UIT DE PROVINCIE r-KsDwf Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" Troepen uit en naar Indië Generaal DE GAULLE verliest lijfwacht Engeland verzet zich tegen Egyptisch voorstel Het militaire bestuur in Haiderabad 1 Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt, onvoorziene omstandig heden voorbehouden in de vroege morgenuren van heden met troe pen uit de tropen in de Rotter damse haven verwacht. De ont scheping van de „'Zuiderkruis" begint hedenmorgen te 9 uur. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal Vrijdag 24 September met aflos singsdetachementen,. behorende tot de K.N.I.L. en de Koninklijke Landmacht uit Amsterdam naar Indië vertrekken. TREFFEN VAN NEDEBL. PATROUILLE MET REPUBLI KEINSE BENDELEDEN. Vier Nederlandse militairen werden gedood en zes licht ge wond, toen Nederlandse patrouil les in de loop van de vorige week in het gebied benoordoosten van Eobotsari ((Midden-Java) in con tact kwam met uit republikeins gebied geïnfiltreerde benden, al dus meldt de correspondent van Aneta uit Semarang. Het eerste treffen vond plaats op 14 Septem ber en de volgende dagen werd een. tegenactie ingezet, waarbij artil lerie werd gebruikt. De benden, die bewapend waren met zware mitrailleurs en mortieren, werden uit elkaar geslagen en leden ge voelige verliezen, terwijl ook een hoeveelheid wapens en munitie in handen der Nederlanders viel Bij een treffen op 18 September zijn minstens 30 bendeleden ge dood. De overgebleven leden der benden schijnen zich te hergroe peren achter de status quolijn. Èr bestaan aanwijzingen, dat deze benden communistisch ge oriënteerd zijn. regering tot het handhaven der openbare orde. De nationale vergadering keur de bij handopsteken (de commu nisten stemden tegen) de motie goed, waarin zij haar leedwezen betuigt in verband met ,,de pijn lijke gebeurtenissen, waarvan de stad Grenoble het toneel is ge weest" en „haar vertrouwen in de regering uitspreekt ten aanzien van de handhaving en zo nodig de verdediging van de republi keinse vrijheden, en de openbare orde". (Een communistische motie waarin de ontbinding der groepen van de burgeroorlog van de RPF werd geëist was met 330 tegen 181 stemmen verworpen. De Franse Minister van Defen sie, Paul Ramadier, heeft in de nationale vergadering meege deeld. dat een speciale afdeling van de gendarmerie, die Generaal De Gaulle was toegevoegd, terug getrokken zal worden. Deze garde was bedoeld om de Generaal te beschermen maar was, zo zei Ra madier, gebruikt als erewacht. Afgevaardigden van de com munistische partij en deM R.P. (Rooms Katholiek) hadden be weerd, dat aanhangers van Gene raal De Gaulle wapenen droegen en dat geüniformeerde officieren in een Gaullistische demonstratie te Grenoble hebben meegelopen. Ramadier voegde er aan toe, dat stappen zullen worden geno men om Generaal De Gaulle te beschermen. Hij trad niet in bij zonderheden maar verklaarde, dat „de veiligheid van Generaal De 'Gaulle verzekerd moest zijn gelijk die van andere staatsbiirgers". De vergadering nam een motie aan, waarin zij haar vertrouwen uitsprak in de bekwaamheid der PROTEST TEGEN AFSCHAFFING VRIJ VERVOER OP DE WESTERSCHELDE. Het College van Ged. Staten van Zeeland heeft zich unaniem gekeerd tegen het voornemen van de Minister, om het vrije vervoer op de veren van de Provinciale Stoombootdiensten over de Wes- terschelde af te schaffen. Het Ooilege is van oordeel, dat de mo tieven, waarop die tot het instel len van het vrije vervoer drie jaar geleden leidden, nog steeds en on verminderd gelden. Ook de R.K. Middenstandsbond besloot een actie tegen het voor nemen van de Minister van Ver keer en Waterstaat te onder nemen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland belegde tezamen met een aantgl Zeeuwse organisaties een bijeenkomst en men kwam eveneens unaniem tot de conclusie, dat de vrije veren gehandhaafd moeten blijven. Men stelde zich op het standpunt, dat ue veren verlengstukken zijn van de normale Rijkswegen, waarvoor Zeeland ten volle zijn aandeel be taalt. Bovendien is men van mening, dat door de vrijdom van veergelden Zeeuws-Vlaanderen se dert 1945 een hechter contact met Nederland heeft verkregen. Invoering van tarieven zou zo wel de kostprijs als de transport kosten van landbouw- en indus trieproducten belangrijk doen stij gen. Verschillende Z.-Vlaamse industrieën hebben hun calcula ties juist mede op basis van dit vrjje transport gemaakt. TERNEUZEN. Actie vrij vervoer over de Westerschelde. Alhier werd Dinsdagm ddag een bijeenkomst belegd door de Kamer van Koophandel en Fa brieken teneinde het standpunt te vernemen van de vertegen woordigers van het verkeer, de industrie en de handel uit geheel Zeeuws-Vlaanderen in verband met de plannen van de regering Van (bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de Britse regering zich zal verzetten tegen het Egyp- i tische voorstel, volgens hetwelk de raad voor het Suez-kanaal voor 40 procent uit Egyptische onder danen moet bestaan teneinde te beantwoorden aan de nieuwe Egyptische wet op de maatschap- pijen. In Britse kringen meent men dat de Franse regering ook be zwaar zal maken. De kwestie wordt door Britse deskundigen in de internationale wet onder zocht. Men weet nog niet of Engeland het voorstel meteen zal verwerpen, omdat een zuiver Egyptische wet de bestaande sta tuten van de maatschappij niet zou kunnen annuleren en zal trachten de Egyptische regering te overreden het voorstel in te trekken. De zaak zou voor het internationale hof van justitie te Den Haag gebracht worden indien dit noodzakelijk zou zijn. Het interim-militaire bestiAr in Haiderabad heeft alle rege ringsvertegenwoordigers van de Nizam, benevens de vertegen woordigers te New Delhi, Karat- sji en Londen geïnstrueerd hun activiteit onmiddellijk te staken. Het bestuur heeft ook ver bodsbepalingen opgeheven betref fende gebruik van Indisch geld in de staat Haiderabad. Voorts zijn alle transacties van de vorige regering, die met behulp van pon den sterling werden uitgevoerd, geschorst. Vier kranten der Ra- zakars werden verboden en twaalf andere gewaarschuwd niets te publiceren wat de binnenland se vrede zou kunnen verstoren. Een woordvoerder van de rege ring zeide, dat de Razakars hun wapens wegwierpen en terugkeer den naar het normale leven. Alle voorzorgsmaatregelen in verband met luchtaanvallen werden in de hele staat opgeheven. de vrije veren op de Westerschel de op te heffen. De overgrote meerderheid der aanwezigen sprak zich uit voor het behoud der vrije veren op grond van economische en natio nale overwegingen. De Voorzitter der Kamer gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de ontwikkeling van de vrije veren en de zeer grote belangen welke daarmede, speciaal voor Zeeuws-Vlaanderen, gemoeid zijn. Er bleek een algehele overeen stemming te bestaan tussen de zienswijze van de Kamer van Koophandel en die van het op brede basis vertegenwoordigd verkeer en de verschillende groe pen van ondernemers. De Kamer zal zich op grond hiervan met een rapport tot de Minister-President en de Minister van Verkeer wenden en met na druk op het behoud van de vrije veren aandringen. Doof een persoonlijk bezoek aan de genoemde Ministers zal kracht bijgezet worden aan de door het bedrijfsleven geuite wens. Een mooie geste. Zoals uit een advertentie in ons blad van heden blijkt, zullen alle kermisattracties de recettes, wel ke zij hedenavond tussen 6 en 7 uur maken, afstaan aan Kath. Thuisfront. Wie dus gedurende dat uur de in de advertentie ge noemde attracties bezoekt, geniet niet alleen van de kermis, maar steunt tegelijkertijd een mooi werk, dat nu eenmaal veel geld kost. Niwin-Kerstpakketten. Over drie maanden hopen we Kerstfeest te vieren en ofschoon het nog geen tijd is om voorbe reidingen te treffen voor de vie ring daarvan in eigen kring, gaan onze gedachten er toch wellicht al eens naar uit. In onze gebiedsdelen overzee zullen dan 200.000 militairen en burgerpioniers als blijk van mede leven van het Nederlandse volk Y,2','V Met akelige snelheid zonk het voorstuk van de .Noorderlicht". Het was onbegrijpelijk dat 'n schip zo snel kon zinken. Bim en Basil hielden hun ogen gesloten en probeerden het leven zo lang mogelijk te rekken. Het was maar gelukkig, dat zij niet keken. Want de vissen, die in de buurt van Ge zeebodem rondzwerven, hebben niets over zich om een mens op zijn gemak te stellen. Het schip cirkelde pijlsnel in een draaikolk. Plotseling hoorden Bim en Basli een vreemd geluid. Het was alsof zij in een tunnel daalden. Daarna hoorden zij een geraas alsof een grote ijzeren deur werd dichtgeschoven Plot seling konden zij weer adem halen. „Kijk eens, Mugli!" zei Bim. „Arme juffrouw Way" mom pelde Basli bedroefd. „Zij zal zo ongerust over ons zijn. De detec tive keek peinzend voor zich en greep naar een sigaar. een pakket ontvangen, dat hun wordt toegezonden door de Niwin. Het is thans de derde maal dat de NAwin-Kerstpakkettenactie ge voerd wordt. Uw echtgenoot, zoon of verloofde behoren misschien ook tot degenen, die ermee be dacht zullen worden. Er zijn aan deze actie grote kosten verbonden, en het zal een hele toer zijn om het gel«j ervoor bij elkaar te krijgen. Bedenken we echter, van welk een grote betekenis het slagen ervan is, dan dienen we alles in het werk te stellen om ze tot een goed ein de te brengen. T)e prijs van een Kerstpakket bedraagt 5 en op elk pakket wordt de naam vermeld van de gever. Het Centraal Bureau N.I.W.I.N. heeft het echter moge lijk gemaakt, dat degenen, die slechts over een bëscheiden beurs beschikken, de Kerstverrassing van een militair of burger in In dië voor hun rekening kunnen nemen. Wanneer n.l. twee perso nen of families een bedrag van ƒ5 bijeenbrengen, worden van beide "de namen op het étiket vermeld. Het is bovendien moge lijk om namens een buurt, vereni ging of instelling een pakket te laten verzenden. De ervaring heeft geleerd, dat deze methode door onze mensen overzee zeer op prijs gesteld wordt; dankbare brieven aan on bekende gevers zijn vaak de be loning en niet zelden ontstond hieruit zelfs een geregeldebrief wisseling. De verkoop van etiketten in onze gemeente heeft plaats op het kantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V., Nieuw- straat 10. Het plaatselijk Niwin-comité hoopt en verwacht, dat Terneuzen als thuisfront niet zal teleur stellen. Opbrengst collecte T.B.C.- Sanatoria. De op Zaterdag 11 September alhier en te Sluiskil gehouden col lecte voor de T.B.C.-Sanatoria „Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Zonnestraal", heeft te Terneu zen opgebracht 525,09 en te Sluiskil ƒ66,32. Het Leger des Heils in Indonesië. Vóór de Japanse bezetting werkten 535 Leger des Heils officieren, doktoren en employés in Indonesië. Er waren 95 korpsen (centra van geestelijk werk), 175 kleinere posten voor barmhartig heid en geestelijk werk. 6 zieken huizen, 2 hulp-ziekenhuizen, 30 poliklinieken, 6 kinderziekenhui zen, 1 meisjeshuis, 1 jongenshuis 4 leprakolonies enz. enz. Dit uitgebreid liefdewerk is op 'n wrede wijze ondermijnd en ver stoord door de Japanse overheer sing. Thans Is er herleving van activiteit. Tientallen trekken weer uit en geven hun leven aan het werk der liefde. Honderden helpen door hun gaven. Wat doet U voor het welzijn, van de bevol king van Indonesië? Het zendingswerk van alle ge- r.oodtschappen en ook dat van Het Leger des Heils heeft uw sympa thie, uw medeleven, uw gebed, ook uw daadwerkelijke hulp zo zeer van node. Zij, die ons liefde werk in Indonesië met een gave willen steunen, kunnen dit doen op onze girorekening 358536 van het Leger des Heils te Terneuzen. Ten bate van het Zendingswerk organiseert Vrijdag en Zaterdag het Leger des Heils in Terneuzen een bazar in de bovenzaal van „La Belle Vue". KOEWACHT. Geslaagd. Voor het vakdiploma kapper, te Rotterdam bn Utrecht, slaagde de heer R. Wouters alhier. NIEUW-NAMEN. De haven. Enkele ingezetenen van Clinge hebben het Rijk om vergunning verzocht, de 'haven van Nieuw- Namen binnen die gemeente te exploiteren. De exploitanten wil len die haven in goede staat bren gen en houden in ruil voor het recht om havengelden te innen, j een en ander onder toezicht van j de Rijkswaterstaat. Het gemeentebestuur van Clin- ge en Ged. Staten van Zeeland hebben reeds gunstig op dit ver zoek geadviseerd. PHILIPPINE. Concert. Onze fanfare heeft met de harmonie „Vlug en Blij" van As senede j.l. Zondag het aangekon- digde concert in Oostende ge- i geven. Ruim honderd personen j uit deze gemeente zijn met auto- bussen daarheen vertrokken. Op de Wapenplaats werd door beide verenigingen een goed ge slaagd concert gegeven. Na af loop werd gezamenlijk, gevolgd door supporters een vrolijke mu- zikale rondgang door de stad ge maakt. Aan de directeuren van beide gezelschappen werd namens de stad Oostende een prachtig geschenk aangeboden. Op de terugreis werd in Brugge en Eecloo neg een ogenblik ver toefd. Allen, die dit uitstapje meegemaakt hebben, zullen on getwijfeld met genoegen aan deze dag terugdenken. IJZENDIJKE. De Katholieke H.B.S. blijft alhier. In tegenspraak met eerder ge publiceerde desbetreffende be richten, delen wij mede, dat de Katholieke Middelbare School voor West Zeeuws-Vlaanderen overeenkomstig de besluiten van het bestuur in" IJzendijke gehand haafd blijft, en wel in de Katho lieke Meisjesschool met annexe gebouwen aldaar. Wat de definitieve vestiging betreft: Het bestuur heeft zich contractueel verbonden tot de stichting van de gebouwen in de zelfde gemeente. Z AAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Als gevonden gedeponeerd aan het Postbureau der Rijkspolitie te Zaamslag: een hamer. Een portefeuille inhoudende een muntbiljet te bevragen bij J. Ha melink. Axelsestraat Bic. ERNSTIGE AANRIJDING, Locomotief gekanteld. Gisterenmorgen tegen negen uur heeft in de Boergoensestraat bij de Wolphaartsbocht te Rotter dam een botsing plaats gehad tussen een uit zeven wagens be staande trein van de RaT.M. en een truc met oplegger van de firma P. de 'Gruyter uit 's-Her- togenbosch. De bestuurder van deze auto, de 35-jarige W. J. Siegers uit Vught, was met de situatie ter plaatse onbekend en daaraan moet het ongeluk worden toegeschre ven. Door de botsing vloog de locomotief Uit de rails en kantel de. De machinist kwam er on gedeerd af. Het verkeer ter plaatse is echter uren lang ge stremd geweest. ZWARTE SIGAREN. Tijdens een uitgebreide controle door ambtenaren van de prjjsbe- heersing werd te Oulemiborg pro ces-verbaal opgemaakt tegen 32 sigarenfabrikanten. Het bleek, dat 22 verbaliseerden de sigaren rechtstreeks aan de winkeliers leverden tegen banderolle-prijs. Het zou ook zijn voorgekomen, dat men inlevering van banderol len of bijlevering van gerookte paling eiste. VADER LOKTE DESERTIE UIT. Gisterenmorgen behandelde de Krijgsraad de zaak tenge de 58- jarige B., uit Boertange, die zijn thans 24-jarige zoon T. B„ verbo den had dn militaire dienst te gaan, aan welk verbod de jooigen gehoor had gegeven. Deze .be handeling was een proefproces. De Krijgsraad verklaarde zich echter onbevoegd, daar slechts dan een burger door de Krijgs raad kan worden veroordeeld als hij in vereniging met een militair een strafbaaar feit pleegt, het geen hier niet het geval werd ge acht. De zaak is teruggewezen naar de Officier van Justitie te Groningen. Nadat de krijgsraad te Rotter dam zich gisterenmorgen in de zaak tegen de' 58-jarige B. uit Boertange, die zijn zoon had ver boden in militaire dienst te gaan, onbevoegd had verklaard, had zijn zoon T. B., zich wegens desertie te verantwoorden. De zaak bleek zich als volgt te hebben toege dragen. Vader B. had een request ingediend om voor zijn zoon land- bouwverlof te krijgen, waarop htj echter tot nu toe geen antwoord kreeg. Hij verbood nu zijn zoon, zolang dit request onbeantwoord bleef en hij minderjarig was, in militaire dienst te gaan. De jon gen gehoorzaamde, hoewel hij er in 't geheel geen bezwaar tegen had soldaat te worden. Ook de vader had geen principiële be zwaren. Twee van zijn zoons be vinden zich trouwens reeds in Indonesië. De auditeur-militair Mr. A. W. Baron Van Imhoff eiste vier maanden voorwaardelijk tegen T. B„ van mening zijnde, dat er van desertie niet volledig sprake was. De fout ligt toch voornamelijk bij de vader, die had moeten Inzien, dat het bevel van de regering voor gaat. De krijgs raad veroordeelde T. B. conform de eis. De jongen bevindt zich op 't ogenblik in het garnizoen Schoonleven, waar men zal trachten een beschikking op het request te krijgen, S.D.-MAN AHLBRACHT TER DOOD VEROORDEELD. In de voortgezette zitting van 13 September j.l. van de zaak tegen d» S.D.-man -ronselaar en „specialist" in verscherpte ver horen AhLbrecht, heeft de Procu- eur-Fiscaal de doodstraf geëist Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem deed gisterenmorgen uit spraak. Concluderende, dat voor iemand, die zich op een dergelijke wijze heeft misdragen, geen an dere straf mogelijk is, veroordeel de het hof verdachte ter dood. D,e Britse Minister van Bui tenlandse Zaken, Emest Bevin, is gisterenmorgen vroeg in Lon den aangekomen. Hij was des nachts uit Parijs vertrokken Hij zal aan het Britse kabinet en het parlement verslag uitbrengen over de bespreknigen over Ber lijn. VRIJDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.30 Gram.; 9.15 Bij onze jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.30 Viool en piano; 12.00 Muziek; 12.33 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Vrij en blij; 13 45 Gram.; 14.20 Oude en nieuwe schrijvers; 15.10 Gram.; 16.00 Voordracht; 16.45 Pianoduo; 17.05 Gram.; 17.45 Zes Strijkkwartetten; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Geestelijke liederen; 19.45 C.M.B.-kwartier; 20 00 Nieuws- 20.15 Wij ook; 21.30 Philh. Ork.; 22.30 Negro Spirituals; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II; 8.00 Nieuwe 8.18 Operette-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.: 9.35 Piano; 10.00 Morgenwijding- 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gram.; 11.05 Voor dracht; 11.25 Gram.; 12.00 Cuar- dro Flamenco12.45 Pierre Palla- 13 00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Les gars de Paris; 13.50 Gram 14,00 Kookkunst; 15.00 Boeken schouw; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Johan Jong; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Filmland; 18 00 Nieuws; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Gespr. over de Bef<rede' 20.00 Nieuws; 20.30 Lezing; 21.00 Men vraagt... en wij draaien- 22.15 Orkest; 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3