De Palestijnse kwestie aan algemene vergadering der V.N# UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws Het opsporen van vermiste vliegers Derde jaarrapport van Lie De ontploffingsramp te Ludwigshafen Noodweer boven Engeland Amer. Dakota gevonden De weg^bereid voor toekom- stige|drogers van fruit NIEUWE KAMERLEDEN Panameese regering ver sterkt de grenzen STUDENTEN UIT OOST- EUKOPA OP WAUOHEREN Zaterdag werd in Grijpskerke door de Commissaris van d,e Ko ningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, een werkkamp geopend voor studenten uit de Oostelijke staten van Europa, die sinds het einde van de oorlog in Duitsland en Frankrijk als „displaced per sons" in kommervolle omstandig heden hun studie voltooiden. Het verblijf van 6 weken wordt hun aangeboden door het Neder-; landse comité van de „World stu dents relief". In deze tijd willen zij medewerken aan de wederop bouw van Zeeland en enige weken de gast 'zijn van de Nederlandse studenten. TERNEUZEN. Ter visvangst- Zondagmorgen te onge|vieer 7 uur vertrokken uit de Oosthaven in een roeiboot C. de R., P. J. van H. en M. M., om nabij de Nieuw Neuzenpolder op de makreel te gaan vissen Nabij de Nieuwe haven brak een riem en daar in middels de wind was komen op zetten. dreef de roeiboot steeds verder de Schelde in om tenslotte op de ongeveer ter hoogte van de Braakman liggende plaat terecht te komen en daar aan de grond geraakte. De wind wakkerde voortdurend aan en de hengelaars hadden het verre van aangenaam. Gelukkig had men op de wal een en ander opgemerkt en vertrok de sleepboot „En Avant 15" uit de haven om de vissers ter hulp te komen. Daar de roeiboot vrij ver op de plaat gedreven was en tengevolge van de eb het water gezakt was, kon de ..En Avant" niet dicht genoeg naderen om de hengelaars aan boord te nemen. De sleepboot bleef echter in de nabijheid en toen tegen de mid dag de vloed op kwam zetten, ge lukte het de roeiboot te naderen zodat de hengelaars aan boord konden worden genomen en bracht de „En Avant 15", met de roei boot op sleeptouw, de onfortuin lijke vissjers weliswaar platzak, doch blijde, te ongeveer 2 uur weer behouden in de Oosthaven terug. Gemeentelijke badinrichting. Het Aantal bezoekers in de ge meentelijke badinrichting bedroeg over de maand Juli 1948 totaal 4305 tegen 3653 in de maand daarvoor. RETRANCHEMENT. Wegwedstrijd. Ter gelegenheid van de kermis werd te Retranehement een wie lerwedstrijd gehouden. De uitslag was als volgt: Jongere deelnemers: 1. Piet Alderlieste (Retranche- Graaf Bernadotte heeft Zater- aag de Joodse uitnodiging tot vredesonderhandelingen aan de Arabische regeringen doorgezon den. Bernadotte, die Zaterdag uit Tel Aviv naar Rhodos is terug gekeerd, verklaarde dat de toe stand van een deel der Arabische vluchtelingen „afschuwelijk" is. Plij hoopte dat er spoedig iets voor hen zou kunnen worden ge daan. De bemiddelaar heeft zijn voor genomen bezoek aan Zweden uit gesteld. Hij gaat heden naar Jeruzalem, waar hij tot Woens dag zal blijven. Vrijdag hoopt hij dan naar Zweden te kunnen ver trekken om de eerste na-oorlogse conferentie van bet Internatio nale Rode Kruis bij te wonen. De toestand te Jeruzalem, al dus Bernadotte, is op het ogen blik „tamelijk gespannen". De Graaf was geenszins ontmoedigd. Ofschoon er nog veel moeilijk heden moeten worden overwon nen, zo zeide hij, hoop ik toch dat ik tenslotte een oplossing zal vinden. DE STRIJD IN GRIEKENLAND Volgens het communiqué van de generale staf der Griekse rege ringstroepen gaat het oprukken in het Grammosgebergte voort. De Griekse nationale strijdkrach ten hebben volgens het communi qué verscheidene hoogten in het gebied van Nestorion bezet en vervolgen de guerillastrijders in de richting; van de Albanese grens. In de Westelijke sector zijn eveneens hoogten bezet, zo meldt het communiqué verder, en zijn dertig guerillastrijders gevangen genomen. Deze laatsten hebben de haven Hierissos,, ten Zuidoos ten van Saloniiki, aangevallen, maar zijn teruggedreven „voordat zij de stad konden binnendrin gen". - Een Bretonse trawler, die voor een pleziertocht met vacan- tiegangers was uitgevaren, is in de loop van de nacht dicht bij de ingang van de haven van Perros- Guirec, aan de kust van Bretagne, omgeslagen. Van de dertien opva renden konden er vijf worden ge red. De anderen verdronken. ment2. Sjaak Luteijn (Retran ehement): 3. M. Baas (Sluis). Oudere deelnemers: 1. P. van Grol (Retranehe ment); 2. J. Deurgans (Souburg); 3. Jac. Dierkx (Oostburg) Er werden 15 ronden gereden van 1700 m 0p gewone fietsen. De tijd van de winnaar was 56 min. OVERSLAG. De a.s. feestelijkheden. Het Oranjecomité alhier heeft thans een programma opgesteld voor de feestelijkheden op 31 Augustus a.s. 's Morgens om 8 uur zal een H. Mis worden opgedragen in de parochiekerk van Overslag-Wach- tebeke. Na de H. Mis begint een grote prijsschieting in het café bij A. Plasschaert. Om 2 uur zal een aanvang worden gemaakt met de volksspelen zoals voetbal, wiel rennen, hanenspel, kaarting enz. Na 7 uur krijgen we een groot volksbal met puik orkest, welke tot sluitiuf zal voortduren. Voor de schoolkinderen is tevens een bedrag uitgetrokken tot het ma ken van een schoolreisje naar Walcheren. Indien het weer mag medewerken, kan een gezellige dag worden tegemoet gezien. VLISSINGEN Kraan losgeslagen. Tijdens stormweer is op de rede van Vlissingen een kraan losge slagen van een ten anker liggen de sleepboot. Beide zijn eigendom van de Griekse regering. De kraan is gestrand op de Kaloot- bank. „U is niet alleen een ingebeel de puntige baardaap, maar ook een bedrieger", brulde Snop woe dend, toen hij Wicked alleen trof, na het vertrek van het heertje. „Waimeer ik niet zo'n edel mens zou zijn zou ik U bekend maken hij de politie!" „De politie zal blij zijn U te zien", zei Wicked. „Zij zou zo bljj zijn dat zij U niet meer zou laten gaan!" Plot seling- liet Wicked zijn soetsap- pige toon varen. Hij gree^ Snop die geen held was, in zijn das en doorpriemde zijn ogen met zijn boosaardige blik „Verlaat nu onmiddellijk mijn hoofdkwartier, bebKld graf", voegde hij hem ver heten toe. Snop stond al buiten voor hij had bedacht dat hij iets flinks had moeten terugzeggen. ,,Ik zal mij door lepe list wreken", besloot Jeremias Snop. Spediale „speur''-eenheden van de Engelse R.A.F. trachten nog steeds sporen te vinden van de 22.000 Geallieerde vliegers, die als vermist tijdens de tweede we reldoorlog opgetekend stonden. Verleden maand had men van 19.756 de laatste rustplaats reeds gevonden, bijna in alle gevallen graven in Europa en het Oosten, waar een eenvoudig kruis en de woorden „onbekende Geallieerde Trytgve Lie, algemeen secreta ris der V.N., schrijft in zijn derde jaarrapport aan de algemene vergadering der V. N., dat niets de wereldorganisatie meer zou versterken dan een oplossing van het Duitse vraagstuk. „Indien er ook maar de geringste moge lijkheid is, dat men een stap ver der kon komen, zou ik aandrin gen op hervatting der onderhan delingen tussen de V. S„ Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk over de toekomst van Duits land", aldus Lie. Hij drong er op aan de organi satie der V. N., „de voornaam ste kracht, die de wereld samen houdt" een kans te geven, meer uit te richten. „Het geschil tus sen Oost en West is direct of in direct de oorzaak geweest van vele tegenslagen en teleurstellin gen in het werk der V. N. gedu rende het afgelopen jaar; toch is het evenwaar, hoewel veel min der vaak erkend, dat de V. N. op haar beurt een intomende en verzoenende invloed op de par tijen van het geschil hebben ge had". Volgens Lie, is in een wereld, waar zoveel verschillende krach ten aan het werk en zo veel vrschillende beschavingen en culturele tradities met elkaar vermengd zijn, overheersing van één enkele ideologie, hetzij reli gieus, politiek of economisch, o<m het even of zij gebaseerd is op de comunistische leer van de klas seloze gemeenschap of op de meest extreme Amerikaans-kapi talistische versie van het stelsel der vrije onderneming, ondenk baar en onmogelijk. Belangrijke beperkigen zolas de regel der eenstemmigheid voor de perma nente leden van de Veiligheids raad en het feit, dat de heslui ten der algemene vergadering slechts de kracht hebben van aanbevelingen, zijn noodzakelijk, aldus Lie, daar de V.N. de gehele wereld moeten omvatten. Lie geeft in dit rapport een De Franse deskundigen van de „Badische Anilin" zijn van oor deel, dat de oorzaak van de ont ploffing te Ludwigshafen te wij ten is aan het feit. dat een tank wagen, gevuld met dimethylether, in de volle zon stond. Verscheidene reddingboten in havens aan het Kanaal moesten uitvaren wegens hevige wind en regen, waardoor schepen in nood raakten. Het betreft bier, volgens Reuter, een noodweer, dat tot het kwaadste behoort, dat men zich herinneren kan. Een groot gedeelte van Zuid- Ehgsland leed ernstige schade. In veetien uur is in gedeelten van Londen bijna 25 mm regen geval len. Een 360 ton metend Neder lands schip, de Ferocia, heeft nog hulp verleend aan een klein jacht nabij Portland, totdat 'n redding boot arriveerde, die het jacht op sleeptouw nam. De vier opvaren den zijn gered. overzicht van het werk van het afgelopen jaar, waaronder de door de Veiligheidsraad ingestel de wapenstilstand in Palestina, zijn overeenkomst betreffende goede diensten in Indonesië, zijn succesvolle bemiddeling bij het doen eindigen van de burgeroor log in Kasjmir en zijn onderzoe kingen in Griekenland en Korea. De meest ontmoedigende kant van het werk der V. N. in het af gelopen jaar, aldus Lie, „is het niet-lbereiken van overeenstem ming over de vraagstukken der atoomcotröle en ontwapening." Lie is bevreesd, dat de langdu rige debatten over atoomenergie de aandacht hebben afgeleid van even dodelijke bacteriologische en chemische wapens, die „voor zover men kan weten nu mis schien in geheime voorraden lig gen opgeslagen". Van de bewa peningswedloop schrijft Lie, dat de V.N. geen practische stap hebben gedaan om deze tot staan te brengen. DE OPSTAND OP MALAKKA. Een 60-tal opstandelingen heb ben de plantage Telok Sengat in Johore aangevallen. De Schotse bedrijfsleider, Rice, die juist be zig was voor zijn arbeiders een film te vertonen, werd vermoord. Zijn vrouw en 14-jarige dochter wisten in het oerbos te ontkomen. Een aantal Chinese arbeiders werd gewond. Nadat de opstande lingen zich van een hoeveelheid rijst, een paar vrachtauto's en een jeep hadden meester gemaakt, staken zij alle gebouwen in brand. In de Italiaanse Alpen heeft men het wrak gevonden van een Amerikaanse Dakota, die met 20 mannen en 1 vrouw aan boord, sinds November vermist werd. 't Wrak lag diep in de sneeuw op 'n hoogte van 2700 meter in de Al pen ten Zuiden van-Turijn, 6 uur voetrijzens van de bewoonde we reld. Naar verluidt heeft men in het wrak twee lijken gevonden. Pa pieren, die men bij de lichamen aantrof, zouden de identiteit van het vliegtuig en zijn passagiers beweizen hebben. Een Italiaanse skipatrouille is op weg naar de plaats des onheils. In November is het toestel door Engelse, Ame rikaanse, Franse, Zwitserse en Italiaanse vliegtuigen gezocht. Men verkeerde in de veronderstel ling, dat 't in de Franse zone van Duitsland was neergekomen Vóór de ramp zond het een reeks zwak ke S.O.iS.-seinen. Een particuliere Zuidafri- kaanse luchtvaartonderneming heeft een middel gevonden, in breuk te maken op het monopolie van de drie genationaliseerde 'Luchtvaartmaatschappijen van En geland, geregelde diensten te on derhouden tussen Groot-Brittan- niëien de overige wereld: zij ver voert op het traject LondenJo hannesburg de passagiers koste loos van Londen naar Parijs. Het Engelse ministerie van Lucht vaart heeft geweigerd deze maat schappij benzine te leveren. vlieger" de plaats van het graf aangeeft. Het personeel der opsporings eenheden bestaat geheel uit offi cieren, die taalkundigen zijn en nu minstens gelijk gesteld worden inet dé vooraanstaande detectives der wereld. Familiefoto's, ringen, horloges, wasmerken en stukken van een vliegtuig, die nog ergens óp een vergeten plaats verspreid liggen dit alles doet dienst bij het identificeren van de persoon, die niet is teruggekeerd. Het Engelse ministerie van Luchtvaart heeft bekend ge maakt, dat de eenheid, die gedu rende drie jaar het Middellandse Zeegebied, het Nabije Oosten en Zuid-Europa heeft nagespeurd, thans is ontbonden. Een kleine afdeling blijft te Athene in (Je hoop in staat te zijn, het guerilla- gebied in te komen. De officieren van de opsporingsdienst hebben in Albanië, Roemenië en Bulgarije "■een toegang gekregen, doch de Britse luohtvaartattaché's in de V-eide laatstgenoemde landen zul len onderzoekingen verrichten. In Roemenië is het werk practiscb voltooid. Eén eenheid vertoeft in Duitsland, waar nog veel werk gedaan moet worden, vooral in de Sowjetzone. Er ligt in ons land nog steeds een groot afzetgebied voor Neder- land's fruit braak, dat de aan dacht van onze fruittelers en an deren ten volle verdient, zo schrijft ons de afdeling Voorlich ting van het ministerie van Land bouw. Vóór 1940 bestond er n.l. een belangrijke import van gedroogd fruit, die geheel in eigen land werd geconsumeerd. Men kan be rekenen, dat voor de bewerking door fabrieken van deze geïmpor teerde hoeveelheid circa 30 mil- lioen vers fruit per jaar nodig is geweest, fruit, dat wij ook zelf telen in een kwaliteit, die voor 't drogen even goed geschikt is als het buitenlandse product. Alleen de goede drooginstallaties ontbre ken. Na de oorlog zijn veel buiten landse ervaringen bekend gewor den over het drogen, zoals dit ge durende de oorlog zowel in Enge land als in de Verenigde Staten geschiedde. Het ligt vooral op de weg van de fruittelers zelf en'ook op die van fruittelersverenigingen en afzetorganisaties, dit afzetter- rein te veroveren. Van verschil lende zijden werd daarover reeds advies gevraagd. In samenwerking met de alge meen technische afdeling van het Instituut voor Toegepast Natuur wetenschappelijk onderzoek en 'n ingenieursbureau stelt het Insti tuut voor bewaring en verwer king van tuinbouwproducten, Haagsteeg 3 te Wageningen thans een volledig uitgewerkt ontwerp samen van een moderne fruitdro- ger met een capaciteit van circa een ton vers fruit per dag. Deze tekeningen worden zover uitge werkt, dat het voor een aannemer ter plaatse mogelijk zal zijn een dergelijke droger te bouwen Het is de bedoeling dit ontwerp aan belangstellenden ter beschik king te stellen. Getracht wordt het ontwerp nog voor de herfst gereed te krijgen. Nu verscheidene leden der Eerste en Tweede Kamer een Ministerszetel zullen gaan bekle den, kan worden medegedeeld, dat zij in het Parlement hoogst waarschijnlijk door de volgende personenzullen worden opge volgd: Tweede Kamer: Mr. Van Schaik door de heer J. H. W. van Koe- ierden te Buren, Mr. Sassen door mej. M. A. M. Klompe te Arnhem, de heer Drees door J. Emmen te Naaldwijk, Mr. Joekes door D. de Loor te Leeuwarden, de heer Mansholt door J. Tuin te Hoge- zand, Mr. van Maarseveen door M. P. van der Weijden te Zeven hoven. Eerste Kamer: Prof. Van den Toen Basli even later de i' n-- ster naaij haar auto begeleidde, waarmede ze naar een concert zou rijden, meende hij een héél bekend gezicht te zien. Ook Bim keek verbaasd op. „Wat is er meneer Basli vroeg Way verwonderd. „Ik beeldde mij zeker iets in, juffrouw Way" antwoordde Basli om de filmster niet te veront rusten. Brink door Prof. L. J. C. Beau fort te Nijmegen, Mr. Stikker door W. C. Wendelaar te 's-Gra- venhage; Prof. Lieftinck door Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft, Mr. Dr. In 't Veld door H. J. de Dru te Havelte. De Panamese regering heeft troepenversterkingen gezonden naar de grens bij Costa Rica. Er deden namelrk geruchten de ron de, dat de revolutionaire candi- daat voor het presidentschap Dr. Arias, van plan was een invasie te doen. Leiders der partij zijn gearresteerd. Arias verklaart de verkiezing gewonnen te hebben. Hij vlucht te de vorige maand naar de ka- naal-zöne, .„toen Domingo Diaz (Liberale hervorming) als pre sident werd aanvaard. IN ZEE VERDRONKEN. De 11-jarige W. M. S. Baeten uit de Lichttorenstraat te Hoek van Holland is Donderdagmiddag tijdens het baden in zee verdron ken. STORM ONTWORTELT ROMEN EN VERNIELT DAKEN. Ettelijke bomen in de hoofdstad hebben het hoofd moeten buigen voor de Zuidwester storm, die Zondag boven ons land woedde. Op het Frederiksplein werd een boom ontworteld en kwam op de bovenleiding van het tramnet te recht, dat zwaar werd bescha digd. Ruim twee uur ulang moest de stroom worden uitgeschakeld om de vernielde leiding te kunnen herstellen. De tramlijnen, die het Ferderikspleinpasseren, moesten twee uur lang worden omgelegd. Enige honderden meters verder, bij de Utrechtse straat hield de storm dermate onder de bomen huis, dat twee hiervan moesten worden omgehakt. Ook elders in het centrum en in het Noorden van Amsterdam werden bomen door de storm geveld. Uit vele de len van de stad wordt schade aan daken gemeld. JACHT VERGAAN. Door de reddingboot van Guern sey, een der Kanaaleilanden, is Zondagochtend, zo meldt Reuter, een 54-jarige Nederlander opge pikt, N. Weiselmann geheten. Hij geraakte spoedig bewusteloos en werd in het noodziekenhuis op Guernsey opgenomen. Toen de drenkeling weer bij kwam, vertelde hij, dat hij 'met 5 anderen bij ruwe zee het jacht „Duenna" verlaten had om zich met een roeibootje in veiligheid te brengen. Het bootje was ech ter omgeslagen en daarna had Weiselmann niets meer van de anderen gezien. Allen waren van een zwemvest Voorzien Toen Wei selmann door de reddingboot werd opgepikt, verkeerde hij in een vol komen uitgeputte toestand. Hij had" 6 uur in het water gelegen en was bovendien gewond. In Lloyds Regiser 1948 komt 't jacht „Duenna" voor, toebehorend aan mrs. v. d. Broek uit Sout hampton. Van Guernsey is een vliegtuig opgestegen om eventuele andere overlevenden op te sporen. De reddingboot is ook weer uitgeva ren. AUTODIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Ruim een jaar geleden hebben te Bergen op Zoom en omgeving di verse autodiefstallen plaats ge had. Het onderzoek, dat zich uit strekte tot in België, leidde na vele dagen en nachten van on vermoeid recherchewerk tot aan houding van zekere Van E., een inwoner van Bergen op Zoom, die niet minder dan 70 fi 80 auto's bleek te hebben gestolen. Had men daarmee de hoofddader

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3