De feestelijkheden te TEfiMEUZEN Uw fleinekens Aardenburg's Sportpark officieel geopend Destadonderdegrond Meneer! „ACHILLES" gaf schitterende demonstratie Uit do Provincie Or. touwens te Brussel De eerste dag van de feestelijk heden is achter de rug en het mag voor het Feestcomité een voldoe ning zijn te weten hoe het pro gramma van deze openingsdag door een ieder is gewaardeerd ge worden. Eten waardige en hoog staande inzet van de komende Oranjeweek. Vrijdag' wag Gemeentewerken volop in actie om het Marktplein een feestelijk aanzien te geven en toen des avonds om half negen werd proef gestoomd, was het voor elkaar; de vele electrische lampen maakten een feestelijk ef fect. Officiële ontvangst. Nadat het gezelschap van de Kon. Militaire Kapel alhier was aangekomen verzamelde dit zich met de leden van de Drumband en vond te 12 uur de officiële ont vangst door het Gemeentebestuur en het Feestcomité op het stad huis plaats. De Burgemeester, Mr. P. Teile gen, memoreerde hoe het initia tief om de Kon. Militaire Kapel met Drumband uit te nodigen voor de opening der Jubileum- feestelijkheden, van het feestco mité was uitgegaan. Hij sprak zijn grote voldoening uit, dat Ka pitein Van Yperen, ondanks vele moeilijkheden aan de reis naar Zeeuws-Vlaanderen verbonden, aan deze uitnodiging had willen ge volg geven, waardoor ook Ter- neuzen het voorrecht heeft de Kon. Militaire Kapel met Drum- j band in haar midden te hebben, i Hij heette allen hartelijk welkom en hoopte, dat het-gezelschap een aangename herinnering aan Ter- neuzen zal behouden. Kapitein Van Yperen, dankende voor de welkomstwoorden, ant woordde, dat met genoegen de uitnodiging werd aanvaard, al zijn er ook vele voorbereidingen voor nodig. Evenwel, indien het enigszins mogelijk is, dienen ook meer verwijderde streken van ons land bezocht te worden door de Kapel. Hij hoopte dat de feest dagen zullen slagen en was ver heugd, dat zijn gezelschap in de gelegenheid is hiertoe 'n steentje bij te dragen. Hierna vertrok het gezelschap naar de restaurants voor het ge bruiken van een maaltijd, na af loop was er nog enige verpozing, waarop te half vier de Drumband zich voor het restaurant "s-Lanas Welvaren" opstelde om onder tromgeroffel en trompetgeschal naar het voetbalterrein af te mar cheren Hier was inmiddels reeds aange vangen de Korfbalwedstrijd „Luctor" —„Gentse Korfbalclub Het aanvalskwartet van Luctor begon goed met een schot op de korf, doch het duurde enkele mi- nuten'vóórdat Burger er in slaag de de score te openen. De gasten zetten er alles op om de stand gelijk te krijgen, maar de verde diging van Luctor wist telkens denhal te onderscheppen. Eten be hoorlijk tempo kenmerkte de eer ste helft, waarin het 10 minuten voor de rust Burger de voorsprong tot 20 te vergroten. Na hervatting bleek al spoedig, dat de vakwisseling voor Luctor niet gunstig was, terwijl de 'Gent se korfbalclub in hun aanvalsvak alle voordeel had van een speler van uitzonderlijke lengte. Ondanks taai verdedigen van haar korf, kon Luctor niet voorkomen, dat de gasten scoorden en alzo de stand op 21 brachten. En de Temeu- zense aanval scheen men elkaar niet te begrijpen, doch de bezoe kers wisten hiervan niet' te profi teren en zo bleven aan beide zij den doelpunten uit. Met één 2—1 overwinning van „Luctor" eindig de deze internationale ontmoeting, welke door een voor korfbal tal rijk publiek werd bijgewoond. Zij heeft kunnen kennis maken met een voor een harmonische ontwik keling zo bij uitstek gieschikte tak van sport. Voetbalwedstrijd FeijenoordLa Gantoise- Tegen 5 uur betraden, door een haag van Terneuzen-iadspiranten, de elftallen van Feijenoord en Gantoisp, met hun aanvoerders De Vroet en Chaves, gezamenlijk het veld. Beide ploegen stelden zich tegenover de tribune op, waarna de Koninklijke Militaire Kapel de volksliederen ten gehore bracht, na afloop waarvan een krachtig applaus op klonk. Hierna betrad Burgemeester Tellegen het veld, die de élftallen verwelkomde en hen, evenals de Kon. Militaire. Kapel en Drum band, dankte voor hun medewer king deze eerste feestdag tot een succes te maken. De bevolking van Terneuzen stelt dit op zeer hoge prijs en het feestcomité wil dit tot uiting brengen door het aanbieden van een bloemenhulde. Nadat de Burgemeester aan bei de aanvoerders een fraaie bloe menmand had overhandigd, voor welker aanbieding dank werd be tuigd, flopt scheidsrechter Ver kerk het aanvalssein en trapt Feijenoord af. Reeds na 5 minu ten spelens nam Gantoise de lei ding door haar internationaal Chaves, die met een lage schui ver Bijl geen kans gaf (O1) Feijenoord, dat de wind in de rug had, werd iets sterker, doch hield het spel te kort, daardoor de Gantoise-achterhoede steeds de gelegenheid gevend tijdig in te grijpen Vooral de Gantoise links half Delmulle onderscheidde zich door zijn trapvastheid. Na 30 mi nuten kwam de gelijkmaker toen een der Gentse achterspelers, de bal van richting .veranderde, en in eigen doel schoot (11)- Enige minuten later ontkwam het doel van Feijenoord op het nippertje aan een doorboring, ais die Feijenoord-/ach tertioede staan bleef voor een vermeend buiten spel. Doelman Bijl redde echter de situatie Kort voor rust maakten de rood-witten een doelpunt, dat terecht wegens buitenspel werd afgekeurd. Tijdens de rust stelde de Drum band zich op en in keurige «mars- orde maakte zij een omwandeling ling rond het terrein en oogstte daarmede grote bijval. Bij het ten gehore brengen van de volksliederen van de Kapel bij de aanvang en nu bij de rondgang van de Drumband kregen de be zoekers al een voorproefje van hetgeen des avonds bij het con cert te wachten stond. Na de rust bleek Gantoise iets sterker en bij een algemeen op dringen van haar voorhoede moest Biil voor de tweede maal zwichten (1—2). Feijenoord onderneemt nu enige felle aanvallen, waarbij de doel man van Gantoise De Raedt als een rots in de branding stond en menig open doekje kreeg. Niette min komt de gelijkmaker uit een fraaie voorzet van de linksbuiten van Feijenoord Van Kilsdonk, die op even fraaie wijze door Brandes langs De Raedt wordt ingekopt. "(2—2). Kort daarop, na vlug samenspel, breekt de Gantoise rechtsbinnen Van Laoy door. Zijn schot wordt door de paal gekeerd, een doel- worsteling volgt, doch hierbij be gaat een der aanvallers een over treding en Feijenoord ontsnapt aan een doelpunt. Tegen het einde wordt het tem po iets vlugger en de strijd, welke tot nu toe het vriendschappelijk karakter droeg, vinniger. Beide partijen trachten de overwinning uit het vuur te slepen, hetgeen echter niet gelukt, en met 'n pun tenverdeling eindigde deze kamp. Naar de Markt. Reeds om 1 uur begon de trek raar de Markt en toen de Drum- Roman door CHHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON !3) (Nadruk verboden.) Vele oplossingen waren er mo gelijk. Misschien had de Chinees de vreemdelingenlijst in de cou ranten nagekeken en daarin zijn naam en adres gelezen? Of had hij hem laten volgen? Dat was trouwens van geen belang. De uit nodiging had hij juist nodig en Jacques haastte zich te antwoor den, dat Tao op zijn aanwezigheid kon rekenen. Toen hij klaar was, dacht Jacques, dat het beste, wat hij dien dag nog kon doen, was, de raad van Charlie opvolgen en naar Stone-House gaan. Zeker het was noodzakelijk voor de' jonge secretaris, dat hij zijn opwachting ging maken bij dè betoverende Evelyne, „de ko ningin van Kowa" zoals de cou ranten haar noemden. Veel be- langriiker le€k hem echter de mo- gelijkheid, de lieve Janine te zien. Stone-House, te midden van met gras begroeide hellingen gelegen band onder het schallen der fan fares van de Dijkstraat naar de Markt marcheerde, waarbij zij In de Noordstraat keerde en wendde, was er op het grote, feestelijk verlichte, Marktplein geen plaatsje onbezet. Concert Koninklijke Militaire Kapel- Het programma bevatte voor elk wat wils: modern en klassiek Speciaal viel op de uitvoering van „Lie roi s'amuse" van L. De- libes. Alle nummers werden tot in de puntjes verzorgd voorgedra gen, zodat het ene nummer al meer succes had dan het andere. De solo voor drie trompetten in „The Dover Coach", van G. Vin ter, trok evenens bijzondere aan dacht. Het viel ons op, dat een nummer, dat bij de toehoorde -? algemene bekendheid geniet steeds in de smaak valt. Dit was voor ai te bemerken bij het nummer .Dichter und Bauer," van von Suppé, waarbij na afloop het ap plaus een ovatie benadeide. Kapitein, R. van Yperen die het corps op sublieme wijze beheerst, dankte telkens voor de na elk nummer gebrachte hulde. Na de prachtige Marspotpourri „Colonel Bogey on Parade", van K. J. Alford. waarin verschillende beroemde marsen van deze com ponist op keurige en kunstige wijze zijn" verwerkt, brak een ge weldig applaus los. Dit kwam pas tot bedaren toen de toehoorders de indruk kregen, dat nog - een toegift zou volgen. Dit bleek echter misgezien, want oe Kapel maakte zich terstond gereed voor De Taptoe- Binnen de omheining werd de Kapel opgesteld naast de Drum band. Zodra de uitvoerders keu rig waren opgesteld, plaatste Ka-, pitein Van Yperen zich voor Kapel en Drumband en ondef doodse stilte werden de 14 nummers van de Taptoe afgewerkt, waarbij aan het slot het „Wilhelmus" staande werd aanhoord. Een langdurig dankbaar applaus klonk op voor Dirigent en het gezelschap. Het was voor Terneuzen een on vergetelijke dag. We zijn dan ook overtuigd, dat wanneer wij onze dank uitspreken voor het genote- ne, wij zulks doen namens geheel Terneuzen en tallozen uit gemeen ten uit onze onl£eving. Laat ons hopen, dat wij eerlang nog eens Kapitein Van Ypèren met de Kon. Militaire Kapel .en Drumband in ons midden mogen hebben. Een dankwoord. Zondagmorgen'' te half zeven verzamelden oqze gasten zich wederom op de Markt, maar nu om de terugreis te aanvaarden. Vele gastvrouwen en gastheren deden hun logé(s) uitgeleide Vele gasten verzochten ons hun damv over te brengen voor de hun be reide ontvangst en speciaal aan hen bij wie zij op zo hartelijke wijze in hun woning waren ont vangen. (Ingez. Med.) waren teveel moeilijkheden. Van gemeentewege werd geen toe stemming gegeven voor het ma ken van dansmuziek en een aan tal deelnemers aan optochten en volksfeesten trok zich terug. Daar het feestcomité geen uit weg meer zag, werd besloten geen feesten te organiseren. AXEL. Van het dak gevalLen- De metselaar P. J. S. had Zater dag bij het verrichten van werk zaamheden aan een perceel aan de Nieuwendijk het ongeluk van het dak te vallen, zodat hoe wel zijn toestand gelukkig geen ernstige zorgen baart opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek BIERVLIET. Naar Indonesië. De familie Maenhout-Verdeg- hem vertrok vorige week met de „Willem Ruys" naar Indonesië. Mevrouw Maenhout zal zich daar met haar 6 kinderen weef met haar man verenigen. MIDDELBURG. Notarieeï examen- Voor het tweede deel van het notarieel examen slaagde te Den Haag de heer C. J Goedhals, al hier. BELGISCHE (M)l VEKNEl K ZAL WALCHEREN BEZOEKLA. De Gouverneur van de Belgi sche provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Bogaerde zal m de maand October een officieel bezoek brengen aan Walcheren, ter beantwoording van het bezoek dat de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot enige tijd geleden aan het bestuur van de provincie Oost- Vlaanderen en Gent heeft ge bracht GEEN ORANJEFEESTEN IN POORTVLIET. Poortvliet in Zeeland is waar schijnlijk de enige gemeente in Nederland, waar op 31 Augustus en 6 September geen Oranjefees ten zullen worden gehouden. Er Zaterdagmiddag vond te Aarden burg de otficiële opening plaats van bet aldaar aangelegde Sport park. Onder de vele aanwezigen die bij deze opening, welke ge schiedde door de Commissaris der Koningin, Jhr. A. F. C. de Casem broot, tegenwoordig waren, merk ten wij o.m. op de leden van Ged. Staten de heren Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Drs. A- Lockefeer en C. Hamelink, het bestuur der Stich ting „Jeugdzorg," welke het Sport park in beheer heeft en dat be staat uit Burgemeester Van Don gen, Mevr. E. J, v. d. Broecite de Man, en de heren A. I. Cats- man, Wethouder, J. M. Pandaen en D. C. Bouwense, het Hoofd van het Streekbureau de heer Zuid- weg, de Kapitein der Rijkspolitie de heer L. Stoorvogel en voorts verschillende West Zeeuws-Vlaam- se Burgemeesters. Nadat men zich in het nieuw gebouwde Sportpaviljoen had ver enigd, nam Burgemeester Van j Dongen het woord, waarbij hij e? op wees, dat dit Sportpark uit de nood der tijden werd geboren. Drie jaren geleden n.l. verkeer de men in groter nood dan thans, en zo werd gezocht naar een ont spanningsoord voor de jeugd, te meer daar men tot nu toe in Zeeuws-Vlaanderen steeds aange wezen was op België. Daar het Sportpark met via de Gprnssntc kon worden. a.a.ngelega was particulier initiatief noodza kelijk. Dank zij de steun, die men van alle zijden, met alleen van As rdenburgers, mocht ontvangen, is men tenslotte, dank zij het vol houden van een kern van door netters, geslaagd, al is het Sport park dan ook nog niet geheel klaar en moet dit ini de toekomst neg groter worden Spreker verzocht hierna de Com- j missaris der Koningin de opening te willen verrichten. In een korte en geestige speech wees de Commissaris er op, hoe de Burgemeester „de boer op trino- om zijn plannen te doen sla gen? Ook spr. achtte het vangroot belang, dat men zich op eigen bodem kan ontspannen en hij bracht vervolgens hulde aan alle medewerkers, i X?e Commissaris besloot,_ met de wens uit te spreken, dat dit Sport park een groot succes moge wor den, tot vreugde, geluk en zegen en omringd, door talrijke lommer rijke lanen, stond boven op de heuvel, die de lager gelegen lan den overheerst. Het bood een schitterend uitzicht over de volk rijke wijken, over de haven en de baai. In deze aristocratische omge ving verhieven zich enige prach tige villa's, maar slechts zeer wei nige, want de grond, die voor het grootste deel aan Charlie behoor de, was zeer duur. Vele grote stuk ken onbebouwde grond lagen vooral om de woning van de be noemde zakenkoning heen. Gro ter dan alle andere huizen en om- rinsrd door een schitterend ne^- werk, lag Stone-House midden in een prachtige tuin Naarmate Jacques dichter hij kwam, ontdekte hij, dat het huis in verschillende stijlen opgetrok ken was; hij onderscheidde Ro- Romeinse en Gothische stijl en ook meer moderne vormen. Ondanks deze verscheidenheid was het ge bouw absoluut niet lelijk, in tegendeel, het geheel maakte een fraaie, fantastische indruk. Bermond drukte op de_ electri sche schel en nadat hij binnenge laten was, volgde hij een glim mende asphaltweg, die naar de ingang van het huis leidde. Ach ter in de tuin bemerkte Jacques verscheidene stallen en garages. Vóór hem bevond zich een grote marmeren vestibule, met groene planten versierd en een ogenblik later werd hij in een grote hal gelaten, die ovèrladen Was met antieke meubelen en kostbare ta pijten Hoewel zijn voetstappen bijna'onhoorbaar waren door de dikke tapijten, stond een meisjes gedaante toch plotseling op en keerde zich snel om. Met moeite een uitroep van vreugde inhoudend, drukte Janine en Bermond elkander vol ontroe ring de hand. Wat een geluk, dat ik zo vroeg gekomen ben!" riep Jacques uit. Nu kunnen wij op ons gemak wat praten, voordat er andere gasten komen!" Hij vertelde haar alles over zijn onderhoud met Stone, over de be- trekking, die de millicLrdair nein aangeboden had en de uitnodiging van Tao. Vol vreugde sprak hij over het feit, dat hij weldra in Stone-House zou wpnen en dan Ninette iederen dag zou kunnen zien. „En mevrouw Stone? Is zij aardig voor je?" ..O, zo goed en hef! Zij is blij voor de bevolkng van Zeeuws- Vlaanderen. Hierna hees Jhr De Casembroot de driekleur aan de mast van het paviljoen, met welke symbolische hahdeling de officiële opening was geschied. Het Sportpark. Dit omvat tot nu toe een voet balterrein, een tweetal tennisba nen en een paviljoen, waarin on dergebracht voortreffelijk inge richte kleedkamers, een berg plaats voor materiaal, toiletten en een groot consumptielokaal. Het ligt voorts in de bedoeling met de werkzaamheden hier voor werd reeds een aanvang ge maakt om rond het voetbal veld een sintelbaan aan te leg gen, terwijl verder ook nog enke le andere delen van het terrein beschikbaar zijn voor de beoefe ning van athletïek. In de toekomst hoopt men even eens nog een zwembad aan te leggen en wordt ook aan de bouw van een tribune gedacht. Onmiddellijk na de opening wer den de tennisbanen in gebruik ge nomen en werden hierop de eer ste wedstrijden gespeeld. Later op de middag arriveerde per extra tram de gymnastiek- en athletiekvereniging „Achilles" uit Middelburg, met de signaalafde ling van deze vereniging. Onder leiding van de heer Bal gaf deze vereniging vervolgens een keurige demonstratie, welke, getuige het veelvuldig en spon taan applaus, ten zeerste in de smaak van het publiek viel. Rest ons nog te vermelden, dat de openning werd opgeluisterd door de Kon Aardenburgse Fan faren en het muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten" uit St. Kruis, welke gezelschappen er het hunne toe bijdroegen om deze voor Aardenburg zo belangrijke dag ten volle te doen slagen. De Belgische Minister van Landbouw, Orban, heeft Vrijdag de Nederlandse Directeur Gene raal van Landbouw, Dr S. L. Louwes, ontvangen en met hem landbouwkwesties van de Bene- luxlanden besproken. als een kind. wanneer ik haar ge zelschap houd." Je zult moeten toetjeven, Ni- nette, dat wij buitengewoon geluk hebben gehad!" Jacques, die steeds meer in vuur raakte, maakte reeds plannen en sprak van 'n „home en een verloving. Jamne brak behendig hun gesprek aften stelde voor, Stone-House te bmchtigen. Bermond moest hierin wel berus ten. Hij bewonderde de vele kunstvoorwerpen, waarmede de ontvangzalen van Stone-House rijk beladen waren. Op de ere plaatsen hingen prachtig geschil derde portretten van de mooie Evelyne, van de hand der be roemdste Amerikaanse en Euro pese meesters. „Wat een geld wordt hier ver- kwist'1 Geld telt niet," antwoordde Janine. „In dit huis heeft men geen tijd om zuinig te zijn! Alle rijke Amerikanen zetten elkander tot geweldige uitgaven aan. Zij behandelen ons, Europeanen, ms echte gierigaards. Je zult hen wel horen spreken, over wat zij „onze angst om in de zak te grij- nen" noemen. Na een kwartiertje voegde Eve lyne door een zeldzaam exotisch parfum omzweefd zich bij de jon gelui in de hal. Juffrouw Flory stelde Bermond aan haar voor. „Ja, ik weet het al," onderbrak Evelyne, terwijl zij de jongeman haar fijne hand toestak, „Charlie heeft mij reeds van alles op de hoogte gebracht. Het doet mij genoegen, kennis met u te ma ken, mijnheer Bermond! Nine, geef order, dat de groene kamer van morgen af voor mijnheer ge reed moet zijn. Deze kamer is met de werkkamer van mijn man door een trap verbonden. Dat zal mak kelijk voor u beiden zijn." Jacques bedankte mevrouw Stone en maakte haar enige com plimenten over haar schitterende woning. „Och! het lijkt totaal niet op mijn droombeeld!" zei de jonge vrouw met een mistroostig gelaat. „Heeft u die lelijke aaic- hopen achter het huls gezien?" „Ja, is het niet een soort gort, die u daar laat aanleggen?" „Neen. Het is de ingang van 'n oude steengroeve. Charlie ,aat alles diehtmetselen, maar zolang die groeve niet dicht is en gelijk met de grond, is mijn tuin af schuwelijk!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2