a; »0 Distributienieuws BINNENLANDS NIEUWS Burgerlijke Stand Wat brengt de Rad»? SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen im ®P Jc Itemed Het Duitse Rijnverkeer over de Beneluxhavens L'Histoire se répète! De Franse bevolking Een Russisch soldaat" De strijd in China Een Romeinse stad onder de grond Heliumbron Vonnis Fritz Thijssen Zodra het atomeil de damp kring van de aarde had verlaten, begon de bestuurder de snelheid op te voeren. Wanneer men eenmaal in de ijle ruimte vliegt bestaat er bijna geen weerstand meer," vertelde de geleerde. „Wiij kunnen met behulp van onze atoommotor nu zo hard vliegen als wij zelf wil len." Hier zien wij het atomiel op zijn reis door de ruimte. Het metalen oppervlak kaatst het heldere zon licht terug. De lucht die zich in het atomiel bevindt, wordt door de zon verwarmd. Spoediig begonnen de inzitten den van de koepel te zweven. PINDAKAAS ZONDER BON. Het is mogelijk gebleken op nieuw een hoeveelheid grondnoten ter beschikking te stellen voor de productie van pindakaas. In tegenstelling met de eerste keer zal het art'lkel, dat dus binnen kort weer op de markt verschijnt, thans zonder bon kunnen worden verkocht. Gelet op het streven der regering tot inperking van distri- butiemaatragelen, is het niet de bedoeling artikelen als pindakaas weer in de distributie op de bon te betrekken. De beschikbaar komende hoe veelheid is nog klein, doch er wordt naar gestreefd, door ver dere aanvoer van grondstoffen zoveel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per potje van ongeveer 370 gram wordt verlaagd van 1 tot ƒ0,90. Volgens Het laatste Nieuws zou met betrekking tot de verwachte terugkeer van het Duitse Rijn- verkeer over de Beneluxlanden besloten zijn, nog deze maand een aantal ladingen, bestemd voor de dubbelzone via de havens van Rot terdam en Antwerpen te vervoe ren. De voorwaarden, waarop deze doorvoer zal geschieden, zouden worden vastgesteld in overleg met het centraal bevrachtingskantoor, dat speciaal voor dit transitover- keer zou worden opgericht. Duitse Rijnschepen zouden op het grondgebied van de twee Beneluxlanden worden toegelaten en zouden deelnemen aan de door voer in een verhouding, die nog rader moet worden vastgesteld. Schoenenkopende Belgen. Donderdagmiddag heeft de douane op de markt te Maastricht een gezelschap van 30 Belgen aangehouden, die ongeveer zestig paar schoenen in deze stad had den gekocht. De Belgen hadden de schoenen onder hun kleren verstopt. In een geheime berg plaats onder de treeplank van de Belgische autobus, waarmee de Belgen naar Maastricht waren gekomen, werden eveneens nog een aantal paren nieuwe schoenen gevonden die alle in beslag wer den genomen evenals een belang rijk bedrag aan Belgische franks. Op de autobus, toebehorende aan een garage uit Bressoux bij Luik, is door de douane eveneens beslag gelegd. Binnen enkele weken werden honderden paren schoenen die door de Belgen in Maastricht waren gekocht aan de grens en in de stad in beslag genomen. Het Franse nationale instituut van demografische studies, con stateert, aan de hand van statis tieken, dat, in tegenstelling met hetgeen men kon voorzien, Frankrijk in het begin van 1948 een aantal gezinnen telt, dat ge lijk is aan het aantal, dat het zou moeten gehad hebiben, als de oor log niet was uitgebroken. 345.000 Gezinnen zijn in de oor log omgekomen. 170.000 Gezin nen zijn uiteengerukt tengevolge van de dood van een der echtge noten. en het aantal huwelijken was met 220.000 verminderd in vergelijking met het normale aan tal. Sinds het einde der vijande lijkheden is het vroegere aantal huwelijken echter met 470.000 overschreden, men kwam in 1946 tot een cijfer van 855.000, in 1947 tot 860.000 en 1948 vertoont niet de minste vermindering van dit tempo. De Amerikaanse overheid heeft een „Russische soldaat". Hrj woog 25 ton en was 12 m hoog. I Het was een bronzen soldaat. De Amerikaanse contrflle-diensten nebben deze ontdekking gedaan in de gieterij Willy Goisseler, te St. Reglitz, in de Amerikaanse acotor. Men was bezig dit stano beeld in het geheim te gieten. De soldaat was bestemd voor het dodengedenkteken dat de Rus sische overheid gaat oprichten in het Treptow-park. De fabriek had met het oog op dit werk een aanzienlijke hoe veelheid steenkolen uit de Sowjet- sector ontvangen zonder deze aan te geven. Ondervraagd over de bestem ming van het standbeeld, vig- klaarde de directeur van de gie terij, dat het hier om een hestel ling ging van „een cliënt uit de Sovjetsector". Het „persbureau van het nieu we China", geciteerd door het dagblad der Franse communisti sche partij „L'Humanité", geeft een overzicht van de krijgsge- beurtenissen na de verovering van Tsi-Nan door de Noord-Chinese legers onder opperbevel van de communistische leider Mao Tse Toeng. In Noord-Ohina zijn de 63e en 64e divisie van het leger der cen trale Chinese Regering in Zuid- Kiangsoe verslagen. Op de Noor delijke oever van de rivier de Jangtse, nabij I-Tsjang, is Tsjangkeoe veroverd. Ten Wes ten van de spoorlijn Peiping Ilankou hebben de Noord-Chinese legers Joengning en Sintsai inge nomen. Uit de provincie zijn de troepen der centrale regering ge heel verdreven behalve uit de stad Taijoean, die omsingeld is. De stad Paoting blijft gesloten. In de door de Noordelijke legers veroverde gebieden, aldus „L'Hu- manité", ontwikkelt zich het po litieke leven snel. Na het vak- verenigingseongres, gehouden te Charbin, is het pan-Chinese vak verbond gesticht. Sinds enige tijd worden onder zoekingen verricht in de kleine golf van Fos-sur-Mer, niet ver van de monding van de Rhdne, teneinde de herkomst na te gaan van bepaalde leemsoorten, die hier aan de oppervlakte waren gebracht. Bij een dezer onderzoe kingen werd op ongeveer 35 m diepte de aanwezigheid van een „Dit is hinderlijk" riep Basli die zich aan alles pleegt te erge ren wat hij niet begrijpt. ,,Het is een kwestie van wen nen" antwoordde prof. Doré, ter wijl hij op zijn gemak zwevend, een Marsiaans boek las. Dit boek rolde zichzelf af nadat de profes sor het, toen hij begon te lezen, een zetje had gegeven. oude Romeinse stad ontdekt, die zich over honderden meters uit strekt en die in de zee is verzon ken in een tijdperk dat men nog niet heeft kunnen vaststellen. Duikers hebben Romeinse va zen en potten naar de oppervlakte gebracht. Twee massief gouden beeldjes heeft men nog niet van de rotsen kruinen loskrijgen, waaraan ze zich hadden vast gezet. Verscheidene Amerikaanse ge leerden, deskundigen inzake atoomenergie, hebben Vrijdag aan een A.F.P.-correspondent ver klaard, dat de Canadese afge vaardigde generaal Mac Naugh- ton het bij het rechte eind had, toen hij in de V. N. verklaarde dat de Verenigde Staten een. atoombom fabriceren, die 10 maal sterker is dan die welke te Hiro shima en te Nagasaki werd ge bruikt. Het schijnt, dat de bcm, waarmede proeven zijn gemaakt tijdens de geheime experimenten op Eniwetok, niets te maken heeft met een nieuw, wapen, waarvan sedert enkele tijd in de Verenigde Staten sprake is, n.l. een „heliumbom", die thans te Alamos wordt bestudeerd en die „duizendmaal sterker is" dan de eerste bom. DE URANIUMMJJNEN IN SAKSEN. Volgens de „Sunday Times" zgn documenten, die tijdens de oorlog m Duitsland werden opgesteld en een volledig ovei zicht geven van de uraniumvoorraden in Saksen, in handen van de Britse ambte naren gevallen. In het bericht wordt verklaard, dat Britse des kundigen er na een nauwkeurige studie van overtuigd zijn, dat de voorraden klein en bet exploiteren niet waard zijn. „Toch werken de Sowjets zó intensief in de mijnen in de buurt van Aue, in Saksen, dat het lijkt of het de enige be schikbare bron is. Na een geologisch overzicht van de gegevens van de Wehrmacht, zijn de conclusies van de Britse autoriteiten, dat de Sowjets óf gebrek hebben aan uranium, óf c'af deze activiteit een deel is van de propagandistische bluf, die Wy- sjinsky op de vergaderingen van de Verenigde Naties aan de dag heeft gelegd." Het bericht voegt er aan toe, dat zeer gevoelige Zwitserse seis- mografen, die sinds de eerste test in de Mexicaanse woestijn alle atoomontploffingen hebben geme ten, een atoomproef in de Sowjet- Unie nog moeten waarnemen. BRAND TE VLAARDINGEN. Gisterenmorgen omstreeks half negen is brand uitgebroken in de lampekappenfabriek van de firma Tiko aan de Nieuwe Haven te Vlaardingen. De brand is ontstaan in de spuiterij. Het vuur greep met zo'n snelheid om zich heen, dat spoedig ook 't magazijn en atelier, waarin zich buitengewoon brand baar materiaal bevond, zoals lam penkappen, in lichtelaaie stonden. Er werd direct groot alarm ge geven, zodat de brandweer binnen het kwartier met volledig mate riaal aanwezig was en geholpen door de drijvende spuit „Konings plaat" het v*iur niet 12 stralen kon bestrijden. Spoedig echter sloegen de vlam men uit alle ramen van het 3 ver diepingen hoge pand. Er ontwik kelde zich een enorme rookmassa, welke tot ver in de omtrek zicht baar was. Nadat om ruim half tien het dak instortte, was een kwartier later gevaar voor uit- j breiding geweken. De omliggen- de panden, w. o. de machine- fabriek „Wamo" en enkele grote rederijpanden kregen veel water- schade. De brandschade zelf, die op J ongeveer een ton wordt geschat, wordt door verzekering "gedekt. Verscheidene mensen kregen bij, het blussingswerk brandwonden. PRIESTERSTUDENT STICHTTE BRAM) IN EEN GYMNASIUM. Onlangs brak 's nachts brand uit in het gymnasium „St. Alber- ti' te Zenderen van de Paters Carmelieten. De onmiddellijk ge alarmeerde brandweer uit Borne behoefde niet uit te rukken, aan gezien de brand met eigen krach ten werd geblust. Nadien werden nog enkele keren brandjes ont dekt in dit grote gebouw, zodat het vermoeden rees, dat hier van opzet sprake was.' Een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat een 19-jarige stu dent de dader is geweest. TOESTAND VAN POOLSE MESSENSTEKER REDELIJK. Mevr. P. C. Giacomin, de moe der van het 14-jarige Poolse meisje Irene, wier vroegere vriend Eondagnacht de Amsterdammer Jan de Wayer in de Rustenbur- gerstraat neerstak, is Zondag avond door de recherche ver hoord. Zij verklaarde de dader, de 23-jarige Joseph Prokop, tij dens de vechtpartij met een lange nagelvijl (en niet met een schaar, zoals aanvankelijk werd veronder steld) in de rug te hebben gesto ken Zij voegde daaraan toe, dat zij de vijl met opzet hij de hand had gehouden, omdat zij bij het verlaten van haar woning reeds moeilijkheden met Prokop had voorzien. De vijl is tot een diepte van 8 em in het lichaam van de Pool doorgedrongen. De politie beschouwt dit als zelfverdediging. De dader zelf bevindt zich nog in het O.L.V.-gasthuis. Zijn toe stand is redelijk. Ook hij is in tussen verhoord en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Het vonnis tegen Fritz Thys- sen, vooraanstaand Duits indu strieel tijdens Hitler, die door een Duits zuiveringsgerechtshof te Koenigstein in lichte graad schul dig is bevonden, eist in beslag neming van 15 van zijn bezit tingen. IsTaar schatting bezit de 75-jarige 'staalmagnaat een ver mogen ter waarde van 211 mil- lioen mark. Thyssen zou de schrijver zijn van bet boek ,,Ik betaalde Hitier", dat tijdens het proces, dat half Augustus begon, als voornaamste bewijsstuk werd gebruikt. Thys sen ontkent dit. Terneuzen. Huwelijks-aangiften. 27 Sept. Hubertus G. M. Beckers, 23 j„ jm. en Celina M. F. A. Andriessen, 20 j., jd 30 Sept. Pieter Pau- lusse, 24 j., jm. en Elizabeth C. de Blaeij, 20 j., jd. Arend Broek, 31 j., jm. en Josephina Michielsen, 24 j.' jd. Johan M. Kaijser, 24 j., jm. en Maria C. van Cadsand, 23 j jd. Huwel.-voltrekkingen. 30 Sept. Charles J. de Regt, 29 j., jm. en Hermina C. Zoetekouw, 23 j., jd. Pieter Vreeke, 31 i„ jm. en Neel- tje P. van Liere, 27 jd. Geboorten 23 Sept. Maria Francisca Elisabeth en Gesina Wilhelmina. Maria, dochters van Antonius A. P. van Gestel en Elisabeth Jansen. 25 Sept. Paul Augustinus Prudent Maria, z. van Clement B. Poppe en Ivette L. C. van Melle (won. te Sas v. Gent). Jacomina Elisabeth, d. van Jan M. Verberkmoes en Pleuntje van de Voorde (won. te Axel). 26 Sept Amelia Elena, d. van Jacop van der Staal en Francoise Kaij ser. Monique Martha Francisca, d. van André Verschelden en Renilda P. Adam (won. te West- dorpe). 27 Sept. Antonius Johan- j nes, z. van Bemardus M. Stevens i en Anna J. Brandeis. Willy Eli sabeth, z. van Eugenius F. Lau- ret en Anna M, Tieleman. 28 Sept. I Theophilus Franclscus, z van Jo- hann M. van Alem en Mathilda V. Fermont. 29 Sept. Jan, z van Janus J. J. van de Griek en Jannetje D. Blok. Erna Mariane, d. van Gerardus Schreuder en Janneke Hamelink. Overlijden. 26 Sept. Hendrik Verhage, 57 j., echtg. van Josina G. Ewijk. Graauvv. Huwelijken. 1 Sept. Petrus J. van de Voorde, 38 j. en Martha Seraphina Buijs, 41 j. 8 Sept. Theophilus Maas, 31 j. en Palmira A. de Smit, 28" j. Edgard R. Audenaerd, 27 j. en Juliette de Smit, 26 j. 29 Sept. Franciscus Heijdens, 28 j. en Angela van Damme, 24 j. Geboorten. 7 Sept. Josephus Camilus, z. van Aloysius Leeraert en Angela M. van Poorten. Ber tha Juliana, d. van Leonardus J. van Huffel en Liza R. Verluiden. Hoek. Huwelijks-aangiften. 1 Sept. Louis de Blaeij, 37 j., jm. en He lena J. van der Klooster, 40 j., jd. 23 Sept. Willem de Doelder (van Temeuzen), 25 j., jm. en Cornelia A. Marcusse, 23 j„ jd. Huwel.-voltrekkingen. 23 Sept. Louis de Blaaij, 37 j., jm. en He lena J. van der Klooster, 40 j„ jd. Koewacht. Gehuwd. Polidoor de Vleeschou- wer, 26 j. en Martha Vermeire, 26 j. Geboorten. Robert, z. var R. van HoeckeWijnacker. Hen- drika, d. van L. van DijkeTim merman. Overlijden. Cóleta Inghels, 72 j„ echtg. van Honoré van Damme. Anna de Clercq, 46 j., echtg. van Petrus Inghels. LOOP DER BEVOLKING. Temeuzen. Ingekomen: J. F. S. Lansen, Axelse^r. 76, Bergen op Zoom; E. P. van Dam, Nwe Kerkstr. 30, Clinge; H. Berwald, Tholensstr. 102, Hoek; H. A. Boland, Axelse- straat 19, Haarlem; E. M. v d. Wiele, Kazemestr. 25, Assenede. Vertrokken; O. H. de Witte, Nieuwediepstraat 56, België; J. F. v. Fraaijenhove, Axelsestraat 96, Amsterdam; H. J. Andriessen, Veldstraat 27, Rijswijk (Z.-H.) M. A. van Es, Tuinstr 18, Vlissin- gen; G. J. Bouman, Axelstr. 87b, Amsterdam; A. Hamelink, Hosp. schip „Canada", Goes; G. G. Th. Destombes, Louisastr. 23 Sas van Gent; J. P. M. Cleeren, Dijkstraat 22, Kruiningen. WOENSDAG 6 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijd rag; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Frans Wouters en zijn ork.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 1.00 Nws; I.20 Pianoduo; 1.40 Gram.; 2.00 Gesproken portretten; 2.15 Jeugd- concert; 3.00 Hoorspel; 3.35 De Regenboog; 4.00 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 Vragen staat vrij; 5.15 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.15 Gram.; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Lezing; 7.15 Silvestrinkwartet; 7.30 Reportage; 8.00 Nieuws; 8.05 Dingen van de dag; 8.15 Gram.; 8.30 The Ram blers; 9.10 Maurice Chevalier; 9.45 Hoorspel; 10.25 Klein Vrou wenkoor; 10.45 Dichters van deze eeuw; 11.00 Nieuws; 11.15 Dans muziek. HJDVEkSUM II; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.3'5 Symph. mor- genconoert; 10.30 Morgendienst; II.00 Gram.; 12.33 Ensemble Lachman; 1.00 Nieuws; 1.15 Me- tropole Orkest; 2.00 Gram.; 2.30 Causerie; 3.00 Strijktrio, 3.30 Omroepork.4.15 Voor jongens en meisjes; 5.30 De vijf Zapakara's; Onder de Tropenzon; 6.00 Ned. koren en korpsen; 6.30 Causerie; 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws uit In- dië; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Cur sus; 8.00 Nieuws; 8.15 Strazbur- ger Domohor; 10.00 Vioolsonate; 10.10 Bach koraal; 10.15 Popul. orgelbespeling; 10.45 Avondover- denking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. KNOOK OUT MET DODELIJKE AFLOOP. De 22-jarige weltergewicht Kid Dinamita uit San Domingo, die in i een wedstrijd te Chicago tegen Maceuillar k. o. >ging, overleed 5 uur later in het ziekenhuis. Kid Dinamita kreeg in de 8e ronde een stoot, waarna hij niet meer kon opstaan en naar het zieken huis vervoerd moest worden. Wat precies de oorzaak van zijn dood is geweest, heeft men nog niet kunnen constateren, STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Terneuzen, brengen ter kennis van belanghebbenden dat tot en met 31 December as.' ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zij,n de for mulier n voor de verzoekschrif ten om bij volmacht te mogen stemmen. De gelegenheid daartoe is open gesteld voor de kiezer, wiens vver kzaamheden medebrengen dat hij herhaaldelijk of althans m het gedeelte van het jaar, ivarin een stemming valt, werk zaam pleegt te zijn buiten de ge meente, waar hij op de kiezers lijst is geplaatst. De echtgenote van de kiezer, die in dergelijke omstandigheden verkeert, is even eens bevoegd om bij volmacht, te stemmen, voorzover zij mét nem in de regel buiten de ge meente verblijft. Degene, die een verzoekschrift heeft ingediend kan daarna in persoon ter gemeente-secretarie mededelen dat hij van de bevoegd heid om bij volmacht te stemmen gebruik wil maken. De gemachtigde moet eveneens ra persoon ter secretarie van de gemeente, waar de kiezer, die hem heeft aangewezen, op de kiezers lijst voorkomt, mededelen, dat hij de volmacht aanneemt. Dit kan reeds gebeuren 0p het tijdstip dat ae kiezer hem als gevolmachtigde aanwijst. De kiezer die een ge machtigde heeft aangewezen, is niet bevoegd de gegeven volmacht in te trekken. Indien de gemach tigde overlijdt is de kiezer echter bevoegd een ander te machtigen namens hem te stemmen. Als gemachtigden kunnen slechts worden aangewezen oer- sonen, die zelf bevoegd zijn deel te nemen aan de verkiezing waar- Vx5r de v°lraacht geldt. Indien vóór de vaststelling van de kie zerslijst een gemachtigde is aan gewezen en later blijkt, dat niet aan deze eis wordt voldaan, is de volmacht vervallen. Voor dezelfde verkiezing kan dan niet opnieuw n gemachtigde worden benoemd. Iemand mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aan nemen; hierop bestaat slechts deze uitzondering, dat een tweede aan wijzing kan worden aanvaard, in dien het betreft het stemmen na mens huisgenoten. Een kiezer, die een gemachtig de heeft aangewezen om namens hem te stemmen, blijft, zolang de gemachtigde niet heeft ge stemd, bevoegd zelf zijn stem uit te brengen. Terneuzen, 29 Sept. 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PTELLEGEN, Burgemeester. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3