De schat van Roquemaure De Minister antwoordt BINNENLANDS NIEUWS Distributienieuws Wat brengt de Radio? BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" Besprekingen van Nenni in Polen Drie dagen brand op Frans schip te Antwerpen Incidenten op Cyprus Dc Olympisclic Spelen Zelf een woeste stier kan een tegenstander onderschatten. Het bleek in het spannende gevecht dat volgde, dat het nog mogelijk is, een man als Basli in de hoogte te gooien. Tot schade van de stier bleek echter, dat het onmogelijk is hem weer op te vangen, zonder zelf schade te lijden. De stier moest dit ook ondervinden. Toen het geweldige gewicht van de detec tive op hem was neergedaald, kreeg de geplette stier een flauw te alsof hij een jongejufrouw was. Met zachte troostende woordjes moest hij weer worden bijge bracht. Intussen was Bim zwaar aan het nadenken. „Deze dierenbewaarder is om gekocht" stelde hij vast. Hij be sloot de proef op de som te ne men door het stellen van een on verwachte vraag. „Heeft hij U veel betaald?" vroeg Bim de man plotseling. „Hier kan ik niet rustig pra ten," zei de man met een angstige blik op het heertje. Hij volgde Bim aan wie de blik niet was ontgaan, zo gedwee als een schu we vogel. DE TRJBUNAALZAKEN. Op vragen van het Tweede Ka merlid Jonkvr. Wittewaal van Stoetwegen (C.-H.betreffende het aantal eigenlijke tribunaal zaken dat per 1 Juni 1948 nog niet was afgedaan heeft de heer Van Maarseveen, Minister van Justitie het volgende geantwoord: Naar schatting bedraagt het aantal eigenlijke tribunaalzaken dat per 1 Juni nog niet was afge daan, 220. De werkzaamheden met betrek king tot de bijzondere rechtsple ging van de Kantongerechten, op welke de rechtsmacht van de tri bunalen is overgegaan, beperken zich niet slechts tot de afdoening der op 1 Juni j.l. aanhangige tribunaalzaken. Daarnaast zijn de Kantongerechten immers be last met de behandeling der even tueel alsnog aan te brengen eigen lijke tribunaalzaken, van het ver zet, gedaan tegen beslissingen van voorwaardelijke buitenvervol- gingstelling. Het opnieuw behan delen van zaken, waarin het flat executie werd geweigerd, en het uitbrengen van de gebruikelijke adviezen inzake door de Minister van Justitie te nemen beslissingen tot herstel in rechten en tot het met of geheel ten uitvoer leggen van een bijzondere maatregel van -verbeurdverklaring. Ingevolge het bepaalde in arti kel °10 van het besluit van 23 December, houdende tijdelijke wij ziging van het tribunaalbesluit, dat aan de nieuwe behandeling na weigering van het fiat-execu tie geen leden van het tribunaal, noch een secretaris of adjunct secretaris, mogen deelnemen, die bij de oorspronkelijke behandeling aan het onderzoek hebben deelge nomen of de uitspraak hebben geweien, was het noodzakelijk per arrondissement ten minste twee Kantonrechters of Kantonrech- ters-plaatsvervangers aan te wij zen ingevolge artikel 17. vierde lid, van de wet overgang bijzon dere rechtspleging. Ten einde een verantwoorde spreiding der werkzaamheden te verzekeren, werden in de grote arrondissementen, te weten Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Mid delburg, Amsterdam, Alkmaar, Utrecht, Groningen en Assen, vier of drie Kantonrechters- plaatsvervangers aangewezen, zo dat het aantal bij Koninklijk Be sluit van 28 Mei 1948 no. 6 nieuw benoemde Kantonrechters-plaats- yervangers 35 en het aantal aan gewezen Kantonrechters-plaats- vervangers 50 heeft bedragen. Opgemerkt wordt, dat, aange zien de Kantonrechters-plaatsver- vanger behalve zij, die met het uitbrengen der adviezen zijn be last en die als overgangsmaatre gel gedurende betrekkelijk korte tijd een vast renuimeratie genieten per zitting worden gehono reerd, aan deze omvangrijk schij nende aanwijzing voor de schat kist geen bijzondere belastende gevolgen zijn verbonden. Voor de Parijse courantenlezers, die sinds weken maar te kiezen hadden op het gebied van span nende lectuur tussen artikelen over geleidelijke opheffing der ambtenarij, het goedkoper wor den der levensmiddelenprijzen, stemmingen in de Nationale Ver gadering enz., was de schat van Roquemaure een lekker hapje. Het was eveneens voor de redac ties iets om te verslinden „Mil- iiardengchat begraven", „op het spoor van de goudschat" schalden de opschriften. Karikaturen ver toonden de Minister van Finan ciën Mayer, die bewapend met een leren buidel met haastige schreden naar het bos van Roque maure marcheerde. Gedurende de bezettingstijd, zo schreven de couranten, probeer den twee onbekende mannen in een grote auto over de Rhömebrug naar Avignon be rijden. Deze brug was door gendarmen afgezet en de auto maakte rechts-om- keert. Hij reed het bos Roque maure in en de twee mannen stapten uit, sleepten twee ogen schijnlijk zware koffers onder een boom en gingen beraadslagen. „Hier kunnen we hem laten" zei een der mannen. Ze groeven een gat en verstopten de koffers. Van tevoren hadden ze nog een keer de deksels van de koffers opgelicht en met liefdevolle ogen de goudglanzende inhoud beke ken. Daarna reden ze weg. Een tijdje later kroop uit het beschut tende struikgewas de boef. De boef was een stroper en ook voor de rest niet bepaald een heer Dat goud kon hij best gebruiken. Hij groef de koffers op, verlustigde op zijn beurt zijn ogen aan de pracht en droeg toen hijgend en moeizaam de last drie kilometer verder, waar hij hem opnieuw be groef. Hierna begaf hij zich han denwrijvend en gemeen grijnzend op weg naar Avignon, over de brug. Op de brug stonden nog steeds de gendarmen. Jammer, want ze namen de boef mee; hij werd reeds lang gezocht. En toen hij tot een pair jaar gevangenis straf werd veroordeeld, accepteer de hij dit tevreden, want na die paar jaar zou voor hem de zon van vrijheid en rijkdom gaan schijnen en niemand wist iets van de schat af behalve hijzelf. Hij telde de dagen. Maar op zekere dag kreeg hij een maagzweer en men bracht hem naar het gevan- gnishospitaal waar de doktoren bedenkelijke gezichten trokken. Toen werd hij bang, wat wel te begrijpen is. 'n Goudschat te heb ben begraven en dan te moeten sterven aan een maagzweer in de gevangenis, is een lelijke geschie denis. Hij nam dus een kameraad in vertrouwen en vertelde hem zuchtend de geschiedenis van de schat, terwijl hij het noodlot aan klaagde, dat hem zo ellendig ten onder liet gaan ver van zijn goud varkentje. Men knapte hem echter weer op en hij wandelde naar zijn cel terug en ergerde zich waarschijn lijk heel erg. De kameraad sprak geen woord, maar hij werd spoe-' dig in vrijheid gesteld en ging toen ip zoek naar de schat. Groot was zijn teleurstelling hij vind de schat niet. In zijn wanhoop wendde hij zich tot een wichelroe deloper. De geschiedenis werd snel verbreid. De man met de wonderstaf trok naar het bos van Roquemaure en verkondigde: hij 'wist waar de schat begraven was. Hij vertelde precies wat de kof fers bevatten: Goudstukken ter waarde van een milliard, twee hónderd millioen. De pers van Avignon hoorde ervan, toen de pers van Parijs. Reporters en fotografen kwamen in drommen en bezorgden de herbergiers van Avignon een rijke verdienste. Waarschijnlijk had ook de ont vanger der belastingen zijn oren reeds gespitst. De wichelroede loper dronk vele flessen wijn, goede „Chateau-Neuf-du-Pape" op kosten van de journalisten en de volgende morgen trok hij erop uit, gevolgd door een reusachtige menigte en: hij ontdekte de schat. Deze bestond uit drie in een zak doek gerolde goudstukken en een oude leren gordel. Ken daverend gelach ging op onder de pers. Het meeste zal echter vermoedelijk de stroper in de gevangenis hebben gelachen. Wie de drie goudstukken uit eindelijk heeft verbrast, is niet bekend. (Unicos Press.) (Nadruk verboden). Pietro Nenni, de leider van Italiaanse (linkse) meerder- heidssociallsten, heeft in de West- poolse stad Koedowa Zdroj be sprekingen gevoerd met de Pool se Minister-President, aldus is officieel te Warschau medege deeld. De Poolse Ministerpresi dent, Cyrankiewicz, is tevens secretaris-generaal van de Poolse socialistische partij. Hij en Nen ni hebben gesproken over „de huidige politieke situatie en dq komende besprekingen over de arbeidersbeweging in Europa", aldus werd verklaard, en er werd volledige overeenstemming op alle punten bereikt. Nenni arriveerde 3 Juli in Po len. Op 2 Augustus is hij naar Praag vertrokken. De brandweer te Antwerpen heeft gedurende drie dagen een brand bestreden, die aan boord van het Franse stoomschip „Alab", geladen met zinkerts, was uitgebroken. Het erts had door zelfontbranding vuur gevat. Een ploeg havenarbeiders, voorzien van gasmaskers, heeft het schip gedeeltelijk ontladen, teneinde de brand op meer doel- trffende wijze te kunnen bestrij- MEISJE VERDRONKEN. Maandagochtend is het twee jarig dochtertje van de familie Draaijer, wonende aan de Brou wersmolenweg te Apeldoorn, tij dens het spelen bij een achter de Jachtlaan stromende spreng in 't water gevallen en verdronken. Ook na langdurige behandeling met 'n zuurstofapparaat gelukte het niet de levensgeesten op te wekken. BOERDERIJ DOOR BEIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer, dat Maandag boven Apeldoorn woed de, 'is de bliksem ingeslagen in 'n boerderij te Uddel, bewoond door de familie van Milligen. Toen de Apeldoornse brandweer arriveer de, stond het perceel reeds in lich terlaaie, zodat het niet meer te behouden was. Wel kon de inboe del grotendeels worden gered, evenals een gedeelte van het op stal staande vee Vier beesten, 4000 kilo hooi en een grote partij rogge werden echter een prooi der vlammen. De boerderij was verzekerd. ERNSTIG VERKEERS ONGELUK. Bij de Vechtbrug opde Rijks weg te Muiden is Maandagavond omstreeks 9.30 uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Het echtpaar C. S. K. en J. Chr. K. den. Dinsdagochtend, om vier uur was alle gevaar geweken en het schip is naar het dok ge sleept om met behulp van laad- bruggen verder gelost te worden. Bij de Brits-Amerikaanse as- besbmijnen te Amiandos, op Cy prus is een staking uitgebroken. De mijnen zijn door de stakers bezet. In verschillende steden op Cyprus hebben anti-Britse demon straties plaats gehad. Volgens een officiële verklaring moest de politie optreden. Er zijn 44 per sonen gearresteerd, onder wie de secretaris van de vakveremging der mijnwerkers. OPHEFFING DISTRIBUTIEBE PALINGEN SPIEGEL- EN BRUTEGLAS. De Directeur van het Rijksbu reau voor Keramische producten maakt bekend, dat de met betrek king van sommige soorten spie gelglas en bruteglas tot dusverre nog geldende distributiebepalin gen, met ingang van 1 Augustus 1948 komen te vervallen. Het verkopen, het afleveren en het kopen van spiegelglas en bru teglas zijn van die datum af der halve niet langer aan machtigin gen of bonnen gebonden. HAAGSE TRAM RIJDT HEDEN WEER. Het personeel van de Haagse tramwegmaatschappij heeft Dins dagavond besloten het werk he denochtend te hervatten, op voor waarde, dat op korte termijn een loonsverhoging van 13 zal wor den gegeven. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. .HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 10.00 Strijk kwartet; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Gram.; 12.03 Klaas van Beeck; 12.30 Olymp. Spelen; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano en Zang; 14.00 Orkest; 14.30 Voor de vrouw; 14 50 Gram.; 15.00 Bij bellezing; 15.45 Piano; 16.10 Olymp. Spelen; 16.50 Vocaal* kwartet; 17.00 Radio Jeugdjour naal; 17.30 Strijkorkest; 17.45 Olymp. Spelen; 18.00 Verv. Strijk orkest; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nwa; 19 15 Gram.; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21.00 Ame rikanen en wij; 21.20 Gram.; 21.30 Bloeiende tuinen; 22.15 Vaart der volken; 20.35 Discotheek; 20.45 Avondoverdenking23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Lond. Philh. Or kest; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsv.; 10.30 Korte gespr. van vrouw tot vrouw; 10,35 Gram.; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Gram.; 11.45 Volkszang; 12.33 In het spionnetje; 13.00 Nieuws; 13.15 Kwintetsp.; 13.45 Gram.; 14.00 Reportage; 14.20 Solisten concert; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16.00 Assortimento; 16.30 Gram.; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Orgelconcert; 17.50 Lezing; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 De Skymasters; 19.00 Causerie; 19.15 Muziek en Zang; 19.45 Gram.; 20.00 Nws; 20.05 Olymp. Spelen; 20.15 Omroeporkest21.00 Hoor spel; 21.35 Concert; 22.15 De Kon. Marine in oorlogst.; 22.30 Olymp. Spelen; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. uit Hilversum wilde daar tijdens een onweersbui de weg overste ken om zich naar de wachtende bus van de Nederlandse buurt spoorweg te begeven. De man en vrouw werden door een voorbij snellende auto aangereden en in deerlijke toestand op de weg ge vonden. De 56-jarige vrouw is met een zware hersenschudding; en een gebroken been naar het Diacones sen ziekenhuis te Naarden ver voerd. De man liep verscheidene hoofdwonden op. .De bestuurder van de auto, die vermoedelijk uit Groningen komt, reed na die. aanrijding snel door. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Muiden geeft hem in overweging zich bekend te ma- RIJWIELENFABRIEK UITGEBRAND. Door tot nu toe onbekende oor zaak is gisteren „de Mustang"- rijwielenfabriek van de Gebrs. De Geeter te Assen door brand vol komen vernield. Het vuur werd gistermorgen door voorbijgangers ontdekt, die onmiddellijk het per soneel waarschuwden. De brand weer, die vrij spoedig verscheen, kon niet verhinderen, dat vrijwel de gehele fabriek uitbrandde. Ver zekering dekt de schade, die zeer groot is. daar ook grote hoeveel- heden rijwielonderdelen en machi nes verloren gingen. De direct naast de gebouwen staande ijsfa briek bleef bqhouden. ZWEMMEN. 100 meter rugcrawl dames. (Bijzondere Dienst A N.P.) In de eerste serie 100 meter rugslag dames had onze landge note Ria van der Horst de vijfde baan tussen Lane (Nw. Zeeland) en de Zweedse Fredin. De vijf zwemsters startten pre cies gelijk en bij het keerpunt keerde Berlioux het eerst, gevolgd door Lane en daarna Ria van der Horst. Op de laatste baan kwam Ria zeer hard opzetten terwijl zij zeer goed baan hield waar zij an ders juist zoveel last mee heeft. Toen er nog tien meter gezwom men moest worden lag zij gelijk 'met haar rivalen. Met een fractie verschil tikte zij als eerste aan in de tijd van 1 min. 18.7 sec., de beste tijd, die zij ooit gemaakt heeft. Berlioux (Fr.) en Lane (Nw. Zeeland) noteerden dezelfde tijd, 1 min. 18.8 sec Ria 'van der Horst heeft zich hiermede in de halVe finale ge plaatst. De uitslag van de eerste serie was: 1. Ria van der Horst (Neder land), 1 min 18.7 sec.; .2. Lane (Nw. Zeeland). 1 min. 18.8 sec.; 3. Berlioux (Frankrijk), 1 min 18.8 sec.; 4. Fredino (Zweden). 1 min, 22.2 sec. Rugslag 110 meter. In de derde serie kwam onze landgenote Dicky van Ekris uit. waarin zij eindigde ais vierde in de tijd van 1 min. 19.3 sec. De vierde serie bracht wederom een Nederlandse overwinning. Greetje Galliard startte naast de Franse Ginette Jany en Ballintijn (Noor wegen). Bij het keerpunt lag zij op de tweede plaats, op de laatste 50 m zwom zij echter zeer goed. haalde Gibson Gr.-Brittannië) in en tikte zelfs met een voorspron getje als eerste aan in de tijd van 1 min. 18.7 sec. 2. Mellon (V.S.) 1 min. 18.7; 3. Gibson (Gr -Brittannië) 1 minuut 19.7 sec. De drie Hollandse zwemsters hebben zich in de halve finale die heden wordt gezwommen, ge plaatst. Nel van Vliet Olympisch kampioene. Nel van Vliet heeft Dinsdag avond het Olympisch kampioen schap op de 200 meter schoolslag behaald. Het resultaat van de 200 meter schoolslag voor dames luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioene Nel van Vliet (Ned.) 2 min. 57.2 sec.; 2. Lyons (Australië) 2 min 57.7 sec.; 3. Novaas (Hongarije) 3 min. 0.2 sec. ATHLETIEK. Nieuw Olympisch record van Fanny BiankersKoen. Op de vierde dag van het Olym pisch athletiektoumooi werd be gonnen met de serie 80 meter horden voor dames. In de eerste serie liep Fanny BiankersKoen mee op de tweede baan. Zij kwam als eerste door de finish in fraaie stijl, een onbedreigde overwinning in de tijd van 11.3 sec., waarmede zij het Olympisch record van de Italiaanse hordenloopster Valla met 0 3 sec. verbeterde. Tevens evenaarde zij het wereldrecord in dit nummer, dat zij zelf in haar bezit heeft tezamen met de Ita liaanse Testoni. De uitslag luidt: 1. Fanny BiankersKoen (Ned.) 1T.3 sec.; 2. Upton (Groot Brit tannië) 11.8 sec.; 3. Toulouse (Frankrijk) 12 sec. In de vierde en laatste serie had onze tweede vertegenwoor digster, Gerda van der Kade Koudijs, de binnenbaan. De eerste start was foutief, aangezien El- friede Steurer, de Oostenrijkse hordenloopster, te vroeg wegging. Gerda van der Kade-Koudijs had een goede start en zij nam de eer ste horde als eerste. Een felle strijd voerde de Rotterdamse ath lete met Elfriede Steurer. Belde loopsters gingen vrijwel gelijk over de horden maar onze landgenote bleek bij de laatste horde juist iets sneller te zijn. doch op het laatste vlakke stukje wierp de Oostenrijkse zich naar voren en won* met miniem ver schil. De uitslag luidt: 1. Elfriede Steurer (Oostenrijk) 12.2 sec.2. Gerda van der Kade Koudijs (Nederland) 12.2 sec.; 3. Walraven (V. S.) 12.6 sec. Onze beide dames hebben zich dus voor de halve eindstrijden van dit nummer geklasseerd. 80 meter horden halve eindstrijden De eerste start was faut en de Tsjechische Lomska kreeg een waarschuwing wegens te vroeg weggaan. De tweede start was goed. Onmiddellijk lag Fanny Blankers-Koen voor en met een enorme voorsprong ging zij als eerste door de finish, evenals bij die 100 meter hardlopen, was zij een klasse apart. De uitslag luid de: 1. Fanny Blankers-Koen 11 4; 2. Oberbreyer (Ootenrijk) 11.9; 3. Domka (Tj.-Slowakije) 12 SAP OvLa Vijf Nederlandse athleten bij de Koning. Naar het A.N.P. verneemt, zou den verscheidene deelnemers uit diverse landen Dinsdagavond door de Koning op Buckingham Palace ontvangen worden. Vijf Nederlan ders zijn voor deze ontvangst uit genodigd. Onder leiding van de chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy zouden De Looper (hockey), Slijkhuis (athletiek), De Ruyter (athletiek), Braasem (waterpo lo) en De Vroet (voetbal) naar Buckingham Palace gaan om ons land bij deze receptie te vertegen woordigen. VOETBAL. Karei van der Meer leidt Gr.-BrittanniëFrankrijk. De voetbalwedstrijd voor de kwart-finale van het Olympisch tournooi, Gr.-BrittanniëFrank rijk, zal Donderdag 5 Augustus door de Nederlandse scheidsrech ter Karei van der Meer worden HOOKEY. Nederland in halve finale. Door Dinsdagavond voor de 3e maal in vier dagen te winnen, dit maal van Frankrijk, dat met 20 van onze landgenoten verloor, plaatste het Nederlandse hockey team zich in de halve finales.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3