1 Binnenlands Nieuws Distributienieuws Kerknieuws SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio BIM IN „KOMETEN VAN |HOLLYWOOD" Luitenant-admiraal Helfrich gaat neen Uit dfe Provincie GEVAARLIJKE COWBOY - ROMANTIEK. Terneuzftn. Cp zijn verzoek en op voor dracht var. de Minister van Ma rine a.i. is Lt.-AcLm. G. E. L. Helfrich bij Koninkl. besluit d.d. L6 Aug. met ingang van 1 Oct. eervol ontheven van de functie ven bevelhebber der zeestrijd krachten, en is hem met ingang van 1 Januari 1949 eervol ontslag uit de zeedienst verleend, wegens langdurige dienst, onder dankbe tuiging oor de vele uitstekende, gewichtige en langdurige diensten cioor hem aan den lande bewezen. In tegenwoordigheid van depu taties van onderdelen, schepen en inrichtingen van de Koninklijke Marine zal de aftredende Lt.- Admiraal op 1 October officieel afscheid nemen van de vloot aan boord van de luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck" te Rotterdam. Het afscheid op het Ministerie van Marine is bepaald op 30 Sept. ZEEUWS-VLA ANDEREN IN DUISTERNIS. Tengevolge van een kortslui ting op de Electrische Centrale te Driekwart was juist tegen het vallen van de avond Zeeuws- Vlaanderen gedurende ongeveer een uur in duisternis gehuld. TERNEUZEN De electrioiteits-stoornis. Het trof al bijzonder slecht voor het verkeer, dat, toen de bedrijfs storing in de electrische centrale te Driekwart optrad, de Axelse trug voor de scheepvaart was op gehaald,. zodat er een stremming ontstond in het snelverkeer en tengevolge hiervan ook een stag natie veroorzaakt werd in de autobusdiensten. De kermisvermakelijkheden, die juist hun lokkende verlichting hadden ontstoken, waren eveneens de dupe en zo stonden alle inrich tingen, die hun electrische kracht stroom van de centrale betrekken, stil. Tegen acht uur gingen de lich ten weer aan en baadde de Markt in een zee van licht. Circus Libot. Tot de Voornaamste aantrekke lijkheden van de kermis, die gis teren is begonnen, behoort onge twijfeld het op het Parkeerterrein staand Circus Libot, dat met een keur van artisten, clowns, in vrij- be'd gedresseerde paarden, honden en geiten gisteren haar openings voorstelling gaf. Het zou ons te ver voeren in dien wij het yoor het voetlicht ge brachte in zijn geheel beschreven, maar wat Mademoiselle Libot en Miss Paulina in hun speciale num mers presteren spot met alle wet ten van zwaartekracht; trouwens ook het slotnummer van het trio Rens, waarbij vooral de nog zeer jonge artist ongelooflijke staal tjes van durf en behendigheid te aanschouwen geeft, wekte de be wondering van de bezoekers op. Vermelden wij verder -nog 't op treden van de heer Labot met zijn paarden, het echtpaar Marino met hun honden, het acrobatennummer van The Bertons en de optredende danseres, waartussendoor de clowns met hun dwaze grappen succes oogstten. Het is dan ook te verwachten, dat de bezoekers die de openings voorstelling hebben bijgewoond, zullen zorgen dat de volgende voorstellingen gedurende de ker- misweek uitverkocht zullen zijn. Een liefhebber van worst. Wie zou dat niet zün en vooral in deze tijd van vleesschaarste en bonnen-misère, en zonder bon netjes gaat het nu eenmaal niet, althans niet op de normale wijze. M. R. dacht er anders over en stapte de winkel van slager v. D. in de Dijkstraat binnen, deed een greep en een stevige worst verdween tegelijk met R„ nog vóór v. D. gelegenheid had de vermeende klant te bedienen. Men had nog juist de rug van de ongewenste klant gezien, en terwjjl v. D. met z'n buurman, de agent van politie W„ in de straat het geval stond te bespreken, wandelde M. R. rustig voorbij. De echtgenote van de slager meende in hem de dader te herkennen en hij werd onmiddellijk aange houden. Daar hij aanvankelijk ontkende iets met het geval te maken te hebben, werd zijn jas losgemaakt en de heerlijke worst viel op straat. Ontkennen was thans nutteloos en R. werd medegenomen naar het politiebureau, waar hij thans een „bonnetje" kreeg, doch dat zal wel niet voor vleeswaren zijn geweest. Int. Bakkerijwedstrijd. Bij de gehouden internationale v&kwedstrijd, banketbakkerij,! te Antwerpen, behaalde onze jeug dige stadgenoot August Bonte in i de afdeling getrokken suiker de 3e prijs. Het stuk dat op de tentoonstel ling in de stadsfeestzaal bij dé Hollandse zendingen stond opge steld, trok aller aandacht. RETRANCHEMENT. Wandelsport. De pas opgerichte wandelsport vereniging „Retranchement" haa voor Zaterdag j.l. een jubileum mars uitgeschreven, waarvoor een vrij goede belangstelling bleek te bestaan. De afstand bedroeg 25 km. Enige grenskommiezen moesten 30 km afleggen om het dienstdiploma te verkrijgen. Het traject was voornamelijk op Bel gisch gebied uitgestippeld met Knocke als verplichte rustplaats. Het weer was bijzonder goed, zo dat er geen uitvallers waren. Er heerste een gezellige stemming onder de deelnemers. Des avonds werden zij op de weg tussen Cad- and-haven en Retranchement op- gewacht door het muziekgezel schap „Ons 'Genoegen" en met pittige marsmuziek trok men het dorp binnen, waar de vermoeide, maar nog enthousiaste tippelaars door de saamgestroomde burgerij met applaus werden ontvangen. Burgemeester Ltcnhoucs deelde ,in het bijzijn van de juryleden de prijzen uit, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de bevolking van Retranchement zich in groten getale achter de plaatselijke wan delsportvereniging zou plaatsen. De groep grenskommiezen 35 man) behaalde de beker, die door burgemeester Leenhouts v. as geschonken, met 53 punten. De verdere uitslagen waren: 2e prijs Wandelvereniging „Re tranchement", 45% p.; 3e prijs Raad van Arbeid", Middelbrug, 434,2 p.; 4e prijs „Oostburg", 41 p.; 5e prijs „Jantje van Sluis", 40x/2 p. Opmerkelijk was voorts de prestatie van 3 Retranchementse jongens van de lagere schoei, die na hun verplichte 15 km weiger den er mee te stoppen en evenals de volwassenen met succes de 25 km aflegden. De wandelsportvereniging „Re tranchement" kan met voldoening op deze geslaagde wandeltocht Lerugzien. Bloemen tentoonstellin g Het gymnastieklokaal van de O. L. school was Zaterdagmiddag een ware bloemenzaal. De scho- l'eren hielden hier namelijk een tentoonstelling van door hen zelf g> kweekte kamerplanten en van üoor hen zelf verzamelde en ge schikte snijbloemen. Zij hadden uit hun midden een „bloemenbe- stuur" gekozen. Met enige hulp van de Oudercommissie en het onderwijzend personeel hadden zij de zaal smaakvol voor dit doel ingericht en alles overzichtelijk gerangschikt. Het was de 11-jarige Anneke Provo, die de tentoonstelling opende en in haar openingswoord in het bijzonder burgemeester Leenhouts, de beide wethouders en de gemeente-secretris welkom heette. Tot 's avonds toe was er be zoek, zodat de leerlingen over gebrek aan belangstelling niet te klagen hadden. Bij het tentoon gestelde was er veel mooi mate riaal. Na het bezichtigen van de bloe men schonken de leerlingen voor de bezoekers een gratis kopje thee, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De prijswinnaars ontvingen een diploma. De uitslag was als volgt: Bloeiende fuchsia: le pr. Bram Leenhouts; 2e pr. Sjaak de Hul ster; 3e pr. Catrijn Cambier; 4e pr. Sjaak Christiaansen, 5e pr. Saar van Dale; 6e pr. Sien van Hoorn; 7e pr. Greta Poissonnier; 8e pr. Jan Leurgans; 9e pr. Jan- ny Lucieer. Niet-bloeiende fuchsia: le pr. Jopie Leenhouts; 2e pr. Magda Masclee; 3e pr. Ini van de Luijster. Begonia: le pr. Jo Coppens; 2e pr. Catrijn Cambier; 3e pr. Sjaak Christiaansen. Vlijtig Liesje; le pr. Jan Leur gans; 2e pr. Saar van Dale. Bloeiende geranium: le pr. Ina Buijze; 2e pr. Albert v. d. Wonde. Niet-bloeiende geraniumle "pr. Greta Poissonnier. Snijbloemen: le prijzen Annie Dierkx,; Harm Zwier en Jan Zwier. 2e prijzen: Addle van Dale; Ko Scheerens en Janna Komells. 3e prijzen: Janny Alderlieste en Marle de Lrjser. WATERL A NDKERKJE. Schoolreis. Vorige week maakten de kin deren der hoogste klassen der openbare lagere school hun jaar lijkse schoolreis. Ditmaal ging de tocht naar Zuid-Limburg. De eerste dag werden Maastricht en de St. Pietersberg bezichtigd, waarna ze langs Margraten naar Vaals vertrokken. Hier was het een sensatie om per bus Neder lands hoogste punt, de Drielan denpunt op de Vaalserberg te be- l iforv A 'V 4 -4 Daar wordt me een tafeltje gedekt lezer. Hoe gaarne zouden Wij allen mee aan hebben gezeten. De puddingen dreven letterlijk in de slagroom. Appelwijn vloeide rijkelijk. „Op een gelukkig einde van het verhaal" zei Bim terwijl hij zijn glas hief. De detective wierp een vertederde blik op Way. „Op wie zou de oude Mugli wel drinken, mijn duifje? vroeg hij plagend. I „Op Chaplin natuurlijk" zei de filmspeler terwijl hij van het on bewaakte ogenblik gebruik maak te, het grootste stuk van de pud ding op zijn bord te schuiven. Alles zou werkelijk prachtig zijn gegaan en er zou weinig meer te vertellen zijn geweest, wanneer niet de bootsman bescheiden was binnengekomen. „Mag ik even storen, dames en heren" zei de bootsman. „Wat is er bootsman", vroeg Basli. „Is er geen appelwijn ce- noeg meer voor allen? Ontbreekt het U aan pudding?" „Zo erg is het wel niet," ant woordde de bootsman weifelend. „Ik wil de feestvreugde niet ko men verstoren, maar ik voel mij toch verplicht te zeggen, dat eh, h'm het schip bezig is in tweeën 1 te breken.". klimmeü. In de Jeugdherberg te Vaals werd overnacht. De tweede dag vertrok de bus om 8 uur uit Vaals door „Klein Zwit serland" naar Valkenburg, waar de modeï-steenkolenimijn én de gemeentegrot bezichtigd werden. Met prachtig zomerweer ging het nu weer „naar huis", waar de kinderen heel veel te vertellen hadden over alles wat ze op hun schitterende tocht hadden gezien en geleerd. Reizende Bibliotheek. Evenals vorige jaren kunnen de inwoners van Waterlandkerkje weer profiteren van een nieuwe zending boeken van de Centrale Vereniging voor Reizende Biblio theken te Amsterdam. Mej. Serlé die belangeloos deze bibliotheek verzorgt, heeft de beschikking gekregen over 100 boelken voor jong en oud. Liefhebbers kunnen gedurende de wintermaanden elke Donderdag van leesstof wor den voorzien. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Wederom heeft in Bussum een verkeersongeval plaats gehad met dodelijke afloop. Gistermorgen omstreeks zeven tiur reed op de Franse Kampweg de 16-jarige J. Vooren uit Korterfhoef, die zich naar de golfkartorifabriek begaf, waar hij deze morgen voor het eerst zou gaan werken. Blijkbaar vol belangstelling voor zijn nieuwe werkkring, stak hij hij de fabriek de weg over zonder op het ver keer te letten. Een juist passe rende motorrijder kon een aanrij ding niet voorkomen en reed de iongen aan. Het slachtoffer liep een schedelbasisfraetuur op en werd naar de Majella-stichting te Bussum overgebracht. Daar over leed hij spoedig na aankomst. De motorrijder kwam er met de schrik af. SMOKKELARIJ LEEFT OP. Ondanks het feit, dat het van 1945 daterende deviezenbesluit kort geleden in werking is getre den, waardoor de mogelijkheid is geopend om smokkelaars zware boetes uit te delen en streng te straffen, begint de smokkelarij naar Duitsland toe te nemen. Terstond legt echter ook de douane een verhoogde activiteit aan de dag. Specerijen, koffie en chocolade vermen veelal de „uitvoer" artike len, terwijl allerlei apparaten en onderdelen, alsmede stoffen wor den „ingevoerd". In de afgelo pen week werd een Venloos smok- kelcomplot opgerold, waarbij T„ M„ W. en R. uit Venlo en enige compagnons van elders gearres teerd werden. In een eenvoudig schuurtje, waarop met witte kalkletters het woord „Tana" was aangebracht, kwamen op de Lautherberg ge regeld drie jongemannen van 18 en 19 jaar bijeen, zonder dat de argeloze bewoners van de stads wijk Leutherberg ook maar een vermoeden hadden, dat er in het onooglijke gebouwtje een geheim munitie- en wapendepólt was in gericht. Vier Venlose politieman nen, die „Tana" inspecteerden verbaasden zich over het inte rieur, dat bekleed was met vlag gen en wimpels, een kist cow boyverhalen, filmster-foto's, een complete Engelse stengun met dozen kogels, revolvers, een licht - kogelpistool, handgranaten en een partijtje nevel-, brisand. en mortiergranaten. Enige bajonet ten, dolken, mitrailleuronderdelen en enkele kistjes vliegtuig-, sten- gun- en geweermunitie comple teerden de verzameling. De ge hele inventaris van „Tana" werd in beslag genomen, terwijl tegen bet drietal jongelui proces-ver haal werd opgemaakt. 500 GRAM SUIKER OP DE NIEUWE BON. Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per persoon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen ver wisseld worden, zodat deze week voor alle leeftijdsgroenen 500 gram en over twee weken 750 gram suiker per persoon beschik baar wordt gesteld. AFSCHEID DS. KROMHOUT. Zondag j.l, in de dienst van 5.30 uur nam Ds. Kromhout, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Hoek, afscheid van zijn eerste gemeente wegens vertrek naar Halfweg. Na een ambtsperiode van bijna 5 jaar was dus Zondag de tijd van heengaan aangebroken. Vele Hoekenaren hebben de laatste ere-dienst blijkbaar niet willen missen, want de kerk was boorde vol, zodat zelfs banken in de zij paden en de trap naar het orgel de grote menigte plaats moesten bieden. Ds. Kromhout betoogde in zijn preek over I Petrus 1 24 en 25 dat wij mensen zeer tijdelijk zijn: ..Wij zijn slechts een stukje van de tijd" doch dat de Heer der Kerk en Zijn Woord stand houdt in Eeuwigheid. Dit Woord nu is de gemeente steeds verkondigd. Derhalve wordt het afscheid min der moeilijk: iets tijdelijks gaat heen, maar het Woord blijft. In dezelfde geest sprak ouder ling De Jonge, die de enige per soon was wien gelegenheid tot spreken werd gegeven aan het einde van de dienst. Hij memo reerde de prettige samenwerking tussen Kerkeraad en Predikant. De Kerkeraad verliest in Ds. Kromhout een voorzitter die zeer eenvoudig en verdraagzaam was. En waar de scheidende predi kant gezegd had niet over zich zelf en de bereikte resultaten te vreden te zijn, de Kerkeraad was wel tevreden, aldus ouderling De Jonge. Na Ds., zijn vrouw en- kinderen het allerbeste te hebben toegewenst bij hun werk in Half weg verzocht hij de gemeente de predikant staande toe te zingen Gezang 94 met veranderingen in de laatste regels. Nadat de predikant zichtbaar ontroerd voor deze bede had be dankt, bood hij de aanwezigen de gelegenheid bij het uitgaan der kerk zijn vrouw en hem de hand ten afscheid te drukken. Hiervan werd door vrijwel alle aanwezigen gebruik gemaakt. Door de zeer grote opkomst der gemeente en de aanwezigheid van vele collega's met hun dames aanwezig waren de predikanten Talma, yan Moorsel, Pennings, Van der Graaff, Soetekouw, Four- nier en Verveen (Geref. predikant te Hoek) bleek overduidelijk hoe erkentelijk men de scheiden de predikant is voor zijn werk in Hoek. De Nea. Herv. Gemeente van Hoek verliest in de heengaande predikant een sympathiek mens. Qie zich door zijn eenvoudigheid en verdraagzaamheid bij zeer vele Hoekenaren zeer bemind heeft gemaakt. Het afscheid van Zondag j.i. was een waardige afsluiting van een 5-jarig samenzijn van Ds. Kromhout en zijn eerste ge meente. Vlissingen IIAxel II. 14. Doordat ook de Axelse reser ve's in hun uitwedstrijd te Vlis singen met bovenstaande cijfers wonnen, was het Zondag een goede dag voor de Oranje-Witten. Ook de junioren sloegen n.l. de Sluiskilse juniores met 61. BURGERLIJKE STAND. Terneuzen. Huwelijks-aangiften. 11 Sept. Pieter Vreelke, 31 j„ jm. en Neel- tje P. van Liere, 27 j.i jd. 16 Sept. Anton J. Pieters, 20 j., jm. en Maatje Jonkman, 18 j.. jd. Jan P. Jonkman, 19 j„ jm. en Anna M. de Zwarte, 16 j„ jd. Huwel.-voltrekkingen. 14 Sept. Edmundus F. Bogaeri (van Sas var. Gent), 25 j„ jm. en Gonda G. Th. Destonbes. 21 j„ jd. 15 Sept. Cornelis den Engelsman (van Zaamslag), 25 j„ jm en, Tanneke( Zegers, 23 j., jd. 17 Sept. Ge rard J. Meulenberg. 28 j., jm. en Oda Wijne, 22 j., jd. Geboorten. 10 Sept. Marianne Bertha Emelie Prudentia, d. van Petrus A. Schelstrate en Leonia C. Doolaege (won. te Sas van Gent). Joseph André, z. van Andries H. W. van den Berg en Erna S. S. G. Tieleman. 12 Sept. Elisabeth Johanna, d. van Jannes C. van Doeselaar en van Leuntje Geelhoedt. 14 Sept. Adriana Janna Willemina, d. van Daniël J. Steketee en van Willemina Jan sen. 15 Sept. Anne, z. van Anne Postma en van Maria Kroese. Jacobus, z. van Hendrik Schieman en van Krina J. Bareman (won. te Axel). LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. F. van Fraaijen- hove, Axelsestraat 96, Ouragao; H. van Óosterom, Ghrysantstr. 13, Velsen; A. M. WolfertMulder, Korte Kerkstraat 1, Utrecht; J. B. Neels, Middenstraat 77, Rot terdam; W. D. 'G. Toorenman, Herengracht la, Ede (Gld.); M. A. de Jonge, le Verbindingsstr. 8, Hoek; M. van Thiel, Axelsestr. 58, Amsterdam; C. A. van Tiel, Axelsestraat 58, Amsterdam; O. Wijne, Vlooswijkstraat 12, Hulst; J. C. Kiters, Axelselsestraat 24, Goes. Vertrokken: W. M. Burkunk, Axelsestraat 58, Kruiningen; W. F. J. Muller, Burg. Geillstraat 50, Almkerk; J. de Jonge, P 56, Deil; N. 'Geelhoedt. Noordstraat 47, Zaamslag; J. Dooms, Tunipad 22, Sas van Gent; M. Huijssen-iBax, Axelsestraat 19, Haarlemmer meer; W. F. Kaijser, Hogendijk 12, 's-GravenhageW. A. C. de Klerk, Scheldekade 20, Arnhem; H. J. G. Bovy, De Jongestraat 4, Brussel (Belg.); J. m. Schaaf - sma(Harms, P 15, Laren (N.- H.E. van TatenhoveHame link, P 37, Cadzand. WOENSDAG 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.30 Gram.; 9.00 Bij onze jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Muziek; 11.30 Gram.; 12.00 Amati trio; 12 33 N.CJR.V.-koor; 13.00 Nieuws* 13.45 Gram.; 14.00 Strijkorkest; 14.30 Causerie; 15.00 Piano en zang; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Muziek; 18.30 Ned. Strijdkracht.; 19.00 Nieuws; 19.15 Kwartet- 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws'; 20.15 Schola Cantorum; 21.00 Intern. Koorzang; 21.25 Lezing; 21.45 50 jaar Ned. -muziek; 23.00 Nieuws#; 23.15 'Gram. HILVERSUM II; 8 00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw* 9.00 Grm.; 9.35 Elgar; io Mor genwijding; 10.20 Kookpraatje; 11.30 Gram.: 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Johan Jong- 13.00 Nws.; 13.20 Metrop.-orkest; 14.00 Lezing-; 15.00 De vrouw in de mist; 16.00 De Roodborstjes: 16 45 Vragen staat vrij; 17.45 Indische gifslangen; 18.00 Nieuws- 18.20 Gram.; 19.00 Lezing; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de bijbel- 20.00 Nieuws; 20.15 Stafmuz. van de Amster. politie,; 21.15 Hoor spel; 22.00 Zang en orgel; 22.45 Gedichten; 23.00 Nieuws; 2315 Dansmuziek.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3