h I j I p r I 1 m Hoe in Nederland gebouwd wordt De NIWIN organiseert Uw Heinekeiis fc J f I I 1 Destadonderdegrond Meneer/ Vragen aan de Minister Binnenlands Nieuws II I fc I P V ri I t - r 1 I IF? Verbinding Bergen op Zoom-Antwerpen met 7 K.M. bekort Mi De strijd in Palestina De Donauconferentie Aanklacht Markgraf tegen Stumm Nieuwe aankoopmachtiging voor Marshall-Landen wederom een Kerstpakketten-actie 1 d L -Van de maandelijkse publicatie van bet Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting ont lenen we het volgende: N adat in het eerste kwartaal van 1948 werken waren goedge keurd, tot een totaal bedrag van ƒ276 millioen, werden in de maanden April en Mei goedkeu ringen verleend tot bedragen van reap, ƒ119 millioen en 97 mil lioen. IS a een voortdurende stijging vertoont het maandelijks goed gekeurde bedrag voor het eerst in dit jaar in Mei een daling. Aan gezien echter per maand gemid deld werken tot een bedrag van f 65 millioen gereed komen, nam de hoeveelheid werken in uitvoe ring ook in Mei nog verdre toe. Woningen. Van het bedrag ad ƒ492 mil lioen, goedgekeurd van Januari tot en met Mei, heeft 152 mill, betrekking op nieuw- en herbouw van woningen. Voor dit bedrag werden goedgekeurd in Januari, Februari, Maart, April en Mei resp. 1800, 2300, 1700, 2800 en 2800 woningen. Gereed kwamen in de maanden Januari tot en met Mei resp. 2021, 1528, 2123, 2270 en 2143 wonin gen. In uitvoering waren in het be gin van de maanden Januari tot en met Juni resp rond 40.000, 41.000, 41.000, 42.000, 42.000 en 43.000 woningen. (In bovenstaande getallen zijn de woningen gebouwd volgens bij zondere systemen (montagewo ningen) begrepen.) De gemiddelde bouwprijs per gegunde woningwetwoning daalde in Mei en bedroeg 10.850 tegen een gemiddelde van de maanden Januari tot en met Mei van 11.420. De prijs per M-h in houd kwam eveneens lager te liggen. Deze bedroeg voor Mei 1948 36.86 tegen 38.11 gemid deld voor de eerste vijf maanden van 1948. Bouwmaterialen De positie van cement blijft nog steeds zorg baren. In Mei kwam minder cement beschik baar dan de vorige maanden, nl. 80.000 ton. Hier en daar gaf de voorziening van de werken met dit materiaal dan ook aanleiding tot klachten. De voorziening van de werken met metselbaksteen en kalkzand steen was in Mei nog slechter dan in de voorafgaande maand. Alleen in de productiegebieden van metselbaksteen was de toe stand iets minder ongunstig dan elders. De productie van dit materiaal liep terug tot 70.000.000 stuks. Ook de productie van kalkzandsteen daalde en bedroeg 40.000.000 stuks. De voorraad metselbaksteen bedraagt thans nog slechts 30.000.000 stuks. De voorziening van de werken met dakpannen was in Mei slecht. Er worden noodgedwongen veel Burgemeester Vos de Wael heeft door het doorknippen van een draad welke tussen de vlag gen van Nederland en België ge spannen was, de nieuwe weg tus sen het Nederlandse grensdorp Ossendrecht en het Belgische Santvliet in gebruik gesteld Door het'in gebruik nemen'van deze weg hoopt men Ossendrecht in de toekomst te kunnen betrek ken in het grensverkeer dat thans door het naburige Putte tot zich wordt getrokken. Daar werden de mogelijkheden besproken om Ossendrecht een volledig douanekantoor te geven. De weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen is door het in schakelen van dit gedeelte met,7 km ingekort. Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 7) (Nadruk verboden.) Op haar beurt vertelde Janine nu het spontane voorstel van Evelyne. Zonder al te veel te spreken, wist zij toch langzamer hand de ongerustheid, die Jacques gevoelde voor de toekomst, weer weg te nemen. Bij Janine, die zo zeiter en overtuigd scheen, liet Bermond zich gaarne gaan volgens de in gevingen van zijn hart. „Wij zullen morgen reeds aan komen," zuchtte hij. „Heel vroeg, bij het aanbreken van de dag kunnen wij de kust al zien en iets later zullen wij aan land gaan. Wie zou geloofd hebben, dat dit uur, waarnaar ik zo ver langd heb, mij zoveel teleurstel ling en verdriet zou brengen? Wij zullen spoedig afscheid moe ten nemen, juffrouw Flory. Ik zal V niet meer zien. Ik wed, dat de heerszuchtige mevrouw Stone, mindere soorten en kwaliteiten gebruikt. De productie nam vrij sterk toe en bedroeg 7.000 000 stuks. .De houtpositie ging in Mei achteruit. Slechts 30.000 M3. kwam beschikbaar. De voorraad daalde tot 60.000 m3. In verschillende delen van het land is er gebrek aan sortering. Het effect van de nieuwe hout- aanvoer uit Zweden en Finland zal vermoedelijk eerst in Juli merkbaar worden. Inmmiddels werd met Rusland overeengekomen, dat dit land 150.000 M3. zal leveren. De ijzervoorziening was in Mei in het algemeen redelijk. (Het gebrek aan hang- en sluit werk, electro-teehnisch materiaal, standleidingen, draadglas, hout- v ezelplaten, deuren en gresbuizen bleef ook in de maand Mei voort bestaan. Bouwvakarbeiders. De vraag naar bouwvakarbei ders kwam .in Mei wegens ge brek aan materialen weer niet volledig tot uiting. Ook in deze maand was er een groot tekort aan stucadoors, verder aan schil ders, timmerlieden en metselaars. Het aantal plaatsbare timmerlie den, ingeschreven bij de arbeids- bureaux, bedroeg op 1 Juni slechts 180, het overeenkomstige aantal metselaars 80. Het aantal vreemde arbeiders in de getroffen gebieden brokkel de wederom iets af ,n.l. van 9200 tot 9000. Het aantal werkloze .bouwvak arbeiders daalde in Mei wederom. Volgens een Israëlisch legerbe- richt zijn de- Arabieren Zondag ochtend vroeg langs het gehele Jeruzalem-front een aanval be gonnen. De aanval was in hoofd zaak gericht tegen Ramat Rahel, een Joodse nederzetting aan de weg van Jeruzalem naar Bethle hem, de berg Zion en Beith Is raël, zo zegt het communiqué, Israëlische troepen openden het vuur op Arabische concentraties. De aanval duurde twee uur. De Oostenrijkse Minister van Binnenlandse Zaken, Oscar Hel- mer, heeft, onder verwijzing naar de Donauconferentie, in een in de Sciwjetnzone gehouden rede cri- tiek geoefend op „degenen, die de dictatuur willen uitbreiden tot het gebied van de Donau." „Oostenrijk, zo zei hij, zou „de ze onrechtvaardigheid" nimmer aanvaarden. Naar zijn mening zijn „de iSowjet-satellieten", met uitzondering van het niet-Croati- sche deel van Joego-Slavië, „Hit- leriaanse satellieten" geweest. Nu gedroegen zij zich als over winnaars en willen Oostenrijk ge lijke rechten en stemrecht tier Donauconferentie ontzeggen. De Sowjet-aanspraken op de Donau- stoomvaartmaatschappij weeg hij van de hand. Volgens hein kon de Donau-stoomvaartmij geen Duits eigendom geweest zijn, daar het „onmogelijk is de wateren van de Donau tot Duits eigendom te ver klaren." Paul Markgraf. de door de Sow- jetg gehandhaafde hoofdcommis saris van politie te Berlijn, heeft een aanklacht ingediend tegen zijn rivaal, de door de Westelijke mogendheden gesteunde hoofd commissaris Dr. Stumm, wegens het ontvreemden van de auto van de „officiële" politiechef. In verband met de politie-kwes- tie hebben de Sowjet-autoriteiten een onderzoek gelast naar het ge drag van Dr. Hugo Holthoefer, hoofd van de posterijen te Ber lijn Hij wordt er van beschuldigd te hebben medegewerkt aan de splitsing van de politie door alle postkantoren te instruéren brie ven aan het hoofdbureau van po litie gericht, steeds naar het hoofdbureau in de Amerikaanse zone door te zenden en niet naar de Sowjet-zone. De E.C.A. heeft gisteren nieuwe aankoopmachtigingen voor Euro pese landen en China bekend ge maakt tot een gezamenlijk bedrag van 104.941.449 dollar. Voor de kosten van transport over zee is opnieuw een bedrag van ruim 30 millioen dollar gereserveerd. Het aan Nederland toegewezen bedrag is 10.012 000 dollar, ver deeld als volgt: blik 1.192.000, metalen staven, platen en strips 1.763.470, pijpen, buizen 536.530, zink 500.000, koper 3.320.000, lood 1.700.000, hout voor papierberei ding en aluminium 1.000.000 dol lar. De Niwin gaat wederom Kerst pakketten naar Indië sturen. Het doet misschien wat vreemd aan, om in de maand Augustus aan Kerstmis te gaan denken. Wan neer men echter in aanmerking neemt, dat het heel wat voeten in de aarde heeft, alvorens de Niwin al haar pakketten naar de jongens over zee gezonden heeft, ïn het begrijpelijk, dat zij nu reeds bij het scheiden van de zomer aan haar actie beigint. In 1946 verzond de Niwin 155.000 en in 1947 191.740 pakketten naar de militairen over zee. Op 15 Augustus is de Kerst- pakkettenactie 1948 gestart. Tweehonderdduizend Kerstpak ketten zullen tot in de verste uit hoeken van de archipel worden verspreid Het betreft dit jaar niet uitsluitend militairen, doch ook burgers en kinderen zullen via de Niwin een presentje kun nen ontvangen. De prijs van ieder pakket be draagt 5,In de periode van 15 Aug. tot 30 October a.s. zullen de Niwin-comité's en de Thuis frontorganisaties, te weten de band NederlandIndië, het Ka tholieke Thuisfront, Limburgs Thuisfront, Protestants Interker kelijk Thuisfront en de Unie van vrouwelijke vrijwilligers één mil lioen gulden bijeen trachten te brengen. Op iedere Nederlander zal een beroep worden gedaan deze actie financieel te steunen, daardoor daadwerkelijk bewijzend dat het parool: „Wij leven mee met de mannen over zee", niet slechts een leuze blijft. Er zullen coupures beschikbaar worden ge steld a 5,—, 2,50, 1,— en 0,50. Het is echter niet mogelijk een Kerstpakket aan 'n bepaalde mi litair te adresseren. De Niwin zorgt ervoor, dat elke militair een pakket krijgt. Dit om te voor komen, dat militairen met een kapitaalkrachtige familie meer pakketten zouden ontvangen, ter wijl zij, die familie met een ge ring inkomen, of in het geheel geen familie meer bezitten, wei nig of niets zouden krijgen. Er wordt zorg voor gedragen, dat de pakketten bestemd voor hen, die op de buitenposten ver toeven, het eerst zullen worden afgezonden. Zjj, die op eenvou dige bereikbare plaatsen vertoe ven zullen hun presenten tegelij kertijd onvangen. in de enorme drukte van de ont scheping, U steeds nodig zal heb ben en u zelfs zal verhinderen, om mij morgen een laatste maal de hand te drukken!" „Ik vrees het ook, mijnheer Bermond!" „Daarom ben ik nu dan ook ge komen, om afscheid van u te nemen! Deze dagen, die wij sa men doorgebracht hebben, leken mij een droom toe." „Ja!... een droom!" fluisterde Janine. „Ik zal je nooit vergeten, Ni- nette! x Zullen wij elkaar weer zien? Ik weet het niet... maar ik zal er alles voor doen wat ik kan! Als het geluk mij gunstig is, zal ik de mooie droom van onze korte reis werkelijkheid IïIiELIc 0H Bij deze belofte voelde Janine zich steeds meer ontroerd. In het donker zag Bermond de tranen in haar ogen schitteren. Hij voel de, dat hij zich nu de sterkste moest tonen en terwijl hij de hand van Janine stevig drukte, zei hij: „Geen tranen, Janine. Wij zullen nog tijd genoeg hebben voor tra nen, zuchten en bekentenissen, als wij éénmaal rijk zijn... lieve Ni- nette..." Jacqueg bood het jonge meisje zijn arm aan en- langzaam w.an- delden zij naar de hut van me vrouw Stone, in stille overpein zing genietend van het geluk, samen te zijn. Toen zij bij de ingang der eer ste klas hutten kwamen, weer klonk er een kreet van radeloze schrik, onmiddellijk gevolg door vloeken en dof gekreun. Ber mond snelde vooruit. Van verre zag hij voor een deur in een don kere hoek, een menselijk lichaam op de grond spartelen en een man, die het met verschrikkelijke vuist slagen bewerkte Het slachtoffer, dat verward was in de plooien van een wijde mantel, verzette zich hevig en hijgde zwaar naar adem. Jacques voelde een hevige ver ontwaardiging in zich opkomen over deze beestachtigheid tegen over een vrouw en wierp zich op de aanvaller. Hij wierp hem zo heftig achteruit, dat de op de grond liggende persoon in de ge legenheid was, zich op te richten. Zijn tegenstander en ook zijn verdediger dn de 'steek latend, verdwêen hij in een oogwenk met geweldige spiongen, als van een verschrikte, half-dol géworden Het Tweede Kamerlid de heer Borst heeft aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de toewij zing van varkensvlees voor bin nenlands verbruik in ruim één maand is gedaald van 8000 ton in de week van 2126 Juni tot 25 ton in de week van 2631 Juli? 2. Is het juist, dat deze 25 ton beschikbaar gesteld is voor de vleeswarenfabrieken, zodat de toewijzing voor de slagers in 6 weken is gedaald van 700 ton tot nihil? 3. Is het juist, dat deze ver laging van de toewijzing het ge- volg is van een naar verhouding van de aanvoer te grote export van varkensvlees, met het doel de varkensprijzen op peil te hou den? 4. Is de Minister niet van me ning, dat het juist geweest was, dat er tijdig maatregelen geno men waren, 0m de huidige moei lijkheden in de vleesdistributie te voorkomen 5. Acht de Minister het juist, dat door de thans gevolgde werk wijze de consumenten hiervan de slachtoffers- zijn geworden door verlaging van het toch al te lage vleesrantsoen 6. Is de Minister niet van me ning dat het vleesrantsoen in plaats van verlaagd, verhoogd moet worden, omdat eejl betere voeding van het werkende volk een eerste eis is voor verhoging van de productie in het alge meen? 7. Wanneer de Minister de laatste vraag bevestigend beant woordt, is de Minister dan ge negen alles te doen, om binnen korte tijd het vleesrantsoen aan merkelijk te verhogen, of zo mo gelijk het verbruik vrij te geven? 8. Is de Minister niet van me ning, dat hiervoor twee dingen nodig zf|n: le. de export van varkensvlees tijdelijk te verminderen; 2a. een extra toeslag uit het Landbouwcrisisfonds op de prij zen van het slachtvee in het al gemeen, waardoor de afzet van dit vee door de boeren gestimu leerd wordt? EEN DRIELINIGKALF. Een koe van de landbouwer Hil- horst te Haarlo (gemeente Borcu- lo) schonk dezer dagen het leven aan een drielingkalf. Toen deze diertjes aan de gemeentewaag werden afgeleverd, bleken zij te zamen het respectabele gewicht te bezitten van 97 kg. GEVAARLIJK SPEL OP SPOORWAGENS. Het 4-jarig jongetje W. van D. was op een langzaam rijdende goederentrein, die, op weg naar de Dordtse industrieterreinen, voor een deel door het stadsdeel de Staart rijdt, geklommen. Op een gegeven ogenblik sprong het kind van de trein af, doch kwam daarbij met de benen onder de wielen van een wagen terecht. Het gevolg was, dat beide benen werden afgereden. In zorgwek- kat. Hoe snel deze vlucht ook plaats vond, de totaal verslagen Jacques had duidelijk Tao her kend! En... tot overmaat van ramp!... bevond hij zich tegen over Charlie Stone, die met ge balde vuisten en een van woede vertrokken gelaat hem toe schreeuwde: „Waar bemoeit u zich mee? 'Gaat u dit soms aan? Als ik die oude aap wil afrossen, da heb ik daar mijn reden voor, begrepen? Uw domme tussen komst heeft hem nu verlost van it beste afstraffing, die ooit een Chinees gehad heeft-... U ver dient zelf niet beter!" De twee mannen wilden zich juist op elkaar werpen, toen Ja nine zich tussen hen indrong. Op hetzelfde ogenblik ging de deur van de hut open, voor welke Charlie de Chinees had neergesla gen en mevrouw iStone verscheen, hevig ontsteld, in de helder ver lichte deuropening. Zij zei angstig: „Ik herkende je stem, Charlie. Waarom ben je teruggekomen? In 's hemels naam, wat gebeurt er hier toch?" „Het is juist jammer, dat er hier niets gebeurt! Toen ik je naar je hut had gebracht, heb ik de omgeving daarvan nog eens I kende toestand is het jongetje naar het gemeentelij', e zieken''-, te Dordrecht gebracht. /HET DOOR DE DUITERS IN ONS LAND GEROOFDE GOUD. De Zwitserse pers reageert hef tig op de commentaren, die de Nederlandse pers publiceert naar aanleiding van het goud, dat door de Duitserg is geroofd en naar Zwitserland overgedragen. Verschillende bladen, waaronder de te Bazel verschijnende „Natio nale Zeitung" herinneren er in dit veroand aan, dat het standpunt van Zwitserland als volgt luidt: „Krachtens de overeenkomst van Washington van 25 Mei 1946 heeft Zwitserland zich verbonden aan de 'Geallieerden 250 millioen Zwit serse irancs in goud te betalen. In deze overeenkomst werd vast gelegd, dat Zwitserland door deze betaling volledig en definitief vol daan heeft aan de vorderingen der Geallieerden, en bovendien, dat de Brits-Frans-Amerikaanse onderte kenaars handelden -namens alle Geallieerden, en ,in het bijzonder van Nederland. Dit is de reden, waarom Zwitserland weigert over deze kwestie in onderhandelingen te treden." De „Gazette de Lausanne" schrijft „Het komt ons voor, dat het Ne derlandse standpunt de begrippen „vijandelijk activa" en „geroofd goud" verwart. Tenslotte moet ge zegd worden, dat men hardnekkig de situatie van een neutraal land en zijn banken miskent, hoewel Nederland in de periode van 1914 —1918 en in 1939 1940 toch ruimschoots in de gelegenheid is geweest om een dergelijke situa tie te leren kennen. Indien men immers het standpunt zou erken nen, dat Nederland thans verde digt, zou niets de Oostenrijkers, Tsjechen, Polen of zelfs de Duit se Joden er van kunnen weerhou den om van de Nederlandse Bank terugbetaling te eisen van het goud, dat deze Bank, evenals wij, tot 10 Mei 1940 in betaling of transito heeft moeten accepteren." ROOFOVERVAL OP ALLEENWONENDE DAME. In de nacht van Zaterdag op Zondag ia 'n roofoverval gepleegd op de alleenwonende madame De Pressiony, die een landhuisje be woont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen dron gen haar huis binnen, bonden haar en brachten haar een snede over het gezicht toe. Zij namen voor een belangrijk bedrag aan gouden sieraden mede. De politie stelt een onderzoek in. EEN LUXUEUS LEVENTJE. De 17-jarige J. C. P. D. en de 19-jarige J. N. H. waren beiden in betrekking bij een vishandelaar in de Zoutmansstraat te Den Haag. Zij hadden opgemerkt, dat hun patroon een flink bedrag had geborgen in de portefeuille van zijn jas, welke hij wel eens op het kantoor liet hangen. In een tijd vak van 8 dagen namen zij onge veer 900 uit de portefeuille Het geld werd tot de laatste cent opgemaakt met cafébezoek waar bij zij de aanwezigen gul onthaal den, bioscoopbezoek en het nutti gen van heerlijke maaltijden, waarbij „kip" altijd op het menu stond. De politie heeft aan dit luxueus leventje een einde ge maakt. onderzocht en toen ik hier weer langg kwam, verraste ik die af schuwelijke sluipkat, die Tao, voor je deur. Ik vroeg mij af, of hij hier slechts uit nieuwsgie righeid was gekomen, of met een kwaad doel. Bij de gedachte, dat hij je weer doodsbang zou kunnen maken, werd ik woedend en heb hem neergeslagen. Zondpt de on- j gelukkige tusschenkomst van dit dwaze jongemens, zou ik hem zo'n pak slaag hebben gegeven, dat hij er zijn leven lang een pijn- lijk souvenier van had overge- j houden!" Gedurende deze nogal luidruch tige verklaring van Charlie, wer den verscheidene deuren in de gang geopend. Enkele passagiers ondervroegen elkander. Evelyne beval, uit vrees voor opschudding dat Janine en Charlie in haar hut moesten komen. Charlie Stone keerde zich echter, voordat hij binnentrad nog eens naar Jacques en riep hem toe, met een stem, die beefde van ingehouden woe de: „Wij zullen onze rekening wel vereffenen, jongeman! Twij fel daar nvaar niet aan!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2