SPORTNIEUWS Huldiging van Pater Henrl de Greeve 1 BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD Uit dt> Provincie DE PRIJS VOOR DOPERWTEN IN BUK Bunkerkolen behoeven nïet meer uitsluitend in Dollars betaald te worden De Berlljnse kwestie DE PRIJS VAN HARING 40-jarig Priesterfeest van Kardinaal de Jong „Zomer" in Europa De Joego-Slavische aanspraken op Oostenrijks gebied Piccards diepzeetocht DOORTRAPPER. DE MJRSWEBKfAATS OP SCHOÜWEN-DPIVELAND. Enige maanden geleden was er, zoals gemeld, sprake van de op richting van een rijkswerkplaats tot omscholing van arbeiders voor de bouwbedrijven te Zierlkzee. Reeds was men het bez't van vol doende deelnemers ,en van een gebouw dat zou worden ingericht. Doch men -stuitte af op finan ciële oezwaren van Den Haag. Aiieen voor Schouwen-Duive- lan, .-al deze omscholingscursus wel niet kunnen worden gegeven. Men is nu bezig te proberen ook de overige Zeeuwse eilanden (be halve Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland) bij de zaak te be trekken teneinde alsnog tot resul taten te komen. TERNEUZEN. De a-s. Feestelijkheden- In verband met lopende geruch ten, dat de Koninklijke Militaire Kapel verhinderd zou zijn Zater dag naar Terneuzen te komen, verzoekt het Feestcomité ons te willen melden, dat men verzekerd kan zijn, dat de Kon. Militaire Kapel a.s. Zaterdag de Jubileum feesten zal openen en na de inter nationale voetbalwedstrijd tussen La Gantoise en Feijenoord op het terrein aan de Molendijk te beo- ben opgeluisterd, des avonds op de Markt een concert zal geven. OVERSLAG. Schoolreis- Door de Teerlingen der gemeen telijke school alhier, werd een uitstapje gemaakt naar Walche ren. Dit reisje werd de kinderen aangeboden door het Oranjecomi té, daar bij de a.s. feestelijkheden 'de dan te houden volksspelen meer voor volwassenen zijn ingericht. Des morgens om 7 uur werd ge start en de kinderen hebben volop genoten, hetgeen des avonds om '8 uur bij hun terugkeer aan hun blijde gezichten was te bemerken. Examen Hoofdakte. Te Breda slaagde voor de hoofd akte, deel A en B, onze dorpsge- note mej. Riet Maas VLISSINGEN. Granaten op het strand bij de nieuwe Nolledijk. Na de storm der laatste dagen zijn op het strand dat zich voor de nieuwe Nolledijk bij Vlissingen heeft gevormd, door de politie in samenwerking met de hulpverle ningsdienst niet minder dan zes- licr gróte en kleine granaten ont dekt, die blootgewaaid waren. Naar aanleiding hiervan vestigt de commissaris van politie te Vlis singen er de aandacht op mede in verband met het vreemdlingen- bezoek en de belangstelling voor -deze, eens door de R.A.F.,gebom bardeerde dijk dat het betreden van het strand vóór die dijk ern stige gevaren met zich brengt. De ontploffing op de „Frans Naerebout". Bij aankomst van de „Frans Naerebout" te Vlissingen is een onderzoek ingesteld naar de oor zaak v-'.n de ontploffing van een cylinder met acetyleen, welks ontploffing zich aan boord van dit loodsvaartuig Dinsdag, in de omgeving van Zierikzee, heeft voorgedaan. Van de zijde van het loodswezen waren aanwezig de directeur van het 6e district, Kolonel J. Gallenfels, en de chef van de technische dienst kustver- liohting, Ir. P. D. van Diggelen. Voorts namen aan het onderzoek deel de heer Lageveld, expert van de Aga-fabriek, waar acetyleen- f less en regelmatig worden be proefd, de scheikundige Ir. 'Groe ne veld en namens de arbeidsin spectie de heer F. T. Haak. Ver schillende getuigen werden ge hoord. Voor nader onderzoek werd materiaal gezonden naar het laboratorium voor het stoom wezen te Den Haag. De maximumverkoopprijzen van doperwten in blik, die in tegen stelling met de prijzen van verse groenten, niet zijn vrijgelaten, hebben tengevolge van een stij ging in de prijs van de grondstof fen, enige wijziging ondergaan. De prijzen voor doperwten mid del 1 en middel 2, die meer dan de helft van de productie uitma ken, blijven op ten hoogste resp. 85 en 70 cent per literblik ge handhaafd, Voor de fijnere soor ten zijn daarentegen de maxi mumverkoopprijzen verhoogd. De nieuwe prijzen per literblki zijn: extra-fijn 1,87, zeer fijn 1,63, fijn 1,37 en middel-fijn 1,13. van de prijzen een uiteenzetting, waaraan wjtj ontlenen: „De prijsstelling van 10 cent voor gen schoongemaakte haring op 2 Augustus j-1- is niet onver wacht gekomen. Deze prijs werd bij „prijzenverordening haring en haringproducten 1948" in het voedselvoorzieningsblad van 4 Juni 1948 aangekondigd en op 11 Juni 1948 in het blad voor visserij en vishandel „De Visserijwereld'' overgenomen. Daarbij werd tevens aangekondigd, dat de arti kelen van deze verordening, die de prijzen voor gezouten haring re- _c.. :i. tot 15 Juli 1948 tijdelijk buiten werking waren gesteld, mdat in het primeurtijdperk de prijs voor de maatjesharing vrij was. Op verzoek van alle bij het bedrijf betrokkenen werd boven dien later nog de sluiting van deze termijn tot 2 Augustus 1948 verschoven. Zowel reders als 'handel wisten dus ruimschoots van te voren met welke gebonden prijzen zfij na 2 Augustus reke ning moesten houden. Dat er desondanks nog hande laren tegen prijzen van 80 gulden per kantje grote partijen voor op slag in het koelhuis hadden inge kocht en nu met een nadelige handel zitten, is niet aan de prijs regeling te wijten. Bij een groothandelsimarge van 6 per kantje ongeacht het stuks tal, is de inkoopsprys voor de kleinhandel nu ten hoogste 6 cent per stuk. Hij verkoopt de haring schoongemaakt voor 10 cent per stuk en kan dus op een kantje met een inhoud van 1000 stuks ƒ40 bruto winst maken. Er zijn enkele kleinhandelaren, die niet meer dan enige kantjes per week omzetten, maar er zijn er even eens, die volgens hun eigen ver klaring van 21 Mei tot 31 Juli 200 kantjes, d.i. 20 kantjes per week hebben omgezet. Daaruit volgt bij een stuksprijs van 10 eent een bruto winst van 800 per week In het genoemde tijd vak van 21 Mei tot 61 Juli was de prijs echter vrij en bewoog hij zich omstreeks 12 cent. De bruto winst per week mag voor de be trokkenen dus nog 100 hoger worden geschat. V»» „Ik ben benieuwd hoe de grote acteur van „Hercules" er in het gewone leven uitziet" zei Charley Chaplin toen hij met Bim 't café waar men Basli wilde treffen had bereikt. Maar er was geen Basli te bekennen. „Dat vertrouw ik niet" zei Bim. „Misschien is heer Basli een eind gaan wandelen", veronderstelde Charley. „Dan had hij hier wel een briefje achtergelaten" ze Bim on gerust. „Bovendien: ik heb al enige malen gemerkt, dat er een samenzwering tegen Basli be stond." t Bim dacht aan het heertje en schrok plotseling. „Zou Coro- leanus Mc Duff Basli in een val strik hebben gelokt?" vroeg Bim zichzelf hard op. Toen Charley Chaplin' de naam Mc Duff hoorde, betrok zijn ge zicht. „Velen die in de film voor gangster spelen, zijn in werke lijkheid heren", zei hij. „Maar deze man speelt voor heer en is een gangster." Bim keek de koning der komie ken ontsteld aan. Uit welingelichte bron ver nemen wij, dat op enkele uitzon deringen na de buitenlandse sche pen, die in de havens van Rotter dam of Amsterdam komen hun keren, met ingang van heden niet meer verplicht zijn in Amerikaan se dollars te betalen, zoals eerst was voorgeschreven De Neder landse Bank heeft deze bepaling thans veranderd en voorgeschre ven, dat alleen nog Duitse, Griek se, Spaanse en Panamese schepen hun bunkerkolen in Amerikaanse dollars moeten voldoen. Wat de Belgische, Britse, Deense, Finse, Franse. Ierse, Italiaanse, Joego slavische, Noorse, Poolse, Portu gese, Russische ?n Zweedse sche pen betreft, deze kunnen voort aan betalen naar eigen wens in Amerikaanse dollars, ponden of elke andere valuta, al naar ge lang de handelsovereenkomst tus sen Nederland en de landen, waarin de eigenaar van het schip of de time-charterer" daarvan woont of gevestigd is. Ten aan zien van andere nationaliteiten dan de genoemde zal de Neder landse Bank bepalen in welke valuta betaald dient te worden. De Amerikaanse Minister voor het leger, Kenneth Royall, heeft Zaterdag verklaard, dat de Ame rikaanse Regering zich niet zou laten dwingen tijdens de lopende diplomatieke besprekingen te Moskou. Wij hebben het recht in Berlijn te blijven, zo zeide hij, èn goederen en personeel van en naar de stad te vervoeren. Ondanks het gebeurde waren de Amerikanen echter bereid de in Duitsland en elders gerezen problemen eerlijk en openhartig te hespreken. Zaterdagochtend verzamelden zich in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo de Haarlem een klein aantal personen in de ontvangst zaal, teneinde de bekende radio- priester Henri de Greeve een hul diging te bereiden ter gelegenheid van diens zilveren Priesterjubi leum. Aanwezig waren de Minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. Sassen, de secretaris van het Henri-de-Greeve-fonds, de heer bevattende de namen van uw Naar aanleiding van het be sprokene in de vergadering van detailhandelaren in vis, op 9 Aug. 1948 te Utrecht gehouden, en de daarop in diverse dagbladen ver sohenen commentaren, ontvingen wij van het directoraat-generaal Van Puffelen, het Haagse gemeen teraadslid Van Bijsterveld en de jubilaris zélf, die uitdrukkelijk el ke openbare huldebetoog van de hand had gewezen en een zo be scheiden mogelijke bijeenkomst had bedongen. Minister Sassen voerde als eer ste spreker het woord en begon zijn toespraak met „beste Père," de titel, waarmede Pater De 'Greeve in het gijzelaarskamp '„Beekvliet" te S't. Michiels Gestel altijd werd, aangesproken. De Mi nister memoreerde deze dag als teen moment, waarop de dankr baarheid geuit diende te worden j kracht schonk." voor het Vele goede, dat Henri de I Greeve met zijn grote gaven aan de samenleving heeft geschonken. j Hij bood hierbij aan het „zilve- i ren boek der naastenliefde," waar- in geboekstaafd zijn alle vrijwil- j lige bijdragen, vergaard dus zon der collecten of reclame, voor het Henri de Greeve-fonds. Verder deelde spreker mede,- dat de Mi nister van Binnenlandse Zaken hem gemachtigd had, mede te delen, dat het de Prinses-Regen tes in naam van H. M. de Konin gin behaagd heeft Pater De Gree ve te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Na de Minister voerden het woord de heren Minderop, pen ningmeester van het Henri de Greeve-fonds, Van Puffelen en Van Bijsterveld, die uiting ga ven aan hun dankbaarheid voor het goede, dat de jubilaris heeft weten te bereiken. De jubilaris zelf aan het woord komend, betuigde allereerst zijn dank voor de hem verleende Ko ninklijke onderscheiding, waarna hij zijn taak ,in de samenleving analyseerde, zoals hij die opvat. De Kerk mag niet buiten het ma teriële staan, omdat zij de zorg vrienden en luisteraars naar het „Lichtbaken," die hebben bijgedra gen aan 't Henri de Greeve-fonds. D,it fonds werd in het leven ge roepen met het uitsluitend doel u behulpzaam te zijn bij de verwe zenlijking van uw plannen voor het in Nederland uitzaaien van het door God bevruchte zaad der daadwerkelijke naastenliefde. Het zilveren hoek wil getuigen van de diepe dankbaarheid voor \de om vangrijke door U verrichte mens lievende en sociale arbeid, waar toe God U tijdens uw 25-jarig Priesterleven de onwankelbare Het was Zondag 40 jaar geleden, dat Kardinaal De Jong, Aarts bisschop van Utrecht, de Heilige Priesterwijding ontving. Op in drukwekkende wijze is dit voor Katholiek Nederland, doch vooral voor het Aartsdiocees Utrecht, belangrijke Priesterjubileum van de primaat der Nederlandse kerk provincie, herdacht. Zowel de pontificale Mis, als de huldiging, geschiedden in het Utrechtse Sta dion, tot in de uiterste hoeken gevuld met naar schatting 12000 mensen. De politie had speciale maatrege len getroffen voor de regeling van bet verkeer naar en van het Stadion Honderden autobussen en auto'a reden af en aan om belang stellenden aan te voeren.. Het zonnige weer droeg ertoe bij, het huldigingsfeest te doen slagen. Aan het eind van de huldiging sprak de Kardinaal een kort dank woord, waarna de plechtigheid ge sloten werd met het Wilhelmus. OLYMPISCHE SPELEN. Tsjechische turnster aan kinder verlamming overleden. Op de sluitingsdag van de Olympische spelen werd het tra gische feit bekend gemaakt, dat de 23-jarige Elishk Misakova, lid van de Tsjechische dames-turn- ploeg, Zaterdagnacht in een zie kenhuis te Londen aan kinderver lamming is overleden. Elishk Misakova, die secreta resse is in Praag, werd een dag vóór de gymnastiekwedstrijden ernstig ziek. Met hoge koorts werd zij naar het ziekenhuis ver voerd, waar men haar onmiddel lijk in een ijzeren long plaatste. Ondanks alle pogingen die de ge neesheren in het werk stelden haar te redden, is zij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, nog vóór men haar kon mededelen dat haar team de gouden medaille had gewonnen, overleden. Ondanks dit tragische verlies heeft haar zuster Maria Miskova Zaterdagmorgen, ten einde de duizenden opgekomen toeschou wers niet teleur te stellen, toch deelgenomen aan de turndemon- straties, die door het Tsjechische team werden gegeven. Zoals men zioh herinnert, heeft De slechtste zomer sinds jaren in Europa heeft belangrijke oog sten vernietigd en de plannen van heeft voor de zielen, die nauw met het materiële is verhonden. Het „zilveren hoek der naasten liefde," waarover de jubilaris zeer verrast was, ging gepaard met de aanbieding van een oorkonde, die de volgende tekst droeg: „Op de dag, waarop het 25 jaar ge leden is, dat gij tot Priester werd gewijd, wordt u het „zilveren hoek der naastenliefde" aangeboden, vacantiegangers en hotelliers in duigen doen vallen, zo meldt Ren ter's correspondent uit Londen. Zware sneeuwval in Zwitserland en Frankrijk, een storm, met een snelheid van 144 km per uur in België, enige centimeters regen val in twee dagen in Berlijn dat zijn zo de voornaamste pun ten van de berichten uit de hoofd steden. In Bélgië heeft men Sinds men senheugenis niet zulk een slechte zomer meegemaakt. Men ver wacht, dat meer dan de helft van de tarwe-oogst dit jaar verloren is. De vroege aardappels hebben evenveel geleden. In de Boven-Alpen hebben de schaapherders voor het eerst sinds 20 jaar hun kudden naar de da len moeten drijven wegens de hevige sneeuwval. De bergpassen zijn versperd, de sneeuw ligt 45 centimeter hoog. Van de kusten van het Kanaal en de Atlantische Oceaan worden zware zeeën en stormen gemeld Uit een artikel in „Weg en Doel," het partij-orgaan van de Oostenrijkse communisten, blijkt, dat de partij, die tot dusver het verzet tegen de Joego-Slavische- aanspraken op delen der Oosten rijkse provincie Karinthië steun de, thans sympathiek tegenover deze eisen staat. De Oostenrijkse Kanselier, Figl, heeft in een rede te Kiagenfurt, de hoofdstad van Karinthië, deze plotselinge wijziging van politiek, die tot veel speculaties in verband met het geschil tussen de Komin- form en Maarschalk Tito, aanlei ding heeft gegeven, aangevallen. een dergelijk geval zich voorge- I daan tjjdens de Europese zwem- j kampioenschappen, die verleden jaar September te Monte Carlo werden gehouden. Hier werd de Engelse zwem ster Nancy Raich het slacht offer van deze infectieziekte. SPORTFÏGUREN ALS GAST BliJ DE KRONING. Naar het A.N.P. verneemt, zul len voor de kroning van Konin gin Juliana, behalve Fanny Blan- kersKoen, ook de 'president Van het [Nederlands Olympisch comité Luit -Kol. Pahud de Mor- tanges en de aanvoerder van het Nederlands voetbalelftal De Vroet als officiële gasten worden uitge nodigd. AUSTRALISCHE UITNODIGING VOOR FANNY BLANKERS—KOEN. Een Australische groep heeft, naar het A,N:.P. meldt, Fanny BlankersKoen uitgenodigd voor een toer door Australië. De heer Euston Greene, de leider van deze Australische groep, verklaarde, dat indien daartoe de wens 'te kennen zou worden gegeven, deze uitnodiging ook zou gelden voor de heer Blankers en de beide kin deren van het echtpaar. Hij zeide verder, dat Fanny BlankersKoen medegedeeld had, dat zij gaarne naar Australië zou willen komen, maar dat men eerst meer bijzonderheden over de tour nee zou willen vernemen. De „Scaldis," het vaartuig waar mede Prof. Piccard en Cosijns hun diepzeetocht zullen onderne men, wordt thans te Temsche aan de Schelde in orde gebracht. Om streeks 12 September zal de „iScaldis" naar de Kaap Verdi- sche eilanden vertrekken. Van daar gaat het vaartuig met een bemanning van 35 koppen en 10 onderzoekers naar de Golf van Guinea, de plaats van het onder zoek. Prof. Picchrd, die alle veilig heidsmaatregelen wenst te ne men, zal eerst de bathyscaat laten dalen tot 6Q00 tmeter, alvorens zelf tot 4000 meter af te dalen. WIELRENNEN. Sluiskil. In het programma der feéste- lijkheden te Sluiskil wordt mel ding gemaakt van een grote wie lerwedstrijd voor inwoners van Sluiskil. Ten belange der sportvrienden namen we poolshoogte om wat meer van dit „poldercriterium" te kunnen publiceren. Er wórdt in 2 categoriën ge reden, n.l. juniores en amateurs. Racefietsen, jïoersstuur en Voet- haken. zijn niet toegestaan. Dus wordt er met geliike wapenen ge streden. Het parcours is lastig. We gin gen op verkenning en constateer den, dat er twee hoogten te be klimmen zijn, n.l. de Bont Vatis- heuvel en de Davidstop. Tussen de afzink van eerstgenoemde en de Davidstop is slechts een klein gedeelte vlak. Naar onze mening zullen dan ook de meeste slacht offers vallen bij de beklimming van de tweede hoogte. Enkele juniores waren één de zer dagen reeds in training en slechts één is het tot nu toe ge lukt, de Davindstop zonder wan delen te bereiken. We geven dan ook de organisatoren in overwe ging een puntenstelsel in over weging te nemen, om de beste klimmer te kunnen bepalen. Een lastig parcours, waar felle strijd geleverd zal moeten worden om de erepalm te veroveren. Dat de organisatoren niet terugschrikten van een grootse opzet, blijke uit het feit, dat tij dens de strijd een speaker de aan wezigen op de hoogte houdt van het verloop van de strijd. Geruchten gaan zelfs, dat de tweelingbroeder van de toekende ,,PJps" aan de wedstrijd zal deel nemen. Ook zijn van buiten de gemeente reeds veel aanvragen tot deelname binnengekomen. Uiteraard kan hieraan niet worden voldaan, omdat de wed strijd geheel ligt in het kader der plaatselijke volksspelen en de gel den, die hiervoor beschikbaar zijn gesteld, ook voor dit uitsluitende doel, n.l. plaatselijke spelen, moe ten aangewend worden. We zien met belangstelling dit sportgebeuren tegemoet en wen sen de organisatoren succes met hun werk en streven de wieler sport populair te houden en te maken!

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3