigers van de nederzetting, zo voegde hij eraan toe. Dit is een van de weinige gevallen, dat per soneel van de V. N. getuige is Op zijn tochten door de stad had Bermond opgemerkt, dat Tao no" slechts door plotselinge, hevige wreedheden regeerde, om dan weer gedurende lange tijd m een soort van doffe onverschillig heid te vervallen, waarin hij zich noch om de stad, noch om haar inwoners bekommerde. De afper singen, die de ambtenaren van het Ya-men het volk deden on dergaan, de ellende, die op som mige stadsdelen loodzwaar drukte en tenslotte de haat en angst voor de Yankees konden bij de eerste de beste gelegenheid tot een ge weld'g oproer aanleiding geven! Jacques voorzag, dat Ninette ^weest^van dS'geiijké hicid^iten. Sv^nYeh hg de eerse slacht offers zouden zijn en daarom wil de hij tot elke prtjs zo vlug mo gelijk heengaan. „Tao moet mrj vandaag nog helpen", besloot Jacques, „mijn geduld is nu ten einde. Als mijn poging hij hem zonder resultaat blijft zullen wij ondanks alles moeten vluchten! Misschien lo pen wij dan wel ons eigen onge luk tegemoet, maar dat is beter dan een langzame dood in het Ya-men. Hoe zullen wij vluchten? Hoe kunnen wij uit deze galerijen komen?" Nadat Jacques de kleren voor Janine en Evelyne had gekocht, maakte hij nog een tocht door een stil gedeelte van de stad en her kende de ingang van de grote be graafplaats. Deze ingang werd niet bewaakt, iedereen kon daar vrij ingaan. ,Als wij eens langs die kant probeerden te vluchten?" zei Ber mond in zich zelf; „ik heb nog geen lijkkist door de stad zien dragen om langs de hekken naar Kowa te worden gebracht. Zou dat niet een bewijs zijn, dat de kisten langs een andere weg de grot verlaten?" Terwijl Jacques overlegde, trad hij de begraafplaats binnen. De ontelbare kisten stonden op de grond. Helemaal achteraan be merkte hij een trap, die in de rot sen was gehouwen en verlicht was door een klein lampje. Hij herinnerde zich de eerbied die de Chinezen aan hun doden bewg- zen en de vrees, hun zielerust te storen. „Zou deze lugubere weg onze enige kans niet zijn?" dacht Bermond, terwijl hij zich nog maals Srvan overtuigde, dat de plaats nergens bewaakt werd „Misschien komen wij langs die trap aan de een of andere gang, die naar buiten leidt!" Voordat Jacques naar het Ya-men terug ging, kocht hij nog vilten schoe nen en Chinese kapjes voor Janine en Evelyne en het nodige om aan hun gezicht een Chinese uitdruk king te geven. Zodoende kon hij, indien het nodig mocht blijken, de twee vrouwen door de stad leiden. Hoewel hij geheel en al bezig gehouden werd door ziin plan voor i *iTJAVrvifVnn Naar gevreesd wordt, is het motorschip Malibu Inez ,een naam I die niet in Lloyds registers voor komt met veertien personen aan boord vergaan in een tropische storm bij Kaap San Lucas, 800 mijlen ten Zuiden van San Diego. De Malibu is een gecharterd schip en had dertien mannen en een vrouw aan boord. 2g verlieten Long Beach in Caldforme, in Augustus van dit jaar, voor een bezoek aan het Cocos-eiland ten einde navorsingen te doen naar een verborgen zeeroversschat. Na-een SD.S. in de afgelopen nacht, waarin om onmiddellijke hulp werd gevraagd, werd niets meer van het schip vernomen. Op dat moment werd als wind kracht opgegeven: 80 km per uur. Marine- en koopvaardijschepen deden vergeefse nasporingen. Politieke kringen te Djogja hebben nogmaals als een der eisen voor het deelnemen door de repu bliek aan de interim-regering ge formuleerd, dat de interim-rege ring verantwoordelijk moet zijn aan de constituante, gekozen door het gehele Indonesische volk Volgens genoemde kringen 'Generaal Hueber, de plaatsver vangende Amerikaanse opperbe velhebber in Duitsland, heeft via de A.FN. een oproep aan de Amerikaanse militairen in Duits land, wier diensttijd afloopt, ge richt. Hij drong er bij hen op aan opnieuw dienst te nemen „voor de handhaving van de wereldvrede". Amerika had hen nodig, „omdat de wereld nog steeds niet tot rust was gekomen en in moeilijkheden verkeerde." „Wij kunnen onze kaarten niet op zwakte zetten", zo zeide hij. Britse piloten van de luchtbrug hebben gemeld, gezien te hebben dat Sowjet-vliegtuigen bij Ora- niënburg scherp gestelde bommen hebben laten vallen. Tijdens de grootscheepse ma noeuvres van Vrijdag werd ook ■met luchtdoelgeschut gevuurd. Een Mosquito van die R.A.F. is in de Noordzee gestort. Een Duitse reddingsboot voer uit, maar was niet in staat de beide inzittenden te redden. ZONDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.I'S Gram.; 8.30 Voor het platte land; 8.40 Johan Jong; 9.15 Men vraagt... en wij draaien; 0.45 Geestelijk leven; 10.00 Zondags halfuur; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Tussen kerk en wereld; 12.00 Strijkorkest; 12.30 De Zondags club; 1.00 Nieuws; 1.15 Gram, 1.20 The Romancers; 2.00 Gram. 2 30 Kamerorkest; 3 00 Voor dracht; 3.45 Filmpraatje; 4.00 The Skymasters; 4.30 Reportage; C.OO Boekbespr.; 5.30 Ome Kees- ie; 6.00 Nieuws; 6.15 Gram.; 630 Ned. Strijdkrachten; 7.30 Muz 8 00 Nieuws; 8.15 Strijkorkest; 9.15 Paul Vlaanderen en Ina; 9.50 De Speeldoos; 10.10 Liesbeth San ders zingt; 10.30 Aan boord van het s.s. Bonaventura; 11.00 Nws., 11.15 Gram. gewondeiiheid in de stad heerste. Op enkele drukke punten bleef hij staan en luisterde. Hoewel de stemmen erg verward en opge wonden waren, verstond Jacques toch duidelijk enige zinnen die hem ongerust maakten. „Er is een vreemdeling in onze stad!" zei een Chinees. „Hoe is hij binnengekomen?" „Dat weet ik niet!... Hij zal wel gekomen zijn met toestemming van Tao!" „Hrj gaat te voet door onze stad! voegde een ander er minachtend aan toe. „Verscheidenen hebben hem ge zien en bij een harbier heeft hij de blanke slavin gekocht tegen een zeer hoge prijs!... Hij heeft haar naar het Ya-men gebracht! Er zijn vele Yankee-spionnen in onze stad! Zii zullen ons onge luk aanbrengen!" Yang-Kouel-Tze! (Duivelse vreemdelingen!)" bromden ver scheidene Chinezen, die door al deze geruchten hang werden Jacuqes verwijderde zfth snel uit a _*im!/\4* ft 11 non rraon .Handig en vol onrust en haat. Door stille straten ging hij haas tig naar het Ya-men. Toen hij daar aankwam, was hij niet ver rast, dat de post, die anders altijd leeg was nu vol soldaten met ge vaarlijke wapens bleek te zijn. Deze troep was echter nog onbe holpen en zonder leiding; daar door gelukte het Bermond om on gezien naar binnen te sluipen. Onmiddellijk ging hij naar 't ver trek waar ae vrouwen vertoefden. Janine zat bij de divan, waarop Evelyne rustte. „Maak geen leven, Jacques, zij slaapt!" Bermond ging weer heen en besloot een laatste poging te doen om Tao over te halen, hen te helpen. Een dienaar wilde hem de toegang tot 't vertrek van Tao weicreren en zei: ,,Kiong fanf (Hij eet op het ogenblik!) Jacques duwde de Chinees op zij en trad ^binnen. Tao lag be haaglijk uitgestrekt op zijn kus- sers en sliep. Onmiddellijk richtte hij zich op. Jacques begon: „Het volk is oproerig!" HILVERSUM H. 8.00 Nieuws, 8 15 Gram.; 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nieuws; 9.45 Marseillaise; 16.00 Hoogmis; 11.00 Het juweel van Parijs; 11 30 Kamermuziek; 12.30 Lunchconcert; 100 Nieuws; 1.15 Fr muziek; 1:55 Concert; 3.30 Klankbeeld; 4.00 De Franse scène- muziek; 5.00 Kerkdienst; 7.00 Orkest; 7.15 Kent gij uw Bijbel 730 Nieuws; 7.45 Franse kinderen zingen; 8.00 Jear.ne d'Arc; 9J.5 -Selecties uit Franse operas; 10.15 Klankbeeld; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram MAANDAG 11 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendvarla; 8.46 Gram.; 9 15 Morgenwijding; 9.30 Arbeids- vitam.; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Gram.; 12.00 De Papavers; 12.33 Irv 't spionnetje; 100 Nieuws, I.20 The seven Wings; 2.00 Wat gant er om in de wereld? 2.15 Piano en zang; 3.00 Bonbonmère; 4.00 Aansluiting met BJ3.CI; 5.30 Hoort zegt het voort; 6.00 Nieuws; 6.20 Gram.; 7.00 Film krant; 7.45 Regeringsuitz.; 8.00 Nieuws; 8.05 Radioscoop; 8 50 Favorieten; 9.05 Atoomenergie; 10.30 Pianorecital; 11.00 Nieuws; II.15 Gram. ontvluchting bemerkte 'Bermond de menigte, die nu niet alleen zeer toch, dat er een eigenaardige op- wantrouwend was, maar ook (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Londens Philh. Orkest; 9.15 Bij onze jonge zie ken; 10.05 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 1100 Gram.; 11.20 Van cude en nieuwe schrijvers; 12 00 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.45 Gram.; 2.00 Voor de scholen; 3.00 Philh. Orkest; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Gram.; 5.00 Het kleuterklokje; 5.45 Metrop. orkest; 6.30 Plano; 7.00 Nieuws; 7.15 N.C.RV. lees- lamp; 7.45 Koperkwartet; 8.00 Nieuws; 8.15 Strijkorkest; 9.00 Hoorspel; 9.40 Met band en plaat; 10 15 N.C.R.V.-koor; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2