RIBBENS Zakwoordenboekjes UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Hulp In de Huishouding Wat brengt de Radio? BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" $51 mmcunis NASLEEP POSTKANTOOR AFFAIRE. Bakkersarbeid op 30 Augustus Bijzondere zitting van de Veiligheidsraad 'PENSION Bacon Rookvlees Plockworst Pekelvlees Boterhamworst Ontbijtspek Dik gez. Spek Leverkaas Fa E. A. IJsebaert V looswijkstraat NEDERLANDSE FRANSE ENGELSE DUITSE 1,75. Fa P. J. van de Sande ZATERDAG 31 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 0.00 Voor de vrouiw; 9.05 Solistenpro.gram.ma 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.03 Piano; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Nederl. Strijdkrachten; 13.30 Verv. Klaas van Beeck; 14.10 Kameroïkest; 15 00 Gram.; Sopraan en Piano; 15.45 Gram.; 16.20 Causerie; 17.00 De Wigwam; 17.50 Repor tage; 18.00 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten', 19.00 Nws.; 19.15 Gram.; 19.45 Ned. in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Herdenking; 21.25 Gram.; 22.00 Weekend serenade; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijd.; 10.20 Op zee; 10.35 Gram.; 11.00 Uitz. Continubedr. 12-00 Reportage; 12.15 Gram.; 12.33 Miller-sextet; 13.20 Gram.; 14.00 Report.15.00 Lezing; 15.15 Amsterdams keuze; 16 00 Lezing; 16.15 Orgelspel; 16.45 Report.; 17.00 Schijvenschouw; 18.00 Nws.; 18.45 De Troubadours; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Omroeporkest; 21.30 Vindobona Schramel'n; 22.00 Hoorspel; 22.35 Gram.; 23.00 Niéuws; 23.15 Gram. „Ik zou nu wel eens willpn weten waarom die kerel daar als een zoutpilaar blijft staan", grom de Mugli Basli. „Op deze wijze is een fiets nog prettiger dan een rijtuig". Wicked bewoog zich niet. ,,ïk heb iets vreemds ontdekt", riep hij uit. ,Er is misdaad in 't. spel". Deze list gelukte. Bij het woord misdaad vloog Mugli Basli overeind alsof hij door een katapult was afgeschoten. „Ik moet even een kleinigheid oplossen" zei hij tegen Way Mest. Niets vermoedend liep Basli om het rijtuig heen, waardoor Wicked die zo goed achter zijn wiel ver scholen zat, dat hij onmogelijk kon worden gezien, achter de detective kwam. Nu wist de on verlaat dat zijn ogenblik was ge- DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN. In het Luxor Theater te Ter neuzen en in „Het Centrum" te Axel wordt in het aangekondigde programma vertoond het aangrij pende filmwerk „De beste jaren van ons leven." Pater Henri de Greeve schreef hierover o.m. Het is niet onmogelijk, dat de vakmensen onder de filmcritici diverse bezwaren zullen hebben tegen de montage, opbouw van bepaalde zwakke plekken van deze film, maar dit zal niet ver hinderen, dat heel Nederland ont roerd zal toekijken, want zij spreekt rechtstreeks tot het hart van iedereen Daar is het probleem, dat drie uur langde toeschouwer onafge broken beklemt het probleem van uit de oorlog teruggekeerde mannen, in een wereld vol klein heid, #edelijke ontwrichting en met alle kameraadschap spotten de zakelijkheid een probleem, dat, helaas niet opgelost wordt, of misschien toch... want ons, al kijkend, overvalt zo'n ziedende af keer tegen het naamloos ploerten dom, hetwelk oorlogen ontketent, dat daarin onuitgesproken de op lossing gegeven wordt. GOES. Goes heeft weer een beiaardier. Deaer dagen ontvingen B. en W. van Goes de mededeling, dat de klokken van het carillon, die door de firma Van Bergen te Hei- ligerlee in orde zijn gemaakt, door de Rijkscommissie van advies voor klokken en klokkenspelen zijn goedgekeurd en zich thans bevinden bij de Fa. Eijsbouts te Asten, aan welke het ophangen der klokken en de inrichting van het klavier is opgedragen. De wens om het gerestaureerde klokkenspel bij het regeringsjubi leum te doen bespelen zal wel niet vervuld worden. Wel zal men ech ter spoedig de van ouds bekende klanken weer ieder kwartier kun nen horen. Aangezien de heer H. Vissers, die gedurende meer dan 40 jaar beiaardier was, intussen wegens hoge leeftijd is gepensionneerd, hebben B. en W. moeten omzien naar een nieuwe klokkenspeler. Naar wij vernemen, heeft thans de heer W. Harthoorn, muziek leraar en dirigent te Goes, zich bereid verklaard deze functie op zich te nemen. De heer Harthoorn studeerde o.m aan de Beiaardierschool te Meehelen. IERSEKE. Eerste oester verzonden. De eerste oesters zijn verzon den, waarmede het seizoen is in gezet. De algemene klacht van de oesterkwekers die oesters van hun percelen hebben gehaald, is, aat er absoluut geen groei in zit. Nu behoeft dit niet te verontrus ten, daar in de maanden Septem ber tot November de grote oesters het meest groeien. Overigens is de kwaliteit van het product goed. „De brede watering bewesten lerseke" in 19471948. Vrijdag 27 Augustus a.s. zullen de ingelanden van het waterschap „De brede watering bewesten lerseke" te Goes in algemene vergadering bijeenkomen. Aan het dan uit te brengen jaarverslag over 19471948 ontlenen wij het volgende: De regenval bleef aanzienlijk beneden het gemiddelde en dien tengevolge bleef het birmen-water over het grootste deel van het jaar zeer laag. Abnormaal lage waterstanden kwamen voor. Zo stond in het Westelijk deel van het waterschap het water 347 da gen beneden, 5 dagen gelijk en 14 dagen boven het zomerpeil, terwijl in de z.g- Poel, waar in hoofdzaak weideland is, het water 44 dagen boven het zomerpeil stond. De kosten van onderhoud aan wegen en kunstwerken waren buitengewoon hoog. De uitgaven voor de Kattendijkse haven waren aanzienlijk. Met uitzondering van de buitendijkse havendam, ver keert de haven thans in uitste kende staat. Herstellingen aan de betonglooiïngen werden dit jaar niet verricht, de natuursteen- gloiïngen verkeren in behoorlijke toestand. De nieuwe inlaagdijk met wachtsluis te Kattendijke is gereed gekomen. Alle dijken zijn op het ogenbik in goede staat, evenals de dijksmuren (op een enkele uitzondering na) en de sluiswerken. De ontvangsten bedroegen in totaal 682.668 en de uitgaven 726.567. zodat het dienstjaar sluit met een tekort van 43.899, als gevolg van het nog niet ont vangen van verschillende bijdra gen in bepaalde kosten. VLISSINGEN. Subsidie voor restauratie van stadhuis. Dank zij een subsidie van 60.000 gulden, door het rijk en de provincie Zeeland ter beschikking gesteld, heeft men een begin kun nen maken met een gedeeltelijke restauratie van het stadhuis te Vlissingen, dat in zijn tegen woordige opzet van 1534 dateert, nadat Keizer Karei V op 11 Mei 1528 machtiging tot de bouw had verleend., De oorspronkelijke fraaie vorm is intussen niet be waard gebleven. De in 1539 aan gebouwde toren werd in de Fran se tijd gedeeltelijk afgbroken, ter wijl in 183? het stadhuis als ka zerne dienst deed. In 1844 werden herstellingswer ken uitgevoerd, welke er echter niet toe bijdroegen, dat het uiter lijk verfraaid werd, integendeel. Ofschoon thans de fundamenten nog in zeer goede staat verkeren, is een grondig herstel geboden. Op verscheidene plaatsen laat de natuursteen los, het houtwerk van de toren is grotendeels ver gaan en de zware houten halken in het stadhuis zelf hebben gro tendeels hun veerkracht verloren, waardoor scheuringen en verzak kingen ontstonden Het beschik baar gestelde bedrag is niet vol doende om het gebouw in zijn oorspronkelijke, 16e eeuwse toe stand te brengen. Voorlopig zal men zich dan ook tot de toren be perken, waarvoor de plannen door het Rijksbureau voor Monumen tenzorg zijn ontworpen. NIEUWVLIET. Feestprogramma- Door het Oranje-Comité werd voor Donderdag 2 September e.k. het volgende feestprogramma vastgesteld 9.45 uur: Marcheren muziekver- enifging door het dorp naar het feestterrein (weide van de heer D. LuteijnVerstrate) 1012 uur: Kinderspelen, waar na de kinderen een tractatie krijgen in de school. 1213.30 uur: Pauze. 13.30 uur: Opstelling en rond gang van de optocht. 1'618 ur: Volksspelen, o.m. ring- rijden per fiets, flessenrijden per fiets, harddraverij per krui wagen voor paren, vlaggetjes steken, zaklopen, krachtwed strijd, enz. Tot besluit der volksspelen: een baankoers voor Sintepierenaren met gewone rijwielen. 1819 uur: Pauze. 19 uur: Muziek- en zanguitvoe ring op de tent in de Dorp straat, waarna rondgang met de muziekvereniging door het dorp. Op het feesterrein is een ge- luidsinstalatie aanwezig. De uit slag der diverse wedstrijden wordt per microfoon bekend gemaakt. SMOKKELAAR SCHOOT OP GREN SKOMMIES In de nacht van Dinsdag op Woensdag is tussen de grenssta tions Caberg en Bilserbaan de grenscommies H. Otten uit Den Helder, gestationneerd in Maas tricht door een smokkelaar met een schot hagel levensgevaarlijk gewond. De kommies was met een collega op controle in het grensgebied, waar zij te ongeveer twee uur 's nachts stuitten op twee man nen, die smokkelwaar vervoerden. Een van de laatstgenoemden loste onmiddellijk een schot hagel dat Otten in het bovenlijf trof. Hij werd in de hartstreek en in de buikholte zwaar gewond. De gemeentepolitie van Maas tricht, ter zijde gestaan door het Belgische parket heeft een onder zoek ingesteld naar de daders, die over de Belgische grens waren gevlucht. Een bundel smokkelwaar, be vattende een hoeveelheid vitrage was door de smokkelaars op de plaats van de aanslag achter gelaten. De Rotterdamse politie is er in geslaagd een deel van het geld, dat op 26 Januari en 24 Augustus 1946 uit de kluis van het hoofd postkantoor aan de Coolsingel werd gestolen in totaal 300 000 gulden te achterhalen. Bij een gerechtelijke huiszoe king in de woning van een oom van een der veertien gearresteer den in deze zaak, de 59-jarige A. M. J. van K. werd in een De broodrantsoenering in Polen is opgeiheVen, er zal zelfs een zekere hoeveelheid graan ge ëxporteerd worden. De brood prijzen gaan omlaag. schuilplaats in een hangkast een bedrag van 9950 gevonden. Op 9 Juli j.l. stelde de rechter commissaris, zoals bij een ge rechtelijke huiszoeking gebruike lijk is, vergezeld van een griffier en verschillende werkieden, per soonlijk een onderzoek in. Alles werd overhoop gehaald en open gebroken, totdat men eindelijk in de hangkast het gezochte vond. Het geld bevond zich in biljetten van tien en vijfentwintig gulden In een houten kistje. Van K. was zelf niet thuis en durfde na de huiszoeking zijn huis niet meer te betreden. In de nacht van Zondag op Maandag j.l. werd hij in een woning in Crooswijk van zijn bed gelicht. Van K. ver klaarde dit geld door sparen bij een te hebben vergaard, doch daar hij van sociale zaken trok, werd dit zeer onwaarschijnlijk ge acht. Behalve voor heling werd tevens een proces-verhaal tegen hem opgemaakt wegens oplich ting van sociale zaken. BABY GESTIKT. Woensdagmiddag is de acht maanden oude Julienne Marie Mayer van de Prins Mauritssin- gel te Rotterdam, die met haar moeder op bezoek was bij haar grootmoeder in de Dirk Dane- straat aldaar, gestikt. Het kind was op een bed neergelegd en raakte met het hoofd beklemd tussen de matras en een stijl van het ijzeren ledikant. Het toonde geen enkel teken van leven' meer en de door de ontboden genees heer toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. komen. Hij' sprong te voorschijn en hief zijn gruwelijk wapen op. „Mugli!' riep Way Mest, die zag wat er ging" gebeuren. Maar het was al te laat. Met een doffe klap smakte de zandzak op het hoofd vè,n de speurder. Mugli Basli zuchtte diep, alsof hij zich licht weemoedig voelde en zakte ineen. „Mooi gedaan, Geoffrey" juichte Wicked zichzelf toe. Bij beschikking van de Minis ter van Sociale Zaken is in ver band met de viering van het Re geringsjubileum van H.M. de Ko ningin, goedgevonden, dat hoof den en bestuurders van bakkerijen en bakkersgezellen op 30 Augus tus a.s. om 2 uur 's morgens met de bakkersarbeid beginnen. In broodbakkerijen, voor welke een vergunnnig als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend, mag reeds te mid dernacht worden begonnen met het gereedmaken van de ovens. Van deze vergunning mag slechts gebruik worden gemaakt onder voorwaarde dat op 31 Aug. geen arbeid verricht wordt. Deze voorwaarde geldt echter in brood- banketbakkerijen zijn, niet voor banlfoetbakerijen zijn, niet voor banketbakkersarbeid, verricht door het hoofd of de bestuurder der onderneming en door banket bakkers, ten aanzien van wie geen gebruik wordt gemaakt in bovenbedoelde vergunning. In de nacht van 31 Augustus op 1 September mag van midder nacht af door één persoon van 18 jaar of ouder arbeid worden ver richt, bestaande in het stoken van ovens. Aan een bakkengezel, die tussen 20 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens arbeid verricht moet onmid dellijk voor de aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren ligt, een onaf gebroken rusttijd van tien uren worden gegeven. De Veiligheidsraad der V. N. is Donderdag tegen 18.30 (Green- wich-tijd) voor een speciale zit ting bijeengeroepen, dit naar aan leiding van een telegram van Graaf Bernadotte, bemiddelaar der V. N. voor Palestina, over „de slechter wordende toestand in Jeruzalem". Bernadotte zeg in zijn telegram aan Lie o.m. dat ondanks zijn, Bernadottes voortdurende pogin gen en die van de waarnemers der V. N. het vuren practisch nim mer gestaakt werd in Jeruzalem en de toestand geleidelijk onhoud baar wordt. Onder de huidige omstandigheden, aldus Bernadot te, is het moeilijk uit te maken welke parjij de meeste schuld heeft. Beide partijen gaan thans zo ver, dat zij opzetttelijk het ge zag van de V. N. negeren. De toestand is op het ogenblik echter nog alleen tot Jeruzalem beperkt, zo merkt Bernadotte op. Nietemin, zo gaat hij voort, moet men voor ogen houden, dat een verslechtering van de toe- i stand in Jeruzalem zou kunnen leiden tot een hervatting van de vijandelijkheden over de gehele linie. Bernadotte verzoekt de Veilig heidsraad derhalve direct maat regelen te nemen teneinde uitvoe ring te geven aan de resolutie van 15 Juli. Indien de huidige actie van de Veiligheidsraad de vorm van een waarschuwing zou aannemen, moet, zo stelt Berna dotte voor, heide partijen het vol gende duidelijk gemaakt worden: 1. Dat zal worden nagegaan wie er verantwoordelijk is voor ongeregeldheden, de leden van de legermachten der beide partijen of dissidente elementen en onge regelde troepen; 2.dat iedere partij de plicht heeft haar eigen dissidente ele menten en ongeregelde troepen, die de wapenstilstand schenden, ter verantwoording te roepen; 3. dat repressaillemaatregelen niet zijn toegestaan; 4. dat geen partij voordeel zal mogen behalen door een schen ding van het bestand. Het straatverkeer in Marseil le is lamgelegd door een staking in het transportbedrijf. Men vreest dat de staking zich zal uitbreiden. Heden overleed tot onze grote droefheid, onze lieve Moeder> Behuwd- en Grootmoeder JANNA ESTHER EEKMAN, Weduwe van Jacobus Joris Kolijn, in de ouderdom van ruim 80 jaar. Terneuzen: Pa- H- S- KOLIJN Rotterdam J. J- KOLIJN H. J- KOLIJN— VAN DEN TAK JOHa- S. J- KOLIJN en Verloofde Terneuzen, 19 Aug. 1948 le Verbindingsstr. 3- Prima Pension gevraagd in Terneuzen, op goede stand, event- met huiselijk ver keer, door jeugdig direc teur, vanaf 23 Aug- Brie ven onder No. 34, Bureau van dit blad- Jonge moeder met dochter (5 jaar) biedt zich aan als* voor dag en nacht, v g-g.v-, tegen 15 Sept- of 1 Oct- Brieven onder No- 33, Bu reau van dit blad- De vlaggenpositie is zéér slecht. Toch hebben wij nog iets kunnen bemachtigen in de maat 100 x 150 cm. Zolang de voorraad strekt leveren wij- HoUandse- Oranje- Engelse- Franse- Belgische- Vlaggen Vlaggestokken, Houders, Ljjnen Internationale Tafel Siervlagjes Noordstraat Ternenicn

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3