Vliegtuig neergestort BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? Kerknieuws Distributienieuws SPORTNIEUWS DE STAND DER GEWASSEN BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD' i Balgische francs voor reizen op collectief paspaort Sowjet-consul in V.S. Nederlandse hulp voor Belgische militaire luchtvaart Lichtschip voor de Belgische kust iïel,-#*- Officiële afvaardiging van België bij inhuldiging Prinses Juliana ■Urgentieprogramma Stichting voor de Landbouw Toespraak van Franco Uit de Staatscourant Dinsdagmiddag om vijf en twin tig minuten over twee is een vliegtuig van het type Fire-Fly boven de kom van het dorpje Val kenburg uit elkaar gesprongen. Het vliegtuig was volgens ver klaringen van ooggetuigen met zeer grote snelheid in duikvlucht naar "beneden gekomen. Met de linkervleugel raakte het toestel een broeikas van de tuinder P. van der Zwart. De broeikas ging v olkomen tegen de vlakte doch de piloot slaagde er toch nog in het toestel enkele meters op te trek ken. Toen gebeurde het. Met een Zoals bekend was vorige week het contingent Belgische francs, door de Nederlandse Bank be schikbaar gesteld voor reizen per touringcar naar België, uitgeput. Naar wij van het Ministerie van Financiën vernemen, is thans weer een beperkt bedrag aarf Belgische francs voor deze reizen beschik baar gesteld. Empioé's van de „Zweeds-Ame rikaanse Scheepvaartmaatschap pij" hebben bevestigd, dat de con sul-generaal der Sowjet-Unie te New York, Jacob Lomakin, onge veer zes weken geleden (dus voor dat de regering der V. S. Loma- kin's geloofsbrieven nietig ver klaarde en aan de Sowjet-rege- ring verzocht hem terug te roe pen) passage had besproken. Zo als bekend beschuldigt de rege ring der V. S. Domakin van on betamelijk optreden in de zaak Kasyenkina. Enige tijd geleden is de oplei dingsschool voor de Belgische, mi litaire luchtvaart bij St. Truiden door brand grotendeels vernield. Naar de Belgische pers meldt, hebben de Nederlandse luchtvaart autoriteiten België in verband daarmede verzocht een commissie naar Nederland te zenden om na te gaan. op welke wijze Nederland hulp kan verlenen voor wat be treft technisch onderwijsmate- riaal Ook de Britse luchtvaart- attaché te Brussel heeft zijn medewerking toegezegd. Te Oostehde is een nieuw Bel gisch lichtschip, de Oostende 1, te water gelaten, dat dienst zal doen voor de Belgische kust. De Minister van Verkeer, Van Acker, zeide in een rede, dat de rege ring streeft naar uitbreiding van de koopvaardijvloot, die noodza kelijk is omdat 40 procent van de Belgische buitenlandse handel over zee geschied. oorverdovende klap, die vele rui ten in de omgeving deed sprin gen; exploderde het vliegtuig boven de boerderij van de heer P. van Ooms. De brokstukken lig gen in een straal van meer dan 300 meter verspreid. Door deze rondvliegende brokken werden 4 mensen gewond, het elfjarig jon getje Bertje Schaap had een ge broken been, een arbeider van de Heidemaatschappij H. Blansjaar, die in de buurt werkte, kreeg een ernstige beenwonde en mej. Van Ooms een wond aan het hoofd. Zij werden naar een ziekenhuis in Deiden overgebracht. Een andere arbeider van de Heidemaatschap pij, A. van Velzen, liep een her- enschudding op. Hij werd naar huis vervoerd Verschillende huizen werden door de explosie beschadigd, voor al het huis van de tuinder P. van Ooms.. Na het ongeluk was reeds spoe dig personeel van het vliegveld Valkenburg, dat slechts enkele honderden meters verwijderd is, op de plaats van de ramp aan wezig. De naam van één van de "lachtoffers, de adelborst Meulen- berg, kon vastgesteld worden aan ce hand van gevonden papieren. De slachtoffers zelf waren niet te identificeren daar de explosie hun lichamen geheel verminkte. Op vrachtwagens werden de brokstukken van het vliegtuig naar het vliegveld vervoerd. Ook de stoffelijke overschotten werden voor zoVer zij gevonden zijn, naar het vliegveld Valkenburg overge bracht. Het vliegtuig, een Fire-Fly, Mark TV behoorde tot het vierde squadron van het vliegtuigmoe derschip „Karei Doorman" en was voor de tijd dat de „Karei Doorman" in Amsterdam was, op Valkenburg gestationeerd. Met de andere vliegtuigen van het squadron werden Dinsdagmiddag oefeningen in duikvlucht gehou den. De bemanning van de Fire-Fly bestor d uit de 21-jarige adelborst eerste klasse K. M. R. (Kon. Ma rine Reserve) F. J. C. Meulen- berg uit Utrecht en de 18-jarige matroos-schrijver tweede klasse F J. Palings uit Gestel. Beide slachtoffers waren ongehuwd. „Wicked en Basli zijn een paar prachtige tegenstanders voor el kaar," giechelde Jerimias Snop in zijn eentje terwijl hij het station binnenliep om een, kaartje te ko pen naar 'New York. Het bekende Hollandse spreek woord van de twee honden die can Een communiqué van het Ko ninklijk Paleis te Brussel deelt. mede, dat Koningin Elizabeth zich naar Nederland zal begeven, om de Prins-Regent te vertegenwoor digen bij de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana. H. K. H. de Koningin-Moeder zal vergezeld zijn van Baron Pa- peians de Morohoven en Prins Albert de Ligne. een been vechten is zeker van toepassing. Daar zit Snop in de coupé, overtuigd van zijn overwinning. t. er 4 uagen ben ik in New York en wellicht over veertien dagen in Europa met „Noorderlicht en schat", ginnegapte Snop, terwijl hij het zich gemakkelijk maakte in de trein. Inmiddels had Bim een onmis kenbaar spoor gevonden van Mugli Basli en wel op de plaats waar de detective was neergesla gen. „Hier ligt Mugli's sigaar!" riep Bim uit. „Hij is dus ontvoerd". De Stichting voor de Landbouw maakt in een 13 punten omvat tend urgentieprogramma haar wensen en aanbevelingen op het gebied van het landbouwbeleid bekend. Bij de regering wordt aange drongen op spoedige uitbetaling van de 40 mdUioen gulden com pensatietoeslag aan de zandbe- drijven en ovenbruggingstoelage aan de kleine bedrijven, die niet op zeeklei gelegen zijn. Deze toe- Volgens de Belgische „Volks gazet" is een wetsontwerp in voor bereiding, dat beoogt de instelling van een orgaan, belast met de con trole op de Belgische in- en uit voer van steenkool. DONDERDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM U: 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9 35 Arbeidsvit.; 10.35 Met naald en schaar; - 10.40 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelcon cert; 11.45 Lezing; 12.00 De Pa pavers; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Muziek; 1.00 Nieuws; 1.20 Gram.; 2.00 Vraaggesprek; 2.15 Solistenconcert; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4 00 Opera; 5.20 Welk dier deze week; 5.30 Orgel; 5.50 Wij slaan op de Tong-Tong; 6.00 Nieuws; 6.20 Les gards de Paris; 6.45 Sport; 7.00 Radio film krant; 7.30 The Skymasters; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek; 8.45 Lezing; 9.00 Ooncertgeb. orkest; 9.25 Mu- ziekjoumaal; 10.05 Gram.; 10.25 De Avroleans11.00 Nieuws; 11 20 Gram. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.45 Zigeuner orkest; 10.00 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Koorzang; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.33 Klaas van Beeck; 1.00 Nws; 1 20 Verv. KI. van Beeck; 1.45 De Nederlandse vrouw; 2.00 Kin derkoor; 2.30 Gram.; 2.40 Voor de vrouw; 3.00 Metropole orkest; 3.30 Omroeporkest; 4.00 Bijbel lezing; 4.45 Piano; 5.00 Klank beeld voor de jeugd; 5.30 Gram.; 5.45 Koor; 6.15 Land- en tuin bouw; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7 30 Actueel geluid; 7.45 R. V. D.; 8.00 Nieuws; 8.15 Plaatvaria; 8.40 Orgel; 9.10 De vaart der volken; 9.30 Openlucht-concert; 10.15 We reldraad v. kerken; 10.45 Avond- overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. RESTAURATIE PALEIS NÖORDEINDE. In de afgelopen weken is met man en macht gewerkt aan het herstel van het Koninklijke Pa leis aan het Noordeinde, dat door de grote brand zoveel schade heeft opgelopen. Doordat de res tauratie met het oog op de ko mende feestelijkheden in een kort tijdsbestek moest geschieden, heb- rben de herstelwerkzaamheden een voorlopig karakter gekregen. Het Paleis bevindt zich dan ook nog niet in zijn vroegere staat, doch is in zoverre gerestaureerd, dat het zijn rol bij de „joyeuse en tree" van Koningin Juliana in de residentie kan vervullen. De grote gaten in het plafond van de hal zijn gedicht en met een plaat ijzeren dakbedekking heeft men de openingen in het dak van het Paleis afgesloten. Ook de kamers van het personeel zijn weer op gebouwd. TWEE RECHERCHEURS VAN DE POUTIEItE RECHERCHE GEARRESTEERD. Naar wij vernemen zijn twee recheurcheurs van de politieke recherche, K. en E. gearresteerd, omdat zij bij de behandeling van een collaboratiezaak tegen een firma te Rotterdam hadden voor gegeven de zaak wel ,,in orde'' te kunnne brengen, mits de firma maar geld gaf. De firma stond 10.000 af. De gedragingen van de recher cheurs kwamen echter aan het licht en op aangifte van het hoofd van de dienst werden zij gearres teerd. Zij hebben bekend. MEISJE VERMIST. Maandagavond is in een politie bericht door de radio de opsporing verzocht van Johanna Petronella Moleman, oud 15 jaar, en dienst meisje te Nieuwer-Amstel, die sedert 19 Augustus }1. wordt ver mist. Er bestaat het vermoeden, dat ziü verdwenen is in gezelschap van een 20-jarige jongeman met wie zij op het lunapark, dat een onderdeel vormde van de Lutarn te Amstelveen, had kennis ge maakt. De jongeman, die zich uitgaf voor Amerikaan en nu eens Eddy Brooklyn, dan weer Frank Baudife heette was er in een paar dagen in geslaagd goeie maatjes met het meisje te worden en was zelfs bij haar thuis ont vangen. Hij deed allerlei fantas tische verhalen in een vreemd taaltje, dat weinig met Nederlands gemeen had en het geval natuur lijk zeer interessant maakte. Vooral zijn bewering, dat hij over plenty money beschikte had de nodige indruk gemaakt. Desal niettemin waren de ouders van het meisje niet zeer ingenomen met de vriendschap. Op 19 Aug. had het meisje een gedeelte van haar salaris opgevraagd en zou zij met haar nieuwe vriend een mid dagje naar Amsterdam gaan en 's avonds zouden zij bij haar ouders thuis etenzij zijn ech ter niet teruggekeerd. En de po litie is er nog niet in geslaagd een spoor van het tweetal te vin den. Generaal Franco heeft in een toespraak te Soria vanaf het bal- con van het raadhuis verklaard: „Dank zij onze nationale bewe ging kunnen wij met trots verkla ren, dat wij het enige volk in Europa zijn, dat niet bevreesd is voor het communisme". „Wat zou het communisme in Spanje kun nen hereiken?" aldus zeide Fran co verder. „Slechts een zwak volk zonder geestkracht kan een prooi voor het communisme zijn. Waar een ware Spanjaard is, is voor 't communisme geen plaats". slag en toelage zijn enerzijds aan vullingen tot het rechtmatig aan deel in het volksinkomen, ander zijds een indirecte subsidie voor dè consumenten. De landbouwers hebben het geld voor hun bedrijfs voering hard nodig. De goedkeu ring van de Staten-Generaal voor noodzakelijk geachte belasting verhogingen ten dienste van de uitbetaling behoeft volgens de Stichting niet te worden gewacht. De Stichting ziet trouwens de noodzaak van de betreffende be lastingverhogingen niet in. Zij is van mening, dat de benodigde gelden uit het Landibouw-Egalisa- tiefonds geput moet worden, om dat hier in wezen van indirect subsidie aan de consumenten sprake is. Aan dit fonds zouden ze nodig de nodige middelen bij besluit van de Staten-Generaal moeten worden verstrekt.. Het is volgens de Stichting niet zo, dat de landbouw middels ge noemde toeslag en toelage ge steund zou worden. De prijzen voor lnadbouwproducten zijn kunstmatig laag, te laag voor de ondernemer, gehouden. Hij krijgt thans hetgeen, waarop hij recht heeft. De Stichting voor de Landbouw zal in het komende jaar met kracht de spoedige en volledige gelijkstelling van de beloning van landarbeid met die van gelijk waardige arbeid in andere bedrij ven stimuleren. Hoewel deze ge lijkstelling als basis voor samen werking in de agrarische gemene- sohap is aanvaard en de Overheid zich hiermede acooord verklaar de, is dit principe niet verwezen lijkt. Hierdoor ontstaat steeds groter gevaar voor onttrekking van werkkrachten aan de land bouw. Vervolgens dringt de Stichting aan op snellere behandeling van het ingediende wetsontwerp ten behoeve van het bedrijfspensioen fonds in de landbouw. tonen een vrij goed gewas, in Limburg is de stand van de mais zeer verbeterd. De groei van alle soorten wei den is zeer gunstig, zodat er mag worden gerekend op volop vee voeder. Op enkele plaatsen werd reeds een goede tweede snede hooi gewonnen Ook de klavers en de lucerne vertonen een gun stig bee^d. WERELDRAAD DER KERKEN De ochtendzitting van de derde dag van het congres van de We reldraad der Kerken stond onder presidium van de Aartsbisschop van Thyateira, Ph. D. Germanos. „De universele kerk in God's plan" en „De getuigenis der Kerk voor God's plan" waren de onder werpen, die gisterochtend aan de orde werden gebracht. Inleiders waren Prof. Clarence T. Craig, methodistisch predikant en hoogleraar aan de Yale Uni versiteit in de Ver. Staten, Prof. G. Florovsky, hoogleraar in de orthodoxe theologie te Parijs, Prof. R. Preniter, hoogleraar in' de dogmatische theologie te Aar- hus (Denemarken), Bisschop Ste phen Charles Neill uit Genève en Prof. Tsu Chen Chao van de An- glikaanse kerk in Peiping (China) «s a De Staatscourant van gisteren bevat de volgende beschikkingen; aanwijzing kantoren deviezen-reis- verkeer; heffing van omzetbelas ting van binnenschippers; prijzen- fceschikking utility-dekens 1948; prijzenbeschikking zuiver wollen, wollen en halfwollen dekens. EXTRA VERSNAPERINGEN VOOR IEDEREEN. Ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H. M. de Ko- i ningin wordt aan alle leeftijds- I groepen een bon voor 100 gram versnaperingen beschikbaar ge steld. Deze bon wordt in de bonnen- l'jst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de fees telijkheden aan ijsbereiders en li monadefabrikanten een extra toe wijzing suiker verstrekt. WANDELSPORT. Aan het overzicht van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over de stand van de gewassen op 15 Augustus 1948, ontlenen wij het voigende Verschillende gewassen leden in Juli door regen of wind. De vrij uocg gespannen verwachtingen zijn door de ongunstige weersom standigheden niet geheel in ver vulling gegaan. De stand van de tarwe is goed. De korrel is ech ter klein. De dorsresultaten van de rogge vallen tegen. De gerst vertoond nog wel een bevredigend beeld. Het standcijfer voor de haver is iets verbeterd. De peul vruchten werden in Juli reeds matig geoordeeld. De veldbonen veronen een matig tot vrij goed gewas. De erwten vielen bij de oogst nog tegen De opbrengst der stambonen is in Zeeland en West-Brabant slechte matig. In Noord-Holland vrij goed. De handelsgewassen hebben al gemeen van de natte zomer ge- 'eden. De opbrengst van het vlas m Groningen en Noord-Holland is goed. In het Zuid-Westen slechts iets minder. In West-Brabant heeft het lint reeds merkbaar ge leden. In Limburg was het ge was zo sterk gelegerd, dat het ge heel met de hand getrokken moest worden. De stand van het kanariezaad in Groningen en ook elders is goed. Het koolzaad, in Groningen tot zeer goed beoor deeld, geeft overal elders een vrij goed gewas, behalve in West- Overijssel, waar de stand slechts matig was. Wel vallen de dórs- resultaten tegen. De stand van het blauwmaanzaad bleef vrij goed. De dorsresultaten van het Varwijzaad in Groningen zijn vrij slecht. In het Zuid-Westen wordt het gewas nog vrij matig beoor deeld. Het mosterdzaad wordt vrij goed beoordeeld. De klaverzaad percelen zijn algemeen te geil. Het spinaziezaad wordt vrij goed beoordeeld, terwijl het suikerbie tenzaad thans een goed gewas vertoont. De gunstige ontwikkeling van de hakvruchten na de aanvanke lijke achterstand zette gich ook in de maand Augustus voort Dank zij de hoge opbrengsten van het vroeg gerooide pootgoed en de vroege aardappelen wordt de j stand in Noord-Groningen, de Be tuwe en in Zuid-Holland, op het veen zelfs tot zeer goed, beoor deeld. Elders is de stand goed, behalve in Zeeland, waar de stand slechts vrij goed is. De aardappelziekte heeft zich dit jaar vrij algemeen kunnen verspreiden. Het gewas sterft op vele plaatsen vroeg af, wat, be halve aap aardappelziekte ook aan magnesiumgebrek wordt ge weten. De ontwikkeling van de colora dokever maakte het noodzakelijk in het einde van Juli nog een verplichte bespuiting voor te schrijven. Een tweede generatie van dit insect kan echter dit jaar niet meer optreden. De stand van de fabrieks- en voederaar trappelen in Groningen en ook op de Veluwe en in Utrecht is tot zeer goed. Ook de suikerbieten ontwikkel den zich gunstig. Voor de voeder bieten kan hetzelfde worden ge zegd. De cichorei wordt gunstig beoordeeld. Ook de uien staan er goed voor, hoewel op de voor malige inundatiegronden meer ziekten optreden dan elders. De koolrapen en de paardepeen ver- Op Zaterdag 21 Augustus j.l. werd te Zuiddorpe een wandel tocht georganiseerd over een af stand van 25 km. De tocht leid de over prima wegen en door een van de mooiste streken van Oost Zeeuws-Vlaanderen en wel via Koewacht, Heikant, Albsdale, Axel naar Zuiddorpe terug. In Afasdale werd ongeveer drie kwartier rust genomen om de in wendige en uitwendige mens te verzorgen. ■De deelname was boven de ver wachtingen bijzonder goed te noemen. Ruim 140 deelnemers en deelneemsters volbrachten de tocht. Uitvallers waren er niet. Er werd op zeer goed gedici- plineerde wijze gewandeld en het is aan te zien dat de mensen in onze streek het wandelen reeds goed aanleren, want het is niet alleen de afstand afleggen, maar vooral de wijze hoe dat gedaan wordt. Er moet ook geen stram me militaire dicipline onder de tippelaars zijn, maar een geor dende en gezonde tippelaarsgeest. Goed dient er in die richting op de aanwijzing van de wandellei der gereageerd te worden, waar bij dan ook bij deze tocht sprake was. Alle wandelaars en wandelaar- eters ontvingen na het volbren gen van de tocht onmiddellijk een fraaie medaille, waarmede ze al len dadelijk op hun borst liepen te pronken en met recht, want voor velen was het hun eerste tocht Verder ontvingen al de groe pen bovendien een fraaie groeps- medaille. Het waren de groepen: W.S.V. „W.I.K." te Terneuzen, W.S.V. „Olympia" te Axel, K.A.J. te Westdorpe, K.A.J. te Zuid dorpe, Gym. Ver. „Thor" te Sas van Gent, „Douane" te Sas van Gent, „Douane" te Zuiddorpe. Nu is het klaarmaken voor de volgende tochten, n.l. op Zater dag 4 September a.s. van de W.S.V. „W.I.K." te Terneuzen en op Zaterdag 18 September a.s. van de W.S.V. „Olympia" te Axel.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3