DE POLITIEKE COMMISSIE u;i A 3 De stad onderdegrond Vrijwillige dienstneming bij Britse hulptroepen Commentaar op de Sowjet-nota Het militair verbond van West-Europa De stakingen in Frankrijk STREEKBEURS TE BERGEN OP ZOOM. Functionarissen In West- Europese Unie Bijeenkomst stafchefs West-Europese Unie De Arabische regering In Palestina Belgische liberale partij en Koningskwestie Generaal Clay's 14-daags rapport over Duitsland De politieke commissie van de V. N. is gisteren begonnen met de bespreking van het Sowjet-com- promisvoorstel over de controle op de atoomenergie. De eerste spreker was de Zweedse afgevaardigde Sandler. Zonder naar het laatste Sowjet- - -;>"WijZen, verwierp hij et oorspronkelijke Sowjet-con- o.eplan als „onvoldoende uit een cgpunt van veiligheid". De con trole op de atoomenergie diende te worden gecombineerd met het buiten de wet plaatsen van atoom wapens en vernietiging der be staande voorraden. Zweden keur de in het algemeen het controle plan goed, dat door de Westelijke landen in de commissie voor de atoomenergie was geschetst en was van oordeel dat de commis sie diende voort te gaan met haar pogingen een internationale con ventie op te stellen. De Nieuw-Zeelandse afgevaar digde, James Thorn, verklaarde dat de Veiligheidsraad in laatste instantie bevoegd moet zijn tegen een overtreder op te treden. De grote mogendheden moesten zich verplichten het besluit van de raad zonder gebruikmaking van het recht van veto te aanvaarden. Manoeilsky (Oekraïne) ver wierp de door de Ver. Staten voorgestelde vorm van interna tionale controle, die door de meerderheid van de atoomcom missie is gesteund. Hij noemde het „absurd" het internationale contrdüe-orgaan het eigendoms recht op de essentiële elementen voor de productie van atoom energie te geven. Hij maakte de veronderstelling van Paul Rama- dier belachelijk, dat er eerlijke en onafhankelijke mensen zouden kunnen worden gevonden om een geheel onpartijdig controle or gaan te vormen. „Wij zouden ons liever de handen laten afhakken", zo zeide hij, „dan te stemmen voor een orgaan dat op zulk een onwerkelijke basis is gebouwd", aldus Manoeilsky. 1 Manoeilsky hekelde de Britse, Amerikaanse en Belgische spre kers wegens het voeren van een „ongezonde angstpropaganda". „Door de doeltreffende uitwer king van de Hirosjima-bom te overdrijven bewijzen zij slechts hun eigen zaak een slechte dienst," aldus Manoeilsky. Er was geen reden om de atoombom te vergelijken met de plagen van de middeleeuwen zo als McNeil had gedaan, noch te beweren, dat de atoomoorlog een groot gevaar beduidde voor de vreedzame bevolking van grote sleden. „Wij weten dit alles. Wij weten ook, dat de atoom-bom minder doeltreffend is tegen legers, die aan een veldtocht niee- ,doen." Omdat de Sowjet-Unie van alle feiten op de hoogte was, eiste zij het buiten de wet stellen van de bom. Vervogens deed Manoeilsky een scherpe aanval op Bevin, McNeil en Spaak. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin zeide, dat hij aan het eerste deel van het Sovjet- voorstel de betekenis toekende, -dat de pogingen om een interna tionale controle op de atoom energie in het leven te roepen moesten worden voortgezet in de richting, die de laatste 30 maan den was gevolgd, d.w.z. in de richting vastgesteld in de drie rapporten van de commissie voor de atoomenergie In het tot dus ver gevoerde debat, aldus Austin, had de Sovjet-Unie echter te ken nen gegeven niet accoord te gaan met de drie rapporten en de te gengestelde richting te willen volgen. „Indien de Sovjet-voorstellen werkelijk overeenkomen met wat erin verklaard wordt zijn wij stel lig op de weg naar een doel, dat de gehele mensheid verlangt", aldus Austin. Austin vervolgde: „Er moet een kloof overbrugd worden. Het is nog mogelijk, dat een of ander wijs man hier een resolutie zal indienen, die deze kloof zal over bruggen. Wij zullen heel ver gaan om eenstemmigheid te be- -cikeTi". Austin gaf zijn volle steun aan de Canadese resolutie om 't werk van de commissie voor atoom energie niet voort te zetten voor dat de Sovjet-Unie te kennen zou geven, dat zij instemde met bet werk, dat tot dusver was ver richt. De vergadering werd hierna tot hedenochtend verdaagd. De Britse Minister van Lands verdediging, Alexander, heeft ter gelegenheid van de installatie var een aanwervingscommissie voor vrijwillige dienstneming hij j de hulptroepen, verklaard: Ons land heeft oprecht voor de vrede gearbeid en zal dat onop houdelijk blijven doen, maar de gebeurtenissen van de afgelopen twintig maanden hebben bewezen dat het belangrijke punt is, of het hart van de vrije wereld nog sterk genoeg klopt en of dit veel beproefde land nog de kracht heeft als voorpost stand te houden tegen elke aanval op de mense lijke vrijheid Verwijzende naar de conferentie van de Ministers van Landsver dediging der Westerse Unie, die hij in de afgelopen week te Parijs bijwoonde zei Alexander: Het was eenvoudig voor mij te zeggen, dat in de opbouw van de hulpmidde len van het Westerse pact, de grootste hulp en aanmoediging, die wij aan onze vrienden en Ge allieerden kunnen geven, zal lig gen in een practische demonstra tie van onze eigen wil om sterk te zijn, zowel in moeilijkheden van economische- als in die van defen sieve aard". Nauwelijks was de Britse Mi nister van Landsverdediging, Alexander, zijn rede voor de vrij willige dienstneming begonnen, of een vloed van anti-oorlogspam fletten werd over de menigte uit gestrooid. Op betzelfde moment stelden zich twee personen achter de Minister op, 'n bord dragende met het opschrift „geen oorlog om Yankee dollars". Anderen droegen vaandels met de woorden „vrede, geen oorlog". De politie hield on geveer twintig personen aan. Volgens Reuters diplomatieke correspondent wasde eerste in druk te Londen van de Sowjet- nota, dat zij niets bijdraagt tot het verbreken van de impasse, waarin de vroegere viermogend- bedenbesprekingen over de Ber- l'jnse crisis zijn vastgelopen. Waarnemers waren van mening, dat de Westelijke mogendheden bij, haar plan zouden blijven de Sowjet-regering voor de Veilig heidsraad te beschuldigen van het scheppen van een bedreiging voor de wereldvrede. Men was van ge- Voel n, dat de nota in hoofdzaak neerkomt op een peging te elfder ure cm een debat in de Veilig heidsraad over de Berlijnse crisis te voorkomen en de besprekingen binnen het kader van normale diplomatieke uitwisselingen te houden. Men gelooft dat de Westelijke mogendheden zullen blijven bij haar weigering besprekingen over de Duitse kwestie als geheel te opener, zolang de blokkade van Berlijn niet is opgeheven. Men merkt op, dat in de Sow- iet-nota wordt uitgegaan van een interpretatie van de richtlijnen aan de ópperbevelhebbers die, zo als zij reeds hebben doen uit komen, niet door de Westelijke mogendheden kan worden aan vaard. Volgens het Westelijke stand punt waren de richtlijnen bedoeld om opheffing van de blokkade te verkrijgen in ruil voor de instem ming van de Westelijke lander met de circulatie van de Sowjet- mark in de Westelijke sectoren van Berlijn onder vierledig toe zicht. De Belgische Minister van De fensie Raoul de Fraiteur, heeft Maandagmorgen tijdens een pers conferentie verklaard, dat in het kader van de te Parijs gehouden militaire besprekingen de vijf bij het pakt van Brussel aangesloten landen een programma hebben opgesteld, op grond waarvan zij eikaars materiaal zullen aanvullen en hun productieschema's zulien uitwisselen. Voorzover de vijf lan den zelf niet in de vervaardigjng van bepaalde materialen en uit rustingen kunnen voorzien, zullen zij hierbij door (3e Verenigde Sta ten worden terzijde gestaan. „Ongeveer zoals in de geest van het plan-Marshall geschiedt", merkte de Belgische Minister van Landsverdediging op. De Belgische Minister van Landsverdediging, Raoul de Frai teur, verklaarde voorts, dat er geen oorlogsgevaar aanwezig is. Op een persconferentie verduide lijkte hij de gezamenlijke verdedi gingsmaatregelen, genomen door de vijf Westelijke mogendheden en zei in dit verband: „Een ge organiseerde, hechte verdediging van West-Europa is het beste middel om de vrede te verzeke ren." Gehoorgevend aan het stakings bevel van de C. G. T. zijn, grote aantallen mijnwerkers gisteren niet op hun werk verschenen in Noord-Frankrijk. Er werden sta- kings-comité's gevormd in het gebied van Bethune. De atmos feer was kalm en er werden geen incidenten gemeld. Terwijl pos tende mijnwerkers hun plaatsen innamen, gingen kleine groepjes mannen, die door het plaatselijke stakingscomité waren gemachtigd door te werken om veiligheids redenen, de schachten in. In het gebied van Marseille werden arbeiders behorende tot de niet-communistische „Force Oevrière", door hun stakende col lega's verhinderd in de schachten af te dalen. De staking wordt de eerste 48 uur door de vakvereni ging van Christelijke mijnwerkers gesteund. De „Eorce Ouvrière", die er eerst tegen was, geeft, zo wordt gemeld, „passieve steun". Alle drie vakbonden hebben de Dins dag bestemd tot een dag van de monstraties tegen de loon en prijsvoorzieningen op grond van het economisch program van de regering-Queuille. Het aantal stakende mijnwer kers wordt op 300.000 geschat. In de bekkens van de departemen ten Nord en Pas de Calais zouden ongeveer 200.000 mijnwerkers het werk hebben neergelegd. Op Dinsdag 19 en Woensdag 20 October zal te Bergen op Zoom de 34ste streekbeurs worden ge houden voor West-iBrabant en Zeeland. BRUINISSE. De mosselvoorziening. Door het begin van de uitvoer naar Parijs bereikte de verzen ding van mosselen vorige week een recordcijfer. Er werden n.l. ruim 8400 tonnen alleen te Brui- i.isse afgeleverd, bestemd voor Frankrijk, België en de inlegge- rijen. De garnalenvangsten zijn nog steeds matig, ook de botvangsten lopen achteruit. VLXSSINGEN. Een nieuwe loodsensociëteit. Het ligt in de bedoeling om nog in de loop van dit jaar te begin nen met het bouwen van een nieuwe Nederlandse loodsensocië teit ahier, ter vervanging van het in de bevrijdingsgevechten onher stelbaar beschadigde gebouw. WESTKAPELLE. Oorlogsmuseum In 'het afgelopen seizoen, werd het oorlogsmuseum te West- kappel bezocht door 4500 per sonen. Roman door CHARLES FOWLEY Vrrj vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 48) (Nadruk verboden.) Op zijn knieën naast haar, her haalde Jacques verscheidene ma len op zeer zachte toon: „Een vriend spreekt met u, mevrouw Stone; ik ben Jacques Bermond, de secretaris van uw man. Ik heb u overal gezocht... en nu ik u gevonden heb, gaan wij heen uit deze verwenste holen." Evelyne scheen niets te horen. Bermond bleef doorpraten, daar hij wist, dat het besef, dat zij riet meer alleen was, maar een helper, een vriend had, Evelyne wel weer wat kracht zou geven. „Uw man stuurt mij," probeer de Jacques, hoewel hij haar koele onverschilligheid voor de milliar- dair zeer goed kende. „Uw man, Charlie Stone, herinnert u zich niet, Charley Stone!" Een diepe zucht ontsnapte aan Evelyne's borst, alsof haar geest plotseling uit de onpeilbare diep ten van de dood door deze naam weer naar het leven werd terug geroepen Zij draaide langzaam en smartelijk haan hoofd naar Jacques toe. Haar zware oogleden gingen open. Bermond zag haar prachtige ogen, die, ondanks al haar smart, niets van hun schoon heid en schittering hadden verlo ren. Haar verkleurde lippen gin gen langzaam vaneen en zacht stamelde zij, met de grootste moeite: „.Charlie... mijn... goede Charlie..." Deze naam versterkte Evelyne in haar strijd tegen de verschrik kelijke onverschilligheid en ge voelloosheid, die zich van haar meester gemaakt hadden. Zij richtte zich enigszins op en keerde zich geheel naar de man, die tot haar sprak. Bermond nam met de grootste voorzichtigheid haar hand en bracht die aan zijn lippen. Hij hoopte door dit bewijs van eer bied, dat Evelyne zo dikwijls had ontvangen, haar geheugen weer op te wekken. De jonge man constateerde met vreugde, dat haar ademhaling krachtiger werd. De verschrikke lijke gevoelloosheid, waarin zij verkeerde, werd veroorzaakt door haar zwakte en ook grotendeels door het gelbrek aan lucht in de kelder en de opiumrook, die over al hing. Jacques scheurde een van de papieren ruiten weg om wat ■lucht in de kamer te laten komen. Daarna ging hij weer Tiaar de mat terug. Mevrouw Stone ad-emoe nu vrijer. Zij keek Jacques aan, met haar grote ogen vol verwonde ring. Ze scheen te zoeken naar een gedachte of herinnering, die steeds weer vervaagde en zich niet liet vatten. Opeens werden Evelyne's mooie ogen dof van droefheid en onder een stroom van herinneringen, die plots opleefden, sprongen de tra nen te voorschijn en rolden bran dend over haar doodsbleke strak ke wangen. Beschaamd over haar onvoldoende kleding verborg zij haar gezicht in beide handen en begon hevig te snikken; haar ge hele lichaam schudde van de krampachtige schokken. Jacques zat heel dicht bij haar, De Egyptische premier, Nokra- sy Pasja, verklaarde Zondag avond na een vergadering van het kabinet, dat de Egyptische erkenning van de nieuwe rege ring als practisch zeker kon wor den beschouwd. Koning Abdoellah van Trans- jordanië heeft» verklaard, dat hij dè nieuwe Arabische regering in Palestina niet zou erkennen. Hij eiste de ontbinding. In een ver klaring in de pers zeide hij, dat hij een dergelijke regering zou hebben toegejuicht als zij vri-, was gekozen met Jeruzalem ais hoofdstad. Te Londen is officieel medege deeld, dat Veldmaarschalk Mont gomery benoemd is tot voorzitter van het Comité van Opperbevei- bers van de Permanente Verdedi- gyngsraad der West-Eurppes|e: Unie. Generaal Jean de Lattre de Tas- signy (Frankrijk) is benoemd tot Opperbevelhebber van de Land strijdkrachten in West-Europa. Luchtmaarschalk Sir James Roo ('Groot Brittannië) is benoemd tot Opperbevelhebber van de Lucht strijdkrachten. Vice-Admiraal Robert Jaujourd (Frankrijk) is Vlagofficier voor West-Europa geworden, als vloot- vertegenwoordiger. Vérder is medegedeeld, dat de Staven van de militaire voorzit ter en dè Opperbevelhebbers hoog geplaatste officieren uit Neder land, België en Luxemburg zul len omvatten. Deze officieren zul len tot taak hebben de problemen van tactiek en techniek der ver- j dediging van West-Eïuropa te be- studeren. De benoemingen van de Voor zitter van het Comité en de Op perbevelhebber der Luchtstrijd- krachten zijn, naar verluidt, goed- j gekeurd door de vergadering van de Ministers van Defensie van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Beneluxlanderï, welke Dinsdag j.l. te Parijs: is gehóuden De bekendmaking van de sa menstelling van het Comité is tot gisteravond uitgesteld op verzoek van Frankrijk. Hedenavond komen de Stafchefs der West-Europese Unie te Lon den bijeen, onaer voorzitterschap van Lord Tedder, de Stafchef der Britse Luchtmacht. In Arabische persberichten uit Cairo wordt verklaard, dat de constituerende vergadering van de pas gevormde Arabische rege ring in Palestina te 'Gaza haar goedkeuring heeft gehecht aan een voorlopige constitutie, die be paalt dat Jeruzalem de hoofdstad moet zijn van een Arabische Pa lestijnse staat. Gaza zou de tijde lijke zetel van de nieuwe regering zijn. In de berichten wordt verder gezegd, dat verwacht wordt, dat de Arabische landen de komende dagen Individueel de Arabische regering zullen erkennen. zwijgend, verstomd van ontroe ring. Wie zou zich kunnen inden ken, dat dit bleke, geknakte schep sel nog slechts enige dagen ge leden de scljoonste, rijkste en de meest gevierde vrouw van Kowa was een koningin, die .zich in weelde baadde? Jacques durfde niet te denken aan hetgeen zich in dit geheim zinnige hol afgespeeld moest heb ben; Ln dit hok, waar de lucht nog benauwd en zwaar was van de opium! j Evelyne richtte zich nu geheel op, enigszins verlicht door haar tranen. Zij drukte de hand van Jacques en zei met zwakke stem: „Mijn goede... Charlie!... Laat hem komen!... Ik zou hem zo graag willen zien!... Bermond legde haar uit, wat er voorgevallen was, hoe hij in de onderaardse stad was doorgedron gen en hoe hij hoopte, haar, zo wel als Janine, spoedig weer naar Stone-House te kunnen brengen! „O, neen!... Niet spoedig!',' riep de jonge vrouw, die opnieuw door een hevige angst werd aangegre pen. „Ik wil niet langer in dit afschuwelijke huis blijven! Breng Tijdens een partijvergadering van de Belgische liberale partij is met betrekking tot de konings kwestie een motie goedgekeurd, waarbij het dagelijks bestuur ver klaart, dat de door de Katholieke Volkspartij voorgestelde volks raadpleging in strijd met de grondwet is en voor bet Belgische volk noodlottig kan zijn. Het da gelijks bestuur stelt nu het in stellen van een nationale commis sie voor, die tot taak zou hebben een gemotiveerd advies te geven inzake de terugkeer van Koning Leopold. Het verslag van deze commis sie zou binnen drie maanden moe ten worden ingediend De liberale kamerfractie zal hieromtrent een wetsvoorstel uitwerken èn dit indienen bij een van de beide Kamers. In dezelfde motie wijst de libe rale partij er op, dat haar stand punt volgens hetwelk zij als enige oplossing van de Koningskwestie de vrijwillige troonsafstand van Koning Leopold ziet, ongewij zigd is. In zijn veertiendaags rapport over West-Duitsland verklaart Generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur, dat de Duitse in dustrieproductie in Augustus 67 procent van die in 1936 bedroeg, hetgeen 8 procent meer is dan in Juli. 'Slechts de productie van kolen en papier is niet gestegen, doch deze was hoger dan in de vorige maanden behalve Juli. De pro ductie van kolen en electricïteit vormen de voornaamste, tekorten en de Duitse economie kan zich niet volledig herstellen als deze in plaats van aan Öe kop te liggen achteraan komt. In Augustus was de "dagproductie van kolen 290.000 ton beneden het gestelde doel. Het aantal arbeidskrachten is thans even groot als voor de oorlog, doch de opbrengst per ploeg is aanzienlijk minder. De invoer van grondstoffen, die reeds voor de komende zes maanden is vastgesteld zal misschien te groot blijken voor de Duitse industrie in verband met de schaarse kolen. De bizonale economische autoriteiten hebben eert hoger im port van grondstoffen verzocht. Hierop was echter geantwoord, dat de Duitsers moesten tonen, dat zij in feite maar voor de ex port konden produceren, dan waarvan men plannen had be raamd. Als oorzaken van deze verbete ring in de productie gaf Generaal Clay opDe gelahervorming, waardoor er weer een gewaar deerd betaalmiddel was. Hier door waren zwarte handel en ruil handel bijna verdwenen en was de toestand voor de arbeiders ver beterd; de opheffing van econo mische controlemaatregelen; de verbeterde voedseltoestand; de aanhoudende invoer van hoog no dige grondstoffende wisselwer king, ondervonden van de stijging in Juli. Het ledental van het „onafhan kelijke vakverbond" (UGO), het Vakverbond, dat in de Sovjet-zone verboden is, was gestegen. De ge- inde contributie steeg van 180 000 mark in Augustus tot 250.000 m. in de eerste helft van September. mij dadelijk weg! Laat mij niet alleen met deze beestachtige Chi nees, die mij slaat en Schopt!. Ik smeek u... verlaat mij niet!" Bermond had de grootste moei te om Evelyne tot bedaren te brengen. Hij legde haar nogmaals uit, dat hij haar niet mee kon nemen zonder eerst met de bar bier onderhandeld te hebben. Een ontvoering zou een schan daal veroorzaken en de hele wijk op stelten zetten. De aanwezigheid van een blanke, zou dan in een oogwenk in de hele Chinese stad bekend zijn! En zij, drie blanken te midden van die haatdragende massa Chinezen, zouden onmid dellijk vermoord worden. Neen, hij moest handelen ln overleg met Tao. Toen Bermond deze naam uitsprak, beefde Evelyne over al haar leden in een' zó vreselijke angst, dat Jacques zelf bang werd. In haar ogen kwam een blik van volslagenkrankzinnigheid. Hoe de jonge man ook zwoer, dat hij over enkele uren weer terug zou zijn, Evelyne wilde hem niet ge loven. (Wordt vervolgd.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2