Kerkdiensten Gemeenteraad van Terneuzen Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radie? Op elke wond Distrihutienieuws De stad onder de grond V©©*» «ie %©**e£ag gratis Opiumsmokkel in de Woestijn - Suiker blijft gerantsoeneerd in België Moeilijkheden in Japanse Regering De bijzondere Textiel opruiming in Augustus j. I. itfit Srcvitictfi - Het Vfeesrantsoen hersteld Rijvaardigheidsgxamen demobiliserende Indische Militairen Gij die geen geld hebt, komt, koopt en eet. Jesaja 55 1. eODiS gaven kunnen we alleen maar ontvangen. We kunnen ze niet verdienen. Met God kunnen we geen handel drijven. God is geen koopman. Hij houdt geen winkel. Hij nodigt allen uit. De genen die geld hebben en die het niet hebben; die op geestelijk be zit kunnen bogen en dfe wat dat betreft straatarm zijn. Ons bezit doet ons Gods gaven niet verwer ven. Ons gebrek aan bezit is nooit een hinderpaal voor het verkrijgen van deze gaven. We krijgen ze gratis en kunnen ze alleen gatis krijgen. Gjj, die geen geld.hebt, koopt en eet! N IN het N. T. worden harde din gen gezegd aan het adres van de Farizeërs. Zij zijn gelovigen, maar slechts contractgelovigen! Zij zijn altijd in loondienst bij God. Ze zijn knechten en blijven knech ten en worden nooit kinderen. Ze begrijpen niet dat ze het hoogste nooit zullen verwerven al zouden ze hun contract ook punctueel nakomen. Telkens vragen ze: Wat moeten wij doen om 't eeuwi ge leven te beërven. Zo doet de doorsneegelovige mens. En het antwoord is altijd: Ge moet niets doen. Geloof alleenlijk. Houdt uw ledige handen op om Gods gaven te ontvangen. GRATIS Wat gemakkelijk Neen, wat moeilijk! We zijn zo hoogmoedig, dat we liever de grootste prijs zouden willen beta len om het Koninkrijk Gods te verwerven dan er alleen uit ge nade binnengaan We willen liever de zaligheid verdienen ten koste van alles, dan ze om niet van God ontvangen. We willen liever God betalen, dan van Hem krijgen. Altijd willen we als ge lijke tegenover de Heer staan. We willen géén verplichtingen heb ben. En toch dit zegt het Evangelie alleen armen wor den rijk gemaakt, slechts honge- rigen worden verzadigd, alleen verlorenen worden behouden. VRIJLATING PRIJZEN SCHEERMESJES, SIGARETTEN EN KERFTABAK. De Staatscourant van Vrijdag bevat beschikkingen betreffende de vrijlating van prijzen van scheermesjes en van sigaretten en kerftabak. Deze beschikkingen gaan in op 2 October. Een rijke koopman te Suez had een grote hoeveelheid opium en hasjisj in de woestijn Sinai be graven, totdat hij de kans zou zien deze partij over het Suez-kanaal naar Cairo te vervoeren. De poli tie, gewaarschuwd door het cen traal bureau tegen de handel in verdovende middelen te Suez, leg de zich in hinderlaag en be trapte een aantal smokkelaars, toen deze trachtten de verdoven de middelen weg te halen. Er ontstond een revolvergevecht, dat twee uur duurde. De bende wist te ontkomen, doch liet zakken verdovende middelen tot 'n waar de van 400.000 gulden achter Be koopman is gearesteerd. ZONDAG 8 OCTOBER. Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Dr. Berkhof, van Zeist, inleiding mej. O. den Ronden als soc. werkster. Hoek: 10 u. Leesdienst; 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Honte- nisse. Hcntenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete kouw. Hulst: 2 u. Ds. W. L. Hermanides Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. bed. H. Doop. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van dei Graaff, bed. H. poop. Sluiskil: 10 p. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Ds. G.. van Moorsel, bed. H. Doop (eventueel). Temeuzen: 10 u. Ds. W. L. Her manides, van Hulst; 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag, toed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma; 2.30 u. de heer Romkema, van Joure. Otlhehe: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10.30 u. Ds. Winckel. 18.30- u. Ds. Wiebosch. Cadzand: 10 u. Ds. Enker Groede: 9 u. Ds. Winckel. Hoofdplaat: 14.30 u. Ds. Winckel. St. Kruis. 8.45 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Schopen hauer. Oostburg: 10 u. Ds Fournier. Bev. Lidmaten. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Sohoondijfce10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 18.30 u. Ds. Enker. St. Anna ter Miuiden: 14.30 u. "Ds. Fournier. Waterland-kerkje: 14 u. Ds. Wie- bosch. LJzendijk-e: 10 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. ter Beek. doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10:15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvee Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver- veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Ritzema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til. Terneuzen: 10.30 en 3 u. Ds. 1 ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., Ds. A, j^e Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. TT Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen; 10 u. Heiligingsdienst; 6.45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de jeugd. Maandag 4 October. Geref. Gemeente. Hoek: 66.30 u. Ds. Dieleman, van Borsele. Dinsdag 5 October. Temeuzen: 6.30 u. Ds. Dieleman, van Borsele. In tegenstelling met de ver wachtingen zal de suiker in Bel gië voorlopig nog op de bon blij ven. Blijkbaar ia. deze maatregel het gevolg van het verzet der 'Belgische vakbonden tegen de verhoging van de suikerprijs van fr. 10 tot fr. 15 per kg, waarmede het vrijgeven gepaard zou gaan. De poducten die thans nog op de Belgische rantsoeneringstabel voorkomen zijn voor de periode van 1 tot 31 October 1948: brood 10 kg 800 gr., tafelolie 2% dl., in gevoerde boter 300 gr. (binnen landse boter is vrij), suiker 1 kg 2O0 gram. Zoals reeds aangekon digd zal het brood 'in België per 1 November vrijkomen. Het gezamenlijke ontslag van het Japanse kabinet-Asjima is door de socialistische Minister van Staat, Nasaroe Nomizo, voor gesteld. Dit voorstel, waartoe het be richt omtrent het ontslag van de democratische Minister Takeo Koeroesoe aanleiding gaf, zal in een, nieuwe vergadering van de Ministerraad onderzocht worden. Koeroesoe is betrokken bij een financieel schandaal en bevindt zich thans in hedhtenis. Het defi nitieve besluit, waarvan het lot van het huidige kabinet afhangt, wordt bepaald door de houding van de socialistische partij, waar van de voorzitter, Ttesoe Kataja- ma, in Maart j.l., toen het schan daal ontdekt werd, eerste Minis ter was. Het Economisch Instituut voor de middenstand deelt omtrent de invloed van de bijzondere oprui ming in de textielbranche gedu rende de periode van 214 Augustus 1948 op de omzetten in Augustus j.l. o.m. mede, dat het zeer moeilijk is, vast te stellen of de gehouden uitverkoop een gun stige dan wel ongunstige invloed heeft uitgeoefend op de omzetten. Uit mededelingen van deelnemers blijkt, dat men in een naar ver houding gering aantal bedrijven de omzet t.a.v. Juli j.l. kon ver beteren, Anderen boekten in de eerste weken hoge omzetten, maar het verkregen voordeel ging volkomen verloren in de laatste weken der maand. Zou een oor deel moeten worden geveld, dan zou gezegd kunnen worden, dat wat hogere omzetten behaald werden in manufacturen, tricota ges en damesmode-artikelen. Dit komt dan echter meer tot uit drukking in de hoeveelheidsom- zetten dan in die in geld, daar de prijzen- der vrij verkochte artike len lager waren gesteld. Inciden teel zijn dus betere omzetten be haald, maar er kan niet worden gezegd, dat deze opruiming een groot succes opleverde. Het allergrootste» tekort aan textiel is opgeheven en hierdoor neemt ook bij vrije verkoop het publiek geen genoegen meer met artikelen van geringe kwaliteiten. Klachten over hoge eisen van het publiek werden ook gedurende deze periode door vele detaillisten geuit. Vergelijkt men de percentuële daling van Augustus t.o.v. de voorafgaande maand in de jaren 1947 en 1948 dan blijken deze resp. 25, 20.7 pet. te bedragen, waaruit dus kan worden afge leid. dat de teruggang in het lo pende jaar minder sterk is ge weest. Met het s.s. „Johan van Ol- denbarneveldt" dat 25 Sept. naar Indië vertrok, heeft de Niwin 120.000 Kerstpakketten voor de militairen overzee verscheept. Bovendien zijn 588 damborden, 150 dozijn mondorgels en 450 ca mera's naar Indiië verzonden. tDe nieuwe pro-Italiaanse partij in Eritrea, die verklaart de meerderheid van de 'bewoners te vertegenwoordigen, heeft 'n tele gram aan de V. N. gezonden, waarin zij „onafhankelijkheid door middel van een Italiaanse trustschap"' verzoekt. Verzocht wordt een plëbisciet te houden onder het toezicht der V. N. ten einde de wensen van het volk na te gaan. TERNEUZEN. Naar Bio-Vacantieoord. Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio- Vacantieoord, welke stichting tweemaal per jaar in de bioscoop theaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collec teert. Ooik het bioscoopbezoekend pu bliek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantie- oerd", waarvan de bestuursleden geheel belangeloos hunne func ties waarnemen, zendt arme kin deren uit geheel Nederland, in de leeftijd van 6—14 jaar naar het ideale Bio-vacar.tieoord „Rus senduin" te Bergen aan Zee, on geacht de religieuze of politieke gezindheid der oudere of verzor gers. Het enige- doel, hetwelk door het bestuur der Stichting Bio-Vacantieoord" wordt» nage streefd is, dat deze kinderen al daar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag 14 October a.s. vertrekken uit onze gemeente I weer drie kinderen naar dit ideale vacantieoord en wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen gesterkt en vol nieuwe energie t.z.t. terugkeren. AXEL. „Hart en Kroon". Georgette Hagedoom debuteer de voor de Z.V.U. hier ter plaat se met een zeer gevarieerde liede rencyclus. Vanaf de middeleeuw se „Twee Koningskinderen" tot René de Clercq, Speenhoff en Louis Davids, kregen we de meest uiteenlopende genre's van dichtkunst te genieten. Naast chansons van het populaire inter nationale repertoire werd de ver- zets-poëzie niet vergeten. Eén der meest inslaande nummers was „het Carillon", van Ida Ger- hardt. De kunstenares boeide vooral door haar welgeslaagde imitaties en beschikte over een zeer be schaafde voordracht en charme. Zelden hoorden wij dan ook van een zo klein gehoor een dergelijk hartstochtelijke bijval. Daarin had voorzeker de pianist Pierre Verdonck om zijn talentvol sfeer- brengend spel, zijn welverdiend aandeel. Ook het instrument vol deed ditmaal aan de hoogste eisen. Toen bij het einde tal van open doekjes de artisten ten deel vie len, bezweek de kunstenares voor de niet ophoudende bijvalsbetui gingen door een toegiftnummer ten beste te geven. Wij hoorden toen een creatie van gevierde film-artisten van beiderlei kunne (volgens haar visie en opvatting). Deze avond van' bijzonder kunst genot was hiermede ten einde. WESTDORPE. Aanrijding. Gisterenmiddag te ongeveer 2 uur vond een aanrijding plaats tussen een tram, komend uit de richting Axel, met een boerenwa gen van de heer O.' V. De wagen werd dusdanig beschadigd, dat deze geheel onbruikbaar is. Een paard van het span werd ernstig gewond. De machinist van de tram kon nog juist op tijd de voerman van de wagen waarschu wen om van de wagen te sprin gen, waardoor voor deze erger voorkomen werd ZIER1KZEE. 1100 Jaar stad. Het Comité tot voorbereiding van de herdenking van het 1100- jarig bestaan van Zierikzee, in het leven geroepen door de ge meenteraad, welke kennis nam van de onderhandelingen van B. en W. met de heer Abeleven te Middelburg, heeft daaraan haar sanctie gegeven. Eenstemmig be sloot het Comité aan de heer Abe leven opdracht te geven een open luchtspel en een maskerspel te schrijven en te regisseren. Zierik zee gaat in de eerste week van Augustus 1949 feest vieren. TERNEUZEN. Gevonden voorwerpen. De Inspecteur van het gemeen telijk politiekorps alhier maakt bekend, dat omtrent de navolgen de gevonden voorwerpen inlich tingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Bankbiljet van 10, A. Leen- houts, Goesepolder E 6; Kinder jasje, Blhardt, Lievensstr. 4; Broche, P. Schooff, Bovenw. 55a, Sluiskil; Rijksdaalder, C. Klaas san, Noordstr. 93; Portemonnaie met inh., M. v. d. Linde, Van Steenbergen! 20, Blauw vulpot lood, Van Damme, Wilhelmina- plantsoen 3; Portemonnaie met inh., Elzinga, Noordstr. 14; Zil veren armJbandkettinkje, Hame link, D.-Visserstr. 113; Portemon naie, R. Spaas, Herengracht 13; Huissleutel, J. J. Doornbos, Hon- diusstr. 39; Zilverbon ƒ1, M. van Kerkvoort, Axelsestr. 14; Duhb en kw. artmlband, D. Kaijser, St. Annastr. 12; Regenkapje, S. de Jonge, Noordstr. 80, 3 Levensmid delenkaarten, De Gruijter, Noord str. 37; Wollen das, Moes, Tho- lensstr. 71; Medaille, Fietstas, 100 Postzegels van 2 cent, Ruto- berbandje voor combine, Sleutel tje, Rozenkrans, Zaklantaarn, Bril, Schaar, Sleutel, Huissleutel, Zilveren broche, Portemonnaie m. inh., Dasspeld, Groen schakelarm- 'bandje, Rammelaar, Rol patronen van naaister, Pop, Rozenkrans, Ceintuur, Lipssleutel, Handtas, Damesportemonnaie m. inh., Ring met sleutels, Ceintuur, 440 Belgi sche frarios aan het bureau van politie. KWALUK RIEKENDE DRONKEN MAN WERD AFGESPOTEN. De ongeveer 50 jaar oude En- schedeër was Vrijdagnacht zoda- niig^onder de invloed van sterke drank, dat hij in een der sloten liep, waarin een textielfabriek het kwalijk riekende verfwater spuit. Twee agenten zagen de ■man en trokken hem, zij het met de nodige moeite, op het droge. Alvorens H. naar het politiebu reau werd medegenomen, werd hij eerst in de remise van de Twentse Electrische Tramweg Mij afgespoten, maar de verflucht raakte hij niet kwijt. Aangezien de agenten de atmosfeer op het politieburea niet wilden beder ven, werd de beschonkene per vrachtauto naar zijn woning over gebracht. 0-jarige I. C. D., wonende aan de Prinsegracht in Den Haag. Be halve het horloge waren nog voor f 50.000 aan effecten, een goeder ring en een bontmantel ont vreemd D., die aanvankelijk ont kende, viel spoedig door de mand en bekende ook nog te hebben in gebroken in de Rijnstraat en in de Vlietstraat, waar resp. 3200 gulden en een hoeveelheid drank, sigaren, zeep en 90 gulden was gestolen. Bovendien bekende hij een poging tot diefstal in de Gro te Marktstraat. Deze poging had hij gedaan samen; met de 45-jarige C. H. M. B., wonende aan de Loonduinseweg, die toen op heter daad was betrapt en daarvoor een straf van 9 maanden ondergaat. B. werd hierna ook eens nader aan de tand gevoeld en hij beken de al spoedig dat hij ook mede schuldig was aan vermelde inbra ken. Behalve het dameshorloge werden r.og de bontmantel en de gouden ring in beslag genomen. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat de effecten verbrand waren. D. werd voor de Officier van Justitie geleid en in bewa ring gesteld. ENGELS KUSTVAARTUIG MET MACHINEDEFBCT NAAR TERSCHELLING GESLEEPT. Het ruim 500 ton metende En gelse kustvaartuig „Kerlogus" uit Southampton, dat met een lading j kopererts op weg was naar Ham- 'ouiig, bleef Vrijdagmiddag be- noorden Terschelling met mach':- j nesohade steken. De. sleepboot „Holland" van de rederij Doek- j sen heeft het schip op sleeptouw genomen en het Vrijdagavond in ter-trio; 10.30 Briefgeheim; 18.50 de haven r nengebracht. ZONDAG 3 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Voor de tutn; 8.40 Intermezzo; 9 15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Mees- Met onmiddellijke ingang is de bon 245 vlees (A-, B- en C-kaar- ten) aangewezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswa ren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij de verbeterde vee-aan voer, te rekenen van 19 Septem ber af het normale vleesrantsoen van 200 gram hersteld. Roman door CHARLES FOWLEY Vrn vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON GESTOLEN EFFECTEN TER WAARDE VAN ƒ50.000 VERBRAND. Enige dagen geleden ontdekten twee rechercheurs te 's Graven- hage, dat bij een horlogemaker al daar een gouden dameshorloge in reparatie was gegeven, dat op 24 Januari j.l. in een perceel aan de Kockstraat was ontvreemd. Zij stelden een verder onderzoek in en arresteerden, als verdacht van die inbraak te hebben gepleegd, de Donderdagavond kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. Na opening sprak de Voorzit ter enkele woorden ter nagedach tenis van het overleden raadslid de heer H. Verhage. Deze woor den werden door de raadsleden staande aangehoord. Voorts 'betuigde spreker zijn deelneming aan het adres van de heer Van Strien, bij het overlijden van diens echtgenote. Komende tot de agenda, wer den achtereenvolgens de notulen van de vergaderingen van 1, 6 en 20 September onveranderd vast gesteld. Een negental ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van het schrij- van van de afd. Terneuzen van het Ned. Rode Kruis, werd beslo ten de hogere kosten van de ba rak van het hospitaalschip „Ca nada" voor rekening van de ge meente te nemen, terwijl de huur- vergoeding -voor deze barak werd geisteld op ƒ1250, Het bestuur van het Rode Kruis, afd. Terneuzen had gevraagd deze huur te bepalen op 1000,per jaar. Overeenkomstig het voor stel van de heer Lindenbergh, ge daan in een van de vorige verga deringen, werd dit bedrag gesteld op ƒ1250, met 8 tegen 6 stem men (tegen stemden de P.v.d.A. en de heer Colsen). Stichting Schooltandverzorging. Kon het voorstel van B. en W. tot deelname in deze stichting in de vergadering van 19 Augus tus geen meerderheid in de raad verkrijgen, thans werd besloten tot deelname met 10 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de he ren Van Strien, De Hamer (bei den A.R.), Oolsen (Vrij R.K.) en Dieleman (St. Ger.) Aan Mej. Beth werd op eigen verzoek eervol ontslag verleend als lerares in de oude talen aan het Openbaar Lyceum, terwijl als zodanig werd benoemd de heer Dra. G. E. Halsema, te Groningen. Enkele raadsleden maakten be zwaar tegen het feit, dat de heer Halsema reeds sedert enkele we ken les gaf, zonder door de raad benoemd te zijn. De Voorzitter licht toe, dat het belang van het onderwijs een voorlopige beslissing vroeg en dat de raad in ieder geval de vrijheid gelaten wordt te benoemen wie hij wil. De benoeming van de leden in de Commissie van Advies inge volge de Woonruimtewet 1947, geeft aanleiding tot een vrij hef tige discussie. Tenslotte worden in deze commissie benoemd, voor Terneuzen de heren: J. H. Rijn berg, M. van Liere, W. J. Wete- rings, J. Fraanje en Zuster M. F. Commijs; voor Sluiskil de heren: F. Clemminck, T. Hulsman, M. Schoof, H. Meert en R. F. de Waal. Vervolgens werden vastgesteld: Een wijziging van de verordening op de Gemeentelijke Dienst van Maatschappelijke Zorg; de uitga ven welke gedaan zijn voor het openbaar G.L.O. en U.L.O over de jaren 1943 tot en met 1947. gifte van gronden in de Zeven Triniteitspolder aan de Woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang", alsmede het voorstel tot erfpaohtsoverdracht van een per ceel grond van C. C. Verhage en Mej. J. P. Verhage aan de N.V. P.Z.E.M., werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Besloten werd voorts een ge deelte van de straten in de Noord polder door de gemeente van de N.V. Handelmaatschappij „Ter neuzen" over te nemen. Vestiging Industrie. Het voorstel van B. en W. tot onteigening van terreinen van de voormalige staalfabriek, ten be hoeve van industrievestiging, vond bij de heren Colsen (Vrij R.K.), Dieleman (St. Ger.) en Dekker (C.H.) geen instemming. De heer Colsen was bang dat de gemeente met dit terrein zou blijven zitten, spreker wilde eerst zekerheid hebben dat er werkelijk industrie werd gevestigd en wilde voorkomen dat er zoals nu aan de nieuwe haven, ook op dit terrein over 10 jaar nog koeien zouden grazen. De heren Dekker en Dieleman waren van mening dat de kosten voor aanschaf en bouwrijpmaken van dit terrein veel te hoog waren. De Voorzitter legde er vooral de nadruk op, dat we vooruit moeten zien en dat, wil onze ge meente welvarend worden, het noodzakelijk is dat er een indu strie komt. Wij mogen niet af wachten tot men onê cwn terrei nen vraagt, maar wij moeten zor gen dat, indien er navraag naar industrieterrein wordt gedaan, wij ook terreinen beschikbaar hebben. De heren De Vos en De Hamer steunden het betoog van de Voor zitter. De heer Henry (P.v.dA..) prees B. en W. voor de voortva rendheid waarmede het College hierbij is tewerkgegaan. Het voorstel in stemming ge bracht werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Colsen, Dekker en Die leman. De resterende agendapunten werden zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig de door B. en W. gedane voorstellen goedge keurd. O.a. werd nog besloten ten Behoeve van de bouw van de 160 middenstandswoningen twee leningen aan te gaan resp. groot. ƒ200.000,— en ƒ400.000,—. Bij de rondvraag sprak de heer Lindenbergh zijn voldoening uit over het nieuwe meubilair in de raadszaal, terwijl de heren Col sen en De Waal het College van B. en W. aandacht vroegen voor de verkeerssituatie op het „plein tje" te Sluiskil. Hierna werd de vergadering gesloten. Op verzoek van een der raads leden zij nog gewezen op een klei ne onjuistheid in ons vorig raads- versiag, betreffende de aankoop van de tractaties voor de school kinderen te Sluiskil. Hierop werd inmiddels in ons blad gereageerd door het hoofd van de Openbare 1 Triangel; 12.00 Filmpraatje'; 12.15 Gram.; 12.30 De Zondagclub; 12.40 Orgel en zang; 1.00 Nieuws; 1.20 Les gars de Paris; 1.50 Even i afrekenen heren!; 2.05 Boeken - 1 halfuur; 2 30 Peer Gynt; 4.45' sport; 5.00 Dameskoor; 5.15 Mannenkoor; 5.30 Ome Keesje; 5.50 Sport; 6.00 Nieuws; 6.15 In gesprek met de lezer; 6.30 Ned. Strijdkr.7.00 I.K.O.R.; 8.00 Nws 8.15 Waltztime; 8.45 Paul Vlaan deren en Ina; 9.45 Hersengym nastiek; 10.15 Dansen van onze voorouders; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Kerk dienst; 11.40 Beantwoorden van vragen; 12.00 Na de kerkdienst; 12.35 Orkest zonder naam; 1.00 Nieuws; 1.50 Spineuza; 2.05 Le zing; 2.35 Stedel. Orkest; 8.45 KJR.O.-trio; 4 10 Reportage; 4.25 Vespers; 5.00 Kerkdienst; 6.30 Gewijde muziek; 7.00 Discotheek; 7.15 Kent gij Uw Bijbel?; 7.30 Nieuws; 7.50 In 't Boeckhuys; 8.05 De gewone man; 8.15 Ik ae, ik zie...; 8.45 De wonderlamp; 9.30 Hebt u dat gemaakt? 9.44 Amateurtooneel10.37 Actualit.; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. MAANDAG 4 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Haydn en Brahms; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Viool en piano; 12.00 Malando- orkest; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.20 The Ramblers; 1.50 Gram.; 2.30 De schoolarts; 2.45 Gram.; 3.30 Klankbeeld; 4.17 Johan Jong; 4.45 Gram 5.00 De school is wit; 5.30 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.15 Jan Corduwener; 6.30 Ned. Strijdkr.* 7.00 Waarvoor wij streden; T.30 Op vleugl'en van muziek; 8.00 Nws.; 8.15 Promen.-orkest; 8.50 De ducdalf; 9.10 Philh. ork.; 10.10 Er zijn maar weinig...; 11.00 Nieuws; 11.15-Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 9.00 Kwartet; 9.30Bij onze jonge zieken; 9.35 Muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.40 Sopraan en piano; 1É.OO Gram.; 12.33 Ancora trio; 1.00 Nieuws; 1.45 Edith Weissmann; 2.35 Liebeslieder; 3.30 Vioolcon cert; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Mu ziek; 5.00 Het kleuterklokje klin gelt; 5.40 Pianotrio; 6.30 Arturo Toscanini; 7.00 Nieuws; 7.15 Onder de leeslamp; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek uit twaalf landen; 9.00 Met band en plaat; 9 30 Voordracht; 9.50 Man- dolinata; 10.15 Zes strijkkwart.; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.- DE STEUN VAN DE THUIS FRONTORGANISATIES AAN MILITAIREN IN INDONESIË. De hoofdbesturen van de Band NederlandIndië, het Katholiek Thuisfront en het Protestants In terkerkelijk Thuisfront sullen, in een gemeenschappelijk program ma heden, Zaterdag 2 October, het woord richten tot het Neder landse volk in verband met de steun van de thuisfrontorganisa ties aan de militairen in Indone sië onder de huidige omstandig heden. DE POSITIE VAN DE NEDMRL. ZUIVELBEREIDING. I In een uitzending, voorbereid in samenwerking met de afdeling oorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, zal de heer Dr. Ir. P. N. Boekei, directeur vah het zuivelwezen van genoemd mi nisterie, tevens rijkszuivelinspec- teur, op Maandag 4 October a.s. te 19 45 uur via de zender Hilver sum I een radiocauserie houden over het onderwerp: „De positie van de Nederlandse zuivelberei ding". 46) (Nadruk verboden.) „Ik hoop, dat de arme Bvelyne haar lijden even goed doorstaan heeft als ik!" zuchtte Janine. Het jonge meisje, dat nieuwe kracht had gekregen door de- vreugde van het weerzien met haar verloofde, was plotseling weer zeer bleek geworden en dreigde het bewustzijn t® verlie zen. Onmiddellijk snelde Jacques naar de keuken van het Ya-men en bracht enige aarden kommen met bouillon mee en wat vis, die in rijst gekookt was. Met veel smaak aten zij dit eenvoudige maal, dat tenminste eetbaar was en tot slot dronken zij thee. Jacques en Ninette die nog steeds door dezelfde gedachte vervolgd werden, konden over niets anders dan de' ontvoering spreken. Alles werd hun nu duidelijk. De ma-fou had, toen Janine eenmaal gevan gen was, handig» de instorting veroorzaa-ltt, om. zodoende alle sporen van de dubbele ontvoering uit te wissen Toen geloofde hij, dat het ge vaar van die kant geweken was en ging kalm de stad in om de metselaar te doden. „Waarom zouden zij die doorgang niet eer der dichtgemaakt hebben?" vroeg Janine. /Was die opening met een voortdurende bedreiging voor hun veiligheid?" ,Ja, natuurlijk! Maar de Chi nezen dachten er niet aan. Zij denken altijd eerst dan aan het nemen van maatregelen, wanneer het gevaar reeds zeer nabij is „Het kan ook zijn dat Tao een wég open wilde houden om onge zien de villa binnen te kunnen dringen, in geval Charlie Stone het hem te lastig zou maken!" I „Dat is inderdaad mogelijk, zei Jacques. „Dat zou ook de houding van Tao verklaren, toen ik hem vertelde, dat de politie de steengroeve ging onderzoeken en een doorgang zou breken." „Het zal wel een vreselijke tij- Het voorstel van B. en W. tot Lagere School te Sluiskil, welke wijziging van het raadsbesluit dd. 12 Dec. 1947 inzake erfpa-chtsuit- reactie wij als juist onderschrij ven. ding voor hem geweest zijn! Hoe heeft Tao, die zo wantrouwend is, er in toegestemd om je mee te nemen naar zijn Kowa?" „Hij kon niet anders... ,ik had hem in mijn macht... en ik hoop daar door ook onze vrijheid te ver krijgen!" „Vrijheid en licht? Weer adem halen In de frisse lucht Hoe is het mogelijk, dat de lucht, hoe benauwd het hier ook is, toch van tijd tot tijd ververst schijnt te worden?" Bermond legde aan Janine uit, dat de hoger gelegen galerijen waarschijnlijk tegelijk dienst de den om verse lucht naar hinnen te leiden. Misschien eindigde deze gangen wel in de gele wijk in de schoorstenen van de Chinese woningen. Op deze manier vond ook de rook, die uit de onder aardse stad kwam, een natuur lijke uitweg, zonder de aandacht der blanken te trekken. Terwijl Jacques sprak, meende Ninette deze enorme menigte Chinezen te zien; hoe zij, als strijdlustige mieren, vernielzuch tig en wreed uit hun onderaardse stad kropen om de Yankees te gaan bestelen en te doden. Daar na verdwenen zg weer met hun buit in de duisternis, zonder het minste spoor achter te laten! Een ontdekking. De gehele dag, de nacht en nog een dag gingen voorbij, zonder bet minste nieuws van Evelyne. Misschien hoopte Tao wel, dat Bermond, nu hij zijn verloofde eenmaal terughad minder zou aandringen op de terugkeer van mevrouw Stone. Zijn wraak was immers alleen tegen Charlie ge richt en niet tegen Jacques! Waarom bleef Bvelyne zoge naamd onvindbaar? Vervolgde de tipao zijn onderzoek nog? De twee verloofden wisten het niet. De gouverneur bleef onzichtbaar. Waarschijnlijk had hij zaken te behandelen in de benedenstad of in het werkelijke Kowa. Mis schien sloot hij zich op in een of ander geheim vertrek, om het ge vaar in zijn opiumdromen te ver geten! Hoewel Janine zeer ang stig was bij de gedachte, weer alleen te moeten blijiven, besloten zij en Jacques toch samen, dat hij zou trachten het onderzoek naar Evelyne zelf weer voort te zetten. Nu Jacques beter bekend was met de onmiddellijke omgeving van het Ya-men, -besloot hij zijn onderzoek in de buitenwijken der stad te beginnen. Ook daar ble ven zijn navorschingen zonder resultaat. Op zekere dag bevond Jacques zich in een zeer nauw straatje^ dat in een soort van diepe kelder eindigde. Moedig- trad lig in dit donkere doolhtff. Door enorme waterplassen en modderpoelen moest hij waden en juist was hij van plan, terug te keren, toen hij niet ver van de plaats waar hij zich bevond, een zwak licht achter een doorschijnend papier bespeurde. Het was de winkel van een barbier. Zijn huis be vond zich onder een rots en lag te midden van moerassen, die 'n verschrikkelijke lucht verspreid den. Jacques wist zeer goed, dat in een Chinese stad de „ti-teou- tsiang" of barbier veracht wordt. Zijn zaak dient meestal als opium kit voor het volk en is dikwijls een zeer beruchte schuilplaats. (Wordt vervolgd.) De directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen verzoekt ons het volgende bekend te maken: „Uitsluitend aan de per 15 Oc tober as. en later demobiliserende Indische militairen behorende tot de land-, zee- en luchtmacht, die in het- bezit zijn van een Indisch militair rijbewijs en die een Ne derlands burger rijibewijs bepaald nodig hebben voor een functie of werkkring in de burgermaat schappij, zal voor éénmaal vrij stelling worden verleend van de betaling van het inschrijfgeld ad E,voor een rij-examen. De dexmotoiliserenden zullen zich voor inlichtingen terzake kunnen wenden tot de gewestelijke kan toren (sociale diensten), terwijl in verband met "het afnemen der rij examens door een adviseur van het Centraal Bureau, de nodige aanwijzingen zullen worden ge geven door het demobilisatie-cen trum te Huis ter Helde. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het voor het 'eramen benodigde mo torvoertuig beschikbaar zal wor den gesteld door de betrokken militaire Instantie. Het verdient de bijzondere aan dacht, dat de sedert enige tijd aan bedoelde Indische militairen ver leende tegemoetkoming in de vorm van een rij-examen tegen kwijting van het halve inschrijf geld hiermede zal worden beëin digd, zodat met ingang van 15 October a.s. geen examens op -basis van ƒ2,50 meer door het Centraal Bureau in 'behandeling zullen worden genomen,"

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2