y. De Ol DE KANKERBESTRIJDING. SPORTNIEUWS BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" 1»® Spel Uit de.Provincie Het rijkste aardewerk- museum ter wereld Tsntoonstalliny van kinderlectuur te Parijs Australische hulp aan Engeland lympisc pelen I»E UIENMABKT IN ZEELAND De uienmarkt vertoont nog weinig fluctuaties. Onder invloed van de hoge prijzen van het vo rige seizoen, werden enkele exclu sieve partijen op voorkoop ge kocht voor 10 cent per kg; doch de gemiddelde prijs daarna waa niet hoger dan 6 a 7 cent. Vorige week werden enkele partijen door de commissionnalra gekocht voor 8 cent per kg op Novemberlevering. Voor direct naar Engeland te leveren uien wordt 12 cent betaald. Tot 14 Augustus kan nog naar Engeland worden geëxporteerd, daarna is de invoer in Engeland verboden van 14 Augustus tot 15 Nov. Door de buitengewoon vele regen vertonen de uien boven de grond dikke halzen, terwijl ondier de grond, waar het toch om gaat de bolvorming belemmerd werd. Deor de warmte die bijna direct op de regenrijke periode is ge volgd, is de kans groot dat het uiengewas spoedig zal afsterven. De eerste symptomen daarvan doen zich reeds voor, zodat dan de ui geen gelegenheid heeft gekre gen tot volledige wasdom te ko men. Men heeft dan weer kans op een onvolgroeid product. AXEL. Vakexamen. Bij de vorige week ,in de Vak school te Utrecht gehouden exa mens van de vakgroep „Kleer makerij", slaagde de heer P. Fraanje te Axel voor 't B-diplo- ma-herenkleding naar maat. BRUINISSE. De export van mos^len. Tengevolge van het warme weer liep de export van mosselen vergeleken bij vorige weken in de maand Juli met bijna 50 terug. In totaal werden van Bruinisse uit afgeleverd 2580 tonnen mos selen, gedeeltelijk ook bestemd voor de inleggerijen. Recht streeks naar België door hier wo nende handelaren werden verzon den 137 tonnen. ZAAMSLAG. Vakexamen. Bij de vorige week te Utrecht afgenomen examens der Vereni ging tot Veredeling van het Am bacht, slaagde voor het examen van meester in het timmeren, de heer C. J. Dieleman Kzn. te Zaamslag. Het rijkste aardewerkmuseum ter wereld is dat van de „Manu facture Nationale" te Sevres het welk 30.000 stuks aardewerk telt. Gedurende de oorlog werden het gebouw en de vitrines gedeel telijk vernield. De volledige col lectie, die men voorzichtigheids halve tijdig in veiligheid had ge steld, bleef geheel gespaard. Men heeft in zoverre profijt ge trokken van de herstellingswerk zaamheden, dat het aardewerk op een nieuwe wijze in het museum is ondergebracht. In de acht za len, die nu voor het publiek zul len worden opengesteld, wordt door de uitstalling van werkstuk ken aan de ene kant een beeld gegeven van de bloei van het aar dewerk in aardrijkskundig op zicht en aan de andere kant van de geschiedenis van het porcelein in Europa. De bestemming welke H. M. de Koningin heeft willen geven aan het fonds dat als huldeblijk bij de viering van het 50-jarig Rege ringsjubileum Haar zal worden aangeboden is, zo schrijft Dr. J. J. Buitel de le Rivière, een goede aanleiding de aandacht te vestigen op enkele uitkomsten van atoom kernonderzoekingen, welke voor de kankerbestrijding verstrekken de gevolgen kunnen hebben. Zoals bekend zijn de «stralen welke door radium worden uitge zonden, sinds jaren in de genees kunde toegepast bij de behande ling van kwaadaardige gezwellen. Het atoomkernonderéoek de kern physica heeft het moge lijk gemaakt ook andere elemen ten kunstmatig radio-actief te maken, d.w.z. deze elementen zo danig te veranderen, dat zij stra len uitzenden. Op deze wijze is ra dio-actieve phosphorus, koolstof, stikstof, natrium gemaakt en nog vele andere elementen zijn in deze gewijzigde vorm gebracht. Het element is daarbij veranderd in de atoomkern. Atomen worden beschouwd te zijn opgebouwd uit atooomkernen en electronen; de electronen 'be wegen zich om de kern in bepaal de banen, als planeten om de zon. De atoomkernen zijn opgebouwd uit 2 soorten deeltjes, protonten en neutronen. Het proton heeft een positieve electrische lading, 't neutron is ongeladen. De atoom kernen van alle elementen zijn ge vormd uit deze beide deeltjes in een voor elk element karakteris tiek aantal. Naast deze normale elementen bestaan zogenaamde isotopen, deze verschillen van de elementen doordat de atoomkern meer of minder neutronen bevat. Zulke isotopen kunnen thans kunstmatig worden gemmaakt en vele van hen zijn radioactief. Beide, zowel de stabiele als de radioactieve wor den bij het wetenschappelijk on derzoek toegepast. Voor deze toepassing is het nu van funda mentele betekenis dat de isotopen zich chemisch geheel gelijk ge dragen als de normale elementen. Zij worden als element of als deel van chemische verbindingen op normale wijze in het lichaam op- ondergaan de normale genomen omzettingen male wijze spreid. Het bijzondere is echter dat hun en worden op nor- in het lichaam ver- Gedurende de maand Juni heeft men te Parijs een tentoonstelling van kinderlectuur gehouden. Het doel was om ouders en opvoeders de gevaren te tonen, die sommige, speciaal voor kinderen bestaande bladen, in zich bergen en om hen tevens aan te moedigen voorgaan de opvoedkundige en ontspanning brengende tijdschriften te steunen. Men heeft op deze tentoonstel ling getradht zoveel mogelijk te doen uitkomen, hoe groot het per centage jeugdige delinquenten '(88 o/o) is, dat avontuurlijke ver halen „verslondt". Een geval was buitengewoon sprekend, in een krant van 8 pagina's kwamen 23 moorden door middel van worging en schietpartijen en 55 afbeeldingen van bandieten, die op het punt staan hun revolvers af te schieten, voor. radioactiviteit het mogelijk maakt na te gaan op welke plaatsen in het lichaam zij terecht zijn geko men en soms ook in welke hoe veelheid dit het geval is. Ook de niet radioactieve isotopen lenen zich tot dergelijke onderzoekin gen, zij het dat daarbij een andere techniek wordt toegepast. Een nieuwe methode van onder zoek is steeds voor de vooruit gang der wetenschap van het grootste belang omdat zij de stu die van vraagstukken mogelijk maakt welke te voren voor het wetenschappelijk onderzoek niet toegankelijk waren en het is reeds gebleken, dat dit ook geldt voor de toepassing van isotopen in de biologie 'en de geneeeskunde. Voor de behandeling van kan ker is het ideaal stoffen te vinden, die uitsluitend door de kankercel len worden opgenomen en niet door andere weefsels, zodat de do dende werking van de uitgezon den stralen beperkt blijft tot de cellen die vernietigd moeten wor den. Het werktuig waarmede dit ideaal verwezenlijkt kan worden is thans aan de mannen en vrou wen der wetenschap in handen gegeven. Zij moeten in staat wor den gesteld dit werktuig op de meest effectieve wijze te hante ren. De bestemming, die H.M. de Koningin heeft willen geven aan het fonds, dat als huldeblijk voor Haar zal worden gesticht stelt allen in de gelegenheid aan de op lossing van dit probleem bij t/e dragen, waarmee aan de mens heid een onschatbare dienst zou worden "Bewezen. Ine de volgende scène van de film zou Hercules' tegenstander, Achelous, in de gedaante van een woedende stier op Hercules toe- rennen. Basli de onvolprezen vertolker van de hoofdrol wachtte rustig af. In het algemeen staat het gevaar dat filmhelden bij hun werk lopen in dezelfde verhouding tot werkelijk gevaar als een „zure bom" tot een atoombom. Thans echter, door het verraad van de dierenverzorger, was dit anders „Weet dan, snode Acheolus, dat ge ook als stier zijt herkend" De duisternis van Uw hart staart mij uit elke vermomming aan." De stier verstond niet veel van deze toespraak. Bim zag aan de bloedbelopen ogen van het dier dat het alles behalve een tam exemplaar was. „Mugli pas op" riep-hij nog, maar het was al te laat. De de tective werd zwaar op de horens genomen en in de lucht geworpen of hij een kind was. DE PRIJS VAN VISCONSERVEN. Visconserven in blik, welke voor de export bestemd zijn doch naar de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mededeelt, oim bepaalde rede nen niet meer kunnen worden uit gevoerd, mogen in het binnenland in de handel worden gebracht. Aangezien echter de hoge prijs, welke in het buitenland kon wor den bedongen, op grond van extra zorg voor bereidingswijze en ver pakking, voor de binnenlandse consument niet verantwoord zijn. is thans per verordening van het Bedrijfschap voor visserijproduc ten afgekondigd in het voedsel voorzieningsblad no. 64 van 31 Juli 1948 een regeling getroffen, die de prijs van zulke conserven in het binnenland voor elke par tij afzonderlijk aan bepaalde voor waarden bindt. REGEN GEMAAKT DOOR MIDDEL VAN WATER. De Franse luchtstrijdkrachten hebben onlangs in Tunis proeven genomen met kunstmatige ver wekking van regen. Voor de eer ste maal heeft men daarbij ge- gebruik gemaakt van koud water als regenverwekkend mid del, gecombineerd met koolzuur- besproeiïng. Een uitgestrektheid met een middellijn van meer dan 10 km werd op deze wijze besproeid. Op dit moment bestudeert men een herhaling van de proef, die een uitkomst zou kunnen beteke nen voor te droge streken. Australië zal 10. Dakota's naar Groot Brittannië«zenden voor deel neming aan de voedselvoorziening van Berlijn, zo heeft de Australi sche premier, Chifley, medege deeld. Insgelijks zullen Australi sche bemanningen ter beschikking worden gesteld, indien Engeland zulks mocht wensen. Bovendien zal Australië desgewenst oorlogs- materieel naar Malakka zenden. Het Britse oorlogsmaterieel, dat -sedert de oorlog in Australië was opgeslagen, is reeds onderweg. VOETBAL. De nederlaag van het Nederlands elftal. (Bijzondere Dienst A.N.P.) De Nederlaag van het Neder lands elftal tegen Groot Brittan- nië, na verlenging, maakte Zon dag een belangrijk punt van dis cussie uit in het Hollandse kamp. Over het algemeen werd de over winning van Groot Brittannië ver diend geacht, al sprak men meer van Cupvoetbal dan van een Olympische ontmoeting. De wed strijd droeg inderdaad een hard karakter, hetgeen ook te wijten was aan de weinig sterke leiding van de Deense scheidsrechter Bovendien was Rijvers in deze match niet fit. In de rust zat hij terneergeslagen in de kleedka mer. Hij voelde zich niet goed, maar hij wist niet wat er aan mankeerde. Uitvallen kon hij niet, want in vallers werden niet toegestaan. Door het falen van Rijvers ont brak op het middenveld de man, die de aanvallen op nuttige wijze kon opbouwen en dit heeft op be langrijke wijze het spel van de Oranjemannen beïnvloed. Verrassend was de kracht en het uithoudingsvermogen van de Britse ploeg, bereikt na drie maanden van harde training. Want gehard moesten de spe lers wel zijn om in deze warme temperatuur niet alleen de _nor- male speeltijd, maar ook de 'ver lenging te volbrengen. V:orts had het Nederlands elftal mis schien nog de hittewedstrijd van Portsmouth in de benen, terwijl de Britten volkomen fit waren en... op eigen grond nu eenmaal veel sterker zijn dan in het bui tenland. Dat toch ook de Britten van de benauwende warmte hadden te lijden moge blijken uit het feit, dat een van de spelers bij het be treden van het veld in de tweede helft aan een der leiders vroeg aan welke kant hij nu moest spelen. Vanzelfsprekend heeft de neder laag teleurstelling bij de spelers gebracht. Maar men incasseerde het verlies moedig. Waarschijnlijk zullen de spelers over enkele da gen weer naar Nederland terug keren. n ATHLETTEK. 100 meter hardlopen dames: Voor de finale van het nummer 100 meter hardlopen dames stel den zich in deze volgorde op: Myeres (Canada), Thompson (Jamaica), Fanny Blankers-Koen (Nederland), Trickland (Austra lië), Jones (Canada) en Manley (Groot-Brittannië) Voor de start klonk van vele zijden in het stadion de roep: Hup Holland. De eerste start was on middellijk goed. Zeer snel ging onze landgenote weg en reeds na 3 meter was het duidelijk; dat haar de overwinning niet meer kon ontgaan. Op de doorweekte baan van de regen liep zij 'n zeer gelijkmatige race. In de tijd van 11.9 sec., de snelste tijd in het dames sprintnummer van deze spelen, kwam zij als Olympisch kampioene door de finish. Onmid dellijk sprongen een paar Holland se officials op de baan onder wie Mr. Van den Houten, de secreta ris van het N.O.C., om haar te feliciteren. En ook Slijkhuis, die nog de 5000 meter moest lopen, gaf haar een zoen als beloning voor de eerste gouden medaille, welke zij voor Nederland had ver overd. Om de tweede plaats werd fel gestreden tussen de kleine Britse Manley met haar pittige pasjes en de Australische Strickland welk gevecht met miniem ver schil door Manley werd gewon nen met 12,2 sec. Het resultaat was: 1. De Olympische kampioene Fanny BlankersKoen, Neder land, 11.9 sec. 2. Manley (Groot-Brittannië) 12 2 sec. 3. Strickland (Australië), 12.2 sec. 4. 5. 6 Meyers (Canada). Jones (Canada. Thompson (Jamaica). Het zal wel nog nimmer voor gekomen zijn dat zo'n prachtig resultaat werd behaald door een gehuwde vrouw op bijna 30-jarige leeftijd. Mevr. F. BlankersJCoen heeft twee kinderen. 5000 ,meter hardlopen. In dit nummer werd de Belg Gaston Reiff in 14 m. 17.6 sec. Olympisch kampioen. Onze land genoot Slijkhuis bezette in de eindstrijd de derde plaats met 14,26.8 sec. Marie Louise Vaessen derde. Voor de finale 100 meter borst crawl dames kwamen de Neder landse meisjes Marie Louise Vaes sen en Irma Schumacher aan de start. Marie Louise Vaessen had de zevende baan, naast de Ameri kaanse Ann Curtiss en de Zweed se Ahlgren. Irma Schumacher lag naast Fritzie Nathansen en Irmgard Fredin. Bij de start die prachtig verliep, was Marie Louise Vaes sen op de derde plaats achter Ann Curtiss en Grete Andersen, ter wijl de laatste leidde. Bij het keerpunt, na 50 metter, lag Grete Andersen nog steeds eerste, ge volgd door de Amerikaanse en Marie Louise Vaessen en Irma Schumacher, die practisch gelijk keerden. Op de laatste 50 meter werd de strijd (beslist. Irma Schu macher zakte iets af, doch Marie Louise Vaessen hield de twee fa vorieten, Grete Andersen en Ann Curtiss goed bij. Grete Ander sen won het Olympisch kampioen schap in de tijd van 1 min. 6,3 sec. Tweede werd Ann Curtiss in 1 min. 6,5 sec. en Marie Louise Vaessen werd derde en won dus voor Nederland de bronzen me daille in de tijd van 1 min. 7.6 S6C. ZWEMMEN. Na het aantikken van Marie Louise Vaessen steeg het enthou siasme bij alle Nederlandse aan wezigen, de eerste medaille bij 't zwemmen was door Holland ver overd, tot grote hoogte. Na het bekend worden van de tijden wer den de Olympische kampioene en numero twee en drie op het plat form geëerd. En voor de eerste maal ging de Nederlandse vlag in de Wembleypool de lucht in. WATERPOLO. In de tweede ronde wist het Nederlands poloteam met 52 van de Spaanse ploeg te winnen. De ruststami was 12. HOCKEY. Nederland wint van Denemarken. Het Nederlandse hockey elftal heeft met 41 zijn tweede wed strijd in het Olympisch hockey- tournooi gewonnen. Ditmaal was Denemarken het verliezende land. MOTORBOOT* PORT. Pavilion d'Or te Amsterdam. Regelmatig kwamen Maandag de deelnemers aan de internatio nale motorboottocht de Pavilion d'Or. in Amsterdam aan. Om streeks half elf werd van de Westeinderplassen vertrokken om de laatste étappe van de tocht, naar Neerland's hoofdstad, af te leggen. De deelnemers vinden bijna alle ligplaats in de Amstel tussen de Berlagebrug en de brug voor de Ceintuurbaan. Woensdag a.s. zai de tocht officieel in Amsterdam ontbonden worden. WANDELSPORT. Aan de Vierdaagse Afstand- marsen, welke van 27 tot en met 30 Juli 1948 te Nijmegen zijn ge houden, namen met succes deel onze streekgenoten: Lauriëtte de Block te Zuiddor- pe, le maal; Janny Pot te Axel, le maal; S. E. PriemGeensen te Zuiddorpe, 2e maal; Nancy Rombout te Hulst, le maal en de heren: J. de Beule te Hulst, 3e maal; J. de Bijl te Koewacht, le maal; R. van Egdom te Axel. 2e maal; W. de Jonge te Hontenisse, 2e maal; J. Klaas,sen te Terneuzen; le maal; Th. Lourens te Clinge, 2e maal; W. C. Priem te Zuid dorpe, 3e maal. Onder de deelneemsters en deel nemers uit.Oost Zeeuws-Vlaande- ren was geen enkele uitvaller. Een krachtprestatie! ZWEMMEN. Zwemwedstrijden te Sas van Gent Onder ideale weersomstandighe den hield De Bruinvis Zaterdag j.l. zijn zwemwedstrijden. Het zomerzonnetje scheen maar al te heerlijk, wat zijn weerslag had op het aantal toeschouwers. De uitslagen waren als volgt: 25 M rugslag voor meisjes van 13 en 14 jaar. 1. C. v d. Peijl, Schelde, 22.8; 2. P. Mille, Zee hond, 23.2. 25 M borstcrawl voor jongens van 13 en 14 jaar. 1. A. Sampon, Bruinvis, 16.5; 2. C. Verbeek, Zeehond, 16.7. 50 M borstcrawl voor jongens van 15 t/m 17 jaar. 1. S. Vente- vogel, Zeehond, 35; 2. J. Passe- nier, S.Z.V., 38. 200 M schoolslag dames. 1. R. Vergauwen, Bruinvis, 3.13.1; 2 J. Sissingh, Zeehond, 3.38.7. 100 M borstcrawl heren. 1. Joh. v. d. Steen, Bruinvis, 1.8.2; 2. P. van Steveninck, Zeehond, 1.14.4. 3 X 50 M wisselslag estafette jongens t/m 17 jaar. 1. Bruinvis A 2.4.6; 2. Zeehond 2.13.9. 3 X 100 M wisselslag estafette dames. 1. Bruinvis A 4.38.2; 2. Zeehond 5.3.8. Zweedse estafette heren. 1. Bruinvis A 7 30; 2. Zeehond 7.48.5. Zweedse estafette voor meisjes t/m 17 jaar. 1. Zeehond, 3.8.8; 2. Schelde, 7.48.5. Waterpolo: Heren, Bruinvis II Souburgse Zwemver. 33; Dames, Bruinvis-Souburgse Zwemver. 4 1; Heren, Bruinvis I—Zeehond I 51. Internationale Zwemwedstrijden te Zelzate. Zondag j.l. werden te Zelzate in het gemeentelijk zwembad, de zwemwedstrijden gehouden voor de wisselbeker „Omer de Bruyc- ker". Dat een wielrenner nfet geheel zijn hart verpand heeft aan de wielersport maar als echte sportman ook de andere sporten een warm hart toedraagt bleek uit ,de mooie geste van de oud zesdagenrenner Omer de Bruycker die de Z.Z-V. een pracht wisselbe ker geschonken had. De opkomst van het publiek was heel matig en De Bruinvis supporters \yaren zeer zeker in groter getale aanwezig dan het publiek van Zelzate. Er werden mooie sportieve zwemnummers gegeven. 100 M schoolslag kadetten jon gens. 1. A. Desbonnet (Ixell'es); 2. W. Fermont (Bruinvis) 50 M rugslag kadetten meisjes. 1. Y. Vermeulen (Bruinvis); 2 J. Paternoster (Zelzate). 100 M vrije slag dames. 1. G. Thibou (Ixelles)2. J. Cleays- sens (Bruinvis) 50 M rugslag kadetten jongens 1. D. Solleveldt (Bruinvis) 2. W. Matthys (Gent). 50 M vrije slag kadetten meisjes. 1. G. Puttemans (Ixelles)2. Y. Vermeulen (Bruinvis). 200 M schoolslag dames. 1 R Vergauwen (Bruinvis); 2. L. Peil (Gent). Mej. Vergauwen wint deze spannende wedstrijd met slechts gering verschil van mej. Peil (tweede op de Belgische kam pioenschappen)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3