De belegerde Stad De Chinese Vrouw I «D* Ol mv\ fc CALVEs Wat brengt de Radio Ise Spel 0e strijd tegen guerilla's op Malakka Verwerkingsverbod van eieren voor Horecabedrijven Beigin verschijnt in het openbaar Weer vliegende schotels KERKNIEUWS Br gaat niets boven PUDDING Weer eeiTontploffing in Caïro Europese samenwerking lympasc pelen Het af- en aanzwellende ge brom der zware vliegtuigen, een herinnering wekkend aan de bes te dagen uit de oorlog, houdt thans dag en nacht niet meer op. De Berlijners in de westelijke sec toren zitten nu echter in het don ker, terwijl in de oostelijke sector de lampen branden, alsof deze stad helemaal niet belegerd was, integendeel zich uitrekt voor een veelbelovende toekomst. Wie het geluk heeft, in de na bijheid van Geallieerde kantoren te wonen en op hun stroomverzor- gingsnet te zijn aangesloten, heeft weliswaar ook in het westen licht. Maar zelfs Amerikaanse gebou wen beginnen van aggregaten ge bruik te. maken en hun bewoners poetsen weer petroleumlampen, zoals in de tijden der lange nach ten gedurende de laatste winter. De rest der bewoners moet vaak tot diep in de nacht op de stroom wachten, die overigens uit voor zorg ook officieel nog met de helft is ingekort voor huishoude lijk gebruik, terwijl het verbruik van gas voor kookdoeleinden met een vierde werd verminderd. Aangezien echter de vrouwen on danks alles niet van hun perma nents willen afzien, heeft de kap per zijn werktijden naar midder nacht verplaatst. Ook de trams hebben voor het grootste deel nachtverkeer inge steld. De Amerikanen hebben bo vendien als symbolisch teken, dat zij bereid zijn lief en leed met de Berlijners te delen, niet slechts een korting van hun eigen rant soen aangekondigd maar boven dien drie autobuslijnen voor de Duitsers vrijgegeven, die tot nu toe bijna altijd vrijwel leeg rond reden, terwijl in de trams de trams de Duitsers elkaar plat drukten. Weliswaar valt hen niet altijd alles licht, want ze zijn niet aan een huishouden gewend, zo als de Europeanen. In menig Amerikaans kantoor branden ook nu nog op klaarlichte dag de elec- trische lampen. De Amerikanen ontvangen voor particulier ge bruik echter nog maar ongeveer 20 liter benzine per week en dat betekent, dat een Mercury, die vergeleken met een Duitse DKW er uit ziet als een klein week-end huis thans nog geen honderd kilo meter in de week meer kan rij den. De man echter, die door zijn ■beroep gedwongen is, 's avonds laat nog te werken, heeft geen andere keus, dan enige liters ben zine er aan te spenderen om naar zijn kantoor te rijden en daar zijn werk af te doen. En de Fransen, die in de voorstad Tegel enige tot nu toe buiten werking zijnde krachtinstallaties weer willen in schakelen, moeten enorme hoe veelheden benzine gebruiken om met vrachtwagens de oorspronke lijk op andere plaatsen gebruikte en dientengevolge daar gelegen steenkolen, naar hun nieuwe vèr- bruiksplaats te brengen. Afgezien van het feit, dat ook de post in dagen niet kwam, is het kolenprobleem op het ogen blik de voornaamste zorg der Berlijners. Wat de rest betreft kunnen zij naar de bioscoop en het theater gaan als voorheen, vooropgesteld, dat deze niet we gens stroomgebrek gesloten zijn 'of de gezuiverde portemonnaie gebiedt om thuis te blijven. Ook in de eetgelegenheden is het be- VRIJDAG 6 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 10.00 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Gram.; 12.03 Pia no- 12.33 Vaudeville-orkest; 13.00 Niéuws; 13.20 Verv. Vaudeville orkest; 13.50 Van man tot man; 14.00 Omroep Kamerork.; 15.30 Gram.; 16.25 Olymp. Spelen; 16.40 Grote vacant.; 16.55 Olymp. Spe len; 17.15 Orgelrecital; 17.45 Olymp. Spelen; 18.00 Concert; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19 15 Gram.; 19.50 Lezing;; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 20.20 Con cert; 21.15 De drie landen; 21.30 Gram.; 21.45 „Die goeie drake"; 22 10 Gram.; 22.15 Avondgebed; 22.30 Olymp. Spelen; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8 18 G-ram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Concert; 10.00 Morgenwijd.; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang; 11.05 Voordracht; 11.20 Gram.; 12.00 Orgelmuziek; 12.30 Olymp. Spelen; 12.45 Gram.; 13 00 Nws.; 13.15 Skymasters; 13.45 Piano; 14.00 ifookkunst14.20 Gram.; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.; 16.00 The Ramblers; 16.30 Vacan- tietijd; 17.00 The Honolulu Birds; 17.20 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 De Vara feliciteert; 18 40 Gram.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Gram.; 19.30 Cursus; 19.50 Tien voor acht; 20 00 Nieuws; 20.30 Le zing; 21.00 Men vraagt... en wg draaien; 21.30 Schuldig of on schuldig; 22.15 Gram.; 22.40 Avondwijding;; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. zoek niet verminderd, wel echter in de café's waar men uitsluitend iets drinken kan. Daarentegen is de levensmidde- lsnvoorziening tot nu toe onver anderd gebleven. Er werden zelfs enige speciale toewijzingen in de Westelijke sectoren in uitzicht gesteld, zoals rozijnen, stoof prui men en biscuits. In de Oostelijke sector werd toen plotseling, sinds eindeloos lange tijd geleden niet gezien, varkensvlees vérstrekt. En de Westelijke sectoren zullen in de toekomst wittebrood -krijgen, aan gezien namelijk de Westelijke moggendheden steeds uitsluitend wit meel en de Russen slechts grauw meel hebben geleverd, ter wijl beide soorten gelijkmatig over de stad werden verdeeld, een toestand, die met de splitsing der stad in twee helften even eens ton einde is. Desondanks is de voedselposi tie van Berlijn slechter geworden. De zwarte markt is volledig lam gelegd. Geheel tot stilstand ge komen is ook de toevoer uit de Russische zóne naar de Weste lijke sectoren van Berlijn. Berlijn is werkelijk van zijn achterland afgesneden en derhal ve uitsluitend aangewezen op dat gene, wat voor marken geleverd wordt, en dat is nergens vol doende. De opstandelingen op Malakka hebben Dinsdag een militaire co lonne ongeveer 5 km ten Noorden van Poelai in Zuid-Kelantan uit een hinderlaag met machinegewe ren beschoten. 1 Ghurka werd ge dood. Men gelooft, dat de verzets lieden in deze streek proberen ge noeg terrein te winnen om de -ro de vlag te kunnen hijsen en de eerste communistisch-republi- keinse „staat" op Malakka uit te roepen. De guerilla's hielden de colon ne enige tijd tegen. Later kon zij met steun van Spitfires verder oprukken. In de Nederlandse Staatscou rant is- dezer dagen een beschik king van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gepubliceerd, welke aan horecabedrijven het verbod oplegt zowel kippen- als eendeneieren of spijzen, waarin eieren zijn ver werkt, te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Bij overtreding van dit verbod kan ook de verbruiker worden ver volgd. Het verbod ia het gevolg van de beëindiging van de tijde lijke verstrekking van eieren aan Horecabedrijven, zoals dat ook het vorige jaar bij het minder worden van de eierenproductie in !iet gevorderde legseizoen, het geval is geweest. Menahem Beigin, de 37-jarige leider van d-e Igoen Zwai Leoemi, Pool van geboorte, heeft gisteren morgen een menigte van duizend Joden op het Zionplein in Jeruza lem toegesproken. Hij sprak Vanaf het balcon van het hotel „Tel Aviv". Zijn toespraak duur de anderhalf uur. „De onder grondse heeft de Britten dit land uitgegooid", aldus verklaarde hij, „en de ondergrondse zal de strijd opnemen tegen elk Internationaal regiem, dat proheren mocht Je ruzalem aan de Joden te ontwrin gen.". Alle uitlatingen van Beigin, die tegen de Britten waren gericht, werden luide toegejuicht. Irgoen-mansohappen, die Schot se mutsen met groene pompons droegen en met Tommyguns ge wapend waren, stonden op de da ken in het rond. Israëlitische po litie zag toe, hoe de militaire po litie van de Irgoen het verkeer legelde tijdens de rede van Bei gin. Volgens de nieuwe Roemeen se onderwijswet worden alle con fessionele scholen geseculariseerd en alle door andere staten onder houden scholen gesloten. Rus sisch wordt een verplicht leervak, behalve in de laagste klassen der lagere scholen. De nieuwe on derwijswet is gisteren in werking getreden. RIJKSLANRROUW- OONSULENTSCHAP VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Grondonderzoek. Het is opvallend, hoeveel land bouwers er in ons ambtsgebied zijn, die hun grond reeds hebben laten onderzoeken. Tpch zijn er nog te velen, waarhij dit niet het geval is. Nu wordt wel eens de opmer king gemaakt: „Dat grondonder zoek legt niets af". Niets is min der waar. Vanzelfsprekend wordt door dit onderzoek niet alles op gelost. Maar vooral uit een oog punt van bemesting kan dit on derzoek waardevolle aanwijzingen geven. In het najaar van 1947 zijn veel monsters genomen. Hierbij deden zich merkwaardige gevallen voor. Percelen uit polders, die absoluut hekend stonden als kalirijke pol ders, bleken aan deze meststof grote behoefte te hebben In dit crband wijs ik er even op, dat de meststof die in het minimum verkeert, d.w.z. in te geringe ma te aanwezig is, de opbrengst be paalt. Men probeert in de prac- tijk in zo'n geval veelal met een extra baal stikstof de opbrengst on peil te houden, wat echter nim mer het gewenste resultaat op levert. De fout zit in dat geval in het strooien van te weinig kali. Hetzelfde kan opgemerkt worden t.o.v. de fosfor. Ook' doen zich gevallen voor, dat men fosfor of kali regelmatig strooit, terwijl dit voor een maximale opbrengst ab soluut niet noodzakelijk is. Nu kost het volledig onderzoek van Uw grond ƒ7,80. Maar blijkt b.v. uit de cijfers, dat U 1 bsal super of 1 baal kali per ge- met kunt uitsparen, dan zijn deze kosten al dubbel en dwars terug verdiend. Voor de lichtere gronden, spe ciaal de zandgronden, wijs ik nog on een zeer belangriike factor; de zuurgraad of pH. Is deze niet in orde, dan is het verkrijgen van een zo hoog mogelijke opbrengst uitgesloten Toetreding van ver keerde meststoffen verergerd niet zelden de kwaal Worden echter meststoffen aangewend, die krachtens het grondonderzoek de gewenste zijn, dan komt de zaak in orde. Aan de uitslag van elk onderzoek wordt door het Rijks- landbouwconsulentschap een pas send bemestingsadvi.es toege voegd. Tenslotte is het grondonderzoek nog vari groot belang om een beter inzicht te verkrijgen in de geaardheid van de grond en de humusvoorraad in de bodem. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat het consulentschap geen enkele verantwoording op zich kan nemen voor onderzoeken door particuliere personen (tegen iets lager tarief). Met het oog op het samenstel len van overzichtskaarten van de verschillende polders en het ver volmaken der bemestingsadviezen is het noodzakelijk, dat verwar ring zoveel mogelijk wordt ver meden en doorgewerkt wordt vol gens de beproefde onderzoekings methode van het bedrijfslaborato- rium voor grondonderzoek. Daarom, geeft U op voor grond onderzoek bij een van de assisten ten van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, of op het kantoor van re Rijkslandbouwconsulent te Schoondijke, tel. 5. De adressen der assistenten zijn: voor W. Z.-Vlaanderen, M. de Regt, Heerenstraat 29 te Schoondijke; A. de Regt, O 75 te Groede; H. de Bruijckere, B 27 te Aardenburg; K. Malcorps, 147, Nieuwvliet p.a. de heer A. Roo sendaal, post Zuidzande met in gang 15 Aug. as.). Vóór het Land van Axel: J. Scheele, Axelsestraat 152, Ter- neuzen: J. C. Berman, Kerkdreef 29 te Axel; W. Maljaars, Markt te Hoek. Voor het Land van Hulst: Jos. Kuijpers, Groenendijk 51 te Kloos- terzande; R. E. Bom, Langendam 5 te Graauw; E. J. Bruggeman, Melopolder B 121 te Graauw. De assistenten lichten U gaarne nader in en komen de monsters vakkundig gratis steken. Ze zijn op verschillende markten aan wezig. De grote campagne be gint ria de oogst. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen. L. VAN DIJK. De emancipatie van de Chinese vrouw hing nauw samen met de ontwikkeling van de revolutie ,in China en heeft veel te danken aan Dr. Sun Yat-sen, de stichter van de Chinese republiek. Bezield door zijn enthousiasme sloot een aantal vrouwen zich aan bij de revolutionnairen om te vechten voor de vrijheid van het volk en hierdoor bewerkstelligden zij hun emancipatie. Een voor beeld hiervan is mevr. Wang, be kend als de martelaresse Ch'iu Chin, die tijdens de Chingdynastie werd terechtgesteld wegens haar aandeel in de plannen voor een opstand. Na het omverwerpen van de Ciiingaynastie en de stichting van de republiek in 1911, raakten vele oude gewoonten en conven ties in onbruik, waaronder het binden van de voeten der vrou wen, dat voor hen het moeilijkste traditionele gebruik van allen was. De-groei van de nieuwe cultu rele beweging in 1919 ging ge paard met een uitbreiding van het aantal onderwijsinstellingen voor vrouwen. Meisjesscholen werden opgericht en universitei ten en colleges opengesteld voor vrouwen. In 1924, tijdens de eerste bijeenkomst van de Komin- tang, werd een wet aangenomen, welke gericht was op de bevorde ring van de emancipatie der Chi nese vrouw. Na het uitbreken van de oor log in 1937 werden onder leiding v&n mevr. Chiang Kai-Sjek en andere vooraanstaande vrouwen urie instellingen voor vrouwen op nationale basis georganiseerd Dit waren de vrouwenraad, de natio nale Chinese vrouwenvereniging voer hulpverlening in oorlogstijd en de nationale verenigingen voor kinderen van vluchtelingen. De eerste werd opgericht om alle Chinese vrouwen leiding te geven bg het verrichten van oorlogs- werk en wederopbouw. Het doel van de tweede instelling was het organiseren van vrouwelijke deel name aan Hulpverlening in oor logstijd, in het bijzonder aan sol di'.! en en hun gezinnen. De derde foor opvoeding van kinderen, wier ouders door de Japanners waren gedood. In China bestond gedurende de oorlog geen dienstplicht voor vrouwen, noch waren er officiële vrouwelijke hulpcorpsen zoals in Amerika en Engeland, doch een aantal Chinese generaals namen vrouwelijke vrijwilligers in dienst. De™-> werden meestal te werk ge steld achter de fronten, doch en kele vrouwen namen ook actief deel aan de gevechten, vooral zjj, die verbonden waren aan gueril- la-troepen. Vlak voor het einde van de oor log, nadat de regering een uitge breide campagne had gevoerd om jonge mannen en vrouwen aan te moedigen dienst te nemen als vrijwilligers, meldden zich duizen den vrouwelijke studenten, onder wijzers en ambtenaren. Een op leiding- werd voor hun georgani seerd, doch vóór het einde van hun training was de oorlog afge lopen. Ook in"" het openbare leven wordt de rol van de Chinese vrouw steeds belangrijker. Wel licht tengevolge van de zware familieverantwoordelijkheden en gedeeltelijk door de algemene werkloosheid in China, is het aantal vrouwen werkzaam in de handel en in beroepen, hoewel voortdurend stijgend, klein in ver gelijking met Engeland. Volgens de bepalingen van de nieuwe grondwet is de positie van de Chinese vroüw echter gunstig geregeld. In artikel 7, dat be trekking heeft op het lidmaat schap van de nationale vergade ring, en in artikel 64 voor lid maatschap van de wetgevende raad zijn bijzondere voorzieningen getroffen, zodat een bepaald aan tal vrouwen als afgevaardigden of leden kan worden gekozen. Andere artikelen voorzien in de bescherming van vrouwelijke en minderjarige arbeiders en kinder bescherming. Talrijke personen zoudien Maan dagavond in de lucht te Hanoi een grijskleurige schijf waargenomen hebben, die door hen als een „vliegende schotel" werd aan geduid. Het voorwerp zou een kwartier lang langzaam boven Hanoi rond gecirkeld hebben en vervolgens in Noordoostelijke richting ver dwenen zijn. Eerder op dezelfde dag zou boven Saigon een dergelijk voor werp waargenomen zijn, dat zich in Noordelijke richting' voortbe woog. CHR. OER. KERK. Beroepen te Zwgndrecht Ds. J. C. van Ravenswaaij te Zaamslag. PJF tUSTARD. MAÏZENA Cf Ife -02» (Ingez, med.) Dinsdagavond heeft zich in de gebouwen van de „Delta Land- company" in Maadi Garden, een Zuidelijke voorstad van Caïro, een ontploffing voorgedaan, die wei nig schade aanrichtte en geen slachoffers eiste. De Belgische eerste-Minister en Minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft Dinsdag Duncan Sandys en Dr. J. H. Retinger, voorzitter en algemeen secretaris van het internationaal comité tot coördinatie der bewegingen voor de Europese eenheid ontvangen. Sandys en Retinger hebben de eerste-Minister hun grote voldoe ning te kennen gegeven over diens in het parlement afgelegde ver klaring inzake de oprichting van eën Europese adviserende verga dering. Zij hebben voorts met Spaak van gedachten gewisseld over maatregelen ter verwezen lijking van hun plannen. KOOP UW STUTFMIDDELE N ONDER GARAïfHE. Over het bestrijden van de knollenbastaardrups hebben wij onlangs' in een artikel geschreven. Een landbouwer schafte zich, naar aanleiding van dat artikel Derrisstuif met Y2 Rotenon- gehalte aan. Daar de ene han delaar slechts voldoende Derris had voor het bestuiven van de helft van zijn gewas, kocht hij bij een andere handelaar de rest bij. Enige dagen na het bestuiven bezocht een onzer dit perceel. Typerend was wel, dat de' ene helft van het gewas het was radijs vrijwel gezuiverd waS van de lastige knollenbastaard rups, terwijl in het andere gedeel te (pl.m. 2 gemeten) deze rups practisch niet van de bestuiving had geleden en lustig voortging met zgn vernielend werk. Na onderzoek door de Planten- ziektenkundige Dienst bleek, dat het ene poeder Derris was, maar het andere Lonchacarpus met een zeer laag rotenongehalte, n.l. 0,3 De schade die de landbou wer had, kan geschat worden op pl.m. 80 per geniet. Reeds herhaaldelijk is er op ge wezen en dit geval bewijst het wederom overduidelijk, dat men als landbouwer het beste doet bestrijdingsmiddelen, kunstmest stoffen enz. steeds te betrekken onder garantie van betrouwbare adressen. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen. ATHLETIEK. Met 1500 Meter. Slijkhuis wint zijn serie. een half uur vertraging op het programma werd begon nen met de vier series 1500 me ter. In de eerste serie startte onze landgenoot De Ruijter. In de tweede ronde had hij de kop genomen, maar tegen het ver snellen van het tempo door de Zweed Strand kon hij niet op. Hij eindigde als vierde in de tijd van 3 min. 55 sec. Een goede tijd voor hem, maar onvoldoende om zich te klasseren voor de finale, die op 6 Augustus zal worden ge lopen, aangezien slechts de num mers 1, 2 en 3 uit de serie naar de eindstrijd overgingen. De uitslag luidt: 1. Strand (Zweden) 3 min. 54.2 sec.; 2. Jorgensen (Denemarken) 3 min. 54.2 sec.; 3. Gehrman (V. S.) 54.8 sec.; 4. De Riugter (Ne derland) 3 min. 55 siec. In de tweede serie kwam Slijk huis uit. Hij lag voortdurend in tweede positie, achter de Tsjech Cevona en hij zag zelfs kans om od de laatste 25 meter hem te passeren en de serie te winnen, waardoor hij zich dus voor de eindstrijd klasseerde. De uitslag luidt 1. Slijkhuis (Nederland) 3 min. 52 4 sec.; 2. Oevona (Zuid-Slavië 3 min. 53 sec.; 8. Johanson (Fin land) 3 min. 54 sec. Fanny BlankereKoen won 't nuimmer 80 meter horden en werd Olympisch kampioene in de nieuwe wereldrecordtijd en Olympische record. Om drie uur precies maakten de finalisten voor de 80 meter hor den zich klaar voor de start. De start was positief fout; Shirley Strickland (Australië) en Lenny Lomska (Tsj.-, Slowakije) waren te vroeg weg. Fanny Blankers-Koen en Mau reen Gardner reageerden te laat, waardoor 'beiden met een kleine achterstand begonnen. Schitterend was de strijd tussen onze landge note en de Britse, terwijl op de vijfde baan Shirley Strickland hef tige pogingen in het werk stelde

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3