De emigratiemogelijkheden Distributienieuws Rede van Dr Van Royen voor dc Verenigde Naties UIT DE PROVINCIE voor Nederlandse oud-militairen en oud-iüega»e strijders naar Australië Neder!, sportvliegtuig in de Russische zone geland Vergoedingen gedemobiliseerden De Belgische Landbouwpolitiek Verklaring van Nenni Standpunt der Nederlandse Regering uitvoerig uiteengezet De kindersterfte in België Drie mogendheden dringen op spoed aan De grote brand te Hongkong Het neergeschoten Arabische vliegtuig Naar wij van Australische zijde vernemen, zal er op 1 October a.s. een „Assisted paschsages siceme" in werking treden voor Nederlandse oud-militairen en oud-Ulegae strijders, die naar Australië wensen te emigreren. Dit schema zal niet van toepas sing zijn op emigranten, die vóór 1 October naar Australië ver- trekken. Het schema heeft alleen be trekking op die personen in Ne derland, die óf, in Nederlandse militaire dienst óf bij de koop vaardij' waren, gedurende de pe riode van 3 September 1939 tot 3 5 Augustus 1945, of die oud leden zijn van de verzetsbeweging en in staat zijn voldoende bewijs van hun actieve deelneming hier aan gedurende de vijandelijke be zetting te overleggen. Het schema betreft dus met de overige emigranten, die zich op normale wijze aanmelden bij de gewestelijke arkeidskureaux en bijkantoren en bij de stichting landverhuizing Nederland. Ten aanzien van de oud-mili- tairen en oud-illegalen, die reeds een geldelijke steun van de over heid genieten, kan worden mee gedeeld, dat zij niet voor gelde lijke bijstand onder dit schema in aanmerking komen. Aan degenen, die wel in aan merking komen, zal de nodige bevoegdheid worden verleend tot binnenkomst in Australië. Na aankomst in Australië zullen zij een zeker bedrag variërende tus sen 40 en 50 der passagekos- ten ontvangen ter tegemoetko ming in hun passagekosten en die van hun familieleden. Gegadigden zullen zich alleen schriftelijk .in verbinding kunnen stellen met de Austraische lega tie, Lange Voorhout 18, 's-Gra- venhage, alwaar uitgebreide in lichtingen omtrent voorwaarden, voor de aanvragers zullen ver- s'trekt worden. Naar men ons er met nadruk op wijst garandeert dit aanbod tot geldelijke steun geen passage naar Australië. De Australische legatie stelt in samenwerking met de stichting landverhuizing Nederland, alles in het werk de scheepsgelegenheid naar Australië te verbeteren. Dit moet de emi grant echter niet weerhouden zelf pogingen tot het verkrijgen van passage aan te wenden. NAAR HERSTEL VAN HET VLEESRANTSOEN. Bon voor 100 gram vlees aangewezen. Als overgang naar het normale vleesrantsoen van 200 gram per week Is met onmiddellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor het kopen, van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon .is geldig tot en met 9 October 1948. De ruimere aanvoer op de slachtvee- markten maakt deze aanvullende verstrekking van vlees mogelijk. Voordat Basli in de gelegenheid was de professor ook maar in het minst te verwringen, wees de Marsiaan naar de detective. Mug- li werd door een soort electrische schok getroffen die hem naar adem deed snakken. Ook Biin zag in, dat tegenstand nutteloos was tegenover dit zonderlinge wezen H'j besloot zich daarom in de situatie te schikken. ;,Wij zijn teleurgesteld, professor," zei hij ferm, „over de wijze waarop U ons eenvoudig van onze vrijheid heeft beroofd. Wij weten echter dat U over meci macht beschikt dan wij en zullen ons dan ook .niet verzetten, indien U ons redelijk behandelt". „Zo mag ik het horen ant woordde de Marsiaan. „Natuur- liik wordt U beiden redelijk be- handeld. Vergeet niet dat wg geen mensen zijn! Na onze on derzoekingen zullen wij U in onge schonden staat -naar Uw planeet terugbrengen en alle geleden schade ruimschoots vergoeden. Bovendien zult U onder de in boorlingen van de aarde beroem de mannen worden. Een Nederlands sportvliegtuig, gemerkt PH NCP dat Zater dagochtend van het vliegveld Eelde was opgestegen met be stemming Kopenhagen, was aan hankelijk als vermist opgegeven. Men vermoedde echter, dat het zich in de Russische zóne van Duitsland bevond. Op verzoek van Schiphol is door de autoritei- ten in de Engelse zóne bij de Rus sen geïnformeerd. Dezen beves tigden, dat het vliegtuig bij Schwering was geland. Waar schijnlijk was het door motorsto ring of Zuid-Westelijke wind af gedreven. Het vliegtuig werd bestuurd door de sportvlieger W. Molema en had als passagiers aan boord de heren J. Ubinik waarnemend hoofdredacteur vaff het Nieuw- blad van het Noorden, en O. We- dema, verfhandelaar te Gronin gen. De Nederlandse vertegen woordigers in de Britse zóne van Duitsland pogen thans in contact met hen te komen. Nader vernemen wij, dat het spcrtvliegtuig, dat Zaterdagmor gen van Eelde vertrok, omstreeks 13 uur in Kopenhagen had moe ten aankomen. Met de ingeno men benzinevoorraad kon tot 15 uur gevlogen worden. Toen om 13.30 uur in Kopenhagen nog niets was gemerkt, is daar alarm geslagen en trad automatisch de „Search and rescue organization" 'van het vliegveld in werking. Daar men veronderstelde, dat het toestel in de Russische zóne was neergekomen, werd de zetel van de organisatie in het desbe treffende geibied, Bad Eilsen bij Hannover, gewaarschuwd. Van daar uit gingen vliegtuigen op zoek. Zij moesten evenwel zon der resultaat terugkeren. De BHNCP, die thans eigendom is van de Noord-Nederlandse Aeroclub, was destijds het parti culiere toestel van Z.K.H. Prins Bemhard, waarmee de Prins na de bevrijding naar ons land vloog. Het vliegtuig, dat voor een semi- zakelijke reis naar Kopenhagen ging. had geen radio aan boord. Het lag in de bedoeling van de vlieger om Zondagmiddag naar huis" terug te keren. Blijkens mededelingen van de echtgenote van een der passa giers zou het vliegtuig een nood landing hebben moeten maken en daarbij enige schade hebben opge lopen. Persoonlijke ongevallen dwlen zich niet voor. De bestuur der en de passagiers zouden, in gezelschap van leden der Neder landse militaire missie in Duits land, naar Berlijn zijn vertrokken. Naar gisterenavond bekend is geworden, bevinden de passa giers van het Groningse sport vliegtuig, dat een noodlanding maakte in de Russische zóne, zich momenteel in de Russische sector van Berlijn. Heden zullen zij op transport naar Nederland worden gesteld. De piloot, de heer W. Molema, zal nog enige tiid in Berlijn blijven, teneinde reparatie van het toestel af te wachten. Het is gebleken, dat nog steeds een aantal gedemobiliseerde mi- ïitairen van het Kon. Ned. Indisch Leger zich niet heeft gewend tot de demobilisatie-officier van het K N.I.L.-centrum Nederland te Nijmegen, teneinde de hen volgens de ordonantie sociale voorzienin gen gedemobiliseerden toekomen de vergoedingen te ontvangen. Aan alle zich in Nederland be vindende gedemobiliseerde dienst en reserveplichtigen van het K.N IL zij die behoord hebiben tot stadwacht- en vernielingsbrigades enz., die op 15 Augustus 1945 in werkelijke dunst, waren, wordt in hun eigen belang aangeraden zich schriftelijk te melden bij genoem de demobilisatie-officier. Deze opoep geldt niet voor be roepsmilitairen. De Belgische Minister van Land bouw, de heer Orban heeft tijdens een bijeenkomst van het Belg - sche Landbouwverbond verklaard dat de taak van de regering wat betreft de landbouwpolitiek thans practisch beëindigd is. De land bouw is geheel bevrijd van het di rigisme, aldus de minister, en nog nog slechts ten opzichte van graangewassen bestaan enkele re geringsvoorschriften. Naar de heer Orban verder opmerkte heeft de invoer van kaas in Belgie het vóóroorlogse peil bereikt, n.l. 25.000 ton. Wat de productie van suiker betreft, zeide de minister, dat het niveau thans dusdanig is, dat de heffing van een invoer recht van fr. 30 per ton, voldoen de zal blijken om een goede -prijs te verzekeren. Naar de Minister van Lana- bouw mededeelde heeft België zo juist een overeenkomst getekend betreffende de uitvoer van 180 foikpaarden naar de Bizone. De heer Orban wees er verder op dat de protectie (die de Belgi sche landbouwproducten thans op o-rond van het nieuwe toltarief der Benelux geniet, gelijkwaardig is aan die, welke vóór de oorlog bestond. De minister kondigde verder aan, dat teneinde het peil van de Belgische landbouw op te voeren, in iedere landibouwaglomeratie twee of drie boerderijen zullen worden aangewezen die als voor- beeld voor de anderen zulien die- nen Deze modelboerderijen zul len 'een subsidie genieten. „Indien de huidige regering vasthoudt aan haar politiek van knechtschap aan het buitenland, dan zullen de Italiaanse socialis ten zoals tijdens de jaren 1940 1945, tot de burgerlijke onge hoorzaamheid overgaan" z° j^eeft Nenni, de leider van de Italiaan- se Socialistische meerderheids partij, tijdens oen. toespraak te Bologna onder meer verklaard. Na de lieden te hebben ge hekeld, die de Sowjet-Unie van oorlogsplannen beschuldigen, be vestigde Nenni, dat zijn partij de regering met alle democratische middelen zal "bestrijden: „Wij zijn bereid een beroep te doen op de openbare mening en bet volk". BEZOEK VAN NEDERLANDSE FLOTTIELJE AAN GENTSE HAVEN. De officieren van de Nederland se flottielje, die thans in de haven van Gent voor anker ligt, zijn door de burgemeester van Gent, de heer Claeys, op het stadhuis ontvangen. Burgemeester Claeys heette de Nederlandse marine-officieren welkom en herinnerde aan het roemrijke aandeel dat de Neder landse vloot in de geallieerde overwinning heeft gehad. Hij reikte vervolgens aan de bevel- i' hebber van de „Vulkaan" de be- vrijdingsmedaille uit, terwijl de - bevelhebbers der 4 mijnenvegers de erkentelijkheidsmedaille van de stad Gent ontvingen. De com mandant van de „Vulkaan", Kül- ler, sprak hierna een woord van dank. De plechtigheid eindigde met de uitvoering der volksliede ren van beide landen. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Tot dijkgraaf van hët calami- teuze waterschap Walzoorden is benoemd de heer J J. Neeteson te Kloosterzande (Hontenisse). Tot lid van de dijkraad voor de waterkering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, als ver tegenwoordiger van dat water schap de heer P. W. de Koek te Kloosterzande Hontenisse TERNETTZEN. Rectificatie. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer H. Verhage zal Woensdagnamid dag te 3 uur plaats vinden, en niet te 2 uur, zoals wij in ons vorig nummer abusievelijk meld den. Diefstal witte kolen. Gistermiddag bemerkte de heer A. C., die op het terrein van het z.g. „Canada" aan de Westsluis een groentetuin heeft, dat hieruit een partij witte kolen is ont vreemd. De politie heeft deze zaak in onderzoek. De vrije veren. In de kwestie Vrije overtocht op de veren op de Wester-Schelde, heeft de Chr. Besturen Bond afd. Terneuzen, in een. schrijven aan j Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat met klem aangedrongen om geen verande ringen aan te brengen in de vrije overtocht op de Wester-Schelde. SLUISKIL. Vreemdsoortig lichtverschijnsel. Menige dorpsbewoner, die Zon dagavond op de wandeling het van sterren glinsterende firma ment inkeek, ontwaarde in Wes telijke richting een vreemdsoortig verschijnsel. Weldra ging» de ma re het dorp rond. Ons dorp, geen sterrekundigen, noch sterrenwi chelaars rijk zijnde, bleef in on zekerheid. Sommigen dachten aan de komeet van Gallilea, aan vliegende schijven e.d. Anderen zetten hun avondwandeling niet voort en keerden in spannende afwachting huistoe. De flegmatieken of de onder deze flegma hun angst verbergen de personen, beweenden dat er al zoveel over hun hoofden was gegaan en als de hemel viel we aller* een blauwe slaapmuts zou den hebben, enz. De ernstige waarnemers gisten afstand en hoogte en hieven gis sen tot ongeveer 8 u. 45 het onbe stemde verschijnsel plotseling verdween. Het wakend oog van enkele napraters kon verder in de nacht niets bijzonders in het flonkerende luchtruim ontdekken. Naar wij nader vernamen, be trof bet hier een verlichte vlieger welke door enige jongelieden was opgelaten. Voor enige ongerust heid en/of gedachten over „vlie gende schotels" e.d. bestaat dus niet de minste reden! Dr. J. H. van Royen, de Neder landse Ambassadeur In Canada, •heeft op de algemenie vergade ring van de Verenigde Naties ver klaard, dat Nederland nooit had erkend en nog steeds niet kan er kennen de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te komen, ofschoon het het vorig jaar de diensten van een Commissie van goede diensten had aanvaard. „Het is nodig voor ons," aldus Dr. Van Royen, „dit standpunt des te krachtiger te handhaven met het oog op duidelijke pogin gen van zekere zijde de Verenig de Naties te gebruiken als een bijl om alie banden tussen Neder land en de Republiek te verbre ken eni de ontwikkeling van toe standen in de Republiek te be gunstigen, die zouden kunnen lei den tot de vestiging van een ex tremistisch regiem. Zulk een re giem in plaats van de vrijheid en onafhankelijkheid, die deze volken vurig wensen, zou hen spoedig terugvoeren tot een staat van slavernij en alle mogelijkheden tot het verkrijgen van economi sche en sociale vrijheid teniet doen." „Uiterst verontrustende gebeur tenissen hebben zich de laatste weken voorgedaan binnen de Re publiek Indonesië. Een hoogge plaatst man onder de leiders van de Republiek heeft openlijk de handtekening geloochend, die hij heeft geplaatst onder <je Renville- overeenkomst onder'' de auspiciën van de Commissie, die de Verenig de Naties naar Indonesië heeft gezonden." „Hij handelde onder leiding, van mengen,, die eerst kort geleden naar Indonesië zijn teruggekeerd na een verblijf van vele ja ren in een zeker vreemd land, en die geïnspireerd waren door andere motieven dan de wens vrede en onaf hankelijkheid in hun land té brengen- De Nederlandse Regering heeft het zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om buitenlandse infil tratie, die leidt tot nieuwe ter reur en slachting, te voorkomen. Niettegenstaande de wolken van propaganda en verkeerde inter pretatie, komt de werkelijke kwes- j tie duidelijker dan ooit naar vo ren als de volgende: „Miin land is bereid en besloten alles wat in zijn vermogen ligt bij te dragen tot het herstel van een grotere mate van harmonie tussen de tegenover elkaar staande groepen en tot een gro tere vrijdom van vrees in de we reld- Nederland staat er echter op, dat twee fundamentele prin cipes, waarop ons nationaal be staan is gegrondvest, worden ge respecteerd- Het eerste principe is, dat het een land moet zijn toegestaan zichzelf vrij te bestu ren. en het tweede, DAT DE RE GERING ER VOOR HET VOLK IS EN NIET HET VOLK VOOR DE REGERING." ,,Mijn land houdt aan deze 'principes vast, in Europa, in Azië en in Amerikft. Het zal nimmer in gebreke wor den bevonden bij de bevor dering van deze zaak-" Het Belgische blad „La Der- nière Heure" wijdt een artikel aan de kindersterfte in België en wijst erop, dat hoewel deze van 10,3 in 1945 daalde tot 6 °/o in 1947, zij nog geenszins de ver gelijking kan doorstaan met die ir drie andere landen. Het blad wijst in het bijzonder op Neder land, waar zelfs in 1945, na alle oorlogsellende, die dit land heeft moeten doorstaan, de kinder sterfte nog geen 4 procent be droeg. Het blad vraagt zien af, wat de oorzaak kan zijn van het hoge percentage der kindersterf te in België en het komt tot de conclusie dat de controle der melk, die bij de kunstmatige voe ding aan zuigelingen wordt ver strekt, niet nauwkeurig genoeg geschiedt» Een oorzaak van de grote sterfte der zuigelingen ziet „La Dernière Meure" evenals in het feit, dat meer dan de helft der jonge moeders in België ont snappen aan het geregelde onder zoek der consultaire bureaux. ■I Zullen de Verenigde Sta ten van Indonesië beginnen te werken onder voorwaar den, die de vrijheden van de deelstaten en de democrati sche rechten van hun bur gers garanderen, of zullen zij van het begin af worden ljéheerst door een minder heid, die deze vrijheden ze ker zou vernietigen?" „Niettegenstaande de veront rustende ontwikkeling van de laatste weken, stelt de Nederland se Regering vertrouwen in de ge matigde en constructieve elemen ten in de Republiek en doet rij een laatste poging om, zowel bin nen als^ buiten de Republiek al degenen te verenigen, die bereid zijn mede te werken om die vrij heden te beschermen in het ka der van een werkelijk democrati sche federatie." Een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommige van de permanente leden van de Vei ligheidsraad zou, volgens Dr. Van Royen, een van de grootste oor zaken van de impasse bij de Ver enigde Naties wegnemen. Nederland was er van overtuigd, dat verdere splitsing van de we reld in twee kampen voor beide delen in gelijke mate schadelijk zijn en dat een gewapende Nadat de drie Ministers van Buitenlandse Zaken de aanbeve lingen van hun deskundigen zul len hebben goedgekeurd, zullen Trygve Lie, de secretaris-gene raal gezamenlijk verzoeken om bet verzoek tot een spoedige be handeling van de Berlijnse kwes tie door de Veiligheidsraad aan de voorzitter van de Veiligheidsraad voor te leggen, zo meldt Reuter uit Parijs. Van departementale zijde ver neemt het A.N.P., dat bij de gro te brand te Honkong, die een op slagplaats en een aantal wonin gen vernielde en waarbij 150 per sonen het leven lieten en vele an dere gewond zijn, geen Neder landse levens heeft geëist. Ook ïs er geen schade ontstaan voor Nederlandse bezittingen. hotsing kon en daarom worden voorkomen. moest Een militaire woordvoerder van de regering Israël heeft meege deeld, dat een Joods vliegtuig vo rige weèk het Arabische toestel heeft neergeschoten. Hierbij wer den twee Britse correspondenten gedood. De Joodse piloot, die zich op patrouillevlucht bevond, som meerde het Arabische vl'egtuig tot tweemaal toe te landen. Het neergeschoten vliegtuig dat op weg was van Beiróet naar Am man, was op dat ogenblik uit de koers.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3