u;« j. s Voor de Zondag Kerkdiensten Bij het Zwin BINNENLANDS NIEUWS Üestadonderdegrond Het Jodenvraagstuk De C.C.D. In Juli 1948 in Geen bonkaarten meer België Bende hield boemeltrein bij Tj kampek aan Resoluties congres van Europa aan Nederlandse regering overhandigd Dj zaligheid is uit de Joden. Zo staat geschreven in Joh. 4 22. Dit woord stelt op krasse wijze het Jaodse vraagstuk aan de orde. Dit houdt ira dat de volkeren "net heil in zichzelf niet hebben. Ze kunnen zichzelf niet redden. Voor de eeuwigheid niet en voor de tijd niet. Zij kennen uit zichzelf de levende God niet. Wat zij uit zichzelf kennen en dienen, dat zijn de afgoden. Alle waarachtige en heizame kennis van de levende God moet hun vanuit Israël toekomen. GD wordt alleen gekend wan neer Hij Zich te kennen geeft. Geen mens kan Hem zelf benade ren, noch langs dé weg van het begrip, noch langs de weg van het gevoel, noch langs de weg van de intuïtie. En Hij heeft Zichzelf te kennen gegeven" aan het volk dat Hij uit verkoren heeft, om drager van Zijn openbaring te ?ijn, te midden ZATERDAG 28 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 29 AUGUSTUS. Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. de heer J. Swijnenburg. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop; 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag. Hcntenisse: 9.S0 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nidès, bed. H. Doop. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. de heer L. A. F. Ie Mat. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, van Ho6k Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma; 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse. Aardenburg; 10.15 u. Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Overdulve, van Tongeren 18 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10.30 u. Ds. Wiebosch. ,bed. H. Doop; 18.30 u. de heer S v. d. Meulen, van Leur. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Wiebosch. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Winckel. Bed. H. Doop, St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Doorn. Oostburg: 10 u Ds: Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Winckel. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 9 u. Ds, Doorn IJzendijke: 11 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Cand. v. d. Ende. Doopsgezinde Gemeente- Aardenburg: 10.15 u Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Cové. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. A. Tiemens, van Spij'kenisse. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Ritzeana. Zoute Spui: 10 u. leesdienst; 6 u Dr. A. de Boondt, van Den Haag. Herdenking 50-jarig Re- gerings-Jubileum. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10.30 en 5 u. Ds. I. van Til, van Hoek. Ohr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravanswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. J. v. d. Poel, van Giessendam. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. a >TT Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst; 6 45 u. Openluchtsamenkomst m de Nieuwstraat; 8 u. Open- bwe samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de jeugd. Dinsdag 31 Augustus a-s- Ned. Herv- Kerk- Biervliet: 9 u. Ds. Wiebosch. Gedachtenisrede Regeringsjubi leum. Cadzand: 9.30 u. Ds. Enker Hoofdplaat: 6 u. Ds. Winckel. Dankdienst. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Schoondiike: 10 u. Ds. Schopen hauer. van de volkeren der aarde, xjeze openbaring is samengevat en voor alle tijden en plaatsen van kracht geworden in Jezus Christus. Alleen uit dit getuigenis weten wij, wie God is en wat Hij wil en coet en wat Hij met ons en deze wereld voor heeft. WAAROM het Gode behaagd heeft, juist dit volk daarvoor te gebruiken weten wij niet. Het had even goed, zo niet beter, een ander volk kunpen zijn. Het voornaamste echter is ditf Er i= openharing van God in de wereld. God is geen duister raadsel meer. Hij is ook niet te vereenzelvigen met het noodlot. Hij heeft een hart. En dat. hart mogen wij kennen. God is goed. Zo kennen wij Hem uit het offer van Chris tus, dat het middelpunt van Zijn openbaring is. Prof. A. A. VAN RULER. Ambtenaren van de C. C. D. maakten in Juli 1948 in totaal r-1 '7 processen-verbaal op. Hier bij waren 7433 verdachten betrok- ken, van wie er 296 in verzekerde ewaring werden gesteld. Bij de Officier van Justitie werden de processen-verbaal van 2609 verdachten ingezonden, bij de Ambtenaar voor de Tucht rechtspraak die van 4783 verdach ten, terwijl 41 gevallen voor an dere justitiële instanties zullen worden behandeld. Een groot aartal processen- verdaal (2500) had betrekking op overtreding van de voorschriften ten aanzien van de akkerbouw producten. Op het gebied van vee en vlees werden in 1492 gevallen overtre dingen geconstateerd, terwijl 707 personen verdacht werden van overtredingen op zuivelgebied. Zoals gemeld zal uiterlijk op 1 November de broodrantsoenering in België worden afgeschaft. Het enige artikel dat dan nog gerant soeneerd zal zijn, is waarschijnlijk de ingevoerde boter. Men is" van oordeel, dat het uitreiken van bonkaarten dan niet meer nodig zal zijn. Vermoedelijk zal voor de inge voerde boter een stelsel van in schrijving der klanten bij de winkeliers worden toegepast. De boemeltrein CheribonTji- kampek is gisteravond bij de halte Tandjoeng Rasa, welke op •circa 8 km afstand van Tjikam- pek ligt, door een geüniformeerde bende aangehouden. Deze liet het treinpersoneel en een deel van de reizigers uitstappen en stuurde de trein onbemand met een deel van de reizigers verder. Op het station te Tjikampek wist het stationspersoneel de trein tot staan te brengen door op de lo comotief te springen. Op de loco motief was een kleine rood-witte vlag aangebracht. DE SLUIS VAN TERNEUZEN. Bij de opening der Internatio nale Vlaamse Jaarbeurs te Gent heeft de voorzitter der Jaarbeurs de aandacht van de aanwezige Ministers en Parlementsleden ge vestigd oo het vraagstuk van de Gentse haven en de sluis te Ter neuzen. Hij klaagde er over, dat dit vraagstuk nog steeds niet opge lost wordt, hoewel een groot deel van de welvaart van Gent daar van afhankelijk is. Alleen een ijzeren long kan Gent en West- Vlaanderen redden en die ijzeren long is een nieuwe sluis van Ter neuzen. Minister" Van der Straeten Waillet zeide in zijn antwoord, dat dit vraagstuk de aandacht der regering zeker heeft. Slechts financiële moeilijkheden staan de uitvoering van het plan nog in de weg. DE DEENSE SCHOENER „SUNNAN". De Deense schoener ,,Sunnan" is op eiges kracht van het licht schip Goeree naar het loodsen- station bij Steenbank gevaren. Daar trad echter wederom motor- schade op. De „Sunnan" is nu door de Bel gische sleepboot „Adrien Letzer" van het loodsen-station bij Steen- bank opgesleept naar Antwerpen. ZEEUWSE FRUITHANDELAREN MAKEN GOEDE ZAKEN. Het fruit in Zeeland brengt ho ge prijzen op, ondanks het feit, dat de kwaliteit door de hagel- schade niet best is. De Zeeuwse veilingen werken onder hoogspanning. In tegen stelling tot de pruimen brengen de appels goede prijzen op. De peren zijn eveneens goed in prijs. Zelfs valappels en -peren worden voor goede bedragen aan de man gebracht. Grote hoeveelheden fruit worden geëxporteerd naar Engeland en de bezettingslegers in Duitsland. De partijen lopen sterk uiteen, maar variëren van tien tot veertigduizend kilogram per dag. Natuurlijk blijft er vol doende over, om de binnenlandse behoefte te dekken, al zijn de prij zen door de grote export hoog. Op de veilingsvereniging Zuid- Beveland" te Goes, iö v.an April '48 tot heden reeds voor 2.500.000 gulden aan fruit omgezet. Het vorige jaar bedroeg de totale om zet ƒ4.500.000. In tegenstelling met de veiling te Kapelle-Biezeiinge worden op de veiling te Goes nagenoeg geen bramen aangevoerd. In Kapelle- Biezeiinge en omgeving heeft de teelt van brame.n de laatste jaren die van frambozen geheel ver drongen. Op de veilingen blijven soms hoeveelheden pruimen on verkoopbaar. Op sommige dagen moesten op de veiling te Goes 3000 kg doorgedraaid worden. Dit zou zijn oorzaak vindon in het feit, dat jamfabrieken geen be hoefte hebben aan pruimen, aan gezien niet voldoende jam afge nomen wordt en omdat de fabrie ken niet over voldoende vaten zouden beschikken om pruimen in te bewaren. TERNEUZEN. De Jubileumfeesten,. Vanaf heden gaan de feestelijk heden ter gelegenheid van het gouden Regeringsjubileum van H. M. de Koningin tot de dag der Inhuldiging van Prinses Juliana onafgebroken voort. Zwemmen. van Terneuzen volop in training, voor de burgerkoers op Maandag, wanij. allen zijn et op gevlamd om de eerste prijs weg te kapen. Zul len uit deze wedstrijden candi- daat-renners of misschien een kampioen te voorschijn komen? Jammer is het dat voor het be rijden van de Axelsestraat geen vergunning wordt verleend, zodat de Wielercommissie zich genood zaakt zag een andere route te be palen. Na overleg met de feestcom missie is besloten thans de vol gende route te nemen: Start Wilhelminaplatsoen, Ju- lianastraat, Jan Willem Friso- straat, Leeuwenlaan (aankomst) Deze ronde die 550 m lang is, zal 30 maai afgelegd moeten wor den. Om 5 uur vertrekken de jongens van 16 tot en met 20 jaar; 6 uur die van 21 tot en met 30 jaar; 7 uur die boven de 30 jaar en daarna de gecostumeer- tfen die 15 ronden rijden. De wedstrijden vangen aan om 5 uur. Belangrijke onderscheiding.' Op j.l. Woensdag heeft Z. K. H. Prins Bemhard te Deventer een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan personen, die zich in de Meidagen van 1940 en daar na hebben onderscheiden door moedig gedrag tegenóver de vijand. Slechts aan een vijftal personen werd het zogenaamde kruis van verdienste" uitgereikt, onder wel ke zich, naar wij vernemen, be vond onze vroegere stadgenoot Dr. Stevens, vroeger arts alhier, thans te Vaassen. De verlening van deze zeldzame onderscheiding is door H. M. de Koningin geschied, omdat Dr. Stevens zich in verband met vij andelijke actie door moedig en beleidvol optreden onderscheiden, en daarmede het belang van het Koninkrijk gediend heeft, door in de nacht van 20 op 21 Mei 1940 onder zeër moeilijke omstandig heden en onder vuur van vijande lijke vliegtuigen hulp te verlenen aan talrijke Nederlandse gewon den aan boord van het tenge volge van een vliegtuigaanval •zwaar beschadigde en brandende Franse s.s. ,,Le Pavon", nabij de haven van Duinkerken. D© Feestelijkheden. Het programma der feestelijk heden is deze week per post huis aan huis verspreid. Mocht iemand geen programma hebben ontvan gen, dan kan alsnog eqn exem plaar worden aangevraagd bij de heer 't Gilde, Wilhelminastraat. Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende adverten tie kan" nog worden medegedeeld, dat door de Accordeonvereniging „Paolo Soprani" het volgende pro gramma zal worden uitgevoerd: 1. Wilhelmus. 2. Clu'bmars. 3. Marguerite. 4. Potpourri 3. 5. Nonnenkoor. 6. Donauwellen 7. Alte Kameraden. Pauze M.T. Mars. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Er Burlesque, air 's Namiddags werden de be- Rust. zienswaardigheden van Namen j Het ia er zo rustig bij het oude bekeken en de muzikanten mogen zwin! Het is een geliefkoosde ver- dan ook terugzien op een wel- blijfplaats voor vele vogels, die verdiend en mooi uitstapje. ^aar zeer op hun gemak ge- Tumdemonstratïe. voelen. Heel in de verte loopt een r. 1 eenzame figuur, iemand, die zee- Heden (Zaterdag) geeft de c™tofSontot'if te "™r£5. <>n, welke demonstratie gegeven schaft. En dan is daar ook de wordt in het kader der feestweek. „schaper. Rustig loopt de kudde langs de killen, zoekend naar de O. N. A. op reis. lekkerste hapjes.. Het zijn alleen de lammeren, die nu en dar. hun ?0l^iSriIkreen^nfunSos- 'geblaat laterl horen herder heerst hier alleen maar rust. Knokkc. kraal snijdt en zich op die wijze Hedenmiddag om 3 uur vinden in het Kanaalzwembad de kam pioenswedstrijden zwemmen Zee land plaats die georganiseerd worden door de Zwem- en Polo club ,,De Schelde", alhier. Er worden 10 kampioenschappen be twist. Vorig jaar wist de Bruinvis 9 van de 10 kampioenschappen te behalen, dit jaar zal dit zeker niet zo gemakkelijk gaan, want de Zeehond uit Vlissinge® zal zeer zeker voor een sterke tegenstand zorgen Na afloop der wedstrijden wor den nog een tweetal waterpolo- wedstrijde® gespeeld tussen Bruis- vis II en Souburg en Bruinvis dames tegen Souburg dames. De Ronde van Terneuzen. Dit is voor die dag nog niet allesop zwemgebied, want Pm half zeven organiseert de Schelde een lange baan wedstrijd over 1200 m. de zgn. Ronde van Ter neuzen, waar zeer zeker alle Zeeuwse lange baan zwemmers en zwemsters op zullen ingeschreven hebben. Turndemonstraties. Om half vier worden op het speelterrein van het Openbaar Lyceum aan de Emmalaan sport- demonstraties gehouden waaraan behalve onze plaatselijke Chr Gymnastiekvereniging E. M. M ook de bekende Gymnastiekver eniging ,,THOR" uit Sas van Gent zal cfeelnemen. Voor de sportliefhebbers een unieke gelegenheid om deze mooie, harmonische tak van sport te be wonderen Buitenlands bezoek. Dat de jubileumfeesten in or. ze gemeente alom de aandacht trek ken moge o.m. blijken uit het feit, dat op lieden met de salonboot Minister Lely" de oud-strijders 19141918 van de Nationale Unie der Vuurkruisen te Antwerpen enze gemeente komen bezoeken. Deze oudstrijders 1914,1918 heb ben door hun langdurig verblijf in de loopgraven het bewijs ge leverd van hun vastberadenheid in de strijd voor de vrijheid en on afhankelijkheid van hun Vader land. Omstreeks 1 uur zal „De Lely" hier arriveren. HET PROGRAMMA VOOR MAANDAIG. Wielerwedstrijden óp gewone fietsen. Ofschoon het wielercriterium voor bercep6renners op 4 Septem ber aller belangstelling wekt, valt het niet te ontkennen, dat ook voor deze wedstrijd meer dan ge wone belangstelling bestaat, niet alleen van de renr.ers doch ook van de zijde van het publiek. Als men zo 's avonds eens over de brug aan de Middensluis wan delt, dan ziet men daar de jeugd AXEL. De onthulling van het Poolse Monument op het a.s. Bevrij dingsfeest op 18 September. 18 September a.s. belooft voor Axel een dag van ongewone, om niet te zeggen historische beteke nis te worden. Nog spoediger immers dan de meest optimisti sche „insiders" zullen verwacht hebben, zal op deze datum het ge denkteken worden onthuld, dat ter ere van de gevallen Polen in de 3-daagse strijd om Axel ter hunner nagedachtenis za! ver rijzen. We brengen in herinnering dat on 16 Mei 1945 op initiatief van de Ed. Achtb. Heer Burgemeester een vergadering was bijeengeroe pen van vooraanstaande ingeze tenen, uit wier midden een groot comité en een werk-comissie wer den gekozen, waarvan tot voor zitter werd benoemd de heer P.. J. Olijslager en tot secretaris de heer D. J. Oggel Jz. In het tus sen Mei 1945 en heden liggende tijdperk zijn vele vergaderingen gehouden, na het waarlijk gran dioze succes van de collecte en werd contact opgenomen met de Kring van Beeldhouwers uit wier midden tenslotte dé heer Stout- hamer uit Amsterdam (uit onze streek afkomstig) gekozen is om het monument te ontwerpen en daar te 'stellen. De laatste maanden Is er waar lijk schot in de zaak gekomen nadat zijn ontwerp was goedge keurd door de instanties, die hier het zegel aan te hechten hadden. Daarbij was men gebonden aan goedkeuring van de Provinciale en tevens de Gentrale Commissie van het Dep. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Zodoende was de vrijheid tamelijk beperkt al kon tenslotte toch een keuze uit meerdere ontwerpen worden gemaakt en verlangens naar vo ren worden' gebracht. Zodat het geen verwonder'ng hoeft te baren, dat men in de boezem der com missie nog aangenaam verrast is dat het veelomvattende werk is tot stand gekomen. Inmiddels is men met de werkzaamheden voor de fundering in het plant soentje aan de Zeestraat (hoek Oranjestraat) met de nodige voortvarendheid van gemeente wege begonnen. Zo hopen we dus on 18 Septem ber ons monument te onthullen; het monument van Axel's bevol king, waarvoor ieder zijn steen tje heeft bijgedragen Qp uitno diging van de vèreniging „Axel- Polen" is toegezegd dat er een Poolse delegatie met de Nationale vlag naar Axel kamt en, naar we hopen, ook Colonel Szydlowski de plechtigheid zal kunnen meema ken. Een lezmg van de bekende dich ter Jan H. de Groot over „Polen" zal een en ander luister bijzetten. Populaire Poutpourri 2. Officer of the Day. Home sweet Home. Bavaroise. E.H.A.C. Mars. was eenseen aanhef, waarmee nog altijd elk sprookje begint. Ook het sprookje, dat Zaterdag 4 September a.s. op de Markt wordt opgevoerd. Het sprookje ,,Er was eens een Koningsdochter" vertelt ons de geschiedenis van een jong Prinsesje, dat reeds vroeg de zware taak van regeren op de schouders werd gelegd en, ge kroond als Koningin, voor Haar volk en voor Haar land de meest moeilijke jaren wist te trotseren. In alle taferelen leven wij mee met het wel en wee in en rond om Haar paleis, van Haar, een Koningsdochter, welkè thans een volk vijftig jaar lang regeert! Zoals gezegd, wordt dit sprook je op Zaterdag 4 September a.s om 2 uur op de Markt opgevoerd door Mr. Janno's poppentheater. De Ronde van Axel voor amateurs. De Jubileum-100 Ion Ronde van Axel belooft een schitterend suc ces te worden. Vaststaat dat pl.m. 40 a 50 amateurs-renners van naam zui len starten en elkaar de erepalm zullen betwisten. Om maar Sen greep te doen uit de namen der tientallen reeds op gegeven deelnemers .noemen we als favorieten Van Est, Wagt- mans, Groeneveld, Ouwehand, Suijkerbuijk, Rijvers (winnaar van de vorige koers te Axel) Drost, Vos, Thijsman, v. d. Venen, Verstraete, v. d. Elshout, Brink man, Mangelaars, Geerts, Schui ten, Van Rijn, enz. Eigenlijk zwakke rijders of nieuwelingen vinden we onder de tot dusverre ingeschrevenen niet We mogen dus een uiterst hef tige en spannende strijd verwach ten en de organisatoren mogen bij voorbaat verheugd zijn over de grote deelname. Het wordt voor Axel stellig een succesdag dank zij de ruime Steun der bur gerij. Spiegélglasfabriek en Superfos fsatfabriek organiseerde voor zijn leden en familieleden een uitstap je naar de Ardennen. Verschil lende pittoresk gelegen plaatsen werden bezocht zoals Namen, Bastigne, Houffalize en La Roche Vooral de tocht langs de Ourthe viel geweldig in de smaak en allen waren opgetogen over de prachtige vergezichten en uitzich ten over de steeds slingerende ri vier. Ten zeerste voldaan kwa men allen thuis en men is vast en zeker van plan volgend jaar weer zo'n reis te organiseren: De feestelijkheden Ter gelegenheid van het rege ringsjubileum en de Inhuldigings plechtigheden zal de Sasse Oranje Vereniging op 31 Augutus en 6 September feestelijkheden organi seren. WEMELDINGE. Belgisch motorschip heeft moeilijkheden. De Belgische motorspits ,,Ed- jaesil" is Vrijdagmorgen in het Mastgat op de z.g. blinde dam ge varen. De schipper Van der Plas was op weg van Rheinsburg in Duitsland, naar Meenen in Bel- giq. Het schip, dat gjeladfen is met zout heeft lekkage opgelopen De pompboot „Adja" van Hoek- man's bergingsbedrijf te Wemel- dinee heeft het schip leeg ge pompt. Men is thans bezig een noodbekisting aan te brengen. Een gedeelte van de lading is overgenomen door schipper Moer land uit Stavenisse. Het schip had een loods aan boord. 18) De heren W. Drees en Mr D. U. Stikker, Minister-President en Minister van Buitenlandse Zaken, ontvingen Vrijdagmiddag een de legatie van het „Congres van Europa". De leider van de dele gatie; de heer P. A. Kerstens, heeft tijdens deze ontvangst de resolu ties van dit in Mei gehouden con gres aan beide Ministers overhan- De delegatie bestond uit de heren Dr. H. Brugmans, Mr. Char- Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en newer kt door Mr. W. d'OBERON (Nadruk verboden.) De gelen haten ons!" onderbrait Charlie. „Zij willen onze mees ters worden. Als wij niet op onze hoede zijn, zullen zij ons langzaam maar zeker overweldigen. Onverbeterlijk! Daar spreken zij natuurlijk weer over die ver schrikkelijke Chinezen!" nep Eve- lyne uit, die onhoorbaar binnen was gekomen. De milHardair en zijn secretaris zwegen. Kom. wij gaan dinerep, beslis te'Evelyne met haar mooie helde re stem. „Ik ga naar de opera met juffrouw Flory en wil mij eerst op het laatste moment kleden. Gaan jullie mee?" In de eetzaal vonden zrj Janine, fris en lief in een eenvoudige ja pon van witte mousseline. Het dmer was zeer opgewekt. Mevrouw Stone, levendiger dan gewoonlijk, was hijzonder mooi die avond. De milliardair kon niet na- GOES. Protestants Chr. Streek ziekenhuis. Tn de Vrijdagmiddag, onder voor zitterschap van burgemeester Mr. W. C. ten Kate, werd na een lang durige bespreking besloten mede werking te verlenen aan het stich ten van een Protestants Christe lijk Streekziekenhuis alhier. MIDDELBURG. Ringrijderij- Middelburg heeft Donderdag weer zijn traditionele, ringrijderij gehad. Werd deze vroeger op het Abdijplein gehouden, dit is nu nog niet mogelijk in verband met de restauratiewerkzaamheden. Daar om werd naar de ring gestoken op het Molenwater. 134 Walcher- se boeren namen er aan deel. Er werd van 's morgens 8 uur af ge reden. Om 3 uur was men zover, dat men met de z.g. bekerwedstrijd kon beginnen. 28 van de beste rijders kwamen hiervoor in aan merking. Na een spannende strijd won J. Riemens uit Meliskerke de wisselbeker beschikbaar gesteld door de Koningin. De beker werd met 'n toepasselijke speech uitge reikt door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C de Casembrodt Verder werd er nog gereden om de wisselbeker van de ge meente Middelburg, die door L. Huissoon gewonnen werd. Deze beker werd uitgereikt door de burgemeester van Middelburg. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Es- senturg. SAS VAN GENT. ,,De Verenigde Vrienden op reis. Zondag j.l. was de Sasse har monie te gast in Namen. Nadat muzikanten en supporters na een drie uur lange autobusreis te Na men waren aangekomen, werd van half elf tot half één een open lucht concert gegeven in het stadspark dat gezien het vroege uur eer talrijk gehoor had. Bloemen pruch t De natuurvrienden kunnen thans hun hart weer ophalen: Het oude Zwin staat nog ir bloei. Wat een heerlijk gezicht! Bekijk die bloe menpracht vooral eens bij bewolkt weer. U staat bij het Zwin, het zonnetje gaat schuil achter een donkere wolk, .doch dan opeens is daar weer 't gouden zon-slicht en zet alles in een paarse gloed. Wonderlijk schoon! Men plukt de „Schorrebloemen'' en pronkt er thuis mee. De Belgen maken er zelfs een broodwinning van en bieden ze te koop aan. Zeer zeker, ze zijn mooi, doch het schoonst zijn ze ddar, waar ze horen, in het oude Zwin Aan de Belgische zijde van het* Zwin ligt Knokke, de mondaine badstad. Op het vliegveld heerst grote bedrijvigheid. Onophoudelijk klimmen de sportvliegtuigen de lucht in om na korte tijd weer neer te strijken Hier ondergaan vele badgasten de luchtdoop en beoefenen ook velen de edele vliegkunst. Nu en dan strijkt er een zwaarder toestel neer van de „Sabena," welke maatschappij ver bindingen onderhoudt met Londen, Antwerpen en Brussel. Ook de reclamevliegers zijn present. Ben vliegtuig cirkelt boven Knokke, laag boven het strand en sleept een zak achter zich aan, waarop een reclame voor een artikel tegen zonnebrand. Helaas waren er voor Knokke reeds te veel dagen zoor der zonnebrand! Kinderkamp. Naast het Zwin aan Nederland se zijde is het allesbehalve rustig. Daar heeft mevr. Céline Schaake- Verkozen een kinderkamp. Vele tenten herbergen hier op Retran- chement's grondgebied een hon derdtal Hollandse kinderen. De ge hele dag vermaakt de jeugd zich hier in het water en de duinen en beoefent sport en spel. Het verleden. Aan de landzijde van het Zwin waant U zich in het verleden. Daar ginder in de verte, waar het oog het noeste werken van de landman niet meer kan ontwaren, verrijst het slanke kerktorentje van Cadzand boven het 'bomen- groen. Daar ligt het dorpje Re tranchement opgesloten in zijn wallen, die U herinneren aan de tijd van Prins Maurits. Daar zal de eeuwenoude standaardmolen, die thans gerestaureerd wordt, 'binnenkort weer lustig gaan draai en. Daar staat ook het gerestau reerde kerkje van Retranchement, gereed om wederom de eeuwen te trotseren. Uw oog ontwaart de plompe toren van Sint Anna ter Muiden en heel ir de verte de mach tige Halletoren van Brugge. Zij staan daar, treurend om het rijke verleden. Reeds vele natuurvrienden be zochten dit jaar het Zwin Mocht U d'f onvolprezen stukje natuur schoon nog niet kennen, neem het dan eens in Uw vacantieplannen op. U zut er geen spijt van hebben. bewondering té doen blijken, in onhandige, verlegen complimen ten. Evelyne verwaardigde zich zelfs er om te glimlachen „Je vindt mij dus nog niet al te lelijk, Charlie? Wat zou je ds*rv wel zeggen, als je mij zag in het prachtige rose toilet met de zeld zame kant, dat ik vanavond zal dragen Voor deze voorstelling zal ik al mijn diamanten aandoen! Ik geloof, dat de bezoekers meer aandacht aan mijn loge zullen schenken dan aan het toneel. Mijn verschijning veroorzaakt altijd een zekere spanning en opgewonden heid in de zaal, die mij geweldig vermaakt!" ,,Ja, dat weet ik," zei Charlie, niet zonder een zekere teleurstel ling te laten blijken. „De couran ten staan vol over je bezoek aan deze voorstelling. Ik dacht ech ter, dat je op het laatste ogenblik wel van mening zou veranderen!" „O neen, deze keer absoluut niet De hertogin van Scotland zal ko men. Ik zou het kostelijk vinden om haar in de schaduw te stellen! Enkele journalisten zijn reeds hier geweest voor een interview. Ik ga er stellig naar toe!" Charlie dacht er enigszins onge rust aan, dat mevrouw Stone ën Janine alleen naar het Auditorium zouden gaan. De chauffeur was een goede, trouwe bediende, dat wist hij. De omgeving was veilig; sinds de bedreiging van Tao liet hij de villa en de onmiddellijke nabijheid goed bewaken. Toch. drong- hij nog aan: ,,Over twee uur heb ik enige belangrijke contracten te tekenen. Als je het goedvindt, Evelyne, zou ik echter liever van een grote winst afzien, om jou te vergezellen." Mevrouw Stone antwoordde: „Je kunt ons vergezellen, Charlie, als je dat wenst, maar dan zal je veel geduld moeten hebben, want ik heb heel wat tijd nodig om mij te kleden. Is het echter niet veel redelijker, dat je vóór alles deze prachtige transactie afsluit? Ik heb zo vreselijk veel geld verkwist dit jaar en het volgende jaar zou ik het liefst nog veel meer uitge ven! Een andere keer kun je toch wel eens meegaan?" Om haar wei gering te verzachten, glimlachte zij hem toe. Charlie's bezorgde expressie werd weemoedig-berustend. .Goed!" zei hij tenslotte met een kalme stem, die een prachtige zelfbeheersing verried. ,,Ik zal dus de overeenkomst gaan tekenen. Vindt je het goed, dat Bermond zich hij jullie aansluit gedurende de voorstelling? Ik heb liever,dat je niet alleen blijft." „Uitstekend! Laat mijnheer Ber mond komen, dan kan hij ons in de auto naar Stone-House terug; rij-clen!" Bij het dessert stond de jonge vrouw op. „Ik ga mij nu kleden. Nine, wil ie misschien zo goed zijn om kof fie in de hall te laten serveren?" Charlie en Bermond stonden eveneens op. Evelyne hield haar mooie blanke hand tegen de lip pen van haar echtgenoot en ging heen. Zelfs in de hall scheen de milliardair nog steeds ongerust. Janine en Bermond konden wel raden, dat de weigering van me vrouw Stone hem verdrietig stem de Hij dronk snel zijn koffie en ging naar zijn werkkamer. ,,De zaak, die ik te behandelen hela, Is erg gecompliceerd," zeide hij, terwijl hij Janine en Bermond de hand drukte. „Ik zal zeer laat thuis komen. Je behoeft niet op mij te wachten, Bermond, dat is onnodig." De twee jongelui bevonden zich alleen. Jacques maakte van de ge legenheid gebruik, om uitvoerig het diner bij Tao te beschrijven. (Wordt vervolgd.) OS MAAKT VENLO ONVEILIG. Een Ierse, os, deel uitmakende van een transport van 25 Ierse ossen, bestemd voor het slacht huis te Venlo wilde blijkbaar de afwijzende houding, die de Venlo- se slagers ten opzichte van zijn Argentijnse soortgenoten hebben ingenomen, wreken. Nadat 24 ossen kalm door de poort het abattoir binnen waren gewandeld kreeg de laatste het plotseling op zijn heupen en on dernam een koene ren door Ven- lo's straten. Verschalende slagers alsmede een steeds groter aantal supporters zette de achtervolging in. Een overwegwaclrter, die het dier zag naderen, poogde een handje behulpzaam te zijn en draaide de bomen dicht. De o.= nam echter met een sierlijke sprong de hindernis en kwam na verschillende omwegen en na het veroorzaken van veel schrik on der sommige voorbijgangers te recht bij de grote puinberg op de Kolnmindenerbaan midden in de stad, welke hij beklom en van uit die hoge post bekeek hij en kele ogenblikken als een triom fator de stad. De nadering van zijn achtervol gers dreef het dier tot een nieuwe vlucht, welke eindigde toen eer vijftal slagers de os aan de Schaapsdijk tenslotte wisten te overweldigen en ter plaatse naar de eeuwige jachtvelden zonden. ÏI^KI WERDRONKEN. Ir een sloot aan de Van Landen van der Heuvelt-slngel te Vlaar- dingen zijn Doderdag twee kinde ren verdronken, de anderhalf jarige Mijntje Dlteweg en de bij na tweejarige Willem Goedknegt Een passerende melkboer za het hoofdje van een der kinderen boven water uitsteken. De melk boer haalde daarna twee lichaam pjes uit de sloot. De kinderen zijn waarsctiijnlijk ttjden® 'het spelen te water geraakt. 32 VERDACHTEN IN VOETBALAFFAIRE. De Kantonrechter te Rotter dam heeft Donderdagmiddag een aanvang gemaakt met de behan deling der voetbalpool-affaires. In totaal stonden deze middag 32 verdachten, allen hoofdagen ten, agenten of subagenten van de Belgische Zetters-pool terecht, terwijl ongeveer 25 getuigen wer den gehoord. De verdachten had den zich te verantwoorden we gens het verspreiden der pool- formulieren; het verzamelen en inzenden daarvan aan de organi sator van de pool; het innemen en inzendeD van de deelnemings sommen en het uitkeren van de prijzen aan de winnaars. Tevens was voor deze loterij geen toestemming gevraagd, zo als vereist bij de loterijwet van 1905. Uit het verloop der zitting bleek, dat de 44-jarige W. G. uit Rotterdam en de 38-jarige P. F. A. B., rfit Tilburg, de hoofdver dachten waren. Bij G. waren door de politie talrijke -Zetters- pool-fomulieren, girostroken en een carthoteek, die de namen van vele Nederlandse voetbalpoolfans bevatten, gevonden. Mr. Van Buren, ambtenaar van het O. M., zeide in zijn requisitoir, dat het in deze voetbalpool-affai res om meer ging dan een over treding va# de loterijwet. Aller eerst is daar een overtreding van het deviezenbeslüit mee gemoeid. Wekelijks gingen immers belang rijke bedragen naar België. „Het moet uit zijn", zo zeide hij, en wanneer men ondanks de veroordelingen van verleden jaar en die nu zullen vallen doorgaat zal het O. M. ook alle spelers gaan en kunnen dagvaarden. Zij zal eventueel zelfs verder gaan en ook hen, die deze ongeoorloof de overtredingen van de loterij wet, b.v. door het houden van radiopraatjes, waarin men wordt ingelicht over de sterkte van de Engelse clubs, aanmoedigen, gaan vervolgen. Ook zij die juridische bijstand verlenen zullen eventueel vervolgd kunnen worden. Tegen de verdachte W. G. eis te hij een principale hechtenis van vijf maanden, waarvan 2 Va maand voorwaardelijk; tegen P. F. A. B. eveneens vijf maanden hechtenis, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Tegen drie ver dachten eiste hij vervolgens een boete van 750 gulden subs. 1 maand hechtenis; tegen vijf ver dachten een boete van 500 gulden eveneens subs. 1 maand hechtenis en tegen de overigen bóetes va riërend van 300 gulden suibs. 20 dagen hechtenis en 50 gulden subs. 5 dagen hechtenis, allen met 1 maand voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar. Tegen de Belgische mej. Van K., die in het begin van dit jaar door'de douane aan de Belgische grens werd ge arresteerd, omdat zij in het bezit was van geld en andere beschei den, die op de pool betrekking hadden, eiste hij principale hech tenis van 1 week, 1 maand voor waardelijk en een proeftijd van 1 jaar. Uitspraak over 14 dagen. DE BONNENKNOEIERIJ EN NIJMEGEN. Omtrent de distributiebonnen- knoeierij van een ambtenaar te Nijmegen, die deze bonnen naar Tilburg overbracht, vernemen wij nader, dat de betrokken ambte naar deze rantsoenbonnen voor suiker, boter, gebak enz. niet ont vreemd heeft bij het Nijmeegse deze bonnen heeft weten machtig te worden op het landelijk ver- nietigingshedrijf van distributie bescheiden te Nijmegen. Bij dit bedrijf, waar de distri butiebescheiden van -de verschil lende Nederlandse distributiebe drijven langs mechanische weg worden vernietigd, heeft hij in de loop van de tijd verschillende vel len met reeds gebruikte bonnen weten te bemachtigen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2