Viermotorig vliegtuig stort in de Schelde Kerkdiensten Het monument aan de Westsluis h Barstende Hoofdpijn AKKERTJES J Geheime geschriften van Hopkins Chefarine „4 Scimman niet geslaagd D Destadonderdegrond Binnenlands Nieuv/s ©®s* ale r«n^l«s0 De Daden des Heren iSStóöi Sowjet-Russische vertrouwensman naar Engeland gevlucht? Wapperende dekzeilen vormen gevaar op de weg Het vermiste Belgische vliegtuig te Terneuzen Het leven in Polen Dr Beel Indonesië naar Maandag luiden de klokken Nu 4 beroemde middelen Vlissingen is binnen gebracht, en kp»rhikhaar tPffPn niinpn Captain James Framej, die werd OeSCniKDaar legen pijnen De begrafenis van Zjdanof Uit db Provincie Ik zal de daden des Heren gedenken. Ps. 77 12. DEZE week is een week van ge denken. We mogen stilstaan bij het vijftigjarig regeringsjubi leum van onze geliefde Koningin Wilhelmina. Dit is een voorrecht voor volk en vaderland. Waar zullen we het eerst aan denken? We zullen denken aan de daden des Heren. DIT staat immers voorop in de gemeente. Dan denken we niet in de eerste plaats aam de daden van een mens, ook al is die mens een vorst; dan knielen we .voor geen sterveling; dan zingen we: de hoge God alleen zij eer; dan belijden we: God alléén is groot. kE daden des Heren willen we gedenken. Valt ons dit moei lijk? De wereld is immers vol van de daden der mensen. De couran ten staan er vol van. We zetten de radio aan voor de laatste be richten van het A.N.P. Waar kun nen wij, tussen de daden der men sen, de daden Gods ontdekken? HET oude Boek spreekt er van bij monde van de dichter van Ps. 77. Daar wordt gezegd: Het zijn de daden des Heren die de richtlijnen aangeven van 't wereld gebeuren. Maar waar zijn ze? We kunnen ze niet ontdekken. Ze lopen, verborgen, door de daden des mensen heem. Maar ze lopen er door heen. IN de zegeningen gedurende de regeringsperiode van onze Koningin, aan ons volk geschon ken, mogen wij toch ontdekken de daden des Heren. Waar overal tronen wankelden en vielen daar wankelde haar troon niet. Hech ter werd deze gesteund, steviger werd ze geschraagd, naarmate de 'jaren verliepen. En in haar re gering heeft God ons wonderlijk gezegend. Wij gedenken de daden des Heren in en door haar aa.m ons volk gedaan. En wij bidden, Heer bewaar haar nu zij de Kroon overdraagt aan haar dochter. En leer Vorstenhuis en volk al tijd weer opnieuw zingen en be leven Mijn schild en de betrouwen Zijt Gij o God, mijn Heer. ZATERDAG 4 SEPTEMBER. Ned. Herv- Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 5 SEPTEMBER. Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, bed. H. Doop, Hoek: 10 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag; 2.30" u. Ds. J. A. Kromhout. Hcntenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides, bed. H. Doop. Otheme: 7 u. Ds. J. A. Talma. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. de heer L. A. F. Ie Mat; 5 u. de heer L. A. F. Ie Mat, bidstond in verband met troonsbestijging Koningin Juliana.. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz bidstond in verband met troons bestijging van Koningin Juliana 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed H. Doop. Zaajmslag: 9 u. de heer C. Heij- boer, van Hansweert; 2.30 u. Ds. J. A. Talima, bidstond in verband met troonsbestijging Koningin Juliana. Aardenburg: 10.30 Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Bed. H. Doop. Breskens: 18.30 u. Ds.. Winckel. Cadzand: 10 u, Ds. Enker. Bed. *H. Avondmaal. Groede: 14.30 U. Herdenkings dienst, voorg. Ds. Stol en Ds. TVinokel. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Winckel. Nieuwvliet: 9 u. cand. Van den Ende. Oostburg: 10 u Ds. Fournier. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Sohoondijke: 10.30 u. Ds. Doorn. Sluis: 9.30 u. Ds. Hoekstra, bed. H. Doop. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 2 u. Ds. Wie bosch. IJzendijke9 u. Ds. Doorn. Zuidzar.de10 u._Cand. v. d. Ende. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u Ds. Nolthe- mius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Cövé. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 yn 2.30 u. Ds. J. Ritzema. Zoutespui: 10 u. leesdienst; 5 u. Ds. D. Couvée, van Axel, bid uur in verband met troonsbe stijging Koningin Juliana. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek10 en 2.30 u. Ds. I. van Tli. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J C. van Ravenswaay. .Geref. Gemeente. Axel: 10, 2.30 en 6 u. de heer F. J. Dieleman, van Rotterdam. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Géref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. W. van Dijk, van Capelle a/d IJssel Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst; 6.45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de jeugd. MAANDAG 6 SEPTEMBER. Aardenburg: 9 u. Interkerkelijke bidstond in de Geref. Kerk. Oostburg: 9 u. Ds. Fournier, wij- dingsstond bij de kroning. Volgens de New-York Times zou een kolonel van het Sovjet- Russische léger een deskundige op luchtvaart- en rakettengebied die naar zijn eigen bewering een „speciale opdracht" voor Maarschalk Stalin zou hebben, uitgevoerd, uit de Sovjet-Russi sche zone van Duitsland naar En geland gevlucht zijn. De kolonel noemt zich volgens het blad „bur ger Tokef" Hij zou een verkla ring van een omvang van vier duizend woorden óver de redenen van zijn „breuk met het Sovjet- regiiem" geschreven hebben en deze verklaring zou door het bu reau te Londen van de New-York Times ontvangen zijn-. Volgens het blad is de aanwe zigheid van de koionel in Groot- Brittannië Dinsdag door het Britse departement van Buiten landse Zaken bevestigd. Tokef, die reeds enige weken in Engeland zou vertoeven, zou in zijn verklaring zeggen, dat hij hoge functies bij'het Sovjet-Rus sisch militair bestuur in Duitsland heeft bekleed en eertijds een dgr secretarissen was van de Sovjet- Russische sectie van de Geal lieerde bestuursraad in Duitsland. De A N.W.B. vestigt er de aan dacht op, dat chauffeurs van vrachtwagens in vele gevallen hun dekzeilen niet voldoende stevig bevestigen. Dat dit tot onaange name gevolgen kan leiden, demon streert een recent ongeval onder Oirschot, waar een fietsende da me, afkomstig uit Dei? Haag, door het fladderende zeil van een passerende vrachtauto van haar rijwiel werd geslagen en zeer ernstig werd gewond. De vracht auto reed door, zonder dat de chauffeur kon vermoeden, welk onheil hij had aangericht. Met klem verzoekt de A.N.WlB. dan ook de betreffende chauffeurs steeds te letten op de bevestiging van hun dekzeilen en daardoor dergelijke ongevallen te voor komen. De Sabena meldt uit Leopold- stad, dat het vliegtuig van de lijn CostermansstadElizabethstad waaromtrent men sedert 31 Aug. zonder bericht was, gisterenmor gen vroeg ontdekt is op ongeveer 45 km ten Noorden van Eliza bethstad in een woestijnachtige streek. Men zal de berichten van de hulpcolonne, die zich ter plaat se heeft begeven dienen af te wachten alvorens men zich kas uitspreken over het lot, dat pas sagiers en bemanning heeft ge troffen. 6 I Zoals algemeen bekend is, gaf H.M. Koningin Wilhelmina bij het eerste na-oorlogse bezoek, dat Zij aan Terneuzen bracht, de wens te kennen, dat aan de Westsluis, waar een 5-tal mannen van de Rijkswaterstaat bij een poging om de aldaat gelegen brug voor opblazen te behoeden, door de Duitsers zonder enige vorm van proces werden neergeschoten, een gedenkteken zou worden op gericht. Otm aan deze Koninklijke wens te voldoen, is in Augustus 1945 een collecte gehouden, die c.a. 5000,opbracht en is even daarna een aantal Terneuzense ingezetenen verzocht een ont werp voor dit monument te wil len maken. Tengevolge van moeilijkheden, waarvan de oorzaak buiten Ter neuzen moet worden gezocht, kon daarna geruime tijd niet worden verder gewerkt, maar dank zij een onlangs genomen Raadsbe sluit, is er nu een commissie in het leven geroepen, die de plaat sing van dit monument zal gaan verwezenlijken. Om. te beginnen, heeft deze commissie een keuze gemaakt uit de ingezonden ontwerpen en be sloten dat van de heer Huineman te gaan uitvoeren, indien tenmin ste dit ontwerp de goedkeuring van de Provinciale Commissie van Toezicht kan verkrijgen. Het ontwerp van de heer Hui neman stelt voor een voetstuk van graniet, waaruit een even eens in graniet uitgevoerde naald ontspringt, in de top waarvan is geplaatst een bronzen vuist, waarin een bronzen zwaard is ge klemd. Het geheel dab c.a. 10 meter hoog is gedacht, zal inder daad een waardige herinnering worden aan de mannen,' voor wie het is bedoeld en een sieraad voor Terneuzen worden als... de nodi ge gelden kunnen worden bijeen gebracht, want men zal begrijpen,, dat Bij de tegenwoordige kost prijs der materialen, enz., een monument van deze omvang veel geld kost. Gezien echter het doel van dit monument meent de oommissie, dat met een gerust hart nog maals een beroep op de Terneu zense bevolking kan worden ge daan en zo zal dan op Zaterdag 4 September een tweede collecte worden gehouden. De wijze waar op dit geschiedt, zal men heden kunnen bemerken. Wij zijn ervan overtuigd, dat Terneuzen bereid is, op waard'ge wijze de aan H.M. gedane belofte in te lossen, ook al zal dit voor velen een extra offertje met zich brengen. Laten we echter be denken, dat de mannen, ter wie: gedachtenis Sit monument za! worden, opgericht nog meer heb ben gegeven. Als Uw hoofd bonst van de pijn, als migraine Uw Tirf- vergalt, neem dan één of twee „AKKER. In 10 minuten voltrekt zich het wonder weg pijn, weg narigheid I Let op 't AKKER-merk van Warschau, evenals over het algemeen in geheel Polen e-aat Polen is een veel gelukkiger en beter gekleed en is gezonder dan 1 een jaar geleden. Op het land zijn de toestanden het laatste jaar ook aanzienlijk verbeterd en over beter land om in te wonen dan een jaar geleden, aldus een corres pondent van de Manchester Guar dian in een telegram uit War schau. „Op grond van een nieuwe officiële order zijn de gewapende wachten van de ingang van Poolse regeringsgebouwen verwijderd, evenals van voor de gebouwen van de communistische partij en, de ambtswoningen der ministers. Dit is misschien meer dan iets anders een graadmeter van de stand der politieke veiligheid en stabiliteit in Polen vergeleken met een jaar geleden. De bevolking In de Schelde, tussen Vlissin- gen en Rittheim is ee.n viermoto rige bommenwerper, vermoedelijk een Amerikaanse, neergestort. Het ongeluk gebeurde om vijf minuten over drie gisterenmiddag boven de'mond van de Wester- Schelde. Men zag leden der be manning uit het vliegtuig sprin gen. Men weet nog niet, of zes dan wel zeven leden het toestel per parachute hebbe.n verlaten. Twee inzittenden kwamen bij Borssele op de grond. De ande ren zijn waarschijnlijk in de Schelde terechtgekomen. Boten van de Rijkswaterstaat, van het Loodswezen en de veerboot „Dordrecht", van de Provinciale Stoombootdienst ?ijn aan het zoe ken naar eventueel overlevenden Aan de reefding der Amerikaan se vliegtu:gbemarming is door tal van schepen en door de Vlissing- se brandweer deelgenomen. Door boten van de Rijkswa terstaat zijn tot dusver gered de eerste piloot luitenant Thornton en de „Staffsergeant" Graham. De veerboot „Dordrecht" heeft de ;,Mastersergeant" Brofft en de ,,Sitaff3ergeant" Budge opge pikt. De brandweer uit Vlissin gen viste een vijfde lid van de be manning- uit het water buiten de Roeiersboofd op. Te Kwaden- damme, gemeente Hoedekens- kerke, is een der parachutisten neergekomen. Een vissersboot uit Breskens schijnt eveneens een drenkeling aan boord te hebben. Met inbe grip van de twee te Borssele gelande leden der bemanning zijn thans negen van de elf leden in veiligheid. Zij verkeren allen in goede welstand. De bommenwerper is gisteren in het .kader der Engelse lucht machtoefeningen te Lakenheath opgestegen. Te Hoek van Holland was reeds eerder gisterenmiddag waargeno men, dat zich een Amerikaanse bommenwerper boven zee in moeilijkheden bevond. Voor alle zekerheid was de reddingboot „President Jan Leis" uitgevaren. c.m zo nodig assistentie te kun nen verlenen. Vermoedelijk was het betreffende vliegtuig hetzelf de, als .dat, wat bij Vlissingen in zee stortte. Roman door t CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON In een gesprek met de heer G. A. Bax, burgemeester van Bors sele deelde deze het A.N.P. mede, dat er vijf leden uit de Schelde zijn opgepikt. Deze mensen had den het zeer koud, zo zeide de burgemeester, doch maken het verder goed. De burgemeester, die juist in jacquet op het Dorpsplein ver toefde, ter gelegenheid van een Oranjefeest, dat gisterenmiddag in Borssele werd gegeven, heeft in deze officiële kleding leiding gegeven bij het zoeken naar de „parachutisten". De burgemees ter noemde de sprong van de vliegers boven het feestterrein een „actueel programma-onder- deel, waarop het Oranjecomité niet had gerekend". Direct nadat de parachutisten neerkwamen was de burgemees ter er bij. Drie vliegers werden voorlopig bij de heer Bax onder gebracht. Deze mensen zouden later naar Rotterdam worden overgebracht. De commandant van het toestel Lt. Thornton, die in de nabijheid van Vlissingen neerkwam, gaat naar de Amerikaanse Ambassade in Den Haag. Dit laatste op be vel van de Amerikaanse inspec teur-generaal voor de luchtmacht in Oostenrijk, die toevallig giste ren een tocht door Zeeland maakte. De tiende Amerikaaan uit het neergestorte bombardements vliegtuig werd door de Vlissingse brandweer nabij de Voorhaven uit het water gehaald. Hij bleek zo ernstig gewond, dat men hem niet kon identificeren. Zijn toe stand was zodanig, dat zelfs commandant Thornton niet bij hem toegelaten kon worden. De naam van de bij het Roeiersboofd opgepikte Amerikaan is D. Mayo. Over het aandeel, dat de be zetting van het vliegveld Valken burg bij de reddingspogingen ge had heeft, vernemen wij nog het volgende Om 15.44 uur kreeg de com mandant van het vliegveld Val kenburg van de afdeling „Cen traal Militair Verkeer" op Schip hol bericht, dat noodseinen waren ontvangen van een B-29, die zich nabij Den Haag voor de Neder landse kust bevond. Daarbij werd medegedeeld, dat behalve de be stuurder en de telegrafist, de ge hele bemanning met een parachu te uit het toestel was gesprongen. Verzocht werd van Valken burg uit een vliegtuig te laten opstijgen om naar de bemanning van de Amerikaanse machine te zoeken. Op dit bericht is om 16.04 uur het „reddingsvliegtuig" van Valkenburg, een Mitchell der Marine Luchtvaartdienst inge deeld bij de „opsporings- en red dingsdienst", opgestegen om het zeegebied voor Scheveningen af te zoeken. Tien minuten later gaf Schiphol een nieuwe positie op: Omstreeks 8 mijl ten Wes ten van de mond van de Nieuwe Waterweg, naar welke plaats de Mitchell dan ook werd gediri geerd. Om 17.45 uur meldde Schiphol aan Valkenburg op aanwijzing van de Amer. Luchtvaart-attaché, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat leden van de be manning bij Westkapelle in zee waren terecht gekomen. Op dit bericht is het toestel naar West kapelle gekoerst, waar het tot 19.30 uur, helaas vergeefs heeft gezocht. Daarna is de Mitchell weer op Valkenburg geland. De Nederlandse vliegers deelden me de, dat zij een Superfort, even eens een B-29 boven zee hadden ontmoet, die ook naar drenkelin gen speurde. Het laatste toestel was waarschijnlijk in Engeland opgestegen om naspeuringen voor de Nederlandse kust te~Yerrich- ten. De gehele bemanning gered- Nader wordt gemeld: Thans zijn ook de laatste twee leden van de bemanning gered. Het zijn de Captain Du Rocher, die navigator was, en door het bergingsvaartuig „Walrus" te Harry Hopkins, wijlen Pres- dent Roosevelt's eerste adviseur, vermeldt in zijn geheime docu menten, die in Colier's Magazine verschenen, dat Roosevelt „opge togen" was na de bijeenkomst in 1945 van de grote drie te Jalta en er vast van overtuigd was, dat Stalin in de na-oorlogse pe riode schappelijk, redelijk en be grijpend zou blijken te zijn"." Hopkins schreef, dat de „Rus sen bewezen, dat zij redelijk» kon den zijn en vooruit konden zien. De President noch een van ons twijfelde er ook maar een cgér blik aan, of wij met hen wel zou den kunnen leven en op vreedza me wijze samenwerken". Hopkins voegde er aan toe: „Ik geloof, dat wij allen n ge dachte het voorbehoud maakten, dat wij- niet konden zeggen, wat er zoCfgeschieden als er iets met Stalin zou gebeuren. Wij waren er zeker van op hem te kunnen rekenen, doch niet zo zeker van wat of wie zich achter hem daar in het Kremlin zou kunnen ver schuilen". De geschriften van Hopkins, die door Robert Sher wood, een van Roosevelt's andere adviseurs tijdens de oorlog, wer den uitgegeven, bevatten de vol gende bijzonderheden van de te- sprekingen te Jalta: 1. Churohill steunde krachtig de Russische eis, dat Wit-Rus- land en de Oekraine als afzonder lijke leden en met eigen stem tot de V. N. zouden toetreden; 2. Roosevelt trok eerst partij voor Stalin in het verzet tegen deelneming van Frankrijk aan de bestuurscommissie. Churchill en Eden „vochten als tijgers" voor Frankrijk en de Amerikaanse President viel hun tenslotte bij door toe te stemmen, dat het ge makkelijker zou zijn met dg Fran sen te onderhandelen, indien zij in de commissie zaten dan in het andere geval. „Roosevelt vertel de Stalin onder v.ier ogen, dat hij hoopte, dat Engeland Hongkong aan China zou teruggeven, hoe wel hij wist, dat Churchill ern stige bezwaren tegen dit voorstel zou hebben", zo schrijft Hopkins. het algemeen is men vrolijker ge stemd". De correspondent voegt er aan toe, dat het keine aantal buiten landers dat zich nog in Polen be vindt, zich minder gelukkig begint te gevoelen dan een jaar geleden. „De mening neemt toe, dat de vreemdeling minder gewenst en meer verdacht in Polen is dan te voren", aldus de correspondent. Bij Kon. Besluit van 28 Aug. j.I. is met ingang van 7 Sept. daaropvolgend benoemd tot ge delegeerde van het opperbestuur in Indonesië Dr. L. J M. Beel, oud-Minister-President. Op verzoek der regering zal Dr. Beel zich reeds op 9 Sept. naar Indonesië begeven. Ofschoon het Kon. besluit daaromtrent geen na dere aankondiging bevat ligt het, naar wiji vernemen, in de bedoe ling, dat de benoeming slechts van beperkte tijdsduur zal zijn. Naar wij vernemen heeft het Ministerie van Binnenlandse Za ken aan de gemeentebesturen'-het verzoek gericht op Maandag 6 September in alle gemeenten tus sen 12.30 en 13.00 uur de klokken te doen luiden om de bevolking kond te doen van de beëdiging en inhuldiging van H.M. Kon;n- gin Juliana. - Tijdens de Olympische spelen in 't Wembley (Stadion zyn slechts 9 fietsen en i auto als vermist ge meld en werden 8 zakkenrollers onder de 907.930 sportliefhebbers betrapt en ingerekend. opgepikt door de vissersboot Bres- Wanneer een zware hoofdpijn, hevige i„_ o zenuw-of andere pijnen niette verdrijven ziJn> neem dan eens Chefarine „4". Elk Alle elf leden der bemanning tablet bevat vier wereldberoemde genees- verblijven nu in het St. Jozef-zie- middelen. Eén ervan - Chefarox - zorgt henhuis te Vlissingen en verkeren dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet in betrekkelijk goede toestand, van streek raakt met uitzondering van de Sergeant Doyle Roquet, die zeer veel zee water heeft binnen gekregen en nog steeds niet tot bewustzijn is gekomen. Men past zuurstofbe handeling op hem toe. vau o tl cc ft iddftl. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a I 0.75 Stalin bevond zich onder de dui zenden mensen die het Rode Plein in Moskou bevolkten, en luisterde naar de woorden van 1 Minister Molotof, die een rede hield bij de begrafenis van „een van de meest geliefde zonen van het volk der Sovjets", Zjdanof. De hoogste partij- en regeringsfunctionnaris- sen en afgezanten van communis tische partijen in het buitenland woonden de begrafenis hij. „33 jaar lang heeft kameraad Zjdanof zijn volk op de beste wij-ze ge diend", zo zeide Molotof. Terwijl de kist langzaam daalde werden saluutschoten gelost en speelde een orkest het volkslied. Robert Schuiman, de Katholieke oud-Minister, die met instemming van de Franse Assemlblée, de taak op zich had genomen een nieuwe regering te vormen, heeft. Presi dent Vincent Auriol meegedeeld, dat htj niet heeft kunnen slagen. Schuman verklaarde tegenover de pers: „Ik ben- niet in staat een regering te vormen, die de taken op zich kan nemen, door de publieke veiligheid geëist. Hoewel de Nationale Vergadering mj; haar vertrouwen heeft geschon ken, zie ik mij toch genoc. mandaat terug te geven.' Reuter voegt er aan toe: Scïiu- man's falen is toe te schrijven aan de moeilijkheid een Minister van Binnenlandse Zaken te vin den. Hij heeft de voorwaarden, gesetld door de „Democratische en Socialistische Unie" (een klei ne groepering van Gaullistische geaardheid), die haar vertegen woordiger Francois Mitterand voor de post beschikbaar had willen stellen, van de band gewe zen. Deze voorwaarden zouden hier in bestaan hebben, dat er in Oc tober departementale verkiezin gen worden gehouden. Bij deze verkiezingen,, evenals bij verkie zingen voor het parlement, me nen de Gaullisten -een overwin ning te kunnen behalen, hetgeen naar hun mening de weg naai de macht voor generaal De Gaul le zou opnemen. Het communistische dagblad ,,Ce Soir" juichte het toe, dat er nog geen regering gevormd is en was het eveneens eens met de socialistische weigering om aan de geprojecteerde regering Schu man deel te nemen. Het schrijft: .Arbeiders, ambtenaren en de middenstand kunnen op nieuwe overwinningen hopen, zij mogen in de naaste toekomst een rege ring verwachten, die niet tegen hen maar vóór Frankrijk zal re geren'-. 23) (Nadruk verboden). „Ja, dat weet ik," antwoordde Jacques Bermond sceptisch, „een goedheid, die tot nu toe verbor gen was!" „Het gezicht, dat zij in de ruit van de auto heeft gezien, krijgt in haar verbeelding een fantasti sche betekenis. En inderdaad, het lijkt mij heel verklaarbaar, dat zij zich soms nerveus voelt. Dit geweldige gebouw staat hier zo eenzaam en verlaten te mid den van al die uitgestorven lanen en velden..." Jacques ging naar het venster. „Er is niets te vre zen, Janine. Kijk, je kunt hier duidelijk, ondanks de mist, een van de agenten zien. De andere lopen langs het bek, dat het ge hele huls, de tuin en ook de steen groeve omringt, waarvoor de mooie mvrouw Stone een gehei me agent schijnt te hebben." „In de schouwburg heb ik van avond eens vertrouwelijk met haar gepraat, en dat schijnt een bijzondere indruk op haar ge maakt te hebben! Ik verbeeld mij zelfs, dat ik gevoelens in haar hart heb doen opleven, die zij reeds lang dood waande!" „Een bekering?" „Waarom niet?" „Als het werkelijk een bekering is, ben ik bang, dat de komst van mijnheer Stone alles weer zal ver anderen!" „Wie weet. Als ze eens vaker tot nadenken wordt gestemd, kan er op de duur misschien een veel betere verstandhouding tussen hen' beiden ontstaan." Het geronk van een motor en het geluid van het hek, dat ge opend en weer gesloten werd, kondigde de terugkeer van Char lie aan. De goedige reus ver scheen enige seconden later. „Oef," zei hij, terwijl hij zich in een stoel liet vallen. „Deze zaak heeft mij heel wat moeite gekost, maar... ik ben toch geslaagd! Is mevrouw reeds naar haar kamers gegaan?" „Ja," zei juffrouw Flory. „Zij was zeer vermoeid en had behoef te aan rust!" De milliardair wilde zich reeds naar zijn werkkamer begeven, toen Janine hem, zicht baar verlegen, terughield. „Pardon, mijnheer Stone, maar ik geloof... dat u eerst naar de kamers van mevrouw Stone moest gaan. Zij scheen niet wel vanavond. Ze is erg geschrok ken." „Geschrokken? Hoe?" „Bij onze thuiskomst, op het ogenblik dat het hek werd ge opend. Iemand heeft door de ruit van de auto gekeken, waar schijnlijk om te zien, wie er in zat... Mevrouw Stone was reeds ten zeerste nerveus en gelooft. dat het een Chinees was!' „Een dergelijke schok kan zeer gevaarlijk voor haar zijn. Weet u wie zo nieuwsgierig Js geweest?" Bermond gaf een beschrijving van zijn onderzoek, dat zonder resultaat was gebleven. Charlie bleef even nadenken en vroeg toen: „Is er een kamenier by mijn vrouw?" „Neen, niemand! Mevrouw Sto ne wilde alleen zijn." „Dat is .niet volgens haar ge woonte! Zij heeft zeker een gro te teleurstelling ondervonden tij dens de voorstelling-... Heeft u niets bemerkt?" Jacques ant woordde „Mevrouw Stone vond de ro bijnen van de hertogin zeer mooi." „Heeft men de hertogin opval lend bewonderd?"' „Ja," bekende Janine, „maar toch veel minder dan uw vrouw, die van een verblindende schoon heid was, met al haar fonkelende juwelen." Charlie glimlachte, alsof hij het schitterende visioen van de grote zaal voor zich zag. „Heeft mijn vrouw een of andere opmerking over deze robijnen gemaakt?" Het jonge meisje aarzelde. Ber mond verklaarde: „Mevrouw Sto ne wenst even mooie robijnen te bezitten. Ik veronderstel, dat zij er u morgen om zal vragen." „Dan zal ik haar die moeite hesparen! Ik dank je voor je openhartigheid, Bermond... en u voor uw toewijding, Janine!" Ge rustgesteld wilde hij heengaan, maar Janine weerhield hem nog maals. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Stone, dat ik aandring, maar vanavond was mevrouw Stone niet alleen van streek door haar angst of schrik... Zij heeft absoluut behoefte aan een paar geruststellende woorden van u..." Charlie zette grote ogen op en zei eerst geen woord. Daarna wreef hij zijn oor plat en bekende tnet een verlegenheid, die bijna aandoenlijk was: „Mijn yrouw houdt er niet van in haar kamers lastig gevallen te worden. Zij is bang en sluit haar deuren altijd. Ik zou werkelijk voor niets klep pen..." „Ik verzeker u," hernam Jani ne, „dat uw vrouw erg down is en haar behoefte om haar hart eens voor u uit te storten is- veel ster ker dan alle voorgewende onver schilligheid!" Bermond begreep, dat alleen Ninette met Charlie over deze kiese aangelegenheid kon spreken. Tactvol bewaarde de jongeman het stilzwijgen. (Wordt vervolgd). GEVAARLIJK HEERSCHAP. Het leven van een bewoner van Losser hing aan 'n zijden draadje, toen onverwacht in de Lutter- straat te Almelo, de beschonken F. van M., op hem afkwam met een revolver in de hand. „ik kan je wel doodschieten" zei de dron keman en direct daarop knalde 'n schot. Van R. bukte zich geluk kig op tijd, waardoor dé kogel over hem heen vloog. De politie aresteerde Van M. De man had reeds enkele veroordelingen ach ter de rug en was enige tjjd gele den in een inrichting verpleegd geweest. DAT WAS HEM TE M ACHTIG. Toen een arrestant van de Oldenzaalse politie, zekere Van W., die verdacht werd van dief stal van een portemonnaie, na zjj-n- verhoor moest worden overge bracht, zag hij kans te ontvluch ten. Agenten achtervolgden hem en toen zij hem niet konden bereiken, losten -zij 'n paar waarschuwings schoten. Van W. schrok hierom zo, dat hij bewusteloos neerviel. Met behulp van een emmer water moest hij weer worden bijge bracht. EEN MERKWAARDIGE TWEELING. Mevrouw Henri Dumont uit Dinant heeft met een tijdsver schil van 30 uur twee kinderen ter wereld gebracht. Het eerste kind, een jongen van 4,5 kg werd om 18 uur gelhoren, terwijl het tweede, een jongen van 3,5 kg, de volgende dag te middernacht het levenslicht aanschouwde. Het ge val is des te zonderlinger omdat het eerste kind te Dinant, het tweede te Namen werd geboren. OMA REDDE HAAR KLEINKIND. De driejarige Jan, van de spoor wegbeambte H. te Vroomsh-oop, jjeeft zijn leven te danken aan zijn 80-jarige oma. Jan raakte bij het spelen in het nabij gelegen diepe kanaal. Zijn oma zag hem ir- het water verdwijnen en begaf zich in het kanaal. Ze kon Jan boven water houden, docih ze mis te de kracht om zichzelf en klei ne Jan op het droge te helpen. Voorbijgangers schoten toe en wisten grootmoeder en kleinkind op de kant te trekken. TERNEUZEN Herdenkingsdienst en- In de Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk vond Vrijdagavond een her denkingsdienst plaats. In de Ned. Herv. Kerk, die geheel bezet was, hield Ds Couvee van Axel de her denkingsrede met als thema: „Zij is Gods dienaresse, ons ten goe de". Ds Sickesz hield in de Geref. Kerk de herdenkinsgrede. De Chr. Zangverenigingem, die wij in ons vorig nummer reeds ver meldden, verleenden bij deze bij zondere kerkdienst hun gewaar deerde medewerking. Na afloop van beide diensten werden staande gemeenschappelijk twee coupletten van het Wilhel mus gezongen. Een sympathieke geste. Het Vrijdagavond door ons plaatselijk muziekgezelschap in de tuin van het Ziekenhuis aangebo den concert, werd door de patiën ten ten zeerste gewaardeerd. Zaterdag 4 September. Afstandsmars- Heden vangt om 2.15 een wan deltocht over een afstand van 25 km aan. Afgemarcheerd wordt van het clublokaal der wandel- sportvéremiging, café-restaurant ,,'s Lands Welvaren". Bij de terugkomst in de gemeen te zal de Philips Harmonie de deelneemsters en deelnemers aan het eind van de Axelsestraat op wachten en wordt gezamenlijk naar het clublokaal gemarcheerd, waar aan allen, die de tocht vol bracht hebben, een herinnerings medaille wordt uitgereikt. Wielercriterium. Eerste ronde van Terneuzen. Voor dit wielerfestijn, waaraan tal van bekende beroepsrenners en onafhankelijken deelnemen, en dat volgens het reglement van de Nederl. Wieier Unie wordt verre den, bestaat grote belangstelling uit geheel Zeeuws-Vlaanderen. Gereden wordt over een afstand van 136 km. De start vindt plaats op de

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2