1 n s, I De afschaffing der Dfstributie in België I i De zaak Christiansen Burgerlijke Stand Wat brengt de Radio? il BIM IN „KOMETEN fvAN HOLLYWOOD" ©e Olympische» Apclen rJ Onderzoek naar de gedra gingen van een gewezen Amerikaans ambtenaar De Amerikaanse pers en de televisie De voormalige Italiaanse koloniën Fllibuster-campagne in de Amerikaanse Senaat De vermiste Franse vliegboot gevonden Hot program van het congres van de „International bar association" Batavia federale hoofdstad? I 1 uj r e<l r. r. 1 .mil1 |I dj i I Die middag zaten Basil, Bim en Way Mest aan een tafeltje in hun lievelingsmelkljuis en dronken hun yoghurt. „Ik weet niet wat er met mij is gebeurd, meneer Basli", zei Way Mest. „Telkens als ik U zie of zelfs maar Uw naam hoor uit spreken, moet ik verschrikkelijk blozen". „Dat is heel vreemd,", zei de detective verrast. „Ook ik heb mij op dergelijke ervaringen be trapt. Steeds als ik de naam ly Mest hoor, is het alsof er v^ine klokjes beginnen te lui den". „Wat kunnen die mensen kin derachtig praten" dacht Bim. De detective greep plotseling in zijn binnenzak en haalde een étuitje te voorschijn, dat twee parels bevatte, zo groot als dui veneieren. „,Dit is voor U, juffrouw Way" zei Basli met een olijk lachje. Way keek met een honingzoete blik naar de detective .op. Bim, die weinig belangstelling had voor dit soort avonturen, keek eens -md en ziin 'blik viel op iets dat hem op zijn hoede deed zijn. Een paar tafeltjes verder zat het heer tje, ofwel Ooroleanus Mc Duff voor een leeg glaasje. Hij keek met meer dan gewone belangstel ling naar het kostbare geschenk van de detective aan de filmster. ,,Dit cadeautje zal ons in ern stige moeilijkheden brengen," stelde Bim vast. Gisterenmorgen te kwart over tien verscheen de voormalige Whermachtsbefehlhaber in den Niederlanden, Christiansen, op nieuw voor het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem. Deze zit ting diende om het Bijzondere Hof in de gelegenheid te stellen een interocutoire sententie uit te spreken, waarna bij het Hof een onderzoek gelast naar de echt heid van de „Abendmeldung' van 2 October 194'4, waarvan het ori gineel berustte in de archieven van het Neurenbergse hof. Nadat Christiansen naar voren was gekomen, las de griffier op verzoek van de president, Mr. Baron de Vos van Steenwijk, het inmiddels door het Neurenbergse hof verstrekte stuk voor eerst in het Duits, later in het Engels, waaruit bleek, dat dit stuk het betreffende origineel is. In deze „Abendmeldung" wordt gespro ken van de vergeldingsmaatrege len tegen Putten na de aanslag. De tekst van de „Abendmeldung" van 2 October 1044 luidt: „Een overval op een onderdeel van de Wehrmacht, een officier gewond en weggevoerd, een offi cier gedood, een soldaat zwaar ge wond ten Zuiden van Putten (25 km ter. Westen van Apeldoorn), vergeldingsmaatregelen, valide mannen van 17 tot 50 jaar, voor dwangarbeid naar Duitsland ge stuurd. De rest van de bevolking geëvacueerd. Putten uitgebrand, met uitzondering van de huizen van N.S.B.-ers en Duitsgezinde Nederlanders". Na voorlezing van dit document, Nathan Gregory Silvermaster, een vroegere Amerikaanse re geringsambtenaar die wordt be schuldigd van spionnage ten be hoeve van de Sowjet-Unie, heeft gisteren onder ede verklaard, dat hij -geen spion of agent-voor een vreemde mogendheid is of is geweest. Zijn beschuldiger, de voormali ge communist isdhe agente miss Elizabeth Bentley, hoorde zijn ge tuigenis voor de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit aan. Zii heeft beweerd, dat Silvermas ter het hoofd van een groep amb tenaren was, die haar tijdens de oorlog inlichtingen ten behoeve van Rusland verschafte. Silvermaster zeide, dat haar beschuldigingen vals en fantas tisch waren en dat hij slechts kon constateren, dat zij een neu rotische leugenaarster was. Sil vermaster weigerde te zeggen of hij communist was of geweest was ook wilde hij geen vragen over het communisme beant woorden, daar elk antwoord een zelfbeschuldiging zou kunnen in houden. Hij beriep zich in deze op zijn grondwettelijk recht. laat de President de tolk aan Christiansen vragen, of hij nog iets op te "merken heeft. Christi ansen antwoordt: „Niets op te merken, meneer de President". De President deelt daarop me de, dat de zitting wordt gesloten en dat de einduitspraak is bepaald op Donderdag 12 Augustus te tien uur. Er bestond voor deze zitting- weinig belangstelling. Enkele ogenblikken voor de aanvang hadden ambtenaren van het rijksbureau voor oorlogsdocu mentatie apparaten voor geluids opname opgesteld. Christiansen zelf zag er vrij op gewekt uit. Met een licht-ironi- sche uitdrukking op het gelaat sloeg hjj de voorbereiding voor de ze korte zitting gade. Meer dan 100 nieuwsbladen in de V. S. zijn voornemens geheel of gedeeltelijk gebruik te gaan maken van televisie-stations, ten einde de adverteerders, die zrj verloren, weer terug te winnen, aldus meldt „Wallstreet Journal". De bladen hebben reeds ondervin ding opgedaan met normale ge luidsradio. Op het ogenblik is 44 van de 1693 radiostations in de V. S. geheel of gedeeltelijk in bezit van de nieuwsbladen. werk te stellen om de bepalingen inzake debatten in de senaat zo danig te wijzigen, dat filibusters niet meer kunnen voorkomen. Griekenland zal heden aan de conferentie van plaatsvervangers der Ministers van Buitenlandse Zaken, die te Londen de toekomst van de voormalige Italiaanse ko loniën, in Afrika bespreken, een memorandum voorleggen, waarin verzocht wordt,, gedachtig te zijn aan de behoefte van het Griekse volk, naar Noord-Afrika te emi greren. Dit memorandum vormt een aanvulling op een mondelinge verklaring van de Griekse ambas sadeur te Londen, Leon Melas. Het legt nadruk op de huidige economische behoefte van Grie kenland aan onbeperkte emigratie naar Cyrenaica en Tripoli, aldus meldt Reuter. In de Amerikaanse senaat heb ben de republikeinen Woensdag hun pogingen gestaakt om er een wetsontwerp door te krijgen, dat de verkiezingsbelasting (een mid del om het stemrecht van de negers in enkele Zuidelijke staten te beperken) verbiedt. Dit is een overwinning voor de Zuidelijke demooraten, wier filibuster (steeds maar redevoeringen hou den om de aanvaarding van een wetsontwerp op te houden) tegen het wetsontwerp, reeds vijf dagen duurt. De republikeinse senatoren heb ben ook besloten pogingen in het Het A.F.P. meldt, dat de Fran se vliegoot, welke sedert Zondag vermist werd, is gevonden en dat alle passagiers in leven zijn. Het bericht kwam via Marseille uit Dakar. Bij de Air France was echter nog geen bericht binnenge komen. Men neemt ten opzichte van het bericht van A.F.P. daar om de nodige reserve in acht. Thans deelt ook het bureau van de Air France mede inlichtingen te hebben ontvangen. Zij waren echter vaag en „het grootste voorbehoud" was geboden. Thans wordt van de zijde van „Air France" meegedeeld, dat de berichten als zou de vermiste vliegboot) gevonden zijn, onwaar zijn. Zij berusten op een valse radiomelding. Naar Reuter meldt heeft een Amerikaanse kustwachter ge seind, dat twee drijvende zetels gevonden zijn in de Zuidelijke At lantische Oceaan, die, naar men meent, afkomstig zijn van de ver miste vliegboot. Enige tijd later berichtte een vliegtuig, dat ver dere wrakstukken waren gevon den. Men blijft zoeken. De 400 juristen uit alle delen der wereld, die aan het van 16 tot 21 Augustus in het Vredespaleis te houden congres van de „Interna tional Bar Association" zullen deelnemen, krijgen in plenaire zit tingen en in sectievergaderingen een veelheid van uiteenlopende, belangrijke en vaak aetuële on derwerpen te behandelen. Er wor den op deze conferentie zeer vele rapporten uitgebracht door voor aanstaande juristen uit de gehele wereld, waardoor men een vrucht bare uitwisseling van gedachten en opvattingen hoopt te verkrij gen, die de eenheid In de wetge ving zal bevorderen. Begin October van dit jaar zui len de weinige producten, die thans nog gedistribueerd zijn in België, n.l. brood, ingevoerde bo ter, spijsolie en suiker eveneens van de bon zijn, waarmede België dan tot de weinige gelukkige lan den van Europa zal behoren waar de rantsoenering geheel Is afge schaft. Ongelukkigerwijze is het vrij geven der gedistribueerde produc ten in de laatste twee jaar echter gepaard gegaan met een algeme ne stijging der kasten van levens onderhoud, die de 20 procent reeds overschrijdt. Vooral de ar beidersgezinnen, die slechts over een kleine beurs beschikken, heb ben hierdoor grote moeite can rond te komen. Hoewel de Rege ring getracht heeft door zgn. compensatie-uitkeringen aan de „economisch zwakkeren" (dat zijn dan die Belgen, welke minder dan fr. 72.000 per jaar verdienen) als mede door „stiptheidspremies", „aanwezigheidspremies" en „duo- hele vacantiepremies", de loonstop enigszins te verlichten, hebben deze verkapte loonsverhogingen geenszins gelijke tred gehouden met de algemene prijsstijging. Het gevolg hiervan is, dat het gros der arbeidende bevolking slechts weinig koopkrachtig is. Het merendeel der prachtige en kostbare artikelen in de étalages der grote Brusselse luxe-zaken, waarop de vreemdeling zijn ogen uitstaart, kan dan ook slechts door een betrekkelijk klein gedeel te der bevolking worden aange schaft. Het gemiddelde loon van een Belgische arbeider gaat zeker niet uit boven de fr. 4000 per maand en men kan zich een beeld vormen van de zeer bescheiden wijze, waarop hij moet leven, in dien men weet dat een gezin van twee personen alleen voor de aan koop van levensmiddelen miAstens 2500 frs per maand moet reser veren. Vrijwel ongemerkt zijn de prij zen der artikelen voor eerste le vensbehoefte, zoals aardappelen, vlees en boter meer dan 30 pro cent gestegen en deze verhoging is slechts tendele opgevangen door de compensatie-uitkeringen, die de Regering verricht sedert zij de subsidie op de levensmidde len heeft opgeheven. Aan pogingen om de prijsstij ging een halt toe te roepen heeft het intussen niet ontbroken en de campagne, die de Regering in het afgelopen jaar heeft gevoerd, ligt nog in aller geheugen. Overal kon men de slagzin „Laat u niet beet nemen" lezen en de prijscontrole sloot alleen reeds in Brussel een kleine 300 winkels, die zich aan prijsopdrijving hadden schuldig gemaakt, een daad waarop de Belgische winkelstand prompt antwoordde met een staking van 24 uur. Wanneer de Belgische •buisvrouw thans op deze veld tocht tegen de duurte, die niet minder dan 34 millioen francs verslond, terugblikt, kan zij slechts constateren, dat zij een mislukking is geweest en geen enkele invloed heeft kunnen uit oefenen op het prijsverloop. Frap pant was het wel dat tijdens deze campagne terbestrijding van de prijsverhoging, de Belgische spoor wegen, die al him locomotieven mét de bekende slagzinnen hadden volgeschilderd op zeker ogenblik plotseling hun prijzen met niet minder dan 20 procent verhoog den, een daad, die er niet toe bij droeg om het vertrouwen der be volking in de prijspolitiek der Re gering te versterken. Een veel voorkomend verschijn sel groter dan voor de oorlog t— is dat van de werkende ge trouwde vrouw. Slechts indien man en vrouw samenwerken is 't een gezin uit de arbeidersklasse mogelijk zijn levensniveau te ver hogen en iets aan te schaffen van de vele heerlijkheden, die de gro te warenhuizen vullen. Om het gezinsinkomen te vergroten ziet men zelfs vrij veel, dat de man een dubbele betrekking heeft en er dan niet tegen opziet vaak 14 uub per dag te werken. In het algemeen kan men wel zeggen, dat het feit, dat in België, de distributie binnenkort zal zijn opgeheven* nog geenszins bete kent, dat hierdoor het levenspeil der bevolking zal verbeteren. Tot nu toe heeft men integendeel de slechte ervaring opgedaan, dat 't vrijgeven van vroegere gedistri bueerde artikelen bijna automa tisch tot een nieuwe prijsstijging leidde. Volgens het onlangs wederom verschenen „Batavia's Nieuws blad" is het thans zeker, dat Ba tavia als hoofdstad van de te ves tigen Verenigde Staten van Indo nesië een afzonderlijke status zal krijgen, namelijk die van „fede raal district". Dit federaal district zal bestaan uit Batavia zelf en 'n gebied, dat voldoende gelegenheid biedt voor uitbreiding van de stad. Overslag. Geboren: Jozef, z. van A. ae Caluwé en J. van RossumLillana, d. van R. van Nieuwenhuijze en R. Bogaert; Hugo, z. van G. Hantjes en C. van Achte. Overleden: A. D'Hooghe en L. Verdurmen, wed. van A. de Nijs. ZATERDAG, 7 AUGUSTUS. HILVERSUM I: '8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gr.; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Piano; 13.50 Lezing; 14.10 Gram.; 15.15 Metropole ork.16.00 Zang en piano; 16 30 Causerie; 17.00 i De Wigwam; 18.15 Joum. week- overz.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Olympische Spelen; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Omroeporkest; 21.15 Week- end serenade; 21.55 Cabaret; 22.15 j Avondgebed; 22.30 Olymp. spe len; 23 00 Nieuws; 23.20 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Viool en piano; 11.00 Voor de continu- bedr.; 12.00 Orgel; 12.33 Olymp. spelen; 13.00 Nieuws; 13.20 Frans Wouters; 14.15 Gram.; 15.00 Olymp Spelen; 18.00 Nieuws; 18.30 Corduwener; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Revue; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Vinodbona schrammel'n22.00 Hoorspel-; 22.25 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. V RU CHTEN VE1LIN G „ZEEUWS-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van Woensdag 4 Aug. Précose: (verpakt) Standaard B 7677 ct.; (onverpakt) 6974 ct. St. C 6769 ct.; Huishoud I 52—58 ct.; H. II 47—53 ct.; Fabr„ 29—37 ct. Keizerin: H. I. 3941 ct.; H. II 2631 ct. Citroenpeer: H. I 30—32 ct.; H. H 24—30 ct. Br. Kriakpeer: H. I 4054 ct.: H. II 3140 ct.; Fabr. 1929 ct. Gele Kriekpeer: Fabr. 10 ct. Nrd- Hollanders: H. I 29—32 ct.; H II 2720 ct. Zigeunerin: (verpakt) Standaard A 116 ct.; St. B 106 ct.; St. C 05 ct.; (onverpakt) St. B 77—80 ct.; H. I 63—70 ct.; H. II 50 ct.; Fabr. 37 ct. Perzik- apel: (verpakt) St. B 85 ct.; (on verpakt) St. C 75 ct.; H. I 58 ct.; H II 37—54 ct. Keswick: St. C 50 ct.; H. I 38 ct.; H. II 32 ct.; Fabr. 2527 ct. d'Oldenfourg: Fabr. 26—31 ct. Peren: val 1126 cent; Appels: val 535 ct. Pruimen: Washing ton H. I 61—67 ct.; H. H 44-^48 ct. Reine Claude: H. I 5558 ct.; H. II 41—47 ct.; Fabr. 32-^39 ct.; Belle Louvain: St. A 3536 ct. Char.: H. I 5158 ct. Tomaten 1925 ct.; Meloenen: 3767 ct. Stampprincessen3346 ct. Wa genaars: 622 ct. Bloemkool: I 21—32 ct.; II 924 ct. Rode kool: 613 ct. Witte kool 1113 ct. Sla: per 10 stuks 15—58 ct. Groe ne kool: 2631 ct. Komkommers: 921 ct. Kroten: per kg 11 ct.; per bos 3'7 ct Bospeen 815 ct. meter borstcrawl, na 200 meter afgelegd te hebben, plotseling bewusteloos geraakt. De Hongaar Szatmary sprong direct te water. Terwijl de wedstrijd doorging, werd Greta Anderson op de kant gebracht en op een brancard naar de kleedkamer gedragen, daar kwam zij spoedig tot be- wijstzijn en verklaarde door maag kramp te zijn overvallen. Het is te hopen dat de Deense zwemster hedenavond deel zal kunnen uit maken van de Deense ploeg voor het nummer 4 x 100 meter esta fette. Bonte plaatst zich voor de halve eindstrijden. Donderdagavond werden vijf series gezwommen van de 200 meter schoolslag heren, waaraan ook onze landsgenoot Boh Bonte deelnam. Hij startte in de twee- ATHLETTEK. 200 meter damesseries. In de eerste serie liep onze tweevoudige Olympische kampioe ne Fanny BlankersKoen mee. De binnenbaan werd niet gebruikt en in deze volgorde verschenen de loopsters aan de start: Fags (V.S.), Edness (Bermu da), Luz (Brazilië), Spreoher (Frankrijk) en op de buitenbaan Fanny BlankersKoen (Neder land) De eerste start was foutief, want de Braziliaanse Luz ging te vroeg weg. De tweede start was goed. Fanny BlankersKoen liep heel rustig, bijna te rustig, zoals de Amerikaanse athleten dat doen, wanneer zij zeker zijn van hun superioriteit. Zij hield op de laatste 50 meter zelfs in, keek om zich heen, waar de an deren bleven en zonder zich te haasten ging zij als eerste door de finish. Het resultaat luidt: 1. Fanny Blankers'Koen (Ne derland) 25.7 sec.; 2. Sprecher (Frankrijk) 26 sec.; 3. Fags (V. S.) 26 sec. Uit elke serie werden de num mers 1 en 2 in de halve eindstrij den geplaatst. 200 meter halve eindstrijden. Zeven dames kwamen in de eerste halve eindstrijd 200 meter met FannyBlankcfrs Koen op de vierde baan. Spoedig had zij haar startachterstand ten aanzien van de buitenbaan ingehaald en zij won met enige meters verschil. De nummers 1, 2 en 3 van de hal ve eindstrijden werden in de eind strijd geplaatst: 1. Fanny Blan kersKoen (Nederland) 24.3 sec.; 2 Patterson (V.S.) 25 sec.; 3. Walker (Gr. Brittannië) 25.3 sec. In de tweede halve eindstrijd kwam de Zeeuwse athlete Nel Karelse uit. Zij starte echter slecht en hoewel zij aanvankelijk de verloren achterstand inliep, eindigde zij als vijfde, waardooor zij voor de finale uitgeschakeld w'erd. ZWEMMEN. Greta Anderson bewusteloos geraakt. De Olympische kampioene op de 100 meter borstcrawl dames, de Deense Greta Anderson is gisterenmiddag tijdens het ver- zwemmen van de derde série 400 de serie op de achtste baan met naast zioh de vlinderende wereld recordhouder Joe Verdeur. Bob Bonte zwom in dit sterke interna tionale milieu uitstekend. Ver deur had reeds op de eerste 50 meter de leiding genomen met Bob Bonte op de tweede plaats, een van de weinige deelnemers in deze serie, die de orthodoxe slag toepaste. Met zijn sterke beenslag heeft Bob Bonte de twee de positie uitstekend weten te verdedigen en aangezien uit elke serie de nummers één en twee naar de halve eindstrijden over gingen, boekte onze landgenoot een uitstekend succes. 100 m rugslag dames. In de eindstrijd 100 m rugslag dames werd Olympisch kampioe ne de Deense zwemster Karen Harup, in de tijd van 1 min. 14 4 sec. De Nederlandse zwemsters Ria van der Horst, Dicky van Eikris en Gretje Galliard, eindigde resp. als 5e, 6e en 8e. In de eerste fi nale 100 m. rugslag heren eindig de onze landgenoot Kees Kievit als 7é, waardoor hij voor de eind strijd uitgeschakeld werd. WATERPOLO. NederlandZwedeen. De waterpolowedstrijd tussen Nederland en Zweden is geëindigd in een 53 overwinning van Ne derland. waardoor Nederland zich geplaatst heeft bij de laatste vier van het Olympisch waerpolotour- I le rl) el g| D n I 't| ei er Té idij iv(fl L ten "il 6 2| e.** i re: pu[ m 311

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3