Deblokkering van banksaldi door de Sowjets UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS Binnenlands Nieuws s| f Grensversterking In Siam Geen ruiters op rijwielpaden De communisten in de V. S. Het houttekort De n De operaties in Griekenland p De Berlijnse A.N.P.-correspon dent meldt: Het Russische militaire bestuur heeft de financiële blokkade voor het ogenblik opgeheven en met 't Berlijnse stadsbestuur een over eenkomst getroffen inzake het de blokkeren van de bij de centrale Berlijnse bankinstelling toerusten de tegoeden van het stadsbestuur en van de West-Berlijnse indus trie. De Russen hebben volkomen onverwacht aan het stadsbestuur toestemming gegeven 'n deel van het tegoed van 350 milioen mark op te nemen. Het stadsbestuur beeft 25 millioen opgenomen en za: daardoor in staat zijn aan 't einde dezef week de lonen van 't giemeentepersoneel, rond 130.000 man. uit te betalen. Het opgeno men bedrag is niet toereikend om de uitstaande schulden ten bedra ge van honderd millioen af te los sen. Voorts zijn ook de Berlijnse firma's in de gelegenheid gesteld bedragen op te nemen, waardoor liet gevaar dat zij morgen geen lonen zouden kunnen uitkeren, uit 'de weg is geruimd. De Russen hebben voor deze opname niet vastgehouden aan hun eis, dat 't gehele geldverkeer van Berlijn aan hun controle zou worden overgelaten Door een- Britse financiële des kundige werd de plotselinge toe gevendheid der Russen in verhand gebracht met de besprekingen te Moskou. Met betrekking tot deze besprekingen zouden de Russen de financiële verwikkelingen te Berlijn niet op de spits hebben willen drijven. Dit zou ongetwij feld het geval geweest zijn, wan neer het grootste deel der bevol king van West-Berlijn aan het einde dezer week geen loon in ontvangst had kunnen nemen. Men neemt hier aan dat de Rus sen, door een acuut stagneren van het financiële verkeer te voorko men. hebben willen verhinderen dat de Westelijke Geallieerden een uitweg uit de moeilijkheden zou- den hebben gezocht door te vol doen aan de Duitse verzoeken meer West-marken in Berlijn in omloop te brengen. In ingewijde kringen verluidt, dat plannen voor een invasie van Westelijk geld in Berlijn gereed lagen voor het geval de Russen de financiële blokkade zou hebben gehand haafd. Van Britse zijde wordt er uit drukkelijk op gewezen, dat de overeenkomst niet betekent, dat de Russen hun eisen inzake finan ciële controle van Berlijn hierme de hebben laten varen. Men be schouwt de getroffen regeling veeleer als een tijdelijke overbrug ging van de acute moeilijkheden, waarbij de Russen zich voorname lijk door hun eigen belang hebben 'aten leiden. zijn. In het belang van het rij- wieltoerisme en het interlocale rijwielverkeer en mede met het oog op de bescherming van het landschap verzoekt de A.N.W.B. daarom de ruiters met aandrang de rijwielpaden te vermijden, als mede die terreinen, die wegens hun bodembedekking of beplan ting uitermate kwetsbaar zijn Dnehonderd man gewapende politie is uit Bangkok vertrokken om de troepen aan de Zuidgrens van Siam te versterken die ver leden week een treffen hadden met opstandelingen uit Malakka. Volgens een militaire woord voerder worden Siamese soldaten opgeleid voor oorlogvoering in de jungle en zullen zij tn staat zijn elke opstandeling, die de grens van Siam overschrijdt, af te reke nen. Het ruitertoerisme heeft zich in ons land na de oorlog weer krachtig ontwikkeld. Dit houdt in. aldus deelt de A.N.W.B. mede, dat bossen, duin gebieden en heidevlakten weer het doelwit van vele ruitertochten zijn, waarbij echter helaas gecon- stateerd moet worden, dat de ruiters zich herhaaldelijk op pa- den en terreinen begeven, die we gens hun grote kwetsbaarheid hiertoe ten enen male ongeschikt Op de jaarlijkse bijeenkomst van de communistische partij in de Verenigde Staten is verklaard, cat de partij thans zestigduizend leden telt, van wie er zevendui zend in de afgelopen drie jaren zijn toegetreden. De vergadering nam een resolutie aan, volgens welke, het thans aan de gang zijnde onderzoek naar communis tische spionnen in Washington bet antwoord van de Amerikaan se oorlogsophitsers is op het jong ste vredesinitiatief van de Sov jet-Unie". de rit werd hij elfde en in de der- oe rit vierde. In het eindklasse ment bezette hij de tweede plaats na Nimmegeers. in een wegwed strijd te Zaffelaere ging hij even eens als eerste door de finis met niet minder dan vier minuten voorsprong op de tweede binnen komende. PHILIPPINE. De heer M. A. Huberman, een toos-deskundige van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver. Naties, verklaarde na zijn terugkeer van een reis naar het Verre Oosten en het Pacificge- bied. met inbegrip van Nederl. Oost-Indië, dat Ln sommige delen van de wereld nog steeds het J meest behoefte bestaat aan goed timmerhout. Er bestaan scherpe tegenstel lingen in de aanvoer van timmer hout. Enerzijds bestaan er schrik barende .tekorten en anderzijds koenen grote hoeveelheden tim merhout niet aan de markt, ten gevolge van het gebrek aan we gen, geschoolde arbeiders, machi nerieën of kapitaalsinvesteringen. Teneinde te trachten de tekor ten en de niet-geëxploiteerde reserve in evenwicht te brengen zai de F.A.O. begin 1949 een houtconferentie voor het Verre Oosten bijeenroepen evenals zij dat reeds vroeger voor Europa en Latijns Amerika heeft gedaan. Hierop zullen speciaal de plaat selijke behoeften en bronnen van het Verre Oosten worden bestu deerd. Door Huberman wordt er op gewezen, dat het tekort aan hout verstrekkende gevolgen kan heb ben voor de economie van een land. In vele delen van het Verre Oosten, waar hout schaars is, gebruikt de bevolking dierlijke mest als brandstof. Hierdoor gaat een grote hoeveelheid na tuurlijke meststof vcor het land verloren en wordt de mogelijkheid voor de aanplant van rijst en hout kleiner. De F.A.O. hoopt steun te kun nen verlenen door technische hulp, het opleiden van onderzoekings deskundigen, het geven van ad vies en het bevorderen van sa menwerking. Volgens Huberman tonen de regeringen van de lan den in het Verre Oosten grote belangstelling voor de in 1949 te houden conferentie Door j C. B. BOOTH. 60) (Nadruk verboden.) „Watwat is eraan de hand?" vroeg mevrouw Eastman huiverend. „Wat is er met Paul gebeurd?" vroeg Vera, toen ze bem op de divan zag liggen. „Gewond," zei Bakerville. „Ik zou willen voorstellen, dat u alle drie weer naar uw kamer terug keert." u „Gewond?" Midden in de nacht?" vroeg Polly, „hoe kwam dat zo?" „Hij is met de auto van de weg omlaag gestort,antwoordde J. B. „Goeie genade! Wat deed hij midden in de nacht met de auto te rijden?" Buiten klonk het ronken van een motor en het knerpen van grint onder wagenwielen. „Dat is de wagen van de she- EXTK A-KOST EN VOOR ARBEIDERS VAN ELDERS IN GETROFFEN GEBIEDEN. Sinds enige tijd moeten de aan nemers de extra-kosten voor het aantrekken van arbeidskrachten van elders voor de getroffen ge bieden, in de aanneemsom op nemen. Voor Walcheren en West Zeeuws-Vlaanderen bestond in dit opzicht nog de vroeger bestaande toestand. Hier konden de aanne mers deze extra-kosten nog bij het Rijk declareren. Van 1 Augustus af zullen ook de aannemers op Walcheren en in West Zeeuws-Vlaanderen bedoel de extra-kosten in de aanneem som moeten verdisconteren. Hier mede is mep ook in bovengenoem de gebieden tot de vóóroorlogse praktijk teruggekeerd. WEER EEN HERBEPLAN- TLNGSDAiG VOOR WALCHEREN? Naar wij vernemen, overweegt de stichting „Nieuw-Walcheren" te Middelburg op 4 November a.s, weer een herbeplantingsdag voor Walcheren te houden,* die even groots zou worden opgezet als de vorige, welke, zoals' men weet, op November j 1. werd gehouden. Men wii deze keer het Nollebos te Vlissingen en de kreek achter de dijk bij Westkapelle beplanten. Voor men deze plannen echter verder kan uitwerken, dient de goedkeuring van verschillende re geringsinstanties te worden afge wacht. De secretaris van de stichting „Nieuw Walcheren" deelt in aan sluiting op het bericht betreffen de een mogelijke herbeplantings dag op Walcheren mede, dat slechts in overweging is een der gelijke dag te houden in de loop van de maand November. Beoogd wordt dan op sobere wijze 'n aan vang te maken met het planten van bomen uit de grote buiten landse schenkingen, gedaan aan de stichting voor de herbeplanting van nieuw Walcheren. BIJDRAGEN VOOR DE PROVINCIALE WEGEN IN ZEELAND. Overeenkomstig artikel 9 der Wegenbelasting verordening Zee land, zijn door Gedep. Staten over het onderhoudsjaar 1947 voor wat betreft de Provinciale wegen in Zeeuws-Vlaanderen ,de riff", zei Tommy, „die kan ik blindelings herkennen! Al was bet op de Vijfde Avenue." „Ja, ik heb tegen de dokter ge legd, dat hij dé sheriff zo moge lijk mee moest brengen. Laat hen even binnen, Tommy." Tommy deed open en beide mannen kwamen gejaagd naar binnen. „Wat is er nou weer?" bromde Edwards. „Het geval is opgelost, she riff. volkomen onverwachts," antwoordde J. B. ,JIm!" bromde de sheriff, „dat is al lang- het geval, maar jjj bent te stom om het te erkennen." De dokter zei niets, maar be gon de gewonde dadelijk te on derzoeken. Al spoedig schudde hij langzaam het hoofd. „Ik kan niets meer voor hem doen. Zijn borstkas is ingedrukt. Hij zal het niet lang meer ma ken." „Maar dokter, probeer hem in v redesnaam toch nog een ogen blik tot bewustzijn te brengen," smeekte Bakerville. „Al kan hij alleen maar zeggen, dat hij de volgende bijdragen toegekend: Voor de weg Schoondijke Ijzendïjke-Rijksgrens ƒ1802; voor de weg West-Oost Zeeuws-Vlaan- deren 13298; voor de weg; Nieuw- v'ietSluis 1088; voor de weg PhilippineDriekwart ƒ1768; o0r cie we£ TerneuzenAxel' 2262voor de weg Zuiddorpe KoewachtSt. Jansteen ƒ1686; voor de weg ZaamslagTerhole 1098 en voor de weg Axel- - Rode Sluis 312. TERNEUZEN. Geslaagd. Bij het Donderdag gehouden examen, uitgaande van de Vere- niglng tot bevordering van In dustrie- en Huishoudonderwijs, werd o.m. de' acte van bekwaam heid als coupeuse uitgereikt aan mej. C. P. 'Geijp, alhier. Hulppost Rode Kruis. Gedurende de Jubileumfeesten alhier, zal door 'het Ned. Rode Kruis Afd. Terneuzen een hulp post gevestigd worden in het Politiebreau, Schoolplein alhier, telefoon 2100 Bij eventueel voorkomende on gevallen kan men aldaar om hulp verzoeken." MIDDELBURG. Openbare werken. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft toestemming ont vangen voor het uitvoeren van openbare werken. Hierdoor zal de inrichting van het nieuwe in dustrieterrein voltooid kunnen worden. Tevens heeft de coop, landbouwvereniging „Eiland Wal cheren" vergunning gekregen tot bouw van een graanloods annex graandrogerij, op dat terrein. De aanleg van een haventje maakt goede vorderingen. Van het z.g. klein-industrieter- rein zal een gedeelte in orde mo gen worden gemaakt, terwijl voor 'n bedrag van 150.000 mag wor den besteed aan 't herstel van de Pingels in de stad, die in een zeer slechte conditie verkeren. De totale verbetering van de singels eist een toédrag van 450.000. OVERSLAiG. De Overslagse wielrenner A. Wijngaert toehaalde de laatste dagen weer enkele mooie uitsla gen. In een driedaagse te Zeve- neken won hij de eerste rit met 2 minuten voorsprong. In de twee- dader is van die twee moorden, i Dat kan een onschuldige redden." „Ikik geloof het niet!" kreunde mevrouw Eastman, die met de twee anderen in de gang was blijven staan. „Natuurlijk niet!" gromde Ed wards. „Daarmee moeten ze bij mij niet aankomen. Als hij dood gaat, zullen ze hem de schuld ge ven. Daar komt niets van!" De dokter had de gewonde in tussen een injectie gegeven. Ze werkte snel en Paul sloeg na en kele seconden de ogen op en kreunde van pijn. Maar zijn geest scheen helder te zijn. „Beterdat ikzo wegga", kreunde hij. „Ik kon... bocht niethalen. Hoe lang... heb iknog te leven?" „Niet lang meer, Grimshaw," antwoordde McAllister. „Aig je i,ets te bekennen hebt, doe het dan in het kort. Heb je die „Ik heb... het gedaan," kreun de Paul, „allebei vermoord... Geef mewhisky." Tommy zocht een fles op en de dokter hielp de gewonde drin ken. Muziek en Tuinfeest. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus wordt alhier een bazar gehouden door en ten bate van onze muziekvereniging, in de bo venzaal van de heer C. Barbé. Zaterdag om 5 uur opent de fan fare de feestelijkheden met een muzikale rondwandeling door de gemeente. Om half acht gaan de poorten van 't feestterrein open en wordt ooor ons muziekgezelschap een concert gegeven. Tijdens de pauze kan van het buffet gebruik worden gemaakt Na de uitvoering is gelegenheid tot dansen in de open lucht of in danstent. Enkele attractietenten zuüen dan ook geopend worden. Zondag belooft echter een mu ziekfestijn te worden van de bo venste plank. In het kader van het viermanschap zal het feest opgeluisterd worden door de har monie van Sas van Gent en Asse nede alsmede door d© fanfare van Westdorpe. Om 3 uur zal dan weer een rondgang door de gemeente plaats vinden door de vier vereni gingen. Na de rondgang wordt op de markt door de gezelschap pen gezamenlijk een mars ge speeld. Hierna wordt naar de boomgaard gemarcheerd waar de gastverenigingen om de beurt een concert geven. Daarna worden de vermakelijk heden en attracties in werking gebracht. Behalve een groot draaiorgel zullen daar aanwezig zijn kramen voor frites, wafels, fruit, ook rad van avontuur, schiet- en werptent. Zelfs zal een doorlopende film vertoond en ver- "oekplaatjes gedraaid worden en last but not least zullen prima gekookte mosselen met broodjes verkrijgbaar zijn. 's Avonds zullen 300 lampjes het feestterrein een prachtig aan zien geven. VLISSINGEN. 12-jarig dochtertje bestal haar vader. Sedert enige tijd miste een han delaar alhier geregeld bedragen uit zijn kas en deed daarvan aan gifte bij de politie. Thans is deze zaak opgehelderd Het bleek, dat zijn 12-jarig dochtertje de schul dige was. Zij bekende, dit reeds enkele maanden te hebben ge daan. Het geld gaf zij evenwel aan een vriendinnetje, dat er wat snoepgoed van kocht en het ove rige aan haar moeder afdroeg. Deze heeft daarvan tot een be drag van ongeveer 1000 gulden geprofiteerd en het geld omgezet in meubelen en sieraden. Deze zijn in beslag genomen. 150 gulden kon nog aan de han delaar worden teruggegeven. De heelster zal zich binnenkort moe ten verantwoorden. DIAMANTSMOKKEL IS NIET "VERONTRUSTEND. Een uitvoerig onderzoek, inge steld door de douane-reclierche- dienst, niet alleen in Amsterdam en het Zuiden van ons land, doch in samenwerking met Belgische instanties ook in Antwerpen, in- .zake de smokkelaf faire in dia manten, welke uit Midden en Oost j Europa afkomstig zouden zijn, j heeft geen positieve resultaten opgeleverd. Aanvankelijk werd vermoed, dat er sprake was van een groot complot onder leiding van een Pool, die zijn hoofdkwar tier in Antwerpen had. Ruwe dia manten afkomstig uit Oost en Midden Europa zouden via België „Ik wist... dat alles... verloren wastoen hij doordie brandkast... in huis kwam... Ik moet korf zijn... De avond te voren...,had oom John me... er uit gesmeten... zonder één cent... Misschien heb ikhet goed... kunnen makenmaar die ver loving met Polly... Ik moest op schietenwist dat Jaggers... pistool had... na ontbijt wegge haald. Jaggers beneden... naar Pocket Cove gegaanom eind te makenZag Padden uit... boothuisje komenIn geen week kunt udie tunnel tuinden, als uniet weet waar te zoeken. Onder het zand... over de planken Zijna stem raakte uitgeput en Bakerville kwam hem te hulp. „Misschien kan ik je helpen, Grimshaw," zei hij rustig. „Je bent die tunnel in gegaan en uit gekomen door de schoorsteen in de brandkast en zo in de biblio theek." „Ja..." fluisterde Paul zwak jes. „Ik had toen geen moord plannen. Ik ging... door de bi bliotheek... naar de kamer van naar Nederland worden gesmok keld en in Amsterdam geslepen naar Antwerpen worden gevoed en daar aan Amerikanen worden verkocht. De smokkelaar den uitgerust zijn met moderaë aparaten zoals walkie-talkie's en daardoor vrijwel onopgemerkt de grenzen kunnen passeren. Het thans beëindigde onderzoek dat geruime tijd in beslag heeft genomen en dank zij de medewer king van verschillende instanties zeer grondig is geschied, heeft fcl?t:er mets bijzonders aan het licht gebracht. De smokkel in diamanten on dervindt in de laatste maand ze ker geen „hausse"'. Enkele ver dachte auto's, die in Jun nu en dan de grens passeren, hebben zich in de laatste maand niet meer vertoond. Het hoofdkwar tier in de Carnotstraat in Ant werpen bleefc een klein loopcafé- tje te zijn, waar wat zwarte han del werd bedreven. De voorlopige conclusie van de douanerecherche is,, dat de dia mantsmokkel zeker geen °rote afmetingen heeft aangenomen. FABRIEK UITGEBRAND. Donderdagnacht ontdekte een tweetal nachtwakers van de Roo- sendaalse nachtveiligheidsdienst 1 brand aan de achterzijde van de rijwielfabriek en transportbedrijf van de firma L. Bookelaar te Roosendaal. Zij waarschuwden de brandweer, die binnen korte tijd met groot materiaal ter plaatse was. Inmiddels waren omwo nenden begonnen met het redden van opgeslagen voorraden, zoals fietsen, rubber en autobanden Ook enige auto's werden van dé vuurhaard verwijderd. Alhoewel de nacht een bijna volkomen windstilte kende, ont stond door de brand, die al vrij spoedig een grote omvang aan nam, een zo gevaarlijke vonkver spreiding, dat de autoriteiten be sloten de aangrenzende percelen te ontruimen. De beide ontruim de -huizen liepen ernstige water schade on, doch de brandweer kon voorkomen dat het vuur op deze percelen oversloeg. Omstreeks 4 uur was de brand weer er in geslaagd de vlammen zee, die haar eerste aanleg ver moedelijk gevonden had in opge slagen olie, zover te beteugelen, dat het gevaar voor uitbreiding niet meer aanwezig was. Van het pand, magazijn, werkplaats, win kel en woonhuis, bleef zeer wei nig over. De muren bleven zwart geblakerd overeind staan. Het zeer snelle om zich heen grijpen van het vuur veroorzaak te, dat men slechts een klein ge deelte van de voorraden en de in boedel naar buiten kon. brengen, waardoor o.a. verloren gingen: Een partij autobanden, fietsen, stalen meubelen, twee auto's en meubilair. De schade wordt slechts gedeeltelijk, door verzeke ring gedekt. De oorzaak van de brand is nog piet bekend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Donderdagnacht is een kapitale boerderij in Schagerbrug, bewoond door de familie P. Vries en eigen dom van Graaf Bentinck, tenge volge van hooibroei totaal afge brand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat practisch niets kon worden gered. Onder meer ging de gehele hooioogst verloren. De bewoners konden nog juist tijdig door omwonenden uit hun slaap worden gewekt. De achtste regeringsdivisie, die in Epirus opereert, en wel in de sector van Smolika, ten Noord- Oosten van Konitza» heeft ver binding tot stand gebracht met uit West Macedonië komende de tachementen, die op het Zuidelij ke front van Grammos opereren, aldus meldt de Griekse Minister van Oorlog, Georges Stratos. De partisanen zijn thans Ln het nauw gedreven tegen het eigenlijke Grammosgebergte oom John... om hem te vertel len... van die gang... Hij haalde juist... die cliché's uit de lade en stak de sleutel weer in zpn zak. Hij zag me. Was uit z'n humeur... na ruzie met Bob... Wist ik niet. Vloekte me uit. Toen werd ik... woedend.... En dacht... als ik hem doodschiet...verdenkt 'ieder een die... drievingerige... man... Ik haatte hem... had hem alleen verdragen... omdat ik hoopte... erfgenaam... Schoot hem neer... pakte cliché's... Liet pistool val len... Hoorde Polly op trap schreeuwen... Moest pistool laten liggen... rende gang over... toen... sloeg de deur dicht. Was net in de brandkast, toen Bob binnen... kwam. Knelde de vin ger tussen de deurIn de tun nel lag... de schop, waarmee Pad den gegraven had..." Hij zuchtte en fluisterde verwarde woorden van berouw. „Zo, dus daarvoor had hij de schop nodig," zei Tommy zachtjes tegen Bakerville, „hij moest de tunnel wat uitgraven." „Ssst!" (Slot volgt.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2