I - 11|' I i MILITAIREN HIELPEN BIJ DE OOGST Ir H I MALAN symphatiseert met Westelijke Unie UIT DE PROVINCIE De stad onder degrond I I te n faf Nederlandse vliegers naar Palestina Valse Hationaliteitsbewijzen Officiële overdracht Paleis Chaiilot aan V. N -. Schacht blijft gedetineerd Zwitserse Reischèques Communiqué Republikeinse Regering Gewijzigde Amerikaanse politiek I 1 t I -I 3 D f! a ;i J. 11 i Als gevolg van het algemeen tekort aan landarbeiders bleek inschakeling van speciale groepen (militairen, scholieren," vrijwilli gers) bij het binnenhalen van de oogst ook deze zomer noodzake lijk. Deze hulp, die georganiseerd wordt onder toezicht van het bu reau oogstvoorziening van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, wordt voor een belangrijk gedeelte ver kregen van de zijde der militairen, die naar het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning meedeelt, ook dit jaar veel nuttig werk bij het binnenhalen van de oogst hebben geleverd. Tengevolge van het slechte weer waren de werkzaamheden bij het binnenhalen van de oogst in deze zomer gecompliceerder dan normaal het geval is. Regen en wind sloegen het vlas tegen de grond, waardoor het gewas niet machinaal kon worden geplukt, maar met de hand moest worden getrokken De pootaardappel- oogst werd bedreigd door de regen waardoor tijdig looftrekken nood zakelijk bleek. De militairen hadden een be langrijk aandeel in deze werk zaamheden. In Juli hielpen onge veer 1500 militairen in diverse Naar wij vernemen zullen zo juist door de Rijks-Luohtvaart- sehool afgeleverde leerlingen 9 door de „United Nation Organi sation'' voor koeriersdiensten in Palestina gecharterde De Havil- land „Dragon Rapide" toestellen besturen. De K.L.M. zal de toe stellen in Palestina onderhouden. Zij zal daartoe op het vliegveld te Haifa een technische staf sta tionneren. Verleden week zijn reeds vijf van deze machines naar Pale stina vertrokken. De K.L.M. heeft vier der toe stellen in bruikleen van de leger- luchtmacht; twee daarvan zouden gisterenmiddag vertrekken, de laatste twee zullen vermoedelijk in de loop van de volgende week starten. De toestellen vliegen in eonvooi, onder leiding van een oudere gezagvoerder der K.L.M. De leerlingen der Rijks-Lucht- vaartschool treden tijdens de vlucht naar Palestina op als zelf standig bestuurder. De overige vliegtuigen zijn door de Ü.N.O. gecharterd van ver schillende maatschappijen. De Ne derlandse vliegtuigen zullen de Nederlandse registratietekens voeren, de vijf andere de Engel se. De De Havilland „Dragon Rapide" is 'n tweemotorige twee dekker. Bij een controle van motorrij tuigen op de weg naar papieren werd dopr de bestuurder van een motorrijtuig een nationaliteitsbe- wijs voor dat motorrijtuig ge toond dat een jaar geleden uit een drukkerij te 's Gravenhage was ontvreemd. In die drukkerij wa ren toen ongeveer 50 nationali- teitsbewijzen gestolen. Bij het onderzoek dat zich over het gehele land uitstrekte, werd het grootste deel van de nataona- ldteitsbewijzen in beslag genomen, «waarbij 16 personen als verdach te werden gehoord. De dader van de diefstal, de 25-jarige H B. te 's Gravenhage, die werkzaam was in bedoelde drukkerij en drie helers, de 32-jarige Hagenaar C. H. F. T., de 27-jarige P. A. Z. en de 33-jarige F. W.. beiden uit Amsterdam werden in bewaring gesteld. De bewijzen waren ver kocht voor prijzen variërende van 70 tot 225. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBËRON 22) (Nadruk verboden.) delen van Nederland.' Zeeuws- Vlaanderen, West-Brabant, de Zuid-Hollandse Eilanden, de Anna-Paulownapolder en de Wie- ringermeer. Zij oogstten ongeveer 50 ha aardappelen en 230 ha an dere gewassen, waaronder voor namelijk vlas. In totaal maakten zij bijna 160.000 manuren en zij ontvingen hiervoor gezamelijk 45.000 boven hun soldij, dat is dus gemiddeld 30 per man. Over het algemeen, aldus het Ministerie, heeft men in land- bouwkringen in genoemde gebie den grote waardering voor deze hulp, die een tijdig binnenhalen van de oogst mogelijk maakte, waardoor veel schade werd voor komen. Robert Schuman ,de Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren het paleis Chaiilot te Parijs, waar 21 September de algemene vergadering der V. N. geopend wordt, officieel aan de V. N. overgedragen. Hij overhan digde de algemene secretaris Trygve Lie een gouden sleutel als symbool van de extraterritoriale status van het gebouw tijdens de bijeenkomst. „net complex gebouwen zal voor de duur van de zitting inder daad een soort territoriaal enclave vormen onder de hoede en het ge zag der V. N.", aldus Schuman. Verder zeide hij nog onder meer: „wij Europeanen berusten er in, dat het zwaartepunt der wereldpolitiek zich van ons ver wijdert, doch wij weten ook, dat niets blijvends zal worden ge bouwd, tenzij de regeringen lering trekken uit het verleden en be zield worden door de waardevolle beginselen, die alle catastrophes doorstaan. Parijs is zowel het levend bewijs van een groot ver leden ala één van de geestelijke laboratoria van de moderne mens. Daar is de juiste sfeer voor dege nen, die gaan beraadslagen over de rechten en plichten van men sen en volken, de bevestiging van de vrede en de sociale en politieke structuur van de wereld EXLOSIE. TE BERGEN OP ZOOM. Tengevolge van een explosie zijn gisterenmiddag half twee op het slopersterrein van de Fa. De Bruin aan dé Withoeksingel té Bengen op Zoom twee personen op slag gedood, n.l. de 21-jarige J. van der Meer en de 19-jarige J. betschert te Bergen op Zoom, beiden zijn gehuwd en vader van één kind. Het is nog niet hekend, wat geëxplodeerd is. Reeds was de auto de asphalt- laan afgereden en hield stil voor de ingang. Jacques liet aan Ja- r-ine en de lakei de zorg voor mevrouw Stone over en vloog naar het hek. Noch buiten het hek. waar een politie-agent heen en weer liep, noch in de verlaten tuin wag een spoor van de Chinees te zien! Jacques ondervroeg de palfrenier, die het hek weer sloot doch deze had niets bemerkt. Voor alle zekerheid liep Jacques het hele gebouw rond en inspecteerde de tuin. Niets viel er te bespeu ren! „Ik zou haast geloven, dat mevrouw Stone een levendige ver beelding heeft, als ik zelf niet, bg haar vertrek, ook een Chinees hd gezien!" zei Bermond tot zich zelf." „Het schijnt, dat deze scha duw zich er van heeft willen ver zekeren, of mevrouw Stone weer De premier van Zuid-Afrika, Dr. Daniël Malan, heeft in de Zuid-Afrikaanse assemblée ver klaard, dat zijn regering ten volle sympathiseert met de Westelijke Unie. De Unie van Zuid-Afrika, zo zei hij, schaarde zich naast „de anti-communistische landen, om dat wij de communistische leer niet slechts als een gevaar voor de wereld beschouwen maar spe ciaal voor Zuid-Afrika met zijn uitgebreide niet-blanke bevolking." Hij zei voorts, dat de Unie het Britse gemenebest beschouwt als Dr. Schacht zal gedetineerd blij ven, ondanks het feit, dat hij door het zuiveringshof van Ludwigs- burg ,in hoger beroep werd vrij gesproken. Dr. iSchacht «blijft voorlopig gedetineerd op last van het Amerikaanse militaire be stuur. Dr. Schwamberger, die de voor malige Minister van Financiën heeft verdedigd, heeft verklaard, dat hij bij de hoogste gerechtelijke instanties te Washington protest zal aantekenen als zijn cliënt niet binnen 48 uur in vrijheid is ge steld. Schacht in vrijheid. Dr. Hjaknar Schacht is giste ren uit het interneringskamp te Ludwigsburg vrijgelaten. Hij ver klaarde: „Op het ogenblik ben ik niet van plan aan het werk te gaan, doch alleen mijn gezond heid, welke zwaar geleden heeft, wat op te halen. Ik heb veel aan gewicht verloren". Verder zeide hij zich ook vertrouwd te willen maken met de huidige economi sche achtergrond van Duits land. Rekeninghouders bij de post- chèque- en girodienst die een de- viezentoewijzing hebben verkre gen voor uitbetaling van Zwitser se francs voor reisdoeleinden, kun nen thans weder bij genoemde dienst boekjes met cheques in Zwitserse franken verkrijgen, welke op vertoon betaalbaar zijn aan alle kantoren der posterijen in Zwitserland. Nadere inlichtin gen verstrekken de postkantoren of het centrale postgirokantoor. thuis is gekomen of niet!" Aan de deur van de garage on dervroeg Jacques de chauffeur en ,5e lakei. Beide beweerden dat zij niets gezien hebben. Bermond ging vlug naar de hoofdingang terug. In de beklemmende stilte van deze koutte en mistige nacht overviel hem 'n eigenaardig voor gevoel en een tweede maal vroeg hij zich af: „Begin ik nu werke lijk aan deze ziekte te lijden? Ge loof ik op mijn beurt oolr al aan de geheimen van Kowa?" Ongerustheid. In de warme hall gezeten, in een diepe fauteuil, haar kleine voeten gekruist op de bontmntel, die gevallen was, rilde Evelyne Stone nog steeds van angst en zenuwachtigheid. Maak je maar niet ongerust, lieve Janine. Ik voel mij reeds veel beter. De hele avond was ik al overgevoelig en nerveus. Daar om heb ik, toen ik het gezicht van een Chinees meende te zien, een kreet niet kunnen onderdrukken. Nu ik kalmer ben, twijfel ik aan dat visioen. De ruit van de auto was dof van de mist; ik heb met een kring van naties, waarmee zij bijzonder nauwe betrekkingen on derhield maar volgens haar eigen vrije wil. Zijn regering wenste nauwe re laties te onderhouden met andere gebieden op het Afrikaanse conti nent, waar de Unie „een speciale positie inneemt als een land van blanken met een grote ervaring op het gebied der politiek ten aanzien van niet-blamken". Malan verklaarde voorts, dat- Afrika behouden moest blijven voor „het volk van Afrika" en beschermd diende te worden tegen „Aziatische penetratie". De tijd was wellicht rijp voor een Pan- Afrikaanse handvest met het doel het continent tegen deze pene tratie" te beschermen. Malan zou wegens drukke bezigheden, zo zei hij, de -conferentie van gemene bestpremiers te Londen in Octo ber niet kunnen bijwonen maar had er in beginsel geen bezwaar tegen. De Republikeinse delegatie heeft een communiqué uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat de Republikeinse regering ontkent, dat enige federale interim-rege- rmg het recht heeft maatregelen uit te voeren betreffende zaken in verband met het houden van Republikeinse kantoren of Repu blikeinse ambtenaren in door de Nederlanders bezette gebieden. Het eomrfluniqué zegt: Derge lijke zaken vallen in net bestek der onderhandelingen onder aus piciën van de Commissie van goede diensten. De Republikeinse legering erkent geen federale in- terium-regering, welke gevormd is buiten de onderhandelingen om. Het houden van Republikeinse kantoren te Batavia was niet ge baseerd op toestemming van de Nederlanders, doch op rechten, die erkend werden, voordat de Nederlanders Batavia bezetten. De Republikeinse regering be schouwt de Nederlandse doelstel lingen betreffende bovenstaande een ernstige schending van het bestand en de Renville-overeen- komst. De Nederlands-Indische regering is in een schrijven van d«« Republikeinse delegatie van .de houding der Republikeinse rege ring op de hoogte gesteld. Met betrekking tot de kwestie van reciprociteit voor faciliteiten aan delegatieleden zegt het com muniqué: Dit is zeer duidelijk een zaak, die ten. onrechte te berde gebracht is, hetgeen op geen en kele wijze redelijk genoemd kan worden. Het communiqué geeft verder een overzicht van de gang van zaken sedert de Britse troe pen door Nederlandse troepen werden vervangen. De Amerikaanse regering zou voornemens zijn haar politiek be treffende de herstelbetalingen in Duitsland, die zij in tegenspraak met de doeleinden van de E.C.A. acht, te wijzigen. De administra teur van dit program, Paul Hoff man, zou tot een studie van de kwestie overgaan, zo meent de diplomatieke redacteur van de „New York Times" te Washing ton te weten. Volgens deze laat ste zou iedere verzending van materieel uit de Westelijke zóne van Duitsland geschorst worden, totdat Hoffman zijn verslag heeft beëindigd, in weerwil van het ver zet van Groot-Brittannië en Frankrijk tegen een moratorium inzake herstelbetalingen. ,,PIET HEIN" HERSTELD. De torpedobootjager „Piet Hein" heeft gisterenmiddag, na op de werf van de Kon. Mij „De Schel de" hersteld te zijn, de haven van Vlissingen verlaten en koers ge zet naar Amsterdam. De „Piet Hein" zal deelnemen aan de vlootschouw aldaar ter ge legenheid van het inhuldigings- feest. TERNEUZEN. De Feestelijkheden. Het programma voor Donder dag was niet groot, hoe kan het ook anders men is al bijna een week aan het feestvieren en er volgen nog drie dagen. De Ballonwedstrijd. Te ongeveer 5 uur begon de trek van de zingende schooljeugd van de respectievelijke scholen naar de speelplaats van het Ly ceum, waar in het gymnastiek lokaal reeds lang te voren nijvere goed kunnen zién..." Jacques trad de hall binnen en achter hem bracht een bediende op een klein tafeltje een koud souper. Evelyne bleef in haar fauteuil zitten, ver van de tafel, maar eiste dat de jonge verloofden, zoals zij ze noemde, iets zouden eten. Spoe dig waren Janine en Bermond hiermede klaar. Toen zei de jonge vrouw met dezelfde zachte stem tot de bediende: „Het is twaalf uur geweest. Jullfe kunt nu ailen gaan slapen. Zeg aan de kame nier, dat ik haar vanavond niet nodig heb." Zich tot Janine wen dend, zei Evelyne: „Ben je niet moe, lieve Nine?" Janine was aangedaan door de potging die Evelyne deed, om „aan anderen te denken". „Absoluut niet moe, mevrouw,' antwoordde Janine. „Wilt u ons toestaan, u nog wat gezelschap te houden?" Goed, ik voel mij wel zeer moe, maar ik wil toch trachten op mijn man te wachten. Mijnheer Ber mond, zoudt u zo goed willen zijn om te gaan zien of zijn werk kamer nog verlicht is en goed warm?" Alleen met het jonge meisje, ging Evelyne koortsach- hamden «bezig waren met het vul len van de kinderballons. Dat dit niet zo'n eenvoudig werkje is, hebben wij zelf kunnen aanschou wen. Maar iets over zes waren de pl.m. 1300 ballonnetjes ge reed en van de adreskaartjes voorzien en trokken de kinderen schoolgewijs naar Oost- en West- pier, en toen gingen ze, de, naar ieder kind hoopt, verre reis aan vaarden, hetgeen een leuk ge zicht was. Of de windrichting gunstig was, betwijfelen wij, maar laat ons ho pen dat in de hogere luchtlagen de wind meer Westelijk was, en ze alle behouden zullen lande,n, en... gevonden en de kaartjes ge post zullen worden. Het wachten is nu op de post! Concert „Oefening Kweekt Kunst'. (Sisterenavond gaf het Schoon- diikse muziekgezelschap „Oefe ning Kweekt Kunst", onder lei ding van de heer A. J. Luteijn, tig verder: „Ik wilde wel, dat hij reeds terug was! Wat werkt hij toch laat! En dat allemaal voor mijom voor mij millioenen te verdienen! Je hebt gelijk, Nine, de goede man geeft mij dagelijks grote bewijzen van zijn edelmoe dig karakter en ik vind zelfs geen woord om hem er voor te bedan ken! Wanneer ik alles nog eens overdenk, moet ik erkennen dat hij een prachtig karakter, een nobele ziel heeftmaarde ziel, die ziet men niet, die is ver borgenen mijn ogen hebben niet geleerd te zien wat verborgen is!" Een innerlijke strijd scheen haar te dwingen, deze woorden te gen haar wil uit te spreken. Eve lyne sprak als onder de invloed van geheimzinnige voorgevoelens. „O, Janine, als je toch eens de waarheid had gesproken!" hernam mevrouw Stone, die zich meer en meer opwond. Zij verliet haar fauteuil en begon onrustig in de 'hall heen en weer te lopen. „Zou het geluk zijn zoals jij het schrijft? Ach! wat voor een vrouw hen ik geweest? Wat voor een vrouw?" Bermond voegde zich weer bij, hen. Evelyne scheen zich te be- een concert op de Markt, waar voor grote belangstelling be stond. Terecht toonden vele Tarneu- zense muziekliefhebbers zich ver wonderd over het feit, dat in een kleine gemeente als Sohoondijke nu eenmaal is, een gezelschap van dergelijke qualiteit kon wor den bijeengebracht, hetgeen op zich zejf reeds van een bijzondere waardering getuigt van hetgeen door dit door oorlogshandelingen zwaar getroffen gezelschap ten gehore werd .gebracht. Het programma, dat door de Schoondijkenaren werd uitge voerd, was in een woord af en zo wel de uitvoerenden als de direc teur, de heer A. J. Luteijn, die op het gebied der muziek reeds veel eerder zijn sporen verdiende, ko men dan ook de hoogste lof toe en zonder overdrijving kan wor den gezegd, dat O.KjK. een sie raad is in de rij der Zeeuws- Vlaamse muziekgezelschappen! Een nadere bespreking van het programma laat de beperkte plaatsruimte niet toe en daarom zij hier volstaan met de opmer king, dat in het bijzonder „Luo- dunüm", van Allier en „Ballet ia Source", van Delilbes een bewijs gaven van het kunnen, zowel van dirigent als uitvoerenden. 0.K.K., dat in het verleden zelfs instrumenten moest lenen om te kunnen oefenen, doch des ondanks reeds dit jaar op het concours te Groede de aandacht op zich wist te vestigen en zeker in de toekomst naar de hoogste onderscheidingen zal streven, heeft de ware muziekliefhebbers een onvergetelijke avond bezorgd, waarvoor haar de grootste dank toekomt. Moge het O.K.K. en haar energieke, directeur steeds crescendo gaan! Herdenkingsavond. Hedenavond 8 uur vindt in de Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk een herdenkingsdienst pl&ats, waarin Ds. Sickesz in de Geref. Kerk en Ds. Couvée in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsrede zullen uitspreken. In deze diensten zullen zich doen horen het Ghr. Gem. Koor „Laudamus", het Ohr. Kinderkoor „De Lenteklokjes", de Chr. Zang- ver. „Soü Deo Gloria", het Ghr. Mannenkoor „Valerius", allen van Terneuzen en de Chr. Eang- ver. „Zingt den Heer een nieuw lied", van Zaamslaig, terwijl luite nant W. Weergang, van 't Leger des Heils het bekende „Jeruza lem" op de trombone zal vertol ken. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus zullen deze diensten besloten wor den. Een aardige attentie. Naar wij vernemen is het mu ziekgezelschap „De Verenigde Werklieden" voornemens heden avond te half zeven in de tuin van het Ziekenhuis een ooncert te geven. Verkeersregeling op Zaterdag 4 September 1948. In verband met de op Zaterdag 4 September a.s. te houden wie lerwedstrijd door de koon van Terneuzen en het daarna te ge ven concert op de Markt, is het volgende bepaald: 1. Op 4 September, van 14.00 tot 18.30 uur is het verkeer over de Markt, Burg. Geillstraat, Ar senaalstraat, Ndeuwstraat, West- kolkstraat, Grenulaan, Schoolweg Herengracht en De Jongestraat geheel gestremd en het parkeren in die straten verboden. 2. Het onder 1 genoemde blijft van 18.30 tot 22.30 uur van kracht voor de Markt en de De Jongestraat. 3. Doorgaand verkeér ie mo gelijk van de Axelsetorug over de Schependijk naar de brug Midden- sluis en omgekeerd. Ook de auto bussen van de Z.V.T.M. zullen deze laatste route volgen en stoppen. 4. De Markt, waar start en finish plaats vinden, kan worden bereikt door de Kersstraat, Bak- kerijstraat en Havenstraat. heersen; waarschijnlijk wilde zij haar zwakheid niet aan een man tonen. Haar gelaat, dat droevig was geweest, herkreeg de gewone trotse uitdrukking. „De robijnen van de hertogin van Scotland zjjn prachtig," zei zij hardop. „Mijn man zal even mooie stenen voor mij moeten kopen..." Het gezicht van juffrouw Flory verried een grote teleurstelling. Mevrouw Stone bekommerde zich echter niet langer om wat anderen dach ten. „Het is nu zeer laat en ik ben moe om nog langer op mijn man te wachten," zei Evelyne plotseling, ,,'k Ga naar mijn ka mer. „Je hoeft mij niet te hel pen, Nine, ik wens alleen te zijn! Zij ging statig ala een vorstin de hall uit. Achter haar viel het zware gordijn dicht. Het was, alsof een licht plotseling uitge doofd werd. „Mevrouw Stone is vanavond zeer eigenaardig!" zei Janine. „Dat verontrust mij. Gedurende je korte afwezigheid heeft zij mij een hoekje van haar hart laten zien... haar karakter is werkelijk edeler dan je denkt, Jacques!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2