GROTE ZVENDEUFFMIE OPGEROLD Kerkdiensten Voor de Zondag Kerknieuws "fA KKERWQ Binnenlands Nieuws UIT DE PROVINCIE öestadonderdegrond De politiemacht der V. N VERBLIJDT U te alle tijd (1 Thess. 5 16) zegt de Apos tel. Maar de omstandigheden van het leven spreken toch ook mee? Ze kunnen een mens be heersen. En de ene dag zijn ze zus, de andere dag zijn ze zó. De omstandigheden zijn veranderlijk. En daar hangt onze blijdschap, onze fleurigheid toch wel heel sterk van af. Hoe kan hij zeg gen: Verblijdt U te alle tijd? EN dan: Paul us schijnt eenvou dig niet te rekenen met de onberekenbare slagen van het mensenhart. Een mens leeft in stemmingen. Die gaan en komen. Volmaakt onbegrijpelijk. Maar waar je niets aan doet. Je zit in de put of je voelt je fleurig maar wie zal zijn gevoelens rich ting geven? En toch zegt Paulus: Verblijdt U, alsof je daar wat aan kunt doen. Alsof je iets te zeg gen had over de roerselen van je ziel. leven staande, vasthouden aan de verlossing van dit leven in Chris tus. ZO rust deze blijdschap dan ook nooit in ons wisselvallige hart, maar in het trouwe, gena dige werk van de Heilige Geest. Wij zijn uit ons zelf niet bekwaam om blij te zijn, ons midden in dit leven staande, vast te houden aan de verlossing van dit leven in Christus. De Heilige Geest moet ons dit leren. Verblijdt U te alle tijd zegt de Apostel d.w.z. berg U in het werk van de Heilige Geest aan wie we in leven en sterven zijn uitgeleverd. Prof. A. A. van Ruler. DE blijdschap die de Apostel be doelt is blijdschap in Christus, In Hem die ons leven heeft gered, die ons leven door de dood heeft heergehaald en het als het eeuwi ge leven voor ons heeft opgebor gen als een erfenis in de hemel. Wij verheugen ons, niet omdat we met een glimlach over de diepsten van het leven heenlopen, maar omdat we, midden in dit ZATERDAG 11 SEPTEMBER. Ned. Herv- Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed, ZONDAG 12 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Hoek: 10 u. Ds. J. A. Kromhout; 2.30 u. Hontenisse: 9.30 u. Ds. W. J. van Lindonk, van Heumen. Hulst: 10.30 u. Ds. G. van Moor- sel, van Sluiskil. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. C. Sic- kesz, van Terneuzen. Philippine: 2.30 u. Ds. Wlebosch. Sluiskil: 10 en 5 u. de heer LA. F. Ie Mat. Terneuzen: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van pent; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma; 2.30 u. Aardenburg: 10.30 u Ds. Blom. Biervliet: 10 30 u. de heer S. v. d. Meulen, van Leur (N.-Br.). Breskens: 1030 u. Ds. Wiebosch. Herdenk, bombardement; 18.30 u., DS. Schopenhauer. Cadzand: 10 u., Ds. Enker. Groede: 17 u., Ds. Schopenhauer. Hoofdplaat: 10 u., Ds. Winckel. Nieuwvliet: 9 u, Ds. Doorn. Oostburg: 10 u., Ds. Fournier, Bediening H. Doop. Retranchement: 19 u., Ds. Blom. Schoondijke: 10.30 u., Ds Scho penhauer, bed. H. Doop. Sluis: 9.30 u., Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u., Ds. Schrale. Bediening H. Doop Waterl.kerkje2 u., Ds. Winckel. IJzendijke: 11 u., Ds. Doorn. Zuidzande: 14.30 u. Ds. Enker. Doopsgezinde Gemeente* Aardenburg: 10.15 u., Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvee. Terneuzen: 10.45 u. Ds. F. M. Verveen, van Hoek; 5.30 u. Ds. D. J. Couvee, van Axel. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Ritzema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravanswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud~Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst:- 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. f St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst, 6 45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de jeugd. BEGRAFENIS STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DS. G. H. KERSTEN. Op de algemene oegraafplaats Ciooswijk te Rotterdam is Don derdagmiddag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Ds. G. H. Kersten, predikant bij de Gereformeerde Gemeente van Rotterdam. Vooraf werd in het kerkgebouw aan de Boezemsingel een bijzon dere dienst gehouden, waarvoor enorme belangstelling bestond. Het kerkgebouw was stampvol. Velen konden buiten de kerk door middel van luidsprekers het ge sprokene volgen. De dienst werd geleid door Ds. J. Fraanje, van Barneveld, die zich bepaalde bij 2 Thes 4 13—18. Verder voerden het woord ouderling L. Noordzij, Ds. A. de Blois, namens de classis Rotter dam en zustergemeente te Rot terdam-Zuid, de heer J. de Kok, van Middelburg, Curator van de Theologische school, namens Cu ratoren, Dr. C. Steenblok, uit Gou da, namens docent en studenten en Ds. P. Zandt, Hervormd eme ritus-predikant en leider van de Staatkundig Geref. partij. Allen schetsten de overledene als iemand met grote gaven, die hij geheel en al en op velerlei terrein in dienst heeft gesteld van zijn God. Na afloop arriveerde de lijk stoet, welke meer dan 20 volg- wagens telde, voor het kerkge bouw. Duizenden volgden te voet het stoffelijk overschot. Aan de groeve helbben nog het woord ge voerd Ds. H. Lichtenberg, Ds. L. Rijksen van Leiden, Ds. A. van Stuyvenberg van Ierseke. Ten slotte heeft een broer van de overledene, de heer A. J. Kersten, dank betuigd voor de belang stelling. Na een uitgebreid onderzoek, dat meer dan een maand in be slag heeft genomen, en zich over Amsterdam, het Gooi en het Zui den van ons land heeft uitge strekt, zijn de Rijkspolitie en de plaatselijke recherchedienst vap de douane te Amsterdam er in nauwe samenwerking in geslaagd een van de grootste zwarte-han- del- en smokkielaffaires van de laatste jaren op te rollen. Het betreft hier een ongeoor loofde handel in damesmode-arti kelen, voornamelijk shawls, hoofd doeken en voiles, waarbij bedra gen zijn gemoeid, die de twee ton ruim overschrijden. De poli- tie-instantie slaagde er in goede ren te achterhalen voor een in voerwaarde van ƒ55.000,—. De zwarte waarde hiervan was zeker vijf maal zo hoog. Er bestond reeds geruime tijd het vermoeden, dat bij een twee tal grote zaken in damesmode artikelen te Amsterdam gefrau deerd werd. Besloten werd deze zaken te observeren en na ver loop van tijd werd het vermoeden zekerheid. Een van de zeer goede relaties van deze firma's was een inwoner van Huizen. Op een ge geven dag besloot de douanere cherche, in samenwerking met de Rijkspolitie, zowel te Amsterdam als te Huizen gelijktijdig een in val' te doen. Men bleek raak ge schoten te hebben en toen de. bal eenmaal aan het rollen was, volg den weldra meerdere huiszoekin gen. In Laren, Blaricum, Amers foort en Hilversum sloeg de poli tie haar slag en ondanks de moei lijkheid, dat de zwarthandelaren volgens het z.g. schakelsysteem werkten, hetgeen wil zeggen, dat zij elkaar niet kenden en dus el kaar ook niet konden aangeven, lukte het de samenwerkende poli- tie-instanties steeds meer adres sen in handen te' krijgen. De heren bleken een uitvoerige cor respondentie te hebben, die een nuttige bron van inlichtingen was, en overal werden respectabele oartijen goederen gevonden. In Hilversum bleken zij zelfs een zeer geraffineerde schuilplaats te hebben ingericht, namelijk door' het aanbrengen van een dubbele kap in een huis, die slechts te be reiken was door een geheim pa neel. In Amsterdam beschikten de heren over een kluis, waar ook het nodige in verborgen was. Op het ogenblik zijn 10 van de bendeleden gearresteerd. Onder hen bevinden zich een Amster damse bioscoopexploitant en boek houder van een van de beide Am sterdamse firma's. Deze laatste had een volledige zwarte boekr houding opgezet, die eöhter nog niet helemaal bij was, toen de po litie er de hand op legde. Het uitschrijven van valse facturen, het plaatsen van valse handteke ningen en dergelijke praktijken waren trouwens schering en in slag. De' goederen waren uitsluitend afkomstig uit België en werden onder supervisie van een Neder landse man en vrouw, die in Bel gië woonden, ingekocht. Beroeps smokkelaars in het Zudien van het land zorgden er voor, dat de goederen de grens passeerden en eenmaal in Nederland werden zij met vrachtauto's, die ogenschijn lijk ladingen oud papier en vod den vervoerden, naar het Noor den gebracht. Ook de inkopers, de Nederlandse man en vrouw in België, zijn inmiddels gearres teerd, toen zij onbewust van wat zich hier in Holland afspeelde, verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag. wég piln en narlghetdl «ZWART HANDELAAR NEER GESCHOTEN. Toestand baart zorgen. Gisterenamiddg omstreeks één uur is op de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam de 23-jarige Hendrik van Velzen uit de St. Jacobstraat bij zijn arrestatie door de politie in verband met het drijven van zwarte handel neergeschoten. Zijn toestand ba^trt zorgen. Twee agenten var.' de honden brigade, die op de Nieuwendijk, een centrum van zwarte handel te Amsterdam, partouilleerden, trachtten omstreeks kwart voor één V. V. te arresteren. Aanvan kelijk ging de mam mee, doch op de N. Z. Voorburgwal nabij de Dirk van Haasselsteeg, zag hij zijn kans schoon en nam de benen. De politie-agenten vuurden enkele waarschuwingsschoten af en trachtten hem tenslotte in de be nen te schieten zonder hem even wel te raken. De vluchteling gaf zich evenwel over en keerde naar de politie terug. Elven later ont stond weer een worsteling het publiek bemoeide zich met het ge val en koos de zijde van de ar restant en hierdoor aldus de verklaring van de desbetreffende agent van politie ging plotse ling de revolver nogmaals af. De arrestant werd iii de schouder na bij de bals getroffen. Hij is ovér- gebracht naar het Binnengast huis, waar een foto uitwees, dat de longtop is geraakt. Al be staat er geen direct gevaar voor zijn leven toch baart zijn toestand zorgen. DODELIJK ONGEVAL. Op de Rijksweg Maastricht Heerlen is Donderdagmiddag tus sen Voerendaal en Klimmen een ongeveer 18-jarige wielrijder om het leven gekomen. Het slachtoffer reed met grote snelheid achter een vrachtwagen, die zakken met poederkalk' ver voerde. Een van de zakken vie) plotseling van de auto. Dit ver oorzaakte een grote stofwolk. De wielrijder week er voor uit naar het midden van de weg, waar echter juist uit de andere richting een met fruit beladen auto uit Bunnik passeerde. De jongeman werd door deze auto gegrepen en op slag gedood. (Ingez. Med.) naar ons land kwamen om hun laatste transacties „af te reke nen". Het onderzoek in de boekhou ding van dit complot heeft wel aan het licht gebacht, dat de re laties wijd en zijd verspreid wa ren en dat zij betrokken waren in verschillende zaken, die men wel reeds op het spoor was, doch die niet tot een oplossing konden worden gebracht en die dus hier mede uit de doeken zijn gedaan. Het complot heeft ruim een jaar gewerkt en het (s bij bena dering niet te bepalen boe groot het bedrag is, dat met hun frau duleuze handelingen 's gemoeid. Alleen al aan shwals' hebben zij vermoedelijk een omzet gehad van 50 a 60.000 stuks. Wanneer het enigszins mogelijk was tracht ten zij bij de verkoop textielpun ten te verkrijgen. Hiermede werd een nevenhandel opgezet. Eieni „eenvoudig rekensommetj *-■i/kj 0 f "hiQ-r LUXE AUTO REED OP VRACHTWAGEN. Een dode. Donderdagavond omstreeks 8 uur had op de Rijksweg. 's-Herto- genbosehBoxtel een ernstige aanrijding plaats. Een uit de richting 's-Herto- genbosch komende luxe auto reed met grote snelheid op een nabij Boxtel stilstaande, met zand ge laden vrachtwagen, waarvan de achterkant werd gerepareerd; De onder de wagen liggende 20-jari- ge expeditïeknecht P. V., uit Box tel raakte bekneld tussen dt vrachtwagen en de weg. Hij werd vervoerd naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, waar hij later in de avond is overleden. De drie uit Den Haag komende inzittenden van de luxe auto wer den eveneens naar het ziekenhuis te 's-Hertogenlbosch overgebracht. Hun toestand is niet ernstig. Dit is binnen een zeer kort tijds bestek de derde aanrijding met dodelijke afloop op de Rijksweg ibij de gemeente Boxtel. VOERMAN VERONGELUKT. De 71-jarige voerman Heer schop, die met een met 2 paar den bespannen wagen op de Laar- derweg te Bussum reed, gleed op een gegeven ogenblik van zijn zit plaats en kwam daarbij op de dis sel van de wagen terecht. Door deze onverwachte manoeuvre schrokken de paarden en sloegen op hol. De wagen vloog tegen een paal van het electrieiteitsnet op, met gevolg dat H. vrijwel op slag werd gedood. DAME UIT RIJDENDE TREIN GESTAPT EN GEDOOD. Donderdagavond omstreeks 12 uur is op het station Naarden Bussum een ernstig ongeluk ge beurd. De 60-jarige wed. Wede- rendDaatselaar kwam hierbij om het leve®. Toen de trein uit Hilversum in Bussum arriveerde wilde zij uit de nog rijdende wagon stappen doch de sprong mislukte. Zij raakte bekneld tussen perron en trein en werd met een ingedrukte borstkas weggevoerd. Zij over leed spoedig na het ongeval. Het slachtoffer laat 10 kinderen ach ter. brengt' aan het licht, dat zij hier in alleen al een omzet van 20.000 hadden. Zij rekenden na melijk gemiddeld een punt voor een shawl en verkochten de pun ten aan zwarte handelaren in tex tielpunten voor gemiddeld 0,40 per stuk. Zij zijn dezer dagen voor de Officier van Justitie te Amster dam geleid en zullen worden ver volgd wegens smokkelen, het overtreden van de deviezenvoor- schriften, valsheid in geschrifte en het opkopen en verhandelen van gesmokkelde waren en tex tielpunten. Tijdens het onderzoek wisten de rechercheurs bovtendien een grossier in aardappelen uit Oos terbeek aan te houden, die zich schuldig maakte aan het verhan delen van uit Duitsland gesmok kelde metaalwaren, steeksleutels, micrometers en dergelijke. Hij vervoerde deze goederen op zijn met aardappelen beladen vracht auto. Ook hij is gearresteerd en zijn auto is in beslag genomen. EEN LAATSTE WAAR SCHUWING! Aanvragen om toekenning van buitengewoon pensioen moeten vóór 29 September 1948 bij de Buitengewone Pensioenraad bin nen zijn. Zij moeten worden ge zonden aan de Stichting 1940 1945. Voor Zeeland is het adres Dam 2 te Middelburg. Ieder die meent recht te hebben op pensioen en zijn aanvrage nog niet heeft ingezonden, doe dit nu zonder uitstel. Straks is het te laat en wordt de aanvrage niet meer in behandeling genomen. In aanmerking komen; le. Invaliden, van wie de ziek te of gebreken een gevolg zijn van hun verzetswerk. 2. Nabestaanden van hen, die als gevolg van hun verzet het leven hebben vferloren. Denkt U er vooral om, dat de tijd zeer kort is. Straks kunt u zich er niet op beroepen, dat u het niet geweten hebt. TERNEUZEN. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertik Ld en bewerkt door Mr. W. d'OBBRON Een dankbetuiging. Nog onder de regering van H. M. Koningin Wilhelmina ontving on ze vroegere stadgenoot de heer C. T. Vermast, van ,H. M. een schrif telijke dankbetuiging voor de toe zending van het door hem ver vaardigde Zeeuws Volkslied, het welk getoonzet wetrd door mevr. De Graaf-Sligtenhorst. - Eveneens ontving de beer Ver mast van Prinses Juliana en Prins Bernhard een dankbetuiging voor de toezending van bovenbedoeld Zeeuws Volkslied met de toevoe ging, dat Hunne Koninklijke Hoog heden deze attentie zeer op prijs stelden, RECTIFltSATIE. de aanvullende Bonnenlijst In voorkomende in ons blad van Vrijdag staat abusievelijk vermeld 05 en 08 versnaperingen. Dit moet zijn 105 en 108 ver snaperingen. HOEK. Het openluchtspel. In het kader van de Jubileum- en Kroningsfeesten werd op 6 en 7 September alhier het openlucht spel „Hun Kaniinginne het volk der lage landen" opgevoerd. De moeilijkheden aan de opvoe ring van zo'n spel verbonden, zijn niet gering. Hierop wees de heer Ocké toen hij in zijn openings woord het talrijke publiek welkom heette. Hij hoopte echter dat de aanwezigen een goede avond zou d.§n hebben. Ondanks alle moeilijkheden zijn de opvoeringen een groot succes geworden. Wij spraken verschil lende bezoekers die het er una niem over eens waren dat Hoek hiermede eer heeft in gelegd. Al les is met eigen mensen uitge voerd, waarbij is gebleken dat leider, sub-leiders en -leidsters en bijna alle medespelenden het stuk goed hebben aangevoeld, als ge volg waarvan een mooi geheel werd verkregen. Het spel beeldt door enkele ba- letten, declamatie en toneelspel de strijd die de lage landen hebben moeten voeem tegen de zee (zee god Neptunus) en de vijanden (Spanje, Frankrijk en Duitsland), uit. De decors, op een enkele uit zondering na door de Hoekse schilders vervaardigd, waren mooi en vormden een waardige achtergrond voor de handelingen. De verlichting was eveneens mooi te noemen en er golfde een golf van bewondering door de menigte toen vlak na de aanvang de nimphen van de zeegod in mooie witte balletjurkjes tegen de groene achtergrond en met zacht groen licht beschenen, hun dans ter ere van Neptunus dansten Diepe indruk maakte de laffe moordaanslag op de Vader des Vaderlands, terwijl de goed ver tolkte evacuatie van Walcheren eveneens de ouderen de ernst van de toenmalige toestand voor ogen hield, al was het jammer dat en kele jeugdige personen deze eva cuatie belachelijk schenen te vin den. Dit bewijst dat zij nog moe ten leren een toneelspel op zijn juiste waarde te schatten. Een aardig tafereeltje was ook de verdrijving van de Fransgezin- den door de Oranjeklanten. Nadat zo het stuk heeft aange toond dat èn Neptunus èg de ande re vijanden verslagen zijn, wordt door Historicus en de Nederland se Maagd het volk der lage lan den opgewekt, de Oranje's te hul digen voor hun grote hulp tegen schijnbaar overmachtige vijanden. Het si.uk eindigt met een grootse hulde aan H. M. Koningin Wil helmina „die in vijftig jaar heeft doen zien dat ook een vrouw rege ren kan". Na afloop van de eerste opvoe ring kwam burgemeester Hans- sens, namens de aanwezigen hun dunk vertolken. Hij onderschreef de moeilijk heden die aan de uitvoering waren vooraf gegaan, „Maar," zei hij, „deze zijn op grandiose wijze overwonnen". Zonder aan ook maar iemand der medespelen- den tekort te willen doem, wenste hij de heer Ocké (algemene lei ding,, mevr. Van ESVan Doese laar (leiding balletten), de heer Kotvis (die de muziek en de be lichting verzorgde) geluk met hun succes terwijl hij zijn bewondering uitsprak over de vertolking der hoofdrollen en zijn dankbaarheid litte ten opzichte van (je man die de verbindende tekst sprak, waar door alles veel duidelijker werd. Zo is het eerste openluchtspel door en voor Hoekenaren opge roerd, een groot succes geworden. En wij die het dankbaar aan schouwden, hebben maar één wens: „Laat het niet bij één openluchtspel blijven, het smaakte naar meer". KOEWACHT. De Koewachtse voetbalvereni ging V. V. wist door van Sluis en Kruiningen te winnen zich in de 4e klasse K.N.V.B. te plaatsen. Voetbalwedstrijd. Ter gelegenheid van September- kermis kreeg Koewacht de voet balvereniging van Sleydinge (B.) te gast. De wedstrijd was zeer sportief en er werd hard gespeeld. Sleydinge zag geen kans om een doelpunt te maken, terwijl Koe wacht driemaal het net wist te vinden. De reserves speelden ge lijk met 33. Prijsschieting. Ter gelegenheid van1 de kermis had alhier een grote prijsschie ting plaats op de staande wip. De uitslag was: de hoogvogel werd verloot, zijvogels: H. Meul en J. Aerens, kallen: Meul en G. de Caluwé, Hoogste aantal vogels: R. Baes (5 stuks). Tot secretaris-penningmeester werd nu gekozen Ds. Wiebosch van Biervliet, terwijl Ds. Scho penhauer als plaatsvervangend lid zal fungeren. „De Verenigde Staten zijn voor stander van de vorming ener be scheiden politiemacht van de V-N. om de vrede in de wereld te hel pen handhaven", zo heeft Woens dagavond de permanente Ameri kaanse afgevaardigde bij de V.N., Warren Austin, voor de radio ver klaard. Hoewel hij het op 10 Juni door Trygve Lie gedane voorstel aan vaardde, legde de Amerikaanse afgevaardigde er de nadruk op, dat de aanvaarding door zÜn ]anc\ ?e" heel los stond van h«t beginsel in zake de vorming van een leger, be staande uit land-, zee- en lucht strijdkrachten, hetwelk sedert ge ruime tijd door het stafcomité zon der resultaat bestudeerd wordt. 28) (Nadruk verboden.) „Misschien moest de ma-fou de groeve wel dichtmaken!' Onmogelijk! Dat is geen werk voor een stalknecht. Het werk bij ,1e groeve was opgedragen aan metselaars! Waarom sluipt die ma-fou daar des avonds rond Ik geloof dat deze zaak niets met de verdwijning van, mevrouw Stone te maken heeft." Je gelooft dus niet, dat deze Chinees Uier als spion diensl deed? Dat hij de gewoonten hier kende en zijn handlangers heeft geholpen?" Neen, Ninette! Dat lijkt nay zeer onwaarschijnlijk! Waarschuw mijnheer Stone, wat betreft it ongehoorzaamheid van de koetsier en laat de Chinees wegjagen!" ,ja! Ja! Ik zal mijnheer Stone waarschuwen, maar eerst wil ik die ma-fou eens gadeslaan..." „Kam, Janine, wees nu redelijk! Ga niet meer naar die steen groeve!". ,Welk gevaar vrees je voor mij Ik dacht, dat je zo zeKtr was, dat mevrouw Stone niet door die groeve ontvoerd is?" Hierop wist Bermond niets meer te antwoorden! Een valstrik. De schemering begon te vallen. Janine maakte zich gereed naar de tuin te gaan, om de verdachte manieren van die ma-fou gade te slaan. Waarom zocht hij juist cie schemeruren uit om te werken? Een bediende stoorde Janine et- zei: „Er is in de vestibule een metselaar, die de juffrouw wit spreken over zijn werk." „Mijnheer Stone heeft mij nie'. ovei een, metselaar of een repara tie gesproken!" „Moet ik de metselaar vragen, waarvoor hij komt?" „Neen! Ik ga zelf, dat is een voudiger." De metselaar wachtte in de vestibule en zei: „Ik wilde OVERSLAG. Wielerwedstrijden. Ter gelegenheid van de feest dagen werden alhier enige wieler wedstrijden gegeven op gewone fietsen voor verschillende leef tijden. Voor deze sport bestond veel belangstelling, zowel van deel nemers als toeschouwers. De win naars in deze wedstrijden waren: le klasse vani 15 tot 30 jaar: le. A. Mattelé, 2e. R. Brugge- man (op 15 meter), 3e R de la Ruelle. Deze wedstrijd werd met een gemiddelde snelheid van 33 km per uur verreden. 2e klasse van 30 tot 50 jaar: le. R. Audenaerde, 2e. Fr. Winne, 3e M. Willems. 3e klasse van 50 jaar en ouder: le. C. Verdurmen, 2e. K. van Bamiborst, 3e P. d'Hont. PHILIPPINE. Vergadering Classis IJzendijke Ned- Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk te Phi lippine zijn de predikanten van Zeeuws-Vlaanderen hijeen ge weest ter bespreking van het weduwenfonds der Classis IJzen dijke. De voorzitter, Ds. Four nier van Oostburg, memoreerde het vele werk dat Ds. G. van Uperen te Waterlandkerkje, die naar Den Andel (Gr.) vertrok, voor dit fonds heeft verricht. SLUISKIL. Goed afgelopen. Donderdagmorgen omstreeks half elf vond in de Zandstraat, ter hoogte van Driekwart, een auto ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgelopen. Een personenauto, waarin een viertal dames en twee heren, be stuurd door de heer C. V. uit Ter neuzen, kwam bij het inhalen in aanraking met het wiel van een met paarden bespannen wagen van de landbouwer J. van H. uit de Vogelschorpolder. De auto kantelde hierna om, doch de inzittenden konden door ijlings toegeschoten hulp spoedig uit hun benarde positie worden bevrijd. Nadat medische hulp was ingeroepen, bleek, dat de passa giers, buiten een begrijpelijke grote schrik, er bijzonder goed waren afgekomen; alles liep af met enkele onbetekenende ontvel lingen en kneuzingen. De auto, eigendom van de garage K. te Terneuzen werd zwaar bescha digd, terwijl ook de wagen enige schade opliep. Naar wij vernemen, waren het vooral de politie, de landbouwer van H. en de in de Zandstraat woonachtige mej. T., die zich bij dit ongeval bijzonder verdienste lijk maakten. Ten huize van laatstgenoemde werd de eerste hulp verleend. Voorts vernamen wij, dat de heer V, met een zeer matige snelheid de landbouwers wagen passeerde, zodat van roe keloos rijden geen sprake is ge weest. Jaarvergadering V.S.V. De Sluiskilse schaakvereniging V.S.V. hield Woensdag j.l. in café De Krijger, haar jaarvergadering. Om 8 uur werd begonnen met het afwerken van de omvangrijke agenda. De leden werden op de hoogte gebracht van de organisatorische en financiële gang van zaken. Besloten werd o.a. om op Woensdag 15 September a.s. met de wintercompetitie aan te van gen. Wegens vertrek naar elders, van de huidige voorzitter H. Vorhans, moest 'n nieuwe voor zitter worden gekozen. Ir. J. v. Altena werd met een overutigende meerderheid gekozen. Wedstrijd leider is de heer M. Schooff. De leden van V.S.V. zien de heer Voorhans niet gaarne ver trekken, want hij was het, die V.S.V. maakte tot een club met 'n groot ledental, voor Sluiskil al thans, en 'n buitengewoon aange name clubgeest. Het bestuur van V.S.V. heeft in de verdiensten van de heer Voorhans aanleiding ge vonden om de scheidende voorzit ter tot erelid van V S.V. te be noemen. De generale staf van de Griekse regeringstroepen heeft strikte order gegeven incidenten aan de Joego-Slavische grens te vermijden maar „met alle mid delen" schending van Grieks grondgebied te voorkomen. graag van u weten, of wij morgen kunnen komen om het werk in de groeve af te maken!" „Is de muur nog niet klaar?" „Neen, juffrouw. Wij werden piotseling naar de fabriek in Bet- tingham geroepen, om enige repa raties te doen." „Men heeft mij verzekerd dat de muur klaar was!" „Natuurlijk! Dat hebben de bedienden gedacht, omdat wij zijn weggegaan met al ons gereed schap!" ,31 aar zelf ben ik ook bij de groeve geweest," hield Janine aan, die zeer angstig werd docr de woorden van de metselaar. „Ik heb de muur gezien, er is" geen opening meer in!" „Toch wel, juffrouw! Helemaal links in de hoek is nog een groot gaf! „Ik heb niets gezien!" „Zeker, er is wel een gat... O, niet groot, maar een man zou er wel door kunnen! Een uurtje werk en de muur is klaar! Kunnen wij morgen komen, juffrouw Geheel ontdaan kon Janine slechts uitbrengen: „De groeve is dicht! Ik heb geen opening gezien! De groeve is dicht!" „Neen, juffrouw, er -is werkelijk een gat, links! Voor wij weggin gen heeft de koetsier ons nog een grote hoop zand op bet gat laten gooien en daarom heeft u de ope ning niet gezien!" „Heeft de koetsier dat zelf ge zegd?" „Neen, de Chinese stalknecht de ma-fou." „Kom morgen vroeg," zei Ni- nette „Wij zullen zeker metse laars nodig hebben, misschien wel voor iets anders!" De metselaar beloofde vroeg te zullen komen en ging heen. Janine bleef naden kend staan. „Wat jammer, dat Jacques niet hier is," dacht zij. „Mijnheer Stone zal vreselijk ang stig zijn, als ik hem alles van de ma-fou en de woorden van de metselaar vertel. Zou de groeve dus werkelijk de plaats zijn, waar Evelyne... afschuwelijk!" Zij rilde van afgrijzen en draaide zich om, waarhij zij door 't raam, ondanks de schemering, de metselaar her kende. Hij stond dicht hij het huis en sprak met iemand, die met zijp rug napr het huis gekeerd stond. Een nieuwe verdenking kwam bij haar op. Zij ging snel de deur uit en stapte de tuin in. Hoe vlug Janine ook geweest was, de man, rnet wie de metselaar had gespro ken, was echter reeds verdwenen! „Met wie sprak je?" vroeg Janine. „Met de ma-fou; hij riep mij, toen ik weg wilde gaan. Hij is weggehold, toen hij de deur hoor de open gaan en wees mij;, dat ik mijn mond moest houden!" „Wat heeft hij gezegd? Verberg mij niets!" „Ik zal u niets verbergen, juf frouw, maar ik begrijp niets van dat hele gedoe! De ma-fou vroeg mij alleen waarover wrj gesproken hadden." „Heb je hem alles verteld?" „Waarom niet? De ma-fou zei, dat mijnheer Stone ontevfeden was omdat wij weg waren gegaan voordat het werk af was. Toen ik zei, dat we morgen terug moesten komen, voor dit werk of iets an ders, vroeg hij of wij de muur weer af moesten breken! Hij scheen daar erg bang voor te zijn!" (Wordt vervolgd.) ZUIDZANDE. Kleuterschool geopend. Donderdag j.l. werd alhier de Kleuterschool officieel geopend. Hiertoe waren de ouders der kleuters bijeengekomen in de zaal van café De Witte. Mede aanwe zig waren het College van Burg. en Weth., raadsleden, het hoofd en de Oudercommissie der O. L. school. De voorzitter der Vereniging tot behartiging van de belangen van opvoeding en onderwijs te Zuid- zc-nde, welke vereniging de Kleu terschool exploiteert, de heer H. Goedegebuur, herinnerde in zijn openingsrede aan de vele moei lijkheden welke moesten worden overwonnen alvorens de kleuter school kon beginnen. Spr. bracht dank aan de Stichting Ned. Volks herstel, aan het Gemeentebestuur en aan de bevolking van Zuid zande voor de financiële steun, terwijl hij burgemeester Vermet en Ds. F. J ter Beek bedankte voor hun gewaardeerde mede werking. Zijn medebestuursleden, in het bijzonder de secretaresse, mevr. Everwijn, bracht spr. dank voor het vele voorbereidende werk dat moest worden verricht. Burgemeester Venmet, aan wie tijdens deze bijeenkomst het ere voorzitterschap der vereniging werd aangeboden, sprak namens het gemeentebestuur woorden van dank voor het vele werk dat het bestuur der vereniging heeft verricht om de school tot stand te brengen. Bij, de voorbereiding deden zich steeds weer moeilijk heden voor; er was geen ruimte, geen personeel, en bovenal: geen geld. Eindelijk is men zover dat nu de school geopend kan worden, hetgeen van doorzettingsvermo gen getuigt. Een voorname fac tor in de opvoeding, n.l. de om gang met kleuters van eigen leef tijd, is thans mogelijk gemaakt. Hierna werd een bezoek ge bracht aan de in bedrijf zijnde school, 'waarbij bleek, dat alles er keurig verzorgd uitzag. Van deze plaats feliciteren wij de vereni ging met de opening der school en spreken de hoop uit dat de kleuterschool in Zuidzande, waar aan zo dringend behoefte was, tot in lengte van jaren zal blij ven bestaan. Buitengewone zitting van de Gemeenteraad. Ook in deze gemeente kiwam de raad oP 6 Sept. j.l. in buiten gewone zitting bijeen, waarin de voorzitter de proqjamatie van H. M. Koningin Juliana voorlas. Aan H! K. H. Prinses Wilhelmina werd een telegram van dank en hulde verzonden, en aan H. M. Koningin Juliana een telegram van aanhankelijkheid en trouw. V

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2