Het proces, .tegen „Axis Sally" UIT DE PROVINCIE Destad onderdegrond Oe belangen van In Duits land wonende Nederlanders Invoer van Ned. pootaardap- pelen in Belg'p Omzetvorloop in de detail handel in schoeisel termazen. terecht. Pijn-Pijn-Rheumatischepijn België heeft zijn Raad van Slate Twee Nederlandse getuigen op weg naar Washington. Maandagavond zijn twee Ne derlanders naar Washington ver trokken om aldaar te getuigen in het proces tegen „Axis Sally", dat dezer dagen zal beginnen. „Axis Sally", wier ware naam Midge Gillars luidt, is een Ame rikaanse, die tiidens de afgelopen oorlog in dienst van Hitier en Mussolini anti-Geallieerde radio- propanda heeft bedreven en die ook vanuit Hilversum heeft „ge werkt". De twee getuigen, die Maan dagavond aan boord van een Constellation van de American Overseas Airlines de reis naar New York en vandaar naar de Amerikaanse hoofdstad aanvaar den, waren de Hilversummers Tony Helwep- en E. F. Wijngaard. Eerstgenoemde is als saxofonist verbonden aan het orkest „The Ramblers" terwijl de heer Wijn gaard als radio-technicus werk zaam is bij een der radio-organi saties. Enige maanden geleden werden de heren Helweg en Wijn gaard opgezocht door een beamb te van het Amerikaanse Ministe rie van Justitie, die hen vroeg of zij in Washington getuigenis wilden afleggen. Hun reis naar de V. S. en hun verblijf aldaar komt vanzelfsprekend ten koste van de Amerikaanse regering. Het vertrek kwam zo onver wacht, dat de heer Wijngaard er zijn vacantie in Engeland voor moest onderbreken, terwijl de heer Helweg pas Maandagoch tend van het Amerikaanse con sulaat in Amsterdam bericht kreeg, dat zijn visum gereed lag en hij zich klaar moest maken voor vertrek. De Nederlandse Bond in Duits land, groep consulressort Keulen, heeft ih een schrijven aan de Ne derlandse Minister van buiten landse Zaken de aandacht ge vraagd voor de gevolgen van de stabilisatie van de Duitse Rijiks- ■mark voor de in Duitsland wo nende Nederlanders. Door deze stabilisatie zijn een groot aantal Nederlanders en vooral diegenen, die van hun spaargeld leefden, totaal armlas tig geworden. Indien reeds vóór genoemde maatregel reeds 20.3 procent der in district Keulen woonachtige Nederlanders arm-» lastig waren, zal dit percentage momenteel zeker c.a. 50 procent bedragen. Vervolgens wordt er op gewe zen dat de Geallieerde bestuurs raad de Duitse autoriteiten de opdracht heeft gegeven op korte termijn een nivellering van de Duitse oorlogskosten tot stand te brengen. Indien de Nederlanders n Duitsland gelijkgeschakeld zou den worden met de Duitsers, zou dit aldus het schrijven, beteke nen, dat zij eveneens zouden moe ter bijdragen in de ontzettende schuld, "die Duitsland door de oor log veroorzaakt heeft. De Nederlandse bond in Duits tand verzoekt de Minister daar om met alle krachten ter be schikking staande m ddelen hij de Geallieerde bezettmgsautor teiten te bemiddelen, opdat dit vreselijk onrecht de Nederlanders in Duitsland bespaard moge blij- ven. Het Belgisch Ministerie van Landbouw heeft m®de^per\^n^| in overleg met de Nederlandse autoriteiten de contingenteringop de invoer van Nederlandse poot- aardappelen is afgeschaft zodat alle belanghebbenden een invoer vergunning kunnen krijgen. „Axis Sally" is onlangs naar Washington overgebracht, na dat zij een tijd in Duitsland ge vangen heeft gezeten. Haar pro ces wordt in Amerika met even veel belangstelling gevolgd als dat hetgeen indertijd werd ge voerd tegen de andere Amer - ikaanse „radioverraadster", die voor de Japanners werkzaam is geweest, „Tokyo Rose". Het zal vermoedelijk weken gaan auren. Uit het door het Economisch Instituut voor de Middenstand, gepubliceerd overzicht betreuren de het omzetverloop in de detail handel in schoeisel, in grootwin kelbedrijven, warenhuizen en middenstandszaken vanJamian 1047 t/m Juni 1.948 blijkt,, dat vier maanden van 1948 zich met bijzonder ontwikkelden. De opheffing der schoenendistri butie bracht weliswaar opleving, maar in de daarop volgende maand zakten de omzetten be langrijk in. Uit de cijfers kan eveneens worden afgeleid, dat het grootwinkelbedrijf terrein wint op de middenstandsbedrij- ven Voorts is aandacht besteed aan het verloop der omzetten in een aantal groepen artikelèn en wel in schoeisel, reparaties, bij- artikelen en diversen. Bovendien is het verloop van de parenom- zetten in grootwinkelbedrijven en middenstandszaken vermeld. De maandelijkse beschikbare hoe veelheid paren schoeisel voor bin nenlandse gebruik zijn in de eer ste drie maanden van 1948, behal ve in Februari, groter dan ge middeld in 1947 als gevolg van de productietoeneming. Volgens genoemd instituut zijn er factoren, welke wijzen op de mogelijkheid, dat binnen niet al te langen tijd, geleidelijk een om zetdaling kan intreden o.m. wordt gewezen op de. toenemende con currentie en de dalende koop kracht van het publiek. BELANGRIJKE VERBETERING HOEDEKENSKERKE Ook auto's kunnen vervoerd worden. Naar het Z. Dgbld. verneemt, zal, indien de proefvaart gunstig ver loopt, de „Prins Willem I" inge legd worden op de lijn Hoede,kens- kerkeTerneuzen. De kleine „Prinses Irene die momenteel de dienst onderhoudt, zal dan uit de vaart genomen wor- den voor revisie en daarna, dienst ooen als avondboot op de lijn VlissingenBreskens. Met het inleggen van de „Prins Willem I", die bij de Mij. „De Schelde" gereviseerd werd, wordt de verbinding Hoedekenskerke Terneuzen zeer belangrijk verbe- terd. Het kwam herhaaldelijk voor, dat vele merfsen niet meer met de „Prinses Irene" meekonden en één volgende boot moesten afwachten. Bovendien zullen door het inleggen van de „Prins Willem I" op deze lijn (en dat zal waarschijnlijk volgende week zijn) op bescheiden schaal voertuigen vervoerd kunnen wor den, zoals luxe auto's en bestel wagens. Dat deze verbetering met eer der tot stand kon worden ge bracht, lag aan het feit, dat de Prov. Stoombootdiensten geen an der schip dan de „Prinses Irene voor deze lijn hadden. INGEBRUIKNEMING NED. HERV. KERK TE HOOFDPLAT. Het was Zondag j.L voor de Ned. Herv. Gemeente van Hoofd plaat een blijde dag, daar zij haar gerestaureerde kerk wederom m gebruik kon nemen." Na Votum en Introïtus hield de plaatselijk predikant, Ds. J. Win- ckel. een predikatie, gekozen uit Ps. 122, waarin hij de gemeente aanspoorde de godsdienstoefenih- gen der gemeente trouw bij te wonen. Na de predikatie bracht nij dank aan allen, die hadden mede gewerkt aan dit fraai gerestau- reerde bedehuis en hen die aan de uitnodiging om deze dienst bij te wonen, geihoor hadden gegeven iDe President-kerkvoogd, cle heer Verplanke, bracht ook hier voor zijn dank, inzonderheid de vroegere predikant Ds. Pliester, thans te Vries, en Monumenten- Z°Vérvolgens werd het woord gevoerd door Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen, als vertegenwoor diger der Generale Synode, Ds. Fournier, van Oostburg en Ds. Schopenhauer van iSchoondijke, namens het Classikaal "Bestuur van IJzendijke, de waarn. Burge- C HHÜVRLE S FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBËRON (Nadruk verboden.) meester van Hoofdplaat, namens de burgerlijke gemeente, een ver tegenwoordiger van- de geadop teerde gemeente van Scharnegou- tum, die allen hun beste wensen voor de gemeente uitspraken. Na het zingen van Gez. 281 „De dag door Uwe gunst ontvangen" en het uitspreken van de Zegen werd deze plechtigheid besloten. .Onder de aanwezigen merkten we om. nog op Ds. Stols van Groede en de heer Kostense, bur gemeester van Biervliet. BOUWVAKARBEIDERS IN GETEISTERDE GEBIEDEN EN HET REGERINGSJUBILEUM. In verband met de viering van het Regeringsjubileum van Ko- r.ingirf Wilhelmina, op 31 Augus tus. op welke dag in beginsel in het bouwbedrijf niet zal worden gewerkt, is tussen werkgevers- en werknemers-organisaties in het bouwbedrijf de volgende regeling getroffen voor de arbeiders in de g eteisterde gebieden werkzaam en aldaar gehuisvest De gehuis veste arbeiders zullen in plaats van Vrijdagavond, 27 Augustus, na afloop van het werk op Zater dagmiddag, 28 Augustus, naar huis gaan. Op Zaterdagmorgen zal derhal ve door hen arbeid worden ver richt. Zij keren naar de werken terug op Woensdag, 1 Septem ber, op de op Maandag gebruike lijke tijd. Van het verzuim op Maandag 30 Augustus zal door de werkgever een volle dag loon ver goed worden. Hierop zal echter in mindering worden gebracht het aantal op Zaterdag 28 Augustus gewerkte en betaalde uren, Deze regeling is bereids door het college van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. HANDELAREN IN VALSE TEXTIELPUNTEN staan „Zwarte handel in de ware zin des woords," aldus noemde de bij zondere politierechter te Middel burg Dinsdagmiddag de gerucht makende zwendel in textielpunten, die enige tijd geleden in Terneuzen, Axel en tal van andere plaatsen werd ontdekt. Gistermiddag stonden twee van de hoofdverdachten terecht, n.l. J. van D. uit Middelburg, die on geveer 20.000 valse punten had doorverkocht, en J. van IJ., even eens uit Middelburg, die minstens 58.000 punten van Belgen had ge kocht. De punten werden in Bel gië gedrukt. De Officier van Justitie eiste tegen van D. een jaar gevange nisstraf, waarvan 5 maanden on voorwaardelijk met aftrek, en 7 maanden voorwaardelijk. De verdediger Mr. Kurtz was van mening, dat het publiek deze I soort misdaden niet als echte misdaad" opvat Wanneer men de verdachte bijv. zou voorstellen te stelen, zou hij dat beslist van de hand wijzen. Hij vroeg daarom ook een milde straf. De Politierechter veroordeelde Van D. tenslotte tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 on voorwaardelijk met aftrek en 5 voorwaardelijk. De hoofddader, J. van IJ., be weerde ongeveer 40.000 punten verhandeld te hebben. De Officier toonde echter uit de stukken aan, dat hij minstens 58.000 punten in bezit heeft gehad. Hij kocht de punten van Belgen en verhandel de ze verder in Nederland. Hij had overal zijn relaties: in Rot terdam .Den Haag enz. De Offi cier zeide, dat verdachte de tex tieldistributie in gevaar gebracht had. Hij meende, dat een gevoeli ge straf op zijn plaats was. De eis luidde een jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger, Mr. M. Vlaming, wees er op, dath verdachte bijzon der goed bekend staat. Zo had hij zich tijdens de brand van 1940 uit stekend geweerd. Ook in de oor log was zijn houding voortreffe lijk geweest Daarom drong hij op voorwaardelijke straf aan. De uitspraak luidde tenslotte een jaar met aftrek. LANDAANWINNING IN ZEELAND. Een deskundige van de Stich ting voor de Landbouw deelde mede," dat de inpolderingswerk- zaamheden in Zeeland aan het Sloe in 1949 zullen beginnen. Met de Braakman zal waarschijnlijk in 1950 begonnen worden. TERNEUZEN. Openlucht-circus. Naar wij vernemen zal het open lucht-circus Van Leeuwen heden avond een voorstelling geven op de Markt. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. KOEWACHT. Door bliksem getroffen. Onze dorpsgenoot L. de Bruijne werd tijdens een onweer in Half weg door de bliksem getroffen en was op slag dood. De jongen was aldaar met zijn vader In seizoen arbeid en was 18 jaar. Bezoek Commissaris der Koningin. Maandag 23 Augustus werd aan deze gemeente een officieel be zoek gebracht door de heer Com missaris der Koningin in Zeeland. OVERSLAG. Bezoek Commissaris der Koningin. Maandag 23 Augstus werd jan deze gemeente een officieel be zoek gebracht door de heer Com missaris der Koningin in Zeeland. Prijsverloting. Zondag werd alhier in het lo kaal bij M. Celie de prijzen ver loot van de loterij „Vrij en Vlug welke niet waren afgehaald. Ver schillende mooie prijzen, w.o. vele huishoudelijke artikelen, werden onder de leden van de vereniging gratis verloot. De prijswinnaars waren o.a. H. Willems, R. David, M. Aersens, C. Noet en De la Ruelle. Jubileumfeesten Ter gelegenheid van de Oranje feesten op 31 Augustus a.s is door de feestcommissie alhier het volgende programma vastgesteld: 8 uur H. Mis uit dankbaarheid; 9<11 u. grote prijsschieting; 13.30 u grote voetbalwedstrijd voor jongeren; 14.15 u. voetbalwed strijd voor personen boven 35 jaar; 16 u. eierrijden voor vrou wen; 17 u. grote wielerwedstrijd voor personen van 10dü jaar. 17.30 u. grote wielerwedstrijd voor personen van 3050 en van 50-— 100 jaar;: 19 u. volksbal -met puik Heel de lange dag en 's nachtsWaarom al dat lij den, die chagrijnige pijn, die sla peloze nachten, dat onverdraag zame humeur? Er Is toch geen reden om te wanhopen! Neem Kruschen Salts. Duizenden en tienduizenden en honderdduizen den gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kru schen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aan toonbaar bloedzuiverend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Üw pij nen en leed. De zes minerale zou ten waaruit Kruschen is samen gesteld, hebben een aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de schade lijke, pijnverwekkende zuren wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. Begin weer eén nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regel matig gebruik zult ge de welda dige werking aan den lijve onder vinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez, Med.) erkest: 20 u. °Tote prijskaarting. Waarschijnlijk zal tevens nog een lampionoptocht worden ge houden en bestaat er grote kans dat de feestelijkheden door de muziekmaatschappij „Concor dia" zullen worden opgeluisterd. PHILIPPINE. Terug uit Oost-Indië. Onder grote belangstelling is onze dorpsgenoot, de oorlogsvrij williger uit Indië, Johan Kaas, door "onze bevolking op j.l. Zater dag verwelkomd. Door zrin ouders werd hij aan de boot te Penkpolder per auto afgehaald, gevolgd door een auto vol buurtbewoners. 's Avonds werd door de mu ziekvereniging een serenade ge bracht, bijgestaan door het be stuur van Kath. Thuisfront. Na de burgemeester werd nog door verschillende personen namens hun afdeling het woord gevoerd. Behalve vele bloemen werden ver- schijlende cadeaux aangeboden. De buurt had voor de deur van zijn ouders een verlichte erepoort opgericht. Concert te Oostende. Onze plaatselijke muziekvereni ging „St. Cecilia" zal op 19 Sep tember met haar zustervereni gingen uit Assenede en West- dorpe een concert in Oostende geven. De reis zal met autobus sen geschieden. De wet, waarbij een Belgische Raad van State is ingesteld, is gisteren van kracht geworden. De raad bestaat uit twee afdelingen, een voor wetgeving en een voor administratie. De afdeling wetgeving ver strekt advies over de ontwerpen en amendementen, die haar door voorzitter van Senaat of Kamer worden voorgelegd. Behalve in. "gevallen van grote spoed en van i begrotingswetten moeten de Mi- nisters het advies van deze af- j deling vragen over alle vooront- werpen van wetten en uitvoe- ringsbesluiten. De afdeling administratie ver strekt advies over alle vorderin gen tot schadevergoeding tegen een Overheidsorgaan ingesteld, als geen enikel rechtscollege be voegd is. De uitvoerende macht is niet aan dit advies gebonden. Deze afdeling wijst voorts ar rest in competentiegeschillen tus sen Overheidsorganen en kan on wettige handelingen of regle menten van de uitvoerende machi. vernietigen. 15) Chinees Avondmaal. Langs enorm hoge huizen, die zwart van de rook waren, Jacques zich naar de arme stads- Wi"Dpnhuizen werden steeds lager en zagen er ten slotte ellendig en vuil uit. De brede straten waren langzamerhand in hellende, me straatjes en stegen veranderd, waarin bijna uitsluitend Chinezen haastig heen en weer liepen. Zfl waren in lustre jassen en wgde broeken gekleed; hun vilten zolen maakten hen tot onhoorbare scha duwen D»3 nauwe straten waren nu nog slechts door papieren lan- Wfef verlicht, die in de wind heen en weer bewogen; grote uit hangborden. versierd met enorme rode of gouden letters, duidden de vele Chinese winkels aan. Van achter de dunne houten beschot ten der huizen klonk geen enkel geluid. De Chinezen, die van na- ture wantrouwend en vreesachtig zijn, leidden hier hun verborgen Het huis waarin Tao woonde, was nogal moeilijk te vinden. De deur en vensters waren gesloten. Geen enkel lichtstraaltje drong naar buiten door. Op de eerste klop van Bermond opende een jongen de deur Jacques hield zijn hoed op, wat een bewijs van hoogachting voor de Chinees is en trad een ver trek binnen, waar Tao en enige andere Chinezen reeds op hem wachtten. Zodra hij verscheen barstten de Chinezen m lachen uit Dat Is hun hoffelijkste ma nier om iemand welkom te heten. Toen volgde de tchm-tchin 01 groeten, waarhij de staarten heen en weer slingerden, de vuisten opgetrokken werden in de mou wen, om daarna tesamen te wor den gebracht en tot het voorhoofd opgeheven. Vervolgens wisselden 7|i "de vleiendste complimenten uit. Nooit heb ik, nederige rijste- ko'rrel die ik ben, met zoveel eer bied een naam uitgesproken als de uwe," begon Tao. Jacques, die deze beeldspraak kende, antwoordde; „Uw hart, t zachter is dan de fijnste vrucht, is mij buitengewoon toe gewijd." U komt tot ons als een schit terende ster," sprak de tweede Chinees, „onze dankbetuigingen zullen oneindig zijn!" Jacques antwoordde hem; „Hoe zou ik, zonder onmiddelijk te ster ven van geluk, kunnen hopen, dat uw woorden waarheid zijn ,Het is onmogelijk uw groot heid te beschrijven," vofegde de derde er nog aan toe; „ge zult Boedda evenaren!" Dit duurde lang genoeg, om Jacques gelegenheid te geven Tao en zijn vrienden gade te slaan. Zij waren allen gekleed in kost." bare Chinese gewaden; bij gebrek aan zakken hadden zij kleine zij den tasjes aan hun ceintuur han gen. Vele kleine voorwerpen vul den de wijde plooien van hun mouwen en uit hun fluweelen laar zen staken brieven en andere pa pieren. Toen al de plechtigheden der begroeting voorbij wqnen, gingen de genodigden naar een vertrek, waarvan de muren be dekt waren met lange banden rood napier Verscheidene spreuken waren er op geschilderd en ook enige verzen. Men nam plaats rondom een tafel, waarop zich vele porceleinen kommen en klei ne zilveren schaaltjes bevonden Teder der gasten moest bij wijze van hors-d'oeuvre een slokje amandelmelk drinken Daarna volgden vruchten, visseneieren, gebak van gestold bloed, honder,- gehakt, croquetten van gestoofde ratten en ten slotte een Tagout van zeesterren. Bermond vond al deze spijzen afschuwelijk. De gas ten gebruikten zeer behendig, tus sen duim en wijsvinger, hun ivo ren stokjes, grepen daarmee de stukken voedsel en wierpen ze in hun mond, met een ongelofelijke handigheid. Jacques bediende zich zeer beholpen van de stokjes en overdreef dit nog, om zo weinig mogelijk van de weerzinwekkende gerechten te hoeven eten. Soms kreeg hij een rilling van afgrijzen, maar als hij dan aan Charlie Stone dacht en aan zijn opdracht dan opende iih moedig de mond en sloot de ogeta. Zijn maag was nauwelijks be komen van deze eerste verschrik kelijke aanval, of de bediende bracht reeds een tweede serie ge rechten binnen, even vreselijk als de vorige. „Wat een afschuwelr|ke medi cijnen," zei Bermond tot zichzeU „het is precies, of ik lijm of ge latine met zaagsel inslik! Ach. wat eer trsch.il met de prach tige lunch in Stone House!" Ondanks zijn onbehaaglijkheid moest hij glimlachen, toen hij naar zijn tafelgenoten keek. Men ge loofde, dat de Chinezen zo sober waren! Wat een onzin. Bermond begreep, dat de maaltijd voor hen een plechtigheid was, waaraan zij al hun aandacht wijdden. Zij aten ontzettend vlug en gulzig. Jacques kreeg weer een koude rilling. Tao gaf hem eieren aan, die groen zagen en een sterke lucht verspreidden, die aan am moniak deed denken. „Zij staan al vijf jaar in de kalk!" vertelde de gastheer trots. Van schrik wees Jacques naar een andere kom, die voor hem stond en waar in een bruine massa was; hij ver koos liever het ergste boven de eieren (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2