Belangrijke dagen van de L.J.G.-iongeren Geen interesse? op onze Bonnen UIT DE PROVINCIE BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD' Wot krijgen we - Prijsregeling Mineraalwater opgeheven De Ned. in- en uitvoer De Werkloosheid in Juli Onbekend vliegtuig beschiet Griekse troepen 3 procent Nederlandse Staatslening 1947 Da film van Disney Reutel-correspondent in Hongarije aangehouden BRITS FLEGMA Jovanovic doodgeschoten De affaire Kosenkina Voor het tijdvak van 22 Aug. t/m 4 September 1948, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood: 1272 brood "800 gram brood geldig' t/m 28 Aug.) 1282 brood 200 gram brood geldig t/m 28 Aug.) 129 brood 400 gram brood (gel dig t/m 28 Aug.)' Alle bonkaarten 808: 134 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak Tabaks- en versnaperingenkaajr- ten enz. QA, QB, QC 808: 91, 95 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Augustus worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernie tigd. De oproep voor collectanten en collectrices van het plaatse lijk comité „Nationaal Huldeblijk" heeft wtel een zeer pover resul taat gehad. Vier meisjes heb ben zich beschikbaar gesteld. U kunt wel begrijpen dat het onmo gelijk is voor deze meisjes om het jubileum-insigne in de gehele stad huis aan huis aan te bieden, al zullen ze doen wat ze kunnen. Wij zijn er echter van over tuigd dat velen met grote be langstelling uitzien naar het ju bileum-insigne en dat men zich de uitgaaf van 0,50, gezien het v doel. en de toestemming van de opbrengst der verkoop, gaarne zal veroorloven. Verschillende personen hebben zich nu bereid verklaard om zich te belasten met' de verkoop der insignes, aan huis of in de zaak. We doen een dringend beroep op de burgerij van Terneuzen om te laten zien dat onze stad zijn aan deel in het Nationale huldeblijk zal willen bijdragen. Stel het niet uit, doch koop direct een jubileum-insigne en draag het om uiting te geven aan Uw sympathie, zowel voor H.M. de Koningin als voor Haar be sluit om de ingezamelde gelden aan te wenden tot het stichten van het Wilhelminafonds ten be hoeve van de kankerbestrijding. De jubileum-insignes zijn ver krijgbaar aan de volgende adres sen: Gemeentehuis, Bodekamer. Fa Van Overbeeke,' Westkolkstr. Fa Vroegop, Axelsestraat 15 Fa Standaert, Noordstraat 32. Mevr. v. d. Peijl, D.-Visserstr. 12 Mevr. Stuffken, v. Steenb.l. 18 Mevr. De Vries, Scheldekade 55 J. Stenvert, Hendrikstraat 9 Dienst voor Maatschappelijke Zorg, Schoollaan 10. Blijkens een beschikking van de Minister van Economische Za ken is de prijsregeling voor spuit water, mineraalwater, sodawa ter en chemisch bereide bron wateren, voor zover het de han del betreft, opgeheven. De prijs regeling voor deze dranken in de horecabedrijven is gehandhaafd. Volgens de door het centraal fcureu voor de statistiek samen gestelde voorlopige cijfers had de ir.voer in Juli 1948 een waarde van ƒ411,0 millioen (Juni 1948: 436,3 millioen) en een gewicht van 1.541.000 ton (Juni 1.690.000 ton). Enkele belangrijke importen waren (in millioenen guldens) bevroren vlees 6,1 (Juni 1948: 6,0), tarwe en tarwebloem 33,1 (24,1), copra 7,8 (14,4), lijnolie 6.4 (1,7), suiker 9,9 (8,5), cacao bonen 12,8 (3,9), tinerts 16,6 (9,8), steenkool 12,7 (12,8), mine rale oliën 15,0 (17,1), ruwe wbl 5,1 (6,8), ruwe katoen 6,1 (8,6), cellulose 7,5 (12,9), vliegtuigen 5.5 (9,6). De uitvoer had in Juli 194'8 een waarde van 209,5 millioen (Juni: 240,1 milioen) en een gewicht van 570.000 ton (612.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uitvoer warengecondenseerde melk 7,7 (8,6), boter 6,2 (5,2), kaas 6,0 (7,7), eieren 4,8 (3,5), verse en bevroren groenten 12,1 (lè,l), aardappelen 1.4 (6,7), margarine 3,7 (1,9), suiker 3,0 (4,2), cacaoproducten 6,9 (8,7), cokes 5,1 (7,3), rayon garens 5,8 (7,1), katoenen manufacturen 13,5 (14,4), ruw ijzer 5,3 (5,1), tin in blokken 5,1 (4,8), radio-artikelen 6.6 (5,1), electrische lampen 4,2 (3,5). AXEL. Auto-ongeva.l s. Toen de fam. B. uit Zuiddorpe gisterennamiddag te ongeveer 4.45 uur per Luxe Ford '47, van de Markt te Terneuzen huis waarts reed, sloeg de voor hem rijdende groente-auto van de heer D M. J. alhier, aan de voormalige „Tol" rechtsaf, met het gevolg dat de chauffeur van de Zuid- dorpse auto ondanks hevig rem men in hevige botsing kwam met één der bomen die langs de Prov. weg staan, waardoor na het ongeval de wagen in een totaal ontredderde toestand bleek te zijn gekomen. De inzittenden kwamen er be halve één docher ,die een tamelijk ernstige hoofdwonde opliep, won der boven wonder met lichte kwetsuren af. KOEWACHT. Auto-ongeluk. Alhier kwam een auto uit de richting St. Jansteen in botsing. De bestuurder had volgens zijn verklaring een stuurdefect, zodat hij uit de bocht tegen een paal terecht kwam. Persoonlijke on gevallen deden zich gelukkig niet voor. De auto liep aanzienlijke schade op. OVERSLAG. Processie. Zondag 15 Aug. j.l. had alhier weer de grote jaarlijkse processie plaats op het Belgis>ch en Neder lands gedeelte. Er bestond thans weer veel belangstelling voor deelname aan de prachtige pro cessie en mede met het mooie weer en de opluistering van de muziekmaatschappij werd het een waar succes. SCHOONDIJKE- Herbouw R- K. Kerk. Ofschoon de herbouwplannen voor de R. K. kerk reeds gereed zijn (en o!,a. bezichtigd kunnen v/orden op de tentoonstelling „Ne derlands nieuwe kerken," welke te Middelburg wordt gehouden), staat thans vast, dat ze niet zul len worden uitgevoerd. Ten behoeve van de Katholieken in de kom, zal n.l. een hulpkerk worden gesticht. De Parochiekerk zal herbouwd worden te Slijkplaat op de grens der gemeenten Hoofd plaat en Schoondijke. ZAAM1SLAG. Geoffrey Wicked liet zijn rij tuig in steeds waanzinniger snel heid van de heuvel rollen. „Ben je gek geworden?" riep Basli verstoord. „Je maakt ongelukken". ,Deze man lijkt mij: werkelijk niet helemaal fris", merkte nu ook juffrouw Way on terwijl haar VLISSINGEN. Herstel havens- Het herstel van de Buitenhaven vordert de laatste tijd snel. De monding van de haven, welke ge heel vrij van wrakken is, en een groot deel van de haven zelf, zijn op een diepte van 12 meter-N.A. P. gebracht. Langs de kademuur, waar de diepte thans nog 10 m N.A.P. is, wordt gebaggerd om ook daar de eerstgenoemde diep te te verkrijgen. Daardoor is de haven thans voor alle schepen be reikbaar. Langs de Westelijke ha- vendam is inmiddels een steiger van 300 m lengte gereed gekomen. Ten aanzien van de terugkeer van de Maatschappij „Zeeland" zij vermeld, dat bij de Rijkswater staat plannen bestaan tot het uit voeren van werken in verband daarmede, doch er is nog geen order gegeven tot het uitvoeren dier plannen. Ook voor het herstel der sluizen zijn de plannen uitgewerkt, doch ook hiervoor is de opdracht tot uitvoering nog niet gegeven. Het herstel van de tweede Bin nenhaven maakt eveneens snelle vorderingen. De Vlissingse mineraalolie- en asphaltraffinaderij heeft haar raf finaderij- en opslagbedrijf naar Pernis overgebracht. Ofschoon er geruchten gaan, dat de bedoelde N.V. ook haar bunkerstation aan de Buitenhaven naar elders zal verplaatsen, deelde men mede, dat hieromtrent nog generlei plannen bestaan. ogen van angst wijd waren open gesperd. Plotseling stopte de zonderlinge koetsier. „Ik moet even contrö- ren of al mijn wielen nog op him plaats zitten", riep hij met schril le stem. „Veilig verkeer is mijn deyies". „Dat hollen en stilstaan bevalt mij niet!" schreeuwde Basli nu. „Op de bok en met een kalm gangetje naar Hollywood of ik i pluk je baard af!" Maar Wicked had andere plan nen. Hij verschool zich achter het reusachtige achterwiel en haalde i een eenvoudig maar moorddadig slagwapen onder zijn jas vandaan: i een zandzak Geslaagd. In de afgelopen maand liep het aantal geregistreerde werkloze mannen terug van 29.444 tot 24.627. In de provincie Zeeland daalde het aantal werklozen van 941 in Juni tot 620 eind Juli. Bij dit aantal werklozen bevon den zich 18.989 geheel werklozen, 413 wachtgelders en 5225 D.U.W.- arbeiders. De werkloosheid daal de het sterkst in de landbouw (van 3844 op 1872), bij het trans- portpersoneel (3119 »op 2271) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders. Een groot deel der arbeiders uit de laatste twee groe pen werd niet in het eigen beroep, maar in de landbouw tewerkge steld, waaronder meer in verband met het rooien van pootaardappe- len een sterke (tijdelijk) verrui ming van werkgelegenheid op trad. In enige bedrijfsklassen nam de werkloosheid toe. Het meest opvallend was dit in de metaal nijverheid (van 1247 tot 1703). Eén van de voornaamste oorza ken hiervan was wel het afstoten door de ondernemingen van min der geschikte krachten. Het aantal aanvragen van werk gevers bleef vrijwel constant. Het liep van 444226 op tot 44293. Het vorige jaar bedroeg dit cijfer 74500. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 2859 met ultimo Juni tot 3065 per ultimo Juli,voorna melijk ten gevolge van een groter aanbod van kantoorpersoneel. De vraag naar vrouwelijk per soneel daalde van 22096 tot 21695. Een communiqué van de Griek se generale staf meldt, dat een buitenlands vliegtuig „met rode sterren op de vleugels", Griekse troepen heeft beschoten te Kar- taldag ten Noordwesten van Ko- rnojini. Persberichten noemden het vliegtuig Bulgaars en verklaarden dat het was gezien door waarne mers van de Verenigde Naties. Voor de begincursus In het modevak slaagden de dames: M. de Jonge, A. Robijn, N. Dieleman, M. Deij, L. Durinck en C. van Westen. Deze week is Z.-Vlaanderen ge tuige van belangrijke dagen die de Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland organiseert. De L. J. G. Zeeland heeft als doel de ontwikkeling en vorming van de plattelandsjongeren op maat schappelijk, cultureel, sociaal- economisch en vak-technisch ge bied, terwijl ook aan de lichame lijke ontwikkeling aandacht wordt besteed, door het beoefenen van spel en sport. Bijeenkomst voor meisjes leden. De organisatie omvat zowel meisjes als jongens in de leeftijd van 1530 jaar. Zo wordt van 18 tot 21 Augustus een bijeenkomst gehouden voor de meisjes-leden, en wel te Zaamslag. waarbij de deelneemsters uit alle delen van de provincie bijeen komen te Zaamslag, op verschillende boer derijen. Aan het programma wer ken mee mevr. Van DorpYpma, Ds. P. Sebestijen, Drs. Lockefeer en verschillende andere personen. Het programma is ingesteld op de taak in de organisatie en op de taak die de meisjes in de ge zinnen op de boerderijen te ver vullen hebben. Zo wordt bijvoor beeld aandacht besteed aan ver tellen en voorlezen, en aan het De Minister van Financiën, maakt bekend, dat de gelegen heid tot kosteloze verwisseling van de recepissen, genummerd boven 100.000 der 3 procent Ne derlandse Staatslening 1947, lui dende in dollars, ter verkrijging van de definitieve obligatiën, wordt opengesteld, van Vrijdag 27 Augustus e.k. af, bij het agent schap van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam. De inlevering kan van 23 Aug. 1948 af geschieden iedere Maan dag en Dinsdag tussen 9 en 12 uur v.m. De recepissen moeten bij de inlevering vergezeld zijn van nummerlijsten, welke bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam ver krijgbaar zijn. De afgifte van de obligatiën zal des Vrijdags geschieden. Het comité voor de rechten van de mens van de Verenigde Volken, dat thans in Genève ver gadert, heeft een klacht uit Ve nezuela 'van de hand gewezen over de film van Disney, waarin een hond, die een komische rol vervult, de naam draagt van Bo livar, de held der Zuid-Ameri kaanse revolutie. Ook werd een klacht van Mexico ter zijde ge legd, dat in Hollywood alle ban dieten Mexicanen zrjn. Het Hongaarse nieuwsbureau M.T.I. meldt, dat volgens een communiqué van het departement van binnenlandse zaken de Reu- tercorrespondent te Boedapest, Laurel Varannai, door de veilig heidsdienst is aangehouden en in staat van beschuldiging gesteld. Volgens het communiqué zond Varannai geregeld tendentieuze berichten naar het buitenland, die groot nadeel berokkenden aan de buitenlandse politiek en het gezag van de Hongaarse republiek. „pel van kinderen op de boerderij, bij het behandelen van de vraag: „Spelen buitenkinderen anders dan stadskinderen, en met welk speelgoed?", door mevr. Van Dorp. Culturele avond. De deelneemsters organiseren Vrijdagavond om 7 uur in „Het Verenigingsgebouw" te Zaamslag een culturele avond, met mede werking van het L.J.G.-orkest en de bekende letterkundige mevr. Jo van DorpYpma, welke proza en gedichten over het landleven zal voordragen. O.p deze avondbijeenkomst zijn ook belangstellenden hartelijk welkom. Provinciale landdag. Zaterdag a.s. is er dan te Axel op het concoursterréin de jaar lijks door de LJ.G. Zeeland ge organiseerde provinciale landdag, welke aanvangt des morgens om 1'0.30 uur. De voorzitter van de Zeeuws Agrarische Raad, Ir. M. A. Geuze van Tholen zal daarbij spreken over de toekomst. Deze is heden vaak zeer donker en moeilijk, het is dus ook vooral voor de jongeren van betekenis een uitzicht op de toekomst te hebben. Ir. M. A. Geuze hoopt daartoe bij te dragen op deze landdag, door zijn spreekbeurt: „De weg naar de toekomst". Eakele afdelingen zullen de fleurige en vrolijke volksdansen in moderne stijl demonstreren en L.J.G.-orkesten van N.-Bevelandi, Tholen en Z.-Beveland zullen met muziek het geheel omlijsten. Opvoering „Zondvloed". Om 3.30 uur n m. wordt de landdag vervolgd met de opvoe ring van het toneelspel „Zond vloed", van Drs. L. Lockefeer. Dit. heeft plaats in „Het Centrum" te Axel. Dit stuk uit het Z.-Vlaamse leven behaalde de eerste prijs op het toneelconcours en een zeer goede waardering in de pers. Voor het culturele leven in onze streek is het van betekenis, dat dit stuk nogmaals te Axel wordt opgevoerd, alle belangstellenden zullen ook hartelijk welkom zijn. Deze belangrijke dagen voor Agrarisch Zeeland waren opgezet in de verwachting, dat de oogst binnen zou zijn, waarbij ook was gedacht aan een sobere feestdag na het harde werk. Helaas is de laatste veertien dagen het weer zodanig geweest, dat de oogst weinig is opgeschoten, alleen deze week gaat het beter. Nochtans is voor ieder een be zoek aan de landdag, ondanks de oogstdrukte, de moeite waard, alsook het gaan zien van „Zond vloed'. De secretaris van de L. J .G. Zeeland, A. M. Geluk van Tholen, sprak de hoop uit in hun blad, dat deze landdag, mid den in de donkerte van interna tionale- en bedrijfsmoeilijkheden zal mogen zijn als een heldere zonnestraal, die warmte en weer moed geeft voor de toekomst". Dat het voor jong en oud die deze landdag meemaakt zo mag zijn! Te Londen heeft een man, die een vrouw van een rijdende trein zag springen, zodat zij voor een naderende locomotief terecht kwam, tijdens het officiële on derzoek toegegeven, dat hij zich ertoe bepaald heeft, het hoofd naar zijn vrouw te wenden en op te merken: „Zelfmoord". De man, die zelf in een rijdende trein zat, deelde mee, dat het niet in zijn hoofd was opgekomen aan de noodrem te trekken. „Ik gaf mij er rekenschap van, dat menselijke hulp niet kon baten", zei hij. Volgens het Joego-Slavische communistische blad „Borba" is de voormalige chef van de Joego- Slavische generale staf, generaal Jovanovic, doodgeschoten bij een poging om naar Roemenië te vluchten. Zes dagen geleden zou Arsu Jovanovic in gezelschap van drie andere personen, onder voor wendsel van op wilde zwijnen te jagen, getracht hebben de grens over te komen. Een grenspa- trouille merkte het gezelschap op en beval halt te houden. Een der leden van het gezelschap vuurde toen op de grenswachten, die het vmlfr beantwoordden, al dus Borba, waardoor twee der jagers werden neergeschoten. Een van hen werd door middel van de op hem gevonden papie ren geïdentificeerd als Arsu Jo vanovic, de ander als Svedolik Aratojak, een bedrijfsleider. Een kolonel, Vlado Dapevic, is er waarschijnlijk in geslaagd te ont snappen. De vierde man, gene- raal-majoor Brancko Petricevic, werd aangehouden. Generaal Jovanovic fungeerde tijdens de partisanenstrijd als stafchef van Maarschalk Tito. In Juni 1945 onderhandelde hij met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over de Morgan-lijn in Triëst. Generaal Petricevic was een bekend partisanenleider. In een nieuwe verklaring be schuldigt het Sowjet-consulaat te New York de Amerikaanse poli tie ervan mevrouw Kosenkina „speciaal getraind te hebben voor het beantwoorden van vra gen", voordat zij door ambtena ren van het consulaat bezocht werd. (Gemeld was, dat zij de vice-consul bij zijn bezoek be schuldigd had haar gevangen ge houden te hetoben). Volgens de verklaring van het consulaat had de Amerikaanse politie mevrouw Kosenkina vol ledig van functionarissen van het consulaat geïsoleerd. D. Lomakin, de consul-generaal, drong er op aan vrije toegang tot haar in het ziekenhuis te mogen hebben en eiste, dat een van zijn medewer kers in de ziekenkamer aanwezig zou zijn. Volgens het gezondheidsbulle tin van mevrouw Kosenkina is de toestand van de patiënte niet verbeterd. Kosenkina heeft in gevolge inwendige ibloedingen verscheidene bloedtransfusies moeten ondergaan. Een brand, gevolgd door een serie explosies is giste/ren uitge broken in een ondergrondse muni tie-opslagplaats te Goeohenen in de buurt van Andermatt. De hele bevolking van 1500 zielen van het dorp is geëvacueerd. Al het verkeer op de St. Gotthard is onderbroken.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3