ONS BEORIJF IS GESLOTEN fqVisser-koob en Wat brengt de Radio Kerknieuws Gemeente Terneuzen v GOED GERUST BIM „IN KOMETEN VAN HOLLYWOOD Destadonderdegrond dverlentiën KAPPERSZAKEN Heilgymnast-Masseur JAN SCHIPPERS ATerkaans-Russisch Incident te Berlijn Aar kemst H. M. de Komt gin in 's-Gravenhsge Algemeen Gratie-Besluit A Dinsdag (Je GEHELE dag en WoensdagMIDDAG a.s. „De VereenlgdeJIVeiklIeden" DOOR A uloverhuur R. R. VISSER TERNEUZEN. Terwyl om 3 uur de zwemwed strijden om 't kampioenschap van Zeeland in het Kanaalbad plaats vonden, verzamelden de leden van de Gymnastiekverenigingen Thor uit Sas van Gent en E.M.M. uit Terneuzen zich in de Walstraat en voorafgegaan door tamboers trok ^le lange stoet turnsters en tur ners naar het sportterrein van het Openbaar Lyceum aan de Emma laan. Helaas moet gezegd, dat deze sportdemonstraties niet die be langstelling trokken, waarop zij recht hadden. Dit was echter voor de-deelnemende verenigingen ech ter geen beletsel om het uitvoeri ge programma geheel af te wer ken en vlot achter elkaar volgden de diverse nummers elkaar op, die lieten zien welke prestaties men Üoor oefening, krachten en lenig heid van het lichaam kan berei ken. Het turnen behoort ongetwij feld bot de sierlijkste takken van sport, waaraan men over het al gemeen nog te weinig doet. Te half zeven vroeg de zwem- sport weer de aandacht en onder Zeer grote belangstelling begaven de 24 zwemsters en 19 zwemmers zich aan de Middensluis te water, om zich gereed te houden voor het startsein voor de „Ronde van Ter- neuzen", waarvan het eindpunt was de brug over de Oostkolk aan de Herengracht, een afstand van ongeveer 1150 meter. Bij de start en de finish liet het muziekgezel schap „De Verenigde Werklieden" zich horen. Reeds vrij spoedig kwam in 1de grote groep deelneemsters en deel nemers tekening en had zich een kopgroep gevormd, die ook inder daad de leiding heeft behouden. De eindspurt zou echter plaats vinden op het gedeelte van de He rengracht, waar de belangstellen den wel twee, drie rijen dik ston den. Onder grote spanning ging het naar de eindstreep en toen er was aangetikt, bleek de uitslag als volgt: 1. C. Wagenaar uit Vlissin- gen in 18 min. 59.6 sec.; eerste dame mej. R. Vergauwen uit Sas van Gent in 19 m. 8.9 sec De eerst aankomende dame en heer van de organiserende zwem- club „De Schelde", waren haar jeugdige leden Mej. C. van der Peijl (oud 14 jaar) die ale 10e in de algemene rangschikking ein digde in de, gezien haar leeftijd, prachttijd van 21 m. 54 sec. en de jeugdige zwemmer O. Ribbens (oud 15 jaar), die in de algemene rangschikking als 22ste aantikte. Met een hartelijk toepasend wood van felicitatie reikte burgemeester Teilegen aan leder hunner een zil veren herinneringsmedaille uit. Tot laat in de avond heerste in de stad een gezellige drukte door. de ingezetenen en bezoekers die de feestverlichting en mooie étalages in de winkelstraten kwamen be wonderen. Het programma voor Dinsdag 31 Aug. Om 8 uur zorgen de Padvinders voor de aankondiging van de gro te dag van de jaardag van onze geëerbiedigde Koningin, daarna stellen zich op de Markt op de ruitervereniging, de gymnastiek verenigingen, padvinders en pad- vindstens met tamlboers, die een mars door de stad zullen maken, waarbij de volgende route wordt genomen-: Markt, De Jongestraat, Herengracht, Axelsestr., Verl. Van Steembergenlaan, Tramstr., Axelsestraat, Dokweg, Dahliastr., Leliestraat, Axelsestr., Juliana- str., Wilhelminaplantsoen, Leeu wenlaan, Emmalaan, Van Steen- ibergenlaan, Mart. Eijkestraat, Rosegracht, Schoolweg, Grenu- laan, Drjkstraat, Nieuwediepstr., Noordstraat, Nieuwstraat, Schel- dekade (ged.), Burg. Geillstraat, Markt. DINSDAG 31 AUGUSTUS. Nationaal Programma. HILVERSUM I en H: 8.00 Fanfare; 8.02 Gelukwens namens de Omroep; 8.12 Nieuws; 8.25 Aubade; 9.00 Gram. HILVERSUM I: 10.00 Liederen voor sopraan; 10.15 Trio; 10.30 Gewijde muziek; 11.00 Kerkdienst. HILVERSUM H: 10.00 Hoog mis. HILVERSUM I en H: 12 00 Ens. John Renova; 12.33 Ork. z. Naam; 1.00 Nieuws; 1.15 Toespra ken; 2.00 Omroeporkest; 3.00 Aansl. Olymp. Stadion; 5.00 Gram.; 5.10 Assepoester; 6.45 Metropole-orkest6.45 Toen de Koningin nog een klein - meisje was; 7.15 Jubileum-gedicht; 7.30 Zangvoordracht; 8 00 Nws; 8.05 Omroeporkest; 8.30 Haar woord gaf ons kracht; 9.30 Gemeen schappelijk zangprogr.; 10.00 Radio Philh. Orkest; 11.00 Nws; 11.15 Radio-Feestkrant; 11.30 Gram. WOENSDAG 1 SEPTEMBER. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vr^iw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Onze Keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Ork. Malando; 12.38 Orgel; I.00 Nieuws; 1.20 Me-tropole-ork.; 2.00 Gesproken Portretten; .^2.15 Gram.; "3.00 Hoorspel; 3.30 De Regenboog; 4.00 Gram.; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 Vragen staat vrij515 Gram.5.45 Ind. aquarellen; 6.00 Nieuws; 6.20 Gram.; 7.00 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indië; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.20 Res. Orkest; 9.15 Prik-, Plak- en Knipboek 18981948: 10.15 Gr.; 10.30 The Ramblers; 11.00 Nws; II.15 Gram. HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang; 11.30 Gram.; 12.15 Orgelconcert; 1.00 Nieuws; 1.15 Strijkkwartet; 1.45 Koor; 2.15 Gram.; 2.30 Ka merorkest; 3 15 Gram.; 3.30 Sans Souci; 4.00 Voor postzegelverz.; 4.15 voor meisjes en jongens; 5.30 Orgel; 6.00 Muziek; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Feestklanken; 10 30 Gram; 19.45 Avondover denking; 11.00 Nws; 11.15 Wereld raad van Kerken; 11.20 Gram. Te 10 uur vindt onder bege leiding van het mlii' ekgezclschar De Verenigie Werklieden'1 op de Markt een samenza.g plaats der schoolkinderen. Het programma hiervoor luidt: 1. Wilhelmus. -■ 2) 'tïs plicht dat ied're jongen. ,3. Wilt heden nu treden. 4. Wij willen Hol'and houden. f Zeeuws-Vlaamse Volkslied. 6. Neuzenlied. Na <jeze samenzang wordt om 11 uur naar de diverse scholen gemarcheerd voor het uitreiken van een souvenir en een tractatie. Te 2 uur vinden fti verschillen de stadsgedeelten door buurtver enigingen georganist erde kinder spelen plaats. Van 6.30 tot 7.30 uur zanguit voering oo de Markt door de zang vereniging K.A.B., onder leiding van de heer G. Wijne, gevolgd door volkszang van 7.30 tot 8.30 uur met medewerking van het muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden", oude - leiding van de heer A. Schirris. Na afloop hiervan geeft van 8,30 tot 9.30 uur de accordeon vereniging „Paola Soprani", on der leiding van de heer E. van den Eeckhout, een v.oncert. De avond wordt besloten mei bal-champêtre in verschillende stadsgedeelten en op de Markt met medewerking van de Band van de heer P. Memiwsen. Het prftgramma van Woensdat 1 Sept. Te 3 uur Allegorische Optocht welke opgeluisterd" zal worden door de muziekgezelschappen „De Verenigde Weralieuen" en „De Sluiskilse Harmonie' De volgende rout za1 worden genomenWilheln .inaplantsoen, Julianastrast, Axelsestr",at. Dok- weg, Danliastraat, I.eiiestraa Axelsestraat, Kerkh- flaan, le De Feijterstraat, Stationsweg, Schut tershofweg, Axelsestr., Verl. van Steenbêrgenlaan, Tramstr., Em malaan, Van- Steenbergenlaan, M. Eijkestraat, Steenkamplaan, Van Steenbergen!, Axelsestr,. Brug, Herengracht, Blokkpn. Zandstr.. Markt, Scheldekade Westkolk- straat, Grenulaan, r-*holensstraat Donze-Visserstraat, Vlooswijkstr., Nieuwediepstr., Dijkstr., West- kolkstr., Nieuwstr., K Kerkstraat, L. Kerkstr., Noordstr Arsenaal- straat, Burg. Geillst Markt. Te 6.30 uur Conerirs Hippique op het/ terrein van het Openbaar Lyceum aan de Emmalaan door ,,De Schelderuiters" van Ternm- zen, „Oranjeruiters" van Axel en de „Julianaruiters" v:.n Zaamslag. Het programma omvat o.a* indi- viduële dressuurproeven, dressuur- proef voor achttallen, springcon cours, Patrouildespringen, Vrij heidsdressuur enz. Ne afloop stoe lendans. Te 8 uur Gondelvaart. Hieraan nemen 20 versierde vaartuigen deel, terwijl het muz; ikgezelschap van Sluiskil de Gonclelvaart zal opluisteren. ZAAMSLAG. Wanneer het op vieren var. Oran- iedagen aan' kómt, ."laat Zaam slag in de voorste 0elederen en eensgezind zetten a'.ie inwoners zich aan het „kronen", met het resultaat, dat geen enkele straat of buurt achter wege blijft, ja men stelt er een eer in or, in sympa thieke wedijver, het :est voor de dag te komen. Van Noord tot Zui van West tot Oost is Zaamslag versierd op een wijze, zoals maar weinige lan delijke gemeenten ht; na zullen doen, laat staan verbeteren. In de historie zal blr, ven naleven hoe in September 1914 de vluch tende Duitse troepen door de in allerijl voor het Oranjehuis op „Het Veer" opgerichte erepoort moesten trekken en rvj van verre de Nederlandse driekleur van de toren, zag wapperen en vele wo ningen bevlagd vonden. Zaamslag herdenkt thans tevens haar 300-jarig bestaan en is er dus dubbele aanleiding om de bloe metjes eens buiten te zetten, het geen dan ook letterlijk en figuur lijk is geschied. Wie nog niet een bezoek aan onze gemeente heeft gebracht, wordt aangeraden dit alsnog te dóen en men vergeet daarbij geen enkele straat door te wandelen.' Vrijdagmorgen te 9 uur werd het feest ingezet met gewijde mu ziek var uit de toren van het ge meentehuis, waarop van 9.15 tot 9.30 uur klokgelui aankondigde, dat Zaamslag zich gereed maakte om de feestelijkheden aan te van gen. Men verzamelde zich thans op liet Marktplein waar burgemees ter S. van Hoeve varia' de pui van het raadhuis een toespraak hield, waarin hij uiting gaf van de ver knochtheid aan het Huis van Oranje en liet uitkomen hoe Zaam slag in de geschieden: is van ons Vaderland, hoewel eer bescheiden toch een belangrijke rol heeft ver vuld, hoe de bewoners zich met ons Vorstelijk Huis verbonden achten en H. M. Koningin Wilhel- mina meermalen een bezoek aan de gemeente heeft gewacht. Nu onze gemeente aar 300-ja rig bestaan herdenkt schijnt de Oranjezon, na jaren onder drukking en machtsvS* weêr over ons variorlaiwl. tf'oge Zaair.- slag zich onder het zegenrijk be wind van ons geliefd Vorstenhuis blijven ontwikkelen en in welvaart toenemen. Nog enkele dagen en dan zal onze geëerbiedigde Vorstin bij de herdenking van Haar Gouden Re geringsjubileum afsta id doen van de Troon en Haar Docnter als Ko ningin Juliana worden ingehuldigd. Met dankbaarheid is ons hart vervuld voor Haar, die gedurende een halve eeuw ons egeerde en die het Nederlandse volk leidde in dagen van vreugd "naar vooral in dagen van lijden on een wijze die Haar de hoogste -retitel Moe der des Vaderlands eed verwer den. Moge onze Prins -s als Konin gin Juliana vele ja "en aan het hoofd van de Staat utaan en ons volk leiden naar een gelukkige toekomst.. Dat de Almachtige ons O-tt'" huis bescherme, zij ons aller bede Een klacht'"- applm.e b*v'f v' deze toespraak. ringen Ds. J. A. Talma en Ds. J. C. van Ravenswaaij. Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld. Na afloop van deze plechtige kerkdienst werd op het Markt plein door de' muziekvereniging ,,De Volharding" eeii concert ge geven. Onder grote belangstelling ving te ongeveer 3 uur de historische optocht aan. Hierin werd een beeld gegeven uit de historie van onze gemeente door de volgende wa gens en groepen in historische prachtige kledij: 1. Het onder water staan van de Zaamslagpolder in 1648. (Vertolkt door de buurtvereni ging Azelsestraat.) 2. De Ambachtsheren van Zaam slag besluiten de polder opnieuw in te dijken 1648. (Vertolkt door de buurtvereni ging Azelsestraat.) 3. Plaquette van de Zaamslag polder. (Buurtvereniging Plein- 4r Prir" Willem V wordt op Zaamslag-Veer overgezet. 1785 (Vertolkt door de buurtvereni ging Achetstraat en Korte Delft.) 5. Komst van de Fransie troe pen 1794. (Door de buurtvereniging „De Veerstraat.") 6. De torenklok wordt wegge voerd 1798. (Door de buurtvereniging Nieuw- Zaamslag.) 7. Napoleon', vergezeld door zijn lijfwacht, brengt een bezoek aan de opgestelde batterij. (Vertolkt door de Landelijke Ruitervereniging. 8. Kroning van H. M. Koningin Wilhelmina 1898. (Voorgesteld door de Oranjever eniging „Het Veer 9. Ir.tocht van de bevrijders - 1944. (Vertolkt door de buurtvereni ging Axelsestraat.) Het was een keurige historische stoet, die alle eer aandeed voor de diverse buurtverenigingen, wel ke kosten noch moeite hadden ge spaard. Zonder de andere groe pen tekort te doen, moge wel bij zonder vermeld worden de wagen geformeerd 'door het Zaamslagse Veer. Na afloop van de historische op tocht door de gemeente, werd°n enkele volksspelen gehouden, zo als stoelenwedstrijd en hardlopen, waarna volksdansen werden ge houden, welke aller belangstelling trokken. Ook de te 7 uur gehouden volks zang, kan, dank zij de medewer king van debevolking, geslaagd genoemd worden. Te 8 uur werd de feestverlich ting ontstoken en tal van straten en het Dorpsplein baadden in een zee van licht. Vooral de verlich ting vian: gemeentehuis m,et de toren trokken algemene bewon dering. Van half negen tot half tien werd door de muziekvereniging „De Volharding" een pracht con cert gegeven, terwijl een rondgang van een lichtatoet door de ge meente plaats vond. Aan deze feestelijkheden was een etalagewedstrijd verbonden, die tot uitslag had: le pr. J. A. van Fraeijenhove (groentenhandel)2e. J. J. Wisse (IJshandel)3e D. R. Riemens manufacturen')4e. GeZ. Geel- hoedt (kruidenierswaren); 5e. J. G. van Oadsand (krujdenierswa- De j-ury bestond uit de he ren Hoebé uit Axel en Ribbens uit Terneuzen. Ook voor de diverse versierin gen was een prijs beschikbaar ge steld. De jury, bestaande* uit de heren Ribbens uit Terneuzen en Van Doeselaar uit Axel gaf de le prijs aan. de Rozemarijnstraat, de 2e prijs aan de Koepoortstraa' de 3e prijs aan de Noordstraat, de 4e prjjs aan de Korte Delft, de 5e prijs aan de Polderstraat. Tenslotte zij vermeld, dat de.zë feestelijkheden werden verfilmd en flitsen hiervan werden vastgelegd op de gramofoonplaat. Tot laat in de avond heerste er in de gemeente een vrolijke stem ming maar eindelijk was o-o-k de laatste feestganger ter ruste ge gaan om krachten te verzamelen voor de tweede feestdag op Zater dag. VLISSINGEN. Ernstig ongeluk. Vrijdagavond omstreeks tien uur is te Vlissingen een vracht auto van de Kon.Mij ,.De Schel de", in de Verlengde Paul Kru- gerstraat enkele malen over de kop geslagen. De auto reed van tevoren zonder aanwijsbare oor zaak het trottoir enige malen op en af en trof daarbij een drietal voorbij,gangers, namelijk de 71- jarige K. de Nooijer, zpn 67-jarige echtgenote en zijn 66-jarige onge huwde schoonzuster. E. S. Beun. Zwaar verminkt opgenomen, zijn zij overleden zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. De 7 inzittenden van de vracht auto, employé's van de Kon. Mij „De Schelde" en leden van de be manning Harer Majeteits torpe- dobootjager „Piet Hein", die de laatste hand aan de herstelling van dit schip gelegd hadden, kre gen slechts lichte verwondingen. De politie verhoorde twee of drie inzittenden van de vrachtauto, doch kon de chauffeur nog nie ondervragen, daar deze terstond na het ongeval verdwenen was en omstreeks één uur 's nachts non niet in zijn woning teruggei.eeri was. t 9 „Heeft U misschien de filmster Mugli Basli gezien, die voor Her cules speelde, waarschijnlijk in gezelschap van Way Mest?" vroeg Bim ademloos aan de sta tionschef. .r De stationschef vond 't heepUjk dat er blijkbaar iets aan de hand was. Hij kneep zijn ogen half dicht en knikte enige malen zwij gend. Charley en Bim trappelden ,,Is zij nog in het station" on- van ongeduld. derbrak Charley de stationschef. „Welzeker heb ik Way Mest ge- j „Zij is zojuist vertrokken, met zien" zei hij daarop tergend lang- de trein van elf één en vijftig" zaam. „Zij was niet in gezel- zei de chef. sehap van de filmster Basli. De Bim en Charley sprongen in de man die zij bij zich had leek op auto en raasden de trein na. iemand uit de vorige peuw, zal ik I Op dat ogenblik werd Mugli, die maar zeggen. Het was een vreem- nog steeds bewusteloos was, door de man. Ik zou het griezeligI een kolengrijper opgepakt. ïn verlïiand met de ren). Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÊRON 19). (Nadruk verboden). Plotseling werd het zware gor dijn opzij geschoven. Met 'n zacht geruis van zijde en kant verscheen Evelyne, omzweefd door een zeld zaam en subtiel .parfum. Midden in deze helverlichte ruimte maak te haar verschijning een verblin dende indruk. Over het bleke rose van het satijn hing de prachtigste kant van een ivoor-witte kleur; enkele orchideeën sierden dit zeld zaam kostbare toilet en de ontel bare diamanten schitterden met ongewone pracht. Vooral op haar schouders en prachtige sneeuw witte hals kwamen de vuurstra len der diamanten opvallend uit. Evelyne was zó opvallend mooi, dat Janine en Bermond haar als betoverd aanstaarden. Het was de ko^de Amerikaanse zelf, die het eerst dit bijna plechtige stilzwij gen verbrak. Tijdens achtervolging van een snelrijdende Soyrjet-Russische legerauto in de Amerikaanse sec tor Berlijn heeft de Ameri kaanse politie bij het vuren een van de Sowjet-soldaten geraakt, die zich in de auto bevond. Amerikaanse en Sowjet-RusSi- sche functionarissen van het bu reau van de provoost-generaal hebben na het incident, in de Sow- jet-seotor een bijeenkomst gehou- aen. De Sowjet-Russen, onder wie „een luitenant-kolonel met ee. lange rode baard",, die zich in de achtervolgde auto had bevonden, toonden zich „hoogst verontwaar digd" over „het hoogst onbe schaafde gedrag" van de Ameri kaanse militaire politie, aldus meldt het rapport van de hijeen- komst. De Amerikanen waren even verontwaardigd, aldus het rapport, en verklaarden, dat de Sowjets met voorbijzien van de openbare veiligheid de maximum snelheid hadden overschreden. Volgens de Amerikaanse be kendmaking over het incident achtervolgde een officier van de gerechtelijke politie in een auto van de staf een Sowjet-Russische NATIONALE FEESTBAG j zal ons Blad morgen NIET j ^^ver^chynen- amphlbiewagen met twee officie ren en twe.e gewone soldaten, die hem met een vaart van 96 kilome ter per uur passeerden. Na de auto kilometers te hebben achter volgd, waarbij de hoge snelheid gehandhaafd werd, voegde Ameri- Isfeanse militaire politie in jeeps en op motorrijtuigen zich bij de Amerikaanse auto. Drie maal kwam dé militaire politie de Sow- jetauto voor en ze He zij een weg versperring uit, - die echter door de Sowjets omver gereden werd. Op de Potsdammerplatz werd de achtervolging in de Sowjetste- tor voortgezet zonder dat de Amerikaanse politie daar erg in had, aldus het rapport Toen de Sowjet-auto de grens van de sec tor naderde, vuurden de Amerika nen waarschuwingsschoten, waar bij twee banden werden geraakt en één Sowjet-soldaat in de schou der werd gewond. Teen de Ame rikanen echter merkten, dat zij zich in de Sowjet-sector bevonden, staakten zij de jacht. „De milt taire politie van alle bezettende mogendheden heeft echter het recht van sector tot sector een achtervolging op de voet te hou den", aldus het bureau var de provoost-generaal. Volgens de Amerikanen werd een Amerikaans motorrijtuig, toen dit de Sowjet- auto de weg trachtte af te snijden, „met, voorbedachte rade geramd", waarna de Russen geprobeerd zouden hebben de motorrijder, die van zijn motor werd afgeslingerd, te overrijden. H. M. Koningin Wilhelmina zal hedenochtend om 10.51 uur aan het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage arriveren. Vandaar zal H. M. Zich naar het Malieveld be geven ,om daar een zanghulde in ontvangst te nemen Om 15.29 vertrekt de Vorstin weer van het station Scheveningen. NE». HERV. KERK. Aangenomen het beroep naar Terneuaen door Ds. J. Scholten te Middelstum. Beroepen te Breskens: Ds J. Poort te Giesen-Oudekerk GEREF. KERK (Art. 31 D.K.O.) Terneuzen. Zondag 5 Sept. a.s. des avonds te 6 qur (in de Ned. Herv. Kerk) hoopt v Ds J. ten Hove, zijn in trede te doen, na in de morgen dienst bevestigd te zijn door Ds. J. van Raalte, van Neede. „Ik geloof, dat mijn japon wer kelijk" mooi is! Lieve Nine, wil je bellen en mij mijn bontmantel la ten brengen Laat dc auto tege lijk voor komen: De tweede acte zal wel begonnen zijn. Wij zullen precies in het midden van deze acte binnenkomen Dat is juist het goede moment om sensatie te verwekken!" De kamenier bracht de bontman tel en hielp mevrouw Stone er in. Bermond herinnerde zich de on gerustheid van Charlie en ging reeds naar de auto; hij was de twee dames behulpzaam bij het instappen en verzekerde zich er van, dat een lakei naast de chauf feur plaats nam. Vervolgens ging hij, de auto met de ogen volgend, machinaal naar het geopende hek terug. Daar schoot iemand plotse ling langs hem heen en botste bijna tegen hem aan. De jonge man keerde zich om. Hij zag een kleine schaduw, die zich snel uit de voeten maakte en achter de struiken verdween. Bermond schrok. Hij meende de silhouet van een Chinees te herkennen en ondervroeg één van de Engelse palfreniers, die het hek sloot. De- Naar aanleiding van het 50- jarige Regerings-jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en van de Troonsbestijging van H K. H. Prinses Juliana, heeft hei de Prinses Regentes behaagd, om aan allen, die tot een vrijheids straf zijn veroordeeld, gratie te verlenen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande dat dit gedeelte niet minder zal toedragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd de-- genen, die zioh tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voor waardelijke veroordeling of voor waardelijke invrijheidstelling niet benut hebben, zodat tenuitvoer legging moest worden gelast. Dit algemeen gunstbetoon heeft betrekking op straffen, zowel op gelegde door de burgerlijke- of de militaire strafrechter als ook door de bijzondere gerechtshoven of de bijzondere raad van cassa tie aan politieke delinquenten. Ook in de Overzeese Gebiedsdelen zal een algemene gratie van dezelfde strekking worden verleend. Ten aanzien van de krachtens het trilbunaalbesluit geïnterneer -* den heeft de Minister van Justi tie bepaald, dat de duur van hun internering op overeenkomstig!, wijze zal worden bekort. Onder de werking van dit alge meen gratie-besluit vallen uiter aard niet degenen, die nog niet bij een onherroepelijke rechter lijke uitspraak werden veroor deeld. In het bijzonder in de ge vallen, waarin de verdachten soms jaren lang op hun berech ting hebben moeten wachten, kan dit leiden tot onbevredigende ge volgen. Naderhand zal onder ogen worden gezien in hoeverre eventuële onbillijkheden zullen kunnen worden "weggenomen. Uit het Kon. Besluit van 26 Augustus, houdende bepalingen met betrekking tot het verlenen van gratie blijkt nog, dat de gra tieverlening betrekking heeft op alle bij een vóór 31 Augustus '48 in kracht van gewijsde gegane uitspraak tot een tijdelijke vrij heidsstraf veroordeelden. Bedraagt de straf, of het nog te ondergane deel van de straf, een maand of minder, dan wordt de straf, of het restant, geheel kwijt gescholden. Indien bij een rechterlijke uitspraak is bepaald, dat de tijd door de veroordeelde in voorlopige hechtenis doorge bracht geheel of gedeeltelik op de straftijd in mindering wordt gebracht, telt deze tijd mede met de berekening van het deel van de straf, waarvan gratie wordt verleend. Indien bij één rechterlijke uit spraak meer gelijksoortige vrij heidsstraffen zijn opgelegd, gel den deze voor de toepassing van dit besluit als één straf. Indien van een straf reeds ge deeltelijk gratie is verleend, heeft de gratieverlening, bedoeld in het onderhavige besluit alleen be trekking op het overblijvende ge deelte van de straf. Van vervangende vrijheidsstraf fen wordt geen gratie verleend. Het gratieibesluit treedt in wer king op de dag na die, waarop Koningin Juliana plechtig beëdigd en ingehuldigd wordt. ze antwoordde kalm: „Ja mijn heer ik heb ook iemand gezien. Het zal wel een van de werk meisjes geweest zijn. Zij wilde waarschijnlijk mevrouw Stone met al haar diamanten zien, maar mevrouw had een bontman tel aan en haar moeite was dus tevergeefs!" „Waarom rende die vrouw dan zo geheimzinnig weg?" ,,Ik denk, dat zij mijnheer niet aan het hek verwachtte te zien. Zij zal wel bang zijn voor een standje wegens haar nieuwsgie righeid!" En, alsof hij blij was aan deze ondervraging een eind te kunnen maken, haastte de pal frenier zich naar de achterkant van het huis. De verklaring klonk geloofwaardig en Jacques bekommerde zich dan ook niet meer om de schaduw. „Ik begin beslist te lijden aa.n een ziekelijke inbeelding van heel Kowa," mom pelde hij. „Evenals mevrouw StRne en Ninette zie ik overal Chinezen!" De Opera. Voor de hel verlichte ingang stapts Evelyne Stone uit de auto, geholpen door haar lakei en ging naar. de grote glazén draaideur. Zij keerde zich om naar Janine en zei: „Die heren daar, met hun camera's, zijn journalisten. Zij wachten op ons om foto's te ne men. Laten wij ze ontwijken, Ni nette, kom vlug naar de lift!" Daar vonden ze drie reporters; deze trachtten mevrouw Stone enige vragen te stellen. Zij ont week hen behendig, tot aan de deur van haar loge. Toen ver klaarde zij heel ernstig: „Och! het spijt me zo! Ik dacht, dat het vanavond een volksvoorstelling was en geen gala-avond! Ik heb helemaal geen toilet gemaakt! Uit vrees voor een overvolle zaal en mogelijke dieven, heb ik zelfs geen enkel juweel aangedaan." De journalisten gingen snel heen, om. het teleurstellende nieuws te verspreiden, terwijl Evelyne in haar loge trad en hag,r bontman tel op een stoel wierp. Zij bekeek zich in de spiegel. „Ik ben er zeker van, dat de hele zaal reeds weet, dat ik mijn diamanten niet draag! Journalisten zijn zo han dig. Nine! De hertogin van GEMEENTELIJKE REINIGINGSDIENST. Op Dinsdag 31 Augustus en Maandag 6 September 1948 zal geen huisvuil worden opgehaald. In de plaats hiervoor zal dit geschieden resp. op Maandag 30 Augustus voor de kom, Woens dag 1 September v.m. voor het overige gedeelte en Dinsdag- 7 September voor de gehele ge meente. De overige dagen blijft de dienst ongewijzigd. Scotland zal wel blij zjjn. Dat be- looén onbetaalbaar te worden! Nu Janine, ga op de eerste rg zitten, rechts.om hun geduld niet ai te zeer op proef te stellen... Ik 'zelf zal straks verschijnen, waaneer hun nieuwsgierigheid het toppunt heeft bereikt! Je zult zien, lieve Nine, de zaal zal als betoverd zijn!" Evelyne zei deze voor haar zo vleiende dingen op een opge wekte en eenvoudige manier, als een vrouw, die zich over alles vrolijk maakt. Vijf of zes minuten later, toen zij voor de spiegel haar koele .uit drukking weer had teruggevon den, trad Evelyne uit de schaduw naar voren en liep langzaam naar het voorste gedeelte van de loge. Daar hleef zij als een Keizerin, met haar blik het toneel' en»de ge weldige zaal omvattend, enige ogenblikken staan om zich toeter te laten bedonderen. Ze was een schitterende verschijning zoals ze daar stond in het volle Ucht. De jonge vrouw had niet over dreven. (Wordt vervolgd). kerk een gezamen kingsdi st nG?ts ike P- DE BRUIJNE en (J. A. HUIJSSEN geven kennis van hun voor genomen Huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats hebben te Sluis, op Donderdag 9 September a-sdes namiddags om 3 uur. Optieusden. Rijndijk O 136. Sluis, Zwitsersestraat 81- Toekomstig adres: Rijndijk O 136, Opheusden- Heden overleed, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze in nig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, mej. JANNEKE NEELTJE WOLFERT, geb- De Ruijter, op de leeftijd van 58 jaar- Allen, die haar gekend hebben, zullen beseffen hoe zwaar ons dit ver lies valt. Uit aller naam, D- WOLFERT. Terneuzen, 28 Aug. 1948- Kanaaldijk P 60. Muziekgezelschap Aan de LEDEN wordt in herinnering gebracht, dat Dinsdagmorgen 9.45 uur wordt afgemarcheerd voor begeleiding samenzang met de Schoolkinderen. Volks liederen-Potpouri meebrengen. HET BESTUUR- Bij mijn vertrek naar Ned.-Indië, roep ik alle vrienden en bekenden har telijk vaarwel en een tot weerziens toe. C- VA& HERMON Marinier 3e kl. a/b „De Grote Beer'. Augustus 1948- Wegens vacantie GESLOTEN van heden 30 Aug. tot.en met 6 September. FRANKEN—DE SMET. Nieuwstraat, Terneuzen. DE te Terneuzen zijn Dinsdag 31 Augustus na 4 uur GESLOTEN. Chr. Gemengd Koor „LAUDAMUS" en Chr. Kinderkoor „DE LENTEKLOKJES" Een gezonde, diepe slaap geeft moed en kracht voor de komen de dag. Een goed bed, een veren de, sterke matras vindt U in verschillende soorten bij Jurrij. Loopt U eens binnen en laat ons U vrijblijvend de collectie tonen- Eigen fabrikaat en degelijk hand werk- Sinds 1888 een vertrouwd adres- I MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING 'NOORDSTR 58-60"TERNEUZEN>TEl209l Elke Dinsdag (7 Sept- te be ginnen) van 12 u- houdt P. W- STUIJ. (bevoegd door het Staats- diploma-) Spreekuur in het Zieken huis, Axelsestraat 58, Ter neuzen- Behandeling uitsluitend op doktersadvies- Generale Repetitie op Woensdag 1 Sept. a.s. in „Pro Rege." Aanvang voor Kinderkoor (1014 j) 6.30 u. en voor „Laudamus" 8 uur. TECHNISCH BUREAU Te koop: een Arbeiders woning Te bevragen Tho lensstraat 117, Terneuzen Nieuwstraat 5 Tel. 2308 TERNEUZEN Gevraagd: Zit- en een Slaapkamer met gebruik van keuken, door Ver pleegster. Brieven onder No. 42. Bureau v- d- blad Te koop: Voederbieten, bij L. VAN DE WEGE, Tho- lensstraat 2, Temeuzen chauffeurs- Beleefd aanbevelend- Grenulaan 48 - Telef. 2064 Terneuzen Prima wagens met ervaren

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 4