D©l DA1 r Provinciale Landdag L.J.G. ?te Axel UIT DE PROVINCIE J|^ i De stad onderdegrond Binnenlands Nieuws Critiek op Rijksbemiddelaars 25.000 Duitsers uit Denemarken Hoewel Fluvius op het kan tje af verstek liet gaan, zag het er aanvankelijk Zaterdag iet wat somber uit met hetgeen t.o.v. deze Landdag in het voor uitzicht was gesteld. De Oom missie van voorbereiding had zich heel wat moeite getroost. Een met groen, vlaggen en emblemen gepavoiseerd podium, daarom heen de zitplaatsen en de volledig en perfect uitgeruste geluids-in- ,stallatie, dit alles deed een drukke toeloop verwachten van leden der Landbouw Jongeren Gemeenschap uit alle delen der provincie. Maar de oogstwerkzaamheden, reeds door zovele regendagen opge schort en uitgesteld en allerlei festiviteiten elders en in de om geving, zij zullen tesamen wél alle van invloed zijn geweest op het bezoek, dat nu niet bepaald over weldigend, alhoewel tenslotte nog bevredigend was. Daardoor werd het aanvangsuiur verlaat en het was reeds 11 uur toen de vice- voorzitter, de heer Cevaal uit Serooekerke, zijn openingswoord kon uitspreken, onder hetwelk het gehoor door aankomst van bussen uit verschillende richtingen nog gestadig groeide. De toon van het inleidend woord van de 2de Voorzitter was enigszins op mineur afgestemd, maar gaf een getrouwe weer spiegeling van wat er in land- bouwkringen leeft en gist, nadat aan de beide sprekers een woord van uitzonderlijk welkom was ge richt. Daarnaast mistten wij de opmistische toon niet ten aanzien van de voorlopige uitkomsten van de oogst 1948. Het Regerings jubileum en „de jongens over zee" die ook uit de gelederen van het L. J. G. zijn aangevuld, waren altemet zaken die de werkelijk heidszin naast de problemen waar deze tijd zwanger aan gaat, niet weg vermochten te doeze len. Een waarschuwende stem tegen de algemene vervlakking van deze tijd, een klaar oog t.o.v. het groeiende communisme en een opwekking tot bestendiging van het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje, vormden het slot van het uitvoerige ope ningswoord. Daarop sprak Ir. M. A. Geuze over „Op weg naar de toekomst". Ook deze spreker kon de ogen onmogelijk sluiten voor de geest- vervlakkende invloed, zo funest voor onze tegenwoordige jeugd. Het motto: „Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn" doet zich alierwege gelden en met een ver basterend cynisme schijnt alle on derscheid tussen goed en kwaad Op vaalk huiveringwekkende wijze te worden weggevaagd. De in vloed van dansvloer* en bioscoop, het veelgodendom van de moderne mens, voor wie een voetbalwed strijd schijnt geworden te zijn tot een soort van opium, hebben zelfs het innerlijk der platte- landsjeugd voor w.ie het' isole ment al meer is opgeheven aangetast. Toch staat de menta liteit van ons boerenvolk heel Wat hoger genoteerd dan die van de jeugd in de grote steden, die avond op avond verpozing zoekt in de jacht naar goedkoop ge not, ja avonden in iedere week tekort komt in deze zucht naar sensatie en al wat prikkelt. Nie mand is meer tevreden met de plaats die hem is aangewezen, wat hij met voordelen aantoont. Losgeslagen van het anker schijnt het al te zijn. Spreker wijst op het woord van Prediker: Die zijn land bebouwt zal brood eten!" Daarna bespreekt hij de ver houding tot het buitenland, waar een groeiend agrarisch besef op resultaten wijst. Verhoging van ons peil ook waar het onze voor treffelijke paardenfokkerij be treft, is dubel geboden. Waar men in Frankrijk en Engeland de ach terstand ophaalt, dienen wij ons te concentreren op kwaliteitsver betering met zoveel mogelijk op zijde zetten van de kankerzucht. De toegenomen taak van de vrouw en het landlbouwhuishoud- onderwijs, zijn dingen die arbeids vreugde zullen verhogen en ons wars doen zijn van een oppervlak kig leven. Spreker eindigt met te verwijzen naar een gedicht van de in het verzet gevallen Jan Kampert en legt de nadruk op diens woorden: met spade en brein strijdend voor naastenliefde en gerechtigheid en strevende naar het Koninkrijk Gods Alge meen applaus.) Na de middagpauze trad aller eerst het Land van Axelse L.J.G.- orkest op met tal van populaire nummertjes muziek, afgewisseld door refreinzang. Onder leiding van mevr. Stuit- kens, uit Terneuzen, hadden ver- volgens volksdansen plaats, die zeer in de smaak vielen, waarna de bekende mevr. Van« Dorp IJ pma, beter bekend als Jo IJprna een hoog gestemde rede hield over het onderwerp: „Kiest een vrouw, die het bedrijf kent." Deze spreekster heeft naam als schrijfster van ook in landbouw- kringen vooral gretig gelezen ro mans, doch bleek ook de gave van het gesproken woord te bezitten. Op haar rede, die speciaal het ■vrouwelijk deel onzer landbou wende bevolking aanbelangt menen wij nader terug te moeten komen. De Zuid-Bevelandse musici lie ten zich als afwisseling van het nuttige met het aangename intus sen nog horen en daarop was het openluchtgedeelte van deze Land dag afgesloten. De namiddag riep de deelne mers vervolgens naar het „Cen trum" waar de „Ghesellen van den spele" uit Hulst hier ander maal het bekende streekstuk van Drs. Lockefeer ten tonele brach ten. Dit brok „Land van Axels" oorlogsbeeld uit de achter ons liggende oorlogsjaren werd in dit milieu op bijzonder hoge prijs ge steld, gewaardeerd en aangevoeld. Het is een beeld van het land, waarin de boer zichzelf ten voe ten uit vindt getekend, met al zijn vooroordeel en gebreken, zijn koppige halsstarrigheid en zelf zucht, zijn oerconservatisme, ge grond op zijn bijbelse visie, maar ook in zijn liefde voor het erfelijk domein van de grond, die hij be bouwt en het Vaderland, waarbij zijn karaktertrekken van stoere degelijkheid een imposante ken schetsing daar stellen van zijn betekenis voor Ijët volk, waarvan hij een zo integrerend deel vormt. 'Met bijzondere bijval werd dit stuk alhier andermaal vertolkt en spelers en regie verdienen op nieuw warme hulde voor hun stoer en gedegen spel. En zo mocht deze L.J.G.-land- dag, hoewel niet oP een massale belangstelling bogend, weer in alle opzichten geslaagd heten. De benedenzaal van het „Cen trum" was geheel gevuld bij de opvoering van „Zondvloed". TERNEIJZEN. Gemeenteraad. Men verzoekt ons nog te ver melden, dat na voorlezing van de verklaring van Burg. en Weth. betreffende de bioscoopkwestie door Burgemeester Tellègen in de raadszitting van Donderdag j.l., de Wethouders verklaarden, dat het alleen de schuld van de bios coopexploitant is, dat de biosco pen zolang gesloten zijn gebleven. Deze hadden reeds drie maanden eerder geopend kunnen worden indien deze exploitant drie maan den geleden het standpunt had ingenomen hetwelk hij nu in neemt. SCHOONDUKE. Kon. Militaire Kapel. Ter gelegenheid van de opening der jubileumfeesten gaf de Kon. Militaire Kapel Vrijdagavond een concert op de weide van de heer De Zwarte. Het initiatief tot het geven van dit concert was uitge gaan van de plaatselijke Oranje vereniging. Bij aankomst in de gemeente werd de Kapel met haar direc teur, Kapitein R. van Yperen. door het gemeentebestuur ont vangen. Voor het concert bestond van zelfsprekend grote belangstelling en uit vrijwel alle West Zeeuws- Vlaamse gemeenten waren de, muziekliefhebbers naar Schoon- dijke samengestroomd, teneinde deze voortreffleijke kapel te be luisteren. En hoewel de verwach tingen ongetwijfeld hoog gespan nen waren, dient te worden ge zegd, dat de sublieme wijze, waar op het zeer gevarieerde program ma ten gehore werd gebracht, deze verwachtingen verre over trof, hetgeen wel bledk uit het meermalen op een ovatie gelij kende applaus. Toen dan ook na afloop van het concert, burgemeester Van Rosevelt, Directeur en Kapel in bijzonder hartelijke bewoordingen dankte voor het muzikaal genot, dat geschonken werd, was dit elk der aanwezigen uit het nart ge grepen. Besloten werd hierna met het bekende „Turf in je ransel", waarna de gasten hun diverse kwartieren opzochten. En hier mede behoorde een voor de West Zeeuws-Vlaamse muziekliefheb bers onvergetelijke avond weer tot het verleden. SLUISKIL. Laus Deo-toumée. Ten bate van de wederopbouw van het door de oorlog vernielde Klein Seminarie te Ypelaar, maakt het mannenkoor „Laus Deo" met het knapenkoor „De jonge Markiezen" én het koper kwartet van „Kolping's Zonen", alle uit Bergen op Zoom, sedert 14 Mei een tournée en moesten Zondag j.l. concerten worden ge geven te Hontenisse en Hulst. Van deze gelegenheid maakte de Parochieraad alhier gebruik om deze gezelschappen uit te nodi gen een ooncert in te lassen te Sluiskil. In de Hoogmis voerde het man nenkoor allereerst uit de missa „Papae Marcelli" van da Pales- trina, waarbij de krachtige samen zang en het machtige orgelge luid der bassen bijzonder opviel. Na de H. Mis werd op voortreffe lijke wijze uitgevoerd het „Dom ine salvarn fac'" van Giezen, een heil- muggen vliegen vlooien luizen.» p. D.T. POEDER in de practisch e en voordelige .,$tuifzalc 65 'cent (Ingea. Med.) Roman door CHHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d''OBÉRON 14) (Nadruk verboden.) „Hoe kunt u deze prachtige tuin afschuwelijk noemen en in dit heerlijke huis nog van een mooier en groter dromen?' ..Bah!" zei Evelyne onbekom merd, „dat kan ik mij veroorlo ven! Charlie doet zulke gewel dige zaken! Hij verdient kapita len met (graan en olie, zonder de winsten van zijn staal- en ijzer fabrieken mee te rekenen! En dan nog zoveel andere onverwach te speculaties. Toen Charlie de terreinen rondom deze heuvel voor bijna niets kocht, was dat een ge weldige speculatie. De terreinen hadden toen absoluut geen waar de, men zei dat het hier spookte en dat de steengroeven het bou wen onmogelijk maakten! Nu is het kleinste stukje van deze uit gestrekte terreinen een kapitaal waard. Mijn man verdient mil- lioenen... maar dat is nog^ niet genoeg voor al mijn grillen." Ondanks haar onbewuste ver waandheid was Evelyne zeer be koorlijk. Hoewel haar regelmatig gezicht zonder veel uitdrukking was, dwongen haar prachtige zwarte ogen bewondering af. Evelyne ging voOrt: „Charlie is mij dat trouwens verschuldigd. Het ia zeer vernederend voor mij, die afstamt van de beroemde „Vier Honderd", om mevrouw Stone te heten!" Door de geopende deuren tra den vrienden en bekenden van Evelyne binnen, zonder aange diend te worden. Zij veronacht zaamden iedere conventionele plechtstatigheid en lieten zich op hun gemak in de zachte fauteuils vallen, om dadelijk aan het ge sprek deel te nemen. Geleidelijk stroomden de bezoekers en be zoeksters naar binnen. De c?n~ versatie van al deze schatrijke Amerikanen was vreselijk leeg en onbeduidend Op snoevige manier vertelden zij elkander de laatste nieuwtjes en steeds zagen zij daarbij kans om hun geweldige uitgaven te doen uitkomen. Na enige tijd ging Evelyne, ge volgd door haar vrienden, naar de eetzaal, die hoewel het nog dag was, door ontelbare electrische lampen verlicht was. Een late lunch was daar opgediend, op een schitterend met rozen versier de tafel. Om deze grote tafel heen waren kleinere tafeltjes voor de thee geplaatst, elk om ringd door comfortabele fauteuls. Eindelijk kwam Charlie Stone bin nen. Evelyne was de enige, die geen aandacht aan hem schonk. Toen hij zich over haar heenboog, bracht zij machinaal haar vinger toppen bij de lippen van de goe dige reus, zonder haar gesprek met haar vriendinnen af te bre ken. Van verre sloeg Jacques mijnheer Stone, de heer des hui zes, gade. De zakenkoning glim lachte, drukte vele handen, onder vroeg of antwoordde, maar geen ogenblik wendde hij zijn ogen van bet stralende gezicht van Eve lyne af. Aan die blik alleen kon Ber- mond raden, hoe hartstochtelijk Evelyne door haar man bemind werd. hoewel deze toch altijd meester .bleef van zijn geringste emoties. Mevrouw Stone, die beminnelijk wilde zijn voor de man, die zij als de verloofde van Janine beschouw de, naderde Jacques en zei: „U drinkt geen thee, zoals ik zie. Zoudt u misschien een glas port of iets dergelijk willen hebben?" Toen Jacques weigerde, zei zij, bede voor onze Koningin, welk nummer met medewerking van het koperkwartet in de stamp volle kerk een grootse indruk maakte. Hierna werd op het priesterkoor een aanvang gemaakt met de uitvoering van het concert. Het koperkwartet voerde uit,het An dante van Peuerl, het Allegro van Haydn, Sanotus van Schubert en Lof zij den Heer! Het knapen koor zong „Hodie" van Orl. Las- sus, „Wees gezegend" van Lorne- zo Perosi, „Maria beminnen" en „Mariaklokje". Vooral het laatste nummer gaf de jeugdige solist de gelegenheid zijn fijn en zuiver stemgeluid te doen horen. Het mannenkoor zong „Oeulus non vidit" en een negro spiritual „Waart g'erbij", waarin de dich ter de huiver bezingt, die hem be ving bij het aanschouwen van Jezus' kruisiging en graflegging, waarna als waardig slot vo'gde het „Ave Maria" van Hubert Ouypers, door het vijfstemmig ge mengd koor. Na de uitvoering van dit con cert, dat voor Sluiskil een evene ment betekende, dankte de eerw. Pater-Gardiaan de medewerken den voor het gebodene. Hij wenste hun veel succes op hun verdere tournée, met hur. zang Laus Deo, ter ere van God. Hierna begaf zich het uit meer dan honderd personen bestaande gezelschap naar hotel Jacobs, waar koffie werd gedronken. Naar wij vernemen, heeft de opbrengst van collecte en adver tenties ca. 475 bedragen, een resultaat dat de parochie zeer zeker tot eer strekt. VIJSSENIGEN. De jubileumfeesten. De viering van het Regerings jubileum wordt qP Maandag 30 'Augustus te Vlissingen begonnen met een herdenkingssamenkomst in de grote St. Jacobskerk, waar aan de Vlissingse oratorium- en orkestvereniging onder leiding van Jan Kuiler zal medewerken. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer A. Schout. Vervolgens zullen ver tegenwoordigers van onderschei dene kerkgenootschappen het woord voeren. Na afloop van deze samenkomst zal het jubileum vuur op het Bel- lamypark worden ontstoken, welk vuur door estafette-lopers van de grens der gemeente is gebracht. Het zal tijdens de feestdagen blij ven branden. Dinsdag 31 Augus tus worden ten stadhuize de ge nodigden ontvangen. Voorts ver meldt het programma een vlag- genoptocht, een wielerwedstrijd, een sprookjesoptocht, een strand feest en een turn-demonstratie. Een fakkeloptocht en vuurwerk op de Boulevard besluiten de feestelijkheden. Finse scholen. Burgemeester en Wethouders hebben de raad voorgesteld, te besluiten tot aankoop van twee houten Finse scholen, elk van zes lokalen. Een ervan zal bestemd worden voor openbare lagere school, terwijl de andere in bruik leen zal worden gegeven aan de Vlissingse schoolvereniging. Met de bouw dezer scholen is een be drag van 180.000 gulden gemoeid. In een communiqué van de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw wordt critiek geoefend oP de wijze van behandeling der collectieve arbeidsovereenkomsten door het Ooilege van Rijksbemiddelaars. Deze „ernstige ontstemming' vloeit voort uit de traagheid waarmede bij het College aanhan gig gemaakte C.A.O.'s worden af gewerkt. Van verschillende col lectieve contracten is sinds ge ruime tijd niets meer gehoord. Ook zijn ernstige bezwaren gere- plotseling van idee veranderend: „Komt u mee, dan zal ik u aan majoor Bogg voorstellen.," Bermond liet weldra de majoor met zijn vervelend gesprek aan 'n ander over en naderde een gToep ernstige sprekers. „Het probleem is zeer eenvoudig en kan aldus samengevat worden: het inistinct voor het voortbestaan van ons ras moet alles domineren! Ons land moet een land voor blanken blij ven. Het grootste gevaar vormen de Chinezen. Zjj nemen van onze l>eschaving over, wat deze aan slechtheid en laagheid bezit. Zelf hebben zij sedert drie duizend jaar niets voortgebracht. Zij heb ben geen energie! Dieven en laf aarden zijn het, altijd klaar om wanorde te stichten! Philantro- pisch te zijn tegenover die men sen, is niet alleen tijdverlies, maar geeft hun een minachtend idee over onze zwakheid!" „O! Alstublieft heren, spreekt u niet over de Chinezen!" verzocht mevrouw Stone, die de «laatste zin nen gehoord had Jacques vroeg zich .ongerust af, naar welke gesprekken hij nu nog zou moeten luisteren, toen Char lie hem zacht op de schouder tik te. „Heeft u de zaak Smith niet vergeten, Bermond?" zen tegen de werkwijze van het college, dat vergaderingen voor betrokkenen bij overeenkomsten belegt zonder dat deze betrokke nen voordien van de bezwaren van dit college tegen de onder havige ontWerp-overeenkomsten op de hoogte zijn. Aangezien de hoofdafdeling So ciale Zaken van de Stichting voor de Landbouw het niet langer ver antwoord acht de bedrijfsgenoten onkundig te laten van de tussen werkgevers en werknemers over eengekomen ontwerp-C.A.O.'s, is opdracht gegeven deze terstond te publiceren. De bezwaren zullen ter kennis worden gebracht van de Minister van Sociale Zaken, de Stichting van de Arbeid en van het College van Rijksbemiddelaars zelve. De hoofdafdeling Sociale Zaken voegt hieraan toe, dat voorstellen en opmerkingen ten dienste van het mantelcontract in de land bouw voor het volgend jaar, vóór 15 October a.s. in haar bezit moe ten zijn, ook al zijn de contracten voor dit jaar nog niet afgesloten. Als resultaat van de door de Deense Minister van Buitenland se Zaken, Rasmussen, met de Britse en de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland ge houden besprekingen zullen 25.000 Duitsers, die sedert het einde van de oorlog in Denemarken vertoefd hebben, terugkeren naar de Britse en de Amerikaanse zólne van Duitsland De repatriëring zal deze week een aanvang nemen. Onder de 25.000 Duitsers bevin den zich vierduizend voormalige militairen Per week zullen twee duizend personen gerepatrieerd worden. Er zullen twintigduizend Duit sers naar de Britse z&ne gaan en vijfduizend naar de Amerikaanse. Over de hoofdlijnen van de over eenkomst was men het reeds enige tijd geleden eens geworden, aldus de Deense zegsman. Rasmussen zal deze week naar Baden-Baden gaan om de Franse militaire gouverneur, generaal Koenig, te verzoeken een aantal van de Duitsers op te nemen, die nog in Denemarken overblijven Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de besprekingen van Rasmussen met de Sowjet- Russische autoriteiten te Berlijn over het vluchtelingen-vraagstuk zonder resultaat zijn gebleven. Rasmussen heeft te Berlijn ook een handelsverdrag tussen Dene marken en de Bizone ondertekend. MOTORRIJDER EN FIETSER GEDOOD. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien zijn op de Middelsluis dijk te Numansdorp de 28-jarige motorrijder H. Rietveld, die kort geleden als oorlogsvrijwilliger uit Indië terugkwam en de 58-jarige wielrijder K. van Rietschoten met elkaar in botsing gekomen. Bei den werden op slag gedood. Daar niemand de botsing gezien heeft, is het niet mogelijk de oorzaak vast te stellen. FABRIEKSBRAND TE EERBEEK. Te half vijf brak Maandagmid dag brand uit in een grote loods met balen papier van de firma Huiskamp en Sanders te Eerbeek. Daar men bevreesd was dat de hele fabriek een prooi dér vlam men zou worden, alarmeerde men behalve de Eerbeekse brandweer ook die van Dieren, Apeldoorn en Brummen. In korte tijd wist men het vuur meester te worden, al duurde de nablussing nog gerui me tijd voort. De brand was ont staan door een brandende pot met teer, die vermoedelijk te dicht bij de papiervoorraad was gezet. Verzekering dekt de schade. „Neen, mijnheer. Ik ben uitge nodigd om vanavond bij Tao te dineren." „Prachtig! Gaat u nu naar Nestori? Dan breng ik u in mijn auto, ik moet nog naar mijn bu reau voor het diner." „Graag mijnheer Stone! Ik kom!" Enige minuten later vlo gen Bermond en Stone met een razende snelheid door de zaken wijken van Kowa. „Het spijt mij, dat ik u niet langer kon laten blijven," verontschuldigde de za kenkoning zich, met zijin goedige glimlach, „maar het is voor ons van het grootste belang dat de opzichter gevonden wordt! Hier is de chèque. Geef haar aleen dan aan Tao, wanneer u zeker bent van het resultaat. De chèque is alleen aan onze bank inwisselbaar, na mijn advies, en Peter Smith moet natuurlijk eerst in de fa briek zijn! Ik reken op uw han digheid, om deze zaak tot een goed einde te brengen!" De auto hield stil voor hotel Nestoria. Stone drukte stevig de hand van zijn secretaris en riep hem nog toe: „Tot morgen! Ik weet dat je erg dapper bent, Ber mond, maar waag je niet onge wapend in de Chinese wijk!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2