DDI DA1 Voor de Zondag Kerkdiensten Debatten over de Regeringsverklaring UIT DE PROVINCIE m PASAR-BEELDEN Destadonderdegrond ergens in Znid-Sumatra De Christelijke hoop Nederlandse trawler was Engelse verre de baas Vliegveld Woensdrecht aan de Staat? UIT DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING JmÊÊM1 muggen vliegen Vlooien i luizen,™ ]j - v - I. AAN de gemeente is, naar het Evangelie, de 'Hoop gegeven die nooit beschaamt. Wij bezit ten veel in 't geloof. We weten dat het beste nog komen moet, n.l. de openbaring van het Rijk van Christus. Het geloof maakt ons rijk. Door 't geloof mogen we immers we ten van Jezus Christus en van wat we nu reeds in Hem hebben. In deze rijkdom zijn we echter nog arm. Want wat we hebben, hebben we alleen in 't geloof. Wat we geloven, zien we nog niet. We wandelen door geloof en niet door aanschouwen. Daarom zien we, uit naar de tijd dat het geloof zal plaats maken voor het zien. Nu is Christus' Rijk nog ver borgen, nu wordt Zijn Heerschap pij nog niet erkend, nu is de we reld neg vol opstand tegen 'God. Éénmaal zal dit veranderen. De toekomst is aan Hem voor wien in deze wereld geen plaats was. De hoop op Zijn Rijk is een hoop die nooit beschaamt. EN wat waar is voor de gemeen te, is ook waar voor de enke ling. We geloven aan Christus' overwinning in ons leven, maar deze overwinning is verborgen. Door God zijn we geroepen. Door Hem worden we tot „heiligen" verklaard. Tegelijk zijn we zondaars. Aan het ge richt zijn we onttrokken, tegelijk vrezen we voor Zijn toom. In Christus zijn we aan de verganke lijkheid ontkomen toch ligt het sterven vóór ons en moeten we door het donkere dal des doods. We wandelen door 't geloof. Dat we dit kunnen en mogen, is ons voorrecht. Het is tegelijk onze nood. Bij het geloof behoort de hoop. En die hoop, die nooit be- ZATERDAG 14 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 6.30 u. de heer Van Gilst, van Rotterdam. ZONDAG 15 AUGUSTUS. Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- "kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. S. R. Herma- nides (em. predikant). Sas van Gent: 10 u. Ds. Sebestyén pred. Prot. Kerk in Hongarije. Philippine: 2 u. Ds. J. van der óraaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moor sel, 2.30 u. Ds. W. L. Hermani- des, van Hulst. Terneuzen: 10 u. Ds. J. van der Ros, van Rilland-Bath2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Honte nisse; 7 u. Ds. J. v .d. Graaff, van Sas van Gent, Jeugddienst. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma, 2.30 u. Ds. Sebestyén, pred. Prot. Kerk in Hongarije. Aardenburg: 10.30 u Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. W. A. Vrij- landt, van Borssele, voorber. H.A, Breskens: 18.30 u. Ds. Sohopen- 'jh<auer Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 17 u. Ds. Schopenhauer. Hoofdplaat: 14.30 u. Ds. Winckel St. Kruis: 8 45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Doorn. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.15 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Sc. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van LJperen. Uzendijke: 11 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Kerk. Aarderiturg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Cové. Hoek 10 en 2.30 u. Ds. J. B. Van- haelen, van Mijdrecht. Terneuzen: 10.45 u. Ds. J. Hin- driks, van Vlissingen; 6 u. Dr. A. H. Oussoren, van Middel burg. Zaamslag: 9-30 en 2.j0 u. Ds. J. j. .Ritzema., Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. G. Boei- sema, van Katwijk a/d Rijn. Chr. Geref. Kerk. Xaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds, E. du Marchie van Voorthuizen, van Sliedrecht; 6.30 u. Ds. E. du Marchie van Voorthuizen, zendingsrede. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. Fraanje, van Barneveld. Hoek; Geen dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk- Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: H. Missen. Terneuzen: 7, Missen; 2.30 u. Dof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Wijdingsdienst, 6.45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Uitzen- dingsdienst van Kadet H. ae Bruyne; 12 en 0.30 u. voor de Jeugd. schaamt, is ons gegeyen. Hij die een goed werk begon, zal ook vol eindigen. Voor hen die 't heil des [Heeren wachten Zijn bergen vlak én zeëen [droog. Het Britse Ministerie van Land bouw en Visserij deelde Donder dag mede, dat er een proef is ge houden met een Engelse en een Nederlandse trawler, met het doel om na te gaan welk soort schip op bepaalde graden het best was te gebruiken. Nederland was hierbij verte genwoordigd door een trawler uit Textel, Engeland had de ex- marinevisserschuit „Platessa" af gevaardigd. De Texelse boot is ongeveer 75 voet lang en is uit gerust met een 200 pk motor. De Engelsman heeft een 240 pk mo tor en meet 90 voet. De beide schepen visten enige dagen dicht bij elkaar en haalden beurtelings hun netten in. Een staf van deskundigen hield de vangst bij. De Hollander won deze originele wedstrijd met zeer groot verschil. Hij haalde 60 pro cent meer schol op, meer dan twee keer zo veel tarbot, griet en wijting, dertig keer zo veel mak reel en vele malen meer tong. Eveneens werd vele keren meer „bodem" naar boven gebracht, hoofdzakelijk bestaande uit zee sterren. Het Britse Ministerie consta teerde dat op deze visgronden het Hollandse schip, met een beman ning van vijf man, een zeer ren dabel schip is, hoofdzakelijk door zijn type van het sleepnet en het bevestigen daarvan. Onderhandelingen zijn gaande tussen het gemeentebestuur van Woensdrecht en het Departement van Oorlog, inzake overdracht van het vliegveld Woensdrecht, aan de Staat der Nederlanden. Het gedeelte waarover deze onderhandelingen lopen beslaat een oppervlakte van ongeveer 250 gemeten. Het gemeentebestuur, dat tot verkoop van deze grond wel ge negen is, maakt echter bezwaar daarin ook de weg van de Vijf sprong naar Wouwse Plantage te betrekken, daar het onttrekken van deze weg aan het publiek ge bruik groot bezwaar voor omwo nenden tot gevolg heeft. TWEEDE KAMER. Te elf ure gisterenmorgen is de Tweede Kamer begonnen met de debatten over de regeringsverkla ring van Donderdag. Reeds zetelt op dit presiden tieel gestoelte de heer Korten- horst, die Donderdag daartoe door de Kamer werd voorgedra gen en thans nadat het K. B. hou'dende zijn benoeming, door de griffier is voorgelezen zijn nieuwe functie met een korte rede aanvaardt. Vervolgens heeft plaats de be ëdiging van de heren Van der Weyden (KV.P.) en Hermans (C.P.N.), nieuwbenoemde leden der Tweede Kamer. Hierna gaat de Kamer over tot de debatten. De eerste spreker, Prof. Romme (K V.P.) wees op de verandering in de aard van de regering, die hij van „parlementair" tot „•extra-parlementair" uitgegroeid achtte. Deze wijziging, zo betoog de spr., was voornamelijk bewerk stelligd door des sprekers eigen fractie. Spr. ging vervolgens in den brede de verdiensten na van Dr. Beel. De nieuwe regeerders treden op in een samenstelling en samen werking, die de Ministers ge legenheid biedt tot brede ont plooiing van hunne persoonlijk heden. Geen enkele politieke constel latie garandeert dat het persé niet mis zal gaan met die juiste reconstructie, maar in elk geval waarborgt deze nieuwe vebrede regering een zo juist mogelijke kans, dat het niet persé mis zal gaan. In tegenstelling tot de fractie van de P v. d. A. hebben spr. en zijn politieke vrienden geen con- tinuëring gewenst van een kabi net als dat van 19461948. Dat nochtans geen bredere parlemen taire regering kan worden ge vormd een vier partijen rege ring daarvoor ligt. aldus spr., de schuld bij de Partij van de Arbeid, wier houding in casu spr. niet geheel kan begrijpen. De K.V.P. heeft zich niet van de P. v.d. A. willen distantiëren, maar wel een verbreding van de regeringsbasis verlangd. Ook voor de K.V.P. heeft aan dit kabinet een pijnlijke operatie ten grond slag gelegen. Spr. is ervan overtuigd, dat de Minister-President Drees deze functie nimmer aanvaard zou hebben, als hij niet geloofde in de samenwerkingsmogelijkheid van het nieuwe regeringsteam Hij zou echter gaarne vernemen wel ke taak aan Minister van Schaik zal zijn toegewezen; voorts be treurt spr. de ambtswisseling aan het departement van O. K. en W. De regeringsverklaring had spr. op vele punten met belangstelling en instemming gelezen. Het erin geboden program moet natuurlijk worden bezien tegen de achter grond van de nabije Troonrede. Spr. acht de regeringsverkla ring wel zeer gereserveerd, zowel bijvoorbeeld t.a.v. de defensie, het cciale program als de buiten landse zaken en het onderwijs. Relatief maakt daarop alleen de Indonesische paragraaf een uit zondering. Van harte stemt spr. in met hetgeen gezegd is met be trekking tot Suriname en die An tillen. Hetgeen is gezegd over Indonesië onderschrijft spr. har telijk en volgaarne. Spr. heeft de indruk, dat in brede lijnen 't program der nieu we regering niet sterk verschilt van dat van de Regering-Beel, als neergelegd in de regeringsverkla ring van 5 Juli 1946. In 's lands belang wil spr. met zijn politieke vrienden gaarne constructief-critische medewer king verlenen, ook al acht zijn fractie zich op geen wijze aan deze regering gebonden. De heer Oud (V.V.D.) de eer ste spreker na de middagpauze acht dit kabinet de consequentie vap. een goed parlementair stelsel. De partijen zullen goed doen rekening te houden met het alge meen beeld, dat de verkiezing biedt. Ditmaal geeft dat alge mene beeld een verschuiving naar het midden te zien. Zeer in het bijzonder als was de grondwetsherziening zelf de inzet der verkiezingen valt de nadruk op het Indonesisch beleid, dat straks op de grondwetsherzie ning zal moeten volgen. Op de uitvoering de herziening komt het aan; en in dat opzicht moest het mogelijk gemaakt wor den voor de groepen, die voor waardelijk hun steun daaraan hadden toegezegd, straks opnieuw vóór te stemmen. Wjant verwer ping der herziening zou een zeer ernstige zaak geweest zijn. Om al die redenen moest de formateur aansturen op een ac- coord tussen de vier partijen, K.V.P., P. v. d. A., C. H. en V. V. D„ opdat de 2/s meerderheid ver zekerd zoude zijn. In juiste verhouding dient een regering nimmer gebonden te zijn tegenover een Kamerfractie; het bereiken van een accoord tussen Kamerfracties en 'n formateur is slechts een weg om een regering te vormen. Het extra-parlementair kabi net, dat Dr. Beel bij zijn tweede opdracht beproefde, mislukte op nieuw, aldus spr., door de weige ringen van de P. v. d. A. iSpreker achtte het van 't uiterste belang, dat iemand van de inzichten tan de heer Stikker in dit kabinet op een zeer belangrijke post zou worden gesteld. Natuurlijk vol doet dit kabinet neg niet voor 100 aan de verlangens van spr's fractie, er waren ernstige bezwaren, zoals b.v. tegen een Minister-Pesident uit de P. v. d, A. Dit klopte, naar spr. mening niet met de verkiezingsuitslag. Maar er moest een accoord komen. Spr. had terwille van het ac coord de heer Stikker overreed genoegen te nemen met hetgeen geboden werd zulks temeer om dat spr. grote achting en grote waardering koestert voor de per soon van de heer Drees. Spr. had met vreugde verno men, hoe uit de regeringsverkla ring overeenstemming naar voren is gekomen over het te volgen beleid; eveneens, dat niet is ver heeld, hoe ernstig de toestand is. Spr. hoopt intussen dat de nieuwe regering in Indnesië een krachtig beleid zal voeren, dat resultaat tot gevolg zal hebben ook tegenover de republiek. Aan een grote samenwerking tussen kamer en regering bestaat nu meer dan ooit behoefte. De heer Van der Goes van Na- ters wilde niet te diep ingaan op de geschiedenis dezer kabinetsfor matie, maar over enkele punten meende hij toch niet te mogen zwijgen. De eerste poging van de heer Beel mislukte niet omdat het onmogelijk bleek op brede basis een kabinet te formeren, maar omdat een kabinet ook op smallere basis niet kon worden gevormd. De K.V.P. wilde geen sterk 2- partijenkabinet; de P. v. d. A. wilde geen 4-partijenkabinet en het gevolg was, dat men wel zij wegen in moest slaan. Spr. voelt niet voor debatten over de vraag wie bij deze kabi netsformatie winst heeft gemaakt of wie door zijn knieën is gegaan. Belangrijker is, dat men beseft, welke kapitale gevaren schuilen In de nationale en internationale situatie. Hij brak een lans voor collectieve veiligheidsmaatregelen tegen de oorlogsdreiging. De regeringsverklaring negeert deze dingen geenszins. Zij ademt een sterk besef van realiteit. Wkt Tndonesië betreft wordt terecht gewezen op de grote kans tot overeenstemming en de instelling van een waarijk Indonesische fe derale interim-regering. Sp, verlangde op dit punt nog wel gaarne enige opheldering van de regering. De regeringsverkla ring leek hem te dezer zake niet geheel duidelijk. De heer Tilanus wilde zich slechts tot enkele algemene on derwerpen bepalen. In de afge lopen twee jaar is meer dan eens scherpe critiek geoefend op het vorige kabinet met name op c.'eszelfs Indisch en financieel be leid. Niet geheel duidelijk is aan spr. nochtans, waarom de rege- ring-Beel haar ontslag heeft aan geboden. Spr. staat dan stil bij de nieuwe parlementssamenstelling. Hij acht het gelukkig, dat de vroegere buitenparlementaire oppositie" thans in het parlement is opge nomen. daar haar mening kan uiten en daar eventueel haar me ning weerlegd kan zien. Een stil getuigenis, waarmede de regering zal moeten rekening houden, is het feit, dat op de middenstands- partjj (al verwierf deze dan geen zetel) toch 41 duizend stemmen zijn uitgebracht. De regeringsver klaring geeft tot spr.'s vreugde te kennen, dat de regering voor de noden der middenstand open oog heeft. Destijds als nu stelt de C.H.U. zich op het standpunt, dat een nationaal kabinet de meest juiste oplossing zou zijn. Dat dit toen en nu niet is gevormd, wijt spr. in de eerste plaats aan de P. v. d. A., die zijns ihziena wat hoog in den zadel zit. Het beleid in Indië vervult spr. r.og met zorg. Is het niet nutte loos nog verder met de republiek te spreken? De vertegenwoordi gers der andere gebieden, daaren tegen, boezemen spr. volledig ver trouwen in, zo goed asl de verte genwoordigers van de West. De heer Weiter bracht dank aan Minister Van Schaik, omdat deze de coalitie van K.V.P. en P. v. d ,A. niet heeft geconti nueerd. Dit zou in pertinente strijd zijn geweest met de stem mingsuitslag. Ook waardeert spr. dat de K.V.P. dit harerzijds niet heeft gewild. Nochtans is het spr. niet duidelijk geworden wat nu het fundament ini deze nieuwe regering is. Dat de A.-R. niet in het kabinet vertegenwoor- digd is, acht spr. een zwarte vlek op deze regering. Erger nog is echter, dat de A.R.-leiders zelfs niet zijn gehoord. De uiterste na tionale nood van het ogenblik had de raadpleging, zo niet de mede werking, van all^n vereist. •Spr. gaf zijn visie nog eens op het Indische beleid der vorige regering en van Dr. van Mook persoonlijk. De Indische kwestie is een natinaal vraagsuk van de eerste orde. Spr. hoopte ernstig, dat de heer Sassen niet de laat ste Minister van Overzeese Ge biedsdelen zou blijken te zijn. De heer Weiter stelde ten slotte twee vragen aan de regering „Waarom is er zo'n haast bij de Grondwetsherziening?" en „waar om is er geen haast bij het her stel van rust en orde in Indië?" D D T. POEDER in de practise!» en voordelige stu (zak 65 ce (Ingez. Med.) ZWENDEL IN VALSE TEXTIELPUNTEN. Zoals wij reeds meldden werden enige tijd geleden door de Rijks politie te Axel te Terneuzen twee personen gearresteerd, verdacht van handel in valse, uit België afkomstige, textielpunten. Zij zouden er 10.000 in Rotter dam hebben verkocht. De Rotter damse politie stelde een onder zoek in en kwam tot de ontdek king, dat de expéditeur G. S. be gin Juni een partij van 10.000 punten had gekocht voor 3000. Toen de expéditeur bemerkte, dal de punten vals waren trachtte hij zijn geld terug te krijgen, hetgeen niet gelukte. Naar hij beweerde, verbrandde hij daarna alle pun ten. Echter, enige dagen, nadat dit zich afspeelde, kwam opnieuw een partij van 10.000 punten op de markt, die nu voor een bedrag van 3800 door de chauffeur M. O. in de woning van de 22-jarige veehandelaar H. F. K„ in op dracht van een ander, werd ver kocht. De opdrachtgever bemerk te de vervalsing, gaf 2000 punten aan K. terug en... verbrandde de rest, naar hij voorgaf, K. verkocht 1800 van de terug gekregen punten aan een pension houdster, de 47-jarige H. M. K., door tussenkomst van de 28-jari- ge timmerman IR. en... het verhaal wordt eentonig ook deze koopster zag dat zij beetge nomen was, doch ze verbrandde de punten niet. Zij riep de hulp der politie in en daardoor kon het gehele ge beurde worden gereconstrueerd. Tegen acht personen werd pro ces-verbaal opgemaakt. De expéditeur iS„ de chauffeur O., de veehandelaar K. en de tim merman R. zijn feeds voor de Of ficier van Justitie geleid. NIEUW GEBOUW VOOR DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Het architectenbureau Irs Rot huizen en 't Hooft te Middelburg heeft op uitnodiging van het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland plannen voor een nieuw kantoor gebouw met bedrijfsruimte ten behoeve van de Provinciale stoom bootdiensten ontworpen. Het pro ject voorziet onder meer in een machine-hal van 270 vierkante meter, een ruim magazijn met olie-opslagplaats,een timmer werkplaats, alsmede werkplaat sen voor schilder- en electrotech- nisch werk. Ook ten behoeve van het personeel zijn ruime lokalen voorzien. Het nieuwe gebouw, waarvoor nog rijksgoedkeuring moet wor den verkregen al was over de sc.hetsplannen reeds overeenstem ming bereikt zal verrijzen aan de kop van de tweede binnen haven te Vlissingen. Het bestaande kantoorgebouw aan de buitenhaven zal geen an dere bestemming verkrijgen, doch vermoedelijk gesloopt worden Het is n.l. dérmate zwaar be schadigd, dat de uitgaven voor herstel waarschijnlijk niet ver antwoord zijn te achten. EEN NACHT OP DE WESTER- SCHELDE. De „Zeemeeuw" van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zee land, welke de reizigers naar Zeeuws-VIaanderen, die met de laatste trein te Kruiningen arn- arriveren, naar Per.kpolder over- bengt, kreeg Woensdagnacht mid den op de Wester-Schelde een motorstoring. Het anker werd uitgeworpen en de acht passa giers moesten tegen wil en dank de nacht aan boord doorbrengen. Bij het aanbreken van de dag verscheen sleepboothulp en de „Zeemeeuw" werd de haven van Hansweert binnengesleept. Don derdagmorgen hebben de passa giers een tweede, en beter ge slaagde, poging ondernomen om Zeeuws-VIaanderen te bereiken. MEISJESCURSUS TE WATER VAN VOLKSHOGESCHOOL OLAERTSDUIN. Donderdagmiddag zijn de deel neemsters aan de meisjescursus te water van de Volkshogeschool Olaertsduin te Rockanje te Veere aangekomen. De heer C. Zwager man, Rijksveeteeltconsulent te Middelburg, besprak voor hen de agrarische aspecten in Zeeland, Ir. F. H. Klokke de wederopbouw van Walcheren. Voor gisteren stond een wan deling door Middelburg onder lei ding van de heer H. Pieters, bi bliothecaris der Provinciale biblio theek, en een bezoek aan de havens te Vlissingen met een in leiding van de directeur der vis mijn, de heer J. van Leeuwen, over de Zeeuwse visserij op het programma AUTOMOBILISTEN IN ZEEUVVS-VLAANDEREN LATER NAAR HUIS? De A.N.W.B. heeft er de aan dacht van de autoriteiten op ge vestigd, dat het voor vele auto mobilisten en wielrijders in Z. Vlaanderen onmogeljjk is op een laat tijdstip naar huis terug te keren, daar de laatste normale veerboot van Kruiningen naar Perkpolder reeds te 21.05 uur vertrekt. De pont van 23.05 is nl. niet voor automobilisten en wielrijders toegankelijk. Daar dit vooral voor zaken mensen moeilijkheden met zich brengt, heeft de A.N.W.B. om een meer bevredigende regeling ver zocht. TERNEUZEN. De nieuwe sluis. De bouw van een nieuwe slu's te Terneuzen is op het ogenblik voor de haven van Gent een kwestie van leven of dood ge worden. De „Standaard" van gistermorgen 'bericht, dat ver schillende maatschappijen plan nen hebben zich naar Antwerpen of Rotterdam te verplaatsen, aan gezien het voor moderne schepen onmogelijk is Gent via Terneuzen te bereiken. Gentse kringen dringen er bij de Belgische regering on aan maatregelen te nemen, die de dreigende ondergang van de ha ven van Gent voorkomen. Leger des Heils. Morgen zal er een bijzondere gebeurtenis plaats vinden in het Leger des Heils alhier. Voor de tweede maal in de geschiedenis van de afd. Terneuzen zal een Heilssoldate, candidate H. de Bruijne, uitgezonden worden naar de William Booth-kweekschool voor Heilsofficieren te Amstel veen, om opgeleid te worden tot Heilsofficier, om dan dienst te doen in een van de takken van dienst in het Leger des Heils. In de morgendienst zal de can didate worden bevorderd tot ka det, terwijl in de avondsamen komst de uitzendingsdienst plaats zal hebben. Deze samenkomsten zijn toegankelijk voor een ieder. Zie verder advertentie in dit blad. Geslaagd. Voor het examen Werktuig bouwkunde slaagde onze stadge noot, de heer P. Michielsen, leer ling van de M.T.S. der Academie van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen te Rotter dam. SLUISKIL. Cursistemavond. Woensdagavond kwamen in de school aan de Zandstraat de vrouwelijke en mannelijke ge slaagden van de Middenstands- cursus bijeen. De voorzitter van de Middenstandsvereniging, de heer Kalle opende de avond en wenste de aanwezigen proficiat met het behaalde succes. Hij dankte de leider van de cursus, de heer De Bruijn en sprak de hoop uit, dat de geslaagden, wanneer zij zelfstandig in een be drijf zouden komen, lid van de vereniging zouden worden. De heer Fr. Mattheeuws dankte de heer De Bruijn voor de wijze, waarop hij de cursus had geleid en de cursisten in moeilijke ogen blikken moed had ingesproken. Hij prees ook mevr. De Bruijn, die haar echtgenoot zo dikwijls had afgestaan, wanneer hij -zijn tocht door weer en wind naar Sluiskil ging ondernemen. Als stoffelijk bewijs van aller dank baarheid bood hij enige geschen ken aan, terwijl mevrouw bloe men ontving. Ter afsluiting van het officiële gedeelte hield de cursusleider een vlotte en geesige speech. Hij ver geleek de cursus met de Tour de France, De renners moeten zjgoe- gen en bergen nemen, terwijl de leraar de rol van fietspomp ver vult, die weliswaar onmisbaar is doch in feite een ondengeschikte rol vervult. Hij dankte het be stuur van de Middenstandsver eniging, waarmede steeds een zeer vriendschappelijke samenwerking is geweest. Deze heren moeten worden geprezen voor het initia tief om deze cursus in te richten en het mogelijk te maken haar in Sluiskil te volgen. Toont Uw dankbaarheid door als midden stander toe te treden tot de orga nisatie. Met een vriendelijk woord van dank voor de vriendschap, ge schenken en waardering besloot spreker zijn toespraak. Hierna werd 't gezellig samen zijn voortgezet. De nodige mu zieknummers werden gedraaid, er werd gezongen en het was niet zo vroeg meer, toen de laatste gas ten, toch nog in rechte lijn, hun haardsteden opzochten. OADZAND. De brandweer redt doctor Faust uit de vlammen. In deze gemeente verblijft op het ogenblik een groep Delftse padvinders, 25 man sterk. Deee jongens hebben een marionetten theater gesticht, waarvoor zij zelf décors, geluidsinstallatie en pop pen fabriceerden. De aanschaf- fingskosten bedroegen ongeveer 500. Met dit theater, dat de naam „Uylenspiegel-theater" draagt, hebben de jongens een opvoering gegeven van „Doctor Johannes Faust", de oude ge schiedenis van de man, die een verbond met de duivel had ge sloten. Het stuk zou 2 y2 uur du ren en werd door de padvinders goed en nauwgezet uitgevoerd. Het eerste en het tweede bedrijf speelden zich af in de werkamer van doctor Faust te Mainz, het derde verplaatste het publiek naar het binnenplein van het pa leis te Parma en het vierde weer naar Mainz. Het vijfde bedrijf zou in „de hel" spelen, maar he laas heeft Cadzand dat niet kun nen beleven. De brandweer ver klaarde n.l. uit veiligheidsoogpunt bezwaren tegen deze toneel-hel te hebben. Dat was de reden, dat doctor Faust het in Cadzand maar met vier 'bedrijven moest stellen. MIDDELBURG. Verkenners-bedevaart De jaarlijkse bedevaart der R.-Katholieke verkenners naar Onze Lieve Vrouwe van de Polder (Vrouwenpolder op Walcheren) wordt dit jaar op heden gehouden, 's Avonds zal te Middelburg een, groot kampvuur worden gehou den. Aan de bedevaart zullen behalve vele Nederlandse verken ners, onder meer ook deel nemen groepen verkenners uit Frankrijk en Vlaanderen. De deelnemers zullen logeren in de Vrouwen polder. RETRANCHEMENT. De oud jes gaan op reis. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de oudjes uit deze gemeente nog deze maand op reis gaan. Het comité, dat dit uitstapje zal organiseren, is druk bezig met de voorbereidingen en als de tekenen niet bedriegen, is er een goede kans dat de plannen uitgevoerd zullen kunnen worden. Waar de reis naar toe gaat, is noz niet precies bekend. Dit hangt af van de middelen waar over beschikt kan worden. Er zal een huis-aan-huis collecte gehou den worden. Zeer zeker zal de ge hele burgerij de oudjes dit uit stapje van ganser harte gunnen en het is dan ook te verwachte* dat een ieder nar vermogen zijn fi nanciële steun zpl verlenen. Roman door CHARLES FOWLEY vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. a'OBURON 7.30, 9 en 19.30 u. 8.30 en 10 u. H.H. 6) (Nadruk verboden.) ,1k dacht eigenlijk, dat zij be trekkingen hadden als kok, was- baas of huisknecht." „Bij mij absoluut niet," zei me vrouw Stone met een gebaar van afkeer. „Geen enkele gele bedien de of leverancier komt binnen de hekken van Stone-house! Naar mate zij zich sterker voelen, wor den zij steeds brutaler; zij bieden heftige tegenstand en durven ons zelfs aan te vallen! Iedere week zijn er in Koewa ongeregeldheden, vechtpartijen en opstootjes, ver oorzaakt door misdaden van Chi nezen. Stokslagen, messteken en revolverschoten vallen aan alle kanten, onder een hagel van ste nen en flessen. Er ontbreken nog maar de mitrailleuses en de bom men en het zou een werkelijke oorlog zijn!" „En de politie?" „Oh! Wanneer de politie een charge uitvoert, zijn de Chinezen verdwenen en blijven de blanken, verdoofd door de slagen der gum mistokken en sabels, liggen!" De nacht werd steeds donkerder en frisser. E>e muziek had opge houden; de lichten Verdwenen langzamerhand een voor een en de brug was nu bijna geheel ver laten. Mevrouw Stone, die onverschil lig was voor ieder ander ernstig gesprek, wijdde met een ongewone hartstochtelijkheid over het gele gevaar uit. „Het Hemelse Rijk zendt ons alleen het allerergste uitschot. Geen enkele Europese of Ameri kaanse bandiet kan zich met zo veel handigheid 's nachts van een mes bedienen als de Chinezen. Altijd hebben zij dit lafhartige wapen in de wijde plooien van hun mouwen verborgen. Iedere dag staan de couranten vol van de geheimzinnige misdaden: dief stallen, ontvoeringen en moor den." „En u schrijft al deze misdaden aan de Chinezen toe?" „Natuurlijk! In Kowa zeker! Aan wie anders? Ah! daar komt Een feestelijke roes omhuift dfe dicht opééngegroepte toko's en warongs. Hét is niets bijzonders, dat niemand terneergeslagen ziet en nergens: wanklanken te horen zijn. Het is de onverstoorbare vreugde van de prille,; Indische morgen. Parelig grijze sluiers omzomen de zon en filteren haar licht, dat straks, wanneer de nevels ver dampt zullen zijn, zal neerdaveren over de witte stad en heel het wijde woud rondom. De kronen der bloedarme pal men, die omhoog gewrongen zijn uit de chaos van stalletjes en pa- joengs op de passar, wuiven in de vroege wind en hun geruizel vult iedere, spaarzame leemte in het klaterend morgengeluid. Scheef en zonder regelmaat staan de stalletjes dooreen. Een bonte menigte wierelt in het rond, lachend en pratend. Het geris van vele blote voeten doet denken aan de wind, die vóór het onweer de Charlie gelukkig!" Mijnheer Stone kwam inder daad aan, een grote sigaar in de mond. Toen Evelyne hem riep, wierp hij snel zijn sigaar over de verschansing en kwam haastig naderbijBlijf bjj mij, Charlie," sprak de jonge vrouw, onmiddel lijk haar gebiedende toon weer terugvindend. „Ik heb die ake lige Chinees weer gezien en... ik geloof dat ik weer slecht zal sla pen vannacht." ,,W:at deed hij hier? riep mijn heer Stone; „De derde klas pas sagiers mogen hier niet komen... Ik zal deze overtreding onmid dellijk aan de kapitein mededelen Als ik die vervloekte Chinees zie, breek ik hem de nek!" Janine schrok van deze plotselinge woe de, maar Evelyne scheen er niet alleen door gekalmeerd, maar leek zelfs zeer voldaan. Trouwens", hernam Charlie, „die oude aap' met zijn nederige en vaderlijke houding, veroorlooft zich een reusachtige extra-bagage. Hij be weert, dat hij voor zijn landge noten ik weet niet hoeveel kisten bijbels en paraplu's meebrengt. Paraplu's, dat kan nog, maar bij beis? Dat lijkt mij een prach- voor. tige truc om onze goedgelovige douanebeambten mee te vleien en beet te nemen. Ik zelf zal er wel een oogje op moeten houden!" „Charlie, ik wil naar binnen! Ik ben bang, dat Tao neg eens om mij heen komt sluipen! Neem mijn plaid en de kussens en breng alles in mijn hut!" En de mach tige geldkoning, op wiens klein ste wenk duizenden mannen vlo gen, zonder zelf ook maar een seconde te durven dralen, gehoor zaamde zonder de minste tegen werping aan zijn veeleisende vrouw. Janine raapte een kussen op, dat was blijven liggen, maar durfde mijnheer Stone niet van zijn last te bevrijden. Zij vreesde hem daardoor juist de kleine ver nederingen te laten voelen, waar van hij zich totaal geen reken schap scheen te geven. „Ik heb je nu nog niet nodig, Janine," zei mevrouw Stone op een geheel an dere, beminnelijke wijze. „Wandel nog wat, als je lust hebt. Over twintig minuten zal ik op je wachten. Je weet, dat ik zonder jouw niet durf te slapen!" „Als je wilt Evelyne, dan zal ik' bij je blijven," stelde Charlie „Neen, neen, onnodig, Charlie! Janine slaapt in mijn zitkamer,,' zei de jonge vrouw op een koude ironische toon, ,,dat ia meer dan voldoende! Door haar heb ik al een paar heerlijke rustige nachten gehad!" Zij verwijderden zich, Evelyne voorop en de grote za kenman, beladen met kussens volgde haar. „Hij is werkelijk een goed gedresseerde reus, dacht Janine. Op dat ogenblik keek zij om zich heen en zag Ber- mond vlak voor haar staan. „Ein delijk, juffrouw Flory! Kan ik u werkelijk even alleen spreken? Zij palmt u geheel en al in, die bekoorlijke sirene!" „Is er nieuws?" vroeg Janine. „Voor ons beiden niet!" zei hij met een grimas, „maar voor mij wel en nog wel slecht nieuws!" Jacques vertelde haar, wat er in de rookzaal wag voorgevallen en het plotselinge vertrek van Char lie Stone. „Och, dat lijkt mij werkelijk zo hopeloos niet," zei het jonge meisje, nadat zij enige ogenblik ken had nagedacht. „Ik zou al tijd nog met mevrouw Stone over. u kunnen spreken.' (Wordt vervolgd.) aloon-aloon aanveegt en de ritse lende bladeren bijeen stuift. De uitstallingen pronken in dui zenderlei kleuren. Het hei-oranje der djeroeks vonkt naast het mat te groen van mangga's. De rozige wonden der geopende papaja's worden omgonsd door zwermen begerige vliegen. De warong-houder telt ze niet, maar toch zwaait van tijd tot tijd zijn magere arm met eendea1 ge baar over zijn waren. Het tevre den gebrom van de dikke gulzig aards stijgt dan plots tot een nij dig gezoem, dat wegsterft, als zij, gerustgesteld, weer neerzinken op de overdadigheid van hun feest eer rein. m kunstige korfjes liggen de eieren, die heel in de vroegte in. wiegelende gang stadwaarts ge- diragen zijn op de hoofden der vrouwen, van vèr, vèr uit het bin-* nenland. En daar hangen ook de- kippen, vuilbeveerd, de poten te zamen gebonden, in trossen af van het dak. In lijdzaam martelaar schap zijn de gelige schellen over de ogen getrokken. Maar ze leven nog! Want, als bij het loven en prijzen ze getoond worden aan de kooplustigen, ontwaken zij uit hun apathie met een krijsend protest. De hanen zijn beter af. Trots ziL ten de pronkerds in hun korven, de staarten hooggeheven, of stap pen op stijve poten hooghartig rond. En om hen heen verdringen zich de gehurkte mannen. Uren lang wordt er geredekaveld over de voor- en nadelen van een bij zonder exemplaar en met lulde uitroepen en handengeklap be tuigt men zijn instemming met de verkondigde meningen. De ogen versluierd door zwarte wimpers zit de eigenaar achter zijn manden en hoort met verho len trots het oordeel der passar- gangers aan. Rustig en zeker zijn z'n handen, waarmee hij met kor te, hitsende gebaren de haan on der krop en staart strijkt, tot het geprikkelde dier met felstaande kam en opgezette kraag zijn uit daging schreeuwt. En het lage bewonderende roe pen der toeschouwers, dat klinkt als een huiverende zucht, streelt hem en hij glimlacht tevreden.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2