Voor de Zondag Kerkdiensten D Uïl Je S ZWARTE VOS SAMAPIRIN HOL NAAR UW HRUI9ENIBR BINNENLANDS NIEUWS <D* tnlticuJ dei* genade Aanvoer van slachtvee wordt gestimuleerd Toeristische avonturiers in Frankrijk Zeer heldere meteoor waargenomen De helpt altijd De Belgische Konings kwestie Baltische vluchtelingen De Sowjets heffen belemmering op AAN de gemeente is de genade gegeven (1 Oor. 1 4). Dit betekent: zij is reeds daar, waar ze moet zijn en heeft bereikt wat ze moet bereiken. In Christus is ze reeds volmaakt. De apostel ontvouwt nu in 1 Cor. 1 de rijk dom van deze genade. En merk waardig, het eerste teken der ge nade ziet hij hierin dat aan de gemeente gegeven is de Christe lijke leer. DE Leer wordt dus gezien als een uiting van de genade van God. Door ons wordt deze echter maar matig gewaardeerd. Wat heeft een mens nu aan een Leer, al is het dan een Christe lijke Leer. Het komt toch niet op de Leer, maar op het leven aan. Een goed Christelijk leven is toch oneindig belangrijker dan het hebben van een zuivere leer. TOC5H is volgens de Apostel het rechte Christelijke leven on mogelijk als de rechte Leer ont breekt. Natuurlijk gaat het er niet in de eerste plaats om dat we allerlei diepzinnige gedachten over God hebben en deze gedach ten kunnen ontwikkelen. Waar het om gaat is, dat we Godvre zend zijn, en ootmoediglijk wan delen met onze God. Maar we moeten weten, wie deze God is, die we hebben te vrezen, n.l. de God van het Evangelie en niet de God die het product is van onze gedachten en verlangens. En daarvoor hebben we de Leer nodig. En daarom noemt de Apostel als eerste teken van de -Frankrijk wonende Nederlanders Genade, de Leer. E tijd, waarin we leven, is een ZATERDAG 7 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.SO u. Avondgebed. ZONDAG 8 AUGUSTUS. Ned. Herv- Kerk. Axel: 10 u. Leesdienst; 2.30 u. Ds. W. L. Hermanides, van Hulst, bed. H. Doop. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Hontenisse: 11 u. Ds. W. A. Vrij- landt, van Borssele. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moor- isel, bed. H.A.; 2.30 u. dankz. H.A. en e.v. Ibed. H. Doop. Terneuzen: 10 en 2.30 u. Ds. J. C. Siokesz; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop. Zaamslag: 9 en 2.30 u. Ds. W. A. Vrijlandt, van Bonssele. Aardenburg: 10.30 u Ds. Blom. Biervliet: 9 u. Ds. Van IJperen. Breskens: 10.30 u. Ds. Winckel. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Winckel. Hoofdplaat: 14.30 u. Ds. Winckel St. Kruis: 8 45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Doorn. Retranohement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Sohoondijke: 10.30 u. Ds. Doorn. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Sc. Anna Lr Muiden: 11 u. Ds Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Uperen. IJzendijke: Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u, Ds Ter Beek. Doopsgezinde Kerk. Aardenburg: Geen dienst. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Oové. Hoek: 10 u. leesdienst; 6 u. Ds. Visser, van Souburg. Terneuzen: 10.45 en 5 u. Ds. P. van Strien, van Delft. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritzema. ZoutespuiDs. Ritsema, van Zaamslag. Geref. Kerk. COndtertl. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 en. 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. F. Tol lenaar, van Den Helder. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., Lees dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Gercf. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk- Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst; 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 19.30 u. H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst, e 45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 uur OP®n" bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de Jeugd. aan allerlei wind van leer. Vast staat alleen die mens die zich houdt aan de rechte leer. En met Paulus zullen we God danken dat Hij ons in Zijn Genade, Zijn Leer heeft willen schenken en ons er bij wil bewaren. Zoals men weet, heeft de rege ring zich genoodzaakt gezien het vleesrantsoen tijdelijk te vermin deren als gevolg van het zwakke aanbod van slachtvee op de over- namemarkten. Dit geringe aanbod werd o.m in de hand gewerkt door geruch ten als zou de overnameprijs voor slachtvee spoedig verhoogd wor den. Deze geruchten zijn inmiddels tegengesproken, terwijl de vee houders eveneens ter kennis is ge bracht, dat de in het najaar te verwachten grote aanvoer zal moeten worden geremd. Ter stimulering van de aanvoer van slachtvee is thans bepaald, dat veehouders, die de volgende weken slachtvee van de beste ge wichtsklassen (AA en A) leveren, naar evenredigheid voorrang van levering krijgen in die weken van het najaar, waarin door een te grote aanvoer de overname van slachtvee zal moeten worden be perkt. verschaffen, maar de meesten be geren slechts, met zo weinig mo gelijk moeite aan francs te ko enen voor een tijdelijk verblijf. Daar het werk in Frankrijk ze ker niet overal „opgeschept" ligt, loopt dit in vrijwel alle gevallen op een teleurstelling uit en komen deze „toeristen" na korte of lan gere tijd, vaak via de politie, bij de Nederlandse consul of bij in terecht, die uiteraard op deze overlast weinig gesteld zijn. Verschillende klachten kwamen hierover dan ook reeds binnen. Afgezien van het feit, dat men aldus de kans loopt in weinig be nijdenswaardige moeilijkheden te geraken, is een en ander ook niet zeer bevorderlijk voor de reputa tie van ons land in de vreemde. De A.N.W.B. wijst erop, dat het werk voor vreemdelingen in Frankrijk aan zeer strenge voor waarden is gebonden en niemand buitenlanders in dienst mag ne men, die niet voorzien zijn van een „carte dTndentité de Travail- leur"'. Dit avonturierstoerisme moet met het oog op de daaraan verbonden risico's dan ook met klem afgeraden worden. Frankrijk wordt tegenwoordig overstroomd door Nederlanders, die er op uit zijn zich door enige weken werken een goedkope en, naar men hoopt, langdurige va- cantie te verschaffen, aldus meldt de A.N.W.B. Er zijn onder deze min of meer avontuurlijk aange legde landgenoten, inderdaad som migen, die trachten zich in Fran krijk definitief een bestaan te De heer J. J. H. de Vries te Scheveningen, lid van de werk groep der onderafdeling Meteo ren van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkun de, deelde ons mee, dat hij Don derdagmiddag omstreeks zes uur te Scheveningen een meteoor heeft waargenomen. De meteoor viel in het Zuiden en was, hoewel de zon nog ver boven de horizon stond, slechts iets minder helder dan de maan. De meteoor Was groen van kleur en liet een spoor van witte wolkjes achter. De heer De Vries verzoekt hen die deze meteoor (die vermoede lijk binnen een straal van 150 km van Scheveningen zichtbaar is geweest) eveneens hebben waar genomen, hiervan opgave te doen bij de sterrenwacht te Leiden. Naar wij nader vernemen van van school- en volkszang, waar- zelfs zeer speciale op de geest van wedijver ontbranden, die onze stad weer in vlaggen, oranje en bloementooi zal zetten en het kleinste straatje zal omtoveren tot een sprookjesachtig' gehe'el, waarin de feiten van de dag de troonswisseling uit aller werkdrift moge spreken tot stad genoot en vreemdeling: Het Feestcomité heeft waarlijk een tijd van overstelpende drukte en kopzorg voor de iboeg. Reeds herhaaldelijk is ook in deze kolommen onder de aandacht gebracht, wat er alzo staat te ge beuren op de hoofd-feestdagen 30 en 31 Augustus en 4 en 6 Sep tember. Een unieke inzet zal reeds de estafette-loop AxelAmsterdam uitmaken, waarvan de start op 30 Augustus alhier zal plaatsheb ben. Tot in perfectie is dit onder deel onder de auspiciën van de sport- en gymnastiekver. „Olym- pia" alhier voorbereid. Vanzelf zal ook de terugkomst dezer athleten te Axel als 'n „en- trée joyeuse" gelden en wordt daaraan de nodige attentie ge schonken. Hoofdpunten der programma's op 31 Augustus en 4 September zullen zijn 'n grootse allegorische en indien mogelijk historische op tocht, die door een jury met flin ke geldprijzen voor de mooiste groepen of wagens zal worden be kroond. Met spanning wordt uitgezien naar de deelname van buurten, verenigingen en corporaties; want Axel kan op dit gebied werkelijk iets presteren, hetgeen het jong ste verleden bewezen heeft. 1 Op het programma staan ver der op deze dagen een grootse nloemenhulde. Ook daarvoor wor den premies uitgetrokken, die een aansporing zullen zijn tot het daar stellen van mooie groepen of een heden in allerlei opzicht. De bloe men zullen, voorzover tot dat doel geschikt later aan zieken en ge- brekkigen gratis worden uitge reikt. Uitvoerig zouden we stil kun nen staan bij diverse concerten, sportwedstrijden en demonstraties Prof. Dr. J. H. Oort, van de Leid- se sterrenwacht, is het niet uitge sloten, dat deze meteoor op de aarde is terecht gekomen. (Zo als bekend zijn de meeste,meteo ren, die in de dampkring van de aarde terechtkomen, reeds ver brand voor ze de aardoppervlak te hebben kunnen bereiken). Tot nu toe zijn geen gevallen bekend van meteoren, die in ons land te rechtkwamen, aldus Prof. Oort. REPATRIËRENDE ZEEUWS-VLAMINGEN. Met het troepentransportschip ,,Johan van Oldenbarnevelt", dat vermoedelijk Dinsdag 17 Augus tus te Amsterdam zal aankomen, keren de volgende Zeeuws-Vla mingen uit Indonesië in het Va derland terug: J. van Espen, J. Overdulve, D. van de Velde en J. Verpoorten" te Axel; A. J. Manhave te Breskens; J. A. Lijser en J. Pleijte te Cad zand; J. Colman te Clinge; O. J. Verbiest te Koewacht; P. J. Goed hals en J. D. M. van de Plasse te Oostburg; J. P. Kaas te Philip pine; A. J. Bruijnooge te Schoon- dijke; J. G. de Witte te St. Jan steen; P. W. van Liere te Ter neuzen; A. J. Leenhouts en C. D. de Reu te IJzendijke. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Met ingang .van 5 .September a.s. is benoemd tot gezworene van het waterschap Zuid-Kats c.a. de heer A. E. J. de Moor te Ter neuzen. Tot dijkgraaf van het water schap Oude Graauw en Langen- dam de heer R. u. M. Nijskens te Hontenisse. TERNEUZEN. Bioscopen gaan weer open. Naar wij vernemen heeft deze week, op initiatief van Burge meester Teilegen, te Amsterdam een bespreking plaats gevonden met de Nederlandse Bioscoop Bond, zulks in verband met de sluiting der bioscooptheaters te Terneuzen. Deze bespreking had tot resul taat, dat een compromis tot stand kwam, waardoor op 3 Aug. a.s. de plaatselijke bioscooptheaters haar deuren weer zullen openen. De belasting werd voorlopig vast gesteld op 35 terwijl de N.B.B. een nieuw voorstel inzake de ver makelijkheidsbelasting aan de raad der gemeente zal doen. Dank zij dit initiatief van Burgemees ter Tellegen zal 't ontspannings- isolement, waarin onze gemeente de laatste maanden verkeerde, dus spoedig tot het verleden be horen. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Hoogduits, mejuf frouw S. A. Versluijs, onderwij zeres aan de Hervormde School alhier. AXEL. Grootse feestpiannen. Tjaer begint nu toch wer kelijk tekening in de voorberei dende werkzaamheden der feest- ommissie te komen. Het zit nu in de lucht! En. ongetwijfeld zal Axel ook ditmaal de aloude en diepgewortelde, liefde voor ons Vorstehhuis tot uiting brengen. De activiteit, van verschillende buurtcommissies is reeds 'n tast baar bewijs-, daarvoor. We weten van voorheen, dat zulke dingen spontaan moeten geschieden en ook nu zal weer blijken, dat als er eenmaal een begin is gemaakt, inzake de straatversiering, niets zo aanstekelijk werkt. Moge er ook ditmaal een voorbeeldige Door C. B. BOOTH, 70) (Nadruk verboden.) Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn (Ingez, med.) CALVE «d DELFT voor zelfs zeer troonswisseling betrekking heb- rbende liederen vervaardigd zijn. Thans willen we nog als een extra verrassing uit de school klappen, door mededeling te doen van een zeer .exceptioneel optre den in het kader der feestelijkhe den en w.el op Donderdag 2 Sep tember. Het is, na persoonlijk contact van de volijverige voorzitter en secretaris der Feestcommissie met instanties elders, dank zij bijzon dere activiteit en doortastend op treden, gelukt hier een groep van dansers en danseressen van we reld-reputatie te engageren. Het is de uit 26 dames en heren be staande „Lou Riban de Provenqo" uit Orange in Frankrijk. Wie iets meer van onze historie weet zal zich herinneren, dat bet hertog dom Oranje in Frankrijk mede als één der bakermaten van de voorvaderen van onze grote Wil lem de Zwijger mag vvorden be" stempeld. Behalve te Axel, zal deze groep, waaronder zich eveneens de Bur gemeester van Orange zal bevin den, optreden: te 's Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, Arnhem en Hengelo. Dat Axel als enige plaats in Zeeland dit voorrecht mag delen en deze Ffanse kunstenaars bin nen zijn muren mag ontvangen, is op zichzelf reeds een grandioo, succes. Dank zij medewerking van an dere instanties van niet specifiek Axels karakter staat het vast, dat Donderdag 2 September onze stad voor duizenden een aantrek- kingsipunt zal -worden. Als we nog mededelen, dat ten slotte een zeer gerenomeerd mu ziekkorps uit onze streek de fees telijkheden- op de laatste dag met een élite-programma zal beslui ten, is het niet te veei gezegd dat we bij voorbaat verzekerd zijn van een grootse viering van heF*halve eeuwfeest onzer dierba re Lantds-Móeder en de inhuldi ging van onze jonge Koningin. Juliana. Alzo, Axelaars, er zit nu schot in!: Geslaagd. Voor het examen gezel 'slaagde dezer dagen te Utrecht in het vak „Timmeren V.V.A.", onze stad genoot Jac. AUaart. (Ingez. Med.) BRUINISSK Oost Schouwen-Duivel, krijgt niet genoeg water. Evenais vorig jaar is de druk op de waterleiding in Oostelijk Duiveland tijdens de warmte zeer gering en vele uren van de dag 8e j. Van Hecke, Marie José net 89.2 SLUISKIL. Harmonie. Dat het ernst is met de activi teit, die de plaatselijke harmonie is er dikwijls in het geheel geen wil tonen, bewijst wel, dat zij Za terdagavond half 6 van het Paro chiehuis vertrekt om de bewoners van Coegors eens te tonen, hoe ver z*j is gevorderd. Bij Strijdonck zal een bolling plaats hebben en het ligt verder in de bedoeling om te 9 uur voor Hote^ Jacobs de beste nummers van het repertoire te laten horen. Ditmaal wat minder regen en het -•al er weer levendig toegaan. water, omdat het Westelijk deel van het eiland te veel water .ge bruikt. Men hoopt dat omstreeks April 1949 de herstelwerkzaamheden zover zullen zijn gevorderd, dat alles normaal zal funetionneren. OVERSLAG. Prijsuitdeling. In verband met het begin der zomervacantie en het einde der studiejaren heeft in de jongens- en meisjesschool een prijsuitdeling plaats gehad. Het plaatselijk gemeentebestuur en de Eerw. Zusters hadden hiervoor speciaal gezorgd. Ook voor de kleuter- senool waren aardige prijzen be schikbaar gesteld. De uitslag was: Jongensschool, le jaar De Baer- demaeker, Etienne met 88 2e jaar Van de Vijver, Alex met 81 3e j. Van Acker Hiiaire met 92 4e j. Spiessens, Roman met 76 5e j. Van Acker, Willy met 82 6e j. Van Bambost, Wil- fried met 79 7e j. L'Ecluse, Germain met 91 Meisjesschool: le j, De Pauw, Irene met 91 2e j. Van Kwik- kelberghe, Jeanine met 90 3e j. De Meij, Rosette met 87 4e j. De Pauw, Annie met 93 5e j. D'Hondt, Jeanine met 91,5 6e j. D'Hondt, Liliane met 1ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Gevonden een portemonnaie met geld. Te bevragen bij Jac. van Pienbroek, Reuzenhoek C 20. te Zaamslag. ZIERIKZEE. Zierikzee volgend jaar elf eeuwen oud. De heer W. Abeleven te Sou burg, wiens historisch spel „Mijn schilt ende betrouwen" twee we ken geleden te Middelburg werd opgevoerd bij. de feesten ter ge legenheid van het Regeringsjubi leum heeft ook een spel In bewer king, dat men wil opvoeren bij de viering van het elfde eeuwfeest van het stadje Zierikzee. Deze herdenking van Zierik- zee's 1100-jarig bestaan hoopt men in 1949 te vieren. Men wiT bij d e gelegenheid ook een raads- 95 7e j. Pieters, Freddy met j kelder inrichten, onder de Zirid- 79 8e j. De Nijs, Lea met 89,5 i havenpoort. TWEELLNG WORDT 92 JAAR. De weduwe Montens©traver en de heer Melchior Straver, wo nende te Waspik, vierden giste ren hun 92ste verjaardag. Ook deze tweeling, die evenals de ge zusters De Bont, die Donderdag 95 jaar werden, is te Waspik ge boren, mag zich nog in een uit stekende gezondheid verheugen. Cornelia woont in het Sint Fran- ciscus-gesticht, samen met haar dochter Betje. Melchior woont in het huis van zijn vader, die een leerlooierij had. .Padden kwam terugjam mer genoeg. Zag de cliché's, viel me aan... met een... revolver... Ik had niets tegen hem... die re volver ligt er nog... Ik verweerde memet de schop... Sloeg zijn schedel in „Waarom heb je het lijk naar de baai gebracht? Waarom het niet in de tunnel laten liggen?' „Bang, dat iemand... anders... tunnel zou ontdekken," zei Paul met steeds zwakkere stem. „Dan zouden ze drievingerige.man niet kunnen... verdenken. Boot vlakbij... Zand over de uitgang... Roeide een klein, eindje... anker aan zijn voeten..." „Maar die cliché's?" vroeg Ba- kerville dringend, „wat heb je daarmee gedaan?" „Die.., die waren... o ja... die heb ik... in de..." ,Toe dan, Grimshaw, waar heb NOG MIJNEN IN DE DUINEN. Dinsdagmiddag is in de duinen aan de Zeeweg bij Overveen een veld van 20 landmijnen ontdekt, vlak bij het terrein, waar de mili taire schietbanen zijn gelegen. Donderdagmiddag heeft de com mandant van de bewakingstroe pen der schietbanen, de dienst plichtige wachtmeester H. van Waard, een steen naar een van deze landmijnen, geworpen, die daarop explodeerde. De wacht meester werd op slag gedood en drie jongens uit Overveen, die in de nabijheid speelden werden door de scherven geraakt. Zij konden echter na in de Joannes de Deo- sticliting te zijn behandeld weer naar huis warden gebracht. Het slachtoffer was 35 jaar oud en laat een vrouw en een dochtertje van 6 jaar achter. De begrafenis zal Maandag met militaire eer geschieden. De landmijnen, die in de duinen, werdén ontdekt waren voor een groot deel ongevaarlijk, omdat dé ontstekingen er uit wa ren verwijderd. Wellicht heeft wachtmeester Van Waard ge meend;. dat ook de landmijn, die hij met zijn steen probeerde te raken onschadelijk was. De hulp verleningsdienst heeft de overige mynen inmiddels afgevoerd en stelt een onderzoek in naar even tuele andere mijnenvelden. Het terrein wordt thans streng bewaakt door de militaire politie. VREEJEDE ZIEKTEVERSCHIJNSELEN TE UITGEEST. Bijna i/ia van de bewoners van het watersportcentrum Uitgeest is in de loop van deze week aan getast door een keelaandoening, soms gepaard gaande met zeer hoge koortsen en vlekken op de huid, die aan roodvonk doen den ken. De ibeide plaatselijke dok teren hebben sinds het massale uitbreken van deze keelaandoe ning, Zaterdag op Zondag j.l., on der hoogspanning gewerkt om de tientallen, welke later tot een 4 tot 500 aangloeide, patiënten (Uitgeest heeft een goede 4000 je die cliché's gelaten?" „In... de boot..." „En die boot? Vlug dan toch, wat is er met die hoot gebeurd?" Er volgde een lange stilte en de gewonde staarde wezenloos naar de zoldering. Ba-kerviLie had de hoop reeds opgegeven, toen Paul nauwelijks hoorbaar fluisterde: „Meegedreven... met getij... Omgeslagen... halve mijl... van strand... alles op bodem der zee. Ik dacht... veilig te 21jn. Wist niet dat Bob's vingers op dat pistool afgedrukt waren... dat voorletters van Jaggers..." Hij werd onverstaanbaar, sloot de ogen, lag stil... Sheriff Edwards was te ver baasd om een woord te kunnen zeggen, maar besefte toch wel, dat dit 'n bekentenis van de ware schuldige was en kon zich niet langer op de achtergrond houden. Hij stak zijn hand in zijn zak en rammelde met zijn handboeien. „Paul Grimshaw", begon hij op barse toon, „ik arresteer je we gens..." Dokter McAllister schudde het hoofd en hief afwerend de hand omhoog. „Niet nodig, sheriff", zei hij zachtjes. „De man is ster vende." Doch Paul Grimshaw was reeds dood. Er viel een sombere stilte over de grote, droefgeestige ka- nier. De kiok. op «ie schoorsteen- mantel sloeg 3 uur. Vera Kings- lake schreide bitter; mevrouw Eastman zat als een gebroken vrouw op de bovenste traptrede. „Breng me weg... Breng me uit dit griezelige huis weg!" steunde ze. Drie doden in twee dagen! Mijn zenuwen!"... Polly deed haar best om door haar tranen heen te glimlachen. „Kom moeder, alles is nu im mers in orde" troostte zij haar. De dokter wendde zich tot de sheriff. „Edwards," zei hij, de zaak is opgelost en er valt nog slechts één ding te doen, en dat Is, naar Shoreham te gaan en een onschuldige man in vrijheid te stellen. Hoe eerder hoe beter. Hij heeft er recht op!' „Ik ga mee!" riep Polly. „Maar Polly!" kermde haar moéïler, „zo midden In de nacht?" inwoners) van gorgeldrank te voorzien, welke dan ook bij em mers tegelijk is gemaakj. Het verloop van de ziekte is zeer ver schillend, sommige patiënten on dervinden er zeer veel hinder van I en moeten het bed houden, andere hebben alleen maar wat last van hun keel, meestal verdwijnen de verschijnselen binnen een paar dagen na flink gorgelen en neemt de koorts af. De inspecteur voor de Volks gezondheid in de provincie Noord- Holland heeft met de beide dok toren hier en da^r in Uitgeest een onderzoek ingesteld en daar bij zijif enkele gevallen van rood vonk geconstateerd. Het sputum van een aantal pa tiënten is voor ibactereologisch onderzoek, naar Utrecht opge stuurd en de medici hopen aan de hand van het resultaat te kunnen vaststellen met wat voor soort ziekte men: hier te doen heeft. Er bestaat, echter voorshands, zq deelde, de burgemeester mede, geen reden tot ernstige ongerust heid en men heeft de indruk, dat de ziekte zijn hoogtepunt reeds bereikte en binnen niet al te lange tijd zal afnemen. VEERTIENJARIGE JONGEN G VER RIJDT BROERTJE VAN VIER JAAR. Gisterenavond om ongeveer half zeven, zou de veertienjarige zoon van de aardappelhandelaar M. van der H. te 's Gravenzande de vrachtauto van zijn vader keren. Juist pp het moment, dat hij draaide, liep zijn vierjarig broer tje voor de wagen. Het ventje kwam te vallen en kreeg een der wielen over zijn hals en borst. De kleine was op slag dood. Een 't- jarig broertje koa nog juist op tijd voor de auto worden wegge trokken. Het slachtoffertje was des morgens reeds op de Zeestraat aan een ongeluk ontsnapt, toen een bestuurder van 'n auto door tegenwoordigheid van geest nog juist een aanrijding kon voorko men, De jongen kreeg toen slechts een kleine stoot van de schok- breker. EEN OUDE VETTE. Even over de Belgische grens tverd de wachtmeester Weide van de Rijkspolitie te Luyksgestei, toen hij zich voor een dienstreis per rijwiel naar Lommei begaf, door de aldaar wonende Neder lander J. met een riek aangeval len waardoor hij hevige wonden en een armbreuk opliep. Naar men ons mededeelde moet een door W. vorig jaar tegen J. opge maakt proces-verbaal de aanlei ding tot deze mishandeling ziin geweest. PRINCIPIËLE HECHTENIS VOOR DRONKEN MOTOR RIJDER. Zekere V. W. uit Putte, die op 16 Juli een motor bestuurde, ter wijl hij in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde en een ernstig gevaar voor het verkeer opleverde, boorde .zich Donderdag door de kantonrechter te Bergen op Zoom tot dfie weken princi piële hechtenis veroordelen, nadat 7 weken tegen hem was geëist. DE KONIN1G VAN SIAM IN NEDERLAND. Donderdagavond arriveerde de 20-jarige Koninig van Siam B'hu- mibal Adulyadey op het kasteel Oud Wassenaar. Tot het gevolg van de Koning behoorden Prins Dihanie met twee dochters, een Regent met zijn zoon en de Zw serse gouverneur van de Koning. Het gezelschap was Donderdag morgen met twee snelle Salmson- autö's uit Parijs vertrokken. Men had zo snel gereden, dat het bij de grens opgestelde begeleidings- escorte het gezelschap niet heeft opgemerkt. Op het kasteel Oud-Wassenaar was ter begroeting aanwezig de consul-generaal van Siam in Den Haag, de heer G. A. Sardeman. Later .werd de Koning nog be groet döor Mr. W. C. Baron Snou- ckaert van Schauburg, g officier van het civiele buis van H.M. de Koningin en Mr. J. Vis ser, chef van het protocol van., het Min. van Buitenlandse Zaken. De K.L.M. had bloemen ge stuurd en Philips heeft de Koning een. groot radiotoestel ten ge schenke gegeven. De jonge Vorst heeft uitdrukke lijk de wens te kennen gegeven, ons land incognito te bezoeken en -hij verzocht dan ook dadelijk de Siamese vlag, die op het kasteel Wassenaar was uitgesto ken, in te halen alsmede de uit gelegde statieloper te verwijde ren. Koning Bhumibal Adulya dey zal gedurende zijn zevendaags bezoek verschillende belangrijke waterwerken in ons land bezichti gen, 74.375 GULDEN VOOR „WEES EEN ZEGEN". 74.375 Gulden, dat Is het be drag, dat staat op de chèque die Dr. Anna de Villiers, afgevaar digde van de Federatie van Afri kaanse Kuituurverenigingen, gis- terenmmiddag aan het béstuur v:an de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen" overhandigde. Het geld zal besteed worden voor de bouw van het ontspan ningslokaal in het te stichten jeugddorp. „Ik ga mee. Ik wil de eerste zijn, die het hem vertelt!" McAllister bood Bakerville de hand. „Ik zou u graag voor uw hulp bedanken", zei hij. „Als u er niet geweest.....," /,,Neen, dokter", viel J. B. Jnem hoofdschuddend In de rede. „De eer, deze zaak tot oplossing te hebben gebracht, komt in werke lijkheid toe aan meneer Reynard en.,. Tommy Oliver. Zonder Rey nard zouden we die geheime tun nel nooit ontdekt hebben en zon der Tommy, die zo dapper de wacht gehouden heeft, hadden we Reynard nooit gesnapt". Hij wendde zich tot de Zwarte Vos: „Zeg Reynard, ik geloof dat jij net zo büj bent als wij. Als je die cliché's in handen gekregen had, dan......" „Het waren de beste, die ik ooit gemaakt heb", zuchtte Reynard. „Ik had ze, vijftien jaar geleden net af, toen ze „Ik zou zo zeggen, dat dit een goede les voor je geweest is," zei Bakerville. „Je ziet nu hoe weinig de misdaad oplevert. Je bent, dunkt me, vrij om te gaan, Volgens het Katholieke blad „Het VMfc" zou er bij de liberalen grote verdeeldheid heersen met betrekking tot de Koningskwes tie. De bijzondere commissie, die door de liberale partij in het leven is geroepen om 't Konings- prohleem te bestuderen, zou niet tot een besluit zijn gekomen om dat er in de schoot van deze com missie twee onverzoenlijke blok ken ontstaan zouden zijn. De Vlaamse liberalen schijnen, vol gens het blad, voor een volks- r&adplegen te zijn, terwijl de meerderheid der Waalse liberalen hun standpunt handhaven, dat de Koning afstand moet doen van de troon. Ondanks het feit, dat het par lement op reqes is gegaan, wor den nog steeds onderhandelingen gevoerd tussen de partijen. Naar verluidt zou Spaak een ruim aandeel in de voorbereiden de besprekingen hebben en hopen de partijen nader tot elkaar te brengen om een regeringscrisis te vermijden. waarheen je wilt. Gezien de ons verleende hulp, is er geen reden, je vast te houden." De Zwarte Vos keek de kamer rond. „Het is erg laat", zei hij schor. „En ik. "0011 oud en erg vermoeid. Misschien zal niemand er Iets tegen hebben, dat ik nog één nacht in dit oude huis doorbreng... in 't huis, dat ééns 't mijne was." De Zwarte Vos bracht in dat huis niet één maar vele nachten door. Het „Boevenhuis" werd ge- erfd door een verre neef van Strawn, die er geen belang in stelde. En kopers waren er niet voor te vinden. Philip Reynard mocht er als huisbewaarder in blijven wonen. Voor zijn gevoel echter was hij weer de eigenaar; het grootste deel van zijn tijd bracht hij door in de leunstoel voor het raam der bibliotheek. Daar zat hrj uren en uren. Alleen en toch niet eenzaam. Want hij was omringd door honderden 'vrienden... zijn geliefde boeken. EINDE. De Zweedse motorboot Oster- vag is Donderdagavond uit Stornoway (Noord Schotland: vertrokken met 75 Estlandera aan boord om te pogen de Atlan tische Oceaan over te steke naar Canada. Reeds eerder de>e- maand is een boot met Baltische vluchtelingen naar Canada ver trokken. Verder is Donderdag in Lowe stoft (Suffolk) een kleine motor boot aangekomen met dertien Finnen, die zeiden de „Sowjete Russische overheersing" te zijn ontvlucht. Het gezelschap 7 mannen, 3 vrouwen en 3 jonge kinderen wil doorreizen naar Zuid-Amerika. De Sowjet-autoriteiten in Oos tenrijk hebben er in toegestemd Britse onderdanen doorgang te verlenen door gebieden van de Sowjet-Russische zóne, die sedert 24 Juli voor hen waren gesloten; alleen de Semmering-pas was de afgelopen weken nog vrijgelaten.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2