BINNENLANDS NIEUWS Kerknieuws SPORTNIEUWS Giio::: brand in de hoofdstad. De gebeurtenissen bij Benes' begrafenis De verdeling van de Marshall-hulp Wellace aan het wosrd „Axis Sally" voor het gerecht De loodsen „Australië" en „Amerika" van Blaauwhoe- denveem en Vriesseveem uit gebrand. Zaterdagmorgen omstreeks half 7es ontdekte een nachtwaker, die om 4 uur zijn laatste ronde door het gebouw had gemaakt, dat dik ke rookwolken uit de tweede ver dieping naar buiten sloegen. Hier waren sedert enige maanden werk lieden bezig allerlei reparaties te verrichten Fe nachtwaker maakte direct groot alarm, waarop de brandweer met 7 motorspuiten en root materiaal uitrukte. Ook de beide Amsterdamse waterkanon nen de Jason en de Jan van der Heyden stoomden direct naar de Handelskade om assistentie te verlenen. Dichte rookwolken verduisterden bet havengebied, waar op de Oos telijke Handelskade in de loodsen Australië en Amerika van de N.V. Blaauwhoedenveem - Vriesseveem orand was uitgebroken. In deze enorme pakhuizen zijn grote hoe veelheden Argentijns vlees, boter, vet en eieren, eigendom van "de Nederlandse Regering en bestemd voor het binnenlands gebruik en voor de export, opgeslagen. Direct na aankomst begon de brandweer met enorme hoeveel heden water in het pakhuis Ame rika te werpen, maar ondanks de ze watermassa breidde het vuur zich steeds uit en was het gehele pand één vuurzee. Om half acht erscheen nog de ijsbreker de Ijs- heer, die eveneens met zijn spui ten grote hoeveelheden water in de toen zich nog' steeds uitbreiden de vuurzee wierp. Het aan de loods Amerika grenzende pand Austra lië was inmiddels door de vlam men bereikt en de brandweer zag zich genoodzaakt enige tientallen meters terug te trekken. Voort durend vonden de vlammen weer een nieuwe prooi in de zeer brand bare goederen en geweldige vuur zuilen stegen telkens omhoog, ge volgd door roetzwarte wolken.. Temiddernacht was de toestand nog niet noemenswaard gewijzigd. De brandweer was nog met 80 man in actie en iedere minuut wer den 35.000 liter water in de vlam men gespoten. Te half twaalf kon de „Ijsbeer" inrukken, doch de waterkanonnen „Jan van der Hey- den" en de „Jason" bleven voort gaan met enorme hoeveelheden water in de vuurgloed te werpen. Over de oorzaak van de brand, die naar men aanneemt niet vóór Woensdag geheel bedwongen zal zijn, vernamen wij, dat men Vrij dag bezig is geweest met het aan brengen van nieuwe isolatie aan de koelcellen, waarbij gebruik ge maakt werd van mastiek, dat op de een of andere wijze vlam heeft gevat. Het vuur is in de kurkiso- latie blijven smeulen, tot het Za terdagochtend grotere omvang ge kregen heeft, en toen werd ont dekt. Het is de tweede maal, dat een groot pakhuis van het Blaauw- hoedenveem een prooi der vlam men wordt. In 1913 vernielde een brand van dezelfde omvang een andere opslagplaats, welke later werd vervangen door het pakhuis „De Zwijger." De brand was vooral gedurende de eerste morgen zo hevig, dat zij tot ver buiten Amsterdam, zelfs tot in Den Haag kon worden ge zien. Enkele personen hebben getracht via de spoordijk het terrein van de brand te bereiken en hun slag te slaan bij de verspreid liggende stukken vis en spek. Een hunner werd op heterdaad betrapt en is aangehouden. DUITSE DOUANEAMBTENAAR SMOKKELDE. De Duitse douane-ambtenaar E. Eerentz die dezer dagen te Gro- r.au werd doodgeschoten door een collega, omdat hij niet gehoor zaamde aan het bevel „halt," bleek bij nader onderzoek smok kelwaar bij zich te hebben. Hij trachtte enige tientallen ponden koffie en 'n dertigtal paar schoe nen over de Duitse grens te smok- 4 kelen* OP ZOEK NAAR GOUD. Vrijdagochtend heeft de botter UK 230 van Den Helder uit zee gekozen, met een voltallige dui kerinstallatie aan boord. Het doel was het wrak van de „Renate Leonhard", dat volgens <je geruch ten in de vorige wereldoorlog met een goudlading tot zinken moet zijn gebracht. Een wichelroede- 'oper maakte de tocht mee. Bij terugkomst van de UK 230 werd ons meegedeeld, dat de resultaten van de wichelroede-experimenten de vermoedens hebben bevestigd. BARONESSE BLEEK OPLICHTSTER. Een hotelhouder te Tegelen dacht de gast van zijn leven te krijgen. Baronesse Ivonne Otten- Verbunt-iLeander. Volgens haar zeggen Deense, geboren in 1911, arts, lange tijd in Ned. O. Indië werkzaam geweest en nauwe rela ties onderhoudende met de Neder landse Koninklijke Familie. De aardige baronesse bezocht gedu rende enkele dagen enige geeste lijken in Venlo en Tegelen, bij wie ze verhalen deed over haar veel bewogen leven en van wie zij gees telijke bijstand vroeg. Op een plaats vertelde ze, dat haar man n kinderen door de Jappen ver moord waren, elders, dat zij van haar man gescheiden was. Een Te- gelse missionaris verblijdde ze met de belofte, dat zij hem een auto en een vliegtuig voor zijn missie adeau zou doen, maar de missio naris mam het nogal sceptisch op. De hotelhouder kwam echter na Vijf dagen tot de ontdekking, dat i,n hoge gast een alledaagse op- li chtster was geweest en vertrok ken was zonder de rekening te be talen. Aangifte bij de politie volg de. Uit het onderzoek bleek, dat de hotelhouder de enige gedupeer de in Tegelen van deze pseudo- baronesse is. BIJEENKOMST DOUANERAAD VAN DE BENELUX. De douane-raad van de Belgisch- Nederlanlds-Luxemburgse douane unie heeft te Brugge vergaderd. Verscheidene kwesties in verband met de douane-overeenkomsten werden besproken. Aan deze bijeenkomst namqn 4 Nederlandse, 4 Belgische en 2 Lu xemburgse hooggeplaatste ambte naren deel. WEL BANDENNUMMER- CONTROLE. De K.N.A.C. maakt er de door Eelgië reizende automobilisten op attent, dat controle der ban- dennummers aan de Nederlands- Belgische grens sinds enige tijd niet meer wordt gehouden, doch dat dit nog wel geschiedt bij Ne derlandse auto's aan de Belgisch- Franse en Luxemburgse gren's. KOLENDAMP VERGIFTIGIN G IN ZWEMBAD, Vrijdagavond wer<j de Velsense politie geallarmeerd, die op haar beurt het Rode Kruis waarschuw de voor een ernstig geval van kolendampvergiftiging in het overdekte Velsense bad. Bij aan komst bleek, dat niet minder dan 8 personen bewusteloos waren ge raakt, zes in de douchecellen en 2 elders in het gebouw. Onder deze bevond zich de stoker van de ver warmingsinstallatie. Twee der slachtoffers waren er ernstig aan toe, doch na langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling kon den de levensgeesten weer worden 'opgewekt. De Rode Kruiscolonne heeft na een langdurige behandeling van de patiënten deze allen naar huis laten gaan. Men vermoedt, dat de oorzaak gelegen is in het feit, dat in het bad ditmaal een afwijkende soort cokes voor de verwarming werd gebruikt. Men had n.l. ditmaal de brandstof van een andere leveran cier betrokken. DE G E NT LEM VN 1)1 EU MET HET SNORRETJE. In het voorjaar van 1947 dwon gen twee personen in Zevenhuizen de chauffeur van A., onder be dreiging met een revolver, uit zijn auto te stappen, waarna zij met de auto verdwenen. De onbeken- be daders waren een man met een kleine snor en een grotere man. Korte tijd daarna werd een taxi chauffeur te Rotterdam het slachtoffer, want de inzittenden gingen er met zijn auto vandoor, toen hij aan het opgegeven adres aanjbelde. Weer waren de daders een man met een kleine snor en een iets grotere man. Korte tijd na dit geval trachtte men zich meester te maken van een auto in de Nassau Dillenburgstraat te 's-Gravenhage. Dit werd evenwel door het flinke optreden: van de chauffeur verhinderd. Een man met een kleine .snor en een iets grotere man konden, na een wor steling met de chauffeur, ontko men. Vervolgens werden hier te 's-Gravenhage weer twee auto's gestolen, or.bekend, door wie. Ech ter kwam vast te staan, dat de twee auto's werden verkocht door een man met een snorretje, die daarbij gebruik maakte van valse papieren. Daar deze man steeds als heer gekleed ging en zich ook als zodanig gedroeg en zich uitgaf voor tandarts, werd hij bij de re cherche-afdeling, waar de zaken in onderzoek waren, bestempeld met de naam van „gentlemandief". Bij het uitgebreid onderzoek, dat zich tot verschillende plaatsen uit strekte, werd wel een duizendtal foto's getoond. In 1948 werden in Den Haag wederom 2 auto's gestolen. Een dezer auto's werd er verkocht door de man met het snorretje, terwijl de andere tot voor kort onvindbaar bleef. Inmiddels werden door de poli tie te Zuilen, bij het verkopen van een te Bodegraven ontvreemde auto, twee personen aangehouden, van wie een 'n snorretje droeg. Onmiddellijk na het binnenkomen van het bericht toog de recherche naar Zuilen. Daar kwam vast te staan, dat de man met het snor retje de 24-jarige bouwkundig tekenaar A. M. N., wonende te 's-Gravenhage de „gentlemandief" en de man in zijn gezelschap de 36-jarige bouwkundig tekenaar C. D., wonende te Utrecht, en de 25- der medeplichtigen was. Na on derzoek werden nog als mede plichtigen gearresteerd de 25- jarige reclametekenaar E. H. M. D, wonende te Utecht en de 25- jarige student H. R„ wonende te Delft. Met uitzondering van een auto werden alle ontvreemde auto's in beslag genomen, terwijl bovendien een te Zutphen gestolen auto werd achterhaald. De daders bekenden allen volledig en zijn voor de officier van justitie te 's-Gravenhage geleid. NED. HERV. KERK. terneuzen. Afscheid Ds- J. C. Sickesz- In de middagdienst van gisteren nam Ds. Sickesz afscheid als pre dikant hij de Ned. Herv. Gemeen te alhier. Als tekst had hij tot afscheids- predikatie gekozen 2 Thessaloni- cenzen 2 16 en 17: „en onze Heere Jezus Christus zelf, en onze God en Vader, die ons heeft lief gehad, en gegeven heeft eene eeuwige vertroosting en goede hoop in genade, vertrooste uwe harten, en versterke u in alle goed woord en werk." In deze predi king beklemtoonde hij voor de ge meente het laatste gedeelte van vers 16, ...en gegeven heeft eene eeuwige vertroosting en goede hoop in genade. Ds. Talma verzocht na het ein de vn de dienst Ds. Sickesz en Mevrouw toe te zingen Gez. 263 1 en 5, na vooraf medegedeeld te hebben, dat zij, die na de dienst Ds. Sickesz wensten toe te spre ken, daartoe de gelegenheid gebo den zou worden, en ook, dat men persoonlijk afscheid zou kunnen t emen. Na het zingen van deze zegen bede dankte de scheidende predi kant hiervoor hartelijk en wenste de gemeente Gods Zegen toe. Door zeer velen werd hierna persoonlijk afscheid genomen van Mevrouw en Ds. Sickesz. Hierna werd het woord gevoerd door ouderling Anthonisse, als .tolk van de kerkeraad, die Ds. Sickesz zeer hartelijk dank zegde voor het vele werk, dat hij voor de Gemeente heeft verricht. In deze dank betrok spr. ook Mevr. Sickesz, want ook zij heeft een belangrijk aandeel in het gemeen- F werk gehad. Hij besloot met hen alle goeds toe te wensen. Namens kerkvoogdij en notabe len sprak de heer Van Aken woor den van dank, en deed dit tevens voor de bijbelkring. Namens de Ring vertolkte Ds. Kromhout zijn gevoelens, memo rerende, dat Grenulaan 2 voor de Ringpredikanten zo'n vertrouwd ajjres was geworden. Ds. Fournier, als voorzitter van lijk voor de door hen benodigde hulp hadden beraamd, in mindere of meerdere mate worden ver laagd. Naar hij zeide hangt het aanvaarden van deze cijfers ervan af, of er door de raad overeen stemming wordt bereikt ten aan zien van de principes en het me chanisme van het betalingsstelsel en van de beginselen der handels* politiek, die in samenhang hier mede door de deelnemende landen zal worden gevolgd. Hij voegde hieraan toe, dat indien de beslis singen van de raad niet worde aanvaard door de E.C.A., zij niet als definitief kunnen worden be schouwd. Het dagblad „Rude Pravo". h~' orgaan van de communistische partij, publiceerde Zondagochtend wordt verstrekt over de samen zwering, die de „internationle re- een artikel, waarin nadere uitleg actie ter gelegenheid van' de ter aardebestelling van President Be- nes, had op touw gezet." Steller van het artikel meldt, dat men in een trein, die uit Beie ren kwam( vlugschriften ontdekt heeft, waarin tot moord en ter reurdaden werd aangezet. De ar beiders werden aangespoord sta kingen uit te lokken en over te gaan tot het bezetten en het ver nielen van de secretariaten der communistische partij, gemeente huizen en politieposten. 50.000 So- kols hadden opdracht gekregen 'n plein te bezetten ten einde inci denten te veroorzaken. In verband met dit alles wijst de „Rude Pravo" op de hardnek kige „fluisterpropaganda" met be trekking tot een zogezegde eveij- tuele oorlog, de uitvoer van Tsje- choslovaaks voedsel naar Duits land en de Sowjet-Unie. Door deze campagne tracht men de boeren over te halen geen leveringen meer te doen en aldus de arbei ders tot hongersnood te brengen. het Classikaal Bestuur bracht de dank van de Classis IJzendijke over, speciaal omdat Ds Sickesz de classis ha# willen vertegen woordigen in de Generale Synode. Nadat Ds Sickesz alle sprekers, iederv persoonlijk, had dank ge zegd, waarin hij ook nog betrok de organist en de koster, was de ze plechtigheid geëindigd. Onder de aanwezigen merkten we o.m. nog op: Ds Van der Graaff van Sas van Gent, Ds Pen- nings van Axel en Ds W. J. van van Lindontk van Heumen. De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king heeft in een communique de voorlopige lijst gepubliceerd van de bedragen aan rechtstreek se hulp, die de 16 aan het plan- Marshall deelnemende landen in het eerste jaar van de uitvoering van dat plan zullen ontvangen. Verder heeft de Raad gegevens gepubliceerd betreffende de be dragen, die de Europese crediteur- landen zullen bijdragen en- de de- biteurlanden zullen mogen opne men krachtens het inter-Europese betalingsstelsel. De verdeling van de Marshall hulp in het eerste jaar luidt voor Nederland en de Belgisch-Luxem burgse Unie als volgt: (genoem- c.e bedragen zijn in dollars) Nederland 496.000.000, waarvan 84.000.000 voor Indonesië: Bel- gisch-Luxemb. Unie 250.000.000. Onder de vermoedelijke credi teuren en hun bijdragen krachtens het Inter-Europese betalingsstel sel ir het jaar 1948/49 komt o.a. voor België met een bedrag van 207.500.000. Onder de landen, die vermoede lijk krachtens het Inter-Eusopese betalingsstelsel geholpen zullen worden ,en de netto-bedragen, die zij in dit kader zullen toegewezen krijgen, komt o.a. Nederland voor met een bedrag van 71.700.000. Baron Snoy. de Belgische voor zitter van de raad, deelde in het communiqué mede. dat aan vrijwel alle deelnemende landen is ver zocht er genoegen mede te nemen, dat de cijfers, die zij oorspronke- Vrijdagavond heeft Henry Wal lace, candidaat van de progres sieve partij voor het President schap, opnieuw het woord ge voerd op een vergadering in het „Yankiee Stadium", waar 48.000 mensen aanwezig waren. Bij het begin van zijn rede week hij van zijn geschreven tekst af om te verklaren: „Wij vergeven noch het stenen gooien door de Duitsers, noch 't schieten door de Russen bij incidenten van deze week te Berlijn"'. Hij riep de democratie od „vredestichter en niét oorlogs- stookster te zijn" en zeide: „Hoe sneller wij vrede sluiten met Duitsland en Rusland, des te beter voor ons allen." Een van de organisatoren van de meeting verklaarde, dat de kaartverkoop 72.000 dollar en een collecte 50.000 dollar hadden op gebracht. Een federale jury heeft Midred Elizabeth Gillars „Axis Sally van de nazi radio" aange klaagd wegens verraad. De 47- jarige Amerikaanse werd be schuldigd van het voeren van propaganda voor de Duitsers. De uitzendingen kwamen, zo luidde de beschuldiging, uit Parijs en Chartres in Frankrijk, Hilversum en Berlijn. RUMOER IN HOLLYWOOD. De filmhoofdstad staat in rep en roer tengevolge van een geheim zinnig ongeval, dat de filmster Rita Johnson is overkomen. Reeds Maandag had zij er over geklaagd, dat men haar op het hoofd had geslagen, zonder verder iets te willen zeggen.# Wat later moest zij het bed houden en thans is haar toestand ernstig: zij heeft een ope ratie aan de schedel moeten on dergaan. De dokter had op het hoofd van de actrice een „buil ter grootte van een sinaasappel" en verder over het gehele lichaam sporen van slagen geconstateerd. De zieke zou slechts verklaard hebben, dat zij met het hoofd Ergens tegen aan was gebotst. De broer van de actrice heeft echter om een onderzoek verzocht en de politie is door iemand, die zich uitgaf voor de directeur van het hotel, waar de gewonde verblijf houdt, opgebeld met de medede ling. dat de actrice ,,in buitenge wone omstandigheden" was ont voerd. Toen men de directeur van het hotel ondervroeg, wist hij van een telefoongesprek niets af. VOETBAL. EERSTE KLASSE. DISTRICT I. ADOHaarlem 1-1Ajax— Xerxes 1—3; SWStormvogels 20; GooiDOS 02; Volewijc- kersBlauw Wit 10. DISTRICT H. EDODWS12; KFCDFC 11VSVHermes DVS 3*1; FeyenoordKeeburgia 21; DHC —HBS 21. DISTRICT IH. Go Ahead—Heracles 41; Be QuickHengelo 05; NEC AGOW 32; EnschedeQuick 31; Zwolse BoysWageningen 3—0 DISTRICT IV. NACHelmond 3—2Limbur- gia—Willem H 2—1; VW-Bra- bantia 50; TSCJuliana 3—1; De SpechtenMW 22. DISTRICT V. HeerenveenEmmen 5—1 LeeuwardenHSC 10; Frien- landGVAV 2—3; Velocitas— Frisia 21; Be QuickAchilles 0—1. DISTRICT VI. Longa(Eindhoven 32: PSV De Baronie 40: HelmondiaSC Emma 10; BleyerheideSitt. Boys 13; Maurits^Kerkrade 2—0. DISTRICT IV. TWEEDE KLASSE. De ZeeuwenRAC 43Goes Breskens512HeroVlissin- gen 32; InternosDOSKO 11; MiddelburgRBC 27. DERDE KLASSE. AardenburgTerneuzen 14; Climge—Axel 112; Sluiskil— Uzendijke 53; Hontenisse— Steen 16HoofdplaatHulst sch. n. o. g.; OostburgCorn B. 2—2. VIERDE KLASSE. RIA—(Kruiningen 50; De Patrij zen(Biervliet 42. Andere uitslagen. Terneuzen 2Vlissingen 2 03; Terneuzen 4Rapenburg 3 03; Corn Boys 3Ria 2 51; Sluis kil 2IJzendijke 2 11; Aarden burg 2Terneuzen 3 44; Axel 3 Graauw 23. ClingeAxel 12. De eerste lastige klip heeft Axei omzeild door de grenskanters er onder te houden. Het was een ta melijk harde strijd, doch scheids rechter Leducq hieldde touwtjes strak. Ondanks 'n veldoverwicht, zich uitende in eèn 9-tal corners Dp Clinge's veste, bleef de stand tot lang na rust dubbel blank. Eerst na een half uur spelens in de tweede helft wisf Jo Deij een passe van rechts, te benutten en 5 minuten later maakte Dobbe laar de stand 02. De uitstekend spelende midvoor van Clinge weet 6 min. voor het eind de stand op 12 te brengen. In de laatste fase van de strijd ontstaan nog enige kritieke momenten voor het Axel- se doel, maar Dieleman c.s. weten onheil te voorkomen en Axel heeft in een zwaar bevochten strijd de eerste puntjes veroverd. Axel II—Goes II 7—5- De Axelse reserves hebben in de reserve 2de Klasse niet onverdien stelijk gedebuteerd door van de kampioenen van het vorig seizoen met een ongewone 75 overwin ning beslag op de beide punten te leggen. Bij de rust was de stand 22. Daarna bracht de thuisclub het tot 52 om ten- slotte te ein digen met 75, zodat het publiek doelpunten voor zijn geld kreeg. AardenburgTerneuzen 14. Terneuzen trok voor haar eerste wedstrijd volledig naar Aarden burg, waar de scheidsrechter af wezig bleek. Men wist, met goed vinden van beide ploegen, hiervoor een plaatsvervanger te vinden en zo kon de strijd 'n aanvang nemen op het fraaie nieuwe sportterrein. De strijd was nog maar 5 min. cud als Aardenburg's rechtsbinnen van een fout in de Tern, achter hoede handig profiteert en zijn club de leiding geeft. Het duurt een uur vóór S. Meertens uit een strafschop de stand gelijk brengt, waarna A. Hamelink even vóór de rust Tem. je leiding be zorgt 1(2. Nauwelijks is de kamp hervat of W. van Pienbroek ver hoogt de voorsprong. Aardenburg neemt thans het initiatief over, doch succes blijft voor haar uit Aan heide zijden zoekt men het doel iets te hoog en keert de bo venlat het leder. Eén zeker doel punt ontgaat Tern, als S. Jansen voor open doei mist. Het vierde doelpunt deponeert A. Hameiink Idngs Aardenburg's doelman even voor het einde wordt gefloten. JAARVERGADERING K.N.VB. Karei Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., opende Zaterdagmiddag In het Americanhotel te Amster dam de algemene jaarvergadering van de Bond, die thans ruim 291.300 leden telt. Hij gaf een kort résumé over 't afgelopen jaar, waarbij hij de suc cessen van het Nederlands elfta' memoreerde en mededeelde, dat de Bond niet minder dan ƒ101.776. voor liefdadige doeleinden had af gestaan. Onder de begunstigde in stellingen bevonden zich het Prins Berahard fonds, het nationaal mo nument, het steunfonds voor ge troffen voetbalverenigingen, de U.N.A.C. en het N.O.C. Bovendien heeft de Bond in het afgelopen seizoen nog 22.000 bijeengebracht voor de NXW.I.N.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3