Nederlandse delegatie naar algemene vergadering verenigde naties UIT DE PROVINCIE Destadonderdegrond Luguber De Italiaanse koloniën Staking bij exportslagerij Snelheid van geluid bereikt Ongerustheid over de Paus RECHTSZAKEN Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam De Nederlandse delegatie naar de derde algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs, welke op 21 September 1948 aan vangt is als volgt samengesteld: Als vertegenwoordigers zijn aangewezen: Mr. D. U. Stikker, Minister van Buitenlandse Zaken, hoofd der delegatie; Dr. J. H. van Roijer.:, Harer Majesteit's ambas sadeur te Ottawa, oud-Minister van Buitenlandse Zaken, plaats vervangend hoofd der delegatie; Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New-York; Mr. J. A. W. Bur ger, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raai; Prof. Dr. P. A. A. Hoessein Djajadiningrat, sec retaris van staat voor opvoeding, kunsten en wetenschappen in In donesië; Prof. Mr. Dr. L. J. C. Beaufort o.f.m., buitengewoon hoogleeraar aan de R. K. univer siteit te Nijmegen, li<j van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, die gedurende de aanwezig heid van de Minister van Buiten landse Zaken te Parijs als plaats- ■v ervangend vertegenwoordiger zal cptreden, terwijl Prof. Mr. Dr. J. P. A. Francois, raads-adviseur aan het Ministerie van Buiten landse Zaken, buitengewoon hoog leraar aan de Nederlandse econo mische hogeschool te Rotterdam; Dr. C. L. Patijn, raadadviseur aan het directoraat-generaal van de buitenlandse economische betrek kingen van het Ministerie van Economische Zaken; Dr. P. J. A. Idenburg, oud-directeur-generaal voor -algemene zaken in Neder- lands-Indië; H. Oosterhuis, voor zitter yan de raad van vakcentra- Amerikaans oorlogskerkhof in Bielgië in het gedrang. Twee bouwmaatschappijen, de gezamenlijke eigenaressen van de grond te La Neuville (provincie Luik), waarop een Amerikaans kerkhof is gevestigd, hebben het Amerikaanse detachement te Luik gerechtelijk doen aanzeg gen, dat de grond binnen acht dagen moet zijn ontruimd. Deze periode loopt a.s. Woens dag af. Op het k»rkhof liggen ongeveer 10.000 Amerikaanse mi litairen begraven. De Belgische Minister van Bin nenlandse Zaken, Pierre Vermey- len, heeft na een vergadering van het Belgische Kabinet Vrijdag aan de pers het volgende meege deeld: „Ongelukkig genoeg is de regering aan handen en voeten gebonden. Wij zijn niet in staat iets te doen tegen de gerechte lijke actie, die de maatschappijen hebben ingesteld om haar bezit terug te krijgen. De regering heeft de Amerikaanse autoritei ten haar spijt betuigd". Een delegatie uit het Belgische Kabinet zal met een detachement Belgische troepen naar het kerk hof gaan om de Amerikaanse do den volledige militaire eer te be wijzen. De grond in kwestie is kort na de bevrijding door de Amerikaan se autoriteiten opgevorderd. In het exploit staat, dat de grond „wederrechtelijk wordt gebruikt en dat de Amerikaanse autoritei ten, zonder toestemming van de eigenaars en zonder hen op de hoogte te hebben gesteld, verschil lende opstallen hebben aange bracht". Het eist van de Ameri kanen, dat zij de grond binnen 8 dagen verlaten ,,en alles verwij deren wat zij hebben meege bracht". Voorts wordt geëist, dat het eigendom in zijn oor spronkelijke staat wordt terugge bracht. Wanneer dit niet wordt gedaan „zullen de eisers da Ame rikanen vervolgen wegens de kosten van een dergelijk herste Men is voornemens de begra ven stoffelijke overschotten naar andere militaire begraafplaatsen jn Europa over te brengen. len, tweede voorzitter van het N.V.V., lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalDr. J. G. de Beus, gezantschapsraad bij de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Verenigde Naties te New-York, die geduren de de aanwezigheid van de Minis ter van Buitenlandse Zaken te Parijs als deskundige zal optre den. Met de leiding van het secreta riaat is belast mej. Dr. A. F. W. Lunsin Meijer, hoofd van de af deling Verenigde Naties van de directie politieke zaken van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Zaterdag een rota ontvangen is, waarin de Sowjet-Unie verklaart geen bezwaar te hebben tegen heden als begindatum der bespre kingen. Het zal pas duidelijk zijn of de 'besprekingen al dan niet gehou den worden, indien de adviseurs van Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, hun opinie over de nota kenbaar hebben ge maakt, aldus Reuter. De kwestie is thans, of de bij eenkomst, waaraan de Minister van Buitenlandse Zaken van Amerika en Engeland niet per soonlijk deel zullen nemen, be schouwd zal worden als de raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Volgens het Italiaans vredes verdrag moet de zaak der Ita liaanse koloniën 15 September aan de V. N. voorgelegd worden, «ndien de raad van Ministers het tegen die datum niet eens ge worden is. De plaatsvervangers, die een jaar lang geconfereerd hebben, zijn er niet in geslaagd gezamenlijk aanbevelingen op te stellen. In dat jaar zijn speciale commissies naar de vroegere ko loniën gezonden ter verkrijging van gegevens uit de eerste hand. De arbeiders werd aangezegd de fabriek tot de volgende dag te verlaten. Het personeel eiste daarop dat deze maatregel ook op de betrokken chef zou worden toe gepast. Toen aan deze eis geen gevolg werd gegeven legden alle arbeiders, een 60-tal, het werk reer, ondanks het negatieve ad vies van de bedrijfsunie. Een twaalftal koeien, dat voor mili taire instanties moest worden ge slacht werd door de chefs ge slacht.. De chauffeurs vervoerden alleen het aan bederf onderhevig vlees. Vrijdagmorgen is bij de N.V. Engrosslachterij Welling te Bor- culo een staking uitgebroken. De oorzaak was een ruzie tussen een chef en enige arbeiders, waarbij de eerste een paar klappen opliep. Een jager met straalaandrijving van de luchtmacht der Verenigde Staten, de F 86, heeft, naar be richt wordt, de snelheid van het geluid bereikt. Volgens Cook de luchtvaartredact, van de Scripps- Howard-krant, was dit het eerste jachtvliegtuig, dat hierir slaagde. Amerikaanse autoriteiten hebben geweigerd het bericht te bevesti gen. Doch volgen: Cook heeft de F 86 ergens in Californië (Muroc Dry Lake) het betrokken record gevestigd. Aangaande de bereik te snelheid wordt niets meege deeld, maar het vliegtuig zou zich op grote hoogte hebben bevonden. Van Vaticaanse zijde wordt ver nomen, dat de Paus alle publieke audiënties heeft afgezegd, maar dat hii zich wel voelt en geen dokter wil ontvangen ondanks de ongerustheid van degenen om hem heen. Naar men verklaarde had hij kou gevat en is na zijn laatste toespraak op een vrouvvenverga- dering. die in de gietregen werd gehouden, hees geworden. De Paus is 72 jaar oud. Ondanks zijn verkoudheid heeft de Paus 2000 afgevaardigden ontvangen van het Katholieke lerarencongres, dat in Rome wordt gehouden. Ook ontving hij enige pelgrims uit Frankrijk en Zwitserland. Volgens Griekse militaire kringen te Athene hebben waar nemers der V. N., die drie solda ten ondervraagd hebben, die Joe- go-Slavische uniformen droegen, „meegedeeld, dat hun gebleken is, dat Joego-Slaven een weloverwo gen aanrval op Grieks gebied heb ben gepleegd". Naar een communiqué van de Griekse generale staf meldt, zjjn gedurende de schermutseling 23 .Joego-Slavische soldaten gedood. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 29) (Nadruk verboden.) „Dat doet er niet toe zei Jani ne, die haar kalmte trachtte te bewaren. „Ga nu heen, en spreek met niemand meer. "Tot morgen. Het jonge meisje wachtte totdat de metselaar buiten het hek ver dwenen was. Vervolgens ging zij terug naar de vestibule, maar met zonder angst. Zij had het gevoel, dat de ma-fou in de struiken ver- horgen zat en haar beloerde. Waren mijnheer Stone en Jac ques maar hier," mompelde zij, „ik voel mij zo angstig met die Chinees om biij heen!" In de hal kwam een bediende haar tegemoet en zei: „Een secretaris van het Stone's Office vraagt u aan de te- lef ooif'." ACTE LAGER ONDERWIJS- Voor het examen acte lager on derwijs slaagden o.m. de dames A. F. de Feijter, S. de Feijter, bei den te Zaamslag, en W. Muller te Terneuzen. ANJERFONDS ZEELAND. De Commissaris der Koningin in deze provincie, is evenals zijn ambtsgenoten in de overige ge westen overgegaan tot vorming van een Anjerfonds, het Anjer fonds Zeeland. Dit Anjerfonds moet worden beschouwd als een dochterinstel ling van het te Amsterdam ge vestigde Prins Bernhard Fonds. Gelijk verondersteld mag wor den thans algemeen bekend te zijn, heeft laatstgenoemde instel ling ten doel de zelfwerkzaam heid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen, alsmede de Neder landse cultuur in de Overzeese gebieden en in het buitenland uit te dragen. Blijkens hare statuten tracht deze stichting haar doel te berei ken door het verlenen van finan ciële steun aan personen of orga nisaties voor al de zodanige ar beid, die de geestelijke weerbaar heid van het Nederlandse volk kan versterken, zonder op eniger- De hand van Janine beefde, toen zij de hoorn naar het oor bracht. „Bent u het, juffrouw Flory? ,,Ja, mijnheer." „Mijnheer Stone heeft mij bevo len u te zeggen, dat hij niet komt dineren! Mijnheer heeft zeer be langrijke; z'aken af te doen." „Zeg aan 'mijnheer Stone," ant woordde Janir.e, „dat, hoe belang rijk' zijn zaken ook mogen zijn, ik hem veel dringerder dingen ver tellen moet! Verzoek hem, zo vlug mogelijk naar Stone-House te komen!" „Mijnheer is juist vertrokken in de auto, met mijnheer Bermond! „Zeg het hem dan, zodra zij te rugkomen!" .Mijnheer Stone zal wel met meer op het kantoor komen, juf frouw, het is al ze-ven uur!" Janine stond nog steeds roerloos bij de telefoon, toen de bediende haar kwam vragen: „Komt mijn heer Stone dineren, juffrouw?" „Mijnheer Stone zal niet hier di neren!" lei wijze de zelfstandigheid der gesteunde organisaties aan te tctstcn iDeze arbeid wordt voor zover 't objecten van arbeid van plaat selijk en/of regionaal karakter betreft, gedelegeerd aan de An jerfondsen, die dus een zekere rr ate van autonomie verkrijgen. Het bestuur van het Anjer fonds Zeeland zal, onder presi dium van de Commissaris der Koningin, worden gevormd dooi de volgende personen: J. L. Bernhardi, Arts te Stave- nisse. C. J. van Hootegem, Burgemees ter van Hontenisse. A. P. Kostense, Burgemeester van Biervliet. C. Lijnzaad, Directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk te Middelburg. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Heinkenszand. Jhr. R. J. H. Q. Roëll, Burge meester van Haamstede. A. Schout, lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Vlissingen. J. S. Visscher, Directeur van de Stichting Nederlands Volks- herstel iü liquidatie, te Goes. HET RAADSEL VAN DE B-29. Van Amerikaanse zijde toont men nog steeds levendige belang- „Kan ik dan voor laten opdie nen?" Janine bedacht, dat zij veel vrij er zou kunnen handelen, als alle bedienden na het eten in de keu kens zouden zijn onl te eten. „Goed! Laat dadelijk voor mij opdienen!" Zij had weinig eetlust en was spoedig klaar. Eenmaal alleen in de hall, dacht zij: „Het juiste ogen blik om te handelen is nu aange broken. Niemand zal mij r.iu neg komen storen. Ik kan gerust naar de groeve gaan en zien of de met selaar de waarheid heeft gespro ken. Vergist hij zich, dan behoef ik mijnheer Stone daarmee niet meer lastig te vallen. Ik moet zien of er een gat in de muur is! Hoe kom Ik echter aan licht?" Janine liep snel naar haar ka mer en nam een doos lucifers en twee kaarsen. Zachtjes ging zij maar beneden. Door. de gung die naar de provisiekamers leidde, be gaf zij zich naar de tuin. De avond was mistig en de talrijke lanen zagen er somber en geheimzinnig stelling voor het verdwijnen van het superfort B-29, dat op 3 Sep tember door de bemanning boven de Scheldemond per parachute werd verlaten. De nasporingen langs en op de Schelde hebben geen succes gehad. Deskundigen achten het uitgesloten, dat het toestel in de Schelde gevallen zou zijn. Het raadsel van he-t verdwe nen vliegtuig is dan ook tot nog toe onopgelost. AXEL. Buurtscha psfeest De „Sassing" heeft Zaterdag j.i. op een ondubbelzinnige wijze in straat- en huizenversiering, ver lichting, volksspelen en bioscoop voorstelling van zijn aanhankelijk heid voor het Vorstenhuis getuigd. 's Avonds bracht de harmonie „Concordia" er danig de feest vreugde in door 'n muzikale wan deling gevolgd door een concert op de geïmproviseerde muziektent. Veel belangstelling en de juisie feesteijke stemming hielden er tot in de late avonduren de moed in en Sassing toonde zijn van1 ouds bekende zin tot eensgezindheid. OVERSLAG. Schoolreis. Dezer dagen is een autobus met I kinderen van 10 tot 14 jaar van de gemeente Wachtebeke en Over- j slag vertrokken naar Momignies nabij de Franse grens in de pro vincie Henegouwen. Dit huiten- gewoon kasteelverlof is verwezen lijkt door tussenkomst van de Katholieke ziekenbond te Wachte beke. De kinderen- zullen aldaar gedurende 10 dagen kosteloos ver blijven. PHILIPPINE. Tuin hou wonderwijs- Bij het te Goes gehouden exa men tuinbouwvakonderwijzer, richting fruitteelt, slaagde de heer J. Dhooge, alhier. ST. LAURENS. Straatverlichting door particu lier initiatief. Reeds vele jaren is de slechte verlichting der gemeente Sint Laurens op Walcheren de bewo- ner^ t n doom in het oog, temeer daar vrijwel de gehele bevolking langs een weg woont, die een deel is van de vrij belangrijke ver keersweg MiddelburgDomburg- Westkapelle. Zowel vóór als na de oorlog poogde men het gemeen tebestuur tot maatregelen te be wegen, doch tevergeefs. Thans hebben de gemeentenaren de koppen hij elkaar gestoken en besloten, zelf de kwestie op te lossen; zij brengen in hun voor tuinen zelf verlichting aan. In een adres is de gemeente verzocht de kosten van die unieke straat verlichting te betalen. Mocht zij daartoe niet bereid zijn, dan zal de buurtvereniging een en ander voor haar rekening nemen. VLISSINGEN. Verbeteringen station. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling op het station te Vlissingen verbeteringen in te voeren in verband met de grote afstand tot het stadscentrum. De autobussen, die de verbinding met de stad vormen, zuilen dan n.I. tot het perron rijden en een standplaats krijgen op de plaats, waar vóór de beschadiging de 3e klasse wachtkamer stond. De ver eiste werkzaamheden (op- en af ritten) zijn reeds aanbesteed. Deze maatregel is een eerste stap op de weg naar verwezenlij king van een plan der spoorwe gen om een station, uitsluitend voor autobussen, in de stad te vestigen. Het ligt in de bedoe ling spoorkaartjes van of naar „Vlissingen-stad" beschikbaar te stellen en de gelegenheid te ope nen tot het verzenden van ba gage, rijwielen, enz. uit. Een benauwde stilte hing over dit eenzame gedeelte van Kowa. Janine kon een lichte rilling niet onderdrukken. „Eigenlijk had ik een van de bedienden en een lan taarn mee moeten nemen.rqaar v/ie? Ik vertrouw ze geen van allen!... Het is heter dat ik alleen I" Plotseling dacht zij aan de ma- fou. Waar was hij In de stal Uit de woorden van de metse laar kon hij niets bijzonders heb ben opgemaakt! Ondanks die ge ruststellende gedachten, beefde Janine nog steeds. Was Evely.ne niet naar de zelfde plaats ge sleept? Als zij ook eens zou ver dwijnen bij haar poging om haar arme vriendin van d ienst te zijn? Janine verjoeg deze angstige denkbeelden en riep al haar ener gie te hulp om slechts te denken aan wat zij zich had voorgenomen. Zij bereikte de stenen groeve en verborgen achter de struiken, stak zij een lucifer aan. Weldra vlam de een kaars op. Jarine overtuig de zich ervan, dat niemand haar Arrondissements-Reehtbank Middelburg. Vrijdag stond terecht de ex-be waker van het bewakingskamp ,St Joseph" te Sluis, J. P. B., die ten laste werd gelegd, dat hij op 6 Ja nuari 1948 met opzet de politieke delinquent D. C. L. heeft laten ontsnappen. Besch. zou zich op zettelijk hebben omgedraaid, om zodoende niets op te merken van de ontsnapping. De get. Van D., die het gesprek van besch. met. L. had gehoord, verklaarde, dat B. uitdrukkelijk had verzekerd zich te zullen om draaien. De president, Mr T. Portheine, voegde beschuldigde toe, dat hij al heel weinig begrip had van de eisen, die aan een bewaker mogen worden gesteld. Scherp hekelde de President verder de toestanden in het kamp te Sluis. Besch. echter wilde de zaak zo voorstellen, dat zowel get. Van D. als de ontvluchte L. elkaar niet willen aanvallen en daarom het zelfde verklaarden. De Officier van Justitie, Mr J. L. Andrea, verklaarde in zrjm re quisitoir, dat hij door de ter zit-, ting afgelegde verklaringen, de bewijslast nog verstevigd zag. Spr. stelde vast, dat het een schril licht werpt op de houding van besch., wanneer hij in Oost burg destijds enige borrels van L- heeft geaccepteerd. Hij eiste een gevangenisstraf var. 5 maanden. Verdediger was Mr J. F. C. van Deinse. G. M., blokleider der slagers- combinatie te Terneuzen, stond in hoger beroep terecht. Het betrof hier de destijds ge ruchtmakende zaak van paraty- phus-vergiftiging in Terneuzen. M. had runderen doen slachten, zonder dat hij daarbij de voor schriften voldoende in acht had geromen. Een getuige-deskundige deed enkele mededelingen over de gang van zaken. Hieruit bleek, dat het vlees, dat van de slachting afkom stig was, onvoldoende gekoeld was. Gewoonlijk wordt worst be reid uit vlees dat 7 dagen gekoeld is, terwijl in dit geval de worst in 1V2 dag bereid is. Besch. gaf tijdens het verhoor toe, dat het juist deze keer was misgelopen, en dat niet geheel geslacht is, zoals is voorgeschre ven. De Off. van Justitie motiveerde uitvoerig de kwestie van de ver antwoordelijkheid. De straf, die besch. door de Kantonrechter te Terneuzen is opgelegd. n.I. twee geldboeten, lesp. f 15.(subs. 8 dagen) en 50.(subs. 25 dagen) en waar van de ambtenaar van het O. M. in beroep ging, vond ook de Offi cier te laag. De eis luidde tenslotte ƒ50. (subs. 20 dg.) en ƒ250 (subs. 2 Bind). Verdediger, Mr Tichelman, be sprak in zijn pleidooi pitvoerig de kwestie der verantwoordelijkheid. Uitspraak Woensdag 22 Septem ber. (Z. Dgbld.) Doodstraf geëist tegen Duits kriminal seferetaer. De Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, Mr. C. van Rij, eiste Zater dagmiddag de doodstraf tegen de 45-jarige Duitse kriminal sekre- taer, Paul Fröhlich, die na de dolle Dinsdag, toen hij hij de S. D. in Utrecht gedetacheerd was, een lange reeks van moorden en wan daden heeft begaan. Het dagblad „Mivrak" van de groep Stern in Israël, is door de Joodse autoriteiten voor onbe paalde tijd verboden wegens over treding van de censuurbepalingen. Redacteur en uitgever, zo meldt Reuter, zijn gearresteerd. van uit het huis kon zien; vervol gens liet zij enig kaarsvet op de steen vallen en plaatste daar de kaars op. De muur was nu duide lijk zichtbaar, maar er was geen spoor te zien van de een of ande re opening. Janine ging naar links, waar de zandhoop lag. Dapper begon zij met haar handen te graven en ontdekte weldra enige planken, die waarschijnlijk over het gat heen lagen De metselaar had waarheid ge sproken,! Een groot zwart gat werd zichtbaar, toen Janine de planken op zij schoof. Wat zou er achter dit gat zijn! vroeg zij zich af. Zou Zolm gelijk hebben? De groeve was misschien erg ondiep! Zeer tevreden over haar ontdek king besloot Janine een of twee stappen in de opening te doen, om met de kaars de diepte ervan te kunnen onderzoeken. Daarna zou zij naar Stone-House gaan en op de heer Stone en haar verloof de wachten. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2