>1 ÏE i UIT DE PROVINCIE Rede van Dr Van Royen voor de Ver. Naties Het Berlijnse gemeentebestuur en de kwestie om Berliin S(f de veergelden OP DE WESTERSCHELDE. Financiële besprekingen van Min. Lieftinok te Washington Jjl im op Jc komcel ff Bulgarije weigert grens- onderzoek KERKNIEUWS Dagboek van Noordpool- onderzoeker Peary gevonden Half millioen vreemdelingen in België RECHTSZAKEN I 1 I tl Ged. Staten van Zeeland ver klaren zich voor het behoud der vrije Veren- Ged. Staten van Zeeland hebben besloten tot het uitbrengen van een afwijzend advies aan de Mi nister van Waterstaat over het pla tot heffing van veergelden voor het vervoer met de Provin ciale Stoombootdiensten 'over tu Westersehelde. KANAAL DOOR WALCHEREN. Ten aanzien van de vaart op het kanaal door Walcheren wordt het volgende bepaald: 1. dat op aanzienlijke wisse lingen in de waterstand in het kanaal moet worden gerekend en dat deze stand tot nadere aan kondiging in de regel zal schom melen tussen 0.40 m N.A.P. en O.CO m N.A.P. 2. dat de diepte in de buiten haven van Vliissingen afwisselend is van 7 im N.A.P. tot 13 m N.A.P.; 3. dat de vaart door de dub bele schutsluis te Vlissingen we ger. vernieling is gestremd; 4. dat de buitHhkeersiuis te Vlissingen, zo mogelijk eens per dag en wanneer geen hoger hoog water wordt verwacht dan 2.30 m N.A.P., van half tij tot hoog water voor de vaart is geopend en dat daarvoor de waterstand in het binnenhavengebied (tussen de buiten- en fyinnenkeersluis) tel kens wordt verhoogd tot onge veer de hoogwaterstand op de Wester-Schelde; 5. dat met ingang van 4 Octo ber 1948 en tot nadere aankondi- g ng de draaibrug te Souburg alleen des daags tussen 5 uur en 21 uur voor de scheepvaart wor den geopend; 6. dat met ingang van de on der 5e genoemde datum met de binnenkeer- en schutsluis te Vlis singen zal worden geschut, voor zoveel dit naar het oordeel van de Rijkswaterstaatsdienst voor de scheepvaart werkelijk nodig zal ziin en het uit anderen hoofde niet onmogelijk of onwenselijk zal zijn; 7. a. dat dt vaste hulpbrug te Middelburg is vervangen door een tijdelijke hefbrug, waarvan de doorvaartbreedte 15.60 m be draagt en waarvan de onderkant in normale stand is gelegen op 'n hoogte van 3.95 boven N.A.P.; ib. dat met afwijking van het bepaalde in artikel 5 van het bij zonder reglement van politie voor het kanaal door Walcheren de heïibrug, voor .zover nodig, ten behoeve van de scheepvaart zal worden geheven tot ten hoogste C.80 m boven N.A.P. en wel dage lijks in de perioden: van 5.35 u. tot 6.05 u., uitgezon derd op Zon- en feestdagen; van 8.05 u. tot 8.20 u., alleen op Zon- en feestdagen; Minister Lieftinck deelde Maan dag aan Aneta mede, dat, hoewel zijn bezoek aan de V. S. uitslui tend het bijwonen van de derde jaarvergaderingen van het inter nationale monetaire fonds en de wereldbank ten d#el heeft, hij waarschijnlijk ook besprekingen met andere financiële autoriteiten zal voeren. Gisteren zou de Minister een onuerhoud hebben met Hoffman, de leider van de E. C. A. In ant woord op de vraag, of hij de le ning zou bespreken, die Neder- x land binnenkort van de E. C A. zal ontvangen, zeide Minister Lieftinck, dat over deze lening geen besprekingen meer behoeven te worden gevoerd, aangezien \oor zover hem bekent was alle belangrijke kwesties dienaangaan de reeds zijn geregeld. Naar Aneta verneemt zal Mi nister Lieftinck waarschijnlijk ook besprekingen voeren over leningen van de wereldbank voor bepaalde projecten in Nederland. Met betrekking tot de binnenkort door de E. C. A. te verstrekken lening aan Nederland verneemt Aneta voorts uit welingelichte bron. dat nog slechts enkele min der belangrijke technische details moeten worden geregeld. Dat deze lening nog steeds niet tot stand is gekomen vindt voorna melijk zijn oorzaak in de omstan digheid, dat de voorwaarden van de lening aan Nederland vermoe delijk zullen dienen als voorbeeld voor het opstellen van de voor waarden voor de leningen, die aan andere landen zullen worden verstrekt. In verband hiermede wordt door de E. C. A. veel tijd besteed om de opinie van andere landen te peilen met betrekking tot de voor waarden van de lening aan Ne derland. Men is van mening, dat de rentevoet van de lening, die onlangs aan IJsland is verstrekt, en die oorspronkelijk was vastge steld op 3 procent later zal wor den verlaagd tot 2% procent, teneinde deze rentevoet in over eenstemming te brengen met die van de lening aan Nederland. van 10.55 u. tot 11.15 u., uitge zonderd op Zon- en feestdagen; van 14.05 u. tot 14.30 u., uitge zonderd op Zon- en feestdagen; van 16.05 u. tot 16.25 u., uitge zonderd op Zon- en feestdagen: van 18.45 u. tot 19.10 u., uitge zonderd op Zon- en feestdagen; van 20.42 u. tot 21.02 u., ook op Zon- en feestdagen, waarbij rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van verschuiving of beperk'...y dezer perioden in verband met eventuële stagnatie in het trein verkeer c. dat de perioden waarin de brug niet zal worden geheven des daags zullen worden aangege ven door 't tonen van 'n rood sein- bcrd op de brug en des nachts door twee boven elkaar geplaat ste rode lantaarns aa/i de rech terzijde van de doorvaartopening, terwijl de perioden waarin de brug wel zal worden geheven overdag zullen worden kenbaar gemaakt door het tonen van een wit seinbord; d. dat de doorvaart door de niet door de hefbrug overspannen openingen verboden ls; ■e. dat er in verband met de nog aanwezige werken van de voormalige draaibrug ten Zuid- Westen van de tijdelijke hefbrug met de nodige voorzichtigheid moet worden gevaren; f.. dat het meren van vaartui gen aan de overgebleven gedeel ten van de voormalige draaibrug te Middelburg verboden is; 8. dat de draaibrug over de mond van het Arnekanaal is ver vangen door een vaste brug, waarvan de onderkant is gelegen op 3.70 m boven N.A.P. en dat de vaardiepte in het Arnekanaal bij een waterstand van N.A.P. is be perkt tot 2.00 a 2.50 m; 9. dat het aanleggen van vaartuigen aan de steiger voor het mijnenmagazijn in de buiten haven te Veere zonder vergun ning van de magazijnbeheerder verboden is. TERNEUZEN. „Onze gangen zijn helaas niet berekend op Uw afmetingen," zei de professor beleefd. Spoedig be reikten onze vrienden een vreemd voertuig, dat het midden hield tussen 'n projectiel en een lucht schip. ,,iDit is het atomïel", verklaarde de professor. „Het is weliswaar geen nieuwe vinding, maar voor 't locale verkeer met de naburige planeten toch het veiligst". Zelfs Mugli Basli was onder de indruk toen hij naast de professor in de plastic voorkoepel van het ato- miel plaats nam. Basli besloot zich echter niet te laten overbluf fen. „Ik houd wel van een reisje in zo'n ouderwets en romantisch vervoermiddel", zei hij gemoede lijk. zonder ongeregeldheden is ver lopen. WATERLANDKERKJE. Voordracht Hoofd OL.-School. In de vergadering van Burg. en Weth. dezer gemeente is in overeenstemming met de Inspec teur van het Lager Onderwijs de voordracht voor Hoofd der O.L.- School opgemaakt. Deze luidt: 1. J. J. de Bruijne, hoofd O.L.- School te Ttens; 2. A. Markusse, onderwijzer O.L.-School te Kort- genev Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat Bulgarije een Amerikaans aanbod heeft gewei gerd om de „dreigende houding" van de Griekse strijdkrachten aan de Bulgaarse grens te onderzoe ken. De Taptoe. Onder grote belangstelling vond gisterenavond op de Markt de taptoe plaats van de kapel van de alhier uit Gent aangeko men flottille Nederlandse oorlogs bodems. Na afloop werden enigb popu laire marsen uitgevoerd en werd besloten met het Wilhelmus. Vervolgens stelde de kapel zich op en onder het spelen van mar sen werd afgemarcheerd naar de in de in de Westelijke kanaalarm liggende oorlogsschepen. KOEWACHT. Festival. Zondag wer<j alhier een festival gehouden waaraan 7 muziekgezel schappen deelnamen, o.a. Kaats heuvel, Kloosterzande, Overslag, Wachtebeke, St. Jansteen, Hei kant en Koewacht. Om 2 uur werd een optocht ge houden door hef dorp. Hierna kwam ieder muziekgezelschap op de kiosk, om enige nummertjes ten gehore te brengen. Om half zes had er een offi ciële ontvangst plaats op het ge meentehuis waarbij bestuursleden dier muziekverenigingen, leden van het feestcomité, commissaris sen enz aanwezig waren. De burgemeester sprak de aan wezigen toe en dankte de voorzit ter en de leden van het comité voor de goede organisatie. Ook de voorzitter sprak ver volgens de aanwezigen toe, waar-, na allen enige glazen wijn en een sigaar werden aangeboden. Na al deze plechtigheden begon het muzikaal bezoek aan de café's welke tot laat in de avond duur de. Het is voor Koewacht een onvergetelijke dag geworden welke vol plezier en vermaak en CONTACT-WEEKEND TE KLOOSTERZANDE. Op uinodiging van de „Jonge Kerk" uit Oost Zeeuws-Vlaande ren, bracht de „Jonge Kerk" uit Delft met een twee en twintig leden een bezoek aan Klooster zande voor een contact-weekend. Zaterdagavond te pl.m 18.(50 uur arriveerde het gezelschap te Kloosterzande en werd ontvangen op de Ned. Herv. Pastorie. 's Avonds werd aldaar een ge zellige avond gegeven met de „Jonge Kerk" uit Kloosterzande, waarna de Delftenaren werden ondergebracht bij leden van de Ned. Herv. Kerk. Zondag werd een jeugddienst gehouden, waarin voorging de Weleerw. heer Ds. v. d. Graaff uit Sas van Gent. Na de kerkdienst ging men ge zamenlijk met de Oost Zeeuws- Vlamingen naar de Pastorie om koffie te drinken. 's Middags werd in de boom gaard een bijeenkomst gehouden onder leiding van Ds. v. d. Graaff die sprak over het onderwerp „De taak der Jonge Kerk". Om 16.50 vertrok men naar café Raes, waar in een bovenzaal Ds. Pennings uit Axel ons licht beelden vertoonde en daarop een toelichting gaf. Hierna gingen de Delftenaren nog eten bij hun resp. gastluidjes en om 21.15 uur vertrokken ze weer naar de stad van de slaolie en gist. Wij mogen terugzien op een buitengewoon geslaagd contact- week-end en de Delftenaren wa ren vol lof over de bekende Zeeuwse gastvrijheid en nodigde op hun beurt de Zeeuwen uit om ook eens naar Delft te komen. De Berlijnse magistratuur heeft met meerderheid van stemmen een resolutie aanvaard, volgens welke het besluit om de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te foremgen wordt toegejuicht. De plaatsvervangende burgemees ter, Dr. Friedensburg, bracht de resolutie later in de gemeente raad, die des middags in de Brit se sector gehouden werd. De ver tegenwoordigers der S.E.D. wa ren niet aanwezig. In de resolutie wordt de hoop uitgedrukt, dat een vreedzame .oplossing voor het Berlijnse vraagstuk wordt gevonden. Voorts wordt de opheffing der blokkade verzocht en vrijheid van verkeer tussen Berlijn en al le andere delen van Duitsland. AHe vier mogendheden worden verzocht iji Berliin te blijven zo lang de bezetting duurt „ten einde Berlijn de toekomst te ver zekeren van een hoofdstad van een verenigd Duitsland". Verder wordt de zo spoedig mogelijke terugtrekking van de bezettings machten uit Berlijn en Duitsland verzocht en dat, voorzover de troepen niet teruggeroepen zijn, zij zich slechts kwijten van hun militaire plichten en politiek en bestuur aan de Duitsers over laten. Nader wordt gemeld, dat de vergadering van de gemeente raad met de stemmen van alle aanwezige raadsleden de resolu tie heeft aanvaard. Professor Ernst Reuter, die in 1947 tot bur gemeester werd gekozen, doch van de Sowjet-autoriteiten geen toestemming kreeg zijn post te aanvaarden, heeft door de radio in de Amerikaanse sector de Ber- lijners gemaand „kalm en vastbe sloten" te blijven. „Tenslotte zal de overwinning aan ons zijn. Wij moeten er op voorbereid zijn op alle vormen van geweld van de zijde der Sow- jet-Russen te stuiten. Wij zullen vredelievend blijven, doch 'wij zul len vastbesloten zijn'", aldus pro fessor Reuter. Op grond van de volledige tekst van de door Dr. Van Royen ge houden redevoering kan nog het volgende worden aangevuld. Volgens Dr. Van Royen acht de Nederlandse regering het van be lang, dat in verband met de gro tere coördinatie van Europa Duitsland met Europa een geheel vormt, opdat dit*land een positief aandeel kan hebben aan het her stel van dit deel der wereld, het een en ander met inachtneming van. de belangen der Geallieerde landen. Dr. Van Royen noemde twee punten, waarin de economische en sociale' raad en zijn commissies teleur hebben gesteld 1. Politieke en ideologische debatten dreigden voortdurend de ernstige bestudering van de tech nische kanten van het werk te verhinderen. 2. De moeilijkheden van de internationale economische sa menwerking kunnen alleen over wonnen worden in een sfeer van economisch realisme, dat spreker nog in enkele besprekingen mist. Verder zeide Dr. Van Royen, dat een beter begrip tussen de voornaamste mogendheden de Een Amerikaanse vlootexpedi- tie, die zo juist uit de Noordpool is teruggekeerd, heeft dagboek aantekeningen gevonden, die de Amerikaanse ontdekkingsreiziger Robert E. Peary 40 jaar geleden in het Noordpoolgebied Heeft ach tergelaten. De expeditie heeft eveneens kopieën van documenten gevon den, die in 1876 in een proviand bergplaats bij Kaap Sheridan (on geveer 700 .kilometer van de Noordpool) ddor Engelse ontdek kingsreizigers verborgen waren. De originelen waren in 1905 door Peary meegenomen. De blikken, waarin men de documenten vond, toonden geen tekenen van roest. Onder een hoop stenen ter zelfder plaatse heeft men thans photo- kopieën van dit materiaal achter gelaten. Het aantal vreemdelingen, dat po het ogenblik in België vertoefd, bedraagt niet minder dan 500.000. Dit aantal heeft evenwel slechts betrekking op de bij de vreemde lingenpolitie geregistreerde bui- tenlaiPers. Het aantal illegaal in Bèlgië verblijvende vreemdelin gen bedraagt naar schatting on geveer 100.000. Deze hebben in het algemeen goede redenen om geen verblijfs- papieren bij de politie aan te vra gen. Onder hen bevinden zich Duitsers uit de grensgebieden, die met smokkelen hun brood verdie nen, Geallieerde deserteurs, ver plaatste personen die iets op hun kerfstok hebben, en uit de Belgi sche mijnen weggelopen Italiaan se en Baltische mijnwerkers. De Belgische rijkswacht is voortdu rend bezig met het opsporen van deze illegale vreemdelingen, die meestal op niet al te eerlijke vrijze luilekkerland België exploiteren. Alleen reeds in 1947 vóst zij 1200 personen aan te houden, die niet in het bezit waren van geldige verblijfspapieren (arbeids- of ves tigingsvergunning). Het aantal in de Belgische mijnen werkende Italianen bedraagt thans meer dan 75.000. Zij passen zich snel aan hun omgeving aan, terwijl de materiële voordelen, die zij ge nieten voor een groot deel het mildere Italiaanse klimaat doen vergeten. Bij een brand in een dans gelegenheid te Osuchow bij War schau zijn 22 personen om het leven gekomen en 30 ernstig ge wond. enige weg is, die uiteindelijk en definitief kan leiden tot de ver hoging van de practische bruik baarheid van de V ..N. als vredes macht. In dit verband noemde Dr. Van Royen vier voorstellen, die de steun van de Nederlandse regering hebben en misschien 'n de huidige zitting ter sprake zul len komen: 1. De Nederlandse regering zou het bestaan van de interim commissie („kleine Assemblee") met minstens een jaar verlengd willen zien. Zij is van oordeel, dat de resultaten van het eerste jaar van haar bestaan haar oprichting hebben gerechtvaardigd. 2. Ter vermijding van lange debatten zcu de interimcommissie het best kunnen gebruikt worden op het gebied van de practische politiek. Maatregelen van pro cedurele aard ter vermijding van. ongewoon lange debatten in dez^e commissie zouden eveneens door de Nederlandse delegatie ge steund worden. Algemene aanvaarding van de voorstellen der interimcommissie zou kunnen leiden tot verminderd gebruik van het vetorecht. 3. Verder zou de organisatie der V. N. versterkt kunnen wor den door oprichting van een klei ne politiemacht dei V. N. in de geest van het door Trygve Lie in zijn rapport voorgestelde. 4. De V. N zouden meer on belemmerd kunnen functionmeren, wanneer de status van de perma nente delegatie bij: de V. N. ver duidelijkt en geregeld werd vol gens door de Boliviaanse delega tie voorgestelde richtlijnen. I STRAFFEN VOOR HET DOEN VAN EEN VALSE AANGIFTE BIJ DE SCHADE-ENQUETE COMMISSIE. De Haagse rechtbank behan- delde gisteren enige zaken, welke betrekking hadden op het doen van een valse aangifte bij de Schade-Enquêtecommissie. In een paar gevallen bleek, dat de ver- i dachten eigendomen, zoals meu- f bilair, enz. als verloren door oor logshandelingen hadden opge geven bij de Schade-Enquêtecom missie, terwijl deze goederen door i hen ten eig^sn bate waren ver kocht, of wel nog in hun bezit waren. Bij de behandeling van de eerste zaak van deze aard werd door de verdediger de aandacht van de rechtbank gevraagd voor de pu blicatie van het commissariaat voor oorlogsschade, waarbij geen verdere maatregelen in uitzicht werden gesteld, indien degenen, die hun formulier opzettelijk onjuist invulden, daarvan voor een bepaalde datum mede deling zouden doen. Men schatte het aantal onjuiste of valse aan giften op ongeveer 10000. Aan degenen, die dus tijdig be rouw toonden, zou de gedane zonde vergeven worden. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir in de eerste zaak op, dat deze publicatie van het Commissariaat voor Oorlogs schade geen kracht heeft. Hij achtte deze instantie niet bevoegd om te beslissen of men een zaak, na het vaststellen van de feiten, al dan niet zal doorzetten. Die beslissing komt hem nu al zeer ongelegen voor. Hij noemde het een herstelpoging, om nog zoveel mogelijk te redden. Na opgemerkt te hebben, dat wanneer er een strafbaar feit ge pleegd is, dit moet worden ver volgd, eiste hij in de eerste zaak tegen verdachte een gevangenis straf van 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. In een tweede zaak, waarin de verdachte zich eveneens schuldig gemaakt had aan hst doen var een valse aangifte bij de Sehade- Enquête-commissie, eiste hij een gevangenisstraf van 8 maanden. De Officier van Justitie achtte deze feiten zeer ernstig. M.en heeft de gemeenschap zeer be nadeeld door op deze wijze in het bezit te komen van gelden. LI

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3