D© i Feestlied Tm Wil Eire Binnenlands Nieuws SPORTNIEUWS BIM „IN KOMETEN VAN HOLLYWOOD' Uil Je Srcvinctc zich losmaken van Britse gemenebest Berlijns Raadhuis bestormd „Ronde van Temeuzen" was een groot succes! HUlfpEBLIJK VAN ZEALAND. Ged. Staten van Zeeland hebben als huldeblijk oorkonden doen toe komen aan Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana. De eerste is ontworpen door de Zeeuwse kun stenaar Louis Herjmansde tekst is in moderne letter geplaatst in een kader van schelpen en de wa pens van Oranje Nassau, Zee land, Middelburg, Vlissingen, Veere en Aardenburg, de gemeen te, waar Koningin Wilhelmina na de bevrijding voet op vaderlandse foodgm zette. De andere oorkonde is gecalligrafeerd door de heer J. M. Hertogh en geeft de tekst in Gothische letters. STICHTING VBEDEBUST' Dr. J. J. C. van Dijk, voorzitter en Mr. P. A. Schwartz, secretaris van het bestuur van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom, zul len beiden op medisch advies deze functies neerleggen. Zij zullen op de algemene vergadering van 29 September a.s. afscheid nemen. TERNEUZEN. De Feestelijkheden. De dag van de Inhuldiging van onze Vorstin Juliana bracht tevens het einde van de gehou den feestelijkheden ter gelegen heid van de Oranjedagen. Klokgelui. Pt'ècies half één begonnen de klikken van de stadhuis- en kerk- atorens te beieren den volke ver kondigend, dat H. M. Konigin Ju liana was ingehuldigd. Gistermiddag vonden, zoals het programma vermeldde, in de Vlc oswijkstraat de Kinderspelen plaats, waarvoor grote belangstel ling bestond zowel van de deel nemende meisjes en jongens, als van het publiek, dat met grote aandacht de krachtproeven van de jeugd gadesloeg. Het is dan ook een succes ge worden en vooral voor de jeug dige Jozef Slok, die de gelukkige winnaar werd van het uitgeloofde jongensrijwiel, en voor Janny Beeldens, die na afloop een auto ped haar eigendom kon noemen. Concert „De Verenigde Werk lieden". Des avonds te 8 uur gaf ons wakker muziekcorps haar laatste concert tijdens deze feestdagen. De Verenigde Werklieden" heeft zware dagen achter de rug en wanneer er een woord van lof en danJt dient (gesproken te worden, dan komt zulks in de allereerste plaats toe aan de heer Schirris en zijn onvermoeibaar gezelschap op wie nimmer tevergeefs een be roep werd gedaan. Het was de grote stuwkracht voor het wel slagen van deze feestdagen. Het Vuurwerk. Was de eerste feestdag met de internationale voetbalwedstrijd en het concert van de Kon. Militaire Kapel als de klap op de vuurpijl. Het grote vuurwerk zou de slotapotheose zijn van deze zo bij uitstek geslaagde Oranjedagen, en inderdaad een mooier en groot ser slot had men zich niet kunnen denken. De duizenden toeschouwers hebben volop genoten, niet alleen op deze huldigingsdag, doch ge durende alle overige feestdagen. Het feestcomité imoge hierin haar voldoening vinden voor haar moeitevol werk, dat met zo'n on gekend succes is bekroond. Ongeval. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur kwam het dochtertje van de heer B„ bij het plotseling over steken van de Burg. Geillstraat onder een juist passerende auto bus der Z.V.T.M. terecht. De klei ne kreeg een dér wielen over het been, tengevolge waarvan dit brak. Naar wij vernemen treft de chauffeur van de autobus niet de minste schuld. AXEL. geweld getroffen, doch onder de bezielende leiding van de heer A. Luteijni richtte het gezelschap zich op en op het concours te Groede behaalde het een eerste prijs (met lof der jury) Niettegenstaande honderden Axelaars verkozen hadden de zeld zame gelegenheid te benutten de Philips Harmonie te gaan beluis teren in Temeuzen, was de Markt toch voor een groot deel gevuld toen het concert begon, dat met de bekende Franse glorie-mars „Lorraine" werd ingezet. Voor de pauze volgden daarop de ouver ture van „La Muette de Porici" en het vierdelig „Ballet de la Source" van Allier. Een lichtere genre-mars van Rousseau besloot de eerste helft van het programa. De na de pauze uitgevoerde nummers eisten niet minder van de capaciteiten van de heer Luteijn en zijn korps. „Fra Dia- volo" het jongste concours- numimer ere-afd. van Groede) en de Czardas" uit de „Geist der Woiwoden" werden op de aller- loffeliikste wijze met „The Gladiator" van Sousa de tweede helft was ingeluid. Met de triumfantelijke „Stars and Stripes" van Sousa werd dit bril jant concert besloten en de heer 't Gilde, die de dirigent en zijn korps de dank van het Feest comité en de ganse Axelse bur gerij overbracht, was voorzeker daarbij dezes tolk. Hij drukte de verzekering uit, dat deze her nieuwde kennismaking met „O.K.K." en zijn begaafde diri gent in de toekomst gevolgd zou mogen worden door nog meer dere concerten van deze vereni ging en besloot met een „Leve Oefening kweekt kunst". Door enkele straten volgde daarop een afmars naar het sta tion, waar de autobus geparkeerd stond en daarmede was ook de voorlaatste dag van de feestvie ring ten einde. cordia" zak deze feestelijkheden c.a, door een concert en een muzi kale wandeling opluisteren. BIERVLIET. (Van onze speciale verslaggever.) Cherchez la femme! Zaterdagavond omstreeks 12 uur ontstond voor het café „Het Oude Raadhuis" een vechtpartij, waarbij betrokken waren zekere R. en T. F., laatstgenoemde thans woonachtig in Frankrijk. De inzet bleek een jonge maagd, zekere R. B., in dienstbetrekking in het café van A. F. De polit'e, die spoedig ter plaatse aanwezig was, en trachtte de heethoofden te scheiden, kwam, mede door het optreden van „supporters" van F„ n.l. zijn broeders D. en J. F. en hun aanhang, in. moei lijkheden, waarna assistentie werd verzocht. Optreden van deze assistentie die spoedig arriveerde, was niet meer nodig, D. F. werd gearres teerd en te IJzendijke opgebor gen. De beide andere „gebroeders- vechtjassen" waren voortvluchtig. Edoch, Zondagmiddag bleek 11 i dat het ware bloed zich niet laat vertolkt, nadat ygriopehejieii en de gebroeders politiekillers toonden zich aan den volke teneinde een voethal- wedstrijd van nabij te kunnen aanschouwen. De vreugde was echter van korte duur en de heren werden spoedig gearresteerd en naar Philippine overgebracht, waar zij thans over hun pekelzonden in de cel mogen nadenken. naam verworven, zodat de mu ziekliefhebbers een zeer mooie avond wacht. MIDDELBURG- Receptie Commissaris van de Koningin in Zeeland- D% Commissaris van de Konin gin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroót en echtgenote heo- n ter gelegenheid van het rege ringsjubileum en in verband met de troonsbestijging een receptie gehouden op de dekken van de Prins Hendrik", de ferryboot van 'i provincie, die voor deze gele genheid ligplaats te Middelburg had n-ekozen. Vele vooraanstaan de figuren uit alle delen van de provincie maakten hun opwach ting Na het officiële gedeelte bood de Commissaris zijn gasten oen vaartocht aan door het ka naal naar Veere. Later keerde de Prins Hendrik" naar Middelburg terug waar de gasten tot besluit het Wilhelmus zongen. OVERSLAG. Been en schouder gebroken. De zoon van de landbouwer H. in de Sterrd kwam van een boe renwagen te Vallen met het gevolg dat hij onder de wielen terecht kwam. De jongen liep een been- en schouderbreuk op. SLUISKIL. Jubileumfeesten. [De 4e avond. Vrijdag, bracht de grote volkskoers voor juniores en amateurs, die één van de bes., geslaagde nummers van hét feest- r/ «r A »»^k«>7v fZ Door het schokken van de kolenwagen waar Mugli Bas li op is'terechtgekomen, komt de detec tive langzaam tot bewustzijn. „Wat een idee van mij, om een rijtoertje te maken, hè juffrouw Way" zegt hij met tedere stem. Maar dan dringt de harde werke lijkheid tot hem door. Hij herin nert zich hoe hij om het rijtuig heenliep enhier laat het ge heugen hem in de steek. „Die duivelse koetsier!" brult de detec tive plotseling terwijl hij recht over eind gaat staan op zijn kolen. „Wat is er met mijn lieve Way gebeurd? Ontvoerd? En dat ter wijl zij de bescherming genoot van de sluwste detective ter wereld! „Maar ik zal je wreken, kleine Way, ik zal je bevrijden en die koetsier zal ik vermalen met mijn eigen handen... Op dat ogenblik remde de goederentrein scherp af. „Er staat een personentrein op het spoor" riep de machinist. Dank zij zijn tegenwoordigheid van geest gebeurden er geen on gelukken. Zachtjes kwam er weer beweging in de trein die door Jeremias Snop was losgekoppeld. Zonder het te weten was Basli weer met Way verenigd, maar ook met Chaplin, Bim en... Wicked. tot de verpleegden, waarin hij de troonsafstand door Koningin Wil- helmina ten gunste van Haar Dochter aanhaalde en deze de troosteresse der zieken noemde. Te 6 uur marcheerde de Har monie naar het Strodorp. waar die middag een .bolling werd ge houden. De muziek speelde daar enige stukken en al spoedig maakten de bewoners van 10 tot De feestelijkheden. Zielkundig was het juist gezien er bij de feestelijkheden, zoveel mogelijk naar te streven ook de kinderen in te schakelen. Im mers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! En vooral nu, bij deze mijlpaal in onze historie die deize Troonswisseling toch werke lijk ook-is mocht het van zo ontzaggelijk grote betekenis zijnde feit, niet onopgemerkt aan de „spes patriae" voorbijgaan. We hebben de stralende gezichten hij de bloemenhulde gezien van de vele honderden deelnemende kleu ters. Maar ook de ouders glunder den van voldoening en Zaterdag namiddag was de overal in ons land bekende poppenkast „Mr. Janno" het middelpuntvliedende aantrekkingspunt waaromheen Axels jeugd zich verzameld had. Opgevoerd werd een sprookje. Een fantastisch verhaal door pop pen gefigureerd dat zich afspeel de aan het Hof in Den Haag. Wat genoten de kinderen, maar ook de ouderen van dit paedago- gisch waarlijk met tact en kies heid samengestelde 4-taferelig verhaal. Na afloop volgde een korte pauze en de tweede helft van het openluchtkinderfeest was gewijd aan buikspreken en goochelkunst. Vooral om de sprekende pop „Pie- mo" werd dol gelachen en de lil rail tedt steeg ten top toen de weerbarstige „Piemo" na hef tig verzet in de koffer werd ge loodst om uit te slapen van zijn dolzinnigheden en daarmee voor goed van het toneel verdween. De hierop volgende goocheltoeren waarbij een paar kinderen bij de experimenten werden ingescha keld voerden de prettige sfeer tot uitbundigheid op. De twee uurtjes jeugdvermaak vlogen weer om en voor alle jon gens en meisjes was de pret van te korten duur geweest. Openlucht-Gastconcert van „Oefening kweekt kunst". De Schoondijkse harmonie werd vóór de oorlog hier ter plaatse met graagte geïnviteerd om brj tal van festiviteiten opluistering te geven, zulks vanwege de repu tatie die dit korps toen in onze provincie had. Zoals algemeen bekend werd dit corps zwaar door het oorlogs- Slot feestelijkheden- De eindfase van de feestweek liet zich aanzien als een somber besluit van de feestweek, maar het bleef, althans op een weinigje motregen na, in de voormiddag droog weer. Omstreeks de middag uren liet Pluvius van zijn grillen blijken. De reportage van de Kro- niingsplechtigheden had van 10 tot 1 uur plaats over de geluidsinstal latie, doch de lezers zullen de ge houden redevoeringen, alsmede het verloop van de plechtigheden el ders in dit blad -gereleveerd vin den. Van 12.30 tot 1 u. klonk, als alom in den lande, ook hier ter plaatse klokgelui, terwijl te 1.30 uur een plechtige raadszitting plaats had. waarin een proclamatie van H. M. meester werd voorgelezen, welke veneens in dit nummer vermeld staat. Tegen 2 uur werden op het By- locqueplein de aan de optocht voor versierde autopeds en fietsen deel nemende kinderen opgesteld Deze optocht, die spontaan was opgekomen en niet eens in het programma vermeld was, is een groot succes geworden. Wat in een kort tijdsbestek door sponta niteit en goede gezindheid bereikt kan worden, is verbluffend. De alleraardigste ideeën kwamen in de versiering tot uiting en de jury had een tamelijk zware taak te vervullen. Alle deelnemende kinderen ontvingen van het Feest comité een zakje met fondants en koekjes. Na rijp beraad wees de jury de volgende prijswinnaars aan: le pr. Kinderen Maas, Armendijk. 2e pr.P. van Meenen, Pieter Pau- lusstraat. 3e pr.Marietje de Ja ger, Pr. Hendrikstraat 4e pr.: Adri Dieleman, Stationsstraat. 5e pr.: Joke van Hoeve, Bylocquepl. Na afloop van deze zeer interes sante en bijzonder aantrekkelijke optochthadden baankoersen voor jeugdige Axelaars plaats. Het verslag hiervan en de uit slagen der sportwedstrijden volgt, wegens plaatsgebrek, in het vol gend nummer. De wedstrijden mochten zich in een zeer grote belangstelling ver heugen. Buurtfeest. «SP Nationale Vlootschouw op het Buiten-IJ. Vrijdagmiddag is op het Buiten-IJ een nationale vlootschouw ge houden van Marine-eenheden, vis sersvaartuigen, jachten en binnen schepen, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging. Een overzicht van de vlootrevue uit een Mitchell-bommenwerper van de Kon. Marine. Evenals bij vorige belangrijke iubilea e.d. in de Vorstelijke Fa milie zal ook ditmaal de Axelse- Sassing niet achterblijven en zul len a.s. Zaterdag 11 September grote feestelijkheden worden ge organiseerd. De harmonie „Con- HOEK- Oranje-feestdagen. Hoewel op het ogenblik, dat wij dit schrijven, de feestelijkheden pas beognnen zijn en wij hierop in het volgend nummer nader zul len terugkomen, kan reeds nu ge zegd worden, dat zij volkomen zul len slagen, Indien de weersom standigheden geen spaak in het wiel zullen steken. Voor heden, Dinsdag, vermeld het programma: 9 uur: Volksspelen op de weide van de heer P. Dieleman, Lange- straat 77, en op hetzelfde uur wedstrijden voor de schoolkinde ren. Te 2 uur zal de optocht met tafe relen uit het openluchtspel nog maals een rondgang door de ge meente maken. Te 3 uur vindt een baankoersop gewone fietsen plaats, waarna te 7 uur voor de laatste maal een opvoering van het Openluchtspel zal gehouden worden. Evenals op de eerste dag volgt daarna een openluchtbal. Het feestcomité is er in ge slaagd de bekende Koninklijke Harmonie van Biervliet, directeur de heer Jasper Anthonisse, bereid te vinden des avonds te 8 uur op de weide van de heer P. Dieleman een Groot Concert te geven met een met uiterste »org samengesteld programma. De Kon Harmonie van Biervliet heeft niet alleen in Zeeuws-Vlaan- deren, doch vèr daar buiten, een muggen I vtiegsn vloeien 1 luizen.„x. j D. D;t: POEDER in de practische en voordelige st uifzak 65"«< Naar een correspondent van Reuter, Patric Quinn meent te weten, zal de regering van Eire binnenkort aan de Dail (parle ment) een wetsontwerp voorleg gen, dat indien het wordt aange nomen, de laatste politieke scha kel tussen Eire en het Britse ge menebest zal verbreken. Het wets ontwerp stelt voor de intrekking van de wet van 1936 op de uit voerende bevoegdheid inzake de buitenlandse betrekkingen. Deze wet behelst, dat zo lang als Eire is verbonden met Australië, Ca nada, Groot-Brittannië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika, de Engel se Koning door deze landen wordt erkend in zoverre het 'betreft de benoeming van diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers en het sluiten van internationale overeenkomsten. Premier John Costello deelde 28 Juli de Dail mede, dat Eire geen lid was van het Britse ge menebest en dit was voortgespro ten uit een geleidelijke ontwikke ling. Hij zei wel, dat Eire in ver' binding stond met het gemene best. Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter's correspondent dat deze verbinding weldra alleen nog maar symbolisch zal zijn, daar Eire in de toekomst zijn diploma tieke en consulaire vertegenwoor digers in het buitenland zal be noemen zonder toestemming van Koning George van Engeland. Ook zal Eire diplomatieke vertegen woordigers toelaten zonder dat zij geloofsbrieven bezitten, die door Koning George zijn getekend, m.a.w. die niet bij het hof van St. James zijn geaccrediteerd, al dus Patrick Quinn. De president van Eire, zo gaat hij verder, zal de plaats innemen van de Koning van Engeland. Men verwaoht niet, dat landen, die diplomatieke ver tegenwoordigers van Eire toe laten of diplomatieke vertegen woordigers naar Eire zenden, tegen deze nieuwe procedure be zwaar zullen maken. De betrek king van Eire met het gemene best, izo schrijft Quinn op grond van mededelingen van gezagheb bende zijde, zal dan eenvoudig berusten op „feitelijke betrekkin gen". programma uitmaakte. Voor het verslag verwijzen wij naar de bij drage van Doortrapper. Rond 9 uur 's avonds mar cheerde het muziekgezelschap De Verenigde Werklieden" uit Temeuzen door het dorp onder het spelen van een pittige mars. Veel publiek volgde het flinke corps en niettegenstaande de regen die af en toe het concert dreigde te verstoren, waren veel liefhebbers rond het Huizinga- plantsoen aanwezig, In de verschillende dansgele genheden was het vrij druk, doch hoe groot de animo mocht zijn voor dansen, maakte de ver moeidheid een einde aan 'het feest en werd het sluitingsuur van 2 niet afgewacht. Zaterdag had het Comité het programma rtiet te zwaar belast, met het oog op de te verwachten uittocht naar Temeuzen. Aan de zwemwedstrijd- werd dan ook door een zeer gering aantal zwemmers deelgenomen en de be langstelling was naar verhouding. Te 4 uur kwam er leven in de brouwerij en trok de Harmonie naar de Landstraat, om met het R.K. Thuisfront agn het hoofd, Rogier Lafort, die Vrijdagmiddag nog vrij onverwachts uit Indië terugkeerde, een ovatie te bren gen. Veel buurtbewoners en ver dere belangstellenden hadden zich voor de versierde woning opge steld. Na het spelen van het Wil helmus, door de Harmonie, nam de eerw. pater-Gardiaan het woord om Rogier een hartelijk welkom toe te roepen. Ge hebt Uw plicht gedaan tegenover Koningin en Vaderland, doch vooral tegenover God. De beste jaren van Uw leven hebt ge aan de goede zaak gegeven. Hij wenste hem het 'beste voor de toekomst. Daarna was het woord aan de heer Mat- theeuws van het R.K. Thuisfront, die hartelijke wensen uitsprak en hoopte dat hem in de burger maatschappij hetzelfde welkom zou te beurt vallen, dat hem thans bij zijn terugkeer op aller lei wijze wordt toegeroepen. Een charmante jongedame van het Thuisfront bood hierna bloe men aan. De heer Colsen besloot met een gevoelige toespraak, waarin hij aanstipte, dat geheel Sluiskil zo had meegeleefd met de zoon daar in Indië, dat men als het ware aan het gezicht van de moeder kon zien of de berichten in de brieven goed waren. Rogier bedankte met enige een voudige woorden. Wel kon hij zeggen, dat dit ogenblik hem zwaarder viel dan vele maanden verblijf in Indië. Moeder Lafort meende, dat thans het zwakke geslacht het sterke te hulp moest komen en zij deed dit dan ook, door op de van haar bekende geestige wijze 'allen te 'bedanken die op zo'n hartelijke manier haar zoon had den verwelkomd. Het cadeau van de buurtbewoners, de prachtige rooktafel, werd getoond en de muziek werd uitgenodigd binnen te komen. Tot slot werd buiten nog een nummertje gegeven en hosten oud en jong in een steeds grooter wordende kring rond het gezelschap. Hierna was het doel de binnen plaats van het ziekenhuis, waar dë Harmonie een concert ging geven. De edelachtb. heer Bur gemeester van Temeuzen hield voor de microfoon een toespraak 80 jaar op echt oud-Strodorpse wijze een vrolijke rondedans. De uitslag van de prijsbolling was als volgt: le pr. J. Luyeks Art. v. d. Velde, 2e pr. Ed. Jo- ccbsM. Schelstraete, 3e P. Fer- montJ. Dibbeldam, 4e pr. L. de VosR. Rottier, 7e. pr. A. van Hoeve—C. de Buck, 8e Rob. RijokaertE. Lambert. Het aan- to.i deelnemers (bedroeg 32, In de avonduren was het niet druk in het dorp, daar velen het concert in Temeuzen gingen bij wonen. Toch had de dag neg een fees telijk slot. In de Louisastraat namelijk kwamen de bewoners buiten bijeen om op de muziek, voortgebracht door twee jeugdige accordeonisten, een dansje te ma ken. He. ging er ordelijk toe en in de gepaste stemming van de grote dag werd aan het slot het Wilhelmus gespeeld. VLISSINGEN. Uitbreiding My „De Schelde". De N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die reeds te Breskens haar afdeling koel techniek heeft gevestigd, zal thans haar bedrijf aldaar uitbrei den met een machinale gieterij, die voorlopig aan 30 man werk zal bieden. Het nieuwe fabrieks pand zal een oppervlakte beslaan van 16 bij 45 meter. Het is de be doeling de gieterij nog deze win ter in bedrijf te stellen. De Gereformeerde Kerk. Namens de Anglicaanse kerk te Bromley, welke Engelse stad Vlis singen heeft geadopteerd, zal bij de ingebruikneming van de her bouwde Gereformeerde kerk te Vlissingen op Dinsdag 14 Sept. a.s. ook aanwezig zijn Reverend Murray Walton. De kerkelijke gemeente van Bromley, welker kerk tijdens de oorlog eveneens zeer beschadigd werd, heeft niet temin enige waardevolle geschen ken, ó.a. enige bijbels en een Avondmaalskleed ten geschenke aangeboden. Slachtoffers vliegtuigongeval. De vier sachtoffers van 't on geluk met 't Amerikaanse Super fort, die nog in het St. Joseph- ziekenhuis te Vlissingen werden verpleegd, hebben thans het zie kenhuis verlaten. Van het verongelukte toestel is tot nu toe geen spoor gevonden. bij de Troonsbestijging van H. K. H- Juliana. Wijze: „Zeeuws Volkslied-" I. Gans Neêrland jubelt op deez dag En allerwege waait de vlag, Versierd met de Oranjevaan, Ter Uwer eer, o Juliaan Het feestgedruis vervult de lucht, In dorp en stad, in elk gehucht, Wij zijn gelukkig, blij van zin, Met onze jeugdige Vorstin II Als kind reeds stal zij Neerlands hart In vreugd en voorspoed, zorg of smart, Bleek overal Uw liefde en trouw, Vooral als Moeder en als Vrouw Vervuld werd onze zoetste droom Van twijgen aan d' Oranjeboom; Als in Uw Moederschap, zo rein, Zult g' onze Koninginne zijn Hl Vervul Uw taak in Oost en West Tot eer van 'tgans Gemenebest; Bestendigend in hou en trouw De band met 't dierbaar roodwitblauw Bestuur het Rijk dus onverdeeld Uw Moeder tot een evenbeeld Dies stijg' vandaag de vrome beê, In 't Vaderland, ook over zee IV Der Zeeuwen trouw blijv' U verpand, Wij doen vandaag de eed gestand Van liefde en aanhank'lijkheid, Regeer ons land met wijs beleid Dus klinkt ons Feestlied, vrij en blij, Dat eendracht in ons midden zij- En schraag, o God, in vaste trouw Met zegen onze Koningsvrouw A. Th. 't G. Een uur voordat de Berlijnse gemeenteraad gisteren zou bijeen komen, verzamelden zich enkele honderden communistische demon stranten voor het Berlijnse raad huis, in weerwil van een bekend making van de Duitse politie in de Sovjet-sector, dat „voorzorgs maatregelen" zouden worden ge nomen, teneinde een rustige zit ting van de gemeenteraad te ga randeren. Sprekers klommen op vracht auto's en spoorden de demonstran ten die rode vlaggen en banieren droegen aan, zich niet te laten weerhouden om het raadhuis bin nen tegaan. De demonstranten bestormden 't gemeentehuis, ver drongen de Duitse politie, forceer den de hoofdingang en zwermden het gebouw binnen, 10 minuten voordat de gemeenteraad zou ver gaderen. Slechts enkele gemeenteraads leden hadden hun plaatsen aan de conferentietafel ingenomen toen 500 schreeuwende demonstranten, na de suppoosten en politie-agen- ten te hebben verdrongen, ver gaderzaal binnendrongen. Intussen forceerden honderden andere demonstranten de achter deur van het gemeentehuis en zwermden ook het gebouw binnen. Een correspondent, die een oog- getuigeverslag naar zijn bureau doorbelde, werd omsingeld. De telefoon, werd van de muur ge rukt. iDe demonstranten in de verga derzaal werden wat rustiger toen iemand uit de perstribune hen toesprak en een beroep op hen deed de zaal te verlaten zodat de gemeentearad hun aanwezigheid niet zou kunnen aanvoeren als een excuus om opnieuw de zitting te verdagen. Tegen 12.30 uur des middags (plaatselijke tijd) hadden de mees te demonstraten de vergaderzaal verlaten en wachtten leden van de gemeenteraad op de medede ling of de zitting nog zou door gaan. Ottomar Geschke, een commu nistisch lid en vice-voorzitter van de raad, deelde mede, dat de zit ting een half uur verdaagd werd. Voorzover direct kon worden geconstateerd, aldus Reuter, wa ren de enigen die door de politie gearresteerd werden 3 suppoosten. Later verlieten de demonstran ten het gebouw onder het zmgen van de „Internationale", nadat de communistische leider Karl Litke hen opgeroepen had pressie op de gemeente-autoriteiten te blijven oefenen „Millioenen stemmen moesten rijzen om de stad een bestuur „ai te dwingen' welke een „volks- politiek" volgde. DROEVIG ONGEVAL TIJDENS RIT KONINGIN JULIANA. Helaas leeft zich tijdens de rit, die H. M. Koningin Juliana Zater dagmiddag door de hoofdstad heeft gemaakt, een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan. Toen de stoet om 17.00 uur de Wester- markt te Amsterdam bereikte op weg naar het Paleis, ging de vreugde van het publiek over in ontsteltenis. De ruiters waren juist de Bloemstraat gepasseerd, terwijl zij over de Prinsengracht naar de hoek van de Westermarkt reden, toen plotseling een der burgerruiters naar links van zijn paard viel en in zijn val de rech- terteugel vasthield, hetgeen tot gevolg had, dat het paard hoven op hem terecht kwam. De alge mene consternatie dreigde een moment ernstige gevolgen te heb ben, doch hoewel uiteraard het tempo van de stoet wat werd vertraagd, is het niet tot stilstaan gekomen. In allerijj snelden agenten van politie de gevallene te hulp en droegen hem naar de kant, terwijl het paard uit de stoet werd weggeleid. Een snel aanwezige arts, Dr. Lamp, constateerde slechts de dood van de ruiter, die bleek te zijn de 49-jarige importeur Kamer ling uit Blaricum. In het medisch rapport wordt als waarschijnlijk aangenomen, dat de heer Kamer ling aan een hartverlamming was overleden. Zeker is, dat de val van zijn paard niet de oorzaak van zijn dood is. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Wilhelmi- nagasthuis. MOEDER GEARRESTEERD. De moeder van het tweejarige jongetje, dat Donderdag ji. in het Apollotheater te 's-Gravenhage werd aangetroffen, is thans ge vonden. Zij werd Zaterdagmid dag in Rotterdam gearresteerd op aanwijzing van een dame aldaar, waar zij als werkster hdd gediend. Zij bleek te zijn de 27-jarige gehuwde A. de HB., wonende in Rotterdam. Zij heeft bekend, dat zij zich van het kind wilde ontdoen, daar zij zich in moeilijk heden bevond. Daartoe was zij met haar zoontje naar Den Haag gereisd en had het kind, dat am per kon lopen, de genoemde bioscoop d°en binnengaan. Daarna was de moeder weggegaan. Zaterdagavond is zij overge bracht naar de politie in Den 'Haag, waar zij Zondag aan de justitie werd overgegeven. Zoals dat gewoonlijk geschiedt, wanneer vermeldingen zijn aange troffen, heeft de politie ook thans reeds talloze aanvragen gehad van mensen, die 't kind wilden opne men. Het jongetje is echter on dergebracht in een verzorgings huis in Den Haag en zal hier voorlopig blijven. De politie te Bergen op Zoom heeft weer een inbreker en twee handlangers gegrepen, waardoor ■verschillende öude inbraken wer den opgelost. WIELRENNEN. ENORME BELANGSTELLING. EEN REGEN VAN PREMIES. De eerste ronde van Temeuzen voor beroepsrenners welke Zater dag werd verreden, is zowel voor wat betreft de deelname, de gele verde prestaties als de publieke belangstelling de schatting be draagt 12 h 15.000 toeschouwers een groot succes geworden. De organisatoren van deze koers mogen dan ook op een bijzonder geslaagde dag terugzien en hen komt zeker een woord van lof toe,

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3