sportmüws Wereldraad der Kerken Wat brengt de Radio? BIM in „KOMETEN VAN HOLLYWOOD' Congres te Amsterdam Herderlijk schrijven van het Episcopaat m Gemeenteraad van Schoondijke Voorzitter Stichting voor de Landbouw toekomstige Landbouwpolitiek over DOORTRAPPER. Nadat Zondagmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een plechtige godsdienstoefening was gehouden ter inleiding- van het Congres van de Wereldraad der Kerken, dat tot 4 September in Amsterdam zal worden gehouden, is Zondagavond in het Concertge bouw, onder presidium van de Aartsbisschop van Uppsala, Er- ling Eidem, het congres geopend. De eerste spreker was de Bis schop van Chichester, George K. A. Bell. 'Hij zeide, dat het begin van een samenvoeging der Kerken over de gehele wereld is begon nen op verschillende momenten tijdens de eerste wereldoorlog. Nederland was het eerste land dat dit initiatief heeft genomen. Hier was het dat de toenmalige Aartsbisschop van Uppsala. Na than Söderblom, zijn profetische oproep tot de wereld richtte „Een oecumenische raad, die het Christendom vertegenwoordigt is het middel dat wij nodig hebben voor een versterking van de gees telijke waarden". Söderblom meende, dat de vol gende doelstellingen moeten wor den nagestreefd: a. Een algemene gemeenschap pelijke leerstelling, die internatio nale broederschap in een georga niseerde eenheid der volkeren vraagt. b. Christelijke beginselen en j een actie voor sociale vernieuwing van de maatschappij. c. Een gemeenschappelijke roe- ping voor het Christelijke gewe ten. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van hetgeen, in de afge lopen jaren gedaan is om een sa menvoeging der Kerken te berei ken. Nadat de Bisschop van Chiches- ter gesproken had betrad de Aartsbisschop van Vaxjo (Zwe den), Y. Brilioth, het spreekge stoelte. Hij gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat de Roomse Ka tholieke Kerk de uitnodiging, om deel te nemen aan de Wereldraad der Kerken, niet heeft aangeno men. Hij releveerde hoe tijdens de kerkconferentie te Oxford en Edinburgh in 1937 het idee van een Wereldraad der Kerken vaste vorm vond De verscheidenheid van de opvattingen der verschil lende geloofsvormen mag niet worden veronachtzaamd. Zij moet echter het onderwerp blijven van rustige studie. Resolutie met algemene stemmen aangenomen. Gisterenochtend heeft het Con gres der Kerken met algemene stemmen de resolutie aanvaard om te komen tot stichting van een Wereldraad der Kerken. De resolutie werd voorgedragen door Pasteur Mare Boenger uit Parijs. De resolutie luidt als volgt: „Dat de eerste assemblee van de Wereldraad der Kerken hierbij voor geconstitueerd verklaard wordt, in overeenstemming met de constitutie, ontworpen in 1938 te Utrecht met instemming der kerken, dat de assemblee zal be staan uit die "personen, die aan wezig zijn als de officiële gede legeerden van de kerken bij de Raad en dat de vorming van de Wereldraad der Kerken bij deze voltooid is". Het Prinselijk Paar aanwezig. Onder luid applaus van het vol tallige congres namen gisteren- WOENSDAG 05 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bii jonge zieken9.30 Gram.10.00 Uitz. van het 8ste Chr. congres tegen het alcoholisme; 111.00 Gram.; 11.40 Piano-duo; 12.00 Gram.; 12.33 Ancora trio; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgel; 2.00 Ens. Ba gatelle; 2.30 Lezing; 3 00 Sopraan en piano; 3.30 Kamerorkest; 4.00 Gram.4.15 Voor jongens en meisjes; 5.30 Strijkorkest; 6.00 Mannenkoor; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Gram 8.00 Nieuws; 8.15 Wijdingsure; 9.30 Kon. Militaire Kapel; 10.15 Swee- linck kwartet; 10.45 Avondover denking; 11.00 Nieuws; 11.15 We reldraad van kerken; 1,1.20 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws:. 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 2.00 Orkest Malando; 12.33 Voor het Platteland; 12.38 Orgel; 1.00 Nieuws; 1.20 Orkest; 1.50 Joseph Schmidt; 2.00 Gespr. portretten; 2.15 Gram.; 3.00 Hoorspel; 3.30 De Regenboog; 4.00 Kinderzang; 4.15 Weinig in de krant, veel in het land; 4.45 Vragen staat vrij; 5 15 Gram.; 5.45 Contact Overzee; 6.00 Nieuws; 6.20 Gram.; 6.45 Wielrennen; 7.00 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indië; 7.30 Voor de jeugd: 8.00 Nieuws; 8.15 Concert; 9.35 Hoorspel; 10.40 Jan Cordu- wener; 11.00 Nieuws; 11.15 Wiel rennen; 11.30 Gram. middag H.H. KK. H.H. Prinses- Regentes Juliana en Prins Bern- hard aan de bestuurstafel in het Concertgebouw plaats. Het Prin selijk Paar had de vijf voorzitters van de Wereldraad, benevens een 26-tal gedelegeerden ten Paleize aan de lunch ontvangen. De tientallen persfotografen uit alle delen van de wereld die het congres bijwonen, maakten van de tweede onverwachte gelegen heid grif gebruik en steeds weer flitsten de blitzlampen aan en werden foto's van het Prinselija Paar en in het bijzonder van de Prinses-Regentes, die in een grijs mantelpak gekleed was, gemaakt. De Prinses-Regentes en de Prins werden door Pasteur Mare Boeg- ner hartelijk verwelkomd. Ir. de Katholieke kerken van Ne derland is Zondagochtend een her derlijk schrijven van het Neder landse Episcopaat voorgelezen, be treffende het Congres van de We reldraad van Kerken te Amster dam, waaraan wij ontlenen: Ook de Katholieke Kerk en niemand meer dan zij betreurt de godsdienstige verdeeldheid on der de Christelijke Kerken. Zij is ook bereid te erkennen, dat dit streven naar een nieuwe gods dienstige eenheid door de goede bedoelingen van velen bezield wordt. Maar ondanks dit alles ziet zij zich genoodzaakt tot af zijdigheid en zo zal er ook van een deelneming der Katholieke Kerk aan het congres van Am sterdam geen sprake zijn. Deze afzijdige houding berust niet op vrees voor verlies van prestige of op anjlere louter tac tische overwegingen. Zij komt uitsluitend voort uit het besef der Kerk. dat zij onwrikbaar trouw moet blijven aan de taak, die Jezus Christus haar heeft opgedragen. Zij is immers de ene heilige Ka tholieke en Apostolische Kerk, die door Jezus Christus werd gesticht. De verdeeldheid" van de Christe nen kan slechts op één wijze wor den beëindigd: door terugkeer tot haar. A.. Ij i r-r.-*; -.y. Bij het volgende kruispunt wer den de onderzoekingen van Char ley en Bim nog ingewikkelder. Chaplin begon wiskundige me tingen te doen met zijn wandel stokje en Bim bestudeerde hoef sporen in warm asfalt met een loupe." „Heeft U al een theorie over de richting, meneer Chaplin?" vroeg Bim geleerd. Wanneer zij ging deelnemen aan het streven naar een nieuwe gods dienstige eenheid, en wel op voet van gelijkheid met anderen, dan zou zij daardoor toegeven, dat de door Christus gewilde eenheid in haar niet voort.bestaat en dat er dus eigenlijk nog geen Kerk van Christus is." Wel worden Priesters en gelovi gen met aandrang opgeroepen tot een vurig gebed voor allen, die aan het congres deelnemen en voor de vele andere niet-Katho- lieke Christenen. Evenzeer als het gebed is echter het eigen voorbeeld der Katholieken nodig. Tenslotte wordt voorgeschreven, dat in alle tot de Nederlandse Kerkprovincie behorende kerken en in alle kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zondag 29 dezer a.s. een plechtige of al-, thans gezongen Mis zal worden opgedragen, om van God te ver krijgen, dat allen in de eenheid c!er Katholieke Kerk mogen delen. Het schrijven is ondertekend door Joh. Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, en door de Bisschoppen van Breda, Roermond, Haarlem en 's-Herto- genbosch. Raadsvergadering. De raad van Sshoondijke kwam in openbare vergadering bijeen, Order leiding van Burgemeester Van Rosevelt. De notulen van 11 en 19 Juni werden onveranderd vastgesteld. De heer Bruinooge verkreeg ontheffing van hondenbelasting. Aan de heer J. Risseuw Azn. werd eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand Daar de heer P. E. Melzer be noemd is aan de openbare Mulo- school te Dordrecht, werd op zijn verzoek eervol ontsiag verleend. In deze vacature werd benoemd de heer A. P. Buijs. De raad besloot het gemeente- personeel 2% pensioen terug te betalen, in verband met het toepassingsbesluit 1947. De verplaatsingskosten voor de gemeente-ambtenaren werden vol gens de rijksregeling vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd 0,20 per inwoner subsidie ver leend aan de Oranje-vereniging in verband met de hoge uitgaven voor de jubileumfeesten. 1 Afgewezen werd het verzoek van de Katholieke Zeeuws-Vlaam se Woningbouw-vereniging om 60 subsidie per 1000 inwoners voor tegemoetkoming in de op- ichtingskosten, zulks in verbapd met eventuële meerdere aanvra- gen te dien opzichte. Een voorstel van B. en W. tot. voorbereiding van een bestem mingsplan voor de buurtschap langs de rijksweg naar Oostburg Jokte veel discussie uit. Vóór de bevrijding stonden in genoemde buurtschap 7 woningen, waarvan er 5 verwoest zijn. Het hoofd van het Streekbureau voor Wederopbouw, de heef Ir. Verhage, adviseerde om de wo ningen te laten herbouwen, doch G S. hadden hierover een andere mening. De heer De Badts wil het oude besluit aanhouden. De heer Dhont vindt het ge heel overbodig, daar G. S. dit pJan toch weer zullen afkeuren. De heer Haartsen merkte op, dat deze mensen waarschijnlijk in Castburg zullen gaan bouwen, waarop de heer De Badts van mening was dat het de plicht van het gemeentebestuur is om te trachten deze mensen in Schoon dijke te houden. De heer Haartsen stelt nog voer, dat de raad deze mensen aanschrijft dat de raad hen ale hulp zal erienen voor de weder-" opbouw ven hun huizen. Het voorstel om voor de 7 ver woeste woningen een bestem mingsplan te laten ontwerpen wordt' met 5 tefeen 1 stem, die van de heer De Feijter verworpen. Op voorstel van B. en W. om in principe deel te nemen aan de op richting van een Grondbedrijf voor West Zeeuws-Vlaanderen, ont moette van de raad enige tegen stand. De heer De Badts wilde geen aparte dienst in het leven roe pen, omdat er al diensten en bu reaux genoeg zijn in Nederland. Tenslotte werd besloten zoals het voorstel luidde. De Minister van Binnenlandse Zaken stelde voor in de honden belast mgsverordening enkele wij zigingen aan te brengen, en wel zo. dat iedere vaststaande hond, niet los op de openbare weg zal mogen lopen. Bij onjuiste aangifte zal een dubbele belasting moeten worden geheven. Punt 14. Nadere vaststelling der begrafenisrechetn Het raads besluit van 11 Juni 1948, werd aangehouden tot de volgende ver gadering. In plaats hiervan werd de be groting 1948 gewijzigd; aan de kapitaaldienst werd 3500 toege voegd, voor de aanschaffing van een brandweerauto 35.000 voor de bouw van 35 woningwetwonin gen en 10.500 voor de aanschaf fing van een zuiveringsinstallatie voor de aan te leggen riolering. Daarna kwam de rondvraag aan de orde. De heer Dekker bracht nog eens het crepeergeval Leenhouts ter sprake. De Burgemeester antwoordde, dat het hoofd van de herverkave lingscommissie heeft besloten dat Leenhouts op de zelfde grond zal mogen herbouwen. De heer Dhont bracht het ge val Moelaertsen nog eens ter sprake. De Inspecteur der Volks huisvesting zal een onderzoek in stellen. De heer Nele vroeg wie er in de noodwoning zal komen van Ds. De Vries. De Burgemeester antwoordde dat deze woning aangeboden is aan W. Leenhouts, die deze wo ning niet wenste te betrekken. Daarna is de woning ter beschik king gesteld van het Kerkbe stuur der Geref. Gemeente in Schoondijke, met het verzoek deze woning beschikbaar te stellen voor het meest urgente geval. Het Geref. Kerkbestuur echter kan dan later de gemeente geen aanspraak maken op een predi- kantswoning. De heer Nele bracht nog eens de vuilnisbelt ter sprake, waarop de burgemeester vroeg of één der leden van de raad een betere plaats konden aanwijzen. De heer „Ik heb er twee, jonge vriend", zei Chaplin droef. „Alléén zijn het verschillende richtingen". Op dat ogenblik werden onze vrienden in hun onderzoekingen gestoord Een auto met journa listen stopte. „Daar zijn zij" riep eên van de persmannen. Hij' stel de een fototoestel op. De andere begon Bim te interviewen. „Oefent U- voor een spoorzoe kersfilm?" vroeg hij beleefd. Maar Bim was met in de stem ming voor de pers. „Wij wensen met rust te wor den gelaten", zei hij stroef. Chap lin had de pers nog niet ontdekt. Ongelukkigerwijze liet hij zich juist zien van een kant, die in films minder vaak kon worden bewonderd dan zijn schilderachtige kop. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zijn goedkeuring gehecht aan een inleiding van de voorzitter, de heer H. D. Louwes, welke als ba sis voor de komende besprekin gen over de toekomstige land bouwpolitiek kan gelden. Deze uiteenzetting is ook ter kennis gebracht van de Minister van Landbouw. In deze inleiding gaat de voor zitter uit van de stelling, dat de landbouw moet leven onder het- -zelfde regime als het overige be drijfsleven. De landbouw moet eisen een leidend beginsel voor het economische en sociale leven. Hij kan niet dulden, dat men hem zelf onbeschut laat en aan de ander bedrijfstakken beschut ting biedt. Het leidende beginsel zal moeten zijn: bestaanszeker heid, ook voor boer en landarbei der. Dit eist een actieve land bouwpolitiek ten aanzien van de prijzen en de lonen, de uitvoer en de beheersing van de productie. Tegenover deze actieve politiek staat de plicht van de landbouw: doelmatig en hard werken en open staan voor het nieuwe. Daarnaast moet de landbouw in staat gesteld worden eigen ver antwoordelijkheid te dragen voor het volbrengen van zijn taak. Het fundament van de land bouwpolitiek is de voorziening van de binnenlandse markt en het in stand houden van een zo groot mogelijk export. Een redelijke beloning van boer en arbeider moet de basis zijn. Om dit te bereiken kan men niet buiten maatregelen, waardoor men bepaalde prijzen kan garan deren. De Stichting zal zich nog nader moeten beraden, welke mid delen hiervoor moeten worden gekozen. Daarvoor worden ver schillende voorstellen gedaan. Wel bestaat eensgezindheid met be trekking tot het afwijzen van een subsidiestelsel, van een toeslag per ha of andere dergelijke mid delen. Deze immers zouden de pro ductie uit eigen -bodem niet be vorderen. Hieraan zijn trouwens ook bezwaren van psychologische aard verbonden. Het spreekt vanzelf, dat men, De Badts stelde de plaats achter de molen voor, hetgeen B. en W. zullen overwegen. Ook kwam de plaats voor de woonwagens nog eens aan de or- <je, daar de bestaande toestand óp de duur onhoudbaar wordt. De he^f Haartsen vroeg of hier de schaapsstal niet voor te koop zou zijn. B. en W. zullen in hun volgende vergadering overleggen. De heer Haartsen vroeg inlich tingen over de in Schoondijke tc bouwen autoshow met garagë en merkte op, dat er reeds 2 garages in Schoondijke zijn. De Burgemeester merkte op, dat het motortractorbedrijf waar schijnlijk een grote vlucht zal gaan nemen. De heer Dhont vindt dat er misschien in de toekomst wel een derde garage r.odig zal zijn, maar dat terwille van de twee bestaan de garages er geen derde bij mag- komen. De Burgemeester lichtte het geval als volgt nader toe. Er werd gevraagd of ér een vergun ning werd gegeven om een auto show te bouwen. Aan deze auto show zou dan een service-station worden toegevoegd, waar dan ook een garage bij hoorde. Nu wordt het geval zó ver draaid dat er een garage gebouwd zal worden, met een showroom, waar dan wel eens een auto inge- plaatst zou kunnen worden. De heer Haartsen merkte op, dat de aanvrager met streken bezig is, en dit geheel dus gewei gerd zou moeten worden. In de volgende raadsvergade ring worden deze kwesties nader bekeken. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. indien men enerzijds maatregelen wenst, die bepaalde prijzen garan deren, zich anderzijds niet kan verzetten tegen maatregelen, die ae Droduetie regelen. De Stich ting is zich dit ten volle bewust. Ook hier staat -men weer op een terrein, dat nog nadere onder zoekingen vergt. In *e dertiger jaren regelde men de productie met maatregelen, die van directe invloed waren op het individuele bedrijf. Tegen dit systeem rijzen in boerenkringen wel zeer ern stige bezwaren. De Stichting wil thans een onderzoek instellen naar de mogelëltiheid of men het zelfde doel kan bereilken door middel van een veevoederdistri butie, aangepast aan de bestaans- behoeften en de productiecapaci teit van het afzonderlijke bedrijf, Qoch zonder controle op de be drijven zelf. Indien de landbouw lonende prijzen wenst voor zijn producten, zal hij zich moeten afvragen of hii met zijn productie nog wel op de goede weg is. Onlangs -is door de Stichting voor de Land bouw een studiecommissie inge steld, die een onderzoek zal in stellen naar de nationaal meest verantwoorde bestemming van de melk, een studiecommissie, die hetzelfde doen zal met betrekking tot de aardappelen is in oprich ting. Ook voor andere sectoren zal een dergelijke studie nodig zijn, bijvoorbeeld voor de groen ten, voor het varkensvlees e.d. Dit onderzoek zal zich dan tevens moeten uitstrekken tot de afzet en verwerking der producten. Een van de moeilijkste vraag stukken van de landbouw is dat van het kleine boerenbedrijf. Het L.E.I. (Landbouw Economisch Instituut) zal weldra aanvangen met een stelselmatig onderzoek, met de bedoeling een gedocumen teerd inzicht in de positie der kleine bedrijven te krijgen. Nauw verband hiermede houdt het gehele probleem van het grondgebruik in Nederland en nie' minder dan van de emigra tiemogelijkheden. WIELRENNEN. Jan van Gelderen. 1-5 Aug. te Antwerpen in de „drie zustersteden"-wedstrijd zet te hij aan. Hij was de eerste die te Antwerpen arriveerde, even wel de eerste van de pechvogels, want reeds na 7 km werd hij door pech uitgeschakeld. 17 Aug. te Steendorp no. 26. 19 Aug. te Beverwaes asbreuk. 21 Aug. te Selzaete. Van Gel deren bevond zich in het tweede grote peleton, dat jacht maakte op drie ontsnapten, nl. v. d. Zan- de, Opstacker en Van Es. Te Zaffelare ontsnapten uit het peleton een tiental renners en gingen de vluchters achterna. Evenwel een uitstekende boom stronk speelde Van Gelderen weer nadelige parten. Hij was het weer die met dit leg-in-de- weg in aanraking mocht komen. Na hersteld te heibben kon hij het 4de peleton vervoegen. Evenwel gelukte het hem, na een formidabele krachtproef te zamen met Speekaert op de 3de groep te komen. Hij [bereikte ondanks z'n pech als no. 14 de finish en reed een goede koers. Met belangstelling zien wvj uit naar de wedstrijd van'a.s. Zater dag- te St. Nicolaas. Moge hij daar z'n goede vorm vinden en 'zonder pech op een eer volle plaats eindigen. Dit zou reden tot juichen geven en de twijfelaars en uit-de-boom-kijkers er toe kunnen (bewegen, onze enige binnen de Zeeuws-Vlaamse grenzen wonende beroepsrenner te steunen in z'n wil onze kleuren hoog te houden, in welke een iedere sportlierhebber dan toch gaarne zou delen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3