Kerkdiensten Gemeenteraad van Axel "XAKKEÜtM UIT DE PROVINCIE REDE VAN ERIC LOUW Destadonderdegrond Knipcursus! Wat brengt de Radio? Veea* <Je Zondag In benauwdheden gekend Zware brand te Hongkong Weer een brand in Hongkong Toeslag op pensioenen^ Dr Beei naar Nederland De toestand in Palestina Bulgarije verzoekt toelating tot de V. N. Uit de Assemblee: Kiespsjn Neetn |K zal mfl verheugen in Uw goe- 1 dertiërenheid omdat Gij mijn ziel in benauwdheden hebt ge kend. Zo juichte de dichter van Ps. 31. In benauwdheden gekend! D.w.z, door en door gekend. Wie een mens gezien en gekend heeft in de nacht en in de storm van e\jn leven is hem oneindig veel nader gekomen dan in de dagen dat hij hem zag en kende in ge luk en voorspoed. Zo kan de psalmist zeggen: De Heer kent ZONDAG 26 SEPTE!MBEIV Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek; 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil, bed. H. Doop. 2.30 u. Howtenisse: 9.30 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent. Jeugddienst. Hulst: 10.30 u. de heer S. van der Meulen, van Heemstede. Sas van Gent: 10 u. Ds. A. Soete- kouw, van Hontenisse. Philippine: 2.30 u. Ds. A. Soete- kouw, van Hontenisse. Sluiskil: 10 u. Ds. W. L. Herma- nides, van Hulst; 2.30 u. de heer S. van der Meulen, van Heemstede. Temeuzen: 10 u. Ds. P. J. Pen nings. van Axel; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil; 7 u. Ds. M. Enker, van Cadzand, Jeugddienst. Baamslag: 10.30 en 2.30 u. Ds. M. Enker, van Cadzand. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10.30 u. Ds. Winckel. Bed. H. Doop. 18.30 u. Ds. Wiebosch. Cadzand: 10 u. Ds. Talma, van Zaamslag. Groede: 10 u. Ds. C. Boere, uit Delft. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Winckel. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Winckel. Oost burg: 10 u. Ds. Fournier. Retranehement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.15 u. Ds. Scho- penhouer. St. Kruis. 8.45 u. Ds. L. S. Blom. Sluis: 18.30 u. Ds. ter Beek. St. Anna Ter Muiden': 14.30 u.. Ds. Blom. Waterlandkerkje: 9 u. Ds. Doorn. Uzendijke: 11 u. Ds. Doorn. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nlus. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvee. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. P. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2,30 u. Ds. J. Ritzema. Geref. Kerk. (Onderin art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 u. Ds. J. ten Hove, van Temeuzen; 2.30 u. Leesdienst. Terneuzen: 10.30 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. -, Baamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., Ds. A. de Reuver. Roojns-Katholieke Kerk. Oinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst 6.45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. *oor de jeugd. Woensdagochtend mij in de donkerheid van mijn bestaan en dus is niets van mij voor Hem verborgen. OM toch maar tot uitdrukking te brengen dat deze kennis gaat tot de kern, zegt de dichter: Gij hebt -mijn ziel in benauwd heden gekend. Inniger kan een zoon van Israël het niet zeggen. Mijn ziel, zo spreekt hij, d.wz. mijn diepste ik, mijn eigenlijke wezen is de Here hekend. Welk een geloof bezit deze mens! Welk een zekerheid ook dat tegen over God alle vermomming en verberging niet helpt. Hij weet van de nabijheid Gods, ,niet slechts in zijn woorden, maar In de werkelijkheid van zijn leven. MVAR is het een reden om zich te verheugen dat God ons door en door kent? Is het niet veeleer een reden om weg te vluchten zo ver we kunnen Wij kunnen ons verheugen, in Christus. Voor Zijn aangezicht zien we ons zeiven als verloren en behouden. We zijn bang dat we worden gekend en tegelijker tijd zijn we verheugd. We zou' den willen vluchten, maar we blijven. Arm zijn we in ons zei ven, maar tegelijkertijd rijk in Hem. En we loven God dat Hij ons kent, omdat het een kennis ten leven is. Een tweede 'orand in twee da gen tijds heeft in Hongkong aan minstens drie mensen het leven gekost, terwijl zes anderen in het ziekenhuis moesten worden opge nomen. Dit is de vierde brand in Hongkong binnen een maand. Naar verluidt is het vuur ont staan in een filmopslagpfaats achter een bioscoop, en breidde het zich daarna uit tot een aan grenzend woningblok De brand weer werd deze brand Spoedig meester. Inmiddels is het aantal doden van de grote brand van Woensdag gestegen tot 140. Een aantal slachtoffers werd nader hand nog geborgen en enkele ge wonden zijn in het ziekenhuis .overleden. Een voorlopig onder zoek heeft aangetoond dat de eerste brand werd veroorzaakt door chemische invloeden op licht ontvlambare materiaal. Het vuur is nog niet geheel ge blust, ofschoon reeds millioenen kubieke meters water gebruikt werden. In een nota naar aanleiding van het verslag van het wetsontwerp verhoging van pensioenen met een toeslag, deelt de Minister aan de Tweede Kamer mede, dat de Re gering bereids is overgegaan tot het verstrekken van een voorschot op bedoelde verhoging over het jaar 1947 aan hen, die onder dit wetsontwerp vallen, voor zoover zij niet reeds te vorigen jare een zodanig voorschot hebben ontvan gen. Voor wat betreft degenen, die ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds zijn ge- pensionneerd, merkt de Minister nog het volgende op: Voor bedoeld voorschot zijn in aanmerking gekomen zij, die zijn gepensionneerd uit hoofde van: a. Ontslag, ingegaan na 31 Dec. 1944, doch vóór 1 Juli 1947; ta. Overlijden in dat tijdvak van een ambtenaar of militair of van een gewezen ambtenaar of gewe zen militair, die in dat tijdvak is ontslagen; Het voorschot is verleend tot een bedrag, gelijk aan de toeslag, waarop de gepensionneerde krach tens het onderhavig wetsontwerp recht zou hebben, indien dit wets ontwerp ongewijzigd tot wet zal zijn verheven. Het voorschot is verleend tot een. bedrag, gelijk aan de toeslag, waarop de gepensionneerde krach tens het onderhavig wetsontwerp recht zou hebben, indien dit wets ontwerp ongewijzigd tot wet zal zijn verheven De uitbetaling van het voorschot heeft voor het grootste gedeelte plaats gehad in de maanden Au gustus en September, terwijl de uitbetaling van het overige ge deelte geleidelijk geschiedt. Buiten het voorschot vallen de gepensionneerden, wier pensioen, in verhand met inkomsten, niet ten volle betaalbaar is. Het bovenstaande geldt ook voor de militaire pensioenen, ontleend p.an een ontslag in de loop van 1945 of aan het ovërlijden van een militair in 1945 of aan het overlij den van een gewezen militair, die in 1945 ontslagen is. Aan de gepensionneerde spoor wegambtenaren is naar analogie van het voorgaande eveneens een voorschot verstrekt. Te Batavia is officieel mede gedeeld, dat Dr. L. J. M. Beel, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, dezer dagen voor korte tijd naar Nederland zal ver trekken om besprekingen te voe ren met de Nederlandse regering. Smidt woorden van welkom tot de heer Hamerlinck en diens fa milie, waarna het gezelschap het Wilhelmus speelde. Nadat de vader van de heer Ha merlinck allereerst zijn dank had gebracht voor de gebrachte ver welkoming, nam de heer Hamer linck zelf het woord, waarbij ook hij zijn verrassing en voldoening uitsprak voor de gebrachte sere nade en voor de talrijke bewijzen van medeleven, die hij1 en zijn fa milie heeft mogen ontvangen, waardoor zijn ouderlijke woning in een bloementuin was omgeto verd. Wederom werd een populaire mars gespeeld en daarna keerde de Harmonie naar haar lokaal te rug. iZowel bij de heer Van der Sluis als bij .de heer Hamerlinck werd de verwelkoming op de ge voelige plaat vastgelegdl Diefstal. Bij het in aanbouw zijnde woningcomplex achter de Lelie straat voor de Woningbouwver eniging „Werkmanstoelang" al hier, zijn in de afgelopen week enige bussen yerf ontvreemd, welke opgeborgen waren in een met een hangslot afgesloten schuurtje van een dezer wonin gen. Door het vernielen van het hangslot was men binnengedron- gen. Verder is aldaar nog' een hoe veelheid latten voor de dakbe dekking ontvreemd. Ongeval. Begin dezer week bezichtigde eenbelangstellende dame een der in aanbouw zijnde woningen ach- der de Leliestraat. Bij het naar beneden komen bleef zij met een hak van haar schoen achter een ter bescherming van de trap ge spijkerde lat haken, tengevolge waarvan zij achterover naar be neden viel en daarbij een arm braken en enige hoofdwonden be kwam. Aanvaring. Bij het uitvaren van dë Oost haven kwam Vrijdagmiddag te ongeveer 12.45 uur het Belgisch motorschip Clementine" in aan varing met de uit Hoedekens- kerke binnenkomende „Kopingin Emma" van de Provinciale Stoombootdienst tengevolge waar van de „Clementine" zeer ernstige schade aan de voorsteven boven de waterlijn bekwam. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De .„Clementine" is naar de Middenhaven gevaren. MIDDELBURG. OVERSLAG. Vergadering hengelaats- vereniging. Woensdagavond werd door de hengelaarsvereniging „De Paling vrienden" in het clublokaal bij de wed. L. Spiessens, een bijzondere vergadering gehouden. Bij de laatste wedstrijd welke had plaats gehad was er bedrog gepleegd door een hengelaar van Wachte- beke, welke verboden aas had ge bruikt. De betreffende persoon had zich met een minder hygië nisch middel geholpen, daar hij een aantal kleine wormpjes (waarmede niet mocht worden gevist) in de mond had gehouden om zodoende het aas onopvallend aan de haak te kunnen bevesti gen. Door later zijn mond te hebben voorbijgepraat is het zaak je aan het rollen gegaan. De deel nemer welke een prijs had gevist moest natuurlijk worden ge royeerd en de prijs terugbetalen aan de vereniging. Hierna werd overgegaan tot een ander onderwerp en wel de deelname aan de hengelwedstrijd te Westdorpe op 26 Sept. a.s. Reeds 15 leden va.n ,,De Paling vrienden" lieten, zich hiervoor inschrijven. Verder werd afgesproken een uitstapje te maken met de leden der vereniging en de café's van de leden te bezoekeoi J „Concordia". iekv^rejiigini; Behalve de heren J. Fanoy en gezien deze zaak geen uitstel ge- P. A. Wondergem, die met ken- doogt, wordt, hoewei het rapport nisgeving afwezig zijn, zijn alle van de Brandweermspectie nog leden aanwezig. niet ontvangen, is het nodige Een 17-tal ingekomen stukken crediet toegestaan tot aanschaf- c <mvi non nioimrn ourG-hraïVl De muziekv fiiging „Ccncor- hierop terug- zijn de op slagplaatsen van een verzeke ringsmaatschappij voor de zee vaart door brand vernield. Volgens een eerste schatting bedraagt de schade 4 millioen Amerikaanse dollars. Tot nu toe kwamen tenminste 25 personen om het leven en wer den er 66 naar het ziekenhuis overgebracht, van wie velen in ernstige toestand. Volgens een schatting worden 50 personen vermist. Daar de trap vernield was, sprongen velen, onder wie een Chinese vrouw met haar baby, naar beneden en vonden zo de dood. Anderen werden in netten opgevangen. Alle beschikbare materiaal ruk te uit om de. brand te bestrijden. Er had een ontploffing plaats in een ruimte waar films en ander licht brandbaar materiaal was opgeslagen. De brand, die de derde is aan de waterkant van de stad in de afgelopen maand, vormt de ernstigste brand sinds 14 jaar. Het aantal doden door de zwa re brand in Hongkong is tot 80 gestegen; van de 66 gewonden, die naar een ziekenhuis werden overgebracht, zijn 12 buiten ge vaar. Naar schatting hebben meer dan honderd mensen het leven ge laten tijdens de brand. Brand weerlieden kregen het vuur na 24 uur gedeeltelijk onder controle. Zij borgen 60 lijken uit twee hui zenblokken. Volgens de politie zijn nog ongeveer 40 slachtoffers niet geborgen. Volgens de laat ste berichten is het aantal doden gestegen tot 135. GRENSWIJZIGING TUSSEN BRESKENS EN GROEIDE. Ged. Staten van Zeethnd heb ben aan de Minister-van Binnen landse Zaken advies uitgebracht omtrent een partiële herziening var. de grenzen tussen de gemeen ten Breskens en Groede. Het betreft hier een ruil, waarbij Bres- keus naar het oordeel van Ged. Staten naar het Zuiden uitbrei ding met een gedeelte van Groede behoort te krijgen, terwijl deze gemeente daarvoor een deel van de kuststrook onder Breskens terugkrijgt. In aansluiting op het bericht an Donderdag omtrent de in be spreking zijnde grenswijziging tussen de gemeenten Breskens en Groede kan nader gemeld worden, dat een plan tot herziening van de gemeentegrenzen in de gehele kuststrook van West Zeeuws- Vlaanderen in voorbereiding is bij een commissie, welke daartoe door Ged. Staten is benoemd. Deze commissie bestudeert thans ook de noodzakelijkheid van een grenswijziging in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen. Naar de mening van de com missie (onder voorzitterschap van Mr. Dr. A. J J. M. Mes) zou Hulst uitbreiding behoeven. Of in dit plan slechts de buurge meenten van Hulst dan wel de gehele grensstrook in deze streek betrokken moeten worden, vormt nog onderwerp van overweging. TERNEUZEN Uitreiking eretekens. Naar wij vernemen, zal op Donderdag 30 dezer, op wens van de Belgische regering, die hare erkentelijkheid wil betonen aan Nederlandse Rijksambtenaren en beambten, die hun leven veil had den voor het behoud der slu'zen, alsook aan diegenen die bijdroe gen tot de spoedige herstelling van de toegang tot het kanaal TerneuzenGenti een aantal ere tekens worden uitgereikt. Deze uitreiking geschiedt te 13 uur in Hotel Rotterdam hier ter stede, door de Belgische Minister van Openbare Werken, Z. Exc. Behogne. De Minister en zijn gezelschap arriveren per jacht „Artevelde" om 12.30 uur te Terneuzen, waarna op het mo nument der gevallenen op de be graafplaats bloemen zullen wor den neergelegd. Hierna vindt in Hotel „Rotter dam." de officiële ontvangst en de uitreiking der onderscheidin gen plaats, gevolgd door een lunch, aangeboden door het stads bestuur jvan Gent. Te 16 uur ver trekken de Belgische bezoekers weer. Een Serenade. Het muziekgezelschap „De Ver enigde Werklieden" bracht giste lenavond een serenade aan de wo ning van de heer Ir. Lindenbergh in de 2de Kortestraat, ter gele genheid van de terugkeer uit In donesië van diens schoonzoon, de heer J. C. van der Sluis; le luite nant der Koninklijke Landmacht. De 2de Kortestraat was geheel bevlagd en de woning van dë heer Lindenbergh op schitterende wijze electrisch verlicht. De Voorzitter van het muziek gezelschap. de heer De Smidt. wenste de heer Van der Sluis en zijn familie van harte geluk met rijn behouden thuiskomst, waarna het Wilhelmus ten gehore werd gebracht. De heer Van der Sluis bracht de Harmonie dank voor de bij zondere" attentie en zeide verrast te zijn voor de overtalrijke blijken van belangstelling, die hij en zijn familie bij zijn thuiskomst heeft mogen ontvangen. Hierop werd het gezelschap uit genodigd tot het gebruiken van een verversing en na het speten van enige populaire marsen, mar cheerde de Harmonie af naar de Lange Kerkstraat, waar hij de woning van de heer W P. Hamer linek, matoos der Koninklijke Ma rine die eveneens uit de tropen was teruggekeerd. De omwonenden hadden gezorgd voor een passende versiering van dit straatgedeelte. Ook hier sprak de heer De Zusters Dominicanessen terug naar Middelburg Naar wij vernemen is het waarschijnlijk, dat de zusters Dominicanessen, die enkele maan den geleden hun klooster te Mid delburg hebben opgegeven, naar deze stad zullen terugkeren om te zijner tijd de zorg vtoor een te stichten R. K. tehuis voor ouden, van dagen op zich te nemen. dia" alhier heeft Va,n het bestuur van het feestcomité te Koewacht een uitnodiging ontvangen tot het opluisteren van het festival op 26 Sept. a.s. Het. bestuur heeft hierop gunstig beschikt en zal de feestelijkheden te Koewacht hel pen opluisteren. Van Israëlitische zijde wordt verklaard, dat de te Latroem gelegen Arabische troepen „een aanzienlijke aanval" zijn begon- neneop Israëlitische verbindingen. Bulgarije heeft nogmaals een verzoek ingediend tot toelating tot de V. N. Het eerste verzoek werd vorig jaar Juli gedaan; het werd echter, door de Veiligheids raad afgewezen. Slechts de Sov jet-Unie, de Oekraine en Syrië steunden Bulagrije's toetreding. De Sovjet-Unie heeft met haar veto het toetreden van Italië, Oostenrijk, Finland, Eire, Ceylon, Portugal en Transjordanië ver hinderd, zo tekent Reuter hierbij aan. In het tweede verzoek, dat door de Bulgaarse Minister van Bui- telandse Zaken, KoLarof, werd ingediend, wordt onder meer ge zegd: „Sinds de overwinning van de nieuwe democratische orde heeft de Bulgaarse regering een resolute politiek van vrede en samenwerking met alle volken gevoerd". Roman door CHARUEi_yoWLEY De leider van de Zuid-Afri kaanse delegatie, Eric Louw, heeft gisteren voor de algemene vergadering verklaard, dat Zuid- Afrika misschien zal moeten overwegen of zijn lidmaatschap var. de organisatie met zijn natio nale belangen in overeenstemming is, indien de; organisatie der V. N. geen andere weg kiest dan die welke zij de aftoelopen twee jaren is gegaan. Te San Francisco, aldus Louw, hadden dë kleinere landen met tegenzin het principe van een stemmigheid der Grote Vier en het gebruik van het vetorecht in de Veiligheidsraad aanvaard Deze verleende voorrechten leg den de grote mogendheden wéke- üjks verantwoordelijkheden op. Het zou neerkomen op een schen ding van vertrouwen, indien zij van deze voorrechten gebruik maakten in strijd met de geest, waarin zij werden verleend. De leider van de Chinese dele gatie, Dr. Wang Sjih-Tsjieh, ver klaarde, dat verkeerdelijk werd verondersteld, dat de volken der wereld moesten kiezen tussen kapitalisme en communisme. Er varen ook andere mogelijkheden, zo zeteie hij. Naar hij zeide had China geen eerzuchtige bedoelingen ten aan- zien van Korea. Speciaal met betrekking tot de 40 woordigheid van geest nodig hebben!" „Een enkel glas, 'op de terug komst van mijn vrouw en je ver loofde, Jacques!" „Goed, in aar dan onmidclellijlc, Vrij vertaald en bewerkt j want ik wil niet te laat zijn!" door Mr. W. d'OBÉRON „ik kan je niet zeggen, Jacques, hoeveel het mij kost, je alleen te (Nadruk verboden). „Het zal niet zonder gevaar voor mij zelf zijn, maar ik za! mijn belofte nakomen!" „Ik kom om acht uur vanavond bij' u, Tao!" Neen! Kom liever om half acht. Dat is beter. Laat u n et volgen, want dan zou ik niet mieer voor uw leven kunnen in- stcia/n „Geen vrees, tot vanavond, Tao!" Tegen zeven uur zaten Charlie Stone en zijn secretaris nog te praten in een afzonderlijk zaaltje van hotel Nestoria. Wil je een glas champagne, Bermond?" stelde Charlie voor, die totaal veranderd was do Ar de hoop op een goede afloop. „Dat zal je helderheid en een vaste hand geven en tegelijk je zenu wen kalmeren!" Neen! Dank u mijnheer Stone. Ik' zal werkelijk al mijn tegen- laten gaan! Je zult moeten toe geven, dat het hard voor mij is om werkeloos toe te moeten kij ken! Die kwelling zal acht dagen duren!" „Laten we hopen, dat het kor ter zal z'ijn!' Charlie slaakte een diepe zucht. „Mijn arme lieve Evelyne! Wat een verschrikkelijke angst moet zij uitgestaan hebben! Bij de ge dachte, dat jij met haar zult spreken, wordt ik vreselijk ja loers! Ik zou graag alles wat ik bezit willen geven, om in jouw plaats te kunnen gaan! ..Onmogelijk miinheer Stone! Absoluut onmogelijk!" De goede Stone zuchtte opnieuw en zeide: „Ondanks alles heb ik nooit aan de oprechtheid en eerlijkhe'd van mijn vrouw getwijfeld, Jacques nooit!" Bermond stond op. „Heb je -een revolver Bermond?' ,,lri een zakje aan mijn riem!' (Ingez. Med.) Indonesische kwestie zeide Wang van mening te zijn, dat de Vere nigde Naties dank verschuldigd zijn aan de Veiligheidsraad en aan dë commissie van goede diénsten voor behandeling der kwestie. Herinnerend aan de woorden van Koningin Wilhelmina, dat het koloniale tijdperk voorhij is, zeide Wang, dat deze verklaring de geest van de tijd weerspiegeld. De leider van de Birmese dele gatie Oe Ohn, zeide, dat Birma noch tot het Oosterlijke, noch tot het Westelijke blok behoorde, doch tot het blok der V. N. Hij verzocht de vergadering geweste lijke raden op te richten voor de vrede en veiligheid. Mocht de oorlog in een of ander gebied uit toreken, aldus Oe Ohm, dan zou er alle kans op zijn, dat hij niet r.aar aangrenzende gebieden zou overslaan. Rasmussen, de Deense Minister •van Buitenlandse Zaken, zeide, dat de ophoping van Duitse vluch telingen in Zuid-Sleeswijk, een potentiële bedreiging inhield voor de veiligheid van de Deense grens. De Deense regering wilde heel graag deelnemen aan het interna tionale werk ter oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. Bijna 3V2 jaar na de capitulatie van Duitsland waren er nog steeds bijna 45 000 Duitse vluch telingen in Denemarken. Zij had den de Deense regering tot dus ver meer dan 100 millioen dollar gekost. De Turkse Minister van Buiten landse Zaken, Necmeddi Sadak drong aan op „een meer democra tische V. N. met beperking van het vetorecht". wordt voor kennisgeving aange nomen. De Raad heeft evenals B. en W. bezwaar tegen het betuigen van adhaesie aan het raadsbe sluit van Sint Jansteen, houdende verzoek aan de N.V. Waterlei ding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen, om wijziging van de regeling be treffende aansluiting van z.g.n. onrendabele gebieden. Hierbij wordt n.l. verzocht, inplaats van het vragen van een garantie, ta riefverhoging over de gehele linie toe te passen. Aangezien de con sequenties van dit laatste niet te overzien zijn, wordt toesloten, zich rechtstreeks tot de Mij te wenden en daarbij de billijkheid van het verzoek van Sint Jan steen te onderstrepen wat betreft het vervallen van de garantie clausule, doch geen bepaalde maatregelen te noemen, maar te informeren naar de consequen ties van het vervallen van de eis tot het stellen van garanties. B. en W. doen verschillende mededelingen betreffende door hen naar aanleiding van in vorige vergaderingen gestelde vragen genomen en te nemen maatrege len. In verband hiermede, wijst de heer C. van Bendegem nog op verschillende gebreken aan de nieuwbo-uw-woningen en vraagt de heer- Scheele te blijven uitzien naar een geschiktere plaats voor het woonwagenkamp. Tot lid der gascommissie wordt in de vacature-Sijtema benoemd 'de heer Jac. Dieleman, die deze benoeming aanvaardt. Tot leden der huisvestingscom missie worden herbenoemd de heren; J. Pijpelink, M. J. van den Berg, C. van den Bos en R. C. Boeije, terwijl in de plaats van de heer J. Francke, die niet herbe noemd wenst te worden, tot lid, tevens secretaris, wordt benoemd de heer I. C. Provoost, tegen de zelfde beloning ais zijn voorgan- o-€r B en W. zullen een regeling vaststellen, volgens welke gega digden zich niet meer doorlopend, doch op (bepaalde uren bij de secretaris kunnen vervoegen. Besloten wordt tot aankoop van enige percelen bouwgrond in plan West en tot verkoop van perce len bouwgrond aan C. Geelhoedt, C. Hamelink, A. C. Hoogstrate M. A. J. Miohielsen, F. J. P. van den Berg en Jac. Dieleman. De politieverordening wordt gewijzigd in die zin, dat voortaan het sluitingsuur voor café's 11 uur wordt, inplaats van zoals tot nu toe op werkdagen half 11 en des Zondags 10 uur. Deze maat regel wordt vooral met het oog op het reizigersverkeer per auto bus genomen. De instructies voor de keurings veeartsen worden gewijzigd, even als enkele bepalingen betreffende het woningbedrijf. Overeenkomstig de regelingen voor het Rijkspersoneel wordt aan het personeel der gemeente restitutie verleend van het bedrag der verlaging van het premiever- haal voor eigen pensioen over 1948 en een gratificatieuitkering toegekend. Aan A. C. Hoogstrate wordt, in het kader van de financieringsre geling, een 2e hypotheek ver leend. De auto-brandspuit verkeert in een zodanige toestand, dat repa- fing van een nieuwe auto-brand spuit. In verband met de in voorberei ding zijnde herziening van het uitbreidingsplan wordt bepaald, dat herziening van dit plan wordt •voorbereid en worden gronden aangewezen, welke bestemd zijn voor de aanleg van straten en pleinen, dit laatste met het oog od een voor die gronden vast te stellen bouwverbod. De regelen, bedoeld in artikel 4 der Woonruimtewet 1947 wor den vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, ernstig te protesteren tegen de blijkens een bericht in de pers voorgenomen wederinvoering van tarieven voor het bootver- keer over de Wester-Schelde. Bij de rondvrag informeert de heer Scheele naar de plannen voor het doen rijden van een schoolbus evenals vorig jaar. De Voorzitter antwoordt, dat deze per 1 October wéér gaat rij den. Ook vraagt de heer Scheele maatregelen tegen stremming van het verkeer in de Noord straat, doordat de bussen daar aan beide zijden parkeren. Enkele ideeën, die door de vergadering naar voren gebracht worden, zul len door B. en W. overwogen worden. De heer C. van Bendegem wijst op het ontstaan van een vuilnis belt te Kijkuit, wijst in verband met dè plannen tot verbetering van de muziektent op een in een andere gemeente aanwezige ver plaatsbare muziektent en vraagt het aanbrengen van een trottoir in het gedeelte van de Ooster straat vanaf de Julianastraat tot aan de zgn. Koeput. Tenslotte spreekt hij zijn voldoening uit over de stijlvolle en indrukwek kende wijze, waarop de onthul ling van het monument ter her innering aan de bevrijding dooi de Poolse strijdkrachten heeft plaats gehad. Hij is B. en W dankbaar voor hun medewerking hieraan, ook voor de daarvoor beschikbaar gestelde plaats, die zo uitermate geschikt is, om door dit kunstvolle monument, waar mee onze gemeente verrijkt is, de herinnering aan onze bevrijding en de daarbij gebrachte offers levendig te houden. Hij vraagt, bij dit monument een straatlan taarn te plaatsen, waardoor het ook des avonds zichtbaar is en het monument met het erbij be horende parkje beter tegen even tuele baldadigheid der jeugd be schermd zal zijn. Burg. en Weth. zullen ee» en ander overwegen. ratie niet meer mogelijk is. Aan- „O ja!... u heeft mij meer dan voldoende gegeven, mijnheer Sto ne! De dollars zijn erg gewild, zelfs in de Chinese wijk! Ik zou bijna alle Chinezen kunnen om- I kopen „Dan moet je nu in Godsnaam I maar gaan, Jacques!" De twee mannen, die zeer ontroerd waren, kekien elkander aan. De smart en angst, die zij samen hadden doorstaan, hadden een hechte vriendschap tussen hen doen groeien. Zij drukten elkaar lange tijd stevig de hand. „Dank je, Jacques! Houd moed en veel geluk!" De .jonge man nam zijn hoed en ging haastig heen. Charlie Stone zette zich weer voor de tafel en verborg het ge zicht in zijn beide handen. „Zal ik je spoedig weerzien, mijn lieve Evelyne? God geve het!" Toen Charlie tien minuten later het hoofd weer ophief, zag hij, dat zijn handen nat van tranen wa ren. Op zijn gelaat was echter geen spoor van ontroering meer te zien. Zijn blik was weer hel der geworden. „De diamanten van Evelyne zijn verdwenen", mompelde hij; „maar bij baar terugkomst zal zij prachtige robijnen vinden! Robij- RECHTSZAKEN. Arrondissements Rechtbank te Middelburg- Op de zitting van 22 Sept deed' dë Arrondissements Rechtbank te Middelburg de volgendfe uitspra ken: P. R., 45 jaar, landbouwer to St. Jansteen, die dronken achter het stuur zat, hoorde bevestiging van het vonnis van de Kanton rechter tegen zich uitspreken en kreeg 14 dagen hechtenis voor waardelijk met 1 jaar proeftijd en 80 boete of 40 d. hecht. J. P. B„ 39 jaar, voorheen be waker van het Interneringskamp te Sluis, thans wonende te Rot terdam, die destijds een geïnter neerde opzettelijk liet ontsnappen, kreeg 3 maanden gevangenisstraf. ZONDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Hoogmis; 11.30 Graan.; 11.40 Muz. Cyclus; 12.15 Gram.; 12.33 Het orkest zonder naam; 12.55 Zonnewijzer; 1.00 Nieuws; 1.20 Het orkest zonder naam. (verv.); 140 Spineuza; 2.00 Ned. Kamer koor; 2.35 Kamermuziek; 3.30 Lezing; 3.40 Gram.; 4.10 Sport; 4.25 Afscheid Missionarissen; 6.00 Kerkdienst; 6.00 Gram.; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 NCRV-kwartet; 715 Kent gij Uw Bijbel?; 7.30 Nieuws; 7.45 Graan.; 7.50 „In 't Boeekhuys"8.05 De gewone man; 8.12 Muz. miniaturen; 8.45 Hoorspel; 9.26 Septet „Johny Omlbach"; 9.54 Voordracht; 10.04 Gram. 10.30 Actualiteiten; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; li.. 15 Radio-Philh. Ork.. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws 1815 Gram.; 8.30 Lezing; 8.40 Or- I gel; 9.12 Sport; 9-15 Men vraagt. 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Eon- dagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Lezing; 12,06 50 jaren Ned muizek; 12.30 De Zondagclub; 12.40 Klavier; 1.00 Nieuws; 1.16 Gram.; 1.20 Musette-orkest; 1.50 Ned". Spoorwegen; 2.05 Boeken halfuur; 2.30 Concert m. toelich ting; 3.50 Fiimpraatje; 4.05 The Skymasters; 4.30 Sport; 6.00 Boekbespreking; 5.15 „Een ge dicht"; 5.30 „Stem des Volks"; 5.45 Sport; 6.00 Nieuws; 6.15 The Ramblers; 7.00 Radiolympu3; 7.30 Stradiva Sextet; 8.00 Nieuws; 8.05 Actualiteiten; 8.15 The Ro mancers; 8.40 Voordracht; 9.00 Opera-literatuur; 10.15 Hoorspel; 10.45 Gram.; 11.00 Nieuws^ 11.15 Gram. MAANDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Gram.; 9.15 Oöhtenbezoek bij jonge zie ken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgen- dienst; 11.00 Gram.; 11.20 Oude Oct. aan het Bureau van dit blad, en nieuwe schrijvers; li.40 Piano Abonnê's van dit blad kunnen zich opgeven voor deelname aan een schriftelijke cursus. Zij wor den daarbij met raad en daad ter zijde gestaan door érvaren lerares sen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruisa 250 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmelding vóór 15 neme, die nog- mooier zijn dan die, welke zij in (je opera zo heeft bewonderd!" Een zonderlinge reis. Als de nacht daalt, komen de Chinezen niet meer uit hun hui zen, uit angst voor dieven. De nauwe, kromme straatjes, waar in Bermbond zich waagde, sche nen daardoor geheel uitgestorven. De Chinese wijk zag er somber en onheilspellend uit. Toen Jacques voor het huis van Tao was gekomen, zag hij de deur opengaan. In de duisternis greep Tao zijn hand en leidde hem naar een zwak verlicht ver trekje achter in het huis. Deze keer waren de begroetingen zeer kort. Jacques bemerkte dat zijn gastheer een gala-costuum droeg. Hij vond het verstandig hem daar een compliment over te maken en zei: „Wat bent u prachtig ge kleed, Tao! Ter ere van welke mandarijn heeft u dit ivoorwitte costuum en deze prachtige jas van vossenvel aangetrokken? Waarom draagt u vandaag wit- satijnen laaTzen en die mooie pau wenveren?" Tao voelde zich door deze woor den gevleid en nam een trotse onder motto Knipcursus Ilmo, Ingez. Med. houding aan. Hjj gaf echter geen antwoord op deze vragen, maar sprak; „Leg uw hoed neer en trek uw kleren uit!" Tao reikte hem een volledig Chinees costuum en weiwide ogen af, om Jacques ongehinderd gelegenheid te geven zich te kleden. Bermond gleed in de wijde pan talon, hulde zich in een zijde hemd met gouden knopen en trok kleine fluwelen schoenen aan. Hij overtuigde zich tevens zorg vuldig, dat de revolver en het geld zich nog steeds in zijn leren riem bevonden. Vervolgens gaf Tao, gewapend met verschillende penselen, aan •zijn gelaatskleur een gelige tint, verlengde zijn ogen en trok zijn wenkbrauwen op. In enige minu ten slaagde hij er in om Jacques in een zuiver Chinees type te ver anderen. „Moet ik ook een vlecht dra gen?" „De staart is noodzakelijk!" zei Tao en gaf Bermond een klein bruin-zijden kapje, waaraan een lab ge staart van zwart haar was bevestigd. „Vertrekken wij nu eindelijk, Tao?" (Wordt vervolgd.) en zang; 12.00 Gram.; 12.33 Ama- ti-trio; 1-00 Nieuws; i.15 Mando- linata; 1.45 Gram.; 2.00 Uitzen ding v. scholen; 2.35 Nocturne; 3 05 Euphonia-ensemble3.30 A Capellakoor; 4.00 Bijbellezing; 4.45 öram.5.00 Het Kleuter klokje klingelt; 5.15 Gram.; 5.30 Viif Zapakara's; 5.45 Oom Jan reist door iTwione-sië; O.OO Piano en Orgel; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Onder de leeslamp; 7.30 Act. geluid; 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.15 Cyclus: „50 jaar Ned. orgelmuziek"; 8.45 Lezing; 9.15 Busch Strijkork.; 9.45 Swee- linck kwartet; 10.15 Met band en plaat; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11,15 Avondcon cert. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Holl. liedjes; .00 Op den uitkijk; 11.15 Gram.; .00 Piano; 12.33 In 't spion ne jte; 12.38 Orgelbesp.; 1.00 Nws; 1.20 Metropole orkest; 2.00 Le zing; 2.15 Gram.; 3.00 Bonbon- nière; 4.00 Aansluiting met de B.B.C. te Londen; 4.45 Musicca- lender; 5.30 Ned. Padvinders; 5.45 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.15 Gram.; 6.45 Album für die jugend; 7.45 Inleiding tot muziekbegrip; 8.00 Nieuws; 8.05 Radioseoop; 10.30 Gram.; 11. 00 Nieuws; 11.15 Zang en dansprogramma,

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2