L 1 I 1 I »S3I Heineken's Meneer! Lerensbeschrijving nieuwe Ministers Oestad onderdegrond Tentoonstelling en Winkelweek Aanvullende Handelsovereen komst met Hongarije i 1 °E y De 4. r H J p] a 'r ww v Uw te Terneuzen M 1 I I b" I «lc d( M 1 hv DC Z i [j u Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBÉRON Vrienden. „Kunt u al wennen aan boord, juffrouw Flory?" Het jonge meisje waaraan Jac ques Bermond deze vraag stelde, leunde met de ellebogen op de verschansing, haar blikken verlo ren over de zee. Janine Flory, fijn en tenger, was gewikkeld in een lange reismantel. De zon kleurde haar bleke wangen en de frisse bries streelde zacht haar lange wimpers. Zij draaide zich half om. Haar blik verhelderde, toen zij de jonge man herkende en met een glimlach stak zij hem zwijgend haar fijngevormde hand toe. „Voelt u zich vandaag wat stsrkêr „Gelukkig wel. Ik was werke lijk zeer ziek en eenzaam, de eer- Wij laten hier de levensbe schrijving volgen van die leden van het voorgedragen- Kabinet, die geen zitting hadden in het voorgaande Kabinet. Minister-President W. Drees. De heer W. Drees werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij bezocht in deze stad de H.B.S. en de Handelsschool. Hij werkte er vervolgens enige jaren hij de Twentse Bank. Van 1907 tot 1919 was hij stenograaf bij de Staten- Generaal. In 1911 werd hij voor zitter van de federatie Den Haag der SJD.A.P. welke functie hij tot 19.31 bekleedde. Van 1913 tot 1919 was hij gemeenteraadslid, van 1919 tot 1933 gemeenteraads- üd. van Den Haag. In 1919 werd hij Ld van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in 1933 lid der Tweede Kamer. In 1927 werd hij gekozen in het partijbestuur der S.D.A.P. Voorts bekleedde hij vele functies op sociaal gebied. In bezettingstijd was hij lid van het convent van politieke partijen erj van het Vaderlands comité. Hij was ongeveer een jaar gevangen in het concentratiekamp Buchen- wald. In 1945 was hij lid van het college van vertrouwensmannen. Tezamen met Prof. Ir. W. Scher- merhorn formeerde hij het eerste na-oorlogse kabinet. Daarna werd de heer Drees Minister van Sociale Zaken in het kabinet- Beel. Mr. Jhr. van Schaik. Mr. Josephus Robettus Hen- dricus van Schaik is 31 Januari 1882 te Breda geboren. Hij be zocht het stedeiyk gymnasium te 's-Hertogenbosch en studeerde vervolgens in de rechtsweten schappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1905 promoveerde hij hier op een proefschrift geti teld „De overheid tegenover de artt. 1401 e.v. Burg. Wetboek". Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat en procureur te Am- hem. waar hij ook kantonrechter plaatsvervanger is geweest. In 1919 vestigde hij zich als advo caat en procureur te 's-Gravén- hage. Op 20 Januari 1917 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer, waar hij aanvoerder was van de 10 Katholieke leden, die destijds 1 tegen de Vlootwet hebben ge stemd. Op 20 September 1929 werd de heer Van Schaik benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Deze functie bekleedde hij tot hij in Mei 1933 als Minister van Ju stitie in het crisis-kabinet-Colijn optrad. Mr. Van Schaik heeft 4 jaar deze portefeuille beheerd. Toen de toenmalige Kamer-presi dent, Prof. Mr. Aalberse, met in gang van 10 November 1937 be noemd was tot lid van de Raad van State, volgde Mr. Van Schaik hem als president der Tweede Kamer op. Na de 'bevrijding werd hij weder als zodanig benoemd. Op 26 Juli 1948 werd hij ander maal tot die functie geroepen. Mr. Van Schaik is voorzitter geweest van het centraal college voor de reclassering, voorzitter van de algemene raad voor psy chopatenzorg, voorzitter van de Mijnraad (1932/33) en van enige andere colleges. Hij is o.m. Cura tor van de RK. Universiteit te Nijmegen. Mr. Van Schaik is commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Grootkruis in de Orde van Polonia Restitute. Mr. T. It. J. Wijers Mr. T. R. J. Wijers werd te Roermond geboren op 27 Juni 1891. Hij voltooide zijn gymna siale studie te Rolduc (L.) en pro moveerde te Leiden tot meester ni de rechten in 1915. In 1939 .werd hij benoemd tot Raadsheer bij het Gerechtshof te ''s-Herto genbosch. In 1945 werd hij Presi dent van het Bijzondere Gerechts hof te 's-Hertogenbosch en in 1946 vice-president van het Bossche Gerechtshof. F. J. Tli. Rutten. Frans Jozef Theo Rutten werd 15 September 1899 te Schinne'n (L.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Roermond en daar na deuniversiteit te Utrecht, waar hij Nederlandse letteren, studeerde. Vervolgens ging hij naar Leuven, waar hij in 1928 cum laude in de Nederlandse let teren promoveerde. Het volgen de jaar 'behaalde hij de doctors titel cum laude in de letteren en wijsbegeerte aan de Utrechtse universiteit. In 1931 werd Dr. Rutten benoemd tot buitengewoon hoogleraar in experimentele psy chologie aan de R.K. universiteit en in 1933 volgde zijn benoeming tot hoogleraar. Mr. W. F. Schokking. Mr. W. F. Schokking is 14 Augustus 1900 te Amsterdam geboren en 'behaalde de titel van Meester in de Rechten aan de ge meentelijke universiteit aldaar. In 1924 vestigde hij zich .als advo caat en procureur in de hoofd stad en in 1932 werd hij aldaar plaatsvervangend kantonrechter. Iri 1939 werd hij tot lid van de gemeenteraad der hoofdstad ge kozen voor de Chr. Hist. Unie. Deze functie vervulde hij tot in 1942. Hij is 'toen door de Duitsers gevangen genomen en als gijze laar naar St. Michielsgestel ge bracht. Gedurende 8 maanden is hij in gijzeling geweest. Na de bevrijding werd de heer Schok king gekozen tot wethouder voor de openbare gezondheid te Am sterdam. Mr. A. M. Joekes. Mr. A. M. Joekes, die tot de Partij van de Arbeid behoort, is lid van de Tweede Kamer sinds 1925. Hij behoort tot een van onze oude parlementaire figuren en werd op 5 Mei 1885 te Boea (Su matra) geboren. Na zijn gymna siale studies bezocht hij de Leidse universiteit, waar hij rechten en staatswetenschappen' studeerde en in 1908 op stellingen in de rechtswetenschap promoveerde. 3 jaar later werd hij doctor in de Staatswetenschappen. In 1925 werd Mr. Joekes geko zen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem. Partij, van ste dagen, maar uw goede zor gen waren mij bijzonder aange naam, mijnheer Bermond". Terwijl de „Franche Comté" de geweldige oceaanstomer, zich voortspoedde, de romp schuddend door het hijgen en stampen der krachtige machines, ontwikkelde zich een levendig gesprek tussen Janine en- Jacques. Van de eer ste uren van hun overtocht af, voelden zij zich door een plotse linge sympathie sterk tot elkan der aangetrokken, temidden van deze bonte verzameling mensen. Al het verdriet van Janine Flory kon in enkele woorden samenge vat worden: „Een wees zonder fortuin". Een achterneef, die we- i duwnaar was en rij,k, maar egoïs tisch, had regelmatig de kost school voor haar betaajd. Hij meende daarmee al zijn plichten als voogd vervuld te hebben. Janine was juist negentien jaar geworden, toen haar voogd her trouwde. Voorzien van diploma's en vroegtijdig mondig verklaard, bad zij een zeker bestaan kunnen vinden als lerares aan een kost school. Janine gaf echter de welke hij van 19331937 fractie voorzitter was. In 1938 trad hij weer als zodanig op, terwijl hij, toen Mr. Marchant als partijlei der aftrad, hem als zodanig op volgde. t t Mr. Joekes maakte reizen in vrschillende landen van West- Europa en ondernam o.m. een studiereis door Indië. In 1947 was •lij voorzitter van de 30ste inter nationale Arbeidsconferentie te Genève. Hij is Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Mr. E. M. J. A. Sassen. Mr. E. M. J. A. Sassen, lid der Tweede Kamer is in 1911 ge boren en bezocht het gymnasium aan het St. Janslyceum te 's-Her togenbosch. Aan de R.K. univer siteit te Nijmegen deed hij in 1936 doctoraal examen in de rechten. Hp heeft jaren lang het beroep van advocaat en procureur uitge oefend. Voorts is hij lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, mede-oprichter en bestuurslid van de stichting Christofcor, Curator der R.K. Lycea in Den Bosch. Mr. Sassen is thans lid van de Commissie van Negen voor over leg met de Regering met betrek king tot de staatsrechtelijke re constructie van het Koninkrijk. Mr.D. U. Stikker. Mr. D. U. Stikker werd 5 Febr. 1897 te Winschoten geboren. Hij bezocht het gymnasium en daar na de universiteit te Groningen. In 1922 behaalde hij de graad van meester in de rechten. Als voorzitter van de Partij van de Vrijheid voerde Mr. Stik ker in 1947/48 het als zodanig bekend staande „politieke ge sprek" met Mr. P. J. Oud, welke laatste uit de Partij van de Ar beid trad. Dit „gesprek" heeft de oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie ten gevolge gehad. Interview met Mr. Stikker. Mr. D. U. Stikker, de nieuwe Minister van Buitenlandse Zaken, verbleef Vrijdagavond te Noord- wijk ten huize van Mr. C. N. Koopmans, directeur van de afd. Buitenlandse Zaken te Noord- wijk. In een kort interview, dat wij per telefoon met de nieuwe minister hadden, verklaarde deze zeer verheugd te zijn, dat de Ka binetscrisis thans is opgelost. „Dit opent", aldus Minister Stikker, ,,de mogelijkheid om de verschillende politieke problemen van de laatste tijd te verkleinen. Ik acht," zo besloot Mr. Stikker zijn verklaring, het mogelijk, dat dit nieuwe Kabinet, ondanks de geschilpunten van politieke aard, ongetwijfeld tot een be vredigende samenwerking zal kunnen komen.'" 1 In de loop van deze week, waarschijnlijk Woensdag, wordt Averell Harriman, de reizende ambassadeur, te Brussel ver wacht. De Eerste-Minister, Spaak, zal hem ontvangen. Gedurende zijn verblijf staan besprekingen met verschillende instanties op 't program. Zo behoort de door de V.V.V. georganiseerde tentoonstelling op het gebied van Luchtvaart, Ver keer en Industrie, en de door de Vereniging voor de Handeldrijven de Middenstand „Terneuzen Klim op" gehouden Winkelweek weer tot het verleden en kunnen beide verenigingen bogen op een suc cesvolle week, waarvan Woesdag wel de top-dag kan worden ge noemd, want het bezoek was op die dag overweldigend en kon men zich op de tentoonstelling, het ont spanningsterrein, de Markt en de winkelstraten slechts voetje voor voetje verplaatsen. Woensdagavond gaf op het ten toonstellingsterrein de accordeon vereniging Paolo Soprani" een zeer gewaardeerd concert ten ge hore, terwijl Donderdagavond de bekende Band van P. Meeusen de stemming er in wist te houden en beide gezelschappen de welverdien de dank van het bestuur van V.V. V. en het aandachtig gehoor in ontvangst hadden te nemen. De filmvoorstelling op Vrijdag middag aangeboden door de Ne derlandse Spoorwegen was, even als bij de eerste voorstelling op Dinsdagmiddag, een groot succes. Concert Harmonie van Sluiskil. Vrijdagavond te half acht arri veerde de Harmonie van Sluiskil aan het Postkantoor alwaar het gezelschap met de Pater-vicaris en de voorzitter, de heer Colsen, door het bestuur van V.V.V. yer- den verwelkomd. Hoewel de weersomstandigheden niet bepaald gunstig waren, stel de het gezelschap zich op, en on der leiding van haar directeur, de heer Thomas, werd onder het spe len van een pittige mars, naar het tentoonstellingsterrein afgemar cheerd. Op het podium werden al hier enkele nummers ten gehore gebracht, die, gezien het nog zeer korte bestaan van het gezelschap, heel aardig voldeden. Al spoedig moest, door de weersomstandig heden, gepauseerd worden, waar van de gasten gebruik maakten om de' tentoonstelling te bezich tigen. Ondertussen was het weer gelukkig wat verbeterd en kon het tweede gedeelte van het pro gramma worden ten gehore ge bracht. De heer Thomas en de muzikan ten zetten hun beste beentje voor en het moet gezegd het gezelschap speelde vol élan en, gezien de goede jeugdige bezetting van het corps, kan het een goede toe komst tegemoet gaan. Bezoek Kon. R. K. Harmonie „Amicitia" van Eecloo. Terwijl een hevige plasregen neerplensde, arriveerde Zaterdag namiddag te half vijf het Harmo nie-gezelschap „Amicitia" van Eecloo, in twee prachtige over volle autobussen bij de midden- sluis. Na een korte begroeting werd doorgereden naar de Kerk- Dezer dagen zijn in Den Haag handelsbesprekingen gevoerd tus sen een Nederlandse en een Hon gaarse delegatie, welke laatste onder leiding stond van de heer J. Enok Koraniji, directeur-gene raal voor de buitenlandse handel. Deze besprekingen hebben ge leid tot ondertekening oo 3 Aug. j.l. van een aanvullende overeen komst op het lopende handels- accoord, dat op 13 December 1947 te Boedapest werd gesloten en dat zal worden verlengd tot 1 Januari 1949. Volgens deze nieuwe overeen komst wordt het handelsverkeer tussen beide landen uitgebreid door verhoging wan de oude en voorkeur aan het risico van een overzeese reis, boven een lang durige opsluiting in een school en zij liet zich met een 'bijna lege beurs, maar met een hart vol hoop voeren naar Amerika, naar de enorme en schatrijke stad Kowa. Jacques Bermond was ook een wees. Tot aan de dood van zijn voogd had Jacques gestudeerd, omgeven door de welvaart en zorgeloosheid van een makkelijk en rijk leven. Tevergeefs had hij daarmee gedurende enige tijd een behoorlijke positie gezocht. Zijn diploma's en lange studie aan. de hogeschool voor Oosterse ta len, waren hem al van niet meer nut geweest dan zijn openhartig heid en vastheid van karakter. Hij ging nu, zeven en twintig jaar oud, eveens zijn geluk be proeven in net land van de dollar. „Als u zich nu eens wat minder verlegen toonde," ried hij op dat ogenblik aan Janine Flory. „Pro beer een gesprek aan te knopen mét invloedrijke personen. Wat u vooral nodig heeft, is enige nuttige kennismakingen. Ziet u door toevoeging van nieuwe con tingenten. Hierbij zal Hongarije onder meer naar Nederland exporteren: spoorwegmateriaal, walserijpro- ducten, w.o. stalen buizen,, fittin gen, rijwielnaven en rijwielket tingen, installatiemateriaal, caus- tische soda, brilleglazen en soja bonen. Voorts zal van Hongaarse zijde mais van de komende oogst voor Nederland worden gereserveerd. Nederland zal hiertegenover aan Hongarije leveren: o.m. che mische en pharmaceutische pro ducten, industrie-diamant, kinine, tin, rubber, lompen, landbouw- zaden en broedeieren. eens hier, wij hebben multimil- lionnairs aan boord uit Chicago, St. Louis en Kowa staal- en petroleumkoningen." „Ja, dat weet ik. Oharlie Sto ne, de „businessman" uit -Kowa is hier en zoveel andere Ameri kaanse grootheden." Stone moet geweldig rijk zijn. Men zegt dat hij zelfs milliar- dair is. Als die man zich nu eens voor mij interesseerde!" zuchtte Jacques. „Ik ken hem niet eens van gezicht! Zijn vrouw, mevrouw Evelyne Stone heb ik echter reeds gezien.'1' „Een „professional beauty", werkelijk zeer elegnat en buiten gewoon mooi.'" „Dat is mogelijk, maar zij is zich haar rijkdom en schoonheid te zeer bewust," hernam Ber mond met een lichte glimlach. „Koud, trots en hoogmoedig, wandelt zij als een koningin op de brug heen en weer en zelfs haar man durft haar niet te sto ren. Over beiden fluisteren de passagiers onder elkaar de meest fantastische anecdotes. Dit char mante vrouwtje beschouwt, naar j hoflaan, alwaar de stoet zou ee- I formeerd worden. Met bezorgdheid werd naar het luchtruim gekeken, want voor een muzikale rondwandeling zag het er allesbehalve goed uit. Na over leg werd besloten het er maar op te wagen en de optimisten kregen gelijk. Terwijl de grote Harmonie zich in marsorde stelde, brak de zon heerlijk door en gaf het ge heel plots een vrolijke aanblik. Het corps, bestaande uit 45 mu zikanten, voorafgegaan door vijf tamboers en vijf clairons (caval- lerie trompetten) onder leiding van de tamboer maitre Geirnaert trok, onder het spelen van zeer mooie marsmuziek door een groot gedeelte van de buitenstad, het geen een goede gedachte van V.V. V. was, want deze wordt bij fees telijkheden maar matig door de muziekgezelschappen bezocht. T,e half zeven verenigde het ge zelschap, begeleid door vele sup porters, zich aan een gezamen lijke maaltijd in Hotel Rotterdam, hetgeen zowel figuurlijk als ette lijk zeer in de smaak viel. Na afloop hiervan stond het be stuur van V.V.V. gereed om de gasten naar het tentoonstellings terrein te begeleiden, en via onze mooie Scheldekade, werd het ten toonstellingsterrein bereikt, waar na terstond het concert een aan vang nam. Daar het een mooie avond was geworden, was reeds direct bij de aanvang een ovsrtal- rijk publiek aanwezig. Na het spelen van de Braban- gonne en een pittige clairon-mars, werd de opera Aida ten gehore gebracht. Reeds dadelijk viel de mooie harmonie-klank op. Alles werd keurig en verzorgd voorge dragen, en het publiek volgde on der doodse stilte de verrichtingen van de Harmonie. Zonder de ove rige nummers te kort te doen, viel ons het meest op de uitvoe ring van „A/da," „Rozen uit het' Zuiden" en de mooie „Suite Oriën tale" van Popy. Ieder nummer oogstte grote bij val van de toehoorders, zodat het einde van het concert nog veel te spoedig was aangebroken. Aan het slot dankte de voorzit ter van V.V.V., de heer H. de Meijer, in een korte doch krach tige toespraak de voorzitter van de Harmonie „Amicitia," de edel- achtb. heer Goethals, burgemees ter van Eecloo, de directeur-be stuurder de heer R. van Hijfte, de overige bestuursleden en de wer- kend|e leden voor de prachtige dag, die zij Terneuzen hadden ge schonken. Hij was er van over tuigd, dat hij uit naam van alle aanwezigen sprak, wanneer hij de Harmonie van Eecloo een harte lijk „tot weerziens" toeriep. Met een daverend applaus onder streepte het publiek de krachtige woorden van de heer De Meijer Na het spelen van 't Wien Neer- lands Bloed, behoorde ook deze avond weer tot het verleden. Te ongeveer half elf vertrokken de Belgische gasten weer naar Eecloo, die door dit bezoek aan Terneuzen hier vele vrienden ge maakt hebben. Wij willen dit verslag besluiten met een speciaal woord voor de zeer jeugdige tromslager, de jon geheer Qmer Geirnaert, die door cijn ijver, zijn pittig en rythmisch optreden, de bijzondere aandacht van het publiek trok. Het was èn voor de Harmonie „Amicitia" èn voor de Vereniging ter 'bevorde ring van het Vreemdelingenver keer, een alssezins geslaagde dag. Nadat Zaterdagnamiddag: de 5000ste bezoeker verrast werd met een door de Nederl. Spoor wegen aangeboden retourbiljet 2de klasse naar een door hemzelf te kiezen plaats in Nederland, kon enige uren later, toen het sluitingsuur nadgrde, worden me degedeeld, dat de tentoonstelling 1948 door 6000 bezoekers was bezocht. Het is een echt gezellige week geweest, waarop de organisatoren met voldoening kunnen terug zien. men zegt, haar man eenvoudig als een bankier, bestemd om het nodige geld te verdienen, ter be vrediging van haar ontelbare en dure grillen. Zij laat de beroemd ste kunstenaars voor haar alleen zingen. U kunt wel begrijpen wat dat kost!" „Ach waarom niet? Over mijn heer Stone vertelt men duizenden dingen, die nog fantastischer zijn. Men zegt zelfs dat hij als schoen poetser begonnen is. Of dat nu allemaal waar is, weet ik niet. Ik ken die beroemde zakenman niet eens en herhaal u alleen maar, wat mij werkelijk typerend voor komt. Charlie Stone begon later een zaak als universal provider" of leverancier van alles, wat men nodig kan hebben, hetzij als levensbehoefte of als luxe, gere geld of slechts pij uitzondering." „Dat fs helemaal onzin", zei juffrouw Flory. „Wees nu eens ernstig. Ik zal u zeggen wat ik van mevrouw Stone zelf heb ver nomen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2