Li{ I Ondervraging door het J „Comité tegen on-Amérik. activiteit" f L UIT DE PROVINCIE I I 1 I Oestadonderdegrond 'I It t i 12 jaar voor Christiansen 1 Het verkeer tossen Nederland en België Sovjet-troepen blokkeren straten in Berlijn incident te Berlijn De luchtbrug naar Berlijn k w v"oI.g«È.3 de Amerikaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken, George Marshall, is een officieel Sowjet-protest, Woensdag inge diend naar aanleiding van „het ontvoeren van Sowjet-burgers in de Verenigde Staten", gebaseerd op „onjuiste inlichtingen". Het Ministerie van Buitenland se Zaken wacht verdere berichten af over de status van twee Sow- jet-leerkrachten Michalj I. Sa- marin en Iksana A. Kosenkina, die ..naar verluidt de bescherming hadden gezocht van anti-commu nistische Russische organisaties in de Verenigde Staten." Flvenwel is mevrouw Kosenkina iater naar een Sowjet-consulaat teruggekeerd. (Volgens een vroeger bericht is 'zij ontvlucht aan degenen, die haai' ontvoerd hadden.) Elisabeth Bentley, die voor het ..comité tegen on-Amerikaanse activiteit" verklaard heeft een .communistische spion" te zijn, beweerde Woensdag dat zij twee duizend dollar ontvangen zou hebben van Anatol Gromof, eer ste secretaris van de Sowjet- ambassade. 't Amerikaanse „comité tegen on-Amerikaanse activiteit" heeft besloten een sub-commissie naar Canada te zenden teneinde ver dere getuigen te horen in zijn on derzoek naar spionnage. Het opperste gerechtshof van de staat New York heeft een be vel uitgevaardigd „om de vrijheid van mevrouw Kosenkina" te ver krijgen. Zij zou „opgesloten" zijn in het Sowjet-consulaat te New- York. Christiansen is gisterenmorgen door het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem tot 12 ïaar gevange nisstraf veroordeeld Voor de derde irmal verscheen Friedrich Christian Christiansen" voor het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem. De belangtselling voor de uitspraak was niet zo groot als bij de zittingen van 21 en 22 Juli. De President van het Bijzdh- dere Gerechtshof, Mr. Dr. Baron de Vos van Steenwijk las de sen tentie voor. Het Hof verklaarde verdachte schuldig aan de ten laste gelegde misdrijven en ver oordeelde hem tot een gevange nisstraf voor de tijd van twaalf jaar met de bepaling, dat de tijd, door veroordeelde sinds 15 Jan. 1946 in bewaring doorgebracht, bij de uitvoering der opgelegde gevangenisstraf in mindering zal worden gebracht. Ten aanzien van de aan ver dachte opgelegde straf overwoog het Hof, dat verdachte een der drie hoofdpersonen is geweest, die de bezettingsjaren voor het Nederlandse volk tot een hel heb ben gemaakt. Iemand, die te za- men met de Rijkscommissaris Seys Inquart en de generaal der Waffen-SS Rauter, de golf van terreur over ons vaderland heeft helpen verspreiden en die, als ver eerder van Hitier en als bescher meling van Goering heeft gedaan, wat in zijn vermogen lag, om on- ïer het motto „het doel heiligt de middelen" „ruecksiehtlos" de overwinning van het grote derde rijk helpen bevorderen. Het Hof wilde echter anderzijds rekening houden met de omstandigheid, dat ongetwijfeld van vermelde 3 hoofdpersonen verdachte de minst schuldige is geweest en als leger generaal tengevolge van de be velen van hogerhand vaak in moeilijke parketten kwam te ver- tieren Het recht van cassatie werd aan Christiansen verleend. Het is nog niet bekend, of Christiansen hiervan gebruik zal maken. Roman door CHARLES FOWLEY s Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON 5) (Nadruk verboden.) Janine, die door deze gril, als Jjor een wonder, van iedere zorg v< or de toekomst bevrijd was, voelde haar hart heftig kloppen van "ontroering en dankbaarheid en de tranen sprongen haar in de ogen. Zij wilde Evelyne bedan ken. maar deze onderbrak haar weer: „Feliciteer jezelf niet te vroeg, lieve Janine. Het zal je heus zo makkelijk niet vallen. Je zult over de bedienden moeten gaan, a les in huis moet jij regelen, mijn correspondentie voeren, piano voor mij spelen, mij bijstaan voor het kiezen van mijn toilletten en hoeden en bovendien moet je mij nog- les geven in zachtheid en zelfverloochening. Je ziet, het paat hier niet om een sinecure. Eén ding verontrust mij echter, Janine, je bent zo mooi! En... i -nderdag mocht mevrouw Ko- enkina verschijnen voor rechter Samuel Dickstein. Het bevelschrift is overhandigd aan de consul-generaal der U. S. S. R„ Jacob M. Lomakin, die kort daarop deed weten, dat hij mevr. Kosenkina niet zou overleveren noch verschijnen voor het hof. Op 1 Aug. zijn zeven Belgische odouanekantoren gesloten en wel: Lommel - brug 12, Hoeke, Middelburg, St. Laureins, St.1 Margriet, Staak-Assenede, Ouden- burgse sluis Wa-chtetoeke) Hulpdouanekantoren stemmen ongeveer overeen met de Neder landse geriefkantoren, zij hebben beperkte bevoegdheid voor inkla- ing van goederen, bestemd voor de dagelijkse behoeften der in woners van „de linie" (een strook v an 10 km langs de grens) en jitklaring van goederen, afkom stig uit de linie. De opgeheven hulpkantoren hadden practisch niets te doen. De opheffing is geschied in overleg met de Ne derlandse autoriteiten, die reeds °f'",er de overeenkomstige ge riefkantoren op Nederlands ge bied hebben gesloten. Grensoverschrijding langs de wegen in kwestie is dus verboden voor goederenvervoer en autover keer. Voor het vervoer van goe deren, waarvoor wegens de om vang of andere eigenschappen een omweg moeilijk is, kan op aan vraag en met betaling van zekere rechten een uitzondering worden gemaakt. Voor de boeren op de z.g. grens- landerijen (aan beide zijden van de grens liggende) geldt reeds sedert vorig jaar de regeling, dat hun landbouwproducten recht streeks (dus ook over veld of binnenweg) de grens over mogen, mits voldaan is aan. zekere een voudige formaliteiten. De prak tijk was, dat die grensboeren ook al geen gebruik maakten van de ■wegen, waaraan de tbans opge heven kantoren, stonden. Uit betrouwbare bron te Ottawa wordt vernomen, dat Ca nada en de V! S. overwegen over Alaska een radamet te leggen als eerste verdedigingslijn tegen mogelijke agressie ONTWERP ZEEUWSE VLAG AAN GEDEPUTEERDE STATEN OVERHANDIGD. Nadat Drenthe, Zuid-Holland en Overijssel kortgeleden hun provin ciale vlaggen vaststelden, mede met het oog op het gouden Rege ringsjubileum en de Kronings feesten, was op 2 Augustus de beurt aan de provincie Zeeland om dit te doen Mr. Dr. Mes deelde namens Ged. Staten mede, dat de vijf kleuren in de vlag weinig bevrediging schenken. Ook in andere provin cies wil men vijf kleuren, maar in de vlag van Limburg zijn 104 kleurencombinaties mogelijk. Overigens waren allerlei sugges ties over deze zaak Ged. Staten welkom. De heer A. Stolk te 's-Graven- b.age heeft thans Ged. Staten een suggestie gedaan en een nieuw ontwerp voor een Zeeuwse vlag aangeboden. Hij betoogt, dat de vlag moet bestaan uit negen ba nen en wel driemaal afwisselend rood, wit en .blauw. Een Zeeuwse vlag, die een zui vere reproductie van het geweste lijk wapen zou zijn, zou in de practijk minder bruikbaar blijken, aldus de ontwerper. Immers het wapen van Zeeland vertoont een rode leeuw tegen een gouden achtergrond, worstelend met de wit-fclauwe golven krachtens het devies „Luctor et Eïnergo" („Ik worstel en ontkom"). De vervaardiging van een der gelijke vlag is kostbaar, terwijl ze ovendien niet voldoet aan de voornaamste eisen, die men aan een vlag mag stellen, n.l. duide lijke 'zichtbaarheid, ook op grote afstand. De ontwerper wil nu de figuren 'n de vlag laten vervallen en slechts de hoofdkleur handhaven, en wel als volgt. Het rood is van de rode leeuw, die worstelt met de witblauwe baren. De rode leeuw symboliseert het land, dat steeds met de golven (de wit blauwe banen dus) worstelt. De groepering van de kleuren (dus het afwisselend rood-wit-.blauw, rood-wit-blauw. rood-wit-blauw) rust volgens de ontwerper op de geografische ligging van Zeeland. De bovenste drie banen rood-wit- «n blauw symboliseren het Noor delijke deel van Zeeland (Schou- iven-Duiveland, Tholen en St. Phi- 1 ipsland)de middelste drie banen bet middengedeelte (Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland) en de drie onderste banen Zeeuws- yiaanderen. ik ben zeer jaloers en achter dochtig. Eigenlijk had ik liever gehad, dat je lelijk was. éénogig r. mank!" ..Dank u zeer!" „Toch zou je dan pas de echte vriendin van mijn dromen zijn Maar wat kan ik daaraan veran deren volmaaktheid bestaat •ui eenmaal niet op deze wereld! Trruwens, er is gelukkig nog iets anders! Je bent verlegen en niet verwaand en je zult er waar schijnlijk niet eens aan denken, om mij mijn bewonderaars af te nemen, te meer daar ik veronder stel, dat je verloofd bent." „Verloofd? O neen, mevrouw," riep Janine blozend van ontroe ring uit. ..'ik verbeeldde mij toch, dat die Vngeman je»wel een beetje het h.,i maakte, Janine. Werkelijk, het i? eer: aardige jongen en hij schijnt mij zeer intelligent toe ook." .Wij zijn goede vrienden, me vrouw. niets meer. Ik heb geen bruidschat... en hij is zonder po sitie... daarmee heb ik. alles ge- Ana! Dan zal ik mij ook daar Het aantrekkelijke van deze vlag, zo betoogt ontwerper, is voorts, dat ze geografisch, histo risch, heraldisch, aesthetisch en vla-ggentechnisch aan alle eisen voldoet. Ze is bovendien met haar negen smalle banen ais „meerbanige" vlag een echte zeevlag. DE P.Z.E.M. EN DE FEEST VERLICHTING. De P.Z.E.M. deelt ons mede, dat electrische feestverlichting tijdens de Viering van het rege ringsjubileum van H. M. de Ko ningin en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana in Sep tember a.s. in haar stroomver- zorgingsgebied, met inachtneming van onderstaande voorwaarden is toegestaan. De duur van deze feestverlich ting is door- hogerhand vastge steld op ten hoogste acht dagen en uitsluitend in de periode van 30 Augustus t'/m 6 September a.s. In verband met de productie- en distributiebapaciteït is het ech ter .noodzakelijk, dat van tevoren met P.Z E.M. overleg wordt ge pleegd over de aan te sluiten feestverlichting en aan haar wordt opgegeven, waar men feestverlichting wenst aan te brengen; het vermogen van de aan te brengen verlichting, als mede de dagen en uren, dat men deze wil ontsteken. Aanvragen kunnen gericht wor den aan het "P.Z.E.M.-kantoor te Middelburg of haar bijkantoren te Zierikzee, Goes, Terneuzen en Oostburg. Alleen wanneer het energiever bruik ten behoeve van deze ver- 'ichting binnen redelijke grenzen wordt gehouden, hierbij rekening houdende, dat de extra verlich ting in het algemeen zal leiden tot een lager energieverbruik voor huishoudelijke doeleinden, zal stagnatie tn de stroomvoorziening voorkomen kunnen worden. Buurtcommissies, verenigingen of particulieren, welke vooraf géén overleg met het electrici- teitsbedrijf treffen, lopen het ri sico, dat stroomtoevoer naar feestverlichtingsobjecten wordt verbroken. Zie ook advertentie in dit blad. GOES. Zeeuwse earosseriebouw^rs vergaderden. Dezer dagen vergaderde te Goep de Zeeuwse Bond van wa genmakers en carosseriebouwers, onder voorzitterschap van de heer R. J. de Kraker te Axel. De heer Douwes, vertegenwoor diger van het Rijksbureau voor metalen, beantwoordde een aan tal vragen in verband met de "douw van bestelwagens. In het bijzonder wera gesproken over de erkenningen bij het Centraal Bu reau vopr Wagenbouw en de in schrijvingen bij de vakgroep, waarop algemeen critiek werd geoefend. De afgevaardigden van de onderafdelingen brachten ver slag uit over de stand van zaken. Gerapporteerd werd, dat vooral dn Zeeuws-Vlaanderen de werk zaamheden niet al te best vlotten. De voorstellen voor de alge mene vergadering, die op 17 Augustus te Utrecht gehouden zal worden, werden nagenoeg alle goedgekeurd. Vervolgens sprak Mr. C. J Woudstra, secretaris van de Fe deratie, over het werk van deze federatie in de bezettingstijd en thans. In zijn referaat bestreed de heer Woudstra het werk van de prijzenoommissie, welke door de regering is ingesteld. D-e fede ratie heeft weten te bewerken, al- Idus spreker, dat het door deze commissie opgestelde rapport werd verworpen. Het feit, dat de federatie in de bezettingstijd kon blijven bestaan en doorwerken heeft haar een voorsprong gege ven op andere organisaties. Spreker zette de verhouding uiteen welke bestaat tussen vak groep en vrije organisatie en zei- de, dat de opheffing van de vak groep afhangt van de stuwkracht der vrije organisatie. Tenslotte beantwoordde de heer Woudstra verscheidene vragen. KORTGENE. nog meer moeen bemoeien". „In dit geval zoudt u mij niet kunnen helpen." zei Janine snel. „Als dé gevoelens van mijnheer Bermond voor mij ooit iets meer zouden kunnen worden dan een oprechte vriendschap, dan zou ik graag willen, dat die verandering uit hemzef voortkwam en niet..." Plotseling wierp Janine zich bevend van angst terzijde, naar mevrouw Stone toe- Evelyne, on haar beurt door een hevige angst aangegrepen, vroeg: „Wat is er, om 's hemelswil?" „Niets, niets!" hernam Janine zeer zacht. „Iemand, die achter die stoel daar verborgen was, heeft zich plotseling opgericht en is weggevlucht! Ziet u die scha duw daarginds lngs de verschan sing sluipen De schaduw gleed inderdaad behoedzaam en snel weg, maar niet snel genoeg, of Evelyne en Janine herkenden in de lichtstralen van de salon, aan de kleine ronde hoed en de wijde mouwen, de Chinees Tao. „Tao," fluisterde mevrouw Stone zacht, met verstikte stem. „Ik krijg rillingen van angst, iedere keer, dat ik een Chinees Begroeting Nel Karel.se- Onze Zeeuwse athlete Nel Karei- se is bij haar thuiskomst van de Olympische Spelen op waardige wijze door het gemeentebestuur en de burgerij gehuldigd, De burgemeester deelde in zijn toespraak mede, dat het gemeen tebestuur naar aanleiding van haar prestatie bij de Olympische athletiek wedstrijden, besloten heeft op het sportterrein van de gemeente een springbak aan te ieggen. Mej. Karelse is n.l. in het num mer verspringen dames vijfde ge worden, zomcfer dat zij gelegen heid heeft gehad zich te kunnen trainen zoals andere dames ath- leten. OTHENE. Geslaagd. Geslaagd voor de akte M.Q. Handelswetenschappen de heer P. Sol, alhier. WISSEN1KERKE. Stroodorpers krijgen electri- clteit. Woensdagmiddag heeft de bur gemeester van Wissenkerke en Kamperland, de heer J.' van der Maas, een lang vergeten hoek van het eiland Noord-Beveland, genaamd Stroodorp, met enige plechtigheid van electriciteit voor zien. Het initiatief werd destijds genomen door een der inwoners van deze ver in de polder verhor- gen liggende wijk. Hij richtte een verzoek tot de gemeenteraad en na enige tijd kon de P.Z.E.M. met het werk- beginnen. Weliswaar moesten de bewo ners, om de kosten zo laag moge lijk te houden, zelf de kabelsleuf graven en de kabel trekken, maar zij deden dit met plezier. Woens dag was het de grote dag en konden de 36 woningen aange sloten worden. Nadat de heer J. Vader, dis trictschef van de P.Z.E.M., de moeilijkheden had geschetst, wel ke meestal aan een dergelijke, „latage afstand kabellegging" zijn verbonden, kon de heer J. van der Maas inschakelen. Een speciaal woord werd tot de lantaarnopsteker Piet Versluijs van Stroodorp gericht. Zijn taak zie naderen. Wat deed hij daar Men zou bijna geloven, dat die Tao zich zeer goed bewust is van de afkeer, die hij mij inboezemt en er een wreed plezier in vindt, om steeds weer om mij heen te sluipen. Die geheimzinnige man met zijn koperachtige huid, zijn sphinxachtige trekken en zijn valse blik, jaagt mij een ver schrikkelijke vrees aan. Ik vind, dat hij er zo wreed en sinister uitziet. Evenals de katten, die hun nagels onder hun huid trekken, verbergt Tao zijn puntige vingers met verschrikkelijk lange nagels in zijn wijde mouwen. Hij brengt een eigenaardige, afschrikwekken de lucht van een reptiel met zich mee en maakt op mij de indruk van een legendarisch en fantas tisch wezen, half draak, half mens." De mooie Evelyne fluis terde deze woorden, als in een aanval van koorts. Onder de invloed van de rustige handdruk van Janine werd zij ten slotte wat kalmer. „Ik ondervind dezelfde afkeer," zei juffrouw Flory. „Dat zal wel slechts een eigenaardigheid van onze vrouwelijke intuïtie zijn. is volbracht, want Zaterdag zal de straatverlichting electrisch zijn. Stroodorp draaide 's avonds verheugd aan de knopjes. De „pietereulielamp" heeft afgedaan. ZIERIKZEE. Tuinbouwtentoonstelling. Op 24 en 25 September a.s wordt in het „Huis van Nassau'' te Zierikzee een tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen gehouden. De evacuatie, en meer nog de inundatie van het groot ste deel van Schouwen-Duiveland, hebben aan de tuinbouwbedrijven belangrijke schade toegebracht. Het doel der expositie is „het pu bliek te laten zien wat de tuin bouw in eigen omgeving reeds weer vermag voort te brengen". Het Duitse nieuwsbureau D.P.D. meldt, dat Russische troepen te Berlijn de straten, die Ionen van de Potsdammer Platz naar de Britse en de Amerikaanse sector, hebben geblokkeerd. Tram3 wer den aangehouden en mochten de blokkade niet passeren. De Sowjet-troepen, die dp stra ten blokkeren zijn 50 meter in de Britse sector doorgedrongen, zo meldt het Duitse nieuwsbureau D.P.D. (Britse zone). Nadat Brit se militaire politie twintig minu ten later was gearriveerd en een onderhoud had gehad met een ge wapende Sowjet-soldaat, werd een menigte van meer dan duizend Duitsers doorgelaten. Het incident gebeurde, toen (Ro bertson, de Britse militaire gou verneur en Clay, zijn Amerikaan se collega, een onderhoud hadden op het Britse hoofdkwartier. Aan dit onderhoud werd overigens geen bijzondere betekenis toege kend. De correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt omtrent deze ge beurtenis nog het volgende: Donderdagmiddag heeft zich aan de grens tussen de Britse en de Sowjet-se-ctor een incident voor gedaan, waarbij ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte drie Sowjet-soldaten door Britse militaire politie werden gearres teerd. De Duitse politie van de Sowjet- aector hield met assistentie van Sowjet-soldaten een harer regel matige razzia's op de zwarthan delaren op dé Fotsdammerplatz. Daarbij strekte zij het cordon uit tot het Britse gebied. Vluchtende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector achtervolgd. De Britse militaire politie heeft de achtervolgers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdreven, waarbij, vol gens officiële mededeling, geen moeilijkheden ontstonden. Gisterochtend heeft zieti een incident voorgedaan bij de cen trale ravitaillerïngsdienst van Berlijn, gelegen in de Sowjetsec- tor. De Sowjet-wachten beletten de bevoegde ambtenaren van de Westelijke sectoren het gebouw te betreden. De geldigheid van de door het gemeentebestuur af gegeven identiteitspapieren werd niet erkend. Het hoofd der ge meentelijke ravitailleringsdienst moest persoonlijk tussenbeide ko men om de orde te herstellen. Uit Frankfurt wordt gemeld, dat de American Overseas Air lines, die is ingeschakeld in de luchtbrug naar Berlijn op het ge bied van de commerciële lucht vaart een nieuw internationaal record heeft gevestigd. In één week heeft deze maatschappij na melijk 238.250 kilo goederen plus 710 passagiers tussen Frankfurt en Berlijn vervoerd. want mijnheer Bermond bijvoor beeld, vindt deze Chinees zeer in teressant en ziet niets afschrik wekkends aan hem. Hij bespot hem altijd om zijn bril, zijn valse staart en zijn onafscheidelijke pa raplu." „Dat is mogelijk," hernam Eve lyne met dezelfde nerveuze stem, „maar ik kan mij niet voorstellen dat deze sluipende wezens zonder zenuwen werkelijk mensen zijn. Zij zijn zo onbegrijpelijk' in hun handelingen en zo onverschillig en geheimzinnig. Neen! dat gele ras, dat er dol op is, iemand te zien lijden, of zelfs te zien sterven, dat kan niet uit mensen bestaan, on mogelijk! Welke mensen eten honden, ratten, rupsen, 'kikvorsen of zelfs gestold bloed en allerlei ongedierte? Je zult toch wel ge zien hebben, Janine, dat ik niet de enige ben, die ze verafschuw? Heel Kowa verwenst ze. Ze zijn ontelbaar In onze stad. De Chi nezen leven daar zonder hun vrouwen en toch schijnen zij zich als ratten te vermenigvuldigen. In de mijnen, dokken, scheepswerven en bouwwerken, overal verdrin gen zij de blanken." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2