I I 't Ir f 3- I 1 1 Vier jaar voor^de schrik van Koewacht' 44 3 LIT DE PROVINCIE New York Times over het communisme in Z. O.-Azië lll l r' ■t J Destadonderdegrond t '<f ;jj 1 '4 lil H y dk -A n 41 r ei e f« f dB i]| dl Nieuwe aankoop- machtigingen HTornado in Japan Bestrijding van biggen Bijzondere boekjes bij de Rijkspostspaarbank Geheime berechting in Berlijn De Belgische Konings kwestie Truman aanvaardt ont slag Griswold Wapenopslagplaats te Turijn ontdekt Vrouwelijke politie-afdeling in België Overal voor behalve voor te vinden, werken. >t a iii 1 V f n 1- XI 51 r vl hui i) e ej li il :s a i Lil it, i 91 I c >9 <1 in de middagzitting van het Bijz. Gerechtshof te Middelburg van Woensdag eiste de Procu reur-Fiscaal in een scherp requi sitoir negen jaar Rijkswerkin richting tegen de 31-jarige Mau rice D. C. P. Persijn te Terneuzen. Deze had zich in de oorlogs jaren in Koewacht dusdanig ge haat gemaakt, dat één der ge tuigen hem „de schrik van Koe wacht" noemde.. Volgens het Z. Dgbl. had P. het speciaal gemunt op hen, die naar de Engelse zender luisterden en propaganda-ibiljetten van de N. S. B. trachtten te vernietigen. Een tweetal personen werd hiervoor bij de S. D. ter verant woording geroepen. Het was voor hen een geluk, aldus de president, dat deze gevallen zich in 1941 af speelden, anders waren de gevol gen zeker ernstiger geweest. Ook tijdens een sacramentsprocessie in Hulst had besch. zich misdra gen, door de kruisèn op de weg met zand om te vormen tot ha kenkruisen. Besch., die geen al te beste in druk maakte bleek' van alle markten thuis te zijn geweest in de N. S. B.- -behalve voor hard werkien kommen hem overal voor krijgen. Lid van het N.A.F. was hij. geworden omdat hij dacht, dat hij daarmee goed deed. De Procureur Fiscaal vond, dat besch. zich schuldig had gemaakt aan zeer ernstige politieke mis drijven, vooral daar hij ook was toegetreden tot de Landstorm Nederland en zodoende tegen de Geallieerden had gevochten. Ge zien het psychiatrische rapport, dat over P. was uitgebracht, vond Jhr. Verspijck het beter, hem naar een Rijkswerkinrichting te verwijzen. Hij eiste dan ook 9 jaar R.W.I. De verdediger Mr. Kurtz ging verder in op het psychiatrisch rapport en vroeg ter beschikking stelling van de Regering. Aan deze wens werd voldaan, daar de uitspraak luidde: 4 jaar gevange- De E.O.A. heeft Woensdag nieuwe aankoopmachtigingen ver strekt tot 'n bedrag van 28.915.093 dollar, waardoor het totaal be drag van alle tot dusver verstrek te machtigingen steeg tot 1.589.147.709 dollar. Nederland ontving de volgende machtigingen Voor de aankoop in de V S. van diverse landbouwmachines 380.193 dollar: tractors 1.985.306 dollar; machines voor de kolen- industrie 100.000 dollar, hand- werktuigen 160.000 dollar; diverse afgewerkte ijzer- en staalproduc ten 471.000 dollar; zink 145.000 dollar; zwavel 30.000 dollar, zink m ingots 170.500 dollar; kool zwart 200.000 doll.; blik 1.700.000 dollar; lijnkoeken en -meel 1729 dollar voor aankoop in Canada van lijnkoeken en -meel 757 dol lar en aluminium ingots 150.000 dollar' en voor aankoop in Mexico van lood 86.000 dollar. Voorts is 174.825 dollar be schikbaar gesteld voor oceaan vrachten. In Japan heeft een geweldige tornado gewoed. De schade is zeer aanzienlijk; een duizendtal nuizen in de buitenwijken van Tokio staat onder water, het spoorwegverkeer tussen Tokio en Osaka is verbroken, de scheep vaart ligt stil en uitgestrekte rijstvelden staan blank. De stortregens teisteren nog steeds de streek en de stormwind heeft nog niets in kracht afge nomen. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 33) (Nadruk verboden.) Zij gingen de tuin in, gevolgd door verscheidene bedienden. Een deel van het personeel kreeg be vel. de gehele omgeving af te zoeken, terwijl Charlie en Ber mond rechtstreeks naar de groe ve gingen. Geen enkel voetspoor was daar te bekennen. Tegen de muur lag een grote zandhoop. Niets was hier veranderd! „Wat zijn wij nu verder?" nep Cliarlie woedend uit op het ge zicht van die muur, welke een onoverkomelijke hinderpaal vorm de „Onder de zandhoop", duidde Jacques met zachte stem aan, daar hij niet hardop de ontzetten de gedachte durfde uit te spre ken, die bij hem opkwam. Char lie begreep hem en beval: „Breng de lantaarns hier bij de zand hoop en ga schoppen halen!" Bij de eerste schoepen zand, die nisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de Rege ring. Een „open" strijder. „Een open strijder" noemde Adriaan F. Simpelaar uit Oost- burg zich. Hij stond terecht we gens het deelnemen aan huiszoe kingen en het aanbrengen van een tweetal personen in verhand met de inbraak in het Distributie kantoor te Oostburg. Het eerste gaf verd. grif toe, doch het aanbrengen van de ma rechaussee Kars en de cassière van het Distributiekantoor, mej. Hornick, was naar hij zei, bij één van de bezoeken, die besch. aan de N.S.B.-burgemeester De Moor bracht, „zo maar ter sprake ge komen". De Procureur-Fiscaal conclu deerde, dat besch. een gevaarlijk strijder was, die ter zitting alles behalve „open" is geweest. De els luidde8 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het léven. Uitspraak: 6 jaar met aftrek vanaf 25 Mei 1945, ontzet ting uit de kiesrechten en het recht bij de gewapende macht te dienen, beiden voor het leven. ven grensgebied, in het vervolg, evenals bij paarden, runderen en schapen, uitsluitend is toegestaan, wanneer het vervoer een door het bedrijfschap voor yee en vlees in gestelde doorlaatpost passeert. De voor dit vervoer afgegeven geleidebiljetten moeten op de doorlaatpost voor afstempeling worden overgelegd, terwijl tevens de desbetreffende dieren ter plaatse moeten worden getoond. Tevens is bepaald, dat door de afgifte van een duplicaat van verloren gegane registratieboek jes en identiteitsbescheiden voof "runderen en paarden de geldig heid van het oorspronkelijke exemplaar van rechtswege ver valt. In verband met de toenemende smokkelhandel in biggen aan de Belgische grens is in het Voed selvoorzieningsbladeen wijziging van de „Verordening Grenscon- tröle vee 1946" afgekondigd, waardoor het in- en vervoeren van varkens In, en het uitvoeren uit een in de verordening omschre- Als gevolg 'van het nieuwe bur gerlijk kinderrecht, dat op 1 Sep tember j 1. in werking is getre den, heeft de Rijkspostspaarbank voor belegging van z.g.n. erfenis- gelden voor minderjarigen spe ciale spaarbankbeekjes ingesteld, waarin de wettelijke vMrtegen- woordjger, die het yqichtgcnot heeft, m afwijking, van de tot dusverre geldende bepalingen, ge durende de gehele minderjarig - heid zelfstandig de rente kan innen. Over de hoofdsom kan ech ter alleen met machtiging-van .de kantonrechter worden beschikt. Na het meerderjarig worden van degene, op wiens naam het boekje staat, worden deze boekjes zonder dat enige formaliteit no dig is, gewone spaarbankboekjes over het tegoed, waarvan de in leggers vrij kunnen beschikken. HET „VRIJE VAN SLUIS". De leden van Ged. Staten (2de afdeling), de heren C. Philipse en C. Hamelink en de chef der 2ds afdeling van de Prov. Griffie, Mr. J. M. Pilaar, hebben Maandag ten departemente in Den Haag een onderhoud gehad met de Mi nister van Verkeer en Waterstaat over de financiële moeilijkheden waarmede het Waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft te kampen. TERNEUZEN. Koninklijke Marine bezoekt België. Dezer dagen is het reparatie-,, schip Hr. Ms. „Vulkaan", onder commando van kapt.-luitenant ter zee G. P. Küller, in de buiten haven van Vlissingen voor anker gegaan, in verband met de ope raties, die een aantal mijnen vegers binnenkort in de Zeeuwse zeegaten zal uitvoeren. Van 24 tot 28 September a.s. gaat de „Vul kaan" vergezeld van de 4e flot tielje mijnenvegers, bestaande uit Hr. Ms. „Goeree", „Schouwen", „Urk" en „Roompot" en onder commando staande van Luitenant ter Zee tweede klasse J. D. de Boer, commandant van de „Roompot" voor vlagvertoon naar Gent, ter gelegenheid van het feit, dat deze Vlaamse stad haar 600-jarig bestaan als havenstad viert. Na een verblijf te Terneuzen van 28 tot 30 September, zal de „Vulkaan" naar Antwerpen varen vergezeld van de zesde flottielje mijnenvegers, die bestaat uit Hr. Ms. „Borndiep", „Zuiderdiep", Wester-Schelde", „Ooster-Schel- de", „Volkerak'", „Deurlo" en „Texel" en onder commando staat van Luitenant ter Zee 2de klasse J. Moot, commandant van de „Borndiep". Op 4 October keert men naar Vlissingen terug om de Zeeuwse zeegaten ten behoeve van de vis serij van mijnen te zuiveren. Be gin November hoopt mén hier mede gereed te komen. Weggeworpen werden, voelde Jacques zijn hart ontstuimig klop pen. In zijn verbeelding zag hij Ninette onder het zand liggen. Hjj slaakte een kreet van verba zing, toen plotseling de planken en het gat te voorschijn kwamen. „Was de muur niet klaar?" riep Cliarlie uit, „waarom heeft men mij dat niet gezegd? Dat is on gehoord!" „Niemand wist het," zei de butler. Jacques veronderstelde opgewonden: „De metselaar heeft Janine verteld, dat het werk niet klaar was! Versterkt in haar ver moedens, heeft mijn arme ver loofde geen geduld meer gehad om op ons te wachten en is onmid dellijk naar de groeve gegaan. Geef mij een lantaarn! Ik ga de steengroeve in!" „Maar Bermond als Janine in de groeve is gegaan, hoe ver klaar je dan. dat alles hier op zijn gewone plaats was?" „Iemand heeft dat gedaan, na dat zij in de groeve was gegaan!" „Dat is mogelijk, maar wie?" „De ma-fou! Wie anders?" Onder het zand stootte de schop op een hard voorwerp en deze ■hok deed allen hevig ontstellen. DOMBURG. Granaat van de „Warspite" opgegraven. Gisterenmiddag te 2 uur, is al hier door de hulpverleningsdienst nabij villa „Zomerhof" e'an gra naat opgegraven, die 500 kg woog, 1.30 m lang was en 'n door snede had van '37 centimeter. Dit projectiel was in oorlogstijd van de Schelde bij Brekens uit afge schoten door het Engelse slag schip „Warspite". Na demonta ge zal de granaat aan het oor logsmuseum te Overloon worden gegeven. f-t GOES. Openbare leeszaal geopend. Te Goes wérd gisteren een apenbare leeszaal en bibliotheek geopend door 'burgemeester W. C. ten Kate. Namens de provin cie Zeeland vöerde de heer A. Schout, lid van. Ged. Staten, het woord. OVERSLAG. Kennis. Op 12, 13 en 14 September j.l. heeft alhier de jaarlijkse kermis plaats gehad. Deze 3 dagen zijn bijzonder goed gevierd daar Over slag weer duizenden bezoekers heeft gehad. Overal was er mu ziek en plezier. Er waren aller lei spelen, bals, vertoningen en vele andere vermakelijkheden. De Overslagse kermis schijnt één der beste en plezierigste kermissen uit de streek te zijn, daar deze steeds gaapne door de bewoners van alle omliggende gemeenten wordt bezocht. Wielrennen. Qnzé dorpsgenoot, de wielren ner Wijngaard, wist Dinsdag weer een overwisning in de wacht te slepen tg Desteldonck (B.). Hij won in de sprint van een groep van 20 renners, 2de werd Nimme- geers, 3de Meester. Armanu Wijngaerd boekte in de laaste 10 dagen van de 4 wedstrijden waar aan hij heeft deelgenomen, niet minder dan 3 perste prijzen en 1 twcedejC „Wat is dat?" riep Jacques ze nuwachtig. „Een steen, mijnheer; grote steen!" Bermond nam een lantaarn en boog zich voorover om de steen te onderzoeken. „Kaarsvet! Er heeft een kaars op deze steen gestaan!" De bedienden terzijde duwend, vroeg hij: „Is het gat nu groot genoeg? Dan ga ik er door!" Met de lantaarn in de hand stapte hij door het gat en verdween achter de muur. Charlie snelde hem achterna. Voorzichtig keek Jacques eerst om zich heen, daar hij zich bijna niet durfde bewegen uit angst dat hij op het lichaam van Janine zou stappen. De bodem was kaal en niets viel er te bespeuren. Op een woedende uitroep van Char lie, volgde Bermond deze naar h achterste deel van de groeve. „Wij kunnen niet verder. Er is een doorgang geweest, maar een instorting maakt het nu onmoge lijk om verder te gaan! De aarde is vochtig en vers, Bermond, de instorting kan niet lang geleden hebben plaats gehad!" „Misschien vanavond?" „Hoe kan ik dat weten, mijn beste vriend?" zuchtte Charlie. SLUISKIL. Diploma kapitein binnenvaart. Geslaagd voor kapitein voor de binnenvaart voor geheel Neder land, M. Duinkerke alhier, leer ling van de Binnenvaartschool te Terneuzen. VLISSINGEN Frans schip wordt op „De Schelde hersteld. Te Vlissingen is het Franse passagiersschip „Colombië" ge arriveerd, dat op de werf van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" ge heel gereconditionneerd zal wor den, zowed wat betreft de inrich ting, als de machines. Met de werkzaamheden zal een geruime tijd gemoeid zijn. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Gevonden een zilveren broche, bestaande uit drie zilveren geld stukjes. Te bevragen bij A. Cor- nelissen, Plein Oost A 78, Zaam- aan die van Truman en zal zij de solidariteit van de Westerse we reld versterken tegen een nieuwe bedreiging. In hetzelfde artikel publiceert het blad de volledige tekst van het. Nederlandse-Indische commu niqué inzake het communisme in Indonesië en bericht verder, dat Herbert Evatt thans in Nederland de mogelijkheid onderzoekt om de houding van Australië in het Indonesische probleem te herzien T°L- dusver volgde Australië de politiek van begunstiging der Republiek ten koste van de Ne derlanders, hetgeen gebaseerd was op het principe, dat de Indo nesiërs altijd in Indonesië zullen zijn en de Europeanen niet. Men meent, dat Australië verontrust is door het communisme in de Republiek en zich op de hoogte wil stellen van de Nederlandse bedoelingen, aldus het blad In een artikel over de „leer van Bevin" inzake de bestrijding van het communisme, waar dit zich voordoet, schrijft de New York Times van Donderdag, dat de nieuwe Britse politiek ophel dering vereist om misverstand uit de weg te ruimen en om te voorkomen, dat deze politiek door communistische propaganda wordt misbruikt. De leer van Truman en die van Bevin eisen beiden bestrijding van de pogin gen om een totalitair regime aan volkeren op te leggen, doch „waar de leer van Truman tói de eerste plaats van toepassing is op vrije naties, zoals Griekenland, géldt de leer van Bevin in eerste in stantie voor het opkomend com munisme in Oost-Azië, in het bij zonder in Malakka en andere nog afhankelijke gebieden. Hei blad verzekert, dat deze aangelegen heid geheel verweven is met het koloniale probleem zelf. De Verenigde Staten, die zelf tot stand zijn gekomen door een revolutie, hebben altijd het stand punt ingenomen, dat afhankelijke gebieden, die rijp zijn voor zelf bestuur, het recht hebben voor hun onafhankelijkheid te strijden. Waar een dergelijke strijd de werkelijke uitdrukking is van de volkswil, kan deze niet voorbijge gaan worden op gronden, dat deze strijd een communistisch compiot is. Doch de strijd van een .volk voor vrijheid is een geheel an dere aangelegenheid dan de po gingen van communistische rege ringen om grieven te gebruiken om een afhankelijk volk te on derwerpen aan het centrum van de communistische macht in Mos kou en het volk, dat strijdt voor zijn vrijheid, werktuig te laten worden van een communistische samenzwering, of het een com munistisch leiderschap te laten aanvaarden, kennelijk, omdat dit hun zaak ten goede komt Op dit punt zijn de Verenigde Staten, Engeland en alle koloniale mo gendheden het eens, ofschoon zij omtrent andere aspecten van het koloniale systeem misschien van standpunt verschillen. In deze zin is de leer van Bevin gelijk Volgens een verklaring van het Amerikaans militair bestuur te Berlijn Is Alfred Mucckenberger, hoofd van de steenkolenvoorzie- ning van Berlijn, die 20 Aug. aoor de Sowjets werd gearres teerd wegens „sabotage van de steenkoolvoorziening' van Berlijn," gisteravond in bet geheim door een Sowjet Russisch militair ge rechtshof berecht. Mueckenberger werd in zijn kantoor gearresteerd, nadat hij een Sowjet-Russisch ontslagbevel in de wind had geslagen. Zijn ontslag was niet erkend door het militair bestuur van Engeland, de V. S. en Frankrijk of door de ge meente-autoriteiten. Een Amerikaans verzoek, dat een Amerikaanse of Engelse waarnemer het proces mag bij wonen, is afgewezen. Door deze nieuwe tegenslag voelden de twee mannen hun hoop geheel verdwijnen. Zij be gonnen zelfs de mogelijkheid te overwegen dat Evelyne en haar vriendin wel dood konden zijn. Was dat denkbaar?... Dood?... De tranen kwamen Jacques in de ogen. Charlie raakte zachtjes zijn schouder aan. „Kom, Bermond. Voor het ogenblik kunnen wij hier niets doen. Onmogelijk", De milliardair herhaalde dit wrede woord, dat hij voor het eerst van zijn leven uitsprak, verscheidene malen. „Onmogelijk!"... Zich tot het personeel wendend, zei Stone: „Twee knechts blijven tot onze beschikking, de andere kunnen gaan slapen!" Vervolgens gingen de beide mannen weer naar de hall terug. De nacht leek hun vreselijk lang. Zij vermeden het elkander aan te zien uit vrees eikaars smart nog te vergroten. Tenslotte werd een zwak licht zichtbaar, dat de aanbrekende dag aankondigde. Op het geluid van een dichtslaand hek sprongen Bermond en Stone op en liepen naar het venster. Het -was de in- Naar „Le Peuple" bericht, zal het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkomst van Koning Leopold waarschijnlijk op 12 Oct. a.s. door de Senaat in behandeling worden genomen. De Belgische Kamer ven afgevaardigden zou het voor stel dan in de laatste week van October kunnen behandelen. Truman heeft Woensdag offi cieel het ontslag aanvaard van Dwight Griswold die gedurende dertien maanden directeur was van het Amerikaanse p*ogi<atn voor hulpverlening aan Grieken land. Tijdens zijn onderhoud met Pre sident Truman heeft Griswold medegedeeld, dat de V. S. ruim 340 millioen hebben uitgegeven in Griekenland. De helft voor militaire hulp en de andere helft voor het economisch herstel van het land. Griswold verklaarde ervan over tuigd te zijn, dat de Amerikaanse hulp Griekenland van het com munisme had gered. In dé Fiat-fabrieken te Turijn is een clandestiene wapenopslag plaats ontdekt. De politie heeft verscheidene arititank-kanonnen en zware mitrailleurs in beslag genomen. Het is de derde wapen opslagplaats die in enkele dagen tijd in deze fabrieken is ontdekt. Met betrekking tot de nieuwe wet op de beteugeling van de on tucht zal in België een vrouwe lijke politie-afdeling worden op gericht. De leden zullen in voorkomen de gevallen zelfs tot hoofdcommis saris benoemd kunnen worden. specteur van politie. Zodra Zolm verscheen, gaf Charlie hem een helder overzicht van alles wat er voorgevallen was. Zolm luisterde Elandachtig en sprak met een minachtend schou derophalen: „Altijd weer die steengroeve! Dat schijnt aan stekelijk te zijn!" „Wij hebben bewijzen". „Wélke?" „Er zijn twee mogelijkheden," sei Charlie. „De Chinees heeft het meisje afgeloerd en daar zij op het goede spoor was, heeft hij haar neergeslagen en is daarna weer door de opening gekomen!" „Dat is werkelijk fantastisch! En de Eindere verklaring?" „De instorting heeft misschien plaats gehad, nadat Janine reeds in de doorgang was en..." „Er ontbreekt enkel nog maar aan, dat de Chinees de instorting veroorzaakt zou hebben om juf frouw Flory te verhinderen, het lichaam van mevrouw Stone te vinden!" ,jMaar dat is best mogelijk," antwoordde Charlie. „Dat ver klaart tevens, waarom de Chinees verdwenen is (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2