UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS BIM „IN KOMETEN VAN HOLLYWOO Dr Bee) Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau Koningin Juliana zai de eed op de oude grondwet afleggen Politieke delinquenten uit Indonesië teruggestuurd mm?- W,m- C Bij Kon. besluit van 27 Augus tus is Dr. L. J. M. Beel benoemd tot Groot-Officier in de Orde van. Oranje-N assauMaandagmiddag is deze onderscheiding aan de oud-Minister-President uitgereikt in de vergadering van de Minis terraad. ber wordt geopend, worden afge kondigd. Koningin Juliana zal dus op Maandag a.s. de eed afleggen op de Grondwet in de thans vige rende tekst. Het lag aanvankelijk in de be doeling, dat de plechtige afkondi ging van de veranderingen in de Grondwet welke veranderingen deze week nog in de vergadering der Eerste Kamer behandeld moeten worden nog voor 4 September a.s. zou geschieden. Dit is echter niet mogelijk ge bleken. Zo mogelijk zullen de veranderingen voor de nieuwe zit ting der Staten-Generaal, welke op de derde Dinsdag van Septem- Van de 250 politieke delinquen ten, die verleden jaar vrijwillig naar het eiland Bialt bij Nieuw- Guinea zijn gegaan, om daar in betrekkelijke vrijheid hun straf tijd met arbeid door te brengen,1 zijn zeven naar Nederland terug gebracht. Hun mentaliteit en ge drag waren zodanig, dat hun arbeidscontract niet gehandhaafd kon worden. Hoewel in geen der gevallen van misdadigheid sprake was, werd het besluit tot terug zending genomen wegens het feit, dat zij zich niet op de van hen verwachte en gewenste wijze bij de maatschappij ter plaatse aan pasten. Dc zeven delinquenten ...ijn opnieuw geïnterneerd. f ZEEUWSE OOELOGSVRIJWIL- IJ GEKS BIJEEN. De Zeeuwse Bond ,van Oorlogs vrijwilligers hield Zaterdag te Vlissingen zijn jaarvergadering, welke o.m. door 4 vrouwelijke leden werd bijgewoond. Een punt van bespreking vormden de vele klachten over de gebrekkige definitieve, afwikkeling der sol dijen. Tijdens hun diensttijd ont vingen de oorlogsvrijwilligers na melijk voorschotten. Velen heb ben nog enkele honderden gul dens te goed, waarop zij reeds een jaar of langer wachten, terwijl anderen, die hun tegoed wel ont vingen, de klacht uitten, dat dit onjuist zou zijn berekend. Met al gemene stemmen besloot men, aan de Minister van Oorlog een telegram te richten van de vol gende inhoud: „De Zeeuwse Bond van Oorlogsvrijwilligers in jaar vergadering bijeen spreekt ern stige ongerustheid uit over. trage uitbetaling der afrekeningen en dringt op spoedige afwikkeling aan". Voorts besloot men om een te legram van hulde en trouw aan H.M. de Koningin ter gelegen heid van Haar Regeringsjubileum te zenden. TERNEUZEN. Wielerwedstrijd op gewone fietsen. In het kader der feestelijkheden vond Maandag de Wielerwedstrijd voor amateurs op gewone fietsen plaats. Het was een z.g- stille dag, doch wie de massa toeschouwers heeft gezien, die in dikke rijen over 't gehele parcours met span ning de felle kamp gadesloegen, zal tot de overtuiging zijn geko men, dat dit nummer als koek er in gegaan is en zeker tot de gro te successen van de feestweek kan gerekend worden. De kamp was verdeeld in vier groepen, waarvan de uitslag als volgt is: Groep I (leeftijd 1620 jaar) le: Hamelinck (Sluiskil); 2e: G. Visser; 3e: Zeegers. Groep H (leeftijd 2130 jaar) le: S. Meertens; 2e: J. Kramer; 3e: J. van der Molen. Groep H (31 jaar en ouder) le: W. Vermeulen; 2e: C. Stof- fijn: 3e: W. Cleeren. Groep TV (gecostumeerden) Eer staan komenden: le: J. Ver- hage: 2e: A. Dieleman; 3e: Hans van Vuuren. Mooist gecostumeerdejongeh. Molduoci. De gehele wedstrijd had een zeer sportief verloop, terwijl er door het publiek tal van premies wer den uitgeloofd. Slechts één valpartij heeft zich voorgedaan, doch deze liep geluk kig goed af, zodat de Eerste Hulp niet in actie behoefde te komen. Bij de kamp tussen de gecostu meerden waren tal van vermake lijke tafereeltjes en bracht de no dige vrolijkheid na de spanning bij het rijden der eerste 3 groepen. Na afloop reikte de voorzitter van het feestcomité, de heer D. L. van der Meer, onder grote belang stelling de behaalde prijzen uit. Dinsdag 31 Augustus Over het verloop van het uitge breide programma op de jaardag .van Koningin Wilhelmina, waarin opgenomen Reveille der Padvin ders, Mars door de gemeente van Ruiters, Tamboers, Padvinders en Padvindsters en Gymnastiekver enigingen, de Samenzang van de schoolkinderen met medewerking van het Muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden", de in ver schillende buurten georganiseerde Kinderspelen, de Zanguitvoering van de Zangverenigisg K. A. B., de Volkszang met medewerking van „De Verenigde Werklieden", het Concert door <je Accordeonvereni ging „Poala Soprani", en tot slot het Bal-champètre, kunnen wij kort zijn. Al deze uitvoeringen mochten zich verheugen in een grote belangstelling en zijn uit stekend geslaagd. Dank zij het prachtige weer heerste er in de stad van 's mor gens vroegtot middernacht een gezellige drukte. Het programma van heden. Om 3 uur vangt een Allegorische Optocht, opgeluisterd door „De Verenigde Werklieden" en „De Sluiskilse Harmonie" plaats. Om 6.30 uur op het sportterrein van het Openbaar Lyceum aan de Ern- malaan, een groot Concours-Hip- pique, met medewerking van de ruiterverenigingen van Axel, Ter- neuzen en Zaamslag, waarbij veel te bewonderen zal vallen, terwijl om 8 uur de Gondelvaart in de binnen Kanaalarmen plaats vindt. Buurtvereniging „Wilhelmina". J.l. Vrijdag vierde de buurtver eniging „Wilhelmina", omvatten- tende de Van Steenibergenlaan N.O.-zijde, Steenkamplaan, Mart. Eijkestraat, Oostkolkstraat en Oostkant, in verband met de al hier te houden Jubileumfeesten, in intieme kring, haar buurtfeest. Reeds des morgens heerste er in de Stecnkamplaan op het plein tje bjj de heer Wemaer een ge zellige drukte, waar enkele be stuursleden de laatste voorberei dingen troffen voor de in de na middag te houden kinder- en volksspelen. Een geluidsinstalla tie met versterker werd in één der woningen gemonteerd en be gon men reeds met het draaien van „een plaatje", teneinde de stemming bij de kinderen er wat in te brengen. Om één uur waren de kleinen present. Het was een fleurig ge zicht, de deelnemende kinderen, allen rijkelijk versierd met oranje, al zingende en springende, de straten van de buurtschap door te zien trekken. Er was grote deelname voor deze kinderspelen, die gehouden werden voor kinderen van 5 t/m 15 jaar, verdeeld over verschillen de leeftijdsgroepen. De afwerking van het rijk aan Variatie samengestelde program ma, had een vlot verloop en men 'moest zich haasten met de prijs uitreiking aan de winnaars, om op tijd met de volksspelen te kun nen beginnen, die om half zeven zouden aanvangen. Ook dit pro gramma was rijk aan variatie en 'met veel zorg samengesteld. Alles had een vlot verloop en de deel nemers, zowel prijswinnaars als niet-prijswinnaars, waren zeer tevreden over de prijzen en de goede organisatie. Bij ieder nummer klonk een spontaan hartelijk applaus, als de 'prijswinaars, triomfantelijk uit het strijdperk traden. Er was een grote menigte mensen op het pleintje samenge stroomd en het bracht een gezel lige drukte op dit anders zo stil le gedeelte van onze stad. afloop van deze spelen, trok men naar de sloperij van de heer C. Vermast, dat in een feestpa leis was herschapen en voor deze gelegenheid speciaal door enkele technische mensen van het be stuur uit deze werkmansbuurt in een zee van licht was gezet. Het was een sprookje gelijk en vele mensen, die de stad in- of uitgingen, werden als het ware geboeid door dit licht épos. De timmermanswerkplaats was omgetoverd in een met vlaggetjes versierde feestzaal en op een po dium, had een band, onder leiding van de heer Stoffel de Braai, 'plaats genomen, die zich niet on betuigd liet met het spelen van goede moderne dansmuziek. De stemming was er al spoedig in en de dansvloer rijkelijk be volkt met danslustigen. De avond werd verder doorge bracht met samenzang, voor dracht, muziek en dans. Het was een echt gezellige boel. De voorzitter sprak nog een woord van waardering tot zijn medebestuurders en helpers, en '"j r> Hier ziet U, lezer, hoe de arme detective op de wagon van een kolentrein terecht komt. Wie had gedacht dat het de trotse vertolker van „Hercules" zo zou vergaan! Bim en Chaplin hadden inmid dels de trein waarin juffrouw Way zich moest bevinden, inge haald. wees er op, dat men trots moet zijn, lid van deze buurtvereniging te zijn, die uitsluitend uit wer kers bestaat. Hij memoreerde verder, waartoe samenwerking, gepaard met noeste vlijt, kan leiden. Het was een waardig slot van deze feestdag voor de buurt vereniging „Wilhelmina". Een mooie prestatie! Bij de op Zaterdag 28 Augustus j.l. gehouden athletiekwedstrijden te Utrfecht, georganiseerd door de Hoofdgroep Sport van de Federa tie van Pers. Verenigingen res sorterende oqder het Ministerie van Financiën, behaalde onze stadgenote mej. Annie Leun is, werkzaam ter Inspectie der In voerrechten en Accjjnzen alhier, op de nummers 80 meter hard lopen en verspringen voor dames twe eerste prijzen t.w. twee zil veren medailles. AXEfL. Ter aanvulling. Daar van zekere zijde reeds ontijdig gepubliceerd werd wat wij ook om redenen van piëteit, voorlopig nog als discreet be schouwden, is er nu geen reden meer langer te verzwijgen dat de in het op 18 Sept. a.s. te onthul len monument gebeitelde inscrip tie zal luiden: „Aan Polens zonen, die op dezen grond voor onze vrijheid tot den dood toe streden". /De tekst is een geestesproduct van de bekende dichter Jan H. de Groot. Gemoderniseerde bedrijven. Gehoor gevende aan de invita tie hadden wij JA. Zaterdag het genoegen een bezoek te brengen aan de geheel naar "de eisen des tij ds heropgebouwde nieuwe brood- en banketbakkerij van de heer Westveer, in de Noordstraat. Het pand is in zeer korte tijd als het ware in een andere huid gekropen. Zonder noemenswaar dige stagnatie voor het bedrijf dat aldoor op volle toeren bleef draaien, is het oude bouwvallig geworden perceel afgebroken en opnieuw her-opgebouwd. Wij bekeken de ruime, frisse winkel en dito bakkerij die op al le eisen van deze tijd t.o.v. het brood- en banketbakkersbedrijf is ingesteld, alsook de ruime wo ning, die voor een gedeelte a.h.w, In een bloemengaarde was her schapen vanwege de vele blijken van belangstelling en felicitatie fbij deze opening. Axel is een fraaie en nieuwe bakkerij en patisserie rijker ge worden en het aspect van de Noordstraat is er niet weinig op verfraaid. Vervolgens had ook in een an dere branche van de op de con- sumptie berekende bedrijven he den de opening plaats van een totaal op moderne leest geschoei de gloednieuwe inrichting. Het is de „Salon de Friture", van de heer A. J. Sol, die sinds de bevrijding zijn standplaats heeft op het parkeerterrein aan de Oranjestraat. Wij hadden het genoegen het niet minder dan 12 meter lange wagencomplex te bezichtigen. Deze nette en glimmende wa gen, waar alles ook de inwen dige meubilering eri stoffering (getuigt van nieuwheid en aanpas sing aan de eisen des tijds, vormt op dit gebied wel een unicum. Alles is ingesteld op vlotte be diening 5 la minute. Een ruime gelegenheid voor een gezellig zit je in het inwendige van deze sa lon, waar de „fritures" in allerlei voren en met de gewenste delica tessen zal worden opgediend, is aanwezig. Het wachten is nu op de ophef fing der vleesdistributie, dan zul len de fritures met biefstuk ge serveerd worden. Wij zullen hierop, helaas, nog wel enige tijd geduld moeten heb ben. RETRANCHEMENT. Opbrengst van insignes. De verkoop van jubileuminsig- „Ik zou wel eens willen weten of het werkelijk Mac Duff is, die haar heeft ontvoerd" zei Chaplin. „Dan zou hij Basli op de één of andere manier buiten gevecht - hebben gesteld" antwoordde Bim. 1 „Dat lijkt mij niet denkbaar" zei ChapUn weer. Op dat ogenblik schepte Wicked op over zijn vermommingskunst tegenover Way Mest. r.es ten bate van het Nationale Huldeblijk heeft 91,20 opge bracht. Aanleg waterleiding. Vorige week is een begin ge maakt met het aansluiten van woningen op het waterleidingnet. Ook de school is thans aange sloten. ZAAMSLAG. Zaterdag 28 Augustus- De feestelijkheden van Vrijdag werden Zaterdag voortgezet met een Rondgang der schoolkinderen Voorafgegaan door de muziek vereniging „De Volharding" maak ten de schoolkinderen 'n wande ling door de gemeente, hetgeen direct een vrolijke aanblik bood. Terwijl de Historische Optocht i.ogmaals een rondgang door de gemeente maakte werd de feest vreugde verhoogd door het Bezoek Commissaris der Koningin. Burgemeester en Wethouders waren op het gemeentehuis aan wezig, waar burgemeester S. van Hoeve de hoge gast hartelijk ver welkomde. Vanaf de pui van het gemeente huis sprak de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. De Casemforoot de zich op het Marktplein verza melde menigte toe, waarin hij hul de bracht aan de eensgezindheid der inwoners in hun verknochtheid aan het Huis van Oranje zich uitende in de mooie algemene ver siering der gemeente. Een hartelijk applaus volgde op deze waarderende woorden. Nadat het bestuur der Oranje vereniging en van het feestcomité van Zaamslag-Veer aan Z, Exc. waren voorgesteld, maakte de hoge bezoeker, vergezeld door burge meester en1 wethouders en het be stuur van de feestcommissie een wandeling door de versierde stra len. Tijdena dit bezoek werd een telegram van gelukwens aan H. M. de Koningin hij de herdenkingsvan Haar Gouden Regeringsjubileum gezonden. Te ongeveer half zes verliet de Commissaris der Koningin de feestvierende gemeente. Korfbalwedstrijd Seampololila la. Ondertussen waa om 5 uur een korfbalwedstrijd tussen „Seampo lo" en „Ulala" van Zelzate aan gevangen, die met een 60 over winning voor de ontvangende ver- vereniging eindigde. Filmvoorstelling. Na een korte rustpoos volgde nu, op de weide van mevr. Wed. A. de Feijter, de vertoning van de Nederlandse geluidsfilm „Vijftig jaren." Dit programmanummer bleek een waar succes te Zijn, want naar schatting woonden 2000 personen deze vertoning bij. Concert Koninkl. Harmonie van Hulst- Tot slot van de feestelijkheden werd een concert door de Koninkl. Harmonie van Hulst gegeven, dat zich eveneens in een grote belang stelling mocht verheugen en waar bij de muziekliefhebbers hebben kunnen genieten van hét welver zorgde programma. Nog geruime tijd heerste er in de gemeente een echte Oranje stemming. Het Oranjecomité en de bevolking kunnen met voldoe ning op deze herdenkingsdagen te rugzien. „Zie eens juffrouw Way, wat de lepe Wicked nu gaat onder nemen!" kondigde hij aan. „Een Charley Chaplin ontstaat. Dat is om naast Uw benoemde persoon lijkheid niet op te vallen" voegde hij eraan toe. Juffrouw Way bleef zich in een ijzig langzaam zwijgen hullen. „Ik wacht mijn kans wei af" dacht de filmster. ZWEMMEN. Zeeuwse Zwemkam pioenschappen Kampioenenhonger van „De Bruinvis". Zaterdag J.l. werden in het Kanaalbad te Terneuzen, onder grote publieke belangstelling de Zeeuwse zwemkampioenschappen eehouden. De wedstrijden hadden een spannend verloop en menigmaal werden de favorieten toegejuicht. De zwemclub „De Bruinvis", uit Sas van Gent wist op niet min der dan 9 zwemnummers van de 10 een eerste prijs te behalen, 'n Bijzondere vermelding verdient zeer zeker Mej. Vergauwen, van „De Bruinvis", die op het num mer 200 m schoolslag dames een tijd haalde van 3 min. 54/i0 sec. Hiermede haar eigen Zeeuws re cord verbeterd met 64/i0 sec. 'Met deze prachtige tijd komt Mej. Vergauwen op een peil te staan gelijk aan (je regelmatige binnen badzwemsters op de wedstrijden in Nederland. De veteraan Rob. Claeyssens, zag zich dit jaar onttroond door de „Zeehond"-zwemmer C. Wa genaar. R. Claeyssens probeerde om voor de tiende maal het Zeeuwse kampioenschap 100 m rugslag heren in de wacht te sle pen, wat hem echter niet gelukte. De uitslagen waren als volgt: 100 m rugslag dames: 1. M. Claeyssens (Bruinvis) 1.33.6; 2. S. Loof (Schelde 1.46.1. 100 m rugslag heren: 1. C. Wa genaar (Zeehond) 1.30.72. R. Claeyssens (Bruinvis) 1.37; 3. D. 'Solleveldt Bruinvis) 1.42.5. 200 m schoolslag dames: 1. R. Vergouwen (Bruinvis) 3.5.4 (een nieuw Zeeuws record)2. C. van Akeren (Schelde) 3.54; 3. C. Kouwe (Luctor) 4.3.7. 200 m schoolslag heren: 1. Jacq. V. d. Steen (Bruinvis) 3.24: 2 en 3 W. Fermont (Bruinvis) en M. J. Seijbel (Luctor) beiden in 3.27.4. 100 m iborstcrawl dalnes: 1. J. Claeyssens (Bruinvis) 1.25.5; 2. A. de Bie (Zeehond) 1.27; 3. G. Castel-de Jong (Zeehond) 1.34.3; 100 m. borstcrawl heren:. 1. Joh. v. d. Steen (Bruinvis) 1.5.6; 2. W. Wondergem (Luctor) 1.15.6; 3. S. Ventevogel (Zeehond) 1.20.8. 3 X 100 m wisselslag estafette dames r 1. Bruinvis (M. Claeys sens, R. Vergauwen, J. Claeys sens) 4.33.8; 2. Zeehond 5.3; 3. 'Schelde 5.20.6. 3 X 100 m wisselslag estafette heren: 1. Bruinvis (Jacq v. d. Steen, W. v. d. Steen, Joh. v. d. Steen) 4.23; 2. Zeehond 4.28; 3. Luctor 4.33.2. 5 X 50 m borstcrawl dames: 1. Bruinvis (F. de Meijer, R. de Fever, R. Vergauwen, M. Claeys sens en J. Claeyssens) 3.32.7; 2. Zeehond 3.38.4; 3. Souburgse Zwemvereniging 3.48. 5 X 50 m borstcrawl estafette heren: 1. Bruinvis (M. Feyen, R. Klein, A. Sampon, Jacq v. d. Steen, Joh. v. d. Steen) 2:55.3; Zeehond 2.573. SoUb. Zwem vereniging 3.16.8. WATERPOLOTOUKNOOI TE SAS VAN GENT. Zondag j.l. vond onder grote be langstelling te Sas van Gent een internationaal waterpolo toumooi plaats. Daar de Zelzaatse zwem vereniging niet waa opgekomen, kamen hierbij vier zeventallen uit. In, de voorronde BruinvisSt. Ni klaas tioonde de Bruinvis zich ver re superieur en haar middenvoor E. de Vriend nam 4 d-oelpuntèn voor zijn rekening, waartegenover St. Niklaas slechts éénmaal het net wist te vinden. De jeugdige voorspeler A. Sampon viel op door zijn tactisch en vlug spel. P.S V.Zeehond 42. De ploeg P.S.V. uit Eindhoven toonde zich hier ook sterker dan Vlissingen en al vlug namen zij de 'leiding. De Vlissingse ploeg gaf echter goed partij maar tegen de snelheid en betere techniek van Eindhoven waren zij niet opgewassen. VerliezersrondeZeehondiSt. Niklaas 22. Na strafworpen wist St. Niklaas de derde plaats te veroveren. Winnaarsronde: BruinvisP. S. V 01. Na een gelijk opgaand spel wist de linksbinnen van Eind hoven na een prachtig schot de Sasse doelman te verschalken en de leiding te nemen. Hoe de Bruinvis ook zwoegde zij kon het niet tot een doelpunt brengen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3