Twee bandietenivoor het Hof sisr sssffg*' ar.-s 5»ir jsswg i BINNENLANDS NIEUWS Oestadonderdegrondj "SSdI? A! SS De zaak Poos-Slagter DE TOESTAND IN BERLIJN. Persstemmen over de situatie Eenvoudiger levenswijze in de V. S. Oppassen voor gladheid DOOR ELECTRISCHE TREIN OVERREDEN. VOEDSELVERGIFTIGING AAN BOORD VAN LOGGER. n. Dnnc-Qlüntor Gisterenmorgen om 10 uur is te 's-Gravenhage voor het Bijzonder Gerechtshof het proces begonnen tegen Leo Poos en Maarten Slag ter, twee voormalige Haagse poli tie-ambtenaren, die tijdens de be zetting een meedogenloze strijd gevoerd hebben en tegen het .Nederlandse verzet. Tientallen verloren daardoor in Duitse con centratiekampen of voor een vuurpeleton het leven. Slagter, voor de oorlog inspec teur van politie, was al voor 1940 ■ia uitstapjes van de Haagse po- litievereniging, in contact geko men met de Duitsers en toonde zich toen reeds een „bruikbaar" man. Er was voor deze zaak grote publieke belangstelling. Toen Poos en Slagter in de beklaagdenbank p'aats namen klonk in de zaal van erschiilende kanten onderdrukt gesis. Een oude dame maakte zich bij het zien van deze twee S.D.-ers zo overstuur dat zij uit dé zaal geleid moest worden. Voordat de President M!r. Be man van Burck het woord aan de proeureur-fiscaid gaf voor het "v oorlezeh van de tenlastelegging dankte hij de toegevoegde advo caat mej. Mr. I. Boon, omdat zij op het laatste ogenblik nog be reid gevonden werd beide ver- da'hten te verdedigen. Mr. Ik- r .an van Burck verklaarde zeer verontwaardigd te zijn over de houding van de advocaten van Poos en Slagter, die eerst deze mannen zouden verdedigen, echter eens kennis van het dossier en op het laatste ogenblik hum cliën ten in de steek lieten zonder hier van aan het Hof bericht te zen den. De President deelde mede, dat hij een aanklacht zou indie nen bij de Baad van Toezicht en Discipline van Advocaten te Rot terdam. Verdachte Poos deelde mede, dat Mr. Van Starp uit Rotterdam, die hem eerst zou verdedigen, de verdediging had neergelegd, om dat hij, Poos, hem geen toestem ming wilde verlenen een aantal van zijn verklaringen aan de pers door te geven. Na voorlezing van de tenlaste- leggir.g vroeg de President dan de "verdachten of zij wisten, dat in de jaren 1940 tot 1945 Neder land met Duitsland in oorlog was. Poos antwoordde bevestigend maar Slagter verklaarde het aan vankelijk niet geweten te hebben. Het hoongelach van de zaal werd door het vinnig geklop van de president dadelijk afgebroken. De verbalisant hoofdagent van politie, J. van Nieuwenhoven, ais eerste getuige gehoord, kreeg een bedankje van beide -verdachten voor' zijn correcte wijze van ver horen. Hij verklaarde dat Poos en Slagter voor de oorlog als zeer bekwame politieambtenaren be kend stonden Hij en de Presi dent waren het er echter over eens, dat zij tijdens de bezetting wel de beruchtste waren. Hebt u mij dan toen op mijn verkeerde houding gewezen? heer^Van Nieuwenhoven antwoordde ontkennend. De Luit.-Gen. 'b.d. Jhr. W. Koëll verscheen vervolgens m de getuigenbank. Besproken werd oprichting van de O. D. en de lotgevallen van de Generaal, die i qj2 gearresteerd werd door Poos en Slagter én ter dood werd veroordeeld. Zijn ontsnappmg aan de dood zou o.m. door de invloed van Dr. Kersten op Himmler be- verdachten V vróe°' de President ahn Generaal Roëll. „Welzeker", antwoordde de Generaal, „ze zien er nu alle«" eel beter uit". „Dat doen de cellenbarakken", meende de P 51 Ook de volgende getuigen wer- e?en gehoord in verband met het .-jv. _,crr*nPT>Pnlil C.en genwiu - In CHARLES FOWLEY Vrii vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON t2. (Nadruk verboden.) hteld uit „u i rvachtige stad was geheel sprookjesachtig chinezen sohe- en al Oosters^ verbi^ing niet de Yankees^ meer t«n^agli^ uitgestrekt toevluchtsoord ge- werd gezegd, dat Slagter zijn ar restanten nogal vlug sloeg. Deze ontkende dit echter heftig. Hij had niets gedaan, wat buiten zijn bevoegdheid van politieainbte- naar lag, zei hij. De president merkte neg op, dat volgens ver- f chillende getuigenverklaringen Slagter bij de arrestaties steeds het woord deed. Mr. P. S. de Gruyter, de procureur-fisöaal, verklaarde dit uit de meer ge moedelijke indruk, die Poos maak te, terwijl Slagter meer in staat was „geweldig" te doen. ,Als politieman kan je je niet als een koekebakker in de hoek laten drukken", riep Slagter. maar de President wees hem er p, dat er neg wel een verschil bestaat tussen een koekebakker en een bruut. Een groot aantal schriftelijke •rkiarirgen werd vervolgens door Mr Ikman van Burck voor gelezen. Steeds weer hetzelfde trieste verhaal: Poos en Slagter arresteerden, al dan niet in het bijzijn van de Duitsers en hun slachtoffers keerden nooit meer terug. De ene arrestatie leverde meestal overvloedige aanwijzin gen op voor een volgende. Het was als een sneeuwbal, die aan het rollen ging en steeds groter en groter werd. Deze reeks van arrestaties eindigde met het eer ste O.D.-proces, tijdens hetwëlk 72 illegale werkers ter dood wer den veroordeeld. Verschillende getuigen, meest weduwen van deze vermoorde Nederlanders, konden zich niet inhouden en riepen „moordenaais' tegen de twee Verdachten die on bewogen voor zich keken. De 69-jarige mevr. Koub Meesters verklaarde, dat in haar woning regelmatig de topleiding van de O.D. bijeenkwam. Ook z'j werd gearresteerd. Toen zij in het „Oranje Hotel" zat, zijn er vele voorwerpen uit haar woning verdwenen. Tijdens de terechtzit ting bleek herhaaldelijk, dat Poos en Slagter valse namen opgaven wanneer zij iemand arresteerden. De President noemde dit een be denkelijk verschijnsel. Het gaf hem een vieze smaak in de mond, zei hij. De weduwe van Prof. Merel uit Delft deelde mede, dat Duitse plannen voor een invasie in En geland in de handen van haar man gevallen waren. Microfoto's er van werden naar Engeland ge stuurd. Ook haar man, leider van een illegale groep werd door Foos en Slagter gearresteerd. Na de verklaringen van de ge tuigen gaf de President aan Poos e:j Slagter steeds weer ruim ge legenheid om hun zienswijze te stellen tegenover die der getuigen. Slagter's stem klonk dan zwaar en «agressief door de zaal; Poos bracht zijn aanmerkingen rusti ger naar voren. Tegen twee uur schorste de President de zitting tot drie uur. Er waren toen 14 getuigen gehoord. Om drie uur hervatte Mr. Ik man van Bruck de zitting. Voor gelezen werden schriftelijke ver klaringen, welke betrekking; had den op door Poos en Slagter ver richtte arrestaties. In de eerste en tweede O. D. en de groepen van Prof. Mekel en Prof. Schoenmaker. In totaal noemde de tenlastelegging er 97. Dit aantal is echter slechts een gering deel van alle arrestaties, die deze twee handlangers van de S D. van Maart 1941 tot Sept. 1944 verricht hebben. De voorlezing van al deze ver klaringen duurde meer dan an derhalf uur. Beide verdachten be perkten zich tot het geven- van een kort commentaar om, zoals SÏagter het uitdrukte „de Presi dent ter wille te zijn". Toen de arrestatie van Jhr Schimmelpenntnck ter sprake kwam werden de verdachten door de getuige mej. Ziegler beschul digd van diefstal van rookartike len en whiskey. Poos verklaarde, dat hij Slagter en hij over dit ge val gelijkluidende verklaringen hadden afgelegd .terwijl zij toch geen contact met elkaar hadden. De President was daar nog niet zo zeker van. Hij noemde de cel lenbarakken te Scheveningen „een zeef" en verklaarde, dat „een dameskransje daarbij vergeleken niets was". Men kon dit probleem verder niet ontyvarren met al deze tegen strijdige verklaringen en de Pre sident besloot het dan maar te laten rusten, diefstal werd hen overigens niet ten laste gelegd. -Een lange rij getuigen kwam vervolgens weer inlichtingen geven over verschillende arresta ties. Daaronder waren enkele arrestaties welke alleen aan Poos worden toegeschreven. Deze ont kende echter ze verricht te heo- ben. Onder de getuigen heerste enige ontstemming over „de stra- lercle gezondheid" van beide ver dachten. „Het lijkt wel of ze uit een gezondheidskolcnie kohier1", zei een van hen. Nog andere uit roepen klonken in de gerechts zaal, doch de hamer van Mr Ik man van Burck maakte dadelijk p.an alle rumoer een einde. Als laatste getuige verscheen mevr. Kocks, die met haar twee pleegzonen in haar drukkerij het illegale blad „Parool" drukte. Poos heeft haar en de pleeg zonen gearresteerd. iZBj werd later weer vrijgelaten doch de pleegzonen kwamen voor een vuurpeleton. Het was ondertussen half negen geworden en de President besloot de zitting te verdagen. Heden ochtend om 10 uur wordt het proces voortgezet. James Reston, de Washing,ton- se oorrespondent van de „New York Times" schrijft, dat men zich te Washington afvraagt, of de Sowjet-Unie nu met geweld zal trachten te verkrijgen, wat met onderhandelen niet gelukt is. Hoewel 'schrijver toegeeft, dat volgens de stafchefs de Sowjets deze macht hebben aan de voor ziening van Berlijn door de lucht een einde te maken, wanneer zij maar willen, en zelfs in zeer kor te tijd tot de Noordzee en de Atlantische Oceaan door te sto ten, omdat de kleine strijdkrach ten der Westelijke mogendheden ten Westen van de Elbe niet meer zouden kunnen uitrichten dan een Sowjet-Russische opmars tegenhouden, legt hij er de na druk op, dat dit altijd het geval is geweest sinds het Amerikaanse leger na de oorlog naar huis terugkeerde en dat men te Was hington niet gelooft, dat de Sow jets een oorlog zullen riskeren om de Westelijke mogendheden uit Berlijn te krijgen. Wie ten nauwste met het werk voor de „luchtlbrug" verbonden is geeft toe,, dat de Russen over hét geheel in de luchtcorridors met meer omzichtigheid te werk zijn gegaan dan men op grond van hun woorden zou verwachten. Men verwacht te Washington, in de komende weken veel boze woorden over Berlijn, doch geen gewelddadig optreden der Russen. De met Westelijke licentie ver schijnende pers te Berlijn staat een krachtige houding van de Westelijke mogendheden voor. „De Beriijnse blokkade moet gebroken worden zoder dat de Westelijke mogendheden aan ver dere eisen van. de Sowjets toe geven", zo schrijft de ..Telegraf" „De concessies, waar de Sowje"-- Unie om vraagt, lopen uit op het geen de We^elijke mogendheden juist trachten te voorkomen: re:i tweede München. Wat ra Miin- chen gebeurde staat nog in ieders geheugen gegrift als een vrese lijke ervaring". De „Sozial-Demokrat" vraagt zich af, of de verspreiding van met Westerse licentie verschij- nende dagbladen in de Oostelijke sector van Berlijn misschien ver boden is, opdat de bewoners van Oost-Berlijn de waarheid niet zul len vernemen over het politieke belang van de Sowjet-Russische stap en zijn mogelijke gevolgen. Als gevolg van de jongste stij ging van de kosten voor levens onderhoud hebben steeds meer Amerikanen hun gewoonte, om hun maaltijden in restaurants te gebruiken, gewijzigd. Amerika- j ren, die hun gasten meestal mee- ramen naar restaurants, onthalen j hen nu in eigen huis. eigenaars en directeuren van eetgelegenheden doen hun uiter- j ste best dit verval van clientèle tegen te gaan. Een restaurant in Minneapolis heeft er het volgende op gevonden: Tijdens de rrfcaltijd wordt voor de bezoekers een film. vertoond. Op Zaterdag en Zon- dag vindt men in de bladen ad- vertenties van een gehele pagina, van b.v. de volgende inhoud: „Na uw kerkgang een prima Zondag- j ochtend-ontbijt met uw vrienden I 1 in het prachtigste restaurant van j Amerika". Een hotel-coöperatie in New- York Is begonnen de menue kaar ter te verkleinen Dit bespaart haar duizenden dollars per jaar. j Andere restaurants geven hun j gasten inplaats van linnen, pa- pieren servetten. - Vele nachtclubs hebben hun deuren gesloten, terwijl andere minder kostbare zangers laten optreden minder uitgelezen voed- tel serveren en een goedkopere bediening geven. Alleen de zeer dure en de zeer goedkope gelegenheden heten .in deze tijd rendabel te zijn. Ook de cafétaris's hebben met dit euvel te kampen nu de arbeiders hun lunchpakketten van huis j meenemen. Bij de intrede van het na jaar s- seizoen wekt de K.N.A.C. alle categorieën van weggebruikers op, bijzonder voorzichtig te zijn in verband met de verraderlijke gladheid, vooral door gevallen bladeren en lichte regenbuitjes. Het motorverkeer dient er reke- nir.g mee te houden dat het rij- wielverkeer moeilijk een rechte baan kan houden, inzo-nderiijk dij sterke wind. De fietsers moeten extra oppassen voor het slipge vaar op tramrails. DOODSTRAF TEGEN RECHERCHEUR GEËIST. Door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden werd gisteren de zaak behandeld tegen de 58-jarige brigadier-rechercheur A. Kaper te Amsterdam, die tijdens de be zettingsjaren alom in de lande een onmenselijke terreur heeft uitgeoefend.' 25 goede vaderlan ders vonden door toedoen van deze S.D.-satelliet de dood. K. trad in 1913 bij de Amsterdamse politie in dienst en meldde zich In 1941 bij de N.SB.. In Amsterdam werd hij aange steld bij het bureau Joodse zaken en heelt in deze functie tal van Joden en Jodenbegunstigers acn- tervolgd, gearresteerd en naar onceiiLi atienampen gezonden, waardoor velen niet terugkeerden. Niet minder dan 33 getuigen wer den dezer dagen gehoord en vaak ging een siddering door de zaal ,ik de advocaat-liscaal Mr. Jhr. Van Wijck de vele ten lasteleg- gingen voorlas. Op beestachtige wijze heeft deze verdachte tal van Nederlandse vrouwen en mannen mishandeld, terwijl één van zijn geliefkoosde bezigheden was on derduikers uit hun schuilplaats te drijven. Ook in de provincies Groningen, en Drente heeft ver- dachte een ware terreur uitge oefend. Zo Heeft hij ir. 1945 m i samenwerking met een viertal S.D.-ers, in de bossen van Anlo j tien Nederlanders, die gevangen waren gezet in het huis van be- waring te Groningen, gefusilleerd. Op het hoofdkwartier van de S.lU. te 'Groningen stopte ver dachte voorts illegale werkers, om Km een bekentenis af te dwin gen, in koude douchecellen, ter wijl' deze personen voorts op on menselijke wijze met gummiknup pels werden bewerkt. De advocaat-fiscaal, Mr. Jhr Van Wijck, achtte al de punten van de tenlastelegging bewezen en eiste na een uitvoerig requisi toir de doodstraf. Zaterdag is de 24-jarige J. S. uit Den Haag op het station Schiedam op het moment, dat de electrische trein uit Rotterdam naderde, van het perron gevallen tu onder deze trein terecht ge komen. S. werd overreden en moest in ernstige toestand in het ziekenhuis te Schiedam worden opgenomen. schapen in de vorm van een Chi nese stad, die precies gelijk was aan de stéden uit het land der Zon en instinctmatig hadden zij r:'oor tevens gehoorzaamd a-v- hun machtig ingeboren in stinct, om zich ran de wereld af te zonderen. Tao stoorde de overpeinzingen van Btrmond niet en liet hem rustig alles in zich opnemen. Het hek was echter reeds lang achter hen gesloten en vele Chinezen bleven stilstaan en putten zich uit in nederige begroetingen. Tao, die hun nieuwsgierigheid -■:* ;cn te vrezen, maakte een he velende beweging naar enige Chi nezen met een draagstoel, die op een eerbiedige afstand stonden. Zij snelden onmiddellijk toe en zetten de stoel vlak voor Tao neer. Haastig nam deze plaats en Kduidde Jacques, naast hem te komen zitten. Tegelijkertijd werd de Kiao" of draagstoel in be- - Aci'ng gpbracht en begon zacht heen en weer te schommelen op de schouders der dragers. Jacques bewonderde de prach tige zijde waarmede het binnen ste van de draagstoel bekleed was Zelfs al had hij niet ge weten, dat een geletterde, die zichzelf respecteert, nooit te voet uitgaat en dat de palankijn alleen bestemd is voor ministers^ en gou verneurs, ook dan zou hij aan de kostbaarheid van de draagstoel de hoge positie van Tao hebben berkend. De heerszuchtige en trotse hou ding die de Chinees aannam, be wees trouwens, dat hij zich wel degelijk van zijn voornaamheid en macht bewust was. Bermond had echter ook neg andere dingen, die hem bezig hielden. Door een kleine opening, die in het kostbare gordijn was aangebracht, kon hij rustig naar buiten kijken, zonder zelf gezien te worden. Opnieuw werd hij aangegrepen door het denkbeeld, dat hij met open ogen droomde. Verscheidene bedienden met toortsen, liepen voor en naast de palankijn, om de-weg vrij te maken. Zij duw den de~voorbijgangers ruw ter zij de en riepen onophoudelijk: ,.Tou- Ouh! Jang lou, iang lou; Tajen trau! (Doorlopen!)" Uit de weg. Een mandarijn .moet passeren!)' DODELIJK VERKEERS ONGEVAL TE BUSSUM. Zaterdag in de namiddag is op de Comeniuslaan te Bussum een verkeersongeval gebeurd, dat aan een 4-jarig meisje het leven heeft gekost. Dit meisje, A. D. Salm kwam met een autoped de tuin voor het ouderlijk huis uit rijden op het moment dat een vrachtauto pas seerde. Het kind kwam onder een voorwiel van de wagen te recht en werd op slag gedood. Dit is het twaalfde verkeers ongeval met dodelijke afloop in een half jaar tijds te Bussum. ZWARTE HANDEL IN SERVIESGOED. Naar wij van de persdienst van het Ministerie van Economische Zaken vernemen werden op de weekmarkten te Goes, Rotter dam, Haarlem, Leiden, Groanlo en Den Haag door de prijsbeheer- sing-ambtenaren overtredingen achterhaald op het gebied van de handel in serviesgoed. De tegen normale prijzen van de fabrieken gekochte artikelen werden door bepaalde groothan delaren tegen te hoge prijzen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplie den leverde, uiteraard veel te duur. Welk gevolg dit heeft voor de prijzen welke het publiek betaald blijkt uit de volgende cijfers: Kommetjes van 11 cent werden op de markt verkocht a 3 voor een gulden, een Rotterdamse de- tailzaak betaalde aan zijn gros sier 400 pet. boven de geoorloof de prijs, waarbij men zich tracht te te dekken met vervalste factu ren; een detaillist te Leiden ver kocht theeserviezen, van 10,80 voor 49,50. Grote partijen handelswaar I werden te Goes, Rotterdam, Lei- I den, Haarlem, Den Haag en I Groenlo in beslag genomen. Zondagmiddag te 6 uur liep de legger SCH. 275 de haven van Scheveningen binnen. Gedurende I de reis heeft zich voedselvergifti- ging voorgedaan, waaraan de ge- I hele bemanning heeft geleden. Bij 1 binnenkomst lagen nog 4 leden I van de bemanning te bed. Eén is I door de 'G. G. en G. D. naar huis gebracht, terwijl de anderen op I eigen gelegenheid naar huis zijn gegaan. Naar de oorzaak van de I vergiftiging wordt een onderzoek ingesteld. Aan beide zijden der straten krioelden kooplieden, pakjesdra gers en andere Chinezen dooreen. Zij liepen tegen elkander aan, gin gen dan weer een paar stappen achteruit, groetten elkaar zeer beleefd en lachten daarbij op een luidruchtige en onaangename wijze. Deze menigte schen door de gelijkheid der gele gezichten zó groot, dat het Jacques onmo gelijk was, het. aantal der Chine zen ook maar bij benadering te schatten. De smalle straatjes, waarin deze massa zich voortbe woog, hadden geer, trottoirs; linns en rechts verhieven zich de dicht op eikander gedrukte huisjes. In het voorbijgaan zag Jacques soms grote manden met sinaasappelen en andere vruchten op de grond staan en wat verder het kraam- nje van een slager. Overal liepen .kooplieden niet eetwaren, pijpenhandelaars, waar zeggers en zelfs juweliers rond. Op de drukste punten van de stad heerste een vreselijk rumoer, ver oorzaakt door hét ruwe lachen en schreeuwen der voorbijgangers, de kreten der kooplieden en het ge lui van klokken en gongs. Jacques trachtte de tijd te be rekenen, die de Chinezen: besteed moesten hebben aan het opbou wen van hun onderaardse stad Millioenen blanken leefden daar boven, in het heldere zonlicht, maar tienduizenden Chinezen leefden hier als mollen onder de i grond! Wat een geweldige tegenstelling was er tussen deze beide steden die zich boven elkander uitstrek- ten, zo nabiji en toch zo geheel verschillend en ver af! Hoe was het mogelijk, dat een wereld van het verleden herhoren was onder een wereld van vooruitgang en toekomst Plotseling werd de jongeman in zijn overpeinzingen gestoord; de palankijn werd met een schok neergezet. Zij waren aangekomen I bij het paleis of Ya-men van de gouverneur. Eén van de dragers I hield diep buigend het zijden I portier open. Snel trok Tao zijn I gast mee naar bet paleis, dat een groot, laag gebouw was en er ver vallen uitzag. (Wordt vervolgd.) I

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2