mm I Gemeenteraad van \x&\ SPORTNIEUWS op onze Bonnen Wat brengt de Radio BIM „IN KOMETEN VAN HOLLYWOOD" Wol kriigen we Korting op salarissen van Indischs an andere gepensionneerden Het iangzame rijmkeer Hal Je Srcvificic Voor het tijdvak van 12 t/m 25 September 1948 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: i Bonnen voor brood: 207-1, 207-2 brood 800 gr. brood 208 brood 400 gr. brood Alle bonkaarten: 209 alg. 120 gram spijsolie 210 alg. 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 211 alg. 1 ei 212 alg. 200 gram rijst 213 alg. 400 gram brood Bonkaarten KA, KIS, KC 810: 215 alg. 250 gram boter of mar garine 'Of 200 gram vet 216 alg. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 217 aig. 50 gram thee 218 alg. 125 gram koffie 219 alg. 250 gram waspoeder 220 alg. 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen B 239 200 gram kaas of' 250 gr. 'korstloze kaas Bonkaarten KI), KEI 810: 221 alg. 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 222 alg. 100 gram kaas of 125 gram kostloze kaas 223 alg. 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen 224 alg. 500 gram waspoeder E 235 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kindenbiscuits. BONNFALIJST EENMAAL PER VEERTIEN DAGEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat voortaan één maal per veertien dagen een bon- nenlijst gepubliceerd zal worden. Het systeem van wekelijkse ijsten, dat in de vacantiemaanden reeds onderbroken^, werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de brood bonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aange wezen. De bonnen voor tabak zuilen voorlopig nog op de oude wijze worden bekend gemaakt, dus tel kens op de Donderdag, volgende op het verschijnen van deze bon- nenlijst. VRIJE PRIJZEN VOOR MOSTERD. Aangezien voor de oogst 1948 geen richtprijzen voor geel- en bruin mosterdzaad zijn vastgesteld vervalt ook de maximumprijsrege ling voor mosterd. Een desbe treffende verordening van het be drijfschap voor granen, zaden er. peulvruchten is gepubliceerd in het voedselvoorzieningsblad van Woensdag. VRIJE PRIJZEN VOOR CICHOREI EN PEEKOFFIE. Aangezien voor de oogst 1948 geen richtprijzen voor cichorei en peekoffie zijn vastgesteld worden ook de eindproducten niet meer aan maximumprijzen gebonden. Een hierop betrekking hebbende verordening van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruch ten is gepubliceerd in het voedsel- voorzieningsblad van Woensdag» Naar wij vernemen is binnen kort te verwachten de totstand koming van een Kon. besluit be treffende de salarissen op Neder landse basis van Ned.-Indiscbe en andere gepensionneerden, die hier te lande door Ijet Rijk worden aangesteld dan wel op arbeids overeenkomst in dienst worden genomen. Het ligt in de bedoeling, dat door deze regeling een korting op de salarissen van deze categorieën zal worden toegepast, welke af hankelijk is van de hoogte van het pensioen en welke zai varië ren van 5 tot 25 pet. van de be zoldiging. Blijkens recente waarnemingen van de K.NA..C. behoren de karre- voeders, bestuurders van bak fietsen, handkarren enz. tot de minst gedisciplineerde weggebrui kers. De voor hen geldende ver keersregels treden zij dagelijks zeer veelvuldig met voeten. Zij geven dikwijls niet of onvol doende teken bij richtingverande ring, rijden zig-zag of op de ver keerde zijde van de rijbaan of blij ven in bebouwde centra aan de verkeerde zijde staan, storen zich in een kruisingsruimte niet aan anderen en vormen zodoende een gevaar voor zichzelf en voor an der verkeer. TERNEUZEN. Overdtraging grafteken. Gisteren was het juist vier jaar geieden, dat de teraardebestelling van de Rijkswaterstaatsambtena ren die op 5 Sept. 1944 (Dolle Dinsdag) door de vijand zijn dood geschoten, plaats had. Op deze herdenkingsdag is het grafteken Op hun rustplaats op de alge mene begraafplaats alhier, dat door de zorgen van de Rijkswater staatsambtenaren in Nederland tot stand is gekomen, aan de fa milie overgedragen. In ons volgend nummer hopen wij op deze plechtigheid nader terug te komen. De feestelijkheden- Het geweldige programma der feestelijkheden nog eens rustig overdenkende, bemerken wij, dat wij in deze ook voor ons zware feestweek, een verzuim hebben te hersteilen, en wel het niet releve ren van het Zaterdagavond aange boden Concert Philips Harmonie. Te ongeveer 6 uur arriveerde het gezlschap, dat des middags uit Eindhoven was vertrokken, aan de Axelse brug, waar de com missie van ontvangst ter verwel koming aanwezig was en de leden Vlug naar hun gastheren bracht, daar het spoedig weer verzamelen zou ïijn voor het op de Markt te geven concert. Oorspronkelijk lag het in de be doeling de deelneemsters en deel nemers aan de zo geslaagde wan deltocht bij hun aankomst in de stad op te wachten en hen dan te begeleiden naar het clublokaal. Evenwel toen de Philips Harmo nie te half acht op de Markt op gesteld stond, waren onze kranige tippelaars onder slaande trom reeds de stad binnengetrokken en hadden zij de wandeltocht beëin digd. Besloten werd thans toch nog VRIJDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8 30 Gram.9.15 Bij onze jonge zieken; 9.30 'Gram.; 10.15 Conc 10,30 Morgendienst; 11.00 Truus Atema: 11.30 Gram.; 12.00 Piano duo; 12.33 Orgelmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vrij en Blij; 13.15 Gram.; 14.20 Oude en nieuwe schrijvers; 15.10 Sangh en Spel; 16.00 Voordracht; 16.30 Vioolreci tal; 17.00 Omroeporkest; 18.15 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.45 C.WV.-kwartier; 20.00 Nieuws; 20.15 Philh. Orkest; 21.15 Cause rie; 21.35 Gevraagde platen; 22.00 Zes strijkkwartetten; 22.30 Negro Spirituals; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8,00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Semi- klassiek progr.; 10.00 Morgen wijding; 10.20 'Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 11.05 Op zee; 11.20 Gram.; 12.00 Pierre Palla; 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 18.20 Les gars de Paris; 13.50 Gram.; 14 00 Kookkunst; 14.20 Kwintetspelers; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.; 16.00 Piano; 16 30 Tussen tiwaalf en zestien; 17.00 Filmland; 17.20 Gram.; 18.00 Nieuws; 1'8.45 Johan Jong; 19.15 Appèl; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Babar Layar; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.15 Gram.; 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. een korte muzikale wandeling te maken, hetgeen een bijzonder goe de gedachte was, daar men thans beter kon zien welk een groot ge zelschap de Philips Harmonie is. Onder leiding van de onder-direc teur, de heer J, Flipse, stelden de 65 muzikanten, 8 tamboers en 8 trompetblazers met tamboer-mai- tre, allen in pracht uniformen, met vaandel en vlaggen, zich op en marcheerde het corps onder het spelen van prachtige clairon mar sen af. Het was een voorproefje van hetgeen te wachten stond. Het ruime Marktplein was in middels geheel 'bezet door het pu bliek, waaronder wij zeer velen uit plaatsen uit de" omgeving op merkten. Zodra het gezelschap op de mu ziektent achter de lessenaars had plaats genomen, betrad, onder har telijk applaus, de directeur, de heer C. J. van der Weyden, het podium en nam het concert een aanvang met de Florenitiner mars, v&n Fu- cik. Deze werd prachtig vertolkt, al weken de tempo's wel iets af van de hierbij gebruikelijke. Vol gens het feestprogramma moest de 2de Rhapsodie van Friedeman volgen, doch daar de Kon. Militai re Kapel dit nummer ook in haar programma opgenomen had, had men een wijziging aangebracht, hetwelk wjj in ons blad van Za terdagmorgen hadden vermeld, en zo kregen wij te horen de Ouver ture Egmont, van L. v. Beethoven Voor deze wijziging kunnen wij slechts dankbaar zijn. De goede koperbezetting kwam in dit opus bijzonder tot haar recht. De dirigent had het grote orkest uitstekend in de hand. sober maar voorraam werden de kleinste nu ances aangegeven. Het zou ons werkeljjk te vèr voeren het concert uitvoerig te beschrijven, doch alle nummers waren tot in de puntjes verzorgd, de London Suite, van Eric Coates, La Gazza Ladra en alle overige concertnummers oogstten enorme bijval. Na de slotmars Sarafand. van Wilcocks, brak een ware ova tie los en bleef bet publiek om een toegift roepen. Het gezelschap liet zich niet smeken. De heer Van der Weyden gaJ de leiding over aan de heer Flipse, en nu volgden nog een paar marsen, met trom en trompetters. Een langdurig ap plaus volgde, doch het einde was voor velen nóg te vroeg, aange broken. Het bezoek van de Philips Har monie was een ware zegetocht. Het vertrek. In een kort onderhoud met de directeur, de heer Van der Wey den, deelde hij ons mede, dat het gezelschap op buitengewoon har telijke wijze door de families, waar de leden hadden overnacht, en door de bevolking waren ont vangen, waarvoor op deze wijze de dank wordt overgebracht. Hij zeide het prettig te hebben gevonden hier op onze ruime en fraaie muzietent een concert te hebben kunnen geven, dat door zo'n groot en dankbaar publiek op intense wijze werd beluisterd. Uitgeleide gedaan door vele van de gastheren is de Philips Harmo nie Zondagmiddag te 12 uur naar Oostburg vertrokken om aldaar eveneens een concert te geven. Te ongeveer 6 uur keerde het gezelschap vla Temeuzen naar de Philips stad terug. Besluit. Temeuzen heeft in de afgelopen feestdagen kunnen genieten van prachtconcerten door gerenom meerde gezelschappen, waarvoor de feestcommissie woorden van dank toekomen. N<u wij onze reportage van de Oranjedagen besluiten, willen wij dit doen met een welgemeend woprd van dank aan Ons politiecorps Ook voor haar waren het overbe zette dagen, die veel beleid vereis ten. Dat Temeuzen op zo'n pret tige en vlotte wijze feest heeft ge vierd, is mede te danken aan ons politiecoros, dat door haar tactvol optreden "wist te voorkomen, dat ook maar een enkele wanklar.k werd vernomen. BRESKENiS.- Ernstig ongeval. Dinsdagmorgen vroeg, even over 5 uur, heeft zich aan boord van het motorschip „Dankbaar heid", schipper P. Roest te Bres- kens, een ernstig ongeval voor gedaan. Schipper Roest lag met zijn schip gemeerd aan de loskade in de haven van Breskens en stond op het 'punt naar Rotterdam te vertrekken. Terwijl hij in de machinekamer met een z.g. snelvenhitter de mo tor vóór-verwanmde en op gang wilde gooien, heeft het vliegwiel een in de nabijheid staande bus meit petroleum geraakt en in de hoogte geslingerd. De inhoud stortte zich uit over schipper Roest zijn kléren en de snelver hitter, welke laatste in brand vloog. De vlammen sloegen over naar de schpiper zijn kleren en binnen de seconde stond hij in lichte laaie. Als een levende fakkel snelde de ongelukkige aan dek en stortte zich pardoes in de haven ofschoon hij niet kon zwemmen. Zijn knechtje, de 17-jarige Adry Smit, uit Lekkerland, die pas enkele weken bij hem aan boord is, had gelukkig de tegenwoordigheid van geest, zijn schipper van een wissen verdrinkingsdood te red den en hem uit het water binnen boord hielp. Een inmiddels in de machine kamer uitgebroken begin van brand, werd door schipper Roest zelf nog geblust. Met ernstige brandwonden aan gelaat, handen en armen heeft de ongelukkige zich daarna onder behandeling gesteld van de in middels gewaarschuwde dokter Broodman, die het slachtoffer na verbonden te zijn, naar de woning van zün aldaar wonende ouders heeft rwergebraoht. leiding van de heer J. de Voldere, een concert op de Markt. De buitengewone openbare raadsvergadering, welke door middel van een geluidsinstallatie op de Markt te horen was, werd door velen aandachtig gevolgd. Om half negen trok een grote stoet met muziek voorop naar het terein „Oude Molen", waar een groot vreugdevuur werd ont stoken. Burgemeester Leenhouts hield hierbii een toespraak. Tot laat in de nacht werd daar na op de Markt feest gevierd. SLUISKIL. Boiling Strodcirp. Na de Jubileum-bolling van Za terdag voor de mannen hebben j.l. Zondag de vrouwen met elkander de strijd aangebonden. Ook deze dag heerstë er 'n gezellige sfeer en sommige vrouwen speelden haar partij even goed als hun echtge noot De uitslag was: le pr. S. Rjjckaert'Leunis, 2e pr M. de Fe,tériWullems, 3e pr. 'Mag. de Maesschalck, 4e pr. Jo Simpelaar, ue pr. Flor. de Maesschalck, 6e nr. M. v. d. BrandenJacobs, 7e pr. M. v. d. Velde, 8e pr. M. de KrakerHcrwojh, 9e pr. S de VriezeKaas, 10e pr. Gab. Rot tier-de Maesschaelck, lit; pr. Ir. Lnyclts—-Obrie, 12e pr. L. v. d. Branden--de Witte.' i WWt «W Duivenvlucht. kan deJubi'ieum- RETRANCHEMENT. Volksfeest. De inhuldiging van H. M. Ko ningin Juliana werd ook alhier gevierd. Des morgens waren er op het sportterrein spelen voor kinderen, onder leiding van het onderwijzend personeel en het Oranje-comité. Daarna werden alle kinderen in de school gul ont haald. Na de middag werd er een voetbalwedstrijd gespeeld tussen v.v. Retranchement en de Vete ranen. De uitslag was 11. Voor de wielerwedstrijden be stond veel belangstelling. Ook dames namen hieraan deel. Des avonds gaf het muziekge zelschap „Ons Genoegen", onder Dë uitsb vlucht van houden door de „Sluiskilsë Reisduif", gevestigd m café Krijger, was als volgt: le J. Maas, 2e A.Bouchaute, 3e P. Claes, 4e E. Schoof, 5e C. v. d. Muren. Nabeschouwing. Komen wij na de korte nachten en het vele hoofdbreken tot een rustige nabeschouwing van de af gelopen feestweek, dan moet ons van het hart, dat het Feestcomité zijn uiterste best heeft gedaan om de bevolking te geven wat het kon. Dank ié verschuldigd aan alle inwoners voor de spontane in schrijving op de lijsten, dank aan de fabrieken, die specialisten met materiaal ter beschikking stelden, dank aan de middenstand en de bewoners, die door étalage- en gevelversiering jiet feestelijk aan zien van het dorp hebben ver hoogd. Hulde aan de politie, die overal aanwezig was en de goede gang van zaken regelde. De Dam in Amsterdam werd Maandag de Nederlandse huis kamer genoemd, doch naast alle kleinere steden en dorpen voelde Sluiskil, dat het toch ook zij het een bescheiden zijkamertje van Nederland uitmaakte. Het was of alle mensen met verschillende geloofsovertuiging en wereldbeschouwing op deze dag het door Koningin Wilhelmina ge sproken woord „Eendracht en nog eens eendracht" indachtig werden en het door Koningin Juliana aan gehaalde woord van Willem van Oranje, wanneer hij zegt het best te kennen „die gelegenheyt des 'ands ende de humeuren van de ingesetenen". Van rang- of standsverschil was geen sprake. De aanwezigheid van de Burge meester en mevrouw Tellegen, die zich ongedwongen tussen de feest vierenden ibewogen, droeg er niet Terwijl Mugli Basli stond na te denken over de beste manier om Wicked, die hij nu ook als de koetsier herkende, af te breken, dook Wicked, door zijn doodsangst gedreven, pijlsnel tussen de benen an de detective door. Het scheen alles uitstel van executie. Met een bijna onmenselijk gegrom draaide Rasli zich om. Toen dook hij als een vreselijke lawine op Wicked af. „Help" riep Wicked en hij sprong van louter angst wel eer meter in de hoogte. Plotseling merkte de booswicht dat hij aan een viaduct hing De razende Mugli greep in de lucht en kwam in de kolen terecht, terwijl de trein onder de hangende Wicked voortstoof. weifoig toe bij om de stemming te verhogen en de saamhorigheid tot uiting te brengen. De Sluiskilie- naren voelden, dat de vertegen woordiger van de Koningin in hun midden vertoefde. Mochten enkele punten van het programma geer.' bevrediging heb ben gevonden, dan is het Comité hiervoor niet aansprakelijk, doch valt dit feit veeleer op 't publiek zelf terug, door geen lust te tonen voor deelneming aan enikele wed strijdnummers. Daartegenover staan de succesnummers, zoals de geanimeerde voetbalcompetitie. »de films, de perfect georganiseer de volkskoers, de volksspelen en last not least de onvermoeide me dewerking van de Harmonie, welke nummers alle stuk voor stuk hebben bijgedragen om de feesten als goed geslaagd te be titelen. ZUIDZANDE. Jubileumfeesten. Ook op 6 -September heeft Zuid- zande feest gevierd. Reeds om 9 uur 's morgens begon het pro gramma met brandweerwedstrij den, terwijl de voormiddag verder werd gevuld met ringrijden te paard. Om half twee des namid dags trok Veronica met pittige marsen door het dorp om het pu bliek af te halen voor het bijwonen van athletiekwedstrrjden, georga niseerd door de Zuiözandse Sport vereniging. Deze «wedstrijden werden door een talrijk publiek met grote be langstelling gevolgd. Het avondprogramma begon met een aantrekkelijke korfbal wedstrijd tussen het tegenwoor dige twaalftal van de Z.S.V. en het twaalftal van ongeveer 1940. De veteranen wonnen met 31. Vervolgens gaf het dameskoor 'n concert, terwijl van half negen tot elf uur de Koninklijke Vero nica het publiek in een ware feeststemming wist te brengen Het dorpsplein was aardig ver licht. Zuidzande heeft zowel op 31 Augustus als op 6 September waardig feest gevierd. Een spe ciale hulde dient gebracht aan de organisatoren en in het bijzonder aan de Koninklijke Fanfare Vero nica, welke vereniging op zo uit nemende wijze heeft bijgedragen tot het doen slagen dezer feest dagen. WESTDORFE. Jubileumfeesten. 's Morgens om zeven uur werd de dag begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid waarna om 9 uur verschillende elftallen ge- vorrnd. door de verschilende ver enigingen, op het sportterein een voethaltouraooi speelden. Eerst speelde de Fa. Audenaerd teger. de schutters, welke door de schut ters werd gewonnen met penalty's geven nadat zij' eerst gelijk had den gespeeld niet 11- Daarna volgde de biljartclub tegen de brandweer en politie, welke gewonnen werd door de bil jartclub met penalty's geven na een gelijk spel van 00. Dan volgde de wedstrijd feest comité tegen de bolclub, welke laatste deze won met 10. Na deze eerste ronde speelden de schutters tegen de biljartclub, de uitslag was 3-0 voor de schut ters. In de tweede ronde speelden dan ook nog de bolclub tegen de visclub, die het geluk hadden met de loting voor de eerste ronde te blijven liggen; de visclub won deze wedstrijd ook met 10, zo dat de visclub dan nog eens mocht uitkomen tegen de schutters. Doordat de schutters deze wed strijd wonnen met 20, werden deze winnaar van dit voetbaltour- r.ooi. Tussendoor speelde de muziek vereniging enkele marsen ter op luistering. 's Middags om twee uur werden er dan overal volks spelen gehouden, welke veel be langstelling hadden, §1 za'g het weer er slecht uit. Dit duurde tot half vijf, want dan begon zich aan die school een stoet op te stellen van alle verenigingen die dan defileerden, welke défilé door het voltallige gemeentebestuur werd afgenomen. Nadat alles weer voor het gemeentehuis was opgesteld en het Wilhelmus gespeeld was, hield de Burgemeester een toe spraak tot de gemeentenaren, waarin hij o.m. dank en hulde bracht aan onze scheidende Ko ningin Wilhelmina en onze nieuwe Koningin Juliana, 's Avonds was er op het dorp een uitbundige feestvreugde. S.; .;v:ff Jk'. fitf» '4 KONINGIN JULIANA, INGEHULDIGD. Koningjn Juliana,verlaat met Prins Bernhard de Nieuwe Kerk om langs dezelfde weg onder de pergola naar het Paleis terug te kerci De Raad der gemeente kwam Maandagmiddag in buitengewone zitting bijeen. De Voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. Hij deelt mede, dat op verzoek van de Minister van Binnenland se Zaken deze plechtige openbare raadsvergadering is belegd, ten einde voorlezing te doen van de proclamatie, welke is uitgevaar digd door Hare Majesteit Konin gin Juliana (bij het aanvaarden van de regering en in verband daarmede een toespraak te hou den. Hij leest daarna de proclamatie voor, welke door de Raad en het in de raadzaal aanwezige publiek staande wordt aangehoord: (Door middel van een luidspreker werd de (bevolking in staat gesteld, het in deze raadsvergadering verhan delde op het Marktplein aan te horen) Vervolgens spreekt de Voor zitter als volgt: Met dankbaarheid en warme genegenheid zijn in ons land de jubileumfeesten gevierd. Haar, die als een Moeder in Israël 50 jaren met ons Volk lief en leed heeft gedeeld, die dat Volk heeft geleid en opgebeurd, gesterkt en vertroost door Haar geestkracht, plichtsbeti'fichtyig en geloof, heb ben wij als een énig man onze aanhankelijkheid en trouw be tuigd. Ook onze gemeente, is hierin niet achter gebleven. De treffende bloemenhulde op het Marktplein spreekt, wat dat be treft, duidelijke taal. En nu begroeten wij met diepe vreugde onze nieuwe Vorstin uit het Huis van Oranje, Koningin Juliana. Een nieuw hoogtepunt in ons volksbestaan heeft zich daardoor verwerkelijkt. Oranje en Neder land zijn daardoor weer hechter verbonden. In al zijn geledingen roept thans het Volk: „Leve Ko ningin Juliana"! En dat niet slechts onder de invloed der tra ditie, dat niet omdat dit nu een maal zo hoort, maar uit een ge voel van spontane genegenheid en verbondenheid. Want als één ding ons meer en meer duidelijk geworden is, niet het mirtst door de gebeur tenissen van de laatste 10 jaren dan is het wel dit, dat wij nu allen goed weten, dat de goede ren, die wij als Volk het hoogst op prijs stellen, onze democrati sche vrijheden en rechten, 'bij het Huis van Oranje veilig zijn. Neen, sterker, deze goederen zijn en worden door Oranje niet enkel verdedigd tegen vijanden van bui ten en van binnen, ze zijn en worden onder de wijze en bezie lende leiding van dat Huis tel kens weer uitgebouwd en ontwik keld. Tijdens de Engelse Konings crisis door de abdicatie van de vorige Koning Edward heeft de toenmalige Engelse Minister-Pre sident Baldwin gezegd, dat de praerogatieven der Kroon in de loop der eeuwen sterk vermin derd waren, maar dat de beteke nis der Kroon nu groter was dan ooit te voren. Zo is de betekenis der Kroon in Nederland nu gro ter dan ooit te voren. En het ganse Volk verheugt zich dan ook over de troonsbestijging van Ko ningin Juliana. Daarbij, de nieuwe Vorstin is voor ons geen onbekende. Door een dichter is zij, toen zij nog Prinses was, eenmaal genoemd: „Het Kind van 't Land". Zij is de hoop van 't Land en het Land verwacht van Haar veel. Van jongsafaan heeft Zij zich bewo gen temidden van Haar Volk Door Haar Koninklijke Moeder is Zij welbewust reeds vroeg bui ten de afgesloten, hofsfeer ge- brmohi en Zij in voortdurend contact gewwst met het werke lijke leven. Stap voor stap heeft ons Volk Haar leven mogen vol gen; Haar vreugden en Haar be proevingen, Haar geluk en Haar verdriet zijn ons niet onlbekend gebleven. Er is geen kloof tus sen Vorstin en Volk. Zij woont nu reeds, hoewel Zij pas de troon heeft beklommen, in het midden Haars Volk. Een voorrecht is het dat Zij voor Haar taak is voorbereid on der de leiding van Haar wijze en over een uitzonderlijke ervaring beschikkende Moeder. Een voor recht niet alleen voor Haar, maar voor het ganse Volk. Onze hoog gestemde verwachtingen ten aan zien van Haar vinden daarin voor een deel hun grond. Zwaar is de taak die de nieuwe Vorstin wacht. Zij neemt het be wind over op een tijdstip dat de regering des lands zich voor wel haast onoverkomenlijke moei lijkheden ziet gesteld. De loodzware last, door 5 oor- logs- en bezettingsjaren op ons volk gelegd, is nog niet vermin derd. Nu komt het pas duidelijk uit, hoe zwaar die last is. Deze begint als het ware nu pas door te wegen. De ontreddering, zowel op stoffelijk als op geestelijk ge bied, is nog steeds groot. Natio naal zijn de perspectieven somber. Het Huis van Nederland heeft immers niet slechts wat reparatie nodig, maar moet van de grond af worden opgebouwd. En inter nationaal zijn de perèpectieven niet minder somlber. De oorlog is voorbij, maar verder dan een ge wapende vrede hebben wij het nog niet gebracht. En de dreiging van nieuwe conflicten bestaat niet slechts in de verbeelding van zwartgalligen. Deze dreiging is een realiteit. Zwaar is dus Haar taak, zwaar ook Haar verantwoordelijkheid. De tijd is toch werkelijk wel voor bij, dat Vorsten om hun positie werden benijd. In het leven van de Vorst, die de belangen van het Volk wil behartigen, zal offer en dienst noodwendig een grote plaats innemen. En dat Zij dat wil, staan voor het Volk, waar over Zij gesteld is, strijden voor daL Volk, dat Volk dienen, wie zou dat kunnen en willen betwij felen Moge Koningin Juliana, Konin gin bij de gratie Gods, voor Hare zware taak en verantwoordelijk heid de sterkte ontvangen van Hem, door Wien, naar het Spreu- kenwoord, de Koningen- regeren. Haar regeringsperiode zij een gezegende periode, voor Land en Volk, voor Haar en voor het ganse Koninklijk Huis. En scharen wij ons om Haar troon, niet ziende op wat verdeelt, maar ziende op wat samenbindt. En wij zeggen: „Salve Regina; Iterumque Salve! Heil U Konin gin; nogmaals Heil U!" Met deze rede wordt instem ming betuigd door het roepen van: „Leve Koningin Juliana!" De Voorzitter stelt thans voor, de volgende telegrammen te ver zenden: Aan Hare Majesteit Koningin Juliana der Nederlanden, Amsterdam, De raad der gemeente Axel, in openbare vergadering bijeen, biedt namens de gehele bevolking Uwe Majesteit bij Hare inhuldiging zgn eerbiedige gelukwensen aan, verzekert U zijn verknochtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis en bidt U toe, dat het U door Gods zegen gegeven moge wor den, naar het voorbeeld Uwer Koninklijke Moeder de aloude tradities van het Huis van Oranje voort te zetten in de vervulling Uwer constitutionele taak tot heit van ons volk. P. L. D. J. VAN OEVEREN, burgemeester. J. L. J. MARIS, secretaris. Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina. der Nederlanden, Amsterdam. De raad der gemeente Axel, in verband met de inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Juliana der Nederlanden in openbare ver gadering bijeen, gedenkt dank baar Uw levensarbeid als Konin gin der Nederlanden en bidt Uwe Koninklijke Hoogheid toe, dat God U nog vele jaren van rust moge schenken, omringd door de liefde der Uwen en van ons ge hele volk. P. L. D. J. VAN OEVEREN, burgemeester. J. L. J. MARIS, secretaris. 'Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, deze telegram men te verzenden. Aangezien verder niets meer te (behandelen is en niemand meer het woord verlangt, sluit de Voor zitter de vergadering met het uit spreken van het ambtsgebied, ge volgd door bede uiit Gezang 263: O God, verhoor en schenk ons onze bede; Toon Haar Uw gunst, doordring Haar van Uw vrede, licht met Uw licht Haar voor! ATHLETIEK. Slijkhuis wint van Reiff en vestigt nieuw Ned. record 1500 meter te Leuven. Tijdens de gisterenavond gehou den internationale wedstrijden heeft Slijkhuis de 1500 meter ge wonnen in 3 min. 49,6 sec., een nieuw Nederland s record. Het oude record stond sinds 30 Aug 1946 op zqn naam met 3 min 50 4 sec. Ais tweede klasseerde zich de bekende Belg Gaston Reiff met een tijd van 3 min. 50,4 sec., ter- vrjjl de Luxemburger Barthel der de werd in 3 min. 53,4 sec. Alle andere deelnemers hadden opge geven.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3