HOGESCHOOL DES VERMAAKS BINNENLANDS NIEUWS Vragen aan de Minister Destadonderdegrond Sergeant Parlevliet kermisdirecteur in de tropen! RECTIFICATIE Sowjet Luchtmanoeimes Hel §oJsc€rJccl bij de Oude Germanen Oe belangen van Rotterdam en Antwerpen Uitbreiding internatio naal telefoonverkeer Ge toekomstige Grondwet van Duitsland Lezers, die schrijven H >t vertrek van de Kon. Familie uit Amsterdam -■■it. BE SCHOLEN IN HONGARIJE. Reuter's correspondent seint uit Boedapest het volgende: De Hon gaarse communisten, verklaren de overwinning behaald te hebben in de strijd met de Katholieke kerk over de schoolkwestie. Volgens hun zeggen is het nieuwe school jaar zonder wegblijvers overal begonnen Voorheen was zestig procent van de Hongaarse scholen eigendom van de Katholieke en Protestantse kerken, waarvan de laatste van het begin af hun me dewerking verleenden aan het nationalisatieprogramma. De Ka tholieke kerk echter heeft geeste lijke leerkrachten verboden les te geven op genationaliseerde scho ien, hoewel de regering had aan geboden, priesters, nonnen en monniken als leerkrachten aan te houden. In een brief van de lei ding van de Protestantse kerk worden de Protestantse leerkrach ten geïnstrueerd de gemeenschap trouw te blijven dienen, nu zp oer de staat werken in plaats van voor de kerk. AMERIKAANSE MILITAIRE HELP VOOR EUROPA. De Minister van Buitenlandse Zaken der Ver'èhigde Staten, Mar shall, heeft meegedeeld, dat Ame rikaanse militaire hulp voor West- Europa nog in overweging was. DE SPROOKJESKOETS RIJDT DOOR AMSTERDAM. In de namiddag van de inhuldiging maakte de voltallige Koninklijke Familie een rit in de beroemde gouden koets- Langs de ongeveer 6 km lange route, genoten honderdduizenden, dik opeengepakt, van dit bui tengewone schouwspel. .te;. „Zeg maat, ga d'r niet achter staan, want as-lk aan het singe- len ben, dan wil-ie wel eens tik ken. Sergeant Parlevliet van de 7 e Cie. A. A. T. staat gebogen on der zo'n pezig bergpaardje, dat hier in Indië het geloof wettigt in de kracht der tengeren, en hij worstelt met gespen en riemen. Het is kermis in Cheribon, om dat de burgerij een blij afscheid wilde nemen van de ,,W"-Brigade. De Chinese eettentjes schoten als paddestoelen op uit de drassige aloon-aloon, allerlei loterijzaakjes verschenen uit het niet, en een ganse horde goochelaars en pot senmakers streek neer in het kleine witte stofnest aan de Noordkust. Maar opwindender dan al die sensaties was toch wel de paar- denrijderij. die als „Parrel's Ro deo" werd aangeprezen door eer ste klasser Van Stevn achter zijn micro. „Uniek op Java! Hier kun je paardrijden. Nog nooit vertoond! Dissini bisa djalan koe- da, kenapa takoet?" Parlevliet is al op zijn diertien- de jaar bij de paarden gekomen. Hij heeft de sterke dieren van Van Gend en Loos in Leiden op de nek geklopt en in Scheveningen de flanken gedroogd van de ner veuze favorieten uit de stallen van Arie Komijs, Jochems en Prins. En dan is hij nog geweest bij Lievens aan de Wassenaarse Slag. in het begin als stal knechtLater dacht Parle vliet, dat het afgelopen was met de paarden en toen is hij chauf feur geworden. Na de bevrijding leidde hij mili taire chauffeurs op in België en Duitsland en nu zit hij hier in In dië. Bij de A.A.T. Eigenlijk was hij meestal ergens anders; op de tachement in Tjimahi of zo. Maar Majoor Zuiderend en Luitenant Van de Mortel, kenden z\jln ante- redenten en pakte hem bij zijn jas toen ze hem nodig hadden voor een plannetje: ..Zeg Parrel, v at denk je ervan, we willen op de Pasar Malem een rodeo of zo iets hebben ,,Nou, da's mooi, MjajoOT". zei Parrel, ..alleen heb ik geen ge dresseerde paarden. Maar affijn, als het mot dan mot het en dan gaat het maar zoals het gaat." Fn het is prima gegaan. Met de hulp van twee kameraden en vier koelies kwam er midden op de aloon-aloon een tent te staan, waarbij Homimerson of Janvier 't water om de kiezen zou spoelen. Een cirkelvormige jes, flink In het voer en dan wor- je hier schatrijk. In de tropen leert men het spoe dig af om verbaasd te staan. Wij hebben in betamelijke onverschil ligheid het relaas aangehoord over de wondere voltiges van het lot eens Parlevliets. Met lauwe argeloosheid hebben we ons laten voeren naar het makste ros uit de stal en in be- driegelijke hoogmoed hebben wij ons gezeteld op de smalle lage paardenrug. Drie minuten zijn er verlopen tussen de twee gong slagen, die het begin en het ein de van onze vreemde zwerftocht te paard aangaven. Drie minuten lang heeft voor ons deze aard kloot in een andere richting ge draaid. In stijgende verwarring hebben wrj onszelf, gadegeslagen, ruiter en paard, druk doende met het rammeien van de steunpilaren en het maltraiteren van het har monium, Ong wereldbeeld heeft zich in luttele seconden samen getrokken tot een blinkende za delknop, die zich steeds meer bo ven ons verhief, totdat wij einde lijk confuus gezeten in het mulle zand van de ruitergang, konden peinzen: „Voor ons niet de con ventie van jeep of Pontiac, voor ons het avontuur van een Javaan se hit met vrije teugel." c'.um over het vraagstuk van de toekomstige grondwet van Duits- And overgemaakt aan de parle- mentsraad van West-tDuitsland, die Woensdag a.s. te Bonn zijn tweede plenaire vergadering zal houden. In dit memorandum, dat de mening weergeeft van de meer derheid van de adviesraad der Britse zone wordt voor de eerste mep.1 opnieuw de uitdrukking Reich" officieel gebruikt. In dit memorandum is men van oordeel dat de regeringsvorm van de „Bundesstaat" (Bondsstaat), zoals hij is neergelegd in de grond wet van Weimar, de enig geldige en mogelijke. Men is gekant tegen een „Statenbund" (Staten bond), die zou overeenkomen met de „balkanisatie van Duitsland" cldus het memorandum. 4' (Van de correspondent van het A. N. P.) De Berlijnse luchtveiligheids- dienstcentrale heeft van het Sow- jet-Russische militaire bestuur de mededeling ontvangen, dat in de komende week boven het gebied' van Berlijn en van de Oostelijke zone luchtmamoeuvres der Russi sche luchtmacht zullen worden ge houden. In deze mededeling wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat deze oefeningen ook zullen plaats hebben in het gebied van de lucht- corridor en wel op elke hoogte, waarbij evenwel wordt verzekerd, dat de levensmiddelenvoorziening van West-iBerlijn langs de lucht brug; daardoor niet zal worden gestoord. Onder voorzitterschap van de Belgische Minister van Buiten landse Handel hebben op het Mi nisterie van Buitenlandse Handel besprekingen plaats gehad over de noodzakelijkheid van het in schakelen der havens van Bene lux, en vooral van. Rotterdam en Antwerpen. Aan de besprekingen namen deel de heer Henry de Vos, de voorzitter van de Belgische af vaardiging, die dit probleem met de Nederlandse en de Geallieerde bezettingsautoriteiten zal opne men, en afgevaardigden van de havens van Antwerpen en Gent. Met irgang van 1 September j.l. is het telefoonverkeer geopend 'met Australië, Brits Guyana, Cey lon, Nieuw-Zeeland en Zuid- Af rika. Ook met de volgende landen is lofoonverkeer mogelijk, maar de belangrijkste itsluitend met ruitergang. plaatsen: India, Kenya, Pakistan, omgeven door een afscheiding van terwijl in Tanganyika alleen Dqt- ge*lqchten bamboe en in het mid den een eilandje met een amech tig harmonium, waarmee eerste klasser Diebelg wonderwel de iliu- sie opriep van een waarachtig pierement. Een dak van atap, een hele sliert kleurige lampjes, een paar felkleurige .parachutes en klaar was Kees. Maar nu de paarden nog. Tien stuks werden er alvast ge leverd door het leger. Vijftien gehuurd van de opgetogen bevol king en nog eens vijf van een, „Orang Arabier" uit Tegal. Eerst wilde hij zijn beestjes niet afstaan, maar Parrel nam alle risico op zich, zei hij „Orang Arabier baik, orang Bolanda baik, banjl; terian kassi en laat-ie fijn ziin". Nou en voor zoveel elequentia moest de Arabier wel capituleren na tuurlijk. Korporaal Helzer en de eerste klssser Duursen, Magne en Kuur- stra wisselen elkaar af achter de cassa en in de manége. Direct na de officiële opening hebben de kolonel, de gedelegeer de Recomba en de Basiscomman dant de eerste dolle rit gemaakt. En iedere dag daarna zijn er ge middeld 1300 1400 kaartjes ver kocht, meestal aan de jeugd van alle rassen en landaarden, die in deze landen een tehuis hebben ge vonden. Alle baten komen de cantine-kag ten goede. „Kijk nou'es dat Chinese meis je", zegt de spullenbaas, we noe men 'r de cowboy. Dat kind mot in de zadel geboren zijn Ze mag voor niks rijen en dan eten wij weer voor niks bahni bij d'r pa. Ja zeker, je mot het bekijken hoor, hier in Indië. Dertig paard- j es-?a!am en Tabora, in Uganda J iser Kampala. Jimja en Masaka. I en ia Zuid-West-Afrika alleen Windhoek bereikbaar zijn. Door de Duitse adviesraad van de Britse zone is een memoran- Schroeide de hand, dan was de schuld bewezen! Bij het water-oordeel werd de beklaagde een touw om het lijf gebonden en in het water gegooid. Bleef hij drijven, dan wag hij schuldig, maar zonk hiji, dan was hij onschuldig1 en werd zo vlug mogelijk weer op het droge ge haald. Minder gevaarlijk was het kaas- oordeel. Hierbij moest de beschul digde een bezworen stuk kaas in de mond nemen. Kon hij dit rus tig opeten, dan was hij onschul dig, maar kréég hij de hik of ver slikte hij zich, dan was hij schul dig- Het baar-oordeel werd aange wend om de onbekende dader van een moord te ontdekken. De be klaagde moest hierbij langs een baar lopen, waarop de vermoorde lag. Begonnen dan de wonden weer te bioedèn, dan werd degene, die op dat ogenblik voorhij liep schuldig verklaard en als ihoor- aenaar gestr&ft. Het kamp-oordeel was een twee kamp op het zwaard, waarbij de gene, die -verloor, ook als schuldi ge werd aangemerkt. Als laatste godsgericht gold het staaf-oordeel. Van b.v. twee klei ne stokjes werd er één gemerkt, heide werden met wol omwikkeld en dooreen geschud. De verdachte moest nu één stokje opnemen en de wol loswikkelen. Had hij het gemerkte stokje genomen, dan was hij onschtildig, in het andere geval schuldig. Volgens onze rechtsbegrippen sin.g hiervan was die der negen <]€Ze oordelen natuurlijk waar ploegscharen. Daarbij moest de J moeten ze zien Als bij onze Germaanse voor vaderen een reohtszaak zo duister en twijfelachtig was, dat zij zelf geen goed en rechtvaardig von nis wisten te vellen, dan riepen zij hun goden te hulp door middel van het z.g. godsoordeel. Zij gaven daarmede als het ware de zaak uit hun menselijke han den in cj£ goddelijke over en ver wachtten, dat de hoogste Rech ter hun daarbij weI zou openba ren, wie de schuldige was en wie niet. Voor de beschuldigde, die dit oordeel moest ondergaan, was dit doorgaans een zeer gevaarlijke proef, die over zijn leven besliste. Gezien door onze bril was het puur een kwestie van geluk, of iemand al of niet schuldig werd verklaard, maar natuurlijk ge loofden de oude 'Germanen wel degelijk aan een goddelijke tus senkomst en pasten zij deze proe ven slechts hij uitzondering toe. De werkelijke schuldige was er zich doorgaans wel van bewust, dat hij zijn misdrijf toch niet voor het oog der goden verbergen kon en beleed dus maar liever zijn schuld, dan door vals volhouden de goden te tergen en zijn rech ters te verbitteren. Alleen vrijwel bewezen, maar halsstarrig geloo chende gevallen kwamen voor de ze oordelen in aanmerking. De godsoordelen waren zesder- lei: vuur-, water-, kamp-, staaf-, baar- en kaas-oordeel. Het meest gevaarlijke was het viuur-ioordee! De teerste toepas- HOKK. De Feestelijkheden. In ons verslag over de Dinsdag gehouden feestelijkheden, blijkt het eerste gedeelte te zijn uitge vallen. Wij herstellen hiermede deze vergissing. Dinsdag 7 September. De volksspelen. De morgenuren van deze dag waren bestemd voor de volksspe len voor de schoolkinderen en ouderen. Voor alle nummers bestond er een flinke deelname en belangstel ling. Het was een lust om te zien hoe er om de uitgeloofde prijzen gestreden is. De vele grappige momenten deed de toeschouwers telkens hartelijk lachen. Concert. Des middags bracht het muziek gezelschap „Elk naar zijn Kracht ten" een bezoek aan de wijk het Boeregat, waar een concert ge geven werd, dat zeer op prijs ge steld werd. De wegwedstrijd- Des namiddags vond de traditio neel geworden wegwedstrijd op gewone rijwielen plaats. Hiervoor bestond overgrote be langstelling en de geluidsinstalla tie zorgde er voor, dat de aan de finish staande menigte op de hoog te werd gehouden van de verrich tingen der deelnemers gedurende het lange parcours Allereerst verschenen aan dc start de deelnemers van 30 jaar en ouder, die driemaal het par cours moesten afleggen. De uitslag voor deze groep was: le pr. Johan de Smidt; 2de pr. P. Lantsheer; 3e pr. A. 't Gilde en 4e pr. Jac. Kolijm. Het verder gedeelte yan het ver slag is in ons vorig nummer opge nomen. Waar was de Nederlandse .Ambassadeur te Moskou Het Eerste Kamerlid Van Heu- van Goedhart (Arb.), heeft aan de Minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat in Augus tus van dit jaar, gedurende l;et tijdvak althans gedurende een aanmerkelijk deel van het tixfva'- waarin in Moskou politieke besprekingen van het grootste gewicht tussen vertegenweo- gers van de Sowjet-Unie, dr V enjgde Staten, Engeland er Frankrijk plaats vonden, Hare; Majesteits Ambassadeur aldaar met verlof op zijn post ontbrak? 2 Indien de eerste vraag be vestigend moet worden beant woord, is het dan voorts juist dat evenmin een naar rang daar voor geschikte vervanger van Harer Majesteits Ambass?1ei; in. Moskou gedurende.de in eerste vraag bedoelde periode aanwezig was? 3. Is de Minister, indien de eerste of, dan wel de eerste en dr tweede vraag bevestigend moet (en) worden beantwoord, bereid de redenen der afwezigheid van de onder vraag I en vraag 2 be doelde functionnarissen mede te d'elsn. vergezeld van ziin bedor del'ing van de vraag of die aan wezigheid onder de gegeven om. standiigheden als voor 's lands be lang schadelijk moet worden aan gemerkt NA VIJFTIG JAREN. De feestelijkheden naar aanlei ding van de jaardag en troonswis seling in ons Oranjehuis zijn ach ter de rug. Ze zijn ook in onze plaats bui tengewoon geslaagd en een woo-d van hulde aan de feestcommissie, die ze voorbereidde en voor de uitvoering de zörg op zich nam, is alleszins op z'n plaats. Toch zij het mij vergund on danks de uitvoerige verslagen in dit blad nog een enkel woord te wijden aan een der eerste num mers uit de mooie optocht. En het is op verzoek van ver schillende personen, die in Terneu- zen met de gebeurtenissen in de opeenvolgende jaren hebben mee geleefd, dat ik, zonder aan de overige medewerkers iets te kort te willen doen, hierop nog eens bijzonder wil wijeen. Tk bedoel de heer Donze en z'n getrouwen, die te paard en in een rijtuig gezeten voor velen onzer de herinnering wakker riepen aan de erewacht van een halve eeuw geleden. De begroetingen onderweg waren een bewijs, dat velen dit wisten te waarderen. Voor dit medeleven en deze vi taliteit van deze overgeblevenen na vijftig jaren een warm woord van hulde. Ze mogen een aanmoediging zijn voor vele jongeren in de toe komst. OUTSIDER. Terneuzen, 8 Sept. 1948. gevolge waarvan de kleren van de 23-jarige Jan in brand geraak ten. De jongen verbrandde. Zijn 30-jarige broer Roelof liep ern stige brandwonden op. Bij red dingspogingen door de ouders kreeg de moeder vrij ernstige 'brandwonden aan haar rechter arm en haar gezicht, terwijl ook de vader en de zusters van de slachtoffers brandwonden oplie pen. Voor het leven van Roelof wordt ernstig gevreesd. DRONKEMANSRUZIE MET DODELIJK GEVOLG. Dinsdagnacht, tegen het einde van de feestelijkheden, heeft er zioh aan de Dt. J. Berendsstraat te Nijmegen een tragedie afge speeld. De 47-jarige rijwielher steller L. J. kreeg woorden met zijn kostganger, de 53-jarige tim merman Th. van G. De rijwielhersteller hakte met een bijl .on zijn kostganger in en verwondde deze aan het been. Van G. ging daarop zijn kostbaas te lijf en takelde hem zodanip- toe, ook met een bijl, dat L. zware verwondingen kreeg aan de hals. J. werd naar het Canisius- ziekenihuis gebracht, waar hij na aankomst aan zijn veiwondingen overleed. Beide mannen verkeer den onder drankinvloed De politie heeft Th. van G. ge arresteerd. ,a MAN VERMOORD TE NIJKERK In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het Holkerveen (ge meente Nijkerkde 58-jarigeG van D. van het leven beroofd. Deze van D., een weduwnaar had als huishoudster mej. E, die' voorheen in betrekicing was bij de 47-jarige C. in Amersfoort, we gens ziekte van diens vrouw Nadat de vrouw van C. hersteld was, trad mej. E. in dienst bij Van D. in het Holkerveen. Dit was echter niet naar de zin van c Hij trachtte haar over te halen terug te komen, zonder succes evenwel. Zaterdag vatte hij het plan op naar het Holkerveen te gaan om de vrouw te spreken te krijgen Hij arriveerde 's avonds om 9 uur. per flets, doch trof haar niet thuis. Om elf uur kwam hij ten tweede male, doch wederom zonder resul taat. Mej. E was n.l. naar Am sterdam en nog niet thuis geko men. C. repareerde met hulp van de zoon van Van D. een lekke hand en vertrok daarna. Om on geveer twee uur 's nachts kwam hij voor de derde maal bij' de wo ning van Van D. Hij vroeg, of de vrouw naar buiten wilde komen. Deze weigerde. Van D. die reeds te bed lag begaf zich in nacht kleding naar buiten. Wat er toen precies is voorge vallen is niet bekend. Na enige ogenblikken keerde Van D. in zijn woning terug. Hij zei, dat hij ge stoken was en zakte levenloos in elkaar. De politie van Nijkerk stelde onmiddellijk in samenwerking met de burgemeester en de politie uit het Nijkerkerveen een onderzoek in. C werd te Amersfoort in zijn woning gearresteerd. Hoewel hij aanvankelijk ontkende heeft hij later bekend de moord te hebben gepleegd met een schoenmakers mes, dat hij reeds enige dagen in zijn zak had. Hij ontkent het mes met voorbedachte rade in zijn zak te hebben gestoken. C. zal dezer dagen voor de officier van Justite worden geleid. beklaagde barrevoets over negen gloeiende, op enige afstand van elkaar liggende, ploegscharen lo pen en aan zijn voetzolen laten uitmaken, of hij ai of niet schul dig was Ook gebeurde het wel, dat de beklaagde een klomp gloei- I end ijzer met de blote handen over een bepaalde afstand moest i, kunnen wegdragen of tussen twee op slechts geringe afstand van fel brandende deloos, maar we moeten ze in de tijden, waarin ze werden toegepast Hun preventieve waar de was fgroot,' zolang degenen, die zich er aan onderwierpen er ook werkelijk aan geloofden. DE DOODSLAG TE HELMOND. Omtrent de doodslag te Hel mond, waarvan de 44-jarige J. van S. het slachtoffer werd kan nog het volgende gemeld worden: Sedert geruime tijd bestond er een gespannen verhouding tussen een dochter van Van S. en de vrouw van de dader en Marinus van der K. Maandagmiddag ge raakte Van S. achter de woning van Van der K. in gesprek met diens vrouw. Er vielen harde woorden, waardoor Van der K., die in huis was, in woede ontstak, en hiermede een diepe steek in de lin een broodmes gree Van S kerzijde toebracht, tengevolge waarvan Van S. vrijwel onmiddel- liik overleed. De diader zal voor de officier van Justitie te Den Bosch worden voorgeleid. BRAND OP TENTOONSTEL LING „GRONINGEN 1948". Om 7 minuten voor twee u-ur brak gisterenmiddag brand uit in de „Parkbioscoop" op het tentoon stellingsterrein „Groningen 1948". Drie minuten na oproeping ver scheen reeds de brandweer ter plaatse. De brand ontstond in de film cabine. Blussing met emmers wa ter is nog geprobeerd voor de brandweer ter plaatse verscheen. Deze poging is mislukt. Een kermistent naast de tijde lijk opgerichte bioscoop vatte eveneens vlam. Om 10 minuten over twee was de brandweer het vuur al weer meester. De bioscooptent is ge- Hedenavohd omstreeks 20.30 uur heel uitgebrand. De schade aan Roman door CHARLES FOWLEY Vrij veft-iald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 26) Nadruk verboden. „Ik herhaal u nogmaals, in specteur, men heeft haar daartoe gedwongen!" Nu begon Zolm zich voor het geval te interesseren en vroeg het jonge meisje alles te willen vertellen wat zij wist. „Ik heb slechts weinig ontdekt, tot mijn spijt!" Ninette toonde enige vochtige lilakleurige flarden. Charlie, herkende onmiddellijk de bloemen, die platgetrapt en ver welkt waren. „Orchideeën!... Ja, dat zijn de orchideeën, die mijn vrouw droeg! Waar heeft u die gevonden, juf frouw Flory?" „Ik had eerst afgezien van het plain, de provisiekamers en de keukens te doorzoeken. Later veranderde ik echter van idee. Deze bloemen vond ik in de gang van het sousterrain en bij de in gang van de steengroeve!" „En elkaaf staande fel brandende nee ena voiki omst-reea» w.ov uui i houtmijten moest doorlopen. zal H. M. Koningin Juliana met 1 omliggende tenten is gering. *- Dg brand brak uit tijdens een ■voorstelling, welke bijgewoond werd door ongeveer 150 bezoekers, beklaagde zrjn blote hand 'n ogen blik in de volle vlammen houden. Bij sommige stammen moest de i Haar Gezin de hoofdstad verlaten u maakt daaruit op?" vroeg Zolm met volle aandacht. „Dat me vrouw Stone langs die weg ont voerd is! Deze bloemen heeft zij verloren in haar strijd tetgen haar aanvallers!" „Aanvallers? OhtvoerdMaar door Wie? Met welk doel?" „Hoe kan ik dat weten? Door dieven natuurlijk! Heel Kowa wist door de couranten, dat mevrouw Stone naar het theater ging met al haar diamanten aan! Zij droeg een kapitaal aan juwelen!" „Ja, diefstal, dat is mogelijk,", zei de inspecteur. „Diefstal en wraak!" riep het jonge meisje uit. „Juist! De Chinezen hebben daar de hand dn gehad!" riep Charlie, die zich nu de bedreiging van Tao herinnerde. „Een mes steek in het hart!" had Tao ge schreven. „Laten wij de steengroeve on derzoeken!" stelde Janine voor. Het was nu geheel en al dag geworden. Het onderzoek duurde lang en geschiedde zeer nauw keurig. Geen enkel spoor werd gevonden, zelfs gean bloem of iets anders! en Zich naar het Paleis Soestdtjk begeven. waaronder de hoofdcommissaris van politie, de heer S. W. Mole naar, die onmiddellijk de leiding nam van de ontruiming van de tent door het publiek. Deze ver liep dan ook ordelijk. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen en wist zodoenide spoedig resultaat te hoeken. De burgemeester van Groninger, Mr. P. W. J. H. Oort van der Linden, was kort na het uitbreken van de brand ter plaatse. LIJK VAN VROUW GEVONDEN Door de rijkspolitie te Boxmeer werd na onderzoekingen in een bos 't lijk gevonden van 'n onge veer dertigjarige vrouw. Het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, heeft ongeveer twee weken in het bos gelegen. Bij het onderzoek wam vast te staan, dat het slachtoffer een Duitse is. Daar verdenkingen van moord oprezen, werd een zekere H. uit J3oxmeer aangehouden en aan een streng verhoor onderworpen. Hij bekende omtrent de drijfveren van de moord wel meer te weten nlaar wderp de schuld van moord op een ander, wiens naam hem niet he kend zou zijn. Op het lijk is Dins dagavond sectie verricht. De poli tie zet haar onderzoek voort. JONGEMAN LEVEND VERBlR AND Een ongeval te Zeilberg. ge meente Deurnz, heeft de 23-jarige J. de M„ wonende aldaar het leven gekost, terwijl zijn broer Roelof in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis is over gebracht. Beide broers waren bezig benzine af te tappen uit de tank van een motorrijwiel. Plot seling vatte de benzine vlam, ten- „Deze steengroeve is trouwens dichtgemetseldconstateerde de inspecteur ten slotte. „Ja," zei Charlie. „Die grote opening bedierf de gehele tuin. Ik heb alles laten dichtmetselen! De aarde om deze uitholling verder op te vullen, zal wel een dezer dagen gebraclit worden. De met selaars zijn sinds enige dagen klaar met hun werk!" „Niet het minste spoor in het zand, dat hier de grond bedekt!" merkte Zolm op. „Dit zand is vochtig en zou prachtige sporen hebben nagelaten!" „Tenzij men later dit zand heeft neergeworpen, juist om die spo ren te bedekken!" zei Janine scherp. „De uitholling is niet groot. De steengroeve strekt zich zeker niet ver uit?" „Dat weet ik niet", antwoord de Charlie aan de inspecteur. „Veel huizen hier zijn gebouwd op zulke oude steengroeven," ver klaarde Zolm, zeer zeker van zijn zaak. „Zij zfjn niet diep, volgens mijn mening!" Hij streek met de hand over het verse metselwerk. „Zelfs al zouden de metselaars hun werk pas gisteren beëindigd hebben," zei Charlie, „dan was de groeve vannacht toch reeds dicht." Zich bukkend voegde de inspecteur daar aan toe: „De muur is veel langer geleden ge metseld. Hier ligt reeds een berg zand om het gat verder dicht te maken! Gebruikt u Ameri kaanse metselaars, mijnheer Stone?" „Ja! Ik gebruik nooit Chine zen!" „Dan kunnen wij dit spoor vei lig laten schieten!" verklaarde Zolm. „Veronderstellen wij een ogen blik, dat verscheidene mannen, zonder gezien te zijn, zich in uw huis hadden verborgen (wat reeds onmogelijk is) en dat zij zonder het minste geluid mevrouw Stone hebben kunnen ontvoeren. Daarna hebben zij haar naar de groeve gesleept en haar al haar diamna- ten afgenomen! Hoe zijn zij dan uit de tuin gekomen? Wat heb ben zij met mevrouw Stone levend of dood, gedaan?" Bij deze woorden, rilde -Charlie van ontzetting. „Wees gerust, mijnheer," zei Zolm. „Juffrouw Flory is nu zelf wel overtuigd, dat haar veron derstelling onzin is!" Zij gingen naar Stone-House terug en traden de vestibule bin nen, waar verscheidene bedienden- angstig bijeen stonden. „Hoe verklaart u dan de aan wezigheid van deze bloemen?" ging Ninette moedig voort. „Och juffrouw, dat is heel een voudig," zei een der kamermeis jes. „Mevrouw Stone ontving dik wijls meerdere malen per dag verse orchideeën en wierp ze bij het verwissefen van japon weer weg! Ik raapte de bloemen dan op en gaf ze in de keuken aan de andere meisjes. „Misschien zijn het wel 'bloemen van eergiste ren!" „Hoort u, juffrouw Flory!" zei Zolm triomfantelijk. Zich tot Charlie wendend, ging hij voort: „De sporen en aanwijzingen die ik hier vond, zijn onvoldoende! Ik ga nu naaf mijn bureau. U kunt er op rekenen, mijnheer Stone, dat onze beste speurders deze zaak spoedig zullen ophelderen!" (Wordt vervolgd.) ZAKKENROLLER GEGREPEN. De Amsterdamse politie is er in geslaagd een internationaal zakkenroller te grijpen. Maandag ontdekte de koster van de N. Z. Kapel aan het Rokin een zevental lege portemonnaies achter het hek. In vier van deze portemonnaies vond men no,g klei ne papiertjes, die hete mogelijk maakten de eigenaren op te zoe ken. Een van hen wist te zeggen, dat in de door hem verloren por- temonnaie een gulden met de beeltenis van Koning Willem I en een gouden ring met daarin ge graveerd „Joris" had geaeten. Even tevoren had de politie op aanwijzingen een man gear resteerd, die zich in de Kaiver- straat aan zakkenrollerij schuldig maakte Het bleek een Fransman te zijin, die samenwerkte met zijn vrouw. Ook deze kon worden opgespoord en men trof een aan tal artikelen in hun zakken en ba gage aan, die kennelijk van zak kenrollerij afkomstig waren. Be halve buitenlands geld vond men op hen twee verlopen briefjes van 50, twee horloges, een vulpen houder en een aansteker, een uit klapbaar Zeiss Ikonfototoestel, een zilveren gulden met de beel tenis van Koning Willem I en een gouden ring met de naam Joris er in gegraveerd. Bovendien trof men op hen aan een gouden ring, waarin gegraveerd stond A. M. 1-9-28. Uit de paspoorten, die zij bij zich haddenbleek, dat zij sedert 15 Juli 1948 in Italië, Bel gië, Zwitserland en Engeland ten tijde van de Olympische Spelen hadden vertoefd. Een Amsterdamse smokkelaar, een 35-jarige bankwerker uit de Ferdinand Bolstraat, werd Maan dag gegrepen op het Rokin, toen hij zijn slag probeerde ie slaan tussen de mensen, die het vertrek van Koningin Juliana naar het Stadion gadesloegen. NEDERLANDSE ZEEMAN IN OOSTZEE OPGEPIKT. Radio Kiel meldt, dat het Ita- liaanse s.s. „Apollo-Ibad", op wc™, van Kiel naar Gdansk, Dinsdag morgen vroeg een Nederlandse zeeman heeft opgepikt, een schip breukeling van het Deense stoom schip „Massima", dat op 6 Sept. des avonds op een mijn liep en in de lucht vloog. De geredde schip breukeling kon niets over het lot van de 8 andere opvarenden van de „Massima" mededelen. Volgens bet Deense persbureau Ritzau is de naam van het Ita liaanse schip „Apollo". Er worden acht leden van de bemanning gemist. Onder hen bevindt zich nog een Nederlander. De Deense vloot zoekt thans met patrouillevaartuigen en vlieg tuigen naar mogelijke overleven den. Het ia niet uitgesloten, dat zij in een boot de Duitse kust van de Sowjet-zóne hebben bereikt. De „Massima" had Rotterdam aangedaan en was nu met een lading cokes op weg van Emden naar Stege.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2