i' i nn "r ii Im L r> r Nadere bijzonderheden over de mysterieuze dood van commissaris-generaal F. Schmidt Destadonderdegrond UIT DE PROVINCIE Buitenlands Nieuws SCHAKEN r Mr -i t r 1 f I II ft I j v L I1 8 in <j II p r< Ir i 31 c if I 1 H Üyi 1 Mond- en klauwzeer in West-Vlaanderen Toewijzingen van het plan-Marshall Noorse vliegboot verongelukt 1' i3?. 1i - in r, 3 >c c f p( I L 9 91 1 i. V Ruim een etmaal vóór het raad selachtige verongelukken vtm Ge- neral-Komm:ssar F. Schmidt, die gekleed in een pyama in de nacht van 25 op 26 Juni 1943 in Frankrijk door een val uit een rij dende trein het leven verloor, verongelukte op soortgelijke wijze uit dezelfde trein een ander Duits politiek leider: Kreisleiter Petrak, uit Wtenen. Dit is een ontdekking van Dr. A. E. Cohen, van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam, die kortgeleden in Berlijn het officiële, streng ver trouwelijke, telex-telegram aan trof, dat Oberbefehlleiter Fried richs, hoofd van de politieke af deling van de Partijkanselarij, daags na 't ongeval van Schmidt uit Parijs naar Reichsleiter Bor- mann in het hoofdkwartier van dé Fiihrer zond. Om de dood dezer beide gezag hebbende nazi's hangt het waas der mystérie. Zij maakten bei den deel uit van een gezelschap hoge Duitse officieren, dat per trein een oriëntatiereis van enige dagen maakte langs de Atlantik- vvall aan de Franse kust. De lei der van dit reisgezelschap was de schrijver van het telegram, Fried- richs. In het zelfde telegram schreef deze Friedrich bijzonder heden over de dood van Schmidt, die tot dusverre nog onbekend waren. „Op het eerste gezicht", aldus luidt de mening van Dr. Cohen, „versterkt het feit, dat ojwlie- zelfde reis nog een andere Duit ser om het leven kwam, de moord-hypothese, zoals die on middellijk opdook, nadat de offi ciële Duitse verklaring over Schmidt's maagkrampen,, die hem er toe zouden hebben gedwongen uit het raam van de rijdende trein te hangen, in de bladen was. gepubliceerd. Twee ongevallen op één reis, dat ziet er verdacht u t, Anderzijds lijkt het uit het telegram van Friedrich's inder daad aannemelijk, dat Petrak in de donkere trein per ongeluk een verkeerde deur heeft geopend en dus niet is vermoord. Friedrich's telegram geeft voorts bijzonderheden over de dood van Schmidt, die mij in zelfmoord een waarschijnlijker oplossing doen zien, dan in enige andere veron derstelling, die geopperd is. Bo vendien heeft Rauter eens ver klaard, dat Schmidt een brief heeft achtergelaten voor zijn vrouw". Veronderstellingen waren er, naar men zich zal herinneren,legio. Mussert meende, dat Schmidt doordeS.S. vermoord was, Himm- ler deelde daarentegen Mussert mee, dat Schmidt zidh voor het hoofd had geschoten met zijn eigen pistool, terwijl hij uit het raam hing. Friedrichs telegram. In zijn telegram aan Bormann schreef Friedrichs daags na de dood van Schmidt, dat Gauleiter Peter Stangler uit Munster op 26 Juni, des morgens kort na 8 uur, juist vóór de trein Parijs bereikte, bij hem in de restauratiewagen verscheen met de mededeling, dat de slaapcoupé van Schnrtidt leeg wajs. Stangler had een steward de deur laten openen, nadat hij op herhaald kloppen geen antwoord had gekregen. De kleding van Schmidt bevond zich in de coupé, de deur was dicht, het raam half geopend. Aan de buitenkant ver toonde de wagen bloedsporen. Friedrichs sloeg alarm en kort daarop deelden Duitse stations beambten hem mede, dat bij Courvilles in de buurt van Char- tres, ongeveer 100 km tan Zuid- Westen van Parijs, het lijk van Schmidt, slechts gekleed in een pyama, op de spoorbaan was ge vonden. ,jDe bijzonderheden van deze zaak", zo vervolgt Friedrichs in zijn telegram, „die ik als een in nerveuze spanning bega.ne daad 47) Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON (Nadruk verboden.) Hoe groot het gevaar ook was, dat hij als vreemdeling herkend kon worden, besloot Jacques toch alles te wagen, daar hij iets ge- heimzonnigs op het spoor meende te zijn en een eigenaardig voorge voel had. Nauwelijks had hij zijn voet op de drempel gezet, of de barbier verscheen. Plet was een oude, afzichtelijke Chinees met uitstekende beenderen onder een perkamente huid. De jonge man magkte een gebiedend gebaar, dat geheimhouding moest betekenen. Daarna zei hij heel zacht, dat hij van het Ya-men kwam en door een plotselinge ingeving voegde hij daar fluisterend aan toe: „Ya- teou! (Slavinnen!)" Tegelijkertijd beschouwd, moeten door de be voegde instanties opgehelderd worden. Ik zelf kan over de zaak nog zeggen, dat p.g. Schmidt uit Muenster sedert enige dagen ge prikkeld was, en, op grond van zakelijke meningsverschillen met andere bureaux in Nederland, van mening was, dat hij geschaduwd werd en dat hij een proces tegen zich moest verwachten. Ik heb p.g. Sdhmidt, toen hij van deze zorgen tegenover mij ge wag maakte, uitgelachen en hem gezegd dat hij na de reis met ver lof moest gaan, om eerst eens goed op te knappen. P.g. Schmidt zei mij dan ook op de 25ste Juni, dat ik mij om hem geen zorgen meer moest maken. Hij was ei' ^elf van overtuigd, dat hij de zaak te zwart en onnodig spoken had gezien. Hij had een voudig door overwerkt té zijn het met zijn zenuwen te kwaad ge kregen". In een eveneens in het telegram opgenomen verklaring van Gau leiter Sprangler, die als eerste de verdwijning van Schmidt bemerk te staan nog de volgende bijzon derheden In de laatste dagen was Gene ral Kommissar Schmidt, met wien ik op reis veel samen was, zeer overspannen. Op de avond van de 25ste Juni hebben wij sa men gegeten Na de maaltijd zocht Schmidt dadelijk zijn slaap coupé op. Toen ik na ongeveer een half uur of drie kwartier eveneens naar mijn slaapcoupé gins', was p.g. Schmidt nog wak ker. Wij hebben toen nog samen met de olaatsvervangende Gau leiter Tesche uit Halle, en de Gaupropagandaleiter Mauer ge sproken. Schmidt maakte toen een zeer rustige indruk. Wij heb ben samen over de indrukken van de dag gesproken en over de aankomst in Parijs. Na dit korte gesprek hebben wij ons allen ter ruste begeven." Enkele uren later, bij het pas seren van Oourvilles, blies Schimidt de laatste adem uit. 'Of hij reeds dood was vóór hij uit de trein viel, zoals Himmler beweer de, is niet bekend. Evenals an dere deelnemers aan de reis, droeg Schmidt een pistool bij zich. Ook Friedrichs sloot de mogelijk heid niet uit, dat Schmidt zich een kogel door het hoofd heeft ge jaagd, terwijl hij uit de trein hing. „Er moet nog onderzocht worden of het wapen zich nog in de coupé bevindt, eventueel of p.g Schmidt vóór hij uit het raam viel van het wapen gebruik heeft ge maakt," zo luidt een andere pas sage uit zjjn telegram. Hoe Petrak verongelukte. „In de nacht van 24 op 25 Juni hadden de deelnemers aan de reis zich om half één ter ruste bege ven", zo staat voorts in het tele gram te lezen. „Ik had, toen de laatste deelnemer, Kreisleiter Petrak uit Wenen, afscheid had genomen, nog juist met een lid van het begeleidend escorte ge sproken om te vragen of alles in orde was, toen de steward uit de restauratiewagen in zichtbare op winding naar de noodrem liep en er aan trok. Uit zijn woorden maakte ik op, dat er iemand uit de trein moest zijn gevallen. Ik riep daarna de man van het es corte en heb met hem en de ste ward samen het traject afgezocht. Wij vonden Kreisleiter Petrak naar mijn schatting op ongeveer 800 meter afstand achter de trein tussen de rails liggen." 5 uur later overleed Petrak in het veldhospitaal bij Le Mans. Friedrichs zegt in zijn telegram van mening te zijn, dat Petrak raar het toilet wilde gaan en daarbij de buitendeur, die blijk baar niet voldoende was gesloten, heeft geopend. Door andere deel nemers aan de reis was erop ge wezen, dat naar bulten opengaan de portieren meermalen van zelf opengingen. „Ik zelf", zo ver volgt Friedrichs, „kan hierover geen nader oordeel uitspreken Friedrichs legt er in zijn tele gram aan Bormann tenslotte nog de nadruk op, dat er tijdens de reis en ook op de bewuste avond, „betrekkelijk weinig alcohol" was gebruikt. Petrak was op de avond van zijn dood volkomen nuchter. Heeft het ongeval van zijn par tijgenoot de overspannen, door Himmler tegengewerkte en door zijn vroegere beschermer Bor mann in de steek gelaten Schmidt de morele stoot gegeven tot het besluit de volgende nacht op soortgelijke wijze een einde aan zijn leven te maken? Duivensport. Naar wij vernemen is onze dorps genoot de heer Leo Meert, be stuurslid van de „Sluiskilse Reis duif" over het afgelopen seizoen koning en kampioen geworden. Hij behaalde met zijn duiven 109 prijzen, waaronder 7 eerste en 39 in de eerste tien prijzen. Voorwaar een mooi resultaat. VLISSINGEN. Opening Dierenasyl. In tegenwoordigheid van vele genodigden heeft burgemeester Mr. Dr. B. C. Kolff het eerste Zeeuwse dierenasyl alhier geopend. Dit asyl is geheel door particulier initiatief tot stand gekomen en is ingericht door de Vereniging tot bescherming van dieren, afd. ZeelandZuid. Z AAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie werd als ge vonden aangegeven een portemon- naie inhoudende enige muntbiljet ten, wisselgeld en tabakskaart. Te bevragen bij A. Cornelissen, Plein Oost A 78. Naar uit Brussel wordt gemeld heeft de in West-Vlaanderen heer sende epidemie van mond- en klauwzeer zich ernstig uitgebreid. Deze ziekte heerst op het ogen blik in 54 gemeenten, tegenover in 29 enkele dagen geleden. Om de uitbreiding, die geheel België bedreigd, te bestrijden, heeft men een geïsoleerde zone ingesteld, welke geen enkel twee hoevig dier mag verlaten.. HET INDISCH INSTITUUT IN Z EEUWS-VLAANDEREN Werkcollectie voor het Onderwijs. Slechts zelden kwam de school jeugd van Zeeuws-Vlaanderen er toe een bezoek te brengen aan het Indisch Instituut te Amsterdam. Hierin schijnt een verandering te zullen komen. De rollen zijn thans omgekeerd, met dien verstande, dat het Indisch Instituut thans naar Zeeuws-Vlaanderen gekomen is. Op initiatief van de rector van het Openhaar Lyceum te Oost burg, de heer Hoolhorst, heeft het Indisch Museum in een van de lokalen van genoemd Lyceum een werkcollectie „West-Indië" onder gebracht. Dezer dagen hield een vertegen woordiger van het Indisch Insti tuut aan de hand van deze collec tie een inleidende voordracht voor de leerkrachten, die dan later met hun klassen naar Oostburg zullen komen om het tentoonge stelde te bezichtigen en te be spreken. De kosten aan deze werkwijze verbonden, worden over de deel nemers omgeslagen. Helaas be staat in West Zeeuws-Vlaanderen geen culturele instelling, die dit prachtige Werk kan financieren. De werkcollectie is heel mooi en zeer belangrijk voor de kennis van die Overzeese gebiedsdelen. Wellicht zal deze tentoonstelling door meerdere gevolgd worden. SLUISKIL Filir> Zaterdagavond werd in het Pa rochiehuis vertoond de spreken de film over Lourdes „Het Lied van de Rots," welke voorstelling werd aangeboden door de Paters van de H. Geest, ten bate van de Missie. I De zaal was flink bezet, toen de eerw. Pater Van Duynhoven uit Rhenen een inleidend woord sprak. Het romantische gedeelte van de film Is opgebouwd uit een so ber verhaal, doch juist deze sober heid geeft zulk een treffend be wijs van de waarde van het gelooi. Er zijn zeer goede momenten in deze film. Vooral de uitgebrei de ceremoniën op het feest van de 15e- Augustus zijn prachtige opnamen. Deze film wordt nog op verschillende plaatsen vertoond en zal ook daar wel met hetzelfde succes bekroond worden. delijk opgeheven," zo wordt nader bericht. De opstand was „kenne lijk een poging om de Regering omver te werpen." De opstandelingen hebben de of ficieren aan boord der oorlogs schepen overmand en vpr.den steun bij matrozen te Callao nabij Lima. Deze vielen de aldaar gelegerde infanterie aan. De E. C. A. maakt bekend, dat i in de week vóór j.l. Woensdag in het kader van het Plan-Marshall aan 12 landen in het totaal voor 69.582 087 dollar aan metalen, machines, chemicaliën, wol, ka toen en voedsel is toegewezen. Nederland ontving voor 1.751.156 j dollar, Indonesië voor 3.976.871 dollar. Duitsland en Italië ontvin- i gen de grootste toewijzing. liet hij een goudstuk schitteren voor de begerige ogen van de barbier. Deze boog tot op de grond en liet Bermond binnen. Het eerste vertrek was zó donker, dat Jac- aues onmogelijk herkend kon wor den. Voorafgegaan door de bar bier, kwam hij aan een tweede kamertje, dat langer was. Daar lagen verscheidene Chinezen op de grond uitgestrekt, bleek en onbewegelijk, de bamboepijp nog tussen de lippen geklemd. Was de woning slechts een ge wone opiumkit? „Ya-teou! Ya-teou!" herhaalde de" barbier, om te bewijzen, dat bij het bevel van zijn bezoeker goed verstaan bad. Hij verzeker de zich er van, dat geen enkeie der opiumschuivers hem bespied de en drukte toen óp een paneel, dat langzaam opzij schoof. Een klein donker vertrekje werd thans ruchtbaar. Toen het paneel ach ter hen gesloten was, bleef de ionge man stilstaan en vroeg zich af of de Chinees hem niet in dit óuistére hol had gebracht om hem des te gemakkelijker te kunnen neerslaan. Maar bijna tegelijker tijd verlichtte een zwak licht het vertrek; de barbier had een pa pieren lantaarn aangestoken. Bermond bekeek de vuile ka mer, die zeer vochtig was. Er hing 'n zware, verstikkende lucht; ook daar had men opium gescho ven. Jacues was plotseling weer vol aandacht De Chinees had weer een paneel opgelicht en toonden een kleine kelder, nog vuiler en donkerder dan alles wat Bermond tot dusver gezien had. Op de bo dem van deze kelder zag Jacques iets, dat op een menselijk lichaam leek. Het was een blanke vrouw, die even onbewegelijk als de opi umschuivers, gelijk een dode op een vieze mat lag uitgestrekt. Verstijfd van schrik bleef Ber mond staan. De barbier raapte een zweep op en ging naar het gat. Jacques hoorde hoe de Chinees de vrouw, minder om haar te wekken dan wel om haar tot het leven te roe pen, enige slagen gaf. „K'i la! K'i la! (Sta op! Sta op!)," bromde hij. KARL NIELSEN VOOR DE POOLSE RECHTBANK. Karl Nielsen, de purser van een Zweeds schip, die wordt beschul digd' van het verlenen van hulp bij de ontsnapping naar het bui tenland van de Poolse leider van de ondergrondse beweging, Stefan Korbonski, een vroegere afgevaar digde van de boerenpartij, is te Warschau voor het gerecht ver schenen Nielsen, die in 1947 te Gydnia was gearresteerd, werd ook beschuldigd van medeplichtig heid in de vlucht van de vroegere leider van de boerenpartij, Miko- lajczyk, en van onwettig wapen bezit. De rechtbank verklaarde, dat Nielsen 300 dollar had ge- eist voor het organiseren van de ontsnapping van Korbonski, die, zo zeide men, een actief leider was van de ondergrondse bewe ging tegen de huidige Poolse Re gering en die het land zou heb ben verlaten om acties tegen de Regering te organiseren. FINANCIEEL SCHANDAAL IN JAPAN. De Japanse politie heeft de ar restatie bekend gemaakt van de voorzitter der commissie tot Ii- kwidatie van oorlogsvoorraden, een semi-regeringsinstelling. De commissie beeft 1.270.000.000 ton oud oorlogsmateriaal, waaronder tanks en vliegtuigen verkocht en daarvoor slechts 200 millioen yen aan de regering afgedragen. Politieke waarnemers achten hét mogelijk, dat het Kabinet-As- jida als gevolg van dit schandaal Lal worden ontbonden. DE URANIUiMMLÏNEN IN DE SOWJET-ZONE. Het Britse militaire bestuur in Duitsland heeft officieel medege deeld, dat een groot aantal vrou wen werkzaam is in de uranium- mijnen in de :Sowjet-zone van Duitsland. Deze verklaring werd afgelegd in een Britse ontkenning van be richten in enkele met Sowjet-li- centie verschijnende Berlijnse bla den, als zouden vrouwen worden aangeworven voor de steenkool mijnen in de Britse zone. PERUAANSE MATROZEN IN OPSTAND. Volgens radioberichten zijn Pe ruaanse matrozen aan boor^ van oorlogsschepen buiten de haven Lima in opstand geweest. Er wordt bericht, dat Regerings troepen de opstand onderdrukt hebben. De Peruaanse Regering heeft na de opstand „voor het gehele land de burgerrechten tij- Op de ruwe slagen antwoordde een gekerm, zó zwak, dat het van een stervende scheen te komen. Jacques snelde naar voren en trok de barbier wild achteruit. Hij gaf hem een ander goudstuk en beval in het Chinees; „Laat mij met haar alleen en ga heen!" Gewend aan de orders en gril len van zijn klanten te gehoorza men, liet de Chinees zijn zweep vallen en vertrok. In het duister tastend, ging Ber mond op zijn knieën zitten. Voor zichtig greep hij de handen van 't ongelukkige schepsel en tracht te haar uit de donkere kelder deed zij geen enkele poging om naar zich toe te trekken Uit onverschilligheid of zwakte hem te helpen. Op een vlugge be weging van Jacques kreunde zij echter op een zó hartverscheuren de manier, dat Jacques zijn hart voelde breken. Hij liet baar han den weer los en trok de mat, waarop zij lag, voorzichtig naar zich toe. Ten slotte slaagde hij er in, de mat met de vrouw raar het midden van het vertrek te slepen Daar, onder de schijn van 19 Personen verongelukt Een vliegboot- van de Noorse Luchtvaartmaatschappij in de ge regelde dienst van Oslo naar N. Noorwegen is vlak voor de lan ding te Trondheim door een ruk wind gegrepen en gezonken. Aan boord bevonden zich be halve de uit 8 personen bestaande bemanning nog 38 passagiers. De piloot werd ernstig gewond. Een officiële commissie van on derzoek is thans ter plaatse van de ramp in de Trondheim-fjord. Hoge zeeën beletten het lichten van de vliegboot en de opsporing van de verongelukten heeft tot dusver geen succes opgeleverd. Alle 19 slachtoffers van de ramp zijn, naar te Oslo wordt verno men, Noren. Bertrand Russel, de 76-jarige Britse filosoof, was een dergenen, die zich wist te redden. Hij zwom enige tijd in het ijskoude water, voordat hij door een vaartuig op gepikt werd. De vliegboot zonk in twee minuten. De Sowjet-autoriteiten heb ben Zaterdag het Berlijnse lucht- veiligheidscentrum meegedeeld, dat Sowjet-vliegtuigen tot 18 uur plaatselijke tijd zouden deelnemen aan manoeuvres nabij de Geal lieerde luohtcorridors. „Terneuzen",,Edg. Colle" Gisteren had in Hotel „Des Pays- Bas" een clubwedstrijd plaats tus sen de Schaakclub „Temeuzen" en de vereniging „Edg. Colle" uit St. Niklaas, waarvan de uitslag een 7V2l2y2 overwinning voor de ontvangende club opleverde. Nadat de voorzitter van „Ter- neuzen," de heer J. J. Kaan, de Belgische gakten had verwelkomd en de voorzitter van „Edg. Colle," de heer R. Pauwels, hierop had geantwoord, nam de kamp een aanvang, waarvan de gedetailleer de uitslag als volgt is: 0. MetsP. J. v. d Sande 1O A. EistG. A. den Decker 01 HeyndrickxG. Dijselijnck 01 Van Haute—J. P. v. d. Staal 1. De WildeH. Voorhans 01 A. ServerlusB. Burger 10 R. PauwelsAl. Hamerlinck 01 VereeckenJ. J. Kaan 01 FrissijnA. Stadhouders 01 VerstraetenJ. van de Ree 01 Bij de eerste ontmoeting te St. Niklaas had de Schaakclub „Edg. Colle" een wisselbeker uitgeloofd welke in het definitief bezit zal komen van de club, welke drie maal achtereen of vijfmaal in to taal de overwinning behaalt. Daar ook te St. Niklaas „Terneuzen" zich de sterkste toonde, kan bij de volgende overwinning tevens de beker definitief In het bezit" van „Terneuzen" komen. de lantaarn, herkende hij, met een kreet van af grijnzen. Evelyne StoneMaar een Evelyne, die ver schrikkelijk veranderd was! De ongelukkige vrouw was half naakt Men had haar niet alleen al haar diamanten afgerukt, maar tevens ook een deel van haar kostbare kleren. Vuile lompen had men haar toegeworpen om zich mee te bedekken. Haar ogen waren gesloten. Zdj ademde heel zwak en scheen de dood nabij. Haar wangen waren vaalbleek en de oogleden opgezwollen van de tra nen. De fijne dunne lippen waren nu vast opeengeklemd door het vreselijke lijden en de mondhoeken trokken naar beneden, waardoor het gelaat van Evelyne een bitte re en wilde uitdrukking kreeg als van een krankzinnige. Haar prach tige zwarte haren, waarop zij zo trots was geweest, dat zij ze niet had willen laten kortknippen, hin gen over de sneeuwwitte hals en de schouders, die vol striemen en kneuzingen zaten. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2