«Bi Vergadering van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland Distributienieuws Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio' Kerknieuws UIT DE PROVINCIE 25 nieuwe Textielpunten EXTRA KOLEN VOOR GROTE GEZINNEN. SLECHT VOORBEELD DEED SLECHT VOLGEN. «p de Itemed tfXk Griekse Regering heeft groter leger nodig Het Centraal Distributiekantoor ieelt mede, dat wederom 25 pun ten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 worden geldig de bonnen ge merkt: „textiel N vijf punten", „textiel reserve N" ter waarde van 10 punten, „textiel N één punt" en „textiel P één punt". De bonnen gemerkt: „P vijf puten" en „reserve P" zijn der halve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoe- aeren. De bonnen „L vijf punten", „M vijf punten", „reserve L" en re serve M" zullen niet worden aan gewezen en kunnen dus worden vernietigd. BONNEN VOOR SCHEERZEEP WORDEN ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen „reserve E Tabak" der Tabakskaart QA '808, welke recht geven op een rantsoen scheerzeep na 9 October a.s. niet meer geldig zijn. Zoais reeds aangekondigd zul len grote gezinnen evenals vorig jaar een extra rantsoen van twee eenheden vaste brandstoffen ont vangen. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat voor dit extra rantsoen in aanmerking komen gezinnen, welke op 1 Oct. uit acht of meer personen bestaan (inwonend personeel en gezins leden, die op het tijdstip van uit reiking' in gemeenschappelijke verzorging zijn .inbegrepen). Belanghebbenden moeten zich tussen 4 en 23 October op plaat selijk nader te bepalen dagen tot de distributiedienst wenden onder overlegging van alle stamkaarten. I KOELHUISHARING EEN CENT 1 DUURDER. Volgens de „bij het begin van de haringteelt 1948 getroffen regelingen mag met ingang van 1 uctober tengevolge van de kos ten van opslag voor gezouten koelhuismaatjesharing één cent extra worden berekend, zodat dan de maximumconsumenten- prijs per stuk komt op 9 cent, resp. 11 cent schoongemaakt. Twee dames uit Castricum gin- i gen Woensdag samen winkelen in Amsterdam. Toen de politie hen Woensdagmiddag arresteerde bleken zij in een koffer en een tas voor ruim 400 gulden gesto len ondergoed, parfum, speel goed, kousen, sokken, leren ta bakszakken, flanel en een tafel laken te hebben: De oogst van bezoeken aan verschillende wa renhuizen in de stad. Motief? „Ach", zeiden de da mes tegen de rechercheur die hen arresteerde, „wij hadden 's mor gens een vrouw zo handig zien gappen, dat wij bij het koffiedrin ken besloten het ook maar eens te proberen. VERMIST BOOTJE IN SCHEVENINGEN TERUG. Gisteravond omstreeks half zeven ,is het zeilbootje „Lucky Star", dat sinds Maandag ver mist werd doch Woensdag door de trawler IJM. 204 werd waar genomen, te Scheveningen terug gekeerd. Alles was wel aan boord. SLACHTOFFERS ONBEWAAKTE OVERWEG. Donderdagmiddag is op de on bewaakte overweg in de spoor lijn AmersfoortApeldoorn eten, vrachtauto door een passerende trein gegrepen en totaal vernield. De beide inzittenden van de vrachtauto werden ernstig ge wond. Aafrdappelmoeheid. Ter vergadering werden uit voerige mededelingen gedaan over de ernstige schade die de aard appelmoeheid in bepaalde graaf schappen van Engeland reeds beeft veroorzaakt, zoals door per soonlijk bezoek kon worden vast- - gesteld. Uitdrukkelijk werd gewezen op het grote gevaar dat het aard appelaaltje voor de aardappelver- bouw ook in Nederland kan wor den Middelen ter voorkoming zijn vruchtwisseling, b.v. niet vaker dan eens in de drie jaar op hetzelfde perceel aardappelen ver bouwen en onderzoek van de grond, analoog aan het onderzoek op het bietenaaltje. Daarnaast wordt door het Be stuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland aangeraden, geen pootgoed te betrekken uit gebieden, waar nagenoeg jaar in jaar uit aardappelen op hetzelfde perceel worden verbouwd en waarbij de kans op besmetting derhalve het grootst is. Medegedeeld kan worden, dat maatregelen in voorbereiding zijn om de besmetting en de verbrei-' ZATERDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.16 Gram.; 9.30 Schubert; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuil leton; 10.35 Pianoduo; 11 00 Uitz. continubedr.12.00 Metrop. ork.; 12.33 Johan Jong.; 1.00 Nederl. Strijdkrachten; 1.30 Miller-sextet; 2.00 Als een bonte vogelvlucht; 2.30 Marinierskapel3.15 Radio Philh. Orkest; 4 00 Lezing; 4.15 Cabaret; 5.00 Malando; 5.30 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Artist, staalk.; 7.30 Wat doet de kerk; 8.00 Nieuws; 8.15 Promo nade-orkest; 9.15 De winkel van Sinkel: 10.00 Vindobona Schram- mel'n; 10.30 Jan Corduwener; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Opera; 10.00 Klein kleutertje; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Gram.: 12.33 Klaas van Beeck; 1.00 Nieuws; 1.25 Verv. Klaas van Beeck; 2.10 Paradise Gardens 2.20 Eng. les; 2.40 Zeeliedjes; 2.50 Viool en piano; 3.20 Muziek; 3:50 De vliegende Hollander; 4.00 Gram.; 5.00 De Wigwam; 6.00 Gram.; 6.45 Wie weet hoe deze plaat heet?; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Gram.; 8 20 Lichtbaken; 8.50 Orgelspel; 9.00 Negen heit de klok; 10.00 Week- kend serenade; 10.03 Actualitei ten; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. ding van het aardappelwortel- aaltje te voorkomen of tegen te gaan. De telers van aardappelen wordt reeds nu verzocht aan de komende maatregelen alle mede werking te verlenen in het be lang van de aardappelteelt. Het aardappelaaltje (Hetero- dera rostochiensis), niet te ver warren met het stengelaaltje (Di- tylemchus dipsaci) dat in de sten gels en knollen van de aardappel plant voorkomt, veroorzaakt de aardappelmoeheid. In hoofdzaak worden de wortels aangetast met als gevolg een slechte, groei van het gewas, in de regel plekge- wijze. Gedeeltelijke plomboring van pootaardappelen. In verband met de beperkte af zetmogelijkheden van pootgoed in het buitenland, zal tot een ge deeltelijke plombering per ba van het goedgekeurde pootgoed voor elk keuringsgehied van de N.A.K. worden overgegaan. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland had grote bezwaren tegen de wij ze waarop deze regeling zal wor den doorgevoerd, daar deze c.a. voor Zeeland bijzonder ongunstig wordt geacht. Ook 'de voorwaarden waarop de uitvoer van pootaardappelen door de B E.A. wordt geregeld wordt o.m. voor Zeeland zeer nadelig geacht, daar geen rekening wordt gehouden met de gunstige ligging van Zeeland t.o.v. België en Frankrijk en ook op andere wijze met de specifiek Zeeuwse belan gen geen of onvoldoende reke ning wordt gehouden. Ter bevoegder plaatse zullen deze bezwaren kenbaar worden gemaakt. Consumptieaardappelen. Met het oog op de grote voor- I raden aardappelen die beschik- j baar zijn, zullen grote hoeveel heden zandaardappelen door sto- men voor veevoeder worden be- stemd, terwijl ook op andere wijze n.l. minder invoer van krachtvoe der, steun aan de aardappelmarkt wordt gegeven. De aandacht wordt er op geves tigd dat merkwaardigerwijze bij de huidige lage aardappelprijs, de prijs in de steden nog altijd het dubbele bedraagt van hetgeen de teler ontvangt. Aflevering brouwgerst. De behoefte van de Nederland se brouwerijen aan gerst gaf het Bestuur aanleiding aan de telers van brouwgerst te verzoeken, zo veel mogelijk de beschikbare par tijen ter keuring door het Naco- fcrouw aan te bieden. Ten aanzien van andere con- consumptie- en voedergranen, en hetzelfde geldt voor alle andere producten van de landbouw, meent het bestuur aan een meer Nadat de bestuurder van het stomiel op de knop had gedrukt, hoorden Bim en Basïi een merk waardig geluid. Het was nog het beste te vergelijken met de klank van 'n zingende zaag. Het atom'el bewoog zich nu in een metalen tunnel. In de verte zagen Bim en Basli een klein lichtpuntje: Het einde van de tunnel. Terwijl onze vrienden aldus bezig waren, de aarde te verlaten, hadden Chaplin, Way Mest en hun gevangenen zich met de helft van de „Noorderlicht" in veiligheid kunnen stellen. Zij wa ren met het wrak naar een eilandje gedreven, dat voor het grootste deel uit een uitgedoofde vulkaan bestond „Ik had nooit gedacht dat het zo triest zou aflopen" zei Way Mest terwijl zij bescheiden snikte. „Wie had dat durven denken" zei Snop. „Zeg jij maar niets, addergebroedsel" voegde Wicked hem toe. „Hóe durf je mij te noemen, wangedrocht?" riep Snop verbol gen. Plotseling zwegen allen stil. Een daverende slat: klonk in de krater van de vulkaan en een vreemde prop schoot naar buiten. De lezers begrijpen het al: het atomiel! geleidelijke aanbieding de voor keur te moeten geven. Export paarden C I De afname yan paarden zoals deze in de afgelopen week voor Frankrijk heeft 'plaats gehad, gaf evenals bij vroegere gelegenheden aanleiding tot ontevredenheid in de kringen der paardenhouders, daar met hun belangen onvol doende rekening wordt gehouden Besloten werd aan het Stamboek voor het Nederlandse Trekpaard voor te stellen zelf de export ter hand te nemen, door het vormen van een afzetverenigirg zoals het Nederlandse Rundvee Stamboek reeds jaren kent. Uitvoering cultuur-technische werken. Te bevoegder plaatse zal wor den aangedrongen de huidige stopzetting van de subsidiëring van culuurtechnische werken zo spoedig mogelijk op te heffen, daar deze werken een natuurlijk en economisch verantwoord werk- object vormen voor de landarbei ders, wanneer het normale werk op de boerenbedrijven sterk ver mindert en werkloosheid dreigt. Centraal proefveld Schouwen- Duiveland. Vanwege de Stichting Proef- beerderijen Zeeland, waarvan het bestuur door de bestuursleden van de Stichting voor de Land bouw dn Zeeland wordt gevormd, zal in 1949 op Schouwen-Duive- land een centraal proefveld wor den aangelegd, zoals dit jaar op Tholen heeft plaats gevonden. Inundatiesohade. Aangezien in de voormalige met zeewater geïnundeerde ge bieden is gebleken, dat in vele gevallen de grond nog niet is ge nezen van de schadelijke werking van deze inundaties en dat gips hiervoor nodig is, werd er bij de Rijksdienst voor Landbouwherstel op aangedrongen alsnog gips be schikbaar te stellen voor die gronden waarvoor dit volgens de mening van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst nodig is. Vergroting bouwvolume. Aangedrongen zal worden op ergroting van het bouwvolume ten behoeve van de opbouw der door oorlogsgeweld verwoeste boerderijen, daar de betrokkenen vooral In jaren met ongunstig veer ernstige schade leiden door het gemis aan bedrijfsgebouwen Het bestuur stelde zich op~het standpunt dat bij. 't toewijzen van bouwvolume venyoeste panden in het algemeen een zekere priori teit dienen te gehieten boven z.g. r.ormale bouw, hoe nodig deze ook is. Veergeld over de Wester- Schelde. Aan het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland werd verzocht al het mogelijke te doen dat de veergelden op de Wester- Schelde niet opnieuw worden in gevoerd, in het belang van het bedrijfsleven van Zeeuws-Vlaan- deren. Mede in verhand met het ten uitvoer brengen van de Tol-Unie met België in 1950 meende het bestuur dat ook om deze reden niet opnieuw tot het heffen van veergelden dient te worden over gegaan. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Hoek (vac. Ds. A. J. Kromhout), Ds. M. Enker te Cadzand. GEREF. KERK (art. 31 K.O.). Beroepen te Loenen a. d. Vecht, Ds. S. Lok te Zaamslag. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Urk, Ds. J. C. van Ravenswaay te Zaamslag. WIJZIGINGEN BETREFFENDE SCHEEPVAARTWEGEN. In verband met herstelling- werken aan de Oostsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert zal de scheepvaart door die sluis, in afwijking van het gestelde in de bekendmaking van 24 September 1948 niet zijn gestremd van Maandag 27 September 1948 7 uur tot en met Zaterdag 2 October 1948 18 uur, doch van Maandag 11 October 1948 7 uur tot en met Donderdag 14 October 1948 18 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. Kanaal van Terneuzen. De bekendmaking van 8 Mei 1948 (opgenomen in bericht van 10 Mei 1948 no. 55), bevattende een dienstregeling voor de brug te Sluiskil wordt voor de duur der suikerbietencampagne 1948, d.i. van 3 October tot omstreeks half December, gewijzigd als volgt; Brug te „Sluiskil. 1. De brug voor spoorweg- en gewoon verkeer te Sluiskil is voor de binnenscheepvaart ge sloten: vaih 6.00 uur tot 6.10 uur; van 7.00 uur tot 7.20 uur van 7.50 uur tot 8.10 uur; van 8.50 uurt tot 9.10 uur; van 9.45 uur tot 10.06 uur van 10.45 uur tot 11.10 uur*); van 11.50 uur. tot 12.10 uur; van 12.50 uur tot 13.10 uur; van 13.50 uur tot 14.10 uur; van 14 45 uur tot 15.10 uur van 15.45 uur tot 16.00 uur van 16.50 uur tot 17.10 uur; van 17.50 uur tot 18.15 uur van 18.50 uur tot 19.10 uur; van 19.50 uur tot 20.10 uur; van 20.50 uur tot 21.10 uur; van 21.50 uur tot 22.10 uur 2. Voor de zeescheepvaart wordt de brug ook geopend in de onder 1 aangegeven sluitingstij- der., behalve in de met gemerk te perioden. 3. Van 22.10 uur tot 6.00 uur en voorts buiten de boven aange geven sluitingstijden wordt de brug naar behoefte voor de vaart geopend. 4. Na de campagne, d.i. om streeks 15 December 1948, wordt de dienstregeling van 8 Mei 1948 wederom van kracht. TERNEUZEN. Koninklijke onderscheiding. Gisteren had er een eenvoudige maar ontroerende plechtigheid plaats in de wacht van de Mid- densluis alhier. Het was de laatste dag, dat de sluismeester bij het kanaal van Terneuzen C. W. Udo in, dienst zou zijn. Op 1 April 1909 te Breskens in dienst gekomen, doorliep hij in zijn 40-jarige diensttijd met' ere de verschillende rangen om op 1 April 1943 de rang van sluis meester te bereiken. Het behaagde H. M. de Konin gin om aan de heer Udo de ere medaille van Oranje-Nassau te verlenen. Deze onderscheiding werd door de arrondissements hoofdingenieur Ir. J. van ds Kerk met een toespraak en in tegenwoordigheid van de familie van de heer Udo, de Rijkshaven meester, de Bureelchef, de colle ga's van de heer UdD en het per soneel van de Mdddensluis uitge reikt. De hoofdingenieur memoreerde de grote verdiensten en de buiten gewone plichtsbetrachting van de heer Udo en spelde hem de onder- schaiding op de borst. De Rij.kshavenmeester sprak de heer Udo toe en deed daarbij uit komen, dat de heer Udo steeds een voorbeeld voor de jongeren is geweest, dat hij onder zeer moei lijke omstandigheden met een moeilijke sluis heeft gewerkt zon der dat er ook maar één belang rijk scheepsongeval plaats vond. De aanwezigen wensten de heer Udo geluk met zijn onderschei ding en spraken de wens uit dat hij nog lang van zijn rust zou mo gen genieten. Namens het perso neel werd hem een huldeblijk overhandigd. Zo is weer een der oudere steunpilaren van de Waterstaats dienst uit de dienst gegaan en wij zien hem zoals Ir. Van de Kerk het vertolkte, slechts node ver trekken. WATERLANDKERKJE. Vergadering gemeenteraad. Dinsdag 28 September 's avonds 7 uur kwam de raad der gemeen te in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Verbrugge. Alle raadsleden waren aanwezig en werden wei- kom geheten door de voorzitter. Na lezing en vaststelling der rotulen kwam aan de orde: Be noeming hoofd O. L. School. De voorzitter lichtte de tot standkoming der voordracht toe aan de hand van inlichtingen en rapporten over proeflessen, t Daarna werd tot stemming i overgegaan. No. 1 der voordracht, j de heer J. de Brurjne, hoofd der O. L. School te Ikens (Friesland) kreeg 5 stemmen en no. 2, de heer A. Markusse, onderwijzer te Kortgene 2 stemmen, zodat de heer J. de Bruijne benoemd was. Daar het tegenwoordige hoofd der school, de heer P. Vermeu len op 1 November te Cadzand in dienst zal treden, zal verzocht worden aan het nieuwbenoemde hoofd zo spoedig mogelijk naar Waterlandkerkje te komen. De voorzitter deelde mee, dat pogingen gedaan worden om tot Januari nog een waarnemend hoofd te krijgen. Gezien het grote tekort aan onderwijskrachten, zal dit echter niet gemakkelijk gaan. Hoewel de heer Vermeulen nog een maand lang in de gemeente werkzaam zal zijn, wilde de voor zitter hem in deze raadsvergade ring zijn warme dank betuigen voor het vele en mooie werk dat hij in en huiten de school heeft verricht. Bij punt 3, het laatste punt van deze korte agenda, de rond vraag, kwamen nog enkele proble men ter sprake over verbeterin gen op sanitair gebied in de Weststraat. Hierna werd de ver gadering gesloten ZIERUtZEE. Volgend jaa,r 80-jarig be staan der R. H. B. S. Volgend jaar, Augustus 1949 zal de R. H. B. S. te Zierikzee haar 80-jarig bestaan herdenken. Ter voorbereiding van de officiële herdenking van het heugelijke feit vormde zich reeds een com missie van leerlingen en leraren de laatsten onder leiding van de directeur Dr. J. J. Westendorp Eoerma. Uit betrouwbare bron te Athe ne wordt vernomen, dat de Griek se Premier Themistocles Sofoelis in een memorandum aan de Ame rikaanse ambassadeur Dr. Henry Grady heeft uiteengezet, dat Grie kenland een sterker leger nodig heeft om de guerilla de kop in te drukken en de Noordelijke gren- zen te bewaken. Een nieuwe lichting van 70.000 man zou be nodigd zijn. Het Griekse leger telt op het ogenblik ongeveer 180.000 man, 100 bataljons nationale garde en speciale anti-guerillatroepen in begrepen. Vijf officieren van de Itali- aans-Joego-Slavische grenscom- missie zijn nabij Gorizia met hun jeep in een ravijn gestort en wer den ernstig gewond. Vier van hen waren Italianen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3