BINNENLANDS NIEUWS Actie tegen projectielgevaar SPORTNIEUWS dodelijk ongeval. Systematische verkeers- waarnemingen in ons land Het broodrantsoen in Nederland en België Oc aanslag te Gent De appel en de revolver Nieuwe aankoopmachii- gingen van de Eca De strijd tegen de duurte in Frankrijk Ijzerbedevaart naar Diksmuide N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmij Vliegtuigongeluk in de V.S. De levensloop van Klokke Roelant ENORME BRAND TE GOEAM. Vrijdagavond geraakte op de emmastraat een aanhangwagen van een kermsbedrijf los van de truck. De zware wagen schoot met flinke vaart over de weg en trof de 13-jarige wielrijder J. van Ekeren, die door de achterwielen werd geraakt en vrijwel op slag dood was. Ook een 69-jarige wielrijder werd overreden, doch kwam er met een zware hersenschudding af. De wagen kwam tegen een boom tot stilstand. ECHTELIJK DRAMA. Omstreeks twee uur Zaterdag nacht heeft de 65-jarige haven arbeider A. R. uit de Róntgen- straat te Rotterdam in zijn wo ning getracht zijn 35-jarige vrouw J. J. R.S. van het leven te be roven. Terwijl zijn vrouw sliep heeft hij haar met een bijl enige slagen op het hoofd gegeven. Na deze daad spoedde hij zich in nachtgewaad met de bijl naar het politiebureau aan de Nassau - kade en bekende daar zijn daad. De vrouw, die in ernstige toe stand in het Zuider Ziekenhuis is opgenomen, verkeerde (Zaterdag morgen nog in levensgevaar. Als motief voor zijn daad gaf de man op, dat hij thuis niets meer te vertellen had, slecht ver zorgd werd en geen eten kreeg. De vrouw had bovenden ongeveer tien dagen geleden kennis ge maakt met een grondwerker uit Amsterdam. Thans had zij ge dreigd. samen met haar nieüwe vriend hem uit de weg te zullen ruimen, zodra de Amsterdammer weer in de Maasstad zou zijn om met haar uit te gaan. Zo was hij gekomen tot de daad, waarover hij nu berouw toonde. INBRAAK. Vrijdagnacht hebben dieven zich toegang verschaft tot het maga zijn van de coöperatie ,,De Een dracht" aan de Middenweg te Haarlem. IZij braken de cassa open Tn nainen daaruit het aanwezige be drag van ƒ400. Veel belangrijker echter was hun buit aan opge plakte levensmiddelenbonnen. In totaal namen zij ruim 7500 bon nen van suiker, margarine, kaas cacao en zeep mede. Verder be hoorden nog een doos met 90 cho coladerepen en een in het maga zijn aanwezige fiets tot de buit. OPGRAVINGEN IN TWENTHE. Op de Zandhorst, een terrein in de nabijheid van Oldenzaal aan de weg naar Gammelke, worden op gravingen verricht, onder leiding van Dr C. C. W. J. Heyszeler, conservator van het Rijksmuseum Twenthe te Enschedé. Talrijke in teressante vondsten zijn reeds ge daan. In de de afgelopen week aijn reeds 30 kringzetgraven bloot gelegd, waarin 15 urnen werden gevonden. Deze dateren uit 400 jaar vóór Christus. Bovendien is in de afgelopen weken een onder zoek ingesteld in een grafheuvel, waarin men drie gave menselijke geraamten heeft gevonden. Het staat nog niet vast uit welke pe riode deze geraamten stammen. WINKELS VAN BAARLE-NASSAU GECONTROLEERD. Vrijdagavond werd de Neder lands-Belgische grensplaats Baar- le-Nassau in opschudding ge bracht door een overval van twee ambtenaren, politiebeambten en kommiezen. De massale overval geschiedde door een 15-tal C.C. D.-ambtenaren en politiebeamb ten alsmede een aantal kommie zen uit de grensstreek. In korte tijd werden alle Nederlandse winkels, waar Belgische artike len worden verkocht, bezet en contrabanden, die alleen in Bel gische winkels mogen worden Op initiatief van de A.N.W.B. is de Rijkspolitie begonnen met het verrichten van de eerste uit voerige systematische verkeers- waarnemingen in ons land. In het kader hiervan zijn onlangs, ge durende een zestal dagen, op het kruispunt Haagse Schouw op de weg Amsterdam's-Gravenhage, door een aantal verkeersdeskun- digen verkeersfouten der wegge bruikers aangetekend, waarbij per teldag 400 tot 600 notities werden gemaakt. Kleinere fou ten, zoals b.v. het geen richting aangeven door wielrijders, wer den daarbij niet eens genoteerd. Uit deze waarnemingen zullen later conclusies in het belang van de verkeerswetenschap ge trokken worden. De A.JJ.W.B. in nauwe samen werking met de Rijkspolitie en de Rijkswaterstaat hoopt op deze wijze in het bezit te komen van gegevens, welke voor verschillen de doeleinden dienstig kunnen zijn. Zo kunnen in de al dan niet veelvuldig gemaakte fouten aanwijzingen liggen ten aanzien van de juiste of minder juiste structuur van kruispunten. verkocht, bestaande uit chocoladfe, sigaretten, shag, koffie, thee en zuidvruchten, in beslag genomen. Tevoren ondervonden de Neder landse winkeliers nooit last bij de verkoop dezer artikelen, zo deelt men ons uit deze kringen mede, en waar Belgische en Ne derlandse neringdoenden in el- kaars onmiddellijke omgeving ge vestigd zijn, vaak naast elkaar, werd het de gewoonste zaak ter wereld gevonden, dat in de Ne derlandse winkels vrije verkoop bestond. Het drastische ingrv, pen verwekte grote ontstemming onder de bevolking. Tot botsin gen kwam het evenwel nergens. Tegen de betrokken winkeliers werd proces-verbaal opgemaakt De controle geschiedde op last van de economische Officier van Justitie in Breda. Een en an der hield verband met de over treding van de deviezenvoor- schriften. Volgens „Le Peuple" zal het Belgische broodrantsoen in Sep tember verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maatregel, aldus De Peuple, is een eerste stap naar de opheffng der broodrantsoenering, die op 1 Oct. of uiterlijk 1 Nov. zal worden af gekondigd in overleg met Neder land, dat hetzelfde besluit zal nemerf Uit officiële kringen op het ge bied der voedselvoorziening te 's Gravenhage verneemt het A. N. P., dat een verhoging van het broodrantsoen of eventuele op heffing van de rantsoenering in Nederland uiteraard steeds onder werpen van studie uitmaken. De mededeling, dat ook Neder land op 1 October of uiterlijk 1 November de broodrantsoenering zal opheffen werd onjuist ge noemd. In verband met de op het huis van Prof. Franssen gepleegde bomaanslag verneemt de „Nieuwe Gids", dat de professor een in het Frans gestelde dreigbrief ontvan gen had, waarin hij gesommeerd werd de Ijzerbedevaart te annu leren. De brief eindigde met de worden „Vivre la Belgique. Vive Iel France." Ten tijde van de aanslag ver bleef Prof. Franssen in Maas tricht, waar één van zijn zoons tot priester gewjjd werd. Het „Comité van actie en waak zaamheid" dat tegen de bedevaart heeft geprotesteerd, heeft een motie aangenomen, waarin elke daad van geweld, ook de aanslag te Gent, wordt betreurd. nagedachtenis van de „voor Bel gië en Vlaanderen, gesneuvelde Vlaamse soldaten". De spreker., eisten de herbouw vari de hor toren en een ruimer Vlaams aan deel in 's lands beleid. Omtrent 't geval van de Noor se justitie-ambtenaar, die de pi loot van een luchttaxi tijdens de vlucht in de nek schoot en later zeide per abuis zijn revolver uit zijn koffer gepakt te hebben in- plaats van een appel, die hij de piloot zou hebben willen aanbie- i den, is thans nadere opheldering gegeven. De 3-mibtenaa.T' heelt j namelijk bekend, dat hij onder invloed van neerslachtigheid en angst voor ziekte zelfmoordplan nen koesterde. Hij had de lucht taxi gecharterd om, voordat hij zijn plannen tot uitvoering bracht nog een bezoek te brengen aan zijn vrouw. Tijdens de vlucht had hij de revolver te voorschijn ge haald en deze tegen de nek van de piloot gedrukt om te zien, hoe deze op het voelen van het koude staal zou reageren en daarbij was, aldus de bekentenis, de re volver per ongeluk afgegaan. De piloot is inmiddels van de beko men verwondingen hersteld. De E.C.A. heeft opnieuw aan koopmachtigingen verleend tot een gezamenlijk ibedrag van 19.590.667 dollar. De toewijzing aan Nederland is voor tarwe uit de V.S. ten bedra ge van 2.560.336 dollar en petro- leumproducten uit de V.S. voor 74.3000 dollar. Naar Vrijdag werd bekend ge maakt hebben de machtigingen, die de E.C.A. in de weetkpenode, eindigende Woensdag j.l. voor reeds verrichte en nog te verrich ten aankopen heeft verstrekt, 'n totale waarde van 81.393.807 dol lar, waardoor het totaal der als schenking beschikbaar gestelde gelden steeg tot 1.188.321.689 dol lar. De nieuwe aankoopmachti- gingen voor Nederland beliepen in totaal 2.140.965 dollar, waar van voor tarwe en tarwebloem 190.065 dollar, lichte- en middel zware vrachtauto's, bestelauto's en tractor-vrachtauto's 1.550.000 dollar en voor binnen- en buiten banden voor vrachtauto's en autobussen 400.000 dollar. Zondag is te Diksmuide de ijzerbedevaart gehouden. Be slechtigheid verliep orde v ol. Drie toespraken zijn gehouden, waarin hulde is gebracht aan de Oe Franse Premier, André Ma rie, en de Vice-Premier, Leon Blum, hebben vergaderd met de Ministers van Landbouw en Fi nanciën. Na de vergadering heeft de Minister van Landbouw Pfimlin, verklaard, dat boeren, die niet aan hun vee-leverplicht voldoen, zwaar zullen worden ge straft. De regering had besloten krachtige maatregelen te treffen om de vleesprijzen omlaag te brengen. A.s. Dinsdag zal men on een dergelijke vergadering de producten brood en melk be spreken. Teneinde te voorzien in de va cature ontstaan door het plotse ling overlijden van de heer L. C. M. van Eendenburg, heeft de raad van beheer van de N.V. Verenigdge Nederlandse Scheep- va arbmaatschappij te 's-Graven hage benoemd tot voorzitter van de eraad van beheer de heer H. A. Crommelin, directeur der Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. Op de luchtmachtbasis te Ra pid City (South Dakota) is Vrij dagmiddag aan het einde van een startbaan een Superfort neerge stort en geheel verbrand. Zeven tien personen ikwamen om het leven. Het toestel steeg juist op voor een oefenvlucht. Een uur na het ongeluk waren de wrakstukken nog .brandende. i I (Van de correspondent van het A.N.P.) Nu klókke Roeland, „de grote Beiaard van het Belfort" omlaag wordt gehaald om te Doornik te worden hergoten, komen verschil lende gebeurtenissen uit het le ven van deze befaamde klok in de herinnering terug. De eerste 'klok van deze naam is in 1314 gegoten en liet zich bij alle belangrijke gebeurtenissen in het leven van Gent horen tot 1659. Het opschrift zeide onder meer: die gheheeten es Roe land. Als men se luut es sburme int landt". De naam »is ontleend aan die van de held «in het Franse Ro- landslied, wiens 'hoorn immers ook voor dreigend gevaar waar schuwde. Men luidde de klok vooral in verband met krijgsge- beurtenissen, die in die tijden voor Gent niet zeldzaam waren. Toen in 1539 de Gentenaren te gen Karei de Vijfde in opstand waren gekomen, en het verzet on derdrukt werd, hield de door de Keizer opgelegde straf ook in, dat de klok verbeurd verklaard zou worden. Dit vonnis werd echter niet uitgevoerd. De oude Roeland was lastig te luiden, waarschijnlijk doordat de vorm te langwerpig was. In 1659 besloot men de 'klok te doen her gieten en dit werk werd opgedra gen aan de Nederlander Pneter Hemony. De nieuwe tegenwoordige Roe land was zwaarder dan zijn voor ganger. Hij vervulde zijn taak tot 1914 Pij luidde in Augustus 1914, toen de Duitse troepen Bel gië binnenvielen. Maar vier -i i a. 1i. A T: 'Vinfn/Mitiriknov r7iin Tv» rln ril Zoals bekend voert het Minis terie van Binnenlandse Zaken sinds enige tijd een actie om ouders, opvoeders en kinderen te wijzen op het grote gevaar, dat allerhande ontplofbare oorlogstuig en andere wapens, die op nog zo menige plaats in de Nederlandse bodem verscholen liggen, voor de jeugd oplevert. „De Bijenkorf" in Rotterdam, Den Haag en Am sterdam, alle Hema-zaken en de magazijnen van Vroom en Drees- mann hebben belangeloos voor dit doel étalages of stands afge staan, waarin op aanschouwelijke wijze het gevaar wordt voorge steld en de middelen worden aan gewezen om het te bezweren. Het aantal slachtoffers op dit gebied is op het ogenblik groter dan in 1945. Deze maand bracht een recorddag van 16 slachtoffers. Door eigen schuld werd 86 pet. van dit aantal de dupe, waarvan 68 pet kinderen betrof tussen 12 en 18 jaar. Het' Ministerie van Binnen landse Zaken heeft met behulp van psychiaters een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oor zaak van deze ongevallen en is tot de conclusie gekomen, dat ouders en opvoeders schromelijk tekort schieten. Zij wijzen hun kinderen niet op het gevaar en controleren niet waar ze mee spelen of wat ze in huis brengen. Behalve dat in de meeste geval len de slachtoffers hun onvoor zichtigheid met de dood moeten bekopen of voor hun leven onge lukkig zijn, wijst men er ook op, dat waar brand ontstaat, tenge volge van het in huis hebben van verboden wapenen, de ver zekering geen premie uitkeert en de brandweer het huis niet bin nentreedt. In Nederland zijn de gecarteer- de mijnenvelden zo goed als opge ruimd, doch ook deze kunnen nog verrassingen opleveren, daar de Duitse mijnkaarten allesbehalve betrouwbaar zijn. In de duinen en op het strand is het buitenge woon moeilijk mijnen te vinden, daar deze dikwijls zo diep onder het zand zijn verdwenen, dat mijndetectors er niet meer op reageren. Bovendien zijn er nog houten, glazen, bakelieten, bord kartonnen en geïmproviseerde mijnen, die ook geen reactie ge ven. Er blijven dus practisch al tijd mijnen achter. Men verkeert wel eens in de veronderstelling dat mijnen of ander explosief materiaal, dat lang in de grond heeft gelegen onschadelijk is geworden. Niets is minder waar. Ze blij ken door de chemische reacties, die zijn opgetreden, veel gevoe liger geworden en bovendien zijn de veiligheidspennen doorge roest. De Overheid doet wat zij kan, aldus een vertegenwoordi ger van het Ministerie, kapitein H. Van Ooyen, op een gehouden bijeenkomst in de „Bijenkorf" te Rotterdam, en geeft aan opvoe ders en de jeugd de dringende raad de politie onmiddellijk er Van in kennis te stellen, wanneer men ergens een of ander projec tiel ontdekt; voorts het niet op te nemen, niet miee naar huis te nemen, niet te demonteren. Met de meeste klem waar schuwt ze tegen het aanleggen van wapenarsenalen, hetgeen maar al te dikwijls gebeurt en dat velé ernstige ongelukken tenge volge heeft gehad en zij wijst er op, dat men straffeloos de politie ervan in kennis kan stellen, dat men wapens of ander oorlogstuig in huis heeft. De politie komt het dan afhalen. Om ook de jeugd op de scholen 'te bereiken, begint men deze week bij „Polygoon" aan de ver vaardiging van een onderwij s- film ouer dit onderwerp, die zo spoedig mogelijk voor de Neder landse schooljeugd zal gaan draaien. maanden later gaf hij de geest. Men vertelt in Vlaanderen, dat de Duitsers op 12 December 1914 bevel gaven de klok te luiden ter ere van hun overwinning, in O. Pruisen op de Russen behaald. Maar bij de eerste slag barstte Klokke Roeland en sindsdien heeft hij zich niet meer doen horen. DE ARRESTATIE VAN Ml KORENBERG EK, De Britse autoriteiten hebben de waarnemende commandant van de Sowjet-sector van Berlijn, ko lonel Yelisarof, verzocht de reden od te geven van de Vrijdag uit gevoerde arrestatie van Alfres Mueckenberger, het hoofd van het stedelijk kolenbureau. Het met Britse licentie ver- schijnennde Berlijnse Jjlad „Der Sozialdemokra" schrijft dat Fritz Hiller, directeur van het kolen- bureau van de economische oom- missie in de Sowjet-zöine, in zijn dienstauto naar West-Duitsland is gevlucht. In een reusachtige benzine-op- slagplaats van de Amerikaanse marine te Goeam op de Marianen, is brand uitgebroken na een ont ploffing. Of er slachtoffers zijn, is niet bekend. Geweldige steek vlammen schoten pp en de rook bereikte een hoogte van honder den meters. Nederland had wederom een wijziging in zijn ploeg gemaakt en versoheen nu aan de start met Plum. Van Est, Duyf, Grift, Voorting en Vinken. Reeds in de eerste ronden vie len er slachtoffers. De Hongaar Kiss Dala moest opgeven wegens kettingdefect, 2 vertegenwoor digers van India vielen uit, een paar renners waren het slacht offer geworden van 'n lichte bot sing, vlak na de start waardoor zij achterstand hadden verkregen en daar bevond zich ook bij onze landgenoot Duyf, die na de derde ronde reeds met een paar minu ten achterstand doorkwam. Het zag er naar uit, dat de grote favorieten een afwachtende houding aannamen. Elke ronde wferd vrijwel in hetzelfde tempo afgelegd, de zevende in 17 min. 37.9 sec., de 8e in precies dezelfde tijd. Voorting, de Fransman Moineau en de Italianen Pedroni en Fanti voerden het peleton aan, terwijl Grift reeds was terugge vallen op 600 meter en ook ande re deelnemers afzakten. In de tiende ronde zou de strijd pas goed aanvangen. Verschillen de demarrages hadden plaats en het teimpo was ook veel scherper dan in de voorafgaande ronden. Bij het passeren van de ere-tn- bune bleken 7 renners op kop te liggen, maar de jury was niet in staat de namen van deze 7 ren- sers aan publiek en pers mede te delen. Daarom hielpen verschil lende journalisten elkaar maar en het bleek, dat de volgende ren ners op kop lagen n.l.: Johansson (Zweden)Schenk (Zwitserland), Fanti (Italië), Lerno (België) en onze landge noot Van Est. De tijd van de tiende ronde was 16 min. 55.9 SGC. Met nog 7 ronden te rijden be gon er nu tekening in de strijd te komen, de groepen tekenden zich duidelijker af, het feit. dat reeds elf maal de Cauberg moest worden bestegen en een gelijk aantal malen de Geulenerberg moest worden afgedaald, deed zich gelden. De Zweed Harry Snell wereld kampioen op de weg- Met nog vier ronden te rijden, leek de beslissing reeds gevallen en menigeen voorspelde een over- winning* van de sterke iZiweed Harry Snel, die inderdaad veel en moeilijk werk in de kopgroep deed, alhoewel onze landgenoot Van Est, een beetje vreemd in dit gezelschap, zijn uiterste krachten inspande om het snelle tempo te volgen. Na de 15de ronde, dus toen er nog 3 ronden te rijden waren, had den Van Est, Vaenlund, Snell en Lerno 2 min. 55 sec. voorsprong op de Belg Lossie, die in zijn een tje reed, gevolgd door een groep van 7 renners, die bijna 3 min. 10 sec. achterstand hadden. Na de 16e ronde, welke was af gelegd in 18 min. .3 sec. lagen de vier vluchtelingen nog steeds op kop met een voorsprong van 3 min 3 sec. op de Belg Lossie. De voorlaatste ronde ging nu in en een versterkte politiemacht stelde zich bij de finish op om een regelmatige finish mogelijk te ma ken. In de laatste ronde nam Harry Snel zijn kans waar en met een grote voorsnrong behaalde hij de titel van wereldkampioen op de weg. Voor de tweede plaats moest de sprint beslissen en deze werd gewonnen door de Belg Lerno derde werd Vaenlunden en vierde onze landgenoot Van Est. Het eindresultaat van de wed strijd om het wereldkampioen schap op de weg voor amateur luidt 1 Snell, Zweden, 5 uur 13 mal. 22.1 sec.; 2. Lerno, België, 5 1810 4; 3. Vaenlund, Zweden, 5.18T0.8; 4. Van Est, Nederland, 3.1812.3; 5. Pedroni, Italië, 5.20.3.5. Een Tsjecho-Slowaaks leger vliegtuig is Zaterdag in het berg achtig gebied van Noord-West Bohemen neergestort. Drie leden van de bemanning en een passa gier kwamen hierbij om het leven. WIELRENNEN. De Wereldkampioenschappen te Valkenburg. Voor een niet talrijk publiek zijn Zaterdagmrogen elf uur de Wereldkampioenschappen wiel rennen begonnen met de wegwed strijd voor amateurs over 185 kilometer, zijnde 18 ronden van ruim tien km, een afstand welke plotseling was ingekort door een besluitvan de Internationale Wielrenunie. Om elf uur waren er 96 ren ners vertrokken afkomstig van Nederland, Tsjecho-Slowakije, Zuid Slavië, Italië, Hongarije, Nieuw Zeeland, België, India, Z. Afrika, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Argentinië en Uruquay. Wereldkampioenschappen be roepsrenners oP de weg. De belangstelling op de tweede dag van de wereldkampioen schappen op de weg was buiten gewoon groot. Van heinde en ver waren de tienduizenden per trein, per bus en op de fiets naar Val kenburg gekomen om de strijd tussen de beste professionals ter wereld bij te wonen. Vooral uit België waren vele belangstellen den naar Zuid Limburg gekomen en in de nacht van Zaterdag op Zondag reden de autobussen, auto's en andere vervoermiddelen onafgebroken aan om hun vrach ten in de omgeving van de Cau berg af te zetten. Mten schatte het aantal toeschouwers, dat we Zon dagmorgen om elf uur toen de strijd der professionals een aan vang nam. op 150.000, De officiële uitslag van het we- op de weg luidt: reldkampioenschap toeroepsrijders 1 Schotte, België, 7 uur 30 nin. 42.5 sec.; 2. Lazarides, Frankrijk, 7 30.43.2; 3. Teissere, Frankrijk, 7J54.2.7; 4. Maggni, Italië, 7.37.15: 5. Dupon, België, 7.37.41; 6. Ric- ci, Italië, 7.38.25.8; 7. Kubler, Zwitserland* 7.40.35.4; 8. Orteili, Italië, 7.43.42.5 9. Impanis, Bel gië, 7.43.42.6; 10 Sijen, Nederland 7.45.06. Slechts 10 renners hebben de wedstrijd van 270 km uitgereden.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3